VS betreuren overhaaste reactie van Moskou Wederopbouw Tsjaad afhankelijk van Westerse hu polit ie Noordierse waarschuwt tegen moordcampagne IRA Nog diepe kloof tusseifa regering en Solidariteb BUITENLAND Medisch mirakel in Belg ie Vakbonden en Democraten eensgezind tegen Reagan LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 PAG< SWAPO-leiderwil rechten blanken garanderen ..LUSAKA SWAPO-leider Sam Nujoma heeft gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka gezegd dat de SWAPO (Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie) de rechten van de blanke, minderheid in een onafhankelijk Namibië zal garanderen. „We zijn bereid een garantie te ge ven, een waarborg voor het leven van de blan ke kolonisten, die in Namibië een minderheid vormen, omdat ze burgers zullen zijn van het onafhankelijke Namibië, aldus Nujoma in een redevoering. De SWAPO-leider zei dat de Verenigde Staten er op aan dringen dat de SWAPO de rechten van de blanke minderheid garandeert. President Reagan moet begrijpen dat de vrij heidsstrijd van het Afrikaanse volk niet gericht is tegen individuele blanke kolonisten, maar te gen het kolonialisme, het imperialisme, de on derdrukking en de uitbuiting. Huwelijk op toneel Morgenavond gaat In het londense Pa lace Theater het to-, neelstuk „Her Royal Highness", dat han delt over het huwe lijk van prins Char les en Lady Diana Spencer, in premiè re. Gisteravond was de generale repeti tie. Van links naar rechts de koningin moeder, koningin Elizabeth, prins An drew, het bruid spaar en de moeder van de bruid. De echte koninklijke fa milie zal morgen avond overigens niet bij de première van het stuk aanwe zig zijn. HADDAD HEFT BLOKKADEOP TEL AVIV De christelijke milities in het zuiden van Libanon hebben gisteren hun blokkade van de wegen naar het Unifil-hoofdkwartier bij Naqoera opge heven. Dit is uit bronnen in Israël ver nomen. Hiermee kwam een einde aan de blokkade van 300 man civiel VN-perso- neel, die vier dagen heeft geduurd. Volgens de leider van de rechtse christe nen, majoor Haddad, was de blokkade een vergeldingsmaatregel voor het om komen van drie militieleden toen zij op een landmijn reden die door Palestijnse verzetsstrijders was geplaatst. Haddad hief de blokkade op als „gebaar van goe de wil tegenover Unifil". De Israëlische premier Begin zou grote druk hebben uitgeoefend op Haddad om de blokkade te beëindigen. Khadaffy met naar Arabische Top PARIJS Kolonel Khadaffy heeft gis teren laten weten, niet aanwezig te zul len zijn op de Arabische Topconferentie die volgende week woensdag in het Ma rokkaanse Fez begint. De Libische leider beschuldigde de Arabische regeringen van „verraad en onderwerping". Khadaffy verweet gisteren in een radio rede de Arabische regeringen „dat zij af zijdig bleven toen Amerika bezit nam van Egypte, Soedan, Oman en Somalië". Deze landen onderhouden sinds enkele jaren goede betrekkingen met de VS. Ook verweet Khadaffy de Arabische landen afzijdigheid toen de Amerikaanse vloot Libische gevechtsvliegtuigen aan viel en tegelijkertijd de territoriale wate ren en het Libische luchtruim schond. Koe doodt mei 1SJM ROME De Italiaanse politie week een van de merkwaard! den van de afgelopen tijd kuAA1 sen. Het ging om het vierjafkec Tamara, dat vorige week vein c haar ouderlijk huis langs de (ell Napels. Twee dagen later werrt v minkte lijkje in een put aangejid politie stond voor een raadsebeh de boer op wiens land het rijeni gevonden aan te houden op gesl van moord. Nader onderzoende ter geleerd dat het meisje op j of haar verdwijning de koeiensjn?, buurman is binnengewandeld v door de koeien is vertrapt. Tcf v< het lijkje ontdekte raakte hij en gooide het in de put. Hij wf— schuldigd van verduistering, stoffelijk overschot. WASHINGTON, MOS KOU De Verenigde Staten betreuren de „overhaaste en onjuiste reactie" van de Sovjet-au toriteiten op de voorstel len van president Reagan inzake wederzijdse ver-, mindering van de kernbe wapening. Woordvoerder Dean Fischer zei dat de voorstellen van de Ameri kaanse president aan Mos kou illustreren dat de Verenigde Staten uit zijn op „serieuze onderhande lingen over de verminde ring van het kerngevaar". Amerikaanse regeringsfunc tionarissen verklaarden het echter niet uit te sluiten dat de Russen nog met een serieus te genvoorstel zullen komen. Zij lieten echter ook weten dat de VS doorgaan met hun statio- neringsplannen voor de mid dellange afstandswapens, als de Russen de komende onder handelingen in Genève laten voortslepen zonder tot resulta ten te willen komen. Intussen heeft de regering in Washington zich gisteren ge haast commentaren tegen te spreken, waarin Reagans rede als een belangrijke wijziging van het Amerikaanse beleid wordt voorgesteld. Minister Caspar Weinberger verzeker de dat de toespraak vooral be doeld was om de bezorgdheid in West-Europa voor de ope ning van het Amerikaans-Rus sisch overleg in Genève weg te nemen. De president „heeft eenvoudig aangekondigd welk standpunt de Amerikaanse re gering, die eveneens de landen van de NAVO vertegen woordigt, bij die onderhande lingen zal ipnemen". In een tweede reactie ep Rea gans toespraak beschuldigde Tass de Verenigde Staten er van dat zij de bewapenings wedloop willen opvoeren en zich voorbereiden op een be perkte kernoorlog in Europa. Volgens het hoofd van het persbureau was Reagans rede slechts bedoeld om niet-geïn- formeerde mensen de indruk te geven dat de VS plotseling een vredesinitiatief hebben ontplooid. „Ongelukkigerwijze gaat het in feite meer om een propagandakussen dat de on gunstige politieke consequen ties van de koers van de VS moeten opvangen", aldus Lo- sev. Die koers hield volgens heip stellig in „het voorberei den van een beperkte kern oorlog op het Europese conti nent". In de Oosteuropese satelliet- landen werd gisteren eveneens felle kritiek geuit op de toe spraak van de Amerikaanse president. Waarnemers in Washington gaan er algemeen van uit dat de door West-Europa geïnspi reerde nul-optie, die nu door de Amerikaanse regering is aanvaard (niet-plaatsing van de kernwapens voor de mid dellange afstand in ruil voor terugtrekking van de Russi sche raketten in Europa) een belangrijke stap voorwaarts betekent voor het komende wapenoverleg in Geneve. Nog slechts een aantal weken gele den leek een dergelijk Ameri kaans uitgangspunt voor de onderhandelingen met de Sov jet-Unie nagenoeg ondenk baar. De heropening van de onderhandelingen over beper king van intercontinentale atoomwapens in februari of maart is een ander positief punt, zij het in het met name West-Europa als negatief be schouwde licht van het terzij- deschuiven van het eerder be reikte SALT-akkoord. Schietklaar pistool, kogelvrij vest en opschrijfboekje behoren tot de standaarduitrus ting van de politie in Belfast, die dagelijks honderden auto's doorzoekt op wapens en explosieven. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Noord ierse politie heeft gisteren gewaarschuwd dat de IRA van plan is leidende bur gers te vermoorden om daarmee in Ulster een to tale wanorde te veroorza ken. „De doelen van het Ierse Republikeinse Leger' (IRA) vormen een bedrei ging van de gehele ge meenschap, protestant zo wel als katholiek", aldus een verklaring van hoofd commissaris van politie, Jack Hernon. Hij deelde verder mee dat door ver hoogde waakzaamheid al een bomcampagne van de IRA is verijdeld. Britse veiligheidstroepen hebben zich gisteren in grote geta- Dominee Ian Paisley heeft in middels voor zijn aangekon digde protestacties de steun gekregen van het personeel van een van Noordierlands grootste electriciteitscentrales, in de havenzone van de stad Larne. De arbeiders zullen maandag wanneer Paisley een grote protestbetoging op de been wil brengen, het werk neerleggen. Als de centrale in derdaad geheel of gedeeltelijk stil valt, kan dat ernstige ge volgen hebben voor het gehele Noordierse bedrijfsleven. Het voornemen van dominee Paisley om Noord-Ierland to taal onbestuurbaar te maken wekt bij minister Prior van Noordierse zaken grote wrevel op, zo gaf hij gistermiddag te verstaan in een vraaggesprek met buitenlandse journalisten. „Noord-Ierland is en blijft eert van een mogelijke burgeroor log te spreken. Een voorzichtige minister Prior beklemtoonde wel dat Paisley vreedzaam mag de monstreren. „Dat is hun de mocratisch recht. Meer kan ik er niet over zeggen, want zoals u weet is de heer Paisley ei;g pietluttig". Ie begeven naar de grens deel van het Verenigd Ko rnet Noord-Ierland om daar de protestantse ge meenschappen te bescher men tegen acties van IRA- strijders. ninkrijk". „De wetten van het Verenigd Koninkrijk moeten er toegepast en nageleefd wor den. Wij zullen er geen enkele schending van dulden". Prior weigerde betreffende Ulster BRUSSEL Een 52-jarige: man uit het Belgische Geër- aardsbergen heeft een hartstil stand van ruim een uur over leefd. Toen de huisarts bij de man arriveerde constateerde deze dat de dood was ingetre den. Toch ging hij tot de komst van de ziekenauto, veertig minuten later, door met hartmassage. In de ambu lance en het ziekenhuis werd dc?e bch.indelihT f-endo •.or. U uur rvi r.;«v !v.v.:-r weer uit zkhzc'.f boron i.' kloppen. Artsen spreken van een „medisch mirakel". Ge vreesd wordt echter dat de pa tiënt, al blijft hii in leven, ern stig hersenletsel aan de hart stilstand zal overhouden. De WASHINGTON Democratische partij en de Amerikaanse vakbon den hebben elkaar weer gevonden. Bijeengedreven door gemeenschappelijke zware kritiek op de eco nomische plannen van de Reagan-regering sloten de traditionele bondgenoten elkaar deze week in New York als oude geliefden in de armen. Het congres van de overkoepelende vakbondsorganisatie AF- L-CIO kreeg bijna het ka rakter van een Democra tische conventie. De twee meest vooraanstaande De mocraten, Walter Monda- le, vice-president tijdens de regering van president Carter, en Edward Ken nedy, waren de belang rijkste gastsprekers. De Amerikaanse vakbonden hebben het door de jaren heen beter met de Democraten dan met de Republikeinen kunnen vinden. Tijdens president Car ter bereikte de verhouding echter een dieptepunt. Dat uit te zich bij de presidentsverkie zingen van vorig jaar, toen de AFL-CIO zich neutraal opstel de en 44 procent van de vak bondsleden die stemden de voorkeur aan Reagan gaven. De voorzitter van AFL-CIO, Kirkland, zei na november 1980 snel weer nauwe contac ten met de Democratische par tij te zullen zoeken. Deze week liet de AFL-CIO er geen twijfel over bestaan dat de vakbondsfederatie zich in 1984 als een blok achter de Democratische presidentskan didaat zal plaatseh. Voor vol- Send jaar, als er nieuwe ver- iezingen zijn voor het Huis van Afgevaardigden, werden de vijftien miljoen leden opge roepen om die congresleden die Reagan steunen weg te stemmen. Er werd in New York nauwe lijks over technische vak bondszaken gesproken. In fei te was het congres een lange en uitermate felle aanval op de economische plannen van president Reagan onder aan voering van Walter Mondale, de Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaar digden Tip O'Neill en senator Edward Kennedy. (vervolg van voorpagina)- WARSCHAU Dat er ondanks de vooruitgang in het overleg nog steeds sprake is van een grote kloof tussen regering en Solidariteit, blijkt wel uit de woorden van vice-pre mier Rakowski. De minis ter, die speciaal belast is met vakbondsaangelegen heden, zei gisteren dat So lidariteit verantwoordelijk is voor de meeste proble men van het land. schuldiging voerde Rakowski aan, dat de onafhankelijke vakbond in gebreke blijft bij het nakomen van de toezeg gingen geen stakingen uit te roepen of te steunen. De lei ders van Solidariteit riepen gisteren op tot „de grootst mo gelijke interne discipline", om dat de besprekingen met de regering in een kritieke fase waren beland. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, deed gisteren- vermoedelijk tot ongenoegen van de politieke leiding in Warschau-een rechtstreeks verzoek aan de vakbonden en arbeiders in West-Europa zijn landgenoten met voedsel te hulp te komen. De Poolse automobilisten zul len vanaf zondag 50 procent meer voor hun benzine moe ten gaan betalen. De commis- staat verklaarde, daf?j? regel is genomen onfiide te beperken en ietgt d aan de chronische korten. De benzinep ging is niet van toep invaliden en zij die halve op hun auto z wezen. L Tony Benn niet in IC Labour- schaduwkabinet LONDEN De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Tony Benn, is gisteren niet gekozen in het socialistische schaduwkabinet. Benns nederlaag wordt be schouwd als een ernstige slag voor de linkervleugel van La bour en een overwinning voor de gematigde partijleider Mi chael Foot, die verleden week besloot Benns kandidatuur niet meer te steunen. In de Britse politiek is een plaats in het schaduwkabinet van groot belang, omdat men daardoor fractiewoordvoerder De Labourpartij aP moest gisteren een jj lies verwerken. Lidi)^ Hogerhuis Lord HiT^ lipp, de raadsman vroegeré socialistisch) Callaghan en een grote politieke er\ veel connecties, beslo' lopen naar de socii cratische SDP. De r heid van „trotskist^- menten" in Labour e tijstandpunt over ontwapening haddeifl verklaarde hij, tot zijj' bracht. Na het vertrek van de Libische troepen uit Tsjaad is begin deze week het eerste (Zaïre se) contingent van de Afrikaanse vredes macht in de hoofdstad N'Djamena gearri veerd. De bedoeling is dat Tsjaad, dat na zestien jaar burgeroorlog aan de rand van de afgrond balanceert, met steun van deze vredesmacht begint aan de wederopbouw. Geen gemakkelijke taak, omdat verdeeld heid nog steeds heerst in het land. Troepen van de Tsjadische opstandelingenleider Ha- bre zijn sinds de Libiërs zich begin deze maand terugtrokken weer met een offensief begonnen en beheersen nu vier steden in het oosten vaij Tsjaad. De wanhoop in het failliete Tsjaad grijpt snel om zich heen. Financiële hulp van hc-t Westen is dan ook dringend noodzakelijk wil het land niet opnieuw verzanden in een uitzichtsloze burgeroorlog. F' N'DJAMENA Een jonge Franse chirurg van de vrijwilligersorganisatie Médecins du Monde (Artsen van de Wereld) behandelde vorige week zondag een zwanger meisje in het geïm- nroviscrdc •••ckcr.huis dat hij sprrten met cnkc- eoT hoc.'', ongeze? ran do oevers van de Isiau LT/.mcnn. liet 35- rr.---ir.jo had per onge luk een overdosis valium gekregen in het cen trale ziekenhuis en was naar het noodzieken huis van de Franse doktoren gebracht omdat alleen daar operaties worden verricht Ze bleek in verwachting te zijn yan een tweeling, die de arts vergeefs probeerde te redden. Ondanks een bloedtransfusie overleed nog dezelfde nacht ook de moeder. Incidenten als deze zijn de afgelopen twee jaar in Tsjaad eerder regel dan uitzondering ge weest. Het enige 'ongewone' aan dit geval was misschien dè identiteit van de behandelend arts, Eric Cheysson. Zijn oom, de Franse minis ter van buitenlandse zaken Claude Cheysson, en president Mitterrand vergaderden vorige week in Parijs over financiële hulp aan Tsjaad. Tijdens die bijeenkomst werd hun in feite de rekening gepresenteerd van Mitterrands diplo matieke staatsgreep die resulteerde in de terug trekking van de Libische troepen. Als de nuchtere minister Cheysson zou willen weten waar zijn regering aan begonnen was, zou hij zeer goed te rade kunnen gaan bij zijn neef Eric die geregeld eet in het Chari Hotel. Hotelgasten, treffen hier vaak een ongebruike lijke mengeling van faciliteiten aan in hun ka mers. In de meeste ramen zit geen glas en op de tweede en derde verdieping komt er geen wa ter uit de kranen omdat de leidingen en water torens tijdens de burgeroorlog zijn vernield. Daarentegen is er vaak wel air-conditioning en de hotellichten branden de hele nacht omdat de autoriteiten als de dood zijn om de enige gene rator in de stad die het nog doet, uit te schake len. Op het hoofdkwartier van de afdeling ontwik kelingsprogramma's van de Verenigde Naties waar de Parijse bijeenkomst over Tsjaad in gro te lijnen is voorbereid, heerst een bijna wanho pige stemming over de Tsjadische problemen. De Ifranse ex-kolonie heeft een buitenlandse schuïd van bijna zeshonderd miljoen gulden en is helemaal bankroet. De wegen in N'Djamena zijn vergeleken bij an dere Afrikaanse steden uitstekend, maar dat is dan ook het enige. Al bijna een jaar is er geen contact met de buitenwereld, geen telex, geen telefoon, geen postbestellingen. De stad zelf is helemaal uitgebrand en de eens zo elegante boulevard Charles de Gaulle is een grote opeenvolging van spectaculaire ruines met als triest bekroning de overblijfselen van de kathedraal waarvan alleen de twee reusach tige deuren nog als twee smekende handen bo ven de rokende puinhopen uitsteken. Buiten het stadscentrum staan alleen lemen hutten. De bewoners die in de oorlog zijn gevlucht, hoeven er niet op te rekenen hun hutten terug te vin den, want de meeste zijn gewoon verdwenen door de enorme regenval De wederopbouw van het land is tot d sluitend ten laste gekomen van de 1 Naties, maar iedereen is het er ovePaeri westerse hulpverleners en met name U a over de brug zullen moeten komen, d voorkomen dat het land opnieuw wé i fj chaos en burgeroorlog. De voortekenen zijn niet al te rooskleue_ sident Mitterrand heeft al een angstig het Tsjadische boodschappenlijstje la P en naar men zegt allesbehalve entho UWi reageerd op het gevraagde bedrag van miljoen gulden voor de wederopbouw Tsjadische leger, terwijl de Fransen di toch zelf in de hand hebben gewerk regering van president Goukouni Ou« pens aan te bieden. Sl Vele waarnemers hadden verwacht Uail rugtrekking van de Libische troepen, zou vrijmaken voor aanzienlijke hulj Verenigde Staten. In N'Djamena is iftir. wel een Amerikaanse diplomaat gei )en die zich zeer optimistisch heeft uitgel prich het vertrek van de Libiërs. Amerikaa stic is echter nog uitgebleven. atie d IAN GUEST/THE GU >et ct n m h<

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10