ov jet-Unie ijst Reagans anbod af -DA niet gerust op houding van Pvd A-ministers Oranje machteloos Bevolking groeit minder snel esteuropese reacties positief gen (9) gereden Vandalisme kost Den Haag jaarlijks vele miljoenen Diefstal uit woning \sti -X' Overval op bejaarde 'éJWr, ?eid6C ©omant Donderdag 19 november 1981, 72e jaargang no. 22122 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLANÖ Uifgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden,Postbus 11, 2300 AA, teL 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lcsse nummers 0 70 Meisjes vertellen wat zij van jongens vinden, van hun ou ders, van werk en van wonen op Ned. I om 22.45 uur in „Ot en Sien". Om 19.08 uur Neder lands repertoire in „Op volle toeren". Op Ned. II om 20.27 uur „Evans" en om 21.20 uur „Brandpunt" met Kamerde batten en vredesbeweging. Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden, middag- temperatuur circa II graden. Tot krachtig of hard toene mende zuidwestenwind. Zon op 08.09 uur, zon onder 16.41 uur. Scheveningen hoogwater 10.14 en 22.39 uur, laagwater 5.27 en 18.09 uur. [aid Tribune steekt loftrompet Delft en Den Haag AAG „Den Haag. een internationale stad bij uit delft. waar schoonheid en historie samengaan". ;oppen uit een gisteren gepubliceerde speciale bijla- Nederland van de Parijse International Herald Tri- |HT). de Herald Tribune heeft Den Haag zich, vooral na luizing van koningin Beatrix naar Huis ten Bosch, keld als een „internationale stad par exellence" (bij De aanwezigheid van meer dan 65 ambassades, 70 tionale organisaties én vele duizenden buitenlandse mers, die vooral onderdak hebben gevonden in de erswyk", draagt daaraan volgens de IHT in grote j. Delft wordt beschreven als de stad waar schoon- geschiedenis samengaan. Hofjes, grachten en het lein en in toenemende mate de jaarlijkse kunst- en eurs worden als grote trekpleisters voop buiten toeristen genoemd. 9: Vervolg. CDA-spreker niet aanvaardbaar op vredesdemonstratie DEN HAAG Noch dr. Kuiper, noch een andere CDA'er zal aanstaande zater dag op de vredesdemonstratie in Amster dam het woord voeren. Het organisatieco mité acht Kuiper, lid van het dagelijks be stuur van het CDA, niet aanvaardbaar omdat hij zich niet geheel kan vinden in alle drie de doelstellingen van de vredes demonstratie. Dit heeft Mient-Jan Faber, voorzitter van het comité, gisteren desge vraagd laten weten. Het CDA zal geen an dere spreker leveren, aldus CDA-voorzit- ter Bukman desgevraagd in een reactie. Bukman zei „buitengewoon teleurgesteW" te zijn dat het CDA nu niet in de gelegen heid is in te haken op de demonstratie. Pag.: 14 „Kuiper ten onrechte gewei gerd". THEEPAUZE-STAKING WORDT VOORTGEZET LONDEN De onderhandelingen over het beëindigen van de „theepauze-sta king" bij een bedrijf van het Engelse auto concern British Leyland zijn gisteren vastgelopen. „Wij zijn nog mijlenver van elkaar verwijderd", aldus het commentaar van een vakbondsleider. Ongeveer tweeduizend werknemers heb ben het werk neergelegd, omdat de direc tie had besloten de theepauze met elf mi nuten te bekorten. Door hun staking kun nen 6.000 andere werknemers ook niet werken. De directie wil de dagelijkse theepauze van 51 tot 40 minuten terug brengen om zo de arbeidstijdverkorting van een uur per week op te vangen. Vol gens de vakbonden mag de directie echter niet aan de theepauzes komen. De staking kost het bedrijf 20 miljoen gulden per dag. Reagan krijgt groene licht voor B-l en MX-raket WASHINGTON Op de dag dat Amerika's president Reagan de Sovjet-Unie voorstellen deed om te komen tot nucleaire ontwapening, heeft het Huis van Afgevaardigden ingestemd met de plannen van de regering voor het onwik- kelen en bouwen van een nieuwe bommenwer per en nieuwe intercontinentale raketten. Beide projecten vormen belangrijke schakels in Rea- gans programma voor de modernisering van de Amerikaanse kernmacht. Het Huis stemde in met de visie van de regering, dat modernisering en uitbreiding van de Amerikaanse nucleaire macht de positie van Washington bij ontwape ningsgesprekken met de Sovjet-Unie alleen maar versterkt. De aanvaarding van de plannen voor de B-l bommenwerper en de MX-raket betekent tevens dat het Huis akkoord is gegaan met de grootste defensiebegroting (500 miljard gulden) uit de Amerikaanse geschiedenis. DEN HAAG De Nederlandse bevolking is in de eerste negen maanden van dit jaar met 60.000 toege nomen, Het totaal aantal inwoners van ons land is daardoor gekomen op 14.269.000. In vergelijking met vorig jaar is de groei echter met 30.000 verminderd, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er zijn in nege,» maanden 136.000 kinderen geboren (dui zend minder dan in 1980), terwijl het aantal sterfge vallen öngeveer gelijk bleef op 85.000. Het migratie- overschot (binnenkomende minus vertrekkende mensen) daalden van 41.000 tot 12.000. Het aantal: kinderen uit buitenechtelijke verhoudingen steeg van 39 op duizend geboorten tot 47 op duizend. Het aantal huwelijken daalde. President Reagan wijst tijdens zijn te levisierede op de in de afgelopen tien jaar toegeno men Russische overmacht aan kernwapens voor de middellange af stand. Het blok- links stelt de ver houding voor zoals die in 1971 was, het blok rechts de situatie van nu. En iSKOU De Sovjet- heeft gisteren het aan- van president Reagan de plaatsing van de rshings-II en de kruisra- itten in Europa niet te la- loorgaan, als de Russen raketten van het type •20, SS-4 en SS-5 ont stelen. afgewezen als .paganda ..die bedoeld is de de Russisch-Ameri- aanse ontwapeningsbe- irejfingen in Genève op ~>n dood spoor te brengen. ilgens Tass is Reagans nbod een poging om het ilitair evenwicht ten gun- van de Verenigde Staten wijzigen. De Amerikaan president werd ervan be- huldigd dat hij. gefanta- •rde cijfers had genoemd ?r de militaire verhou- ng tussen Oost en West, lks in strijd met „onom- itelijk vaststaande feiten", naar het bericht van Tass. zouden wijzen op een evengrote sterkte van de twee partijen op kernwa- pengebied in Europa. De bitsheid en de snelheid van de Russische reacties verklaren waarnemers uit het feit dat de toespraak van president Reagan de opzet en bedoelingen van Brezjnevs bezoek aan Bonn aantast. Westeuropese lei ders reageerden in het alge meen gunstig op Reagans voorstellen. In zijn toespraak, die door de Amerikaanse ambassa deur in -Moskou eerder aan minister Gromyko ter hand was geèteld en die door een, groot aantal tv-stations in West-Europa rechsstreeks werd uitgezonden, daagde Reagan de Sovjet-Unie uit tot een reusachtige stap voor de mensheid" door sa men met de Verenigde Sta ten het aantal nucleaire en conventionele wapens in Een noodlottige fout in de achter hoede van Oranje. Door een misver stand tussen hem en Ruud Krol (links) had Hans van Breukelen zich te veel in het mid den van zijn doel opgesteld bij de vrije trap van Mi chel Platini. De Franse sterspeler (onzichtbaar) werd daardoor in de ge legenheid gesteld de bal feilloos - over de Neder landse muur - in de vrije hoek te schieten, onbe reikbaar voor de nu wanhopig graaiende Van Breukelen. DEN HAAG Bondscoach Kees Rijvers kan eindelijk met de verjonging van het Nederlands elftal gaan be ginnen. De nederlaag van 2-0 tegen Frankrijk, gisteravond in Parijs, houdt het machte loze Oranje buiten Spanje, waar volgend jaar het wereldkampioenschap voet bal wordt gehouden. Werken op een langer termijn bete kent dat op de (te?) oude rou tiniers geen beroep meer hoeft te worden gedaan. De Fransen jubelen, hoewel hun ploeg de laatste wedstrijd te gen Cyprus nog dient te win nen om zich te kwalificeren voor het WK. De eerste edi ties van de Franse kranten maakten nog geen melding van de triomf van coach Hi dalgo, die zijn wankele posi tie na een grote reeks neder lagen weer verstevigde. In de Nederlandse ochtend bladen wordt Spanje vaarwel gezegd. „Adios, Spanje voor Oranje", meldt de voorpagi na van De Telegraaf. Op de sportpagina's staat „De leeuw kon niet brullen". Ook het Algemeen Dagblad komt met „Adios, Spanje" en opent de eerste sportpagina met de kop „Oranje: uithuilen". In het commentaar wordt inge gaan op het einde van een tijdperk. Op de voorpagina van De Volkskrant staat droogjes „Nederlands elftal mist WK voetbal". Binnenin is de kop „Fransen tikken Oranje omver", terwijl in een commentaar een warm pleidooi wordt gehouden voor de techniek in Parijs. (Van onze parlementaire redactie) LAG In de CDA-fractie gaan er stemmen op om steun len aan een motie van de VVD, waarin de invoering inkomens-afhankelijke kinderbijslag wordt afgewezen, de christen-democraten ongerust over het plan de rijks- aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds met 900 gulden te verlagen, zonder dat daar onmiddellijk een dekking tegenover staat. ctieleider Lubbers constateerde vanochtend in het de bat over de regeringsverklaring nadrukkelijk dat premier Van Agt een wijziging van de kinderbijslagwet zo goed als naar de prullemand had verwezen. Van Agt stelde gisteren dat het kabi net niets anders had gedaan dan kennis nemen van de betref fende suggestie van de informateurs De Galan en Halberstadt. Volgens hem is de VVD-motie daarom „voorbarig". Voor sommige CDA'ers is dat voldoende geruststelling. Anderen vinden het echter beter om deze weg toch maar alvast door mid del van een kamermotie voor minister Den Uyl onbegaanbaar te maken. Hoe de stemming uitvalt, zal voor een belangrijk deel van de sfeer in de rest van het debat afhangen. Weinig bevorderlijk voor het vertrouwen tussen CDA en PvdA is dat minister Den Uyl gisteren na afloop van het debat vertel de dat de inkomens-afhankelijke kinderbijslag nog zeker niet van tafel is. De bewindsman ziet de invoering daarvan nog steeds als een reële manier om een deel van de hem toegewezen bezuinigingen te verwezenlijken. Volgens ingewijden houdt Den Uyl zo hardnekkig aan dit idee vast om het CDA te dwingen zelf alternatieven voor bezuinigingen aan te dragen. De ongerustheid over de plannen van minister Van Thijn (Bin nenlandse Zaken) ontstond gisteren, toen Van Thijn erkende dat hij nog geen vastomlijnde methode heeft gevonden voor bezuini gingen op de ambtenareninkomens. Wiegel was van plan de vermindering van de rijksbijdragen aan het ABP te compense ren door de ambtenarenpensioenen te verlagen. Krijgen de amb tenaren nu nog twintig procent van hun AOW. Wiegel wilde ook daaraan een einde maken. Voor Van Thijn is dat idee (van de commissie-Bosman) echter geen uitgangspunt meer, zo ver telde hij gisteren in het debat. De minister gaat samen met de ambtenarenvakbonden zoeken naar „varianten". kogel voor leiders in Off ó<jp< es parlement 4« rSBURG De leiders tes grootste fracties in opees parlement heb- teren per brief een kogel gekregen. Het „cadeautje" van een parlementsleden, dat omdat het parlement )it iets heeft gezegd k t gebruik van plastic loor de Britse militai- r. Noord-Ierland. „U Jk kogel per post en niet Rijsnelheid van 240 kilo- !||ler uur, zoals dat in jffprland gebeurt", aldus leidend briefje, waar- ens op wordt gewezen Dgels in Noord-Ierland slachtoffers hebben DORP Een 9-jarige it Leiderdorp is gister- naar het Academisch Leiden gebracht anrijding op de krui- doddekreek-Kalmoes- )e jongen was zonder j^aken de kruising over- werd daarbij aange- |H°or een 37-jarige Lei- automobilist. DEN HAAG Vandalisme veroorzaakt jaarlijks in Den Haag een schade van miljoe nen guldens. Om .hier tegen op te treden gaat de Haagse poli tie een centraal registratiepunt voor vernielingen instellen. Dit is gebleken uit een over zicht, dat B en W op verzoek van het CDA-raadslid, me vrouw H.G. Otter-te Kolsté ALPHEN Een blikje met 185 gulden is gistermiddag ge stolen uit een woning aan de Louwers. De daders zijn, toen de bewoners niet thuis waren, vermoedelijk met een valse sleutel de woning binnengeko men. Uit een kast in de kamer werd het blikje met geld mee genomen. hebben opgesteld. Uit het on derzoek is gebleken dat met het herstellen van vernielin gen bij gemeentelijke instellin gen in 1979 een bedrag van 8.6363.000 gulden gemoeid was. Vorig jaar werd in dit verband zelfs de tien miljoen overschreden, 11.611.000 gul den om precies te zijn. Vooral gemeentelijke gebouwen en met name scholen zijn het doelwit. Opvallend zijn de vele brandstichtingen, die jaarlijks tussen de twee tot vier miljoen gulden belopen. Verder is jaar lijks een bedrag van anderhalf miljoen gulden nodig voor herstel van speel- en groen voorzieningen Aan woningen wordt bijna voor één miljoen gulden schade t toegebracht. Het totaalbedrag aan glasscha den overschrijdt ook het mil joen. Voorts zijn de volgende objecten dikwijls het middel punt van de baldadigheden: muren, daken, verkeerszuilen, lantaarns, alarmcellen, par- keermeters, straatmeubilair, beplantingen en hekwerken. Voor de preventie alleen al is telkens een bedrag van 1.850.000 gulden nodig. On danks de hoogte van het scha debedrag mag worden aange nomen dat dit getal aanzienlijk hoger ligt. Niet alle instanties hebben opgave van hun scha de gedaan. ADVERTENTIE SLOOPZILVER 30 tot 35 ct per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Weer inbraak bij Jesse LEIDEN Bij de apparaten- fabriek van Jesse aan de Ver verstraat is gisteravond voor de derde maal binnen twee weken ingebroken. Het ging de dieven weer om koper. Om half zeven kreeg de politie van omwonenden de melding dat er weer iets gaande was. Toen de politie arriveerde, bleek dat er een ruit was inge gooid en dat er al een partij koper klaar lag om meegeno men te worden. De inbrekers wafen al verdwenen. ,v Saluut aan antieke wereld De'Oude Wereld en onze moderne tijd op één foto verenigd. Amerikaanse helikopters lijken een saluut te brengen aan de in drukwekkende pyramides bij Gizeh, aan de rand van Kairo. In werkelijkheid nemen zij deel aan de grote Amerikaans-Egypti sche lege'roefening „Bright Star". LEIDEN Twee met bivakmutsen gemaskerde mannen heb ben eergisteravond een overval gepleegd op een 77-jarige vrouw. De bejaarde woont in zuid-west. De mannen gingen er van door met een geldkistje, waarin een aantal foto's en waarde papieren zaten. Om ongeveer half negen belden de overvallers aan. Ze sprongen het huis binnen, bedreigden de vrouw en eisten geld. Toen de slecht ter been zijnde Leidse zei dat ze geen geld in huis had, doorzochten de mannen de woning. Voordat zij uiteindelijk met het geldkistje verdwenen, maakten ze. de telefoon onklaar. Verkeerszuil omvergereden ALPHEN AAN DEN RIJN Een verkeerszuil op de kruising van de Van Lennepstraat en de Nicolaas Beetsstraat is gistera vond omvergereden. Een 58-jarige man uit Bussum verleende met zijn auto vanaf de Nicolaas Beetsstraat geen voorrang aan een 28-jarige automobi list uit Driebergen. De verkeerszuil werd pla,tgereden en beide auto's raakten zwaar beschadigd. Twee passagiers van de auto mobilist uit Driebergen moesten naar het ziekenhuis Rijnoord worden vervoerd, maar konden na onderzoek het ziekenhuis weer verlaten. J

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1