oorzic htigheid lederland noodlottig Zelfbeheersing brengt Oranje niet ver Hoe de invasie van Parijs mislukte RT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 19. [JS Zelfbeheer- Jarengt het Neder- elftal niet ver. Dat [eravond in een, van ^tbalstadion gelei- in een Franse car- omgetoverd Pare tinces wel gebleken, en soort veredeld [voetbal had het ;-team zich na zijn Jaren redelijk ge laafd in het interna- milieu. Zo'n op (eerde hardheid ge- de aanpak, vooral fct op intimidatie van Igenstander, bracht [ederlands elftal vo- r nog naar het toer- het Europees kampioenschap, et nationale team, Igisteravond in na- lelijke opdracht van ÏKees Rijvers, tracht fcure voetbalmidde- Ten opponent tege- j te treden, komen ook de tekortkomingen onmiddellijk aan het licht. De Franse ploeg, die voor zijn laatste mogelijkheid stond om kwalificatie voor het toernooi om de wereldtitel in Spanje af te dwingen, profiteerde gretig van de Nederlandse „beleefd heid". Wendde de eigen, niet geringe kwaliteiten aan en wist zich na afloop van een wel zinderend, maar nimmer groots duel, de luid bejubelde winnaar. Op grond van wat zich gister avond in het Pare des Princes afspeelde is het volkomen te recht, dat niet Nederland, eventueel nog via een beslis singswedstrijd tegen Ierland, maar Frankrijk volgend jaar in Spanje aanwezig is. De Haantjes, die symbolisch voor hun grotere kwaliteit als ploeg en meer individuele klasse in de eerste helft wer den vergezeld door een heuse „soortgenoot", zullen tijdens het WK een grotere attractie vormen dan een ploeg, die Kees Rijvers daar zou hebben laten opdraven. Want terwijl de Franse coach, Michel Hi dalgo, met genoegen kon con stateren dat zijn equipe de na tuurlijke klasse -combineerde met een zeer effectieve portie felheid en soms zelfs hard heid, kon zijn collega Kees Rijvers slechts tot de conclusie komen, dat zijn „vreemdelin genlegioen" kan worden op geheven. Dertigers Vanaf gisteravond is er geen noodzaak meer om spelers als Krol, Rep en Neeskens uit te nodigen, want deze ruime dertigers hebben geen toe komst meer. Hetzelfde geldt voor iemand als Kees van Kooten, dierzijn interlandcar rière ongetwijfeld nog even zou hebben verlengd bij ten minste een onbeslist in het Pare des Princes. Kees Rij vers kan opnieuw beginnen. De bondscoach, die dank zij enige kunstgrepen zijn team vanuit een kansloze positie nog tot aan de drempel van het WK kon leiden, zal ook gisteravond hebben ingezien, dat zijn resterende contract- duur van een kleine vieren eenhalf jaar zal dienen te zijn gericht op opbouw. Waarbij hij zich wellicht nog geruime tijd zal herinneren, dat zijn boodschap, netjes te spelen, aan het Nederlands elftal van dit moment niet was besteed. Weliswaar leverde Rijvers' opdracht ondanks gele kaar ten voor Poortvliet en Van de Korput (respectievelijk we gens het wegtrappen van de bal en praten tegen de leiding van de overigens uiterst war rig fluitende Portugees Garri- do) een hoge score aan sporti viteit op. Maar doordat het ei gen rendement daardoor aan zienlijk 'werd verminderd en de Fransen daardoor beter in hun spel konden komen, was het totale effect negatief. Waarmee het Nederlandse voetbal in zijn totaliteit terug is naar af. Waar voor de Franse voetbalwereld even eens veel afhing van kwalifi catie voor Spanje, vooral na het teleurstellende optreden van de Tricolores tijdens het wereldbekertoernooi in Ar gentinië, en de prestatie van het team van Hidalgo een in jectie voor de sport in het hele land kan betekenen, geldt voor Nederland het omge keerde. Nu de kortstondige Oranje- doping gisteravond ritet twee harde tikken ongedaan werd gemaakt zal blijken, dat de in teresse van het voetbalpu bliek om in de nationale com petitie wedstrijden te bezoe ken, nog verder dalen. Daar heqft Kees Rijvers in eerste instantie niet zo'n boodschap aan. Het was slechts zijn taak om een zo gedisciplineerd mo gelijk spelend team in het veld te brengen voor een wedstrijd in het land waar hij zelf nog zo'n grote naam heeft. Vooral Rijvers, die pre tendeert een kenner van het Franse voetbal te zijn, had kunnen weten, dat als je de haantjes laat vrijbuiteren, ze tot veel in staat zijn. Individuele klasse van spelers als Rocheteau, Lacombe,. Six, Platini en Geresse komt dan het best tot zijn recht. Het sierde Rijvers dat hij geen op dracht gaf tot intimidatievoet bal, dat overigens ook voor zijn tijd in Brussel tegen Bel gië al geen resultaat had ge had. Maar Rijvers bouwde er wel een groot extra risico mee in, een te groot risico, zoals gisteravond bleek. In de eerste helft had het Ne derlands elftal de zaken nog aardig onder controle, al ont stonden er ook toen al te veel hachelijke momenten voor het doel van Hans van Breu- kelen. Toen Rijvers, wellicht ietwat tè optimistisch door de score bij de rust, een midden velder (Metgod) verving door een aanvaller (Tahamata) ging het mis. Frankrijk greep een overwicht op het midden veld, hoewel de eerste treffer niet direkt daaruit voortvloei de. Het was uitgerekend een van de gevreesde vrije trap pen waaruit de Fransen zich in gewonnen positie manoeu vreerden. Waarbij het gebrek aan routine van doelman Hans van Breukelen van doorslaggevende betekenis was. De doelman van FC Utrecht organiseerde zijn muur zo onbeholpen en ver zuimde daarbij het „gat" te dekken, zodat Platini eenvou dig de roos kon raken. Het betekende het sein voor Frans voetbal op zijn best en een Nederlands team op zijn smalst. Waar de Haantjes zich uitleefden in speelse patroon tjes, kon het door zoveel rou tine gevulde Oranje-team slechts bijna ademloos toekij ken. Er was zelfs niet eens meer voldoende inhoud om nog met vier aanvallers iets als een offensief te ontkete nen, zodat de tweede Franse treffer „logisch" was. Het Ne derlandse voetbal dus terug naar het nulpunt, het zal de nodige tijd vergen om het dal weer te verlaten. FRANK WERKMAN eir KEES RIJVERS GOKT TEVERGEEFS OP GELIJK SPEL Oranje supporters halen hun vlag maar weer van café-bar l'Eclair. Aan het buffet zal alleen nog maar koud worden geserveerd. De Nederlanders lopen ineens niet meer warm voor een feestelijke biefstuk. EEN KA TER OP DE CHAMPS EL YSÉES PARIJS De Champs Elysées gisteravond rond middernacht: Een storm vloed van toeterende auto's spoelt over de bre de boulevard aan de voet van de Are de Triomphe. Voorafgegaan en beklom men door schreeuwende en vlaggenzwaaiende voetbalsupporters. Dat wel. Alleen wil het nood lot dat het Fransen zijn en dat er niets over „die Hol landers" gezongen wordt, maar wel over „les bleus". Een paar van die Hollan ders rijden noodgedwon gen nog in twee, opeens armzalige bussen in de drang van het verkeer mee in die stoet. Ontluis terd en meewarig. Nog niet helemaal begrijpend. Alsof er een blunder in de regie-kamer had plaatsge vonden. Alsof een myste rieuze hand opeens een monsterproduktie ver keerd genaaide Hollandse vlaggen in de handel had gebracht. Want het was allemaal zo mooi begon nen. 's Middags om half vijf konden de noordelijke horden de Pa- rijzenaars nog verrassen met een goed getimede invasie van dik over de vijftig autobussen die de Avenue du maréchal Galliéni voor de Dóme des In valides in ganzemars kwamen oprijden. Een uniek moment: Van links en rechts op het grote plein, waar nietsvermoe dende jeu de boules-spelers hun kalotjes er eens voor rechtzetten, komen de bussen binnen. Tegelijkertijd een langzaam aanzwellend geluid van strijdkreten. De bussen stromen leeg, en de supporters idem dito bij een massale sani taire stop op het Franse gras. Er zijn Hollanders die om die binnenkomst te zien, hun bus kaartje ongebruikt hebben ge laten, eerder met de auto zijn gekomen en inmiddels al Beaujolais-rode oogjes in Parijs hebben opgedaan. Sportver slaggever Kees Jansma (wél familie) is aanwezig en krijgt een breed scala aan begroetin gen toegemeten: Schouder klopjes, yells, plus de gebrui kelijke hondse onderdelen worden hem toebedacht. De Parijzenaars kijken het alle maal vooralsnog lachend aan. Kleine Platini De Oranje-golf die dan door de straten spoelt is uniek, terwijl je tegelijkertijd je hart vast houdt dat het uit de hand loopt. Een Parijse groente- koopman staat grijnzend in zijn kraam aan de Rue Cler. Hij heeft de invasie rond de beslissingsmatch Ajax-Benfica meegemaakt. „Ze zijn nog geen spatje veranderd, die Hollanders" roept hij. „Ik vind ze aardig". Door de straat loopt een vierjarig Frans jongetje dat inmiddels van een Hup- Holland-petje en een Neder landse vlag is voorzien, zijn ouders lijken hem geschokt verlaten te hebben. Niets ver moedende dames worden door de krullen geaaid. Een groep jongens spreekt een Frans echtpaar-met-baby aan, infor meert of het inderdaad een jongen is en brengt het in bouwvallig Frans tot „Hii is mooi. Kleine Platini". Alleen een tweetal wat verzuurde da metjes komt, als antwoord op toespraken in supportersjar gon, niet verder dan een „ta gueule", oftewel dat ze hun grote bek maar moeten hou den. Oranje-klaas In de omgeving van Invalides, Ei ff el toren en Montparnasse is opeens geen café of restaurant meer te bekennen waar niet iets oranjigs beweegt. Fransen beginnen van de weeromstuit zelfs Duits te praten, de baas van een établissement waar jeu de boules-spelers honk houden, herinnert zich zowaar enkele goed-Hollandse kracht termen, maar blijkt dan ook relaties te hebben met een jeu de boules-club uit Kennemer- land. Van hem mogen de Hol landers winnen. De kelner in een restaurant verder op houdt het ook al op de Hollan ders, maar hij slijt in een half uur tijd dan ook honderd bief stukken met patat aan ze. De eigenaar komt schielijk bij ons informeren óf en hoe laat die Hollanders 's avonds mis schien nog terugkomen, dan kan hij zijn zaak openhouden. Arme man. Over zijn biefstuk ken klinken Wilhelmus. Hup Holland Hup en Sinterklaas liedjes geïnspireerd door een Oranjeklant die zelf een baard ih de kleur van de Hollandse wimpel door z'n biefstuk-mêt sleept. Parijzenaars komen van alle kanten voor de glazen ruiten van het restaurant naar binnenkijken. Geamuseerd, al roept er iemand iets over „les boches", de hier toch geogra fisch lichtelijk misplaatste scheldnaam voor Duitsers. Onheil Maar in het stadion naderen de eerste tekenen van het on heil. De grote massa van daar vóór (2.500 man uit de bussen) is opeens in het niet verdwe nen. Her en der zijn er slechts plukjes Oranje van over. Er moeten méér Nederlanders zijn. want de zwarte-kaarten- verkoop heeft welig getierd, 's Ochtends kostte een normale .zitplaats zwart zelf 1100 Fran se franken. Er doet zelfs het verhaal de ronde dat iemand in Zeeland per advertentie een paar honderd kaartjes te koop heeft aangeboden voor 300 gulden het stuk. Flukse reken sommetjes brengen de man en kele tienduizenden guldens winst. Maar ook die Hollan ders verdwijnen in het niet door het geluid dat de Fransen voortbrengen: Een nauwelijks te meten explosie op de schaal van Richter. Het is het eerste voorteken. Televisiebeelden hebben u de rest verteld. Afscheid En dan de komt de kater. Joop Niezen, hoofdredacteur van Voetbal International wil z'n teleurstelling niet eens profes sioneel verbergen. „Ik heb er goed de pest in", mompelt hij. Een Franse journalist zegt: „Ja jongens, dit is het einde van een tijdperk". Een waar woord. Zelfs het feestje dat voor aanvang nog groots rond het Nederlands elftal werd aangekondigd („of ze nu win nen of verliezen, dat maakt niet uit") is opeens van de baan. En daar zou dan nog wel afscheid genomen worden van de internationals (Krol o.a.) die het Oranje-team bij verlies vaarwel zouden zeggen. Een poging de supportersmeute nog in de stad te achterhalen mislukt. Ze zijn letterlijk en fi guurlijk nergens meer. Het einde van een tijdperk, jawel. Uithuilen en opnieuw begin nen. BERT JANSMA Nederland zal .jaar bij de strijd Iwereldkampioen- IB betbal in Spanje jn. Na tweemaal Ikaar een finale- j dit evenement te bereikt, heeft k Oranje gistera- Parijs een illusie emaakt door met ,nnen. Een illusie, jebaseerd op hoop itimisme. Toen (ch Kees Rijvers t van het vorig voor het eerst njé ging bezig leek Oranje al zich voor Spanje ,-ven kwalificeren, es op Frankrijk, en België en een I tegen de Ieren de hoop levend, ^rland alsnog bij der beste voet- i aanwezig zou r is gisteravond in [cende Pare des een streep door k dat via blufpoker laatste snik in de (ebleven, vergat zijn te spelen. De swin- •tij tegen de Belgen 0e Fransen de stui- i' lijf gejaagd, maar (tte de rem op de bmotief. Een remise èrs nog een herkan- de Ieren. De Fran- st zover niet ko- uit een vrije trap, :n de Oranjeleeuw id. Rijvers kon na iook niet anders be- )i :„De Fransen heb- nd gewonnen. Maar gaat door". Als j kan hij verder lar de komende Eu- j kampioenschappen, land, Engeland en 'hebben zich kandi- d voor het organise- it eindtoernooi. Mis- hetzelfde Pare des l'er twee jaar een jfris Oranje te zien 'Er lijkt nu een tijd- bij, waarin Neder- ben generatie voet- Johnny Rep, hier omsloten door Franse spelers, deelde in de machteloosheid van de Nederlandse aanval. ballers toonaangevend in de wereld was. En misschien is dit tijdperk ook wel terecht voorbij. Gis teravond leken de „oudjes" uitgeblust. Het heilige vuur ontbrak. Uitblinkers waren de jongeren zoals Peters, Poort vliet en Wijnstekers. Dat was te weinig om echt indruk te maken op de Fransen. „We moeten aanvallen, dat is ons enige kans om de Fransen te verslaan", had Rijvers voor af aangekondigd. De praktijk in de eerste helft wees anders uit. Rijvers gokte op 0-0. Met een falende Van Kooten en Rep alleen in de voorste lijn bleef Oranje aanvallend mach teloos. Solistisch kon de spits van Go Ahead Eagles moeilijk uit de voeten. Ook Johnny Rep liep zichzelf voortdurend vast. Rijvers speelde met zijn taktiek hoog spel. Immers, steeds weer mochten de Fran sen komen, en iedere keer na- medi^ze de dreiging van een geforceerde vrije trap als een strafschop mee. De Portugese arbiter Garrido had wat dat betreft een reputatie op te houden. Echter, Nederland mocht niet eens klagen, toen een handsbal van Ruud Krol in het strafschopgebied met een indirecte vrije trap werd bestraft in plaqts van met een strafschop. Balans Nee, Oranje zat verdedigend met een geconcentreerd spe lende Wijnstekers en Poort vliet op respectievelijk Six en Rocheteau dan wel goed in el kaar, op het middenveld was de balans van het begin af aan niet aanwezig. Metgod liep verloren rond, Neeskens kwam niet echt in de wed strijd, omdat hij te veel gaten moest stoppen en Arnold Müh- ren had een volledige off-day. van Frankrijk heeft alle troeven in handen: de bal, een sportief Johan Neeskens en een door de scheidsrechter opgemerkte buiten- Fotus. MILAN KONVALINKA Rijvers later: „Ik had gehoopt, dat Metgod meer in de gaten zou kunnen duiken. Dat is er jammer genoeg niet van geko men. Maar ik vind, dat we de eerste helft goed hebben ge speeld. De Fransen hebben nauwelijks kansen gehad". Die opmerking was in zoverre terecht, dat het thuisland nau welijks voor Van Breukelen verscheen. AlleenLacombe wipte in de 20ste minuut de bal net over de doellat. Verder bleef het spel van beide lan den oninteressant. De kleine Giresse liep zich het vuur uit zijn sloffen, maar voorin kwamen de Franse spitsen niet los. De gevaarlijke Rocheteau kwam'tegen Poort vliet nauwelijks aan de bak. Al kostte het de kleine PSV-er wel een gele kaart. Ook de Pa- rijzenaar kreeg van de niet slecht fluitende Portugees feen gele kaart, toen hij gevaarlijk was ingegaan op Van Breuke len. Op de tribune zat de Ierse bondscoach Ion Hand zich te verkneukelen. Met dit spelle tje zou er nooit een doelpunt vallen en bleef ook zijn team in de race. Na rust veranderde hèt spelbeeld drastisch. Met god was in de kleedkamer achtergelaten voor Simon Ta hamata. Rijvers: „Johnny speelde het minst scherp op het middenveld. Daarom heb ik hem er uit gehaald. Met Si mon wilde ik meer druk voor in brengen, zodat de Fransen wat verder van ons doel zou den komen te voetballen". De ingreep van Rijvers leek pal na de hervatting succesvol te zijn. De kleine buitenspeler van Standaard Luik bracht Arnold Miihren alleen voor doelman Castaneda. Ongecon centreerd schoof de midden velder van Ipswich de bal naast. Dure misser Het zou een hele dure misser worden. Want na zes minuten in de tweede helft schoot Pla tini uit een vrije trap de bal langs Van Breukelen. Een overtreding van Neeskens bracht de bal op de rand van het strafschopgebied. Platini knalde tegen de uitlopende Peters aan. Hands besliste Garrido en opnieuw stond de Franse aanvoerder achter de bal. Met een simpele voetbe weging schoof hij het leer in de hoek. Riivers later: „Op dat moment is het bij ons mis ge gaan. Ik heb afgesproken, dat Krol bij de eerste paal zou -staan en Van Breukelen de rest van het doel zou nemen. Door de verwarring van de tweede vrije trap, ik weet nog niet waarom die werd gege ven, is dat mis gegaan". Oranje speelde op dat moment een verloren wedstrijd. Al wil de de bondscoach daar niet aan. „De eerste 20 minuten van de tweede helft hebben wij het beste voetbal gespeeld. En zelfs kansen gehad". Die bleven overigens zeer beperkt. De Fransen voelden zich bevrijd van een grote last en speelden kundig de wedstrijd uit. Ook de wissel van Ling voor Van de Korput, die geel had gezien wegens opmerkin gen op de leiding, zette geen zoden aan de dijk. De Franse bondscoach Michel Hidalgo („Dit is de gelukkigste dag in mijn leven") haalde de gebles seerde Platini en Lacombe uit de strijd voor respectievelijk Tigana en Zimako. De aan hang van het gastland was toen al in het Pare des Princes langdurig bezig een feestje te vieren. Acht minuten voor tijd velde Six na een solo van Ro cheteau het eindoordeel over de Nederlandse speelwijze. Bondscoach Hidalgo vond Ne derland tactisch niet best. „Wij waren zeker niet veel beter", zei hij. „geluk heeft de belang rijkste rol gespeeld. Van een Franse 'krachtsexplosie was geen sprake, eerder van geluk. Voor de pauze had een Neder lands doelpunt ons in onover komelijke moeilijkheden kun nen brengen. Nederlqnd heeft overigens de kwalificatie al veel eerder verloren, in België en in Ierland". Rijvers mag beginnen te bou wen aan een nieuw Neder lands elftal. Bij FC Twente en PSV heeft hij bewezen, dat hij het kan. Daar krijgt hij op nieuw de gelegenheid voor. Als de KNVB nu ook op ande re, dan technische terreinen, de zaken op een rijtje durft te zetten, kan het de aanzet wor den voor een nieuw tijdperk van Oranje- voetbal. HENK WAGEMAN j

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19