Wat één jaar inleveren kan opleveren. olksgezondheid en Van Nelle zijn iet gelukkig met koffie-rapport aagse hoofdcommissaris il het politieapparaat democratiseren nieuw nmb vaste.termijn spaarrekening vast alCj2% INSUMENT VERONTRUST U bent nog niet te Iaat om bloembollen v0cmb0/^ te planten. Doen. Dit weekend. I 1^1 IVI II met U mee. ^AfdelingVTS, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. I wafTNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 PAGINA 13 ANGST VOOR ONGEFUNDEERDE KRITIEK TE VOORKOMEN VERDAM De de- itisering binnen het apparaat in Neder- is volgens de Haagse commissaris dr. C.N. er nog lang niet ver g voortgeschreden. >olitie is, wat de de- itisering betreft, be et een leerproces", zo t hij naar voren in efilmd interview dat in Amsterdam vertoond op het con- Politie en onveilig- We moeten leren ?leid zodanig te ont- ilen dat het perso- daarop zijn invloed itoefenen". dig om angst te voorkomen voor ongefundeerde kritiek van collegaTpolitiemensen en superieuren. Die angst blijkt op grote schaal te bestaan.bin nen de politie. Voor jonge functionarissen die „het werk op straat" moeten opknappen zijn vaak bang om fouten te maken. Ze vrezen door hun chef niet „gedekt" te worden en knijpen hem voor een slechte personeelsbeoordeling achteraf. Op het Amsterdamse congres luisterden 750, bij het politiewerk direct betrokken deelnemers naar een aa'ntal concrete klachten hierover. Reactie van hoofdcommissaris Peyster: „Voor mij is dit één roep om democratisering van de leiding. Het is duidelijk dat de klachten voortkomen uit een gebrek aan vertrouwen in de leiding. De klagers wan trouwen het personeelsbeleid. Ze wantrouwen het beoorde lingssysteem, omdat er kenne lijk geen gebruik van gemaakt wordt, dat zij in ieder geval niet hadden voorzien". Niet alleen de interne factoren die de politieman een gevoel van onveiligheid bezorgen werden in Amsterdam behan deld. ook de externe (dat wil zeggen de omstandigheden „op straat") kwamen ter sprake. De Haagse agent René Hof land: „Je komt regelmatig een collega tegen op het bureau die vertelt dat hij net weer een klap op zijn bek heeft gehad ofzo. Dan "praat je daar toch wel over. Dan zeg je: hoe is dat nou gekomen en dan denk je toch: ja, ik heb eigenlijk van daag wel weer geluk gehad. Dat had mij ook wel kunnen overkomen". Is het gevaar voor lijf en leden dat de politie loopt, inderdaad belangrijk toegenomen de af gelopen jaren? Volgens de sta tistieken is het percentage po litiemensen dat tijdens werku ren gewond raakt, in de jaren 1970-1979 vrij constant geble ven: Jaarlijks ongeveer 15 per 1000. In 1980 verdubbelde het aantal gewonden opeens, voor namelijk als gevolg van veel vuldig en massaal optreden van de Mobiele Eenheid. Toch werd tijdens de conferentie van veel kanten gewaar schuwd dat de lichamelijke ri sico's van het politievak niet overdreven moeten worden. De aan de Amsterdamse poli tie verbopden psycholoog dr. F. Denkers haalde onderzoe ken aan, die hebben uitgewe zen dat het aantal huisvrou wen dat van een huishoud- trappetje kiepert of uit het raam valt, relatief groter is, ,dan het aantal politieagenten dat een vergelijkbaar zwaar ongeluk overkomt. Veel be langrijker is volgens dr. Den kers het onvoorstelbaar karak ter van de werkzaamheden die een politieman verricht. „Wat voert die automobilist uit, die mijn stopteken negeert?", vraagt de agent zich af. „Wat tref ik aan bij die zware aan rijding - met gewonden?" „Zijn de messen al getrokken bij die café-ruzie?" De onzekerheid rond dergelij ke vragen meent Denkers, zijn voor de gevoelens van angst die de politiemensen hebben, bepalender dan het werkelijke gevaar. Om die. tot op grote, hoogte onvermijdelijke onze kerheid toch hanteerbaar te maken, klemt het volgens Denkers des te meer dat de politieman zich althans binnen zijn eigen korps veilig kan voelen. Met welke conclusie hij aansloot op het pleidooi van hoofdcommissaris Peyster voor verdere democratisering. Psycholoog Denkers beklem toonde in dit verband dat poli tiepersoneel niet alleen bang is om fouten te maken, maar er ook voor terugdeinst om din gen extra goed te doen. „De brigadier die enthousiast en vol goede ideeën van een cur sus komt, kan op maandagoch tend te horerr krijgen „dat hij niet zo moeilijk moet doen en maar weer gewoon aan het werk moet gaan". En de jonge inspecteur laat het na twee keer wel uit zijn hóófd om aan een arme sloeber van een vreemdeling die in de cel zit, te vragen of hij hem misschien kan helpen door een vriend of familielid te bellen. Zijn colle ga's maken hem vaak snel dui delijk dat zoiets niet de ge woonte is". WILLEM SCHEER HAAG Kanker e koffie. Konsumen- .ontakt bracht de bal iet rollen door een »rt te publiceren dat nzopyreen in de kof een carcinogene cerverwekkende) in Oploskoffie meer n gewone koffie en e gewone koffiesoor- iomt Van Nelle's Su- r het beste af. Staats- laris van Volksge- leid en Milieuhygië- ïvrouw Lambers-Ha- |rd kreeg het ver- om onmiddellijk een grootscheeps on- ek in te stellen. In 'anten grote koppen, n op dat kankerge- ivordt gewezen, pn werd duidelijk aan- jar meer Van Nelle Su- jfie gekocht en minder •ffie. Een door ons ge snel onderzoek bij een grote supermarks. ver over het land, leerde (vakken met.Van Nelle's sneller leeg waren cjan il. terwijl vakken met merken voller bleven de oploskoffie minder |had. isument raakt dus ver- Vraag is of dat terecht fn onrechte. Die vraag we voor aan de heer laai, hoofd van de afde- koop koffie en thee bij lelie in Rotterdam, die iorzitter is van de Ne- pse Vereniging van branders en aan de fiter van het ministerie olksgezondheid en Mi- pne. de heer Van Iter-, iden bleken niet zo erg gelukkig met het koffierap- port. Dus ook Van Nelle niet, terwijl de verkoop toch toe neemt. Eigendaal: „De Vereniging van Koffiebranders heeft al meteen gereageerd met te zeg gen dat de huidige stand van de techniek het bijna onmoge lijk maakt om zulke kleine hoeveelheden benzopyreen te meten en de vraag is dan ook hoeveel waarsde je aan zo'n on derzoek moet toekennen. Een onderzoek toespitsen op ben zopyreen alleen in koffie trekt de zaak uit zijn verband. Dat is heel vervelend na alles wat wij al weten want er is in de loop van de tijd nogal wat studie gepleegd over dit onder werp moet je vaststellen dat de benzopyreen in koffie maar één procent is van wat we dagelijks aan dat spul bin nen krijgen met benzinedam pen, voedingsstoffen enzo voorts. Het is bovendien erg vedteerd dat het Konsumen- ten Kontakt met conclusies komt als „de aanwezigheid van de zwaar kankerverwek kende stof benzopyreen in le vensmiddelen en hetmilieu be gint alarmerende vormen aan te nemen", tenminste als dat alleen maar in verband wordt gebracht met koffie". - over op de Su- Iedereen pra? „Misschien denkt de consu ment zo, maar Van Nelle zal dat zeker niet aanmoedigen. En zo'n onderzoek evenmin als reclameobject gebruiken, want je kunt het niet bikkel hard maken. In de metingen kunnen te veel wisselvallighe den zitten. Wij zijn bereid om alles wat we weten ter be schikking te stellen, hebben wij tegen de staatssecretaris gezegd en dat is beter dan een bepaald merk koffie naar vo ren brengen, ook al is het het onze". „Eerlijk geantwoord: ik weet het ook niet helemaal. We hebben een moderne fabriek, we gebruiken de laatste tech nieken, we hebben een goede afzuiging, we hebben een goe- devriesverwijdering, maar dat hebben andere fabrieken ook. Onze eigen wetenschappers zijn van mening dat metingen van zo kleine hoeveelheden niet mogelijk zijn en dat er vraagtekens moeten worden gepplaatst. Daarom mogen we geen grote betrouwbaarheid toekennen aan zo'n onderzoek. Er is ook het laatste woord niet over gesproken. Ik neem aan dat het laboratorium Cen- trilab een betrouwbaar labora torium is, maar de publikatie van Konsumenten Kontakt is bepaald niet in alle opzichten exact. Ik betreur dat gebrek aan genuanceerdheid en de weinige exactheid van het rapport. We moeten aandrin gen op verdere onderzoekin gen, zowel in het belang van de industrie als van de consu- Twijfels dus aan het onder zoek en zeker zeer grote vraagtekens erbij. Ook bij het ministerie is men niet zo ge lukkig. Daar zijn de bespre kingen nog druk aan de gang over wat men zal gaan doen. De heer Van Iterson over het rapport: „Het geeft geen juiste voorstelling van zaken. Je kunt een kilo oploskoffie niet vergelijken met een kilo ge wone koffie. Maar we hebben vanmorgen het rapport pas ge kregen, en zijn aan de hand van de gegevens uit het rap port en de gegevens die we hier al hadden aan het bekij ken of we een onderzoek al leen op koffie moeten concen treren of dat we dat over het hele gebied van carcinogene stoffen moeten bekijken". Over de ongerustheid bij de consument zegt hij: „Dat is he lemaal niet goed. Het gaat hier om metingen van heel kleine hoeveelheden. De wetenschap kan die hoeveelheden nog niet exact meten. Bovendien gaat het in koffie om zo weinig car cinogene stoffen dat het slechts een heel klein deel is van wat we dagelijks binnen krijgen". Een voorbarig rapport? „Nee, vorbarig niet. Het mag best openbaar worden ge maakt, maar ze hadden het duidelijker moeten stellen. Even overleg was beter ge weest". GERARD CRONÉ Realistische keuze Onze constatering eergisteren dat de regeringsploeg Van Agt II zich wat de financiële soliditeit betreft een relatief re delijke zelfdiscipline oplegt, is gisteren door het antwoord, van Van Agt aan de Kamer vrij grondig bevestigd. Een kernzin in het betoog van de premier was dat het kabinet, bij de eventuele bijstelling van de begroting in de vroege voor jaarsnota, zal blijven vasthouden aan de terugbrenging van het financieringstekort. Dat zal ook gebeuren als de vrees' voor aardgastegenvallers bewaarheid wordt en ook als de economie onverhoopt opnieuw zou tegenvallen. Dat is een zeer forse opgave die het kabinet zichzelf stelt. Het staat imme s vrijwel vast dat bij de verschijning in maart van de voorjaarsnota zal blijken, dat het tekort van 1,5 miljard als gevolg van aardgastegenvallers moet worden aan- gevuld. Daarnaast zit er zo weinig speling in de hele finan ciële opzet, dat zelfs bij de geringste economische tegenslag- forse bedragen het gat danig zullen vergroten. Kortom, vrij wel vast staat dat in het vroege voorjaar opnieuw drastische ombuigingsmaatregelen moeten worden genomen, die dan op korte termijn zullen moeten ingaan. Het is hoopgevend dat dit kabinet, ondanks de sombere vooruitzichten, zich reeds nu zó hard vastlegt. WANT voorrang geven aan terugdringing van het financie ringstekort en de daarmee samenhangende financiële solidi teit, is geen puur economisch-technische maatregel. Finan ciële soliditeit bij de overheid is werkgelegenheidsmaatregel nummer één. Terugbuiging van het financieringstekort im mers zal ongetwijfeld terugloop van de hoge rentestand tot gevolg hebben, daarmee meer lucht geven aan het bedrijfsle ven voor nieuwe investeringen en nieuwe werkgelegenheid. Dit kabinet heeft zich blijkens het debat van deze week vooral tot taak gesteld werkgelegenheid in de marktsector te stimuleren. Een realistische keuze. Ommekeer in Washington De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren met zijn evenwichtig opgebouwde rede over 'de bewapeningsproble- matiek indruk gemaakt. Ongetwijfeld was dit een bestudeerd effect, net zoals trouwens het moment van de toespraak, dat ongetwijfeld in verband moet worden gebracht met het aan staande bezoek van de Russische president Brezjnev aan Bonn. MAAR belangrijker dan dit uiterlijke effect was de inhoud; van de toespraak. Terwijl men gewend was van president Reagan tot nu toe op het vlak van de buitenlandse politiek vrijwel alleen maar krijgshaftige taal te vernemen, sprak hij nu voor het eerst de formele bereidheid uit met de Russen te onderhandelen, en meer dan dat: op vergaande wijze tot ont wapening te komen mits de Sovjet-Unie tot soortgelijke stap pen bereid is. HET effect van Reagans woorden lijkt voorlopig tweeledig. President Brezjnev zal, gezien de abrupte Russische afwijzing van het Amerikaanse voorstel, zichzelf aanstaande zondag in Bonn niet langer kunnen presenteren als de enige dié op komt voor de vrede in Europa. In de tweede plaats lijkt Rea gans voorstel tot wederzijdse ontwapening redelijk te sporen met wat velen binnen de vredesbeweging voorstaan, terwijl hij tegelijkertijd voor een deel de wind uit de zeilen neemt van de voorstanders van een eenzijdige ontwapening. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen dat het uitspreken van de bereidheid tot wederzijdse ontwapening politiek gespro ken een onontkoombaar feit geworden was. Dat heeft de Amerikaanse regering begrepen en daar ligt dan ook precies de grote ommekeer. MaAR die ommekeer in het Amerikaanse defensiedenken hoeft spijtig genoeg echter nog niet te leiden tot een vermindering van de kerwapenwedloop. Hoe vergaand de voorstellen van Reagan ook leken, de impasse die zich voor het aanstaande overleg in Genève aftekent, is daarmee nog niet van de baan. Want welke wapens in het overleg moeten worden ingebracht blijft zoals ook uit de Russische reactie blijkt een groot struikelblok. Toch raag men gerust na de rede van Reagan stellen dat er weer een stap is gezet op de weg naar ontwapening in Europa. nieu*c temperaturen op een lager ni veau, maar daar wordt het tij dens het weekend warmer. Max Min Naar- In een sterke stroming trekken in snel tempo de r. Weersverbeterin- zonnige perioden teren zijn dan ook van Morgen wordt het >aald door een in bete- ;nemende oceaande- die langs Schotland Qforwegen gaat trekken. ;t bij ons voor een tot of hard aanwakke- tuidwestenwind, waar- chte iucht aangevoerd Daarin wordt het mor- jeveer 11 graden. Er zal wolking zijn waaruit af igen valt. Ook op wat termijn houdt het in. Een omvang- jedrukgebied zorgt in ropa voor een zonnig In Zuidwest-Frank- ïje en Portugal werd ltselijk 20 graden. In t-Europa liggen de Eelde onbew. Eindhoven regen Den Helder I bew. Vlissmgen onbew. -nburg regen Vtoeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzetten om de hoogste rente te krijgen. Bij de NMB is dat nu anders. Wie een gedeelte van zijn spaargeld een jaartje kan missen krijgt de hoogste rente op een NMB Vaste Termijn Spaarrekening. Langer dan 1 jaar mag, maar het hoeft niet Stortingen moeten minimaal f 1.000,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschikken. Praat er eens over bij uw CoilDOü NMB-kantoor, of stuur de bon op voor meer C informatie. Doe het vandaag want de rente is aantrekke lijker dan ooit tevoren! NUDUtNÜIANUSÖANK - wwi.pmau» T\ "XTIV T"D J 1 a a In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, 1 Die hoge rente lijkt mij wel wat. Stuur mij meer informatie over de i! NMB Vaste Termijn Spaarrekening met looptijden vanaf 1 jaar. 7j" De heer/mevrouw- 6< Straat I Woonplaats

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13