)penbaarheid -lespreekbaar Presentiegeld raad bevroren Dokter Bet 25 jaar in Lisse Eigenaars mooie tuinen in4iet zonnetje gezet eiligingssysteem citeitsbedrijf niet verbeterd Provincie: plan Starrevaart-en Damhouderpolder in Leidschendam splitsing Randstad port gaat [jorlopig niet door De jubilerende dokter Bet. LISSE Huisarts N. Bet opende 17 november 1956 zijn praktijk aan het Nassaupark. Gisteren was hij dus op de kop af 25 jaar hujsarts in Lisse. Een aantal Lissers vindt dat reden genoeg om hem zaterdag een receptie ter gele genheid van zijn zilveren jubileum aan te bieden. Deze wordt van half drie tot naif vijf gehouden in de aula van het Fioretticollege. Dokter Bet werd 16 januari 1925 geboren in Noordschar- woude en groeide op in een gezin met tien kinderen. Om dat hij zo klein was. werd hij niet geschikt geacht-om 'op het land' te werken en daarom moest hij maar gaan stude ren. Dat deed hij graag en goed. Na de middelbare school in Alkmaar ging hij studeren aan de Gemeente Universi teit in Amsterdam. In de laatste oorlogsjaren dook hij on der, maar na de bevrijding ging hij er weer tegenaan met als resultaat dat hem op 30 maart 1955 zijn doktersbul werd uitgereikt. Een aantal jaren was dokter Bet. die ook psychologie heeft gestudeerd, verbonden aan de psychiatrische inrichting St Willibrordus in Heiloo. Daardoor werd hij ook in zijn diensttijd geplaatst bij de Geestelijke Gezondheidszorg in Amersfoort. Zijn voorkeur ging echter uit naar de gezond heidszorg. Door een relatie van zijn schoonvader, de huis arts trouwde in 1952. werd hij attent gemaakt op het feit dat er in Lisse nog plaats was voor een nieuwe huisarts. Na wat strubbelingen met de vestigingsvergunning, kocht hij het in aanbouw zijnde pand aan het Nassaupark en opende daar zijn praktijk. Na enkele moeilijke jaren groeide zijn praktijk snel en werd het uitoefenen daarvan in een ge woon huis erg moeilijk. Besloten werd nieuw te bouwen. In de zomer van 1972 kon het gezin Bet het huidige onder komen aan de Don Boscostraat betrekken. 5 uil ENHEIM In het ezlcl m naar openbaar van bestuur in de ge ide te Sassenheim is tij- kgra de gisteravond ge- lva" >n algemene be- m wingen een flinke n de goede richting De CDA-fractie Ol zich, na jarenlange ang. bereid ver- lil d in de zeer nabije rost mee te willen en aan de openbaar- van commissieverga- Shll gen Deze plotselinge 'S, I ringen in het stand- bed van de christen-de- rj vi aten. die in de raad u.q. ibsolute meerderheid ten, werd door de ige partijen met en- e' uasme begroet. Het in bl ge van B W heeft esc ddels toegezegd in de volgende vergadering de commissie Alge- c Bestuurlijke Zaken I I ipenbaarheid ter dis- A ie te stellen. f errassing over de omme- i van het CDA was zo ian (p dat zowel de VVD als PS 3.72 van ^un algemene be- .••p^iwingen aanzienlijk tstr.Ien bijstellen. Zo kon de 3.60 fraktie niet lan- ireken van „een ei waar- t CDA nu al zo lang aan Mroeden is. dat we ons af- n of het inmiddels al niet lorven", terwijl der libe- woordvoerder Rotteveel amo ragraaf in'zijn tekst ver- SJtacI <joor >thet is in de afgelo- ijf minuten met de open- eid in Sassenheim een beter gesteld. Progressief in ta nheim had overigens gro- kelijhoeite met de uitleg die Kooj imeester A. J. Kret aan oeiti et openbaarheid van be- dat meent te moeten geven, r de preekt in dit geval over wssenheimse geheimhou- Qia :ode („Sassenheimlijk- waarbij de democrati- xmtrole van het gemeen- i yyj tuur onmogelijk wordt 1 akt Woordvoerder >9" E Henstra: „het vertrou ïn onze fraktie in di [meester is vooral het laatste jaar ernstig aangetast Om die reden zijn we dan ook niet zo gelukkig met de wijze waarop het college van B W het recht opeist om stukken vertrouwelijk te verklaren." Burgemeester Kret „miste de bereidheid om hier uitvoerig op in te gaan". „Openheid en openbaarheid zijn niet een doel op zichzelf, maar moeten in dienst staan van de bevor dering van de ware belangen van deze gemeente en van haar bevolking", aldus Kret. Die belangen van de bevol king zouden volgens de VV,D- fraktie beter kunnen worden behartigd wanneer er een der de wethouder zou worden aan gesteld. Het is volgens de libe ralen niet langer verantwoord dat slechts één politieke groe pering de aanzetten tot oplos singen moet leveren voor de zwaar belaste toekomst De VVD-fraktie vond hiermee bij het college van B W een welwillend oor. Burgemeester A. J. Kret „In het belang van de democratie en in het belang van de eigen bevolking zou kunnen worden omgezien naar mogelijkheden om zowel de toenemende bestuurstaken als de toenemende problema tiek in handen te leggen van een bredere afspiegeling van de politieke inzichten van de bevolking." Ook over dit on derwerp zal in de eerstkomen de vergadering van de com missie Algemene Bestuurlijke zaken van gedachten worden gewisseld. Financiën De drie in de raad vertegen woordigde frakties zijn niet erg optimistisch over de finan ciële situatie van de gemeente Sassenheim. Waar het CDA en de VVD nog spreken van „een neerwaartse druk waaronder de inkomsten komen te staan" gebruikt Progressief Sassen heim de uitdrukking „zorg wekkend". Als oorzaak voor de verslechterde positie van de gemeente ziet PS met name het royale uitgavenbeleid zoals B W dat in de afgelopen ja ren hebben gevoerd. „Te veel grote investeringen, die op zich de instemming van PS hadden, hebben door de wijze waarop ze voorbereid en uitge voerd werden veel meer geld gekost dan nodig was. Nogal wat voorzieningen zijn zeer luxueus uitgevoerd, terwijl men zonder kwaliteitsverlies een minder dure oplossing had kunnen kiezen." PS pleit dan ook bij het indie nen van de plannen voor het aanbieden van verschillende alternatieven „met een prijs kaartje eraan". De raad zal dan kunnen kiezen voor een voudiger of duurdere uitvoe ring van de plannen. Voor beelden van projekten die in het verleden te duur uitvielen, zijn volgens PS de bouw van de bibliotheek en het ver keerscirculatieplan. Burgemeester Kret wees de kritiek van PS van de hand. Hij noemde de financiële posi tie van Sassenheim, zeker ver geleken met die van andere gemeenten in ons land, zo slecht nog niet. Van een royaal uitgavenbeleid is volgens de burgemeester verder geen sprake geweest. De, wat PS noemt dure, opzet van ver schillende projekten hebben er volgens Kret alleen maar toe geleid dat er aanzienlijk is be spaard op alle mogelijke kin derziekten die bij goedkopere uitvoering zouden kunnen op treden. Kret verwees PS naar een groot aantal voorstellen die de progressieve fraktie in het verleden heeft ingediend. „Tientallen wensen waarbij door uw fraktie geen prijs kaartje is ingeleverd. Als al deze wensen, al of niet aan sluitend bij behoeften of mo degrillen, gehonoreerd waren als leuke dingen voor al of niet linkse mensen, hoeveel beter zou onze begroting er dan vandaag uitgezien he- ben?" De financiële positie van de gemeente zou volgens het CDA en de VVD wel enigszins kunnen worden verbeterd door de verkoop van grond in het industriegebied Jagilustka- de aan bedrijven die momen teel niet in Sassenheim zijn ge vestigd. CDA-er J. Dreef: „Het mes snijdt hierbij aan twee kanten. Er worden bedrijven aangetrokken die zorgen voor werkgelegenheid en de ge meente vaart wel bij de grond- verkoop." Het college van B W zal dit voorstel in overwe ging nemen. LE1DSE COÜRANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 RAADSLEDEN VOORHOUT GEVEN VOORBEELD: VOORHOUT De raads leden in Voorhout hebben hun presentiegeld bevro ren. De jaarlijkse verho ging met vijf procent van de vergoeding wordt dit jaar niet doorgevoerd. „Ie dereen moet bezuinigen. Laten wij de eersten zijn en een voorbeeld geven", stelden de PvdA en Ge meente-Belangen. Het voorstel werd gisteravond met drie stemmen tegen tijdens de begrotingsbe handeling aanvaard. De begroting werd met alge mene stemmen vastge steld. De operatie levert de gemeen te maar 2.100 gulden op. „maar alle kleine beetjes helpen", stelde fractievoorzitter J.Th.M. Warmenhoven van Gemeente- Belangen. Het CDA ging pas na een schorsing akkoord met het voorstel. Fractievoorzitter mr. G.C.G. Borst had de kwes tie liever eerst rustig bespro ken in de verschillende com missies. „Wij betreuren het doordrukken van een politiek besluit", aldus Borst. De verschillende fracties wa ren het in hun algemene be schouwingen eens over het feit dat de teruglopende inkomsten van de gemeente voor vol gend jaar was oorspronkelijk een tekort van ruim een half miljoen gulden geraamd niet afgewenteld mogen wor den op de burgers door extre me belastingverhogingen. Ge zocht moet worden naar struc turele oplossingen, vond men. De begroting zal daarvoor goed doorgelicht worden om te bekijken op welke posten ver antwoord bezuinigd kan wor den. Eén van die posten is de subsi dieverlening. De PvdA vindt dat die eens kritisch moet worden bekeken, de VVD vindt dat in die sfeer ingrij pende maatregelen moeten worden getroffen in dat op zicht dat de verenigingen een hogere bijdrage van de leden moeten vragen en Gemeente- Belangen vindt dat er gesnoeid of zelfs gerooid moet worden in deze sectoi. Burgemeester M.Th. van der Wouw zegde de raad toe dat er een nota over dit punt in het vooijaar zal verschijnen. Toezeggingen Ook op andere punten kregen de fractie na hun algemene beschouwingen toezeggingen. Zo zal een nieuw middel wor den beproefd om de hoge on derhoudskosten van de Rijns- burgerweg (Partij Meyer en PvdA) te drukken. In de boch ten zal een substantie onder de klinkerbestrating worden aan gebracht om verzakking tegen te gaan. Aan het uitsmeren van het wegenonderhoud over meer jaren wilde wethouder J. Huigsloot op voorstel van de PPR niet. „Dan verschuif je de uitgaven alleen maar", zo stel de hij. Wel zegde hij toe op korte termijn een oplossing te gaan zoeken voor de proble men rond de jongerensoos van het SEC. De bevolking klaagt over vechtpartijen en drugsge bruik. Wethouder drs. B. Joon meld de dat hij nog eind dit jaar een subsidiebeschikking van het rijk verwacht voor het plan Spoorlaan II, zodat eindelijk met de bebouwing kan worden begonnen. Bijna alle fracties betreuren het dat er nog steeds niet gebouwd kan worden. Ten aanzien van de recon structie van de Herenstraat stelde de wethouder dat ook de middenstand bij het plan betrokken gaat worden, zodat snel een eenvoudige aanpas sing van de straat met par keerhavens kan worden uitge voerd. De PvdA vindt dat de gemeente maar moet gaan on teigenen als de winkeliers de grond niet aan de gemeente willen overdragen. Burgemeester van der Wouw meldde voorts nog dat het col lege hoge prioriteit toekent aan het vervullen van vacatu res binnen de gemeente. Vol gens de begroting gebeurt dat volgend jaar niet. Voor een nieuw postkantoor, op het ter rein van de voormalige Agnes- school, verwacht hij binnen kort tekeningen. Daarom wil de hij niet aan het voorstel van verschillende partijen om dan wel de huur op te trek ken. dan wel een tijdelijke uit breidingsvoorziening voor het kantoor te treffen. Tot slot stelde de burgemeester nog dat de gemeente niet verontwaar digd mag zijn over het wegval len van de winstuitkering van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR). „Wij hebben onverkort deze gemeenschappelijke rege ling aanvaard. Bij winst krij gen alle deelnemende gemeen ten een uitkering, maar vol gens de reglementen kan het EBR ook een bijdrage van alle gemeenten vragen als het ver lies draait. Het EBR heeft al toegezegd dat dat artikel niet zal worden uitgevoerd". HAAG „Wij hebben er nu geen behoefte aan te dringen op verbeteringen in het beveiligingssys- de elektriciteitscentrales in Zuid-Holland". Gedeputeerde Staten in antwoord op vra- statenlid P.W. Maris (CDA). telde zijn vragen naar aanleiding van kranteberichten. stond, dat het beveiligingssysteem van het Electriciteits- Zuid-Holland op 2 oktober had gefaald toen er een sto- in het elektriciteitsnet in Zuid-Holland. Daarbij stag stroomvoorziening in een groot deel van de provincie GS schrijven echter dat een dergelijke storing zich op niet voordeed. „Er was geen sprake van het uitvallen centrale, maar van het uitvallen van een verbinding in De elektriciteitscentrales zijn onderling met el- door dat koppelnet. Als een centrale stilvalt, tekort aan productievermogen automatisch aangevuld centrales. Het beveiligingssysteem is gebaseerd", zo uit, „op een noodzakelijk compromis tus- veiligheid en anderzijds het, niet ten on- van een verbinding. Voor de veiligheid het systeem steeds de verbinding, waarin een storing is uit. Ook als de aard van de storing dit niet vereist, t uitgesloten dat meer verbindingen worden uitgescha- nodig is. De NV. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland er geen redenen zijn om de huidige betrouwbaarheid ysteem verder te vergroten, omdat dit welhaast'zeker van de veiligheid zal gaan" LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Gecombi neerde Starrevaart- en Dam houderpolder, tussen Rijksweg 4 en de Vliet, wordt een zeer afwisselend landschappelijk gebied: er komt veel bos. en verder natuurbouw, agrarisch gebied, wandel- en fietspaden, speel- en ligweiden. De na druk bij het in te richten Star- rebos ligt op minder intensieve recreatie, zoals fietsen en wan delen. Dat blijkt uit een glo baal inrichtingsplan van de provincie Zuid-Holland, dat onlangs is uitgebracht. De to tale inrichtingskosten bedra gen 6,8 miljoen gulden. De kosten van grondverwer ving voor de 215 hectare wor den volledig door het rijk be taald. Het gebied, dat is aange wezen als proefproject voor bosaanleg in het kader van de Randstadgroenstructuur, grenst aan het Recreatieland schap de Vlietlanden. Er zijn een aantal proefgebieden aan gewezen waaronder het gebied tussen Zoetermeer, Delft. Voorschoten en Leidschen dam. met het proefproject Ge combineerde Starrevaart- en Damhouderpolder. Die vormt een onderdeel van de niet be bouwde. groene ruimte tussen de Haagse en de Leidse regio. De 6.8 miljoen aan inrichtings kosten is verdeeld in: 2,3 mil joen voor aanleg van wandel en fietspaden en een toegangs weg vanuit Leidschendam; 1.77 miljoen voor de aanleg van een natuurplas en de aan passing van de waterhuishou ding; 1.1 miljoen voor bos- lig- en speelweiden. De kosten van voorbereiding, uitvoering, BTW en de post onvoorzien bedragen 1.5 miljoen. De be heerskosten bedragen 3,5 ton per jaar. Natuuurplas In het noorden van het plan gebied komt een natuurplas, ook al ter compensatie van het verlies van de natuurplas in de Meeslouwerpolder in Vliet- land. Er komt geen uitgestrekt boscomplex in de Starrevaart- en Damhouderpolder, waar van trouwens bij herinrichting alle gronden nog moeten wor den veAvorven. De grond is in handen van een aantal bedrij ven. Tegen de Oostvlietweg aan blijft een agrarisch open gebied in stand. Het meest in tensief ingerichte gebied kómt in het zuidelijk deel van het plangebied te liggen, tegen de bebouwing van Leidschendam aan. Na inrichting van het Starrebos is de verdeling van het grondverbruik als volgt; 80 hectare bos, 80 agrarisch ge bied, 35 natuurplas en 20 „ove rig". Het gebied heeft volgens de provincie in principe een totale opvangcapaciteit van 2200 mensen, waarvan 1600 in het bos. Noordwijkerhout uit de brand met brandweerauto Het Noordwijkerhoutse (vrij- willigersfbrandweerkorps Is sinds gisteren uit de brand geholpen met een nieuw voertuig voor personeel en materieel. De brandweerwa gen is door de gemeente aangeschaft ter vervanging van een uit 1966 daterende, verouderde autospuit. Giste ren overhandigde burge meester mr. F. Winkel bij de brandweergarage op de ge meen tewerf de sleutels van het voertuig aan comman dant De Boer van de vrijwilli ge brandweer. Daarna meld de de burgemeester vla de mobilofoon aan de brand weer Leiden dat Noordwijker hout behalve de tankautos puit nu ook een voertuig voor manschappen en materiaal rijk is. De wagen heeft met toebehoren 200.000 gulden gekost. Extra voordeel: er is nu ook allerlei materiaal om mensen te redden die in hun auto's al dan niet onder water belkemd zijn ge raakt. Over het ontbreken daarvan tot nu toe is in het verleden veel gediscussieerd. 1 Lage opkomst concert Wilhelmina RIJNSBURG Voor het eon- cert van muziekvereniging „Wilhelmina" gisteravond in de Immanuel kerk bestond weinig belangstelling. De kwa liteit van de uitvoering recht vaardigde deze lage opkomst niet. Met medewerking van het jongerenkoor „Youn voi ce" werd een gevarieerd pro gramma gebracht Na het gezamenlijk gezongen „Voorwaarts christenstrijders" opende „Wilhelmina" met de pittig gespeelde mars „Per As- pera ad Astera" van Urbach. gevolgd door een ingetogen koraalparaphrase van „Boven de sterren'Hierna werd met veel overtuiging de ouverture „Trancredi" van Rossini weer gegeven. Het iongerenkoor trad daarna voor net voetlicht Met jeugdig elan en enthousi asme werden drie liederen ten gehore gebracht. Na de pauze werd geopend met de „Marathou-mars" van Joh. Wichers, waarna de be- I kende „Trumpet Fiësta" fraai werd gespeeld. Daarna was het weer de beurt aan het jonge renkoor, dat wederom drie lie deren ten gehore bracht. Het concert werd besloten met „Churumbelerias" van Emilio Ruiz. om -a IRSCHOTEN De commissie voor sport en recreatie van schoten besloot gisteravond om het advies over de herver- ig van de voetbalvelden uit te stellen tot de decemberverga- ig. Deze beslissing betekent dat de splitsing van Randstad Lt voorlopig geen voortgang kan krijgen. In het advies werd rmeer voorgesteld, de zaterdag- en zondagafdeling van de balverening Randstad Sport te splitsen en elk een eigen te geven. Volgens de Nederlandse Sport Federatie-normen lort bij twee velden een accommodatie en volgens de gel norm in Voorschoten betekent dat een accommodatie van de 100.000 gulden. Gezien het feit dat twee velden op het Adegeest thans braak liggen, is het mogelijk te komen splitsing, mits de gemeente 100.000 gulden beschikbaar voor de bouw van de accommodatie, voorzitterschap van DJ. Engelen werd enige uren gedis- over de vraag of de accommodatie voor de te vormen voetbalvereniging wel noodzaak was. C. Bremmer wilde de noodsituatie van het huidige Randstad Sport hij wilde die situatie afwegen tegen andere voorzieningen zoals bijvoorbeeld tennisbanen, der Kloes (VVD) vroeg zich af of de voetbalver- Randstad Sport wel echt wil splitsen. Zij is bang voor leegloop en overschrijvingen naar de voetbaJver- SVLV. Als antwoord hierop wees de voorzitter van Sport. G. Schellevis. op de bestuurlijke noodzaak tot De twee afdelingen (zaterdag en zondag) lopen elkaar in de weg. betreft de eventuele overschrijvingen naar SVLV kon Engelen meedelen, dat door onvoorziene omstandig- thans overgegaan moet worden tot een nieuwe verdeling groene velden. SVLV heeft namelijk de toezegging tot van een veld in het sportpark Adegeest ingetrokken, ligging heeft deze vereniging te weinig mankracht, daarom een voorlopige ledenstop ingesteld. PROVINCIE ZUID-HOLLAND: ALKEMADE/ZOETER- WOUDE De jaarlijkse keuring van tuinen in de gemeente Alkemade on der auspiciën van de Ko ninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde afdeling Alkemade is weer in ere hersteld. Vorig jaar kon de jury geen prijzen uitreiken, daar de gemeente geen subsidie verleende. Dit jaar kwam het nodige geld er wel en dus trok de keu ringscommissie langs de vele Alkemadese tuinen om de mooiste er uit te pikken. In ruil voor de gemeentelijke bij drage liet de keuringscommis sie het uitreiken van de prij zen over aan burgemeester drs. P.J. Bolten. De eerste bur ger overhandigde de wisselbe ker gisteravond in restaurant de Woelige Baren aan J.P. van der Zwet eigenaar van een door de commissie bijzonder mooi bevonden (voor)tuin aan de Galgenkade 4. De overige prijzen waren voor: E. Hoog- enveen, P.J. Koelman - Van Doornik, E. van Oord, P.W. van der Zwet, G.T. Schouten - Van der Zwet, C M. van der Veer - Van der Meer, A. van Tol. A. van Wagt en J.A.F. Bolland. In de gemeente Zoeterwoude functioneert al enkele jaren een „Kommissie tuinbeoorde- ling" die ieder seizoen de voortuinen van de inwoners van Zoeterwoude beoordeelt. Het gemeentebestuur acht het Burgemeester Bolten overhandigt de beker aan de heer en mevrouw Van der Zwet. namelijk van wezenlijk belang dat de tuinen er zo goed moge lijk uitzien. Het verfraait het aanzicht van de straten en draagt, al staat men daar niet altijd bij stil, bij tot het welzijn van de bewoners. De commis sie gaat zeer secuur te werk bij de beoordeling en stelt zich in de .-diverse jaargetijden op de hoogte van de stand van za ken. Gisteravond werden de Zoeterwoudenaren met de fraaiste tuinen in het gemeen tehuis letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. De prijswinnaars: Dorpskern: le prijs: S. J. Liem, Zwaluw 22; 2e prijs: H. C. van der Zwan, Richellestraat 4; 3e prijs: mevr. M. J. Heemskerk- Spring in 't Veld, Schenkel- weg 109; 4e prijs: mevr. E. M. de Jong, Westeinde 21; 5e prijs: W. P. Anker, van Swie- tenstraat 57. Weipoort/Gelderswoude: le prijs: B. J. van Diemen, Wei- poortseweg 94; 2e prijs: J. P. van Diemen, Wei poor tse weg 60a; 3e prijs: P. de Wit, Omme* dijkseweg 12; 4e prijs: A. de Graaf, Ommedijkseweg 7; 5e prijs: J. C. den Blanken, Uiter dijk 1. Rijndijk: le prijs: G. A. Tel- kamp. Willem Alexanderstraat 20; 2e prijs: N. C. Voordouw, Titus Brandsmastraat 13; 3e prijs: A. F. Klijnhout, Nassau- laan 130; 4e prijs: P. J. Jansen, Hoge Rijndijk 52; 5e prijs: G. J. J. van der Lubbe, Oranjelaan 4 Bedrijfsvestigingen: le prijs: Ingersoll-Rand Benelux b.v., Produktieweg 10; 2e prijs: Ver- heij b'v'. Energieweg 6; 3e prijs: Good Year Nederland b.v., Produktieweg 62; 4e prijs.' Teidem b.v., Produktieweg 52; 5e prijs: Gebr. Rolff b.v„ Indu strieweg 14.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7