onden stuurt risispeloton aar N-Ierland WRAAKACTIES T eleurstellend compromis Rijnoverleg /MP reniging: ongerustheid ïr koffie is misplaatst SL00PG0UB ƒ13.- per gram STICHTING REINWATER: Overtreders voortvluchtig Meisjes afgerost Bouwkeet uitgebrand vCkUc 6ou/to/ni Woensdag 18 november 1981,72e jaargang no. 22121 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND j besjUitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. land (Directeur-hoofdredacteur: J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30. oedgKlachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Frankrijk-Nederland op Ned. I om 20.25 uur. Om 22.45 uur Kamerdebatten. Op Ned." II om 18.59 uur „Pu bertijd", om 19.25 uur „Ken-, merk" met gesprek tussen krakers en ME en om 20.32 uur „Countdown" met Shakin' Stevens. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden, middag- temperatuur circa 10 graden. Krachtige zuidwestenwind. Zon op 08.08 uur, zon onder 16.43 uur. Scheveningen hoog water 8.59 en 21.23 uur, laag- water 4.10 en 16.55 uur. grotin 5,6jfta weigering 8noiderdeel te maken |t *?g|- De 27-jarige Maurizio .jVerknemer in een ijzer- IWilaan, is door de direc- actief gesteld omdat hij temden te maken voor mij- ie niet wil „meewerken laken van instrumenten j", had zijn baas om over- 'OOniar een andere afdeling rt' n plaats daarvan werd een fdure in gang gezet. Wan- iro maandag niet op zijn hijnt en weer bouten gaat ^™tft hij helemaal niet meer (aldus de bedrijfsleiding, in de vakbond hebben tot et mogen baten. Scherven brengen Britse boer geluk Het gezegde „Scherven brengen geluk" is voor de 67-jarige Britse boer George Cottrell bewaarheid geworden. Op zijn land in Oxfords hire vond hij enige tijd terug de scherven van wat op het eerste ge zicht een aardige vaas leek. Toen na vele uren moeizame huisvlijt de scherven aan elkaar waren gelijmd, bleek de vaas een heuse Chinese wijnkruik uit de tijd van de Ming- dynastie. Hij moet, volgens de des kundigen,, tussen 1522 en 1566 is gemaakt. Na een een taxatie in Londen had Cottrell alle reden om te glunderen. Het produkt van zijn huisvlijt zou bij verkoop mogelijk een bedrag van ruim 100.000 gul den opbrengen. Streekvervoer pakt zwartrijden aan DEN HAAG Het sa- menwerkingsorgaan van de bedrijven in het streek vervoer, de ESO, ver wacht in 1982 het zwartrij den effectief te kunnen gaan aanpakken. In het voorjaar hoopt men 280 controleurs in dienst te ne men die als onbezoldigd opsporingsambtenaar ook proces verbaal kunnen op maken. Nog eind van dit jaar wil de ESO in samen werking met de Regionale politie opleidingsinstituten een curcus gaan opzetten voor de opsporingsambte naren. Vier arrestaties na overval op benzinestation DEN BOSCH De poli- tie van Den Bosch heeft gisteravond vier mannen aangehouden die ervan worden verdacht gistera vond een gewapende overval te hebben ge pleegd op een bezinesta- tion in die stad. Daarbij werd de 21-jarige pomp bediende neergeschoten. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. De mannen verdwenen daarop met nog onbekende buit. Zakkenrollers actief onder ogen van politie EINDHOVEN Zeven vrouwen zijn gisteren m de Eindhovense binnenstad hun portemonnee kwijtge raakt. Voor in totaal negen honderd gulden werd gesto len. In alle gevallen werden de beurzen gerold uit hand- of schoudertassen. Dat ge beurde blijkbaar zeer pro fessioneel aangezien de po litie maar liefst tien recher cheurs en vier geünifor meerde agenten had inge zet. Er werd namelijk de laatste tijd zoveel gerold. Schillenboer krijgt paard terug ARNHEM Stephan Triest, de Arnhemse schil lenboer, kan weer enige maanden vooruit. Van daag heeft hij zijn Zeeuw se trekpaard Bianca, die hij twee weken wegens geldgebrek moest verko pen, weer teruggekregen. Stephan dankt dit heuglij ke feit aan een Tilburgse vrouw die vindt dat de schillenboer niet uit het straatbeeld mag verdwij nen. Zij heeft het paard te ruggekocht van een vee handelaar en bij zijn oude baas teruggebracht. Radio actief afval wellicht in oceaan DEN HAAG Staatssecre taris Lambers-Hacquebard (Milieu) wil dat de Kamer half december beslist over het eventueel dumpen in de Atlantische Oceaan, medio volgend jaar, van radio actief afval van ziekenhuizen en la boratoria. Milieuorganisaties vertraag- den de afgelopen jaren de dumpingsoperatie door ge rechtelijke procedures voor de Raad van State. De be trokken patijen studeren al meer dan een jaar op moge lijkheden om het afval op het land te verwerken. Tot nog toe zonder resultaat. in 1^^^ FAST De Britse regering f haar elfduizend man ster- - j-oepenmacht in Noord-Ier- uitgebreid met een crisis- ion van zeshonderd man. De is genomen op grond van aanhoudende geweld in de Mierse provincie waar in de jopen vierentwintig uur bij ikacties drie doden te be ten vielen. fjongste slachtoffer was een an het Ulster Defense Regi- t, een protestantse paramili- oreanisatie. Hii werd door met de Ierse republiek doodge schoten. De Britse regering vandaag op nieuwe vergeldingsacties van militante pro testanten in Ulster. Deze hebben ge dreigd een eigen troepenmacht op de been te brengen om de leden en de aanhangers van de IRA te bestrijden. Zij vinden^, dat de Britse veiligheid stroepen in de provincie daar te wei nig aan doen. Londen heeft de nieuwe maatregelen ook genomen na het dreigement van dominee Ian Paisley en andere protes tantse leiders om Noord-Ierland onre geerbaar te maken. raadsleden van de (protestantse) Unionistische partij zullen naar ver wachting alle samenwerking met de Britse regeringen staken. Hierdoor kan het beleid op plaatselijk niveau geheel worden verlamd. De spannin gen in de Noordierse princie zijn het afgelopen weekeinde weer opgelopen nadat het protestantse Lagerhuislid dominee Robert Bradford door leden van de IRA om het leven was ge bracht. Bradford werd gisteren in Bel fast begraven. Ongeregeldheden ble ven daarbij niet uit. Gisteren schoten naar wordt aangenomen protestantse extremisten een katholieke jongen dood. I[erverwekkende stoffen te verwaarlozen P^dorp mag ^tssingel lekken j)RP De gemeen- irp mag de Maurits- pe Ruigekade naar praat doortrekken. 1 van Gedeputeerde ■Zuid-Holland heeft BO bezwaren tegen (gegrond verklaard. provincie weegt de de bewoners van :raat ondervinden ichtverkeër zwaar- ezwaren die tegen ;king van de Mau- ijn ingebracht. De Idstraat wordt met ing van het zware t naar de bedrij- jc Achthovenerweg AMSTERDAM De ongerustheid die is ontstaan over kanker verwekkende stoffen in koffie is misplaatst. De hoeveelheid van het gif benzopyreen die de mens via koffie binnen krijgt is maximaal één procent van de totale dagelijkse consumptie van benzopyreen. Zo reageerde de Nederlandse Vereniging van Kof- fiebranders en Theepakkers gisteravond op maandag door de VARA-rubriek Koning Klant bekend gemaakte onderzoeksre sultaten. Een onderzoek van Konsumenten Kontakt en Koning Klant wees uit, dat in koffie een veel hoger gehalte benzopyreen zit dan totdusver werd verondersteld. In één kop koffie zit maxi maal evenveel benzopyreen als in de rook van een sigaret, zo concludeerden de onderzoekers. Bij proefnemingen op dieren is in het verleden gebleken, dat benzopyreen tomoren veroorzaakt. De Vereniging van Koffiebranders stelt nu, dat zij al geruime tijd met TNO de gezondheidsaspecten van koffie onderzoekt. Daarbij is in een kilo koffie nooit meer dan minder dan 0,5 mi crogram benzopyreen aangetoond. Volgens de Vereniging is dit een voor de gezondheid te verwaarlozen hoeveelheid. Benzopyreen ontstaat onder meer door verhitting, roken en branden en komt dan ook voor in verschillende levensmiddelen. Volgens Koning Klant is de bezopyreen eenvoudig uit de koffie te bannen, door een ander behandelingsprocédé. In Supra-kof- fie, die op een alternatieve manier wordt gebrand, komt volgens Koning Klant geen benzopyreen voor. De Vereniging heeft aan gekondigd al haar ter beschikking staande gegevens over koffie en gezondheid aan te bieden aan de staatssecretaris van Volks gezondheid. _ple op vrachtverkeer AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft giste- Jenwerking met de rijks-verkeerspolitie een controle op het vrachtverkeer binnen-de gemeente. Vijfenze- irtuigen werden aangehouden. Elf keer werd proces gemaakt. f politie was de technische staat van de voertuigen re- |oed. Eenmaal werd een chauffeur staande gehouden, ip ur achtereen achter het stuur had gezeten. Ook werd itig aangehouden waarin gevaarlijke stoffen werden 3dkonder dat de noodzakelijke veiligheidsmaatregelen poffen. Tqvens werd een bestuurder bekeurd van een ten breedte van 3.45 meter, een afmeting die meer is a# t ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- PSP, PPR en CPN samen in verkiezingen Provinciale Staten DEN HAAG De politieke partijen PSP, CPN en PPR wi- len met een gezamenlijke lijst meedoen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart van het volgend jaar. Het overleg heeft inmiddels een gezamenlijke lijst opgele verd. De PSP heeft zich als eerste in positieve zin uitge sproken over het samenwer kingscontract. Tevens heeft de PSP de wens uitgesproken een lijstverbinding aan te gaan met PvdA en D'66 om voor het eerst in de geschiedenis een progressieve meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland ADVERTENTIE legitimatie verplicht Van Rutten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden PARIJS/DEN HAAG Het compromis over een vermindering van de Franse zoutlozingen in de Rijn, waartoe de ministers van de Rijnoeverstaten gisteren in Parijs hebben besloten, lost niets op. Door allerlei langlopende procedures kan niet eer der dan in 1990 met de opslag van zout worden begonnen. Bovendien gaat het dan om een zeer klein deel van de 120 kilo zout, die de Franse kalimijnen elke seconde in de Rijn lo zen. Aldus de reactie van de stichting Reinwater op het in Parijs gesloten com promis. De stichting heeft al ruim zeven jaar een proces lopen tegen de Franse kalimijnen. Met name de tuinders in het Westland ondervinden grote hinder van het hoge zoutgehalte van de Rijn. Na moeizame onderhandelin gen stemde Frankrijk er giste ren in toe, dat de zoutlozing in de Rijn met een zesde (twintig kilo per seconde) wordt ver minderd. Die hoeveelheid zal in de grond van de Elzas wor den ingespoten. Bovendien zal een deel van het afvalzout in een zoutfabriek worden ver werkt. Maar omdat de bevol king van de Elzas er; eerst door deskundigen van moet worden overtuigd dat zoutinjecties in de diepe ondergrond geen ge vaar voor het grondwater op leveren én de zoutfabriek nog gebouwd moet worden, zal het een aantal jaren duren voordat het zoutgehalte van de Rijn vermindert. De Nederlandse deelnemer aan de conferentie, minister van verkeer en waterstaat Zeevalking, was niet geheel ontevreden met het bereikte resultaat. Belangrijk is volgens hem dat is vastgehouden aan het in 1976 gesloten Rijnak koord. waarin hoofdlijnen voor de oplossing van het zoutprobleem zijn vastgelegd. Zo zou, volgens dat akkoord, dit jaar al meer dan de helft van al het afvalzout in de grond worden geïnjecteerd. Daar is echter niets van geko men omdat het Franse parle ment het verdrag nooit heeft ondertekend. LEIDEN De bestuurder van een auto. die gisteren op de Oude Singel en de Volmolengracht de nodige schade heeft aan gericht, is tot op heden niet gevonden. Op de Oude Singel werd een paaltje uit de grond gereden. De dader stopte niet. Hij sloeg af naar rechts, waar op de Volmolen gracht een tweede paaltje werd ontworteld. Tenslotte bracht de bestuurder zijn voertuig tegfen een gevelwand tot stilstand. Door deze confrontatie knapte een gasleiding in het desbetreffende pand. Het Gemeentelijk Energiebedrijf heeft de schade hersteld. Getuigen konden te melden, dat een man en een vrouw na het ongeval het hazenpad hadden gekozen. De auto bevindt zich momenteel op het bureau van politie. LEIDEN Vier meisjes uit Voorhout zijn gisteravond op de Steenstraat ernstig mishandeld. Een van hen moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Rond negen uur gingen de meisjes, twee van 14 en twee van 15 jaar oud, naar Mac Donald aan de Beestenmarkt. Zij hadden zojuist een voorlichtingebijeenkomst over beroepskeuze bijge woond en wilden even uitblazen. Even later kwamen drie meis jes binnen. Deze dames, een 16- en een 17-jarige Leidse en een 16-jarige Leiderdorpse, zochten ruzie met de vier uit Voorhout. Door het personeel van Mac Donald zijn de ruziezoekers vervol gens uit de zaak verwijderd. Buiten werden de drie Voorhoutse meisjes echter opgewacht. Met rugdekking van een grote groep jongens begon het viertal een knokpartij. Het drietal werd rigo- reus afgerost. De daders zijn door de politie meegenomen naar ,het bureau. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Benzine op Lammenschansweg LEIDEN Een automobilist uit Den Haag heeft gistermor gen op de Lammenschansweg vijftig liter benzine verloren. De brandweer heeft de brand stof van het wegdek verwij derd. De Hagenaar reed over een stuk ijzer, dat op de weg lag. Het ijzer sprong daardoor weg en boorde zich vervolgens door de benzinetank van de auto. Jongen (18) gepakt voor oplichting DEN HAAG De Haagse po litie heeft vorige week een 18- jarige jongeman gepakt we gens oplichting. De jongeman verkocht ansichtkaarten die hij eerst voor'een luttel bedrag van een charitatieve stichting in Amsterdam had gekocht. Van die stichting bezat hij ook een legitimatiebewijs. De in koopsprijs van de setjes kaar ten bedroeg een gulden vijftig, maar de jongeman rekende er vier a vijf gulden voor en stak de winst in zijn zak. De politie meent dat deze jongeman be paald niet de enige is die zich op deze manier verrijkt onder het mom van liefdadig werk. Klein links" samen provinciale verkiezingen in LEIDEN De politieke par tijen PSP, CPN en PPR wilen met een gezamenlijke lijst meedoen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart van het volgend jaar. Het overleg heeft inmiddels een gezamenlijke lijst opgele verd. Thans wordt nog ge werkt aan een gezamenlijk verkiezingsprogramma. De PSP heeft zich als eerste in positieve zin uitgesproken over het samenwerkingscon tract. Tevens heeft de PSP de wens uitgesproken een lijst verbinding aan te gaan met PvdA en D'66 teneinde voor het eerst in de geschiedenis een progressieve meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Or anje- supporters naar Frankrijk DEN HAAG /PA RIJS - Het Neder- lands voetbalelftal hoeft bet vanavond tijdens de o zo be langrijke WK-kwa- lificatiewedstrijd te gen Frankrijk niet helemaal zonder mentale ondersteu ning te stellen. Met in totaal niet min der dan 50 bussen reisden vanochtend ruim 2500 Oranje- supporters richting Parijs om de natio nale helden aldaar naar een overwin* ning en dus naar de eindronde in Spanje 1982 te gaan schreeuwen. Bij het Haagse Centraal Sta tion verzamelde zich reeds in alle vroegte de vertegen woordiging uit Den Haag en omgeving. Vier bussen van het organiserende reisbureau De Jong Intratours stonden klaar om circa 200 fans naar de Brabantse grensplaats Zundert te vervoeren waar de overige supporters wacht ten op inschepingDe stemming zat er in ieder ge val aardig snel in. Dertig kilometer voor de Franse hoofdstad wachtte een politie-escorte de stoet op om de vijftig bussen door het drukke verkeer te leiden. Vanavond om half negen, is het zo ver. In het 55.000 plaatsen tellende stadion Pare des Princes zal de Ne derlandse groep weliswaar zichtbaar weinig opvallen, maar in vocaal opzicht heb ben Nederlandse voetbalaan hangers in het verleden al bewezen over behoorlijke ca paciteiten te beschikken. De uitzending begint om 20.25 uur op Ned. 1 Vanmid dag is het al mogelijk van een voetbalwedstrijd te ge nieten: om 15.30 op Duits- s land 1: Duitsland-Albanië. SASSENHEIM Een bouwkeet aan de Alkemadelaan in Sas- senheim is gistermiddag volledig uitgebrand. Op het terrein waar de bouwkeet staat, worden huizen gebouwd en er zijn mo menteel bestratingswerkzaamheden gaande De bouwvakkers hadden een kachel in de boywkeet gezet en die heeft vermoede lijk de brand veroorzaakt. Op het moment van de brand zaten de werklieden in een ande re bouwkeet. Een van hen zag rook toen hij naar buiten liep. Hij waarschuwde terstond zijn collega's, waarop de andere bouw keet werd ontruimd. De bouwvakkers probeerden zelf de brand te blussen, maar uiteindelijk moest toch de Sassenheimse brand weer er aan te pas komen, die de brand snel wist te blussen. Een schadebedrag is niet bekend. J&-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1