liees Rijvers is uitstippelen ï^an beleid toevertrouwd Nederland B kan nog geen A zeggen Frans middenveld met louter spelverdelers Coach Greenwood kiest voor Peter Shilton bi Stand arrido Fluit al v :ien jaar aan de top TIGANA MAAKT UIT EIGEN BEWEGING PLAATS VOOR GENGHINI ORT epd jppel naar WK? gURG Ernst Happel, »r/coach van de Hambur- |V, is bereid de Oosten - ploeg te begeleiden bij eindronden van "het dkam- RAA- voetbal. Oostenrijk heeft bijna zeker gekwalifi- voor Spanje. In een in- w in „Bild" zegt Happel: en een echte patriot. Als land me nodig heeft, sta beschikking. Ik wil ech- iets doen achter de rug in Karl Stotz, de huidige iplcoach. Alleen als de mij op een fatsoenlijke ir vraagt, zal ik in actie i>." „Bild" meldt dat HSV ainer niets in de weg zal levra arej Den w LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 PAGINA 15 LONDEN Na twaalf jaar kan Engeland het Engelse voet balteam in 1982 weer van de partij zijn in de eindronde van het wereldkampioenschap. Daartoe dient het vanavond in het al weken uitverkochte Wembley stadion gelijk te spelen tegen Hongarije. Biy een puntendeling komen de Engelsen op gelijke hoogte met Roemenië. Greenwood heeft voor het duel tegen de Hongaren, die al zeker zijn van deelneming, een beroep gedaan op negen spelers, die deel uitmaakten van het elftal dat in Boedapest met 31 won. Voor de in de selectie teruggekeerde 35-jarige Dave Watson is geen plaats in de basis ingeruimd. Alvin Martin van West Ham United is zijn vervanger. De tweede wijziging is de opstelling van doelman Shilton, die de voorkeur kreeg boven Ray Clemence. MSV Duisburg wil Wijnberg DUISBURG MSV Duis burg, op dit moment voor laatste in de Bundesliga, heeft verregaande interesse voor Piet Wijnberg van Ajax. Trainer Wenzlaff van de Westduitse voetbalclub ver kiest de wisselspeler van de Amsterdammers boven de Turk Önal, die bij Standard Luik geregeld op de bank zit. Als de partijen elkaar op het financiële vlak kun nen vinden, zal Wijnberg op korte termijn zijn debuut maken bij Duisburg. Lichten aan bij Excelsior ROTTERDAM Eerste-divi- sieclub Excelsior heeft gistera vond met een wedstrijd tegen stadgenoot Feyenoord de lich tinstallatie op Woudenstein in gebruik genomen. Excelsior speelde in die wedstrijd gelijk: 3—3. De ruststand was 11. Excelsior nam door-De Boer de leiding. Maar Stafleu maak te vlak voor de pauze gelijk. Na de wissel kwam Excelsior door Piasmans wéér op voor sprong. Jeliazkow en Vermeu len (strafschop) bogen de score echter in het voordeel van Feyenoord om: 23. In de laatste minuut maakte Nijssen 3—3. 5. - - IJS Wanneer het **trlands elftal vana- in het volledig uit- ochte Pare des Prin- van Parijs tegen de S,9®|sen onderuitgaat en loor het WK 1982 in je kan vergeten, het beschuldigende ;rtje in elk geval niet richting van bonds- Kees Rijvers te wor- gepriemd. Bijna een geleden, op 19 no- ber 1980, was de kans voor het eindtoernooi de strijd voor het WK kwalificeren voor ije immers al vrijwel iet nulpunt gedaald. ir supervisie van de ;elijke Jan Zwart leed Nederland op atum in het Brusselse lstadion in een duel, 'rnbntaardde in een ordi- schoppartij, een ne- serbag van 1-0, nadat ook de uit-wed- tegen de Ieren op was uitge- id (2-1). Met nul pun- twee ontmoetingen ud het perspectief voor Brmje daarom al uiterst lalber, temeer daar ;kruis ook zelf steeds Kofr verstrikt dreigde te in een net van on- elijkheid als gevolg Oranje ook in Uruguay, het- toernooi om de de Oro niet die prestaties waarop ergens toch 5 was gerekend, gooide tkruis op 12 januari van EN(ar vrij plotseling de hand- in de ring, ondanks het ^Jjiiuwen, dat kort daarvoor de KNVB in hem was iproken („de bondscoach in elk geval tot 1982 en de steun die hij in de van, een persboycot van bfiternationals had onder in. Terwijl Oranje op in- n stond, werd Kees Rij- aangezocht om het krak- (kerige bouwwerk te n. Een weinig zeggende b)< f van 3-0 in Groningen CypruSj waarbij overi- Rijvers' assistent Rob de taktische teugels in n had. omdat de bonds- nog verplichtingen had Hijn Belgische werkgever nL leidde „een verbete- Onder toeziend oog van twee Franse „flics" (agenten) nam bondscoach kees Rijvers gisteren zijn selectie' nog eens onder handen op het veld van Racing Club de Versailles. Frankrijk, op 25 maart, Jlijvers wel lijfelijk op de bank aanwezig. Als coach van een team, dat verre van uitge balanceerd van samenstelling was, omdat de selectie min of meer was opgehangen aan de rentree van Johan Cruijff, die tenslotte door reclameperike len niet doorging. Toen echter kon Rijvers de groep niet meer aan zijn ideeën aanpassen. De houding van Cruijff, in een verder verleden ooit eens met „verlosser" aangeduid, vormde echter geen enkele aanleiding om Oranje definitief uit de race voor Spanje te werpen. De Fransen waren weliswaar technisch superieur, maar slaagden er niet in dat surplus in de score tot uiting te laten komen. Daar, waar Didier Six een fraaie vrije trap tegen het aluminiumwerk kromde, slaagde een soortgelijke poging van Arnold Mühren, kort na rust, wel. Het bleef bij die ene, wonderschone treffer, en het touwtje, waarmee Nederland aan het WK verbonden was stond weer iets minder strak gespannen. De situatie werd er zelfs nog iets florissanter op, toen Oranje, met een overi gens hoogst magere triomf van 1-0 het uitstapje naar Cyprus overleefde. Rijvers bleef, zolang er nog mogelijkheden op een derde achtereenvolgende deelne ming aan het WK bestonden, uitgaan van een ad hoe beleid, waarbinnen plaats is voor een ieder, die onvoorwaardelijk aan het Grote Doel wilde mee werken. En de trainer liet zelf geen gelegenheid onbenut om te komen tot- een sterk maar vooral eendrachtig Oranje. Hij werd door velen voor een zot versleten, toen hij het zelfs in zijn hoofd haalde bezoekjes te brengen aan Jan van Beveren en Johan Neeskens in Ameri ka. Alle kritiek ten spijt, Rij vers zette zijn plannetje door, tegen vele stromen in en met slechts één uitgangspunt. Omdat een sterk aanvallend Oranje tegen de Ieren niet verder kwam dan 2-2, een te leurstellende uitslag na een voortreffelijke voetbalavond, werd voor Rijvers en de zijnen de knevel op 2 september nog wat steviger aangehaald. Te meer, daar België zich via een triomf van 2-0 over Frankrijk wel van een ticket naar Spanje verzekerde. Het Nederlands elftal stond daarmee immers voor de taak zowel van België als van Frankrijk te winnen om alsnog kwalificatie af te dwingen. Een week voor het eerste gevecht tegen de zuider buren presenteerde Kees Rij vers de man, die daarbij een belangrijke rol zou gaan spe len. Johan Neeskens. In de Amerikaanse competitie door een diep dal gegaan, maar nog altijd gezegend met een eigen schap die Oranje lange tijd ontbeerde: een ijzeren wed strijdmentaliteit. De rentree van Neeskens pakte prima uit, hoewel niet mag worden ver geten dat België niet optimaal gemotiveerd was, omdat het niet meer „moest", ging Nees kens vóór in de strijd en sleep te hij zijn ploegmakkers mee naar een, vooral voor rust, weer eens hartverwarmend De cijfers van 3-0 waren zo royaal, dat Oranje in het vana vond morgen af te werken be slissende gevecht met de Fran sen ook bij een gelijk spel nog uitzichten op Spanje houdt. Een extra duel met de op doel saldo gelijkwaardige Ieren moet dan bepalen wie dan uit eindelijk medio volgend jaar het WK-toernooi voor de buis moet gaan volgen. De goede sfeer, die momenteel rond het Nederlandse elftal hangt vormt gëen garantie voor een goede afloop in het Pare des Princes. Zoals ook de serie nederlagen, die het ner veuze Franse team, thuis ech ter schier onoverwinnelijk, de laatste maanden leed geen maatstaf zal zijn bij het bere kenen van Oranje's kansen op Spanje. Het Nederlands elftal immers blinkt zelf in uitwed strijden ook maar zelden uit. De laatste keer, dat een inter land tegen een opponent van kaliber op vreemde bodem in winst werd omgezet dateert al weer van twee jaar geleden, toen de DDR na een voor sprong van 2-0 op eigen veld met 3-2 werd geklopt en Ne derland zich op de valreep voor het eindtoernooi om het Europees kampioenschap plaatste. Een vergelijkbare krachtsex plosie zou Oranje vanavond dan ook nodig hebben om Spanje alsnog te bereiken. Een zege betekent zelfs, dat Neder land groep 2 toch nog winnend afsluit. Dat is een prettig de tail, die mogelijk bij de loting, wanneer moet worden bepaald welke landen worden ge plaatst, van pas kan komen. Verliest Oranje, dan hebben routiniers als Ruud Krol, de afwezige Hugo Hoven kamp, Johnny Rep, Johan Neeskens en reserve Piet Schrijvers vrij wel zeker hun laatste inter land gespeeld en zal Kees Rij vers een jaar eerder dan hij zelf ambieert beginnen met de opbouw van een nieuw natio naal elftal, dat zich bij de EK van 1984 op de WK twee jaar later als topper kan manifeste ren. Met talenten als Frank Rijkaard en Willem Kieft, die van Rijvers al de kans hebben gehad van Oranje te proeven. Omdat hij de-afgelopen maan den duidelijk heeft bewezen een beleid te kunnen uitstip pelen, lijkt ook dat Kees Rij vers wel toevertrouwd. Waar bij het een plezierige bijkom stigheid is dat Rijvers - zie ook zijn opstelling tegen de Fran sen - resultaten wenst af te dwingen via gedisciplineerd en vooral clean voetbal. WILLEM PFEIFFER DOELPUNTLOOS GELIJK SPEL TEGEN FRANSE RESERVES (Van onze verslaggever) DEVENTER Er zijn genoeg argumenten, aan te voe ren om de teleurstellende prestatie van het Nederlands B-team tegen Frankrijk (0-0) te verklaren. Overeind blijft echter, dat zich in de wedstrijd van gisteravond in Deventer geen speler heeft aangediend, die, althans op korte termijn, inzetbaar is in het A-team. Dat is een trieste conclusie, omdat bondscoach Kees Rijvers heeft verklaard bij een uitschakeling van het A-team voor het wereldkampioenschap in Spanje aan een nieuw en verjongd Nederlands elftal te gaan bouwen. In het B-team traden gisteravond enkele spelers aan, die ooit voor de A-ploeg speelden. Vreijsen, Schapendonk, Zondervan en Van Mierlo blijven dus in het beeld van de Zeister keuzeheren. Alleen Zondervan speelde redelijk goed, hoewel hij maar 45 mi nuten in actie kwam. De speler van FC Twente viel in de rust met een blessure uit. Van de jongeren presteerde niemand bo ven de middelmaat. De goede wil was bij spelers als Back, Mole naar, Tiktak en Flight wel aanwezig, maar het rendement was nihil. Coach Ron Groenewoud gaf toe, dat de ploeg slecht had gepres teerd. „Dé spelers kwamen de morgen voor de wedstrijd pas voor het. eerst bij elkaar. Er was dus weinig tijd om aan eikaars spel te wennen. Ik weet het, het liep slecht, vooral in de eerste helft. We kwamen in de problemen, omdat de opbouw erg zwak werd verzorgd. Als gevolg daarvan werd er vaak balverlies ge leden. Naarmate de wedstrijd vorderde, kregen we meer greep op de wedstrijd en creëerden we een aantal kansen. Gezien de reële mogelijkheden die de Fransen kregen, ben ik echter niet ontevreden met dit gelijkspel". In de eerste helft leek Nederland een gewillige prooi voor het Franse team te worden. De slordigheden waren zo talrijk en de samenwerking zo slecht, dat tegenstander Frankrijk een aantal uitstekende mogelijkheden kreeg. De Franse spelers toonden aan over veel kwaliteiten te beschikken, maar waren zwak in de afwerking. Na de hervatting draaide het beter bij Nederland. Eenmaal in balbezit waren er spelers, die zich aanboden in plaats van naar voren te hollen, en de Fransen werden in de opbouw vroeger gestoord. Dat leidde tot een aantal gevaarlijke situaties voor het doel van Ruffier. Bud Broeken was de eerste die voor gevaar van Nederlandse zijde zorgde. Hij schoot de bal uit een vrije trap nauwkeurig in, maar Ruffier stopte het speeltuig bekwaam. Ook Keje Molenaar stuitte na een goede solo op de Franse doelwach ter, terwijl zijn clubgenoot Edo Ophof de bal rakelings langs het doel schoot. Verder dwong Martin Vreijsen de Franse doelman tot een redding toen hij de bal uit een vrije trap met veel effect liet vertrekken. Ron Groenewoud bracht Jan Monster en Ge rard vari Moorsr kort voor tijd in de ploeg, maar ook die spelers konden het spel niet verbeteren. Frankrijk had het in de tweede helft weliswaar moeilijker, maar bleef volharden in het missen van kansen. Biotat schoot na acht tien minuten spelen de bal wel in het doel, maar op dat moment had de Noorse scheidsrechter Halier hinderlijk buitenspel ge constateerd en hij keurde het doelpunt af. Nederland BFrankrijk B 00. Scheidsrechter: Halier (Noo). Toeschouwers: 4500. Nederland B: Van Gerwen (FC Twente); Molenaar (Ajax). Ophof, Ajax (Van Moorst, PEC Zwolle), back (Go Ahead Eagles). Flight (FC Utrecht); Zonder van, FC Twente (Koeman, PSV), Tiktak (Sparta), Broeken, Birmingham (Monster, FC Utrecht); Vreijseh (NAC), Schapendonk (MVV) en van Mierlo (Birmingham). Frankrijk B: Ru ff ië r(NImes); Ayache, Nantes (Leroux, Brest), Zaremba (Va lenciennes), Dreossi (Lille), Marsiglia (Lille); Lemoult (Paris Saint Germain), Bijotat (Monaco), Zanon (Saint Etienne); Marcialis (Bastia), Stopyra (Sochaux), N'Gom (Paris Saint Germain). Romeo Zondervan vecht een luchtduel uit met doelman Ruffier van Frankrijk B. HAAG Frankrijk-Ne- n nd is het voorlaatste duel, £5 rordt gespeeld in groep 2 de kwalificatieronde om wereldkampioenschap waarvan het eindtoer- volgend jaar wordt ge- 1 én in Spanje. Na vana vond resteert nóg Frankrijk- Cyprus. De stand in deze groep is nu: 1. België8-11 (12- 9) 2. Ierland8-10 (17-11) 3. Nederland7- 9 (11- 5)" 4. Frankrijk.....6- 6 (14- 8) 5. Cyprus........7-0 4-25) "S Antonio José da Silva Garrido, de Portugees, die uglvond de leiding heeft bij FrankrijkNederland, is al - tien jaar actief als internationaal scheidsrechter. De december 1932 geboren Garrido begon zijn arbitrale löfcaan in 1964. In 1969 behoorde hij tot de topfluiters van ite ugal en drie jaar later werd hij benoemd tot internatio- arbiter. zijn internationale start in 1972 heeft Garrido vele duels in a Cup-verband geleid. Hij maakte 'naam' tijdens een duel eindtoernooi om de wereldtitel in Argentinië. In de wed- fan het gastland tegen Hongarije stuurde hij de Hongaren en Toroczyk van het veld. Garrido heeft zelf op hoog gespeeld. Hij kwam uit voor de Portugese tweede-divi- Marinhense. JOUY-EN-JOSAS De verwarring in het Franse voetbalkamp heeft voort durend de trainingsstage in Jouy-en-Josas beheerst. Op het laatste moment heeft de immer weifelen de bondscoach Michel Hi dalgo middenvelder Jean Tigana, toch vervangen door Bernard Genghini. Het afhaken van de speler van Bordeaux wordt ge weten aan zijn nog niet genezen liesblessure. Anderen zeggen evenwel, dat de druk van de wed strijd te groot is geworden voor Tigana. De medische staf vond, dat hij kon spe len, hijzelf besliste anders. Met de komst van zijn vervanger Genghini van Sochaux werkt Hidalgo zich toch weer in de moei lijkheden. Het midden veld bestaat bij de Fran sen louter uit spelers, die bij hun club rugnummer 10 dragen. Dat wil zeggen als spelverdeler optreden. Genghini dus bij Sochaux, Giresse bij Bordeaux en Platini bij Saint-Etiënne. Speelt Hidalgo blufpoker, of is hij bezig zelfmoord te plegen? De Franse „selectionneur" wil van het laatste niets weten. „Het is niet de bedoeling, dat alle drie zich slechts met aan vallen zullen bezig houden. Ik heb iedereen gewezen op zijn taak een collectief te vormen. Samen moeten ze het karwei opknappen. Maar we moeten in eerste instantie proberen ons eigen spelletje te blijven spelen. Nederland komt met een 4-4-2 opstelling binnen de lijnen. Een uitnodiging aan ons om massaal aan te vallen. Daar voel ik niet zoveel voor. Dat is ook de reden, waarom ik Janvion als rechtervleugel- verdediger heb gehandhaafd en niet als extra man op het middenveld heb geposteerd. Het is zaak om vooral rustig te blijven en geen overhaaste dingen te doen". In zijn trainingskamp heeft Hidalgo langdurig geoefend op het nemen van vrije trappen. De meningen verschillen wie de meest geschikte persoon is om ze te nemen. In het verle den heeft Platini bewezen daarmee aardig uit de voeten te kunnen, maar de afgelopen maanden is er van zijn zelf vertrouwen niet veel overge bleven. Daarentegen maakt Rocheteau de meeste indruk met zijn vrije trappen. Op rechts zal Six zich daarmee be zighouden. Bovendien is de keuze van Hi dalgo om Castaneda in het doel te zetten, in plaats van de Parijzenaar Baratelli, die min of meer'een halve toezegging had gekregen, bij velen in ver keerde aarde gevallen. Een grote rol daarbij lijkt de voor malige keeper van Saint- Etiënne, Curkovic, te hebben gespeeld. De Joegoslaaf, die goede relaties heeft met Hidal go, schijnt zich negatief over Baratelli te hebben uit gelaten. De bondscoach wijst de be schuldigingen naar het rijk der fabelen. „Castaneda heb ik gekozen, omdat hij samen met Janvion en Lopez als spelers van Saint-Etiënne een club- moot in de verdediging vor men. Dat komt slechts de rust In mijn ploeg ten goede". Voor Frankrijk staat vana vond trouwens niet alleen een plaats voor het wereldkam pioenschap op het spel. Bij uit schakeling moeten de Franse broodvoetballers er rekening mee houden, dat de tijd van de grote verdiensten voorbij is. De Franse, president Mitterand heeft zijn staatssecretaris voor sportzaken opdracht gegeven een inventarisatie van het pro fessionele voetbal te maken. De socialistische president er gert zich aan de ongebreidelde geldstroom, die uit de subsidie- pot naar het voetballen vloeit. Er moet een eerlijkere verde ling komen van de subsidie gelden. De gemeenten en di stricten moeten ook andere culturele instellingen adequaat pndersteunen. Momenteel be slissen alleen de burgemees ters, waarvan de meesten zijn geliëerd aan een betaalde voetbalclub, waar het gemeen schapsgeld naar toe gaat. De Franse regering wil daar op korte termijr. een einde aan maken. Al snel dringt zich dan de ver gelijking met het Nederlandse voetbal op. In een periode van hoogconjunctuur in het vader landse voetbal leek geld even eens geen rol te spelen. Behal ve dan bij interlands. Aan ru zies over de hoogten van pre mies geen gebrek destijds. Rij vers kent dat probleem geluk kig niet meer. De spelers van Oranie komen in het nationale tricotMiit, omdat zij het nog een eer vinden. En, omdat de komende wereldkampioen schappen op het spel staan. Voor de oudgedienden valt er nog een rekening te vereffe- nenen. Tweemaal werd een fi nale bereikt, tweemaal werd verloren. Een zege op Frank rijk is een voorwaarde om die rekening te vereffenen. HENK WAGEMAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15