Washington zet Cuba en Nicaragua de duimschroeven aan Prior belaagd bij begrafenis Reagan wil met aanbod over kernwapens vredeswil tonen „VS verspreiden valse geruchten over aanslag op Libische leider" Solidariteit starten gezamenlijk overleg Poolse regering en Bonn: instemming met toespraak van president Reagan BUITENLAND Luchtaanval op vluchtelingenkamp in Pakistan ISLAMABAD Helikop- ters van de Afghaanse luchtmacht hebben gisteren, voor de vierde maal in een maand tijd, aanvallen uitge voerd op drie vluchtelin genkampen in Pakistan. Daarbij kwam zeker een vrouw om het leven en werden meer dan vijftien mensen gewond. In de kampen zijn de Afghaanse vluchtelingen onderge bracht, die hun land hebben verlaten na de Russische in val in Afghanistan, twee jaar terug. In de kampen, op ongeveer tien kilometer van de grens tussen Paki stan en Afghanistan, bevin den zich naar schatting 2,3 miljoen vluchtelingen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Ame rika is van plan de zoge naamde nul-optie in te brengen bij de onderhan delingen met de Sowje- t-Unie over de beperking van atoomwapens voor middellange afstand, na me) de mogelijkheid, dat üe NAVO-landen niet zullen besluiten tot instal latie van middellange af standsraketten als de Sov jet-Unie alle bestaande ra ketinstallaties van dit ka liber ontmantelt. Al eer der hadden woordvoer ders van de regering Rea gan langs informele weg enige bereidheid getoond aan deze Europese wens te voldoen. Ministers Van der Stoel maakte enige weken geleden na een be zoek aan de Amerikaanse defensie-minister Wein berger gewag van „een positieve Amerikaanse in stelling ten aanzien van de nul-optie". Vandaag zal president Reagan die bereidheid hoogstpersoon lijk in het openbaar uitspreken in een rede die voor het eerst geheel gewijd is aan de buiten landse politiek. Hoewel een dergelijke rede volgens woord voerders van het Witte Huis al enige tijd in de pen zat, liggen de redenen voor een aankon diging op zo korte termijn voor de hand. Behalve de al geruime tijd bestaande proble men in de relatie tot de West- europese bondgenoten heeft Reagan er de laatste weken een aantal ernstige interne problemen bijgekregen. De president lijkt alle redenen te hebben om te proberen de aandacht af te leiden van een reeks zeer pijnlijke incidenten rond minister Haig, begro tingsdirecteur Stockman en veiligheidsadviseur Richard Allen. De Westeuropese be zorgdheid over de Amerikaan se politiek, hier aangeduid als groeiend pacifisme en neutra lisme, is de laatste weken al leen maar toegenomen. Eerst leverde de president brandstol door voor de vuist weg te filo soferen over een 'beperkte atoomoorlog in Europa'. Ver volgens lanceerde Haig de mo gelijkheid van een „nucleair waarschuwingsschot", wat meteen door minister Wein berger van defensie werd te ruggenomen. Haig en Allen werden door Reagan op het Witte Huis ontboden om ver antwoording af te leggen voor wat Haig had genoemd „een tegen mij gerichte interne guerrilla". Bovenop deze bui tenlandse perikelen kwam hel „Stockman-interview", waarin deze geestelijke vader van Reagans ingrijpende economi sche plannen min of meer liet weten er allang niet meer in te geloven. Het debat over de po litieke toekomst van Stock man, die door een groeiend aantal politici zeer somber wordt ingezien, was nog maar nauwelijks op gang, of Richard Allen zorgde voor een nieuw incident. Voor het regelen van een interview van een Japans tijdschrift met mevrouw Rea gan had Allen acht maanden geleden 1000 dollar in ont vangst genomen. Hij had het in een kluis gestopt en was het vervolgens vergeten, aldus zijn lezing. Hoewel Stockman en Allen inmiddels het onder werp van bijtende spot zijn ge worden en nogal wat kranten en politici onomwonden op BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft giste ren zijn instemming betuigd met de toespraak die pre sident Reagan vanmiddag zou houden. Schmidt heeft de hoofdpunten van Reagans betoog met de rege ring doorgenomen, nadat zij daarvan in kennis was gesteld door de Amerikaanse regering. Behalve dat het onderhandelingsdoel in Genève de zogenaamde nuloptie betreft (het niet plaatsen van de 464 kruisraketten en de 108 Pershings-II in W-Europa als de Sovjet-Unie zijn raket ten van het type SS-20 opruimt), zal Washington, overeenkom stig de wens van Bonn, in de komende onderhandelingen in de eerste plaats streven naar een overeenkomst betreffende de op l\et land gestationeerde kernraketten. Daaronder vallen niet al leen de SS-20-raketten, maar ook de nieuwste Russische raket- ten van het type SS-22, die een kleinere reikwijdte hebben dan de SS-20 en bij uistek geschikt lijken voor een zogenaamd be perkt kernconflict. Regeringswoordvoerder Becker verklaarde dat Bonn Reagans toespraak ziet als een tegenhanger van het op 2 november gepu bliceerde vraaggesprek met het Westduitse blad Der Spiegel. Daarin betoogde de Russische leider dat men bij het beoordelen van de sterkte van Oost en West in Europa niet alleen moet kij ken naar de op het land gestationeerde raketten, maar ook naar de raketten die van schepen kunnen worden afgeschoten. Vol gens hem zijn zo bezien Oost en West even sterk. De Westduitse regering zou echter graag zien dat de twee supermogendheden in Genève in fasen tot overeenstemming komen. Het overleg zou echter eerst moeten worden geconcentreerd op de wapens die in West-Europa het evenwicht hebben verstoord, waarmee de Westduitse regering doelt op de nieuwe SS-20-raketten. Ook Washington zit op deze lijn. Oostenrijk: geen geld voor nieuwe straaljagers WENEN Wegens geldge brek zal Oostenrijk de komen de jaren geen nieuwe ge vechtsvliegtuigen kunnen ko pen. Dit heeft de Oostenrijkse premier Bruno Kreisky mee gedeeld. Aanvankelijk had de nationalè defensieraad zich in principe uitgesproken voor de aankoop van Franse Mirage-toestellen ter vervanging van de verou derde Zweedse Saab-vliegtui- gen. In een eerste reactie noemde een woordvoerder van de liberalen die in de op positie zijn, het besluit 'drama tisch' en 'catastrofaal voor de geloofwaardigheid van het Oostenrijkse leger'. De aan de regering zijnde Volkspartij liet weten zich af te vragen of een neutraal land zich een derge lijk besluit wel kan veroorlo ven. Krachtens het verdrag van 1955 voert Oostenrijk een actieve neutraliteitspolitiek, die het land verplicht een ap paraat ter verdediging van zijn grondgebied te vormen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 PAGINj frf] (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Verenigde Staten hebben de druk op El Salvador en Nicaragua aanzienlijk ver groot. Via nieuwe krachti ge uitlatingen van minis ter van buitenlandse za ken Alexander Haig in het openbaar en druk di plomatiek overleg achter de schermen lijkt de rege ring Reagan te willen la ten weten, dat het geduld op is. Hoewel waarnemers in Was hington op korte termijn geen directe militaire betrokken heid van de Verenigde Staten waarschijnlijk achten, lijkt het de bedoeling de situatie in Midden-Amerika opnieuw., in internationale schijnwerpers te plaatsen. Al snel nadat presi dent Reagan afgelopen januari zijn ambt aanvaardde, lanceer de Haig een opgewonden aan val op de „communistische ex pansiedrift" in Midden-Ameri ka. Mede door een in het Con gres onomwonden uitgespro ken vrees voor „een tweede Vietnam" verdween Midde n-Amerika enige tijd uit de frontlijn van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Washington lijkt zich in zijn zoekactie naar Russische in menging ephter weer op El Salvador en Nicaragua te con centreren. Haig opende het of fensief door te verklaren, dat de fors opgevoerde militaire en economische steun aan het regime in San Salvador nog aanzienlijk moet worden ver groot. Bijna tegelijkertijd liet in Panama de commandant van de Amerikaanse troepen in Latijns-Amerika, generaal Wallace Nutting, weten dat de situatie in El Salvador uiterst precair is en dat „Washington de linkse guerrilla's duidelijk moet maken, zonodig met mi litaire kracht, dat ze El Salva dor niet zullen krijgen". Een paar dagen later zei Haig over- harde bewijzen te be schikken dat Cuba nog altijd sterk betrokken is bij wapen- Ieverancies aan Nicaragua en via dat land ook aan de rebel len in El Salvador. Nadat pre sident Reagan vorige week verklaarde dat „er geen plan nen bestaan om Amerikanen ergens in de wereld in de strijd te brengen", bleef Haig toespelingen maken op de in zet van militair geweld. „Bluf", aldus de meeste waar nemers in Washington. Deson danks wordt rekening gehou den met meer beperkte acties als een marine-blokkade van Nicaragua, demonstratieve mi litaire oefeningen in het ge bied, een nieuwe campagne voor een internationale econo mische boycot tegen Cuba of subversieve CIA-acties. Een aantal bevriende Midden- en Zuidamerikaanse landen is in middels benaderd met de vraag of ze mee zouden willen doen aan de vorming van een internationale zeemacht voor controle op verschepingen naar Nicaragua. Vice-president Bush lijkt in tussen een andere lijn te be wandelen. Terwijl Haig de harde aanpak predikt, zei. Bush deze week in een toe spraak in Miami dat „de revo lutionaire regering van Nica ragua in de Verenigde Staten een betere vriend kan vinden dan in Castro's Cuba". Hoewel het politieke klimaat in Nica ragua de laatste weken is ver slechterd, blijkt nog steeds een groot aantal invloedrijke figu ren de revolutie te steunen. Arturo Cruz, lid van de Demo cratisch Conservatieve Partij en onlangs afgetreden als am bassadeur van Nicaragua in de Verenigde Staten zei deze week tegen de Washington Post „het op veel terreinen on eens te zijn met de Sandinisti- sche regering, maar deson danks liever alles te willen doen de regering t^ steunen dan het regime te zien vallen door Amerikaanse druk of ge welddadige binnenlandse op- tei irc positie." De recente arr ad in Nicaragua van ledcpt oppositie-partijen, ondrLi drie communistische t zijn volgens Cruz mede Je volg van de toenemendi aei rikaanse druk. De vijt 1 houding van de Vei An Staten geeft de aanl Ite van de harde lijn bin P revolutionaire regering bb legenheid hun eigen h; verbergen door een be pli doen op nationalistisc h< voelens, menen politiek h' ren als Cruz. Zowel in Jar gua als in El Salvador »ai veel invloedrijke politi "v de grootste fout die ir1 hington wordt gemaal o: ontkennen is var. de w ui ke bron van de huidige t decennia van economis#lei gelijkheid, sociale oifen vaardigheid en politiel hê derdrukking. Mireille militair De Franse zangeres Mireille Mathieu bracht gisteren een (zang)bezoek aan de Franse troepen in West-Berlijn. Bij aankomst werd de In militair tenue ge stoken zangeres op gewacht door de commandant van de Franse troepen, generaal Jean-Pler- re Liron. Arbeidsonrust in Roemenië PARIJS In Roemenië hebben zich de afgelopen maand op verschillende plaatsen stakingen en be togingen voorgedaan. Vooral in mijncentra is sprake geweest van grote arbeidsonrust. Dat heeft de in Parijs gevestigde Liga voor de Rechten van de Mens in Roemenië gis teren meegedeeld. Bij de onrust in de stad Orsova (aan de grens met Joegos lavië) zou zelfs een partij secretaris door demon stranten zijn vermoord. Over het verloop van de onrust en de reacties van de autoriteiten heeft de liga geen mededelingen gedaan. TRIPOLI Libië heeft gisteravond geruchten te gen gesproken als zou ko lonel Khadaffy tijdens een aanslag om het leven zijn gekomen. Volgens een woordvoerder van het Li bische persbureau JANA zijn de geruchten over een moordaanslag door de Amerikaanse inlichtin gendienst naar buiten ge bracht en vervolgens door enkele Westerse persbu- reau's verspreid. „De geruchten over de moord aanslag werden in Tripoli met hoongelach ontvangen", aldus liet een politieke redacteur van JANA in een telexbericht weten. In dit bericht werd verder gezegd, dat „de leider van de revolutie (kolonel Kha- daffy-red.) vanavond de plaatsvervangend premier van Turkije, Torgüt Ozal, en de persoonlijke afgezant van de Jemenitische president Saleh zal ontvangen". Met de ver spreiding van de geruchten over een moordaanslag heeft de Amerikaanse inlichtingen dienst getracht verwarring te zaaien, aldus JANA. De geruchten over een aanslag op de Libische leider Kha daffy volgden op een publica tie in het Amerikaanse week blad Time. Deze week bericht te dit blad, dat een hoogge plaatste Franse functionaris uit de regering van president Giscard d'Estaing in februari van dit jaar naar Washington was gegaan om goedkeuring •de de VS te een aanslag op Khada dat in het voorjaar in Frankrijk aan kwam, werd het ringsplan in de ijskas Het Witte Huis heeft staan van zo'n en het Franse elk commentaar gew hun ontslag aandringen, zijn beiden nog in functie. Brezjnev Reagan heeft echter nog een andere belangrijke reden om zijn als een „major JBress" aangekondigde toespraak deze week te houden. Hij wil zijn goede wil tonen, voordat de Russische president Brezjnev komend weekeinde een be zoek begint aan West-Duits- land. Adviseurs van Reagan vrezen, dat Brezjnev zondag als een soort vredesduif in Bonn zal neerstrijken en nog meer de aandacht zal vestigen op de Amerikaanse agressivi teit. Overigens bestaat er binnen de kring van Reagan-advi- seurs weinig hoop op een snel le doorbraak in de onderhan delingen, die 30 november in Genève beginnen. Hoewel de nul-optie is aanvaard als mo gelijk einddoel, gaan de Ame rikaanse voorstellen voorals nog uit van een aanvaarding door de Russen van plaatsing van 572 Pershing II- en kruis raketten in West-Europa, waarbij de Russen zich dan zouden moeten verbinden aan halvering van het aantal SS- 20, SS-4 en SS- 5-raketten. Dat voorstel ligt mijlenver verwij derd van Brezjnevs laatste suggestie, gedaan in een inter view met Der Spiegel: Bevrie zing van de installatie van SS 20-raketten als de NAVO zou besluiten de -672 raketten niet te installeren. WARSCHAU De eerste ronde van crisisbesprekingen tussen de Poolse regering en de onafhankelijke vakbond Solidariteit hebben vanoch tend tot overeenstemming ge leid over de vorm waarin het vervolg van het overleg moet worden gegoten. De regering zou zich officieel akkoord heb ben verklaard met de toetre ding van Solidariteit tot het „front van nationale eenheid", waarmee de economische cri sis in Polen effectiever bestre den moet worden. De afvaardiging van Solidari teit wordt geleid door Wado- lowski, lid van het dagelijks bestuur van de vakbond. De regeringsdelegatie staat onder leiding van Ciosek, de onder minister die belast is met het voeren van de onderhandelin gen met Solidariteit. Het be sluit om gezamenlijk overleg te voeren werd op 4 november genomen, toen premier Jarü- zelski een ontmoeting had met vakbondsleider Walesa en aartsbisschop Glemp. Solidariteit heeft voor overleg met de regering een zes pun ten tellende agenda ingediend. De belangrijkste eisen van de onafhankelijke vakbond zijn: meer inspraak bij h'et ontwer pen van een economisch her stelplan, zendtijd voor Solida riteit en het organiseren van vrije regionale verkiezingen. Na een eerste onderhande lingsronde van bijna tien uur, die door beide partijen i structief werd besc werd besloten tot de ting van vier commis elk van deze commis J een aspect van de econ< en politieke problemen deld worden, waarmee momenteel te kampenon; De eerste commissie, gesproken gaat worde het toezicht op de ee< begint morgen haar w< andere drie commissies volgende week van gaan. Een lid van de Poolsi ringsdelegatie vergele marathonzitting van va met een schaakwedstrij speler weet dat de partij e remise zal eindigen. TIJDENS BIJWONEN VAN BEGRAFENIS VERMOORD LAGERHUISLID BOMAAANSLAG IN PARIJS Parijse politiemannen bekijken de schade die in de nacht van maandag op dinsdag door een bom werd aangericht in de hal van het station Gare de l'Est. Bij de ontploffing van de bom, die was verborgen in een bagagekluis, werden twee mensen gewond. De aanslag is opgeëist door de Ar meense guerrillabeweging „Orly-Groep", die de vrijlating wil van een verleden week in Parijs aan gehouden leider van het „Geheime Leger voor de Bevrijding van Armenië". Dit leger heeft in tal van Westerse landen aanslagen gepleegd, vooral op Turkse diplomaten en bezittingen. Dominee Ian Paisley tijdens de begrafenis van de zaterdag om het le ven gebrachte dominee Bradford. (Van onze correspondent Ro ger Simons LONDEN De Britse re gering is ernstig geschrok ken van de boosaardige manier waarop rouwende Noordierse protestanten de minister van Ulster, Prior, vanmiddag ont haald hebben op de be grafenis van Lagerhuis-af- gevaardige Robert Brad ford, een dominee van de methodistische kerk. Als vertegenwoordiger van de regering in Londen woon de minister Prior de ker kelijke plechtigheid on verwacht bij. Bij zijn aankomst werd hij brutaal uitgejouwd. „Moorde naar, verrader", scholden de kerkgangers. De politie die Prior omringde, slaagde er slechts met grote moeite in hem veilig in het kerkgebouw te krijgen. 4 Na de dienst wachtte minister Prior twintig minuten lang om ongehinderd te kunnen ver trekken. Toen hij de kerk ver liet, werd hij echter opnieuw gemolesteerd. De menigte pro beerde hem te slaan; zij wier pen de minister allerlei dingen naar het hoofd en beschadig den zijn auto. Prior bleef onge deerd, maar hij was geheel van streek. Dominee Ian Paisley, die de begrafenisplechtigheid ook bij woonde. sprak later de mening uit, dat de minister had moe ten wegblijven. „De protes tantse bevolking van Noord- Ierland is nu zo overstuur, dat ze zich niet langer kan be dwingen", zei Paisley. Met het doel Noord-Ierland onbestuurbaar te maken, heeft hij een beroep gedaan op de 26 districtraden van deze provin cie om de Britse regering te boycotten. Paisley denkt onder meer aan een b.t.w.-staking. Vandaag adverteert hij in de Noordierse kranten zijn richt lijnen voor een grote protes tantse actiedag op 23 ber. Premier Thatcher teravond in het Lagerh de opstandigheid van d Paisley nog meer leven vaar zou kunnen brenj In bijna alle stede Noord-Ierland ging de fenis van de zaterd moorde dominee Brad paard met een korte en allerlei plechtighe L( zijn nagedachtenis in houden. In Belfast vei taxichauffeurs een tij< straten van de binnen: ''e Ir lc ee V De Britse minister voor Noord-Ierland, James Prior, werd standers voor „moordenaar" uitgemaakt en aangevallen toen teren in Belfasts Dundonald Presbyteriaanse kerk de begrafertan de vermoorde dominee Bradford kwam bijwonen. Een veiligh) k gent hield Prior een hand boven het hoofd om de minister tege|de hem bestemde stenen te beschermen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10