Van Tol haalt zich woede wethouder op de hals 1 eel belangstelling voor reserve-politie 'uidelijkheid iver toekomst Miening geëist REGI0(J0UR)NAAL REGI0(J0UR)NAAL :gio erkepad erhoogt toiligheid College Alkemade legt kritiek naast zich neer Parkeerverbod Westeindseweg Kerst-inn in Zoeterwoude dankzij steun gemeente J* - LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 it de ingebruikname het 'Kerkepad' een am die tijdens de laat- i vergadering door de id werd oc :<ozen ift de cude kern van ogmade een fraaie ver ging gekregen met de luwbouw in 'noord'. Een Ier en beslist belangrij- aspect van het nieuwe I is de verhoogde vei- teid voor voetgangers. ior de totstandkoming de nieuwe verbinding •uwbouwwijk-Kerkstraat t^het immers niet langer ^|odzakelijk zich met ge- r voor eigen leven r de drukke straat, pad is eigendom van kerk, maar wordt rhuurd aan de gemeen- !die voor een verbin- gsbrug. verlichting en nodige verkeersborden gde. Het kerkbestuur haar beurt gaf het zij- it van de kerk, waar- ngs het pad ligt, een be- aanzicht. Een schuur- it op instorten ond, werd door de on- erhoudsgroep van de pa- - ichie geheel vernieuwd. IN ERFPACHTS KWESTIE ALKEMADE De gis teravond gehouden raads vergadering had een woe lig karakter. Wethouder Van Duykeren was ra zend op het raadslid Van Tol en liet dit op emotio nele wijze blijken. Hij be tichtte het raadslid van „achterbaks" handelen, van de „onbehoorlijke wijze intrigeren" en van het maken van „insinue rende" opmerkingen. Aan de orde was de erfpacht sovereenkomst met Martien Schouten van „De Woelige Ba ren". Deze jonge ondernemer wil het terrein tussen de Oude Weteringse R.-K. kerk en de Plantage in exploitatie nemen door op het achterterrein een restaurant te bouwen en op het voorterrein een terras in te richten. De plannen zijn rond en een erfpachtovereenkomst voor de onderhavige terreinen is door de betrokkenen onder tekend, hetgeen erop neer komt dat de heer Schouten een jaarlijkse erfpachtscanon van rond de 40.000.- per jaar moet opbrengen. H. van Tol van de fractie van Progressief Alkemade bepleit al jarenlang de invoering van erfpacht in plaats van koopo vereenkomsten. Nu was daar eindelijk de eerste erfpacht-, zaak en nu leek Van Tol tegen te gaan stemmen. Hij maakte dan ook geen be zwaar tegen de overeenkomst op zich als wel tegen de ge hanteerde spelregels. Zo vond hij dat een 75-jarige looptijd veranderd zou moeten worden in een eeuwigdurende. Boven dien vond hij een vijfjaarlijkse aanpassing van de canon niet juist, hij wilde een jaarlijkse aanpassing. Bij het nakijken van het aan de raad ter be schikking gestelde dossier over de onderhavige zaak, had hij geconstateerd dat zes brie ven ontbraken. Volgens Van Tol waren dat nu juist brieven waarin belangrijke feiten en situaties genoemd waren en hij wilde weten waarom „dit soort informatie aan de raad ont houden wordt". Voorts had hij grote verschillen geconsta teerd tussen taxaties van het gemeentelijke taxatiebureau Houdringe en dat van een' door de heer Schouten geraad-' pleegde taxateur. Hij vroeg zich af of Gedeputeerde Staten wel akkoord zullen gaan met het gehanteerde rentepercen tage van 6 a 7% in plaats van 10 a 11% waardoor de taxatie te hoog zou zijn uitgevallen. „Ik ben heus geen pleitbezor ger voor ondernemers, maar ik wil dat de juiste spelregels in acht genomen worden", al dus het progressieve raadslid. En hij eindigde zijn betoog: „Speel het spel goed: met goe de manieren en goede spelre gels". Een woedende wethouder Van Duykeren gaf hem vervolgens de wind van voren. Hij maak te bezwaar tegen de in het o- penbaar uitgesproken aantij gingen en protesteerde ertegen dat Van Tol de indruk had ge wekt dat het gemeentebestuur bewust informatie achterge houden zou hebben. Uit het dossier viste hij achter elkaar drie van de zes volgens Van Tol ontbrekende brieven. De lage rente met als gevolg een hoge taxatie verklaarde hij uit het feit dat de onderha vige erfpachtkwestie al sinds 1977 loopt. „De marktsituatie heeft de feiten enigszins ach terhaald", zei hij. „Ik twijfel er geen moment aan dat Gedepu teerde Staten akkoord zullen gaan met het rentepercentage, want een dergelijk tijdsverloop is gebruikelijk", aldus Van Duykeren. Van Tol hield vol dat de zes brieven afgelopen zaterdag nog ontbraken in het dossier. Van Duykeren: „Ik weiger dergelijke insinuaties te accep teren". En zo ging de ruzie nog enige tijd door totdat de wet houder de hulp inriep van' voorzitter Bolten door te zeg gen: „Ik wens dat hij zijn mond houdt; wij doen niet aan manipuleren; ik neem dit niet". Maar de burgemeester vond dat Van Tol het recht had te zeggen wat hij meende te moeten zeggen waardoor de woordenwisseling weer in vol le hevigheid kon oplaaien. Aan het eind van de woorden wisseling zei de wethouder enigszins gekalmeerd, alle sympathie te hebben voor de horeca-ondernemer. Hij voeg de daaraan toe: „Maar Schou ten wordt wel zakelijk behan deld", waarmee hij bedoelde dat de jaarlijkse erfpachtcanon op 40.000.- gehandhaafd blijft. IN MEMORIE VAN TOELICHTING ALKEMADE Gisteravond na de raadsvergadering gaven burgemeester Bolten en de wethouders Verhaar en Van Duykeren in een ruim twee uur durende „memorie van antwoord" hun reacties aan de raadsleden op de algemene be schouwingen van drie weken geleden. Erg veel nieuws werd er niet verteld; het was over het algemeen een nadere ver klaring van het gevoerde be leid. Met enige forse uithalen aan het adres van de heren Kret (VGA). Van Toil (PA) en Hogeboom (PA), die nogal wat kritiek hadden laten horen tij dens de algemene beschouwin gen. B en W bestempelde die kritiek als „schampschoten en schimpscheuten"; derhalve werd elke goedbedoelde kri tiek op autoritaire wijze kwa lijk genomen en afgewezen als zijnde onterecht. In zijn betoog over de woning bouw vertelde wethouder Ver haar dat de gemiddelde huur prijs voor de nieuw te bouwen eengezinswoningen in Rijpwe- tering voorlopig is vastgesteld op 495,41 gulden. Voor de zo genaamde Van Dam-eenheden zal een voorlopige huurprijs gelden van 275,75 gulden ex clusief algemene voorzienin gen.- In aanbouw zijn zes wooneenheden voor tweeper soonshuishouden aan het Zuideinde in Roelofarends-' veen. Voorts zijn er plannen voor acht tweepersoonswoon- eenheden in Oude Wetering, een complex voor tweeper soonseenheden aan het Zuid einde en voor zeven premie-B- woningen in Nieuwe Wete ring. Wethouder Van Duykeren specificeerde het met 100.000 gulden tot bijna 1,2 miljoen toegenomen tekort van het sport- en jeugdbedrijf. Het overgrote deel van het toege nomen tekort blijkt op reke ning van de stijgende rente en de stijgende energietarieven te komen. De vermindering van de onderwijsuitkering door het rijk wenst de wethouder zo veel mogelijk gecompenseerd te zien door de particuliere ge bruikers van de sport en jeug- daccommodaties. ZOETERWOUDE Het bui ten de bebouwde kom gelegen gedeelte van de Westeindse weg in Zoeterwoude wordt ta boe voor parkeerders. Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land hebben het verzoek van het Zoeterwoudse college om op dit stuk provinciale weg aan beide kanten een parkeer verbod in te stellen gehono reerd. Het stuk Westeindseweg waar het om gaat heeft een breedte van slechts drie meter. De weg, die onlangs is aange wezen als B-weg loopt overi gens dood. Bij parkeren langs de weg blijft er nauwelijks ruimte over voor ander ver keer om te passeren. Wel zijn er uitwegplaatsen aangelegd, maar die worden gebruikt als parkeervakken. Hoewel de Westeindseweg g$en doorlopende weg is was de overlast van de parkeerders toch te groot. Behalve het mis bruik dat van de uitwijkplaat sen wordt gemaakt ondervon den de melkwagens die van en naar de boerderijen aan de Westeindseweg rijden hinder van geparkeerde auto's op de smalle weg. De aanliggende boerderijen beschikken over parkeergelegenheid op eigerr terrein. Aan de Westeindse weg liggen bovendien twee scholen, de openbare Corbulo- school en de r.k. Klaverweide- school, waardoor er op gezette tijden veel auto's van ouders af en aan rijden met de jonge re kinderen. Hazerswouds kerkkoor maakt langspeelplaat HAZERSWOUDE Het koor van de parochie van de H. Michael en H. Ber- nardus te Hazerswoude- Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn heeft een lang speelplaat gemaakt met Nederlandse meerstemmi ge kerkmuziek. De opna men van het tweeënveer tig personen tellende koor, plus de organisten Anton Uljee en Jan Wes- selingh, werden gemaakt in Het Anker, het multi functionele gebouw waar in de diensten van de rooms-katholieke paro chie worden gehouden. De intussen verschenen gram mofoonplaat is een balans van vijf jaar parochiekoor, ont staan na de fusie van de paro chies van de H. Michael en Ji. Bernardus. Dirigent Hans van der Toorn stimuleerde de le den de vocale prestaties op een steeds hoger niveau te bren gen. Hij maakt zelf ook com posities. Het meest aanspre kende voorbeeld treft men aan op kant 2 van de elpee: de door hem getoondichte Mi chael en Bernardus-mis. Van de opbrengst van de grammofoonplaat (kosten 19,90) wil het zangkoor een of meer kinderen uit de Derde Wereld „adopteren". «KEMADE Nadat de Al- madese politie enige tijd ge len een oproep had geplaatst lor reserve-politiemensen, bben 13 mannen en twee ouwen zich daarvoor aange- eld. De heer Portengen van Alkemadese Rijkspolitie is jzonder verheugd over deze (ons, maar is zich ervan be- ïst, dat een aantal kandida- i vrijwel zeker zal afvallen. Het hulpkorps bij de Rijkspoli tie bestaat eigenlijk al jaren.' Het is een instelling van vlak na de oorlog, toen men behoef te had aan een soort BB-korps. Het was de bedoeling dat men in geval van oorlog, ernstige calamiteiten of dreiging daar van, een beroep kon doen op reservisten, die de beroepspoli- tie behulpzaam zouden kun nen zijn en deze, in noodgeval len, zelfs helemaal zouden kunnen vervangen. Het thans in Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude werkzame, hulpkorps bestaat nog uit vijf man, terwijl Alkemade recht heeft op een uit vijftien perso nen bestaand korps. Mensen, die deel uitmaken van een hulpkorps van de Rijkspolitie worden eens per week een avond geoefend door een opperwachtmeester. Zij krijgen lessen in wetskennis, staatsinrichting, dienstcorres- pondentie (rapporten en pro cessen verbaal opmaken) en in schieten. Ook praktische les sen op het politiehureau zijn onderdeel van hun opleiding.' Zij leren dan omgaan met por tofoon, mobilofoon, telex en telefoon. Zij gaan regelmatig mee op surveillance. Bij be paalde evenementen, zoals de kermis, doen ze dienst bij de 'afzettingen. Kortom, ze* draaien alle gebruikelijke poli tiediensten een keer mee. Leden van het hulpkorps van de Rijkspolitie krijgen, vreemd genoeg, geen lessen in veilig verkeer, judo of EHBO. Over de vraag of deze onderdelen ook opgenomen dienen te wor den in de opleiding is men het op landelijk niveau nog niet eens. De wekelijkse oefen avond wordt, zij het sumier, betaald. Wordt men echter op geroepen in werkelijke dienst, zoals dit onder andere gebeurd is tijdens de watersnood in 1953, dan ontvangt iedere re serve-politieman een volwaar dige uurloon-vergoeding. Pleyn '68 De Volendamse formatie Jen Rog komt zaterdag op nieuw naar Pleyn '68 in Hazerswoude. Nog geen jaar geleden vergastten de bewoners van het palingdorp het Hazerswoudse publiek op hun afwisselende repor- toire. Zaterdag kan het publiek toetsen of drummer Martin Veerman, gitarist Kees Dusink, gitarist/zanger Jaap Schilder en basist/pianist Hubert Knuvelder ver andering in hun programma hebben gebracht Bazar Het Wassenaarse Sophiekehuis aan de Van Zuilen van Nijeveltstraat/Storm van 's-Gravenzandeweg houdt mor genmiddag een grootscheepse bazar. Van twee tot vijf wor den tal van artikelen verkocht, waarvan er veel door de bewoonsters zelf zijn vervaardigd, zoals handwerken. De opbrengst is bestemd voor het Sophiekehuis en zijn bewo- Expositie De Gouwenaar Wim Janssen exposeert tot en met 28 november in Het Anker te Hazerswoude-Rijndijk met potloodtekeningen, etsen en linosneden. Eerder stelde hij zijn werk ten toon in Den Haag en Bodegraven. Janssen, leraar tekenen aan een lyceum in Alphen aan den Rijn, kreeg zijn opleiding aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Misverstand In de LC van woensdag 11 november was er in het foto bijschrift bij het aanstaande 60-jarige huwelijk van het echtpaar Scheffer-Ozewoudt in Sassenheim sprake van een misverstand. Bij vergissing werd vermeld dat de receptie dinsdag 10 november was gehouden. Die receptie moet echter nog gehouden worden, en wel op de echte huwe lijksdag 24 november van 16.00 tot 17.00 uur in centrum De Oude Tol aan de Hoofdstraat. Jeugdinstuif De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk organiseert elke woensdagmiddag een instuif voor de jeugd van 6 tot 12 jaar in de kelder van het gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest De jeugd kan daar van half drie tot half vijf terecht tegen betaling van fl,50. Mor genmiddag wordt de tekenfilm „De Molenaarsknecht en het katje" naar het beroemde sprookje van de ge broeders Grimm gedraaid. Ook kinderen die jonger zijn dan 6 jaar kunnen (eventueel met vader of moe der) deze film bezoeken. Op woensdag 25 november wordt een creatieve middag georganiseerd; er wordt een gezelschapsspel vervaardigd waarmee ook zal wor den gespeeld. TAK De Tiener Activiteiten Commissie (TAK) van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest gaat speciaal voor de jongeren van 12 tot en met 15 jaar twee wekelijks terugke rend activiteiten organiseren. Elke dinsdagmiddag kan deze groep vanaf heden terecht bij de koffiebar van half vier tot half zes en elke vrijdagavond bij de soosavond van zeven tot tien uur. De kelder van het gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest is de plaats voor deze nieu we activiteiten die een gevarieerd programma van onder meer spel, expressie en muziek bieden. Foto's Alle amateurfotografen uit Hazerswoude kunnen er- voorzorgen dat het laatste onderdeel van het program ma in het kader van 'Hazerswoude 700' een succes wordt De Culturele Raad, die een groot aantal evene menten organiseerde of stimuleerde bij de viering, heeft namelijk een beroep gedaan op iedereen die fo to's heeft gemaakt in dit feestjaar. Van de ingezonden fot's wil de raad een expositie samenstellen, die te zij ner tijd in het raadhuis zal worden gehouden. Tot 30 november kan men zijn of haar produkten sturen naar Culturele Raad in het gemeentehuis. Monumenten v Een werkgroep in Noordwijk gaat een inventarisatie ma ken van alle monumenten, die niet op de Monumentenlijst, maar wel in het dorp staan. De werkgroep wordt gevormd door burgemeester Bonnike (voorzitter), Johan Admiraal van de culturele commissie, directeur Sijens van gemeente werken en vertegenwoordigers van Kritisch Noordwijk, het Genootschap Oud-Noordwijk en de Bond Heemschut. Vrouwengilde De dames van het Zoeterwoudse Katholiek Vrouwen gilde komen vanavond in Don Bosco bijeen. De bijeen komst staat geheel in het teken van het „Jaar van de Gehandicapten". Aan de hand van videobanden zal de stichting „Focus Nederland" uitvoerig ingaan op de leefwijze en de mogelijkheden van de gehandicapte in de huidige samenleving. De bijeenkomst begint om acht uur. QETERWOUDE De uneenteraadsfractie van rogressief Zoeterwoude eeft opheldering ge raagd aan het college an burgemeester en wet- Duders over de geruch- n dat het gedeelte van nieuwe omleidingsweg issen Europa weg en Dirk an Santhorstweg niet, 3als aanvankelijk de be- oeling was, zo snel moge- jk zal worden opgenge- teld om de Miening van en grote verkeersdruk te ntlasten. •e driemans-fractie - bestaan- e uit mevrouw A, Kolff- taantjes, C.M.J. Straver en '•J.M. Lansbergen - heeft de olgende vragen aan B. en W. oorgelegd: „1. Nadat uw col- Jge bij hoorzitting van 9 no vember 1978 de bewoners van 'e Miening het advies heeft 'egeven zelf bij de Provincie >et probleem van de verkeer soverlast op de Miening aan te kaarten en deze bewoners daarin zozeer slaagden, dat Gedeputeerden zelf zich op de hoogte kwamen stellen van de situatie, was het college toen bekend, dat de commissie van advies en bijstand voor Ver keer van de Provincie zo ge schokt was door de uiterst ge vaarlijke stituatie, dat zij nood maatregelen nam en dat sinds dien de fasering van de uit voering van de toekomstige omleidingsweg zo gewijzigd is, dat het eerste gedeelte van de Europaweg tot de Dirk van Santhorstweg versneld gereed zou komen, om zodoende de Miening sneller te kunnen ontlasten van het drukke ver keer? 2. Is het waar, dat uw college een brief aan Gedepu teerde Staten gezonden heeft, waarin u afziet van het in ge bruik nemen van dit thans ge reed zijnde weggedeelte? Wat heeft u er toe gebracht, op het moment dat u een keuze tus sen genoemde twee wegen maakte, niet voor de veilig» heid van de Mieningbewoners te kiezen?". De progressieven verwachten In 1979 voerden de bewoners actie voor vermindering van de verkeersdruk op de Miening. dat het college op bovenver melde vragen zo mogelijk in de raadsvergadering van 26 november aanstaande ant woord zullen geven. In okto-. ber 1979 hebben de bewoners uitgebreid actie gevoerd om de verantwoordelijke instanties te wijzen op de gevaarlijke situa tie die, met name voor de fiet sers en voetgangers, op dez§ doorgangsroute bestaat. Een afdoende oplossing moest evenwel gezocht worden in de nieuwe omleidingsweg (Burge meester Detmersweg, red.) waardoor de gehele dorpskern van Zoeterwoude van een zeer zware verkeersdruk verlost gaat worden. Om in ieder ge-' val de Miening eerder te ont lasten (om sommige plaatsen is deze 300 meter lange weg slechts 3.60 meter breed) zou een zo spoedig mogelijke open stelling van de Burgemeester Detmersweg tussen Europa- weg en Dirk van Santhors tweg, de oplossing kunnen zijn. Het ziet er thans echter naar uit dat die oplossing (op financiële gronden???, red.f niet zal doorgaan hetgeen be tekent dat in ieder geval tot medio augustus 1982 de situa tie blijft zoals die thans is. Het spreekt voor zich dat de bewo ners van de Miening uiterst te leurgesteld zijn over deze gang van zaken waarover Progres sief Zoeterwoude meer duide lijkheid eist ZOETERWOUDE Nu de raadscommissie voor de financiën akkoord is gegaan met het verlenen van een subsidie van 3600 gulden aan de Zoeterwoudse Kerst-inn lijkt prolongatie van dit sfeervolle gebeuren op Tweede Kerstdag in Ons Huis verzekerd. Het accent tijdens deze kerst-inn zal liggen op de gehandicapte 'medemens. Hoewel in de begroting voor 1981 een bedrag is op genomen van 2475 gulden had de commissie er geen moeite mee een aanvullend bedrag van 1125 gulden beschikbaar te stellen. Deze meer-kosten worden hoofdzakelijk veroorzaakt door het bijzondere karakter van de kerst-inn. Volgens het raadslid Kremer is de aanpak van de kerst-inn 1981 uiterst positief te noemen maar is de aanvraag' voor extra subsi die wel erg laat ingediend. Bovendien roept de aanwezigheid van het IKV op de kerst-inn bij hem vraagtekens op. „Vrede en veiligheid zijn natuurlijk toe te juichen doch het is slechts één organisatie die één visie naar voren brengt. Ik geef de organisa tie van de kerst-inn in overweging het IKV op tweede kerstdag buitenspel te zetten", aldus Kremer. Wethouder Maan deelt wel de mening dat het verzoek laat is ingediend, maar in dit geval stond het voortbestaan van de kerst-inn op het spel. Een eventu ele discussie over het IKV moet maar in de raad gevoerd wor den, vindt wethouder Maan. Wereldwinkel in oprichting ALPHEN AAN DEN RIJN Een groep Alphenaren komt van daag bijeen in gebouw Nabij om te praten over de oprichting van een wereldwinkel. De Wereldwinkel is een actiecentrum van waaruit gewerkt wordt aan de positie van de verdrukte mens. De hulp heeft voornamelijk betrekking op mensen in de Derde Wereld. Vele steden in ons land, waaronder Leiden, hebben een Wereldwin kel. In Alphen wil men nu tot de oprichting van een.dergelijke winkel komen. Overigens is een dergelijke instelling niet alleen een verkoopplaats van porducten uit Derde Wereld landen. Zo noemen de initiatiefnemers het verstrekken van informatie, en het organiseren van thema-avonden en projecten. Om de winkel van de grond te krijgen, heeft men de hulp van anderen nodig. Belangstellenden dienen 17 november aanwezig te zijn in één van de zalen van gebouw Nabij aan het Lauraplein. De oprich tingsbijeenkomst begint om acht uur vanavond. Nadere infor matie is verkrijgbaar bij Lia van Meegen, Marsdiep 195, telefoon 23572 of Richard de Zwart, Stationsstraat 21d 91385. Gemeentebelang Woubrugge blijft WOUBRUGGE Gedu- rende een paar maanden heeft het voortbestaan van de plaatselijke, poli tieke partij aan een zijden draadje gehangen. Bezin ning en aktie onder de le den hebben als resultaat opgeleverd, dat de partij zich opmaakt om de strijd aan te gaan om de ge meenteraadszetels. Gedurende drie raadsperioden zit Gemeentebelang in de Woubrugse gemeenteraad. Evenzovele perioden leverde de partij, die geen bindingen heeft met landelijke politieke partijen een van de twee wet houders van deze gemeente. Een tijd lang leek de belang stelling voor deze groepering op een laag pitje te sudderen. Het bestuur onderkende dit en voerde aktie onder leden en belangstellenden om weer wat leven in de brouwerij te bren gen. Veel adhesiebetuigingen deden de ledenvergadering be sluiten door te gaan. Er waren ook wat moeilijkheden op be stuurlijk vlak ontstaan. Rob Weimar, jarenlang voorzitter, had te kennen gegeven er mee te willen stoppen en er bleek maar moeilijk een vervanger te vinden. Na veel zoeken werd Rob de Jong bereid ge vonden de taak per 1 januari '82 op zich te nemen. Boven dien verwacht de partij op korte termijn nog wat nieuwe bestuursleden in haar gelede ren te kunnen opnemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7