Waterschap De Oude Veenen neemt raadhuis in gebruik Katwijks museum nog op losse schroeven Afscheid secretaris Welzijnszorg Bejaarden Grondprijs Titanine- terrein te hoog Wijndrinken voor h uize Buitenzorg REGIO LEIDSE COÜRANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 jjffi Kansen voor jonge haanlozen op eigen bedrijfje DEN HAAG De wer kende CNV-jongeren uit het district Zuid-Holland geloven dat er beslist mo gelijkheden voor jeugdige haanlozen zijn om een be drijfje te kunnen starten. Het verkrijgen van startkapi taal is het grote probleem. Dat er toch wel kansen zijn is hun conclusie na contact met een aantal organisaties. De bevin dingen hebben zij in een tus sentijds rapport uitgebracht. Aan Minister Den Uyl van So ciale Zaken en Werkgelegen heid is inmiddels een brief verzonden waarin wordt ge vraagd geld voor dit initiatief beschikbaar te stellen. Als rechtspersoon voor de bedrijf jes is gekozen voor een (werk- Jvereniging, die enige bedrijfs activiteiten vericht zoals een normaal bedrijf dat ook zou doen. De jongeren willen ook een fonds oprichten waar star tende haanlozen een beroep op kunnen doen. De winst van de werkverenigingen wordt weer teruggestort in dit fonds, zodat ook andere jeugdigen moge lijkheden krijgen een zelfstan dige arbeidsplaats op te zetten. Volgens de CNV-jongeren is een relatief klein bedrag al voldoende om enige van deze werkverenigingen op te zet- Vertraging Treinverkeer VOORSCHOTEN Door een scheur in de spoorrails bij de spoorwegovergang aan de Pa pelaan moest het verkeer gis teren de hele dag worden om-, geleid. De scheur werd 's morgens om negen uur ontdekt. De NS is tot 's avonds zeven uur bezig geweest met repareren van de rails. Als gevolg hiervan, liep het treinverkeer enige vertra ging op, omdat maar één spoor gebruikt kon worden, ge maakt. Minder vuurwerk in Wassenaar WASSENAAR Het ontwerp „wijziging vuurwerkbepalin gen Wassenaarse Politieveror dening" is gisteravond door de raad goedgekeurd. Dat bete kent dat er minder vuurwerk kan worden afgestoken. De re geling heeft betrekking op het volgend jaar. Om het gebruik van vuurwerk enigszins te beperken heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een aantal modelvuurwerkbepalingen op gesteld. Momenteel mogen in Wassenaar van 27 december tot en met 1 januari bepaalde soorten vuurwerk worden af gestoken. In verband met on der meer de geluidshinder wil de raad de periode beperken tot 30 en 31 december. Het is verder ook verboden vuur werk af te steken in een por tiek, passage, promenade en voor publiek toegankelijke be sloten ruimte. Op voorstel van VVD-fractieleider K.W. Nieuwzwaag werd nog beslo ten het afsteken van vuur werk op minder dan 250 meter van een huis met een rieten dak ook te verbieden. Burge meester K. Staab zei dat hij het liefst alle vuurwerk zou verbieden. Staab zag echter ook de onhaalbaarheid van deze suggestie in. LEIDERDORP De heer Noorland, gedeputeerde van Zuid Holland, opende gistermorgen officieel het nieuwe onderkomen van waterschap De Oude Vee nen, het geheel gereno veerde oude raadhuis van de gemeente Leiderdorp aan de Hoofdstraat, nabij de Leiderdorpsebrug. De gedeputeerde deed dat door het onthullen van het wapen van De Oude Veenen aan de voorkant van het voormalige ge meentehuis. Het water schap De Oude Veenen was aanvankelijk gehuis vest in Roelofarendsveen. Omdat er een dringende behoefte was aan een nieuw onderkomen werd enige tijd geleden het oude raadhuis van Leider dorp aangekocht. Het wa terschap beheert onder meer de wateren in Lei derdorp, Alkemade en de Leidse Merenwijk en valt onder de verantwoorde lijkheid van het hoog heemraadschap van Rijn land. Gedeputeerde Noorland ging in zijn toespraak in op de problematiek rond de nieu we waterschappen. „Aan vankelijk was het polderbe- heer in dit Zuidhollandse deel van Rijnland sterk ver snipperd. Er bestond behoef te aan een krachtig water- schapsbestel. De provincie dacht met een verdeling over drie nieuwe waterschappen de zaak afdoende te kunnen regelen, het zijn er uiteinde lijk vijf geworden, waaron der de Oude Veenen, dat in 1977 werd opgericht. De te genstrijdige belangen tussen gemeenten en waterschap pen kunnen nog wel eens problemen opleveren, zoals in de Broek- en Simontjes- polder in de Merenwijk, die niet officieel ontpolderd is en waar zowel gemeente als-wa terschap voor de waterbe heersing zorg dragen. Bin nenkort wordt de Wet op de Waterhuishouding van kracht die één en ander zal moeten regelen. De provin cie zal een waterhuishou dingsplan moeten opstellen en de waterschappen zullen dan hun waterbeheersings- plannen aan de gemeente moeten voorleggen", aldus de heer Noorland. Dijkgraaf Van der Geest van De Oude Veenen ging in zijn toespraak in op de ontstaans geschiedenis van de Oude Veenen. „We zochten al van af eind 1978 naar een nieuwe locatie voor ons waterschaps huis. Het liefst hadden we nieuwbouw gehad en een beetje centrale ligging, maar dat bleek niet op tijd te reali seren, daarom hebben we het voormalig gemeentehuis van Leiderdorp aangekocht. Dat is in een half jaar geschikt gemaakt voor onze doelein den. Als waterschap hebben we onder meer de verant woordelijkheid voor onge veer 200 kilometer boezem kade.. In ons korte bestaan hebben we al aardig wat tot stand kunnen brengen, zoals het herstel van 18 kilometer boezemkade, de bouw van zeven nieuwe gemalen en de renovatie van vijf oude ge malen", aldus de dijkgraaf. Burgemeester M.A. van der Have toonde zich verheugd over het feit dat voor het oude raadhuis toch nog een waardige bestemming was gevonden. „Er waren veel gegadigden voor dit oude ge meentehuis, maar het doet mij deugd dat dit pand over heidsgebouw blijft, na het al meer dan 110 jaar geweest te zijn". De burgemeester bood de nieuwe ingezetene een vlag van de gemeente Lei derdorp aan. Na de bezichtiging van het nieuwe onderkomen werd door polderbestuur, ingelan den en andere genodigden een boottocht per rondvaart boot ondernomen door het gebied van het waterschap. Gedeputeerde Noorland onthult het wapen terschap. LEIDERDORP Niets is de Leiderdorpers te veel als het er om gaat om Huize Buitenzorg, het tehuis voor dubbelgehandi- capte kinderen dat momenteel verrijst aan de Simon Smitweg in Leiderdorp een fraaie tuin te bezorgen. Zoals bekend is er geen geld voor de aanleg van de tuin van het tehuis en is het comité Welkomstgeschenk Huize Buitenzorg actief om daarvoor geld bijeen te brengen. Het echtpaar Witters, dat de bar beheert in 1 sociaal-culturele centrum Muzenhof aan de Cor Gor dijnsingel organiseerde gistermiddag in de bar een actie waarin de wijnsoort Beaujolais Primeur een vooraanstaande plaats in nam. Zr. M.G. van der Ruit, ditectrice van Huize Buitenzorg kreeg gisteren het eerste glas wijn aangeboden (zie foto). Voor de talrijke genodigden was het eerste glas gratis,, van de op brengst van de verdere glazen ging steeds één gulen naar Huize Buitenzorg. De royale gebruikers waren gisteren derhalve het meest winstgevend voor het tehuis. OEGSTGEEST „De grote inzet waarmee je het werk doet wordt gevoed vanuit de leefregel: je naaste lief hebben als jezelf". Zo karakteriseerde gisteravond, tij dens een bijeenkomst van de commissie Welzijnszorg Bejaarden Oegstgeest, voorzitter P. van Veen de schei dende secretaris, de heer P. L. Verkerk. „Voor Oegstgeest was u onlosmakelijk verbonden met het bejaardenbeleid, als secretaris van het dienstverleningscen trum, de indicatiecommissie en uw lidmaatschap van diverse besturen onder meer dat van „Hofwijck", aldus de heer Van Veen. Een collega van de scheidende secretaris, de heer De Groot, viel de eer te beurt hem namens de commissie een afscheids geschenk te overhandigen. Te weten een boek betreffende de geschiedenis van de NZH en een fles „inspiratie". Van de heer Verkerk is verder bekend dat hij, toen er nog geen inspectie op bejaardenoorden bestond, de bejaarden in vele oorden persoonlijk bezocht en overleg pleegde met de directies. „Een taak die zich veelal tijdens zijn vakanties voortzette", aldus de heer Van Veen. De heer Verkerk: „Ik heb nooit tijdens de vakanties mijn werk gedaan, maar van mijn werktijd met mijn vrouw vakantie gemaakt". Een flin ke nadenker. De scheidende functionaris werd verder nog toegesproken door mevrouw M. v.d. Bos-Buurman en jne- vrouw G. Schalenkamp. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Ligtenberg, het nieuwe hoofd van de afdeling sociale zaken. Groeiendi wachtlijst verzorginl tehuizen OEGSTGEEST teravond deed vrouw G. Schalenki tijdens de comn vergadering Well zorg Bejaarden geest, verslag van c dicatiecommissie. uit bleek dat het wachtenden voor Op verzoek van di meente heeft men| puntensysteem dat wel niet hele hetzelfde is als die d meente hanteert wel als basis g wordt. „Wij willen z jectief mogelijk te gaan", aldus Schalenkamp. Op 31 van dit jaar stondi personen en 5 echt] die op de lijst van geïndieeerden sta'ai december 19f" dit aantal respectie' 23 en 6. Bij positieve indice dat wil zeggen dat geplaatst wordt, mi plaatsing binnen di vier maanden een kunnen zijn. Daa gaat de minister uit minste. Maar dit gegeven dat in geest niet wordt geh, Intussen zal men commissiewege „bli doorhameren" om d< ken te bespoedigen. KATWIJK De exploitatie van een Katwijkse museum staat voorlopig nog op losse schroeven. De raadscommissie voor financiën heeft gistera vond wel ingestemd met de toewijzing van het huidige po litiebureau als toekomstig mu seumgebouw, maar wenste zich niet te binden aan de door het genootschap Oud Katwijk opgestelde begroting. De com missieleden vrezen dat de op gevoerde 130.000 gulden aan jaarlijkse lasten in snel tempo zullen stijgen, waarmee de ex ploitatie van het museum een bijzonder kostbare zaak wordt. Het Katwijks museum zal, wanneer het er ooit komt, worden geëxploiteerd door het genootschap Oud Katwijk, dat momenteel is gehuisvest in het pand Voorstraat 81. De ruimte in deze oude pastorie is echter beperkt en de verzameling van het genootschap kan er niet langer worden onderge bracht. Voorgesteld wordt nu om Oud Katwijk onder te brengen in het huidige politie bureau, dat na de verhuizing van het korps naar de nieuwe behuizing leeg komt te staan. Met de collectie van het ge nootschap kan hier dan een permanente tentoonstelling worden ingericht. De gemeente is bereid het pand en de verbouwingskos- ten, waarmee in totaal een be drag is gemoeid van 732.000 gulden, aan Oud Katwijk te schenken. Verder zal het ge nootschap moeten worden ge subsidieerd om de jaarlijkse exploitatielasten te kunnen voldoen. Voor de verlening van de begrote 138.000 gulden waren echter in feite alleen wethouder J. van Dijk en het raadslid J. Timmermans. Zij stelden voor de benodigde gel den te financieren uit de saldi- reserves en de post „onvoor ziene uitgaven". De overige commissieleden toonden zich bezorgd over de hoogte van het exploitatiebe drag. D'66-fractieleider H. van Mierlo: „Het is duidelijk dat dit bedrag binnen twee jaar is opgevoerd tot 2 a 3 ton. De or ganisatiekosten zijn nu zeer minimaal begroot en bevatten nogal wat verborgen lasten." Samen met ondermeer het SGP-raadslid J. van de Plas en de CDA-er Van Leeuwen zag Van Mierlo meer in het beschikbaar stellen van een vast jaarlijks bedrag, zonder 1-1 dat daarbij gespecifice#01 kosten worden opgevoe n Tegen de realisering v i museum was het PvdA lid Jaap Haasnoot, het juist dat Oud Katvl beschikking krijgt ovef groter clubgebouw, m arme kunsthistorie belangstelling van de ge[* teleden rechtvaardigen! permanente tentoonstellj COLLEGE LEIDSCHENDAM NEEMT VOORSTEL TERUG LEIDSCHENDAM Uit gezonderd de VVD-frak- tie is de Leidschendamse gemeenteraad van mening dat de prijs van 180 gul den per vierkante meter voor de grond van de voormalige verffabriek van Titanine aan de Oost- vlietweg te hoog is. Bur gemeester en wethouders hebben gisteravond het voorstel 9.316 m2 voor die prijs aan te kopen terug genomen. Met de huidige eigenaars, Bodewes Be heer BV en Titanine, zal opnieuw overleg worden gepleegd. Het CDA-raadslid J. C. van Erp zei de aankoop ten gunste van woningbouw een goede zaak te vinden maar hand haafde zijn al anderhalf jaar geleden genoemde bezwaren. De aankoop werd destijds op gehouden om een onderzoek in te stellen naar mogelijke verontreiniging van de grond. Het Hoogheemraadschap Rijn land heeft daarop het opper vlaktewater onderzocht en ge meentewerken, met behulp van TNO, de inmiddels ge dempte sloten. Maatregelen konden achterwege blijven maar niet voor de door TNO geconstateerde ernstige ver ontreiniging bij de achterge bleven tanks. Alle tanks wor den nu verwijderd en de ver ontreinigde grond wordt afge voerd en verbrand. Alles op kosten van de eigenaars even als het onderzoek dat na af loop nog door TNO zal worden verricht. Burgemeester en wethouders willen het terrein, grenzend aan de wooncomplexen in zuid, bestemmen voor woning bouw. Van Erp noemde de prijs „veel en veel te hoog" en bovendien twijfelde hij aan toezegging van 80% van de aan koopkosten door het rijk op basis van verwervingskos ten voor reconstructie- en sa neringsplannen. Zelfs als die toezegging komt is, gezien de financiële toestand van 's lands financiën, nog niets over het tijdstip van betaling te zeggen, aldus de christen democraat. Op grond van het feit dat nog meer aanslagen te wachten zijn op de gemeente lijke reserves voor woning bouw vroeg hij de eigenaars te overtuigen van de noodzaak van een lager bod. Gemeente belangen, PvdA en D'66 sloten zich bij deze zienswijze aan. E. R. de Lange (Gemeentebel.) noemde de dalende grondprijs. Drs. F. IJmkers (PvdA) had de indruk gekregen dat er met Bodewes over de prijs nog wel valt te praten. De koperen burgemeester Van 't Wout tijdens zijn rijtoer. Koperen fee in Valkenhui VALKENBURG woners van Valkenburg ben hun burgemeester 1 Wout, die gisteren zijj peren jubileum als buri-| der vierde, een onvergLl ke dag bezorgd. GisteU dag ging het feest van met een rijtoer door hel en een bijzondere raatj gadering. Tijdens deze vergadering de heer Jac. Schipper <T locoburgemeester. De hë de Haas sprak als nestoi de raad. Hij zei te verwal dat de jubilerende burgef ter nog vele jaren in goeir zondheid in Valkenbuir blijven. De heer Post zr mens het gemeentepera blij te zijn met een „baal burgemeester Van 't Woif Na de vergadering was c' drukbezochte receptie bijna alle burgemeester wethouders van de omli|ul de gemeenten acte de pre# gaven. De feestavond v Valkenburgers in het huis is uitgelopen op een dioos gebeuren. Alle veil gingen hebben zich geprkn teerd. Ook de plaats scholen kwamen voor |la voetlicht in het Dorpshuis) mens de verenigingen bfl. ven en burgerij werd de^Z( gemeester een kleurentelef overhandigd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4