Kankergevaar koffie onderschat Jden rn heroïne derschept Frankrijk-Nederland op bioscoop formaat ONDERZOEK KONTAKT WIJST UIT: Provincie bepleit uitstel rijksweg 11 Paisley geschorst na oproer in Lagerhuis i,el '^or 30 opiljoen REGERINGSPARTIJEN BETUIGEN STEUN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 17 november 1981,72e jaargang no. 22120 TV-TIPS In „Den Haag Vandaag" om 21.55 uur uitgebreide Kamer beschouwingen over rege ringsverklaring. Om 22.45 uur moderne kunst in „De schok van het nieuwe". Op Ned. II om 18.59 uur „Top- pop" en om 20.27 uur „Mies" met Diana Ross en Ray Char les. HET WEER Veel bewolking en mogelijk enige regen. Minimumtempe ratuur omstreeks 5, middag- temperatuur ongeveer 9 gra den. Vrij krachtige zuidwes tenwind. Zon op: 8.06, onder: 16.44 uur. Schev. hoogw.: 7.44 en 20.05 uur, laag: 14.48 en 3.04 uur. AMSTERDAM De NOS heeft gedreigd met juridische stappen tegen de organisator van een grote voetbal-happe ning, morgenavond in het Amsterdamse Du Midi-theater. In het theater wordt een beeldscherm van 32 vierkante meter, waarop de televisiebeel den van de interland in Parijs worden getoond. In het theater is plaats voor 650 mensen, die 27,50 gulden voor hun stoeltje moeten betalen. Volgens de NOS is de uitzending haar eigen dom en mag zij derhal ve niet door derden worden geëxploiteerd. Die meneer verkoopt iets wat hij niet heeft", aldus de NOS. De orga nisator is echter van mening dat er geen ver-' schil is tussen zijn scherm in Du Midi en de televisies van klei ner formaat in talrijke cafés, waar woensdag avond ook gekeken wordt. De opbrengst bij een uitverkochte zaal, ongeveer 17.000 gulden, is volgens hem nauwe lijks toereikend om de huuf van de uit Ameri ka gehaalde apparatuur en het optreden van een aantal artiesten te bekostigen. Rotterdam somber over financiële positie ROTTERDAM Rotterdam ziet zijn financiële toekomst som ber tegemoet. Het tekort op de gemeentebegroting zal ondanks bezuinigingen in 1986 zijn opgelopen tot 166 miljoen gulden. Al dus is becijferd in de meerjarenraming 1982-1986. Hoewel alle grote steden met financiële problemnen kampen is Rotterdam van mening de meeste aanspraak op hulp van het rijk te kun nen maken. Daarbij wordt onder meer gewezen op het belang van de havenstad voor 's lands economie. Verder wordt van alle Rotterdammers verwacht dat zij meebezuinigen, aldus het ge meentebestuur. DEN HAAG Praktisch alle koffie- en vooral oploskoffiemerken bevatten een veel groter gehalte van de kankerverwekkende stof benzopyreen dan tot dusver is aangeno men. Dit heeft een onderzoek uitgewezen van de stichting Konsumenten Kontakt en het Vara-programma Koning Klant. De aan wezigheid van deze giftige stof in koffie, an dere levensmiddelen en in het milieu noemt de stichting alarmerend. „Benzopyreen behoort tot de volledige carci nogenen en heeft bij alle proefdieren tumo ren veroorzaakt. Alleen in Supra koffie van Van Nelle is niets gevonden", aldus een woordvoerster van Konsumenten Kontakt. De stichting heeft bij staatssecretaris Lam- bers-Haquebard van volksgezondheid en mi lieuhygiëne aangedrongen op een groot scheeps onderzoek en maatregelen ter be scherming van de volksgezondheid. Volgens Konsumenten Kontakt kan één kop koffie in het ongunstigste geval evenveel benzopyreen bevatten als de rook van een si garet, al zou die rook van alle produkten het meeste gevaar opleveren. Benzopyreen ont staat onder meer door verhitting, roken en branden en komt dan ook voor in verschil lende levensmiddelen. Genoemd worden ge rookt vlees, gerookte vis, tabak en land bouwgewassen die besmet zijn door de uit laatgassen van dieselmotoren en straalvlieg tuigen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de-krant alsnog nabezorgd. ïrm de -We Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. T Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjès 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, 'hel KlflChten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Twintig rechercheurs van de Haagse hebben gisteravond in de Daguerre- uit Pakistan onderschept e heeft van ongeveer 30 gulden. Twaalf in het huis aanwezige personen gearresteerd en voor verhoor meegenomen. avond werden nog eens vijf in verschillen- hotels verblijvende Pakistani ingerekend, kon worden onderschept, omdat de afde- middelen al enige maanden over vrij beschikte, dat op 16 november kilo's hard drugs naar een adres in de zou worden gestuurd. Met de collega's van de narcoticabrigade hebben rechercheurs onder leiding van hoofdin- L. Scheers die informatie onderzocht, gewo- d het juiste moment benut. De gisteravond in heroïne 21 kilo, verpakt in dozen garnalen is de op één na grootste slag 2 drughandelaren ooit is toegebracht. LEIDEN -rf Er kan nu nog geen beslissing wor den genomen over de aan leg van rijksweg 11 (de weg Leiden-Alphen aan den Rijn-Bodegraven). Dat vindt de meerderheid van het college van gede puteerde staten van Zuid- Holland. Het college is van mening dat de rondweg rond Alphen zo spoedig mogelijk tot stand moet worden gebracht. Vol gens GS zal deze rondweg in tegenstelling tot rijkweg 11 niet zozeer, verkeersaan- trekkend zijn. GS komen met hun standpunt over de aanleg van rijkweg 11 in verband met verschillen tussen enerzijds de provinciale streekplannen en anderzijds het structuursche ma verkeer en vervoer van het rijk. De in de plannen op genomen trajecten zijn niet met elkaar in overeenstem ming. De vraag is nu in hoe verre de provincie haar streekplannen moet verande ren. Daarnaast speelt een rol dat de Tweede Kamer de aan leg van het gedeelte Bodegra ven Alphen tot na 1990 heeft verschoven. L. Scheers toont de gisteren in beslag genomen een marktwaarde van dertig miljoen gulden. ae i b Hoe lang de samenwerking tussen de twee grote tegenspelers In de Ne- ring was gewijd, lijkt duidelijk te maken dat de relatie tussen Den Uyl en derlandse politiek stand zal houden? Deze momentopname, gisteren in Van Agt nog altijd zeer broos is. de Tweede Kamer gemaakt tijdens de zitting die aan de regeringsverkla- F°t°: Milan Konvalinka (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse Lagerhuis werd gister avond compleet op stelten gezet door drie pro testantse leden uit Noord-Ierland, onder wie de grootsprakerige dominee Ian Paisley, die het voor de minister voor Noordierse zaken James Prior onmogelijk om zijn verklaring over de gespannen situatie in Ulster af te leggen. De minister sprak naar aanleiding van de moord op het protestantse Lagerhuislid Robert Brad ford afgelopen weekeinde. Daarop besloot de voorzitter van het Lagerhuis besloot hen gedu rende vijf dagen te schorsen. De woede van Paisley en de twee andere leden werd gewekt door de verklaring van minister Prior die had opgeroepen tot kalmte omdat men met al te felle reacties het Ierse Republi keinse Leger in de kaart speelt. Tezelfdertijd lanceerde de Londense politie een grootscheepse zoekactie naar 250 kilo explosie ven die in Londen verborgen zou zijn door de Provisionele vleugel van het Ierse Republikein se Leger in een van de 300.000 huurgarages in de stad. Aan de actie namen gisteren zestien duizend politiemannen deel. Ze zal naar ver wacht nog de hele week in beslag zal nemen. Het IRA heeft de vorige maand al voor grote opschudding gezorgd door zware bommen in Londen tot ontploffing te brengen, waarbij drie mensen werden gedood en veertig gewond. Bij soortgelijke IRA-campagnes in 1972 en 1976 vond de politie ook grote hoeveelheden explo sieven. Pagina 12: vervolg Verkeersslachtoffer overleden nog meër voor zijn 'e(pmmissaris dan voor akers. <"DEN HAAG De regerings fracties CDA, PvdA en D'66 zeggen in grote lijnen steun toe aan de plannen die het ka binet gisteren heeft gepresen teerd. De fracties hebben ech ter op enkele onderdelen van het beleid om verduidelijkin gen gevraagd. VVD- en oppo sitieleider Wiegel uitte van morgen in de Tweede Kamer zware kritiek op de regerings verklaring. „Het kabinet wen telt de eigen problemen en zorgen op de burgers af. Dat is niet moedig, maar laf en vol strekt onjuist", aldus Wiegel. Volgens de VVD-leider wor den de problemen niet wezen lijk aangepakt. „Het financie ringstekort gaat nauwelijks naar beneden en de belastin gen gaan omhoog". De VVD wil de Kamer via een motie uit laten spreken dat de aange kondigde solidariteitsheffing (tijdelijke belastingverhoging ten behoeve van de werkgele genheid) niet door mag gaan. CDA-fractieleider Lubbers diende vanmorgen mede na mens PvdA en D'66 een motie in, waarin de drie coalitiepart ners een gezamenlijk stand punt uitspreken ten aanzien van *de noodzakelijk geachte beheersingvan kernwapens. De fracties sluiten zich aan bij het voornemen van het kabi net om eind dit jaar nog geen besluit te nemen over de plaat sing van kruisraketten in Ne derland. De beslissing -moet worden uitgesteld in afwach ting van de resultaten van het wapenbeheersingsoverleg tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, zo vinden CDA, PvdA en D'66. Lubbers wees er nadrukkelijk op, dat de bezorgdheid van de drie partijen over de bewape ningswedloop niet mag wor den verward met een stap op weg naar neutralisme van Ne derland. Tegen enkele onderdelen van het aangekondigde sociaal-eco nomische beleid liet Lubbers bezwaren horen. Zo wil hij, dat het kabinet al begin vol gend jaar duidelijkheid ver schaft over de bezuinigingen van in totaal 500 miljoen gul den, die zouden moeten wor den toegepast in de sector van de sociale verzekeringen. Voorts vroeg Lubbers zich af, of de solidariteitsheffing die het kabinet wil opleggen, niet „ontmoedigend" werkt op een spoedige invoering van het in- vesteringsloon (inlevering van een bepaald percentage van het loon ten behoeve van werkgelegenheid in de eigen bedrijfstak). Naar zijn mening moet aan dit probleem in het komende overleg tussen kabi- ^net, werkgeversorganisaties en vakbonden veel aandacht wor den besteed. De CDA-fractie heeft twijfels over de vraag of het kabinet erin zal slagen, het tekort op de rijksbegroting volgend jaar met ruim een procent te ver minderen tot 6,5 procent van het nationaal inkomen. Als het er begin volgend jaar naar uit ziet, dat dat niet gehaald kan worden, moet het kabinet in een „vroege voorjaarsnota" voorstellen doen om alsnog het gestelde doel te bereiken, al dus Lubbers. Pag 11: PvdA is redelijk te vreden REAGAN: KERNARSENAAL EUROPA TOT NUL TERUGBRENGEN WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten zal morgen een rede houden waarin hij onder meer zal voorstel len dat de Amerikaanse en Russische kernarsenalen tot nul of zeer aanzienlijk zullen worden teruggebracht. In zijn toespraak morgen voor de nationale persclub in Was hington zal Reagan met jiame ingaan op voorstellen van de Amerikanen voor de komende onderhandelingen in Genève over de middellange-afstandsraketten. Reagan is de laatste we ken fel aangevallen op zijn uitspraken dat een beperkte kern oorlog in Europa mogelijk is. In gesprekken met de Amerikaanse regering heeft NAVO-se- cretaris-generaal Luns gesproken over de publieke opinie ten aanzien van de bezorgdheid over de kernbewapening en de weerslag daarvan op het bondgenootschap. Volgens Luns wordt door de Russische propaganda die bezorgdheid handig uitgebuit Hij zei dat er een grotere angst bestaat voor wapens die de NAVO nog niet heeft opgesteld dan voor wapens die de Sovjet unie al jaren heeft. Zesentachtig vooraanstaande Oostduitsers, onder wie de dissi dent Robert Havemann, hebben een brief ondertekend aan de Russische president Brezjnev waarin gevraagd wordt het aantal SS-20-raketten te verminderen. LEIDEN De 17rjarige Ronald van Eist is gisteravond in het AZL overleden ten gevolge van ëen aanrijding, die zondagmid dag plaats had. De bromfietser reed op de rijbaan van de 5 Meilaan. Een bus die de weg kruiste, werd door de jongen niet tijdig opgemerkt. Hij reed met volle vaart tegen de zijkant van de bus. Met zwaar hoofdletsel werd hij naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Gisteren overleed hij aan zijn verwondingen. te functioneren - is een soepeler sampn- nodig met zijn supe-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1