Weer schennis van graf van heilige in Italië Noordierse protestanten willen eigen veiligheidscorpsk V oedsel voorziening blijft voornaamste probleem Sovjet- Unie Gerechtelijk naspel rellen in Frankfort Fiasco dreigt voor EG-top in Londen Israël blaast huizen op in bezet gebied Korte metten Joegoslavische kardinaal een f vijandige daad kerk wereli EN BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 PAGIL Haddad sluit wegen in Zuid-Libanon JERUZALEM De eenheden van de rechtse majoor Haddad hebben gisteren alle wegen door de christelijke enclave in het zuiden van Libanon afgesloten. Daarmee hebben zij een nieuwe slap gezet in de zenuwenoorlog, die sinds enkele dagen gevoerd wordt met VN-vredesmacht in het gebied (Unifil). Enkele tientallen „blauwhel- men"zitten vast in Metoella, d at in het noorden van Israël tegen de Libanese grens ligt. Dit werd door een woordvoerder van Uni fil meeg edeeld- Soldaten van Haddad weigeren de VN-man- schappen die zich in de enclave öevinden te bevoorraden met water en voedsel. Demonstratie op Rode Plein MOSKOU Een groep Russen van Duitse afkomst heeft met een de monstratie op het Rode Plein in Moskou haar wens om de Sovjet- Unie te mogen verlaten kracht bij gezet Aan de betoging werd echter binnen enkele seconden een eind gemaakt door politie en veiligheids functionarissen. Mannen, vrouwen en kinderen werden in auto's naar een onbekende bestemming afge voerd. De meeste betogers waren afkomstig uit de autonome Sovjet republiek Kabardin en hebben al verschillende malen getracht een uitreisvisum te krijgen. Het totale aantal Russen van Duitse afkomst dat naar de Bondsrepubliek wil wordt op ongeveer 100.000 mensen geschat. VS overwegen invoer Libische olie te stoppen WASHINGTON De Amerikaanse regering overweegt de invoer van olie uit Libië stop te zetten om de Libische leider kolonel Khadaffy te straffen voor ..diens wetteloze gedrag". Twee Amerikaanse oliemaatschappijen heb ben de afgelopen week al besloten zich geheel uit Libië terug te trekken. In Washington werd gisteren het be richt in het weekblad Time over een samenzwering tegen kolonel Kha daffy tegengesproken. Time berichtte dat de VS en Frankrijk hebben be sproken hoe Khadaffy uit de weg kan worden geruimd. Van een dergelijk plan. is geen sprake, aldus woordvoer ders in Washington. Saoedisch persbureau: Moskou steunt plan-Fahd RIAAD De Sowjet-Unie heeft haar „steun betuigd aan het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten". Dit heeft het Saoedische persbureau SPA gisteren bekend gemaakt. Volgens het persagentschap staat in het commentaar dat het vredesplan van de Saoedische kroonprins Fahd ..in overweging genomen moet worden, gezien de huidige omstandigheden en gezien de mislukking van de akkoorden van Camp David om een vrede te bewerkstelligen". De leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO. Arafat, verwelkomde gisteren nogmaals het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten. Arafat omschreef het plan-Fahd als een „geschikt uitgangspunt voor een rechtvaardige, duurzame en al gemene vrede in het Midden-Oosten". In Iran werd het Saoedische vredesstreven verworpen. De Iraanse leider ayatollah Khomeini heeft gisteren gezegd, dat aanvaarding door de islamitische landen van het plan-Fahd bin nen de kortste keren zal leiden tot Israëlische overname van de heilige plaatsen Mekka en Medina. Schip^S brand iAG belijh >t v< Dikke, zwai Mi wolken stije v« vanaf het fosch; se vrachtsc^sitei de ha|giste Hamburg. werd door b boot op <j grond van Pet v weggesleep; De vuur was v kade. waar^.. te opslagrij vlammen overgeslage vrachtboot.l MOSKOU De voedselvoorziening vormt de komen de jaren het voornaamste economische en politieke probleem van de Sovjet-Unie. President en partijleider Leonid Brezjnev heeft dit gisteren verklaard in een be sloten plenaire zitting van het centrale comité van de Russische communistische partij, aldus een bericht van TASS. De graanoogst in de Sovjet-Unie is dit jaar volgens Brezjnev erg klein uitgevallen. Hij noemde de situatie zelfs rampzalig. In di plomatieke kringen in Moskou wordt uit het feit dat Brezjnev geen oogstcijfers noemde opgemerkt dat de produktie ver achter is gebleven bij het doel van 236 miljoen ton. Veel wijst er op dat 1981 het slechtste oogstjaar sinds 1975 wordt. Zes jaar geleden werd in de Sovjet-Unie op grote schaal vee geslacht om de be volking bij gebrek aan brood toch van voldoende voedsel te voorzien. De Russische leider weet de slechte oogstresultaten vooral aan de" ongunstige weersomstandigheden. Maar ondanks de zeer sombere situatie in de landbouw zullen, zo gaf de Russi sche leider zijn gehoor de verzekering, de uitgaven voor militai re doeleinden op peil blijven. Opmerkelijk was de nadruk die Brezjnev op de decentralisatie- legde. Hij zei dat landbouwbedrijven zelf zouden moetën kun nen uitmaken wanneer ze wat inzaaien. Tot dusver was het steeds zo dat collectieve en staatsboerderijen in de Sovjet-Unie strenge instructies vanuit Moskou kregen omtrent het areaal van de diverse gewassen en het tijdstip waarop het zaaien en het oogsten moest beginnen. Ook verklaarde hij dat voor de nabije toekomst de nadruk moet liggen op bevordering van de particu liere landbouw en van een ruimer gebruik van plaatselijke voedselbronnen. Hij zei niets over de invoer van graan. In het Westen wordt verwacht dat de Sovjet-Unie volgend jaar 43 mil joen ton uit het buitenland zal moeten betrekken. (Van onze correspondent Ami van Vree BONN De hevige rellen rond de luchthaven van Frankfort van afgelopen zondag, waarbij aan de zijde van de politie 109 gewonden vielen en aan de kant van de actievoerders „ver over de honderd", krijgen een gerechtelijke nasleep. De grote zondebok voor de ongeregeldheden is gevonden in de woordvoerder van de „Aktiegroep Volksstemming Geen Startbaan West" Alexander Schubart (50) die tot de demonstra tie had opgeroepen en die gisteren toegaf dat het „volledig uit de hand is gelopen". Behalve dat hij door de burgemeester van Frankfort als ambtenaar in het stadhuis is geschorst en mogelijk wegens plichtsverzuim zal worden ontslagen, heeft het West- duitse Openbaar Ministerie tegen hem en enkele andere organi satoren van de demonstratie een gerechtelijke procedure op gang gebracht wegens geweldadige uitdaging van de staat. Op dit misdrijf staat een straf van hoogstens tien jaar. De autoritei ten verklaarden gisteren dat gewoon met de bouw van de nieu we startbaan zal worden doorgegaan. Dominee Paisley verlaat het Britse lagerhuis na dat hij, als gevolg van zijn aanhoudende inter rupties gisteravond, door de voorzitter van het Huis is geschorst. Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als de regering in Londen tegen volgende woensdag geen speciale maatregelen genomen heeft om de Noordierse protestanten doeltreffend te beschermen tegen IRA-aanslagen, zullen zij op initiatief van de protestantse Unio nistische partijleider James Molyneux een eigen veiligheidscorps oprichten. De vermoorde dominee Robert Bradford was een Unionistische Lagerhuisafge vaardigde. Volgens de Unionisten spant Londen zich niet hard genoeg in om de IRA-terreur in Noord- Ierland te onderdrukken. Zij vinden'dat het Britse leger er nodig versterkt moet worden. Partijleider Molyneux zei. dat het eigen veilig heidscorps binnen de perken van de wet zal blijven. Hij weigerde te onthullen hoe het corps georganiseerd wordt, maar liet doorschemeren dat de leden uitkijkposten zullen bemannen en dat zij elkaar zullen waarschuwen per telefoon en radio. Alle prominente Noordierse protestanten be schikken over een vaste lijfwacht van de poli tie. Personen die zich doorlopend bedreigd voe len. dragen b.jna altijd kogelvrije vesten, wat verklaart waarom de IRA-moordenaars meestal naar het hoofd mikken. In de meeste gevallen beschikken dergelijke Noordieren ook over een vergunning voor het dragen van wapens, maar dat betekent niet. dat ze allemaal In het verleden werden de Noordiersj tanten beschermd door hun eigen pari re UDA. een Vereniging voor de Deftj Ulster. De UDA telt nog steeds tiendj tot aan de tanden gewapende leden, f zijn de laatste jaren op non-actief gestt Voor de regering van Londen zou de op van een nieuw protestants veilighé hoogst ongelegen komen. Iedere eigej maatregel van de bevolking verhoogtjj het risico van bloedige botsingen, die j geroorlog kunnen veroorzaken. Ministi; blijft dan ook aandringen op volstrekk en grote waakzaamheid. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De tienEG-lidstaten staan opnieuw voor zware botsingen over de spelregels van de Europese Gemeenschap. De kans is groot dat reeds op de Romende Europese top van rege ringsleiders einde volgende week in Londen hevige span ningen tot uitbarsting komen over zowel de hervorming van de landbouwpolitiek als de kwestie van de Engelse bijdragen tot de EG-begroting. Er is weinig hoop op een succesvolle afsluiting van de tweedaagse bijeenkomst in de Britse hoofdstad. De tien EG-ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren tijdens een vergadering in Brussel tevergeefs geprobeerd enige toenadering te bereiken in de ver uiteenliggende standpunten. Zo verzette Nederlands minister van buitenlandse zaken Van der Stoel zich tegen een „eenzijdig Nederlands offerfeest" om tegemoet te komen aan de eis van Brits premier Thatcher, dat de korting op de Engelse EG-contributie na 1 januari wordt ver lengd. De reductiq die de Britten dit en vorig jaar reeds hebben gekregen heeft de Nederlandse schatkist zo'n 600 miljoen gulden gekost. Aan een nieuwe regeling ten gunste van Londen willen de Duitsers die het meest bijdragen aan de EG-begroting niet meër meewerken, zodat de last vooral op „rijke" lidstaten als Nederland. België en Denemarken zou komen te liggen, De zelfde landen verzetten zich ook tegen de gelijktijdige voorstel len van de Europese Commissie om de Europese landbouwuitga ven belangrijk te drukken. Met name het idee om grote efficiën: te bedrijven extra heffingen op te leggen is voor Den Haag on aanvaardbaar. De Europese top in Londen zou voor dit hele pakket problemen oplossingen moeten vinden of aanduiden, maar het lijkt inmiddels onmogelijk dat men daarin slaagt. Mi nister Van der Stoel bevestigde gisteravond na afloop van de EG-ministerraad dat het aantal knelpunten alleen nog maar is toegenomen. Komende donderdag komen de ministers van bui tenlandse zaken nogmaals in Brussel bijeen. Abdel Wahad Moessa aan het werk in de ruine van zijn huis, na dat Israëlische le gereenheden het hadden opgebla zen als straf voor het feit dat twee van zijn zoons mo- lotov cocktails hadden gegooid naar Israëlische militaire voertui gen. de blijk Uit koers ger^.^ raket vernietiLhi F r idan ïder CAPE CANAVERi^doi Amerikaanse luciArr heeft voor de tweeknti in een paar maanu^ een raket van het tl dent enige seconde' lancering vanaf eeern 1 zeeër moeten veri va Toen de raket zaterior d dag ir> de lucht koers afweek werd| een functionaris luchtmacht op Capl veral door een dru| knop vernietigd, dent-raket is een ral de lange afstand en Icons kernkoppen wordetlerzc zien. werl ïlech JERUZALEM De Israëlische autoriteiten hebben gisteren vijf huizen op de bezette westelijke Jordaanoever opgeblazen. Vol gens de Israëli's zouden de bewoners met benzinebommen heb ben gegooid naar Israëlische patrouilles. Drie huizen gingen in het ten zuiden van Bethlehem gelegen Beit Sahoer tegen de vlakte. De andere twee huizen werden opgeblazen in Bethlehem en Ramallah. De burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, beschuldigde de Is raëlische autoriteiten van het toepassen van de „wet van het oerwoud". Hij zei dat de'straf in geen verhouding stond met de vergrijpen die in het geding waren. Samen met zijn collega van zen de i Beit Sahoer leidde Freij een protestdemonstratie van hon wa Palestijnse hurgers tegen de vernietiging van de huizen eer weken wordt er nu dpor de bewoners van de westelij daanoever gedemonstreerd tegen de Israëlische bezettin z De Israëlische premier Begin heeft gezegd, dat Israël. Eg de VS geen haast hebben de onderhandelingen over j as zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden afL— ten. Dit werd gisteren door de Israëlische radio bekend g^ Ook al zijn de onderhandelingen voor beperkt Palestijns: stuur volgend jaar april nog niet afgerond, dan zou Isri toch uit de Sinai terugtrekken, aldus Begin. Henri Lemaitre opvolger van Werenfried van Straaten De Belgische titulair aartsbisschop Henri Lemaitre (60), pauselijk nuntius in Oeganda, is gisteren ge kozen tot president van „Kerk in N ood Oostpriesterhulp" Tijdens de algemene vergadering te Rome kozen de zestig afgevaardigden uit dertien landen hem tot opvolger van Werenfried van Straaten. die zoals ge meld wegens zijn leeftijd aftreedt. Irr 1980 heeft Kerk in Nood ongeveer honderd miljoen gulden besteed in 104 landen. Het meeste geld ging naar Polen (ruim veertien miljoen gulden), Brazilië (bijna tien miljoen gulden), Hongarije en Joegoslavië. Vrouw diaken in anglicaanse kerk De generale synode van de angli caanse kerk is met grote meerder heid akkoord gegaan met het voor stel van de bisschoppen om voor taan ook de vrouw toe te laten tot het ambt van diaken. Sinds 1862 was het vrouwen in de angli caanse kerk toegestaan diaconale activi teiten te ontplooien, maar van een ker kelijke wijding tot diaken, was echter geen sprake. Na het besluit liet de syno de weten, dat de stap geen invloed heeft op de vraag of vrouwen ook priester kunnen worden. De aanwezigheid van vrouwelijke diakens in de anglicaanse kerk heeft volgens de synode geen scha delijke gevolgen voor de oecumenische contacter De leden werd voorgehouden, dat de rooms-katholieke kerk de vraag van de vrouwelijke diaken beschouwt als van een andere orde dan de wijding van de vrouw tot priester. Opnieuw is in Italië het graf van een heilige geschonden. In de Candianikapel van Gaiarine, een dorp ten noor den van Venetië, werden de beenderen gevonden, ver spreid over de vloer, van de Heilige Pius I, de tiende paus, die regeerde van 140 tot 155. Een antieke ring en enkele gou den voorwerpen uit de schrijn worden vermist. Dë gewaden, waarin het gebeente was gewik keld. waren gedeeltelijk ge schroeid. alsof de daders hadden geprobeerd de relikwie te ver brander». Vorige week zaterdag verdween uit een kerk aan het Canal Gran de in Venetië het gebeente van de Heilige Lucia, op de schedel na, die de jonge daders in hun haast achter lieten. Het kantoor in Bologna van het Italiaanse persbureau Ansa heeft een ano nieme brief ontvangen, waarin de teruggave van de reliek van de heilige Lucia werd beloofd als een communiqué van de daders zou worden voorgelezen in alle scholen van Venetië en omge ving. Naar de echtheid van de brief wordt een onderzoek inge steld. Enkele dagen na de diefstal zei de patriarch van Venetië, kardi naal Marco Ce: „Ons geloof reikt verder dan relieken. Wij eren de lichamen van de heiligen, omdat zij het instrument van*hun werk waren, maar de kerk staart er zich niet blind op en kijkt voorbij de heiligen naar de heilige der heiligen, Jezus Christus." „Keer om en geloof Ver nieuw de wereld", zo luidt pel thema van de Duitse katholie kendag, die volgend jaar van een tot vijf september in Düsseldorl wordt gehouden. Het vredes vraagstuk zal een belangrijk on derwerp tijdens deze dagen zijn De algemene vergadering van het centrale comité der Duitse katholieken heeft dit besloten tijdens zijn bijeenkomst in Bad Godesberg. De eerste na de oorlog in hel geheim gewijde Roemeense bis schop. Joan Ploscaru, wordl donderdag zeventig jaar. Hr woont, na vele jaren geïnter neerd en in zijn ambt belem merd te zijn geweest, in de stad Loegoj. Zijn geheime bisschops wijding op 30 november 1948 door de toenmalige leider van de apostolische nuntiatuur O'Hara was de eerste reactie van hel Vaticaan op de liquidatie van de kerk van de Byzantijnse ritus, die nog altijd verboden is en slechts ondergronds kan voort bestaan. Paus Johannes Paulus II heefl de Israëlische delegatie naar hel congres van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, gezegd, dat hij van plan is naar Jeruzalem te gaan. Tijdens een ontvangst voor delegaties naar het FAO-congres had een hoge functionaris van het Israë lische ministerie van landbouw de paus gevraagd of hij .jiiet graag naar Israël zou willen". De paus antwoordde ',Ik wil dat niel alleen graag, ik heb zelfs hel plan naar Jeruzalem te gaan". In 1964 heeft paus Paulus VI het westelijk en het oostelijk stads deel van Jeruzalem bezocht. De katholieke bisschoppen van Canada hebben zich uitgespro ken tegen het besluit van presi dent Reagan om de neutronen bom in produktie te nemen. In een verklaring stelt de bisschop penconferentie, die in Ottawa bijeen is geweest, zich achter die Amerikaanse bisschoppen die zich eerder tegen de neutronen bom hebben gekeerd. Zij roepen alle katholieken en het Canade se volk op nadrukkelijk te pro testeren tegen de produktie van kernwapens, zowel door Ameri ka als de Sovjet-Unie. Canada behoort als lid van de NAVO de bondgenoten te wijzen op de Pt- hische en politieke gevolgen van zulke wapens, aldus de verkla ring. Na vijftien jaar is opnieuw de Heraut-reeks verschenen. In deze serie, uitgegeven door het maandblad „De Heraut" en het Apostolaat van het Gebed, (Post bus 418, 6500 AK Nijmegen), verschenen vanouds bevattelijke boekjes over geloven en kerk- zijn. Zo zijn er vroeger tweeën dertig deeltjes gepubliceerd over. onder meer, bijbellezen, religieu ze gedichten, bidden. Christus, sacramenten en het kerkelijk jaar. De zes nieuwe deeltjes in hetzelfde kleine formaat en voorzien van foto's gaan over Petrus Canisius, vrede, kunst, religieuze gedichten, religieuzen en parochiepastores. De Franciscanen in Nederland hebben bij gelegenheid van het achtste eeuwfeest van Francis- cus' geboorte een boekje uitgege ven om nader kennis te kunnen maken met het franciscaanse le ven. Het heeft als titel „De Heer heeft mij broeders gegeven" en is bedoeld voor degenen die in hun leven een plaats willen in ruimen voor Franciscus en de mogelijkheid overwegen zich bij de franciscaanse broederschap aan te sluiten. Het boekje is een uitgave van het provincialaat van de franciscanen. Deken Roesstraat 13, 3581 RX Utrecht. op iisse ,it< 0\ Volgens publikaties in de Joegoslavische pers zot regering van het land het als een „vijandige daad'JL schouwen, wanneer de aartsbisschop van Zaft hé Franjo Kuharic, bij het op handen zijnde consisting kardinaal zou worden. Belgrado verwacht tevensiwoo de 75-jarige curiekardinaal Franjo Seper, prefectM de congregatie voor de geloofsleer, zal aftreden, v er dan geen Kroatische kardinaal meer is. Aartsbisschop Kuharic heeft zich dit jaar bij de Joegosla vische regering impopulair gemaakt door zich meerma len uit te spreken vóór reha bilitatie van zijn voorganger op de aartsbisschoppelijke ze tel van Zagreb, kardinaal Aloisius Stepinac, die in 1946 tot zestien jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De autoriteiten waren ook on aangenaam getroffen toen kardinaal Seper onlangs een kerk in Slavonic inwijdde, waarin een mozaïek was ont huld met het portret van Ste pinac Na zijn veroordeling was Ste pinac door paus Pius XII tot kardinaal verheven, hetgeen indertijd leidde tot radicale jté »wil i Vis verslechtering der betrellp oi gen tussen Joegoslavië et Vaticaan. In principe st communistische regeriJStr het niet op prijs als def no een bisschop van hun rer tot kardinaal benoemt. o£n k dit een binnenkerkelijk I3"1 is, op de vervulling waaf de staat niet. zoals bjjphei schopsbenoemingen, in»l kan uitoefenen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12