'litieman is zelf ook vaak bang IBN Spaardeposito ljaar vast.12,00%. ABN Bank PvdA redelijk tevreden n Uyl bij rlaging ktegeld bereid ft uitzondering mima NIEUW Voordeel van de twijfel Eigen bijdrage medicamenten nog niet definitief INLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 „REGERING MAG BEROEP DOEN OP VAKBEWEGING' (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PvdA is redelijk tevreden over het beleid dat de regering zich voorstelt te gaan voeren. Fractievoorzitter Wim Meijer kwam vanmorgen in de Tweede Kamer met een aantal voorbeelden, waar uit nu reeds zou zijn geble ken dat er een ministers ploeg zit van andere signa tuur: opvoering woning bouw, aanpak rente-aftrek hoge hypotheken, niet in polderen Markerwaard, aardgasprijs minder om hoog. Volgens Meijer is dat in wezen de reden waarom de PvdA ..zich maandenlang, soms tan denknarsend, soms met enge lengeduld heeft ingezet voor de totstandkoming van dit kabi net". Volgens de PvdA is het regeeraccoord gebaseerd op een tweesporenbeleid, namelijk ge zond maken van de overheidsfi nanciën en herstel van de werkgelegenheid. Nu de rege ring duidelijk op die koers zit, mag zij een beroep doen op de medewerking van de sociale partners in het overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1982. „De werkgevers treffen een ka binet aan dat zich duidelijk op stelt achter de industriële ver nieuwing en rendementsherstel. De vakbeweging kan weten dat het inkomensbeleid reeds aan zienlijk is bijgebogen en dat bij het overleg een eerste concrete aanzet van het werkgelegen heidsplan op tafel zal liggen". R ALS JE 'T HARDOP ZEGT, BEN JE EEN SCHIJTLIJSTER' DAM „Na- iijn wij politie- zelf ook vaak Hus opperwacht- Émiel de J. Ons Jdt risico's in. Al- Hat invloed op je binnen het brdt daar niet token. Als je er ter praat, ben je Jijster". is één van de poli irissen die morgen, ;res in Amsterdam, open zullen doen 'eiligheid die ze er- iun dagelijks pogen w^eid van anderen, •gers, zoveel moge- keren. „Politie en id" heet het con- lan 750 direct be- deelnemen en dal initiatief is vaa en- irdamse advocaten, iloog, een btganisa- en de aan de politie verbon- joloog F. Denkers. Primair doel van de conferen tie is de problematiek van de „bange politieman" te ontdoen van haar taboe-karakter opdat er ruimte ontstaat voor een analyse van-gevolgen, oorza ken en mogelijke oplossingen. Hoe groot dat taboe is bleek eens te meer bij het maken" van de congresfilm waarin Emiel de J. en enkele van zijn collega's aan het woord ko men. Veel politiemensen in de uitvoerende sector bleken niet bereid tot medewerking. Zij die wel wilden meedoen, be dongen dat hun naam niet in de publiciteit zou komen. Dat gevoelens van onveilig heid binnen het politie-appa- raat een belangrijk probleem vormen, staat voor psycholoog Denkers al geruime tijd als een paal boven water: „Angst is een slechte raadgever. Angst kan tot gevolg hebben dat een politieman zijn werk niet goed doet. En is dus niet alleen voor hem zelf heel vervelend, maar ook voor de burger die van zijn dienstverlening afhanke lijk is". De Leidse burgemees ter mr. C.H. Goekoop, hiero ver in de congresfilm aan de tand gevoeld, onderstreept dit laatste aspect wanneer hij op merkt: „Als de politie onzeker is, is ze als organisatie minder effectief". De Haagse hoofd commissaris van - politie dr. C.N. Peyster betoogt zelfs dat hierin de kern van het pro bleem zit: „Hoe geef je zodanig leiding aan het politie-perso- neel, dat gevoelens van onvei ligheid niet ten koste gaan van een doeltreffend optreden? Ik geloof dan ook dat we ons uit sluitend met de emoties van de politieman moeten bemoeien, voorzover die van invloed zijn op dat optreden". Messetrekkers De organisatoren van* het con gres onderscheiden binnen het complex van oorzaken dat bij de politiemensen tot angst en onzekerheid kan leiden, twee hoofdfactoren. Een externe en een interne. Psycholoog Denkers: „Met de externe factor doelen we op de gevaren die de uitvoerend po litieman loopt als hij op straat is en zijn werk doet. Er is hei- bel in een café, hij wordt er heen gestuurd en hij weet dat het daar vol zit met messe trekkers en revolverhelden. Als hij bang is zal hij de ver leiding voelen opkomen om nog maar een blokje om te rij den, in de hoop dat het pro bleem zichzelf oplost. De M.E.'er die bij een rel wordt ingezet en hem gaat knijpen voor al die stenengooiers, kan moeilijk een blokje om gaan. Maar hij reageert zijn angst misschien weer af door de agressie met agressie te beant woorden en er zelf ook boven op te slaan". „De interne factor'ligt binnen de politie-organisatie zelf en weegt net zo goed heel zwaar. Die organisatie is zo groot en log en bureaucratisch, dat veel uitvoerende politiefunctiona rissen zich in een geïsoleerde, eenzame positie voelen ge drongen. De afstand tusssen de makers van het politiebeleid en de uitvoerders ervan is zo groot, het overleg is zo gering, dat de gewone agent bang is om fouten te maken. Neem de rechercheur die dagenlang achter een Verdachte aanjaagt, hem uiteindelijk arresteert en dan merkt dat de betrokkene door de officier van justitie on middellijk weer op vrije voe ten wordt gesteld. Als zo'n off- cier dan bovendien nog geen enkele uitleg geeft, raakt de rechercheur natuurlijk in ver warring: Waar doe ik het alle maal voor? Doe ik mijn werk wel goed?" Advocaat Leo Spigt, mede-or ganisator van het congres, vult in dit verband aan: „Ook de angst voor beoordeling en ver oordeling door de politielei ding is een belangrijke bron van onzekerheid en frustratie. Ik heb bij de voorbereidng van de conferentie een agent ge sproken die zei: „Ik ben ban ger voor mijn hoofdcommissa ris dan voor 1000 krakers". Een slechte aantekening op de conduite-staat wórdt niet zel den ervaren als een altijd aan wezig zwaard van Damocles. Ook al om zo'n slechte aante kening te vermijden, durfl men niet te praten over emo ties als angst, zorg, een gevoel van onveiligheid. Illustratief is het geval van de agent die hu welijksmoeilijkheden had en dat wél naar voren bracht op zijn werk. Ogenschijnlijk werd er met begrip op gereageerd.- Maar later bleek er op zijn conduite-staat wel degelijk te staan: „labiele persoonlijk heid". Welke verbeteringen er nu denkbaar zijn om de angst on der het politiepersoneel terug te dringen9 Die vraag zal op het congres niet vermeden worden. Advocaat Spigt meent: „Op de eerste plaats moet de huidige leiding vari de politie vervangen worden door mensen die flexibeler zijn, een veelzijdiger maatschappelijke ervaring hebben, en die bereid zijn de kloof tussen beleidsma kers en -uitvoerders te helpen dichten. De interne organisatie van de politie moet minder log en bureaucratisch worden. En vooral de uitvoerende functio narissen moeten beter getraind worden in hun omgang met het publiek". WILLEM SCHEER onze parlementaire redactie) TAAG Minister Den Uyl (sociale zaken en elegenheid) is bereid te bekijken of bij de wijzi- an de ziektewet voor de laagstbetaalden een roering kan worden gemaakt. „Ik hoop te ver- 9 dat Ziektewettrekkers door de bodem van het I jjiminkömen zakken", aldus de bewindsman IBn nadat 'premier Van Agt de regeringsverkla- ^d afgelegd. Hl toonde zich gevoelig voor de kritiek van de vakbewe- de voorgenomen maatregel de minima in de proble- pngt. Als iemand met een laag inkomen premies moet over zijn ziektegeld, waardoor hij nog maar zo'n 91 0 van zijn normale loon ontvangt, kan het gebeuren dat fper dan het wettelijk vastgestelde mininum ontvangt. fk\ voelt er daarom wel iets voor ook in het ziektegeld ■■em te leggen. „Wij doen uiterste best de inkomensach- wjjang voor zieken te beperken". A-minister meent dat de zogeheten solidaritetsheffing Don- en inkomstenbelasting verwezenlijkt moet worden via de BTW. Zijn argument is dat in het eerste geval de naar draagkracht over de inkomens wordt verdeeld en vveede geval niet. Den Uyl bevestigde dat de discussie r in het kabinet nog niet is afgerond. De CDA-minis- n Agt en Van der Stee hebben een voorkeur voor een ïrhoging. Minister Terlouw (economische zaken) van er ergens tussen in. Hij heeft een „lichte voorkeur"" directe belastingen, maar zal zich niet star opstellen. %hs merkwaardig was de opmerking van Terlouw dat de ëitsheffing los staat van het overleg over het arbeids- 'm ardenbeleid. „Dat is een belastingmaatregel, al is het tijdelijke". Premier Van Agt zei in <ie regeringsverkla- \t de maatregel genomen wordt, „ervan uitgaande" dat xmden zich in het arbeidsvoorwaardenoverleg bereid v, >t flinke loonmatiging. Zo niet, dan ontstaat een nieuwe aldus de premier. Den Uyl ontkende dat bepaalde passages in de rege- rklaring gezien moeten worden als het dreigen met één loonmaatregelen. Met name het CNV en in mindere FNV zeiden dat te hebben geproefd, uit bijvoorbeeld ingen dat de prijscompensatie verder geschoond moet Ook de werkgeversorganisatie VNO is bang dat de d haar begrotingsproblematiek zal proberen af te wen- bij de sociale partners een loonmaatregel op het gen. „Dat is wel het laatste waar we op zitten te aldus VNO-voorzitter Van Veen. Met z'n bril in de mond geklemd en de krant voor zich, luistert VVD-fractie- leider Hans Wiegel, aandachtig naar de regeringsverklaring. REACTIES BEDRIJFSLEVEN OP MILJOENENNOTA: Minister-president Van Agt maakt een uitnodigend gebaar naar minis ter van economische zaken Terlouw, gisteren in de Tweede Kamer bij het uitspreken van de regeringsverklaring. Werkgevers willen terugvechten, vakbeweging vindt stuk vaag Van onze sociaal-economi sche redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft met zijn regeringsver klaring weinig succes ge scoord bij het bedrijfsleven. De werkgevers hebben ver nietigende commentaren gele verd. Zij vinden de beleids- voorrtemens dusdanig, dat zij hebben aangekondigd terug te zullen vechten. De vakbewe ging spreekt in de eerste reac ties over een vaag stuk en heeft nu reeds zware kritiek op onderdelen. Met name het CNV ziet in de regeringsver klaring aanwijzingen, dat er loonmaatregelen op komst zijn. In elk geval staan er stokken achter de deur. In beide kampen hoopt men het kabinet tijdens de komende besprekingen tussen overheid, werkgevers en werknemers nog tot andere gedachten te kunnen brengen. „Wat moest gebeuren wordt nagelaten, wat wordt voorge steld moest juist worden nage laten," zegt de werkgeversor ganisatie VNO in een com mentaar. Het bedrijfsleven wordt om medewerking ge vraagd, maar het kabinet dwingt door zijn beleid tot te rugvechten, zo wordt gezegd want men blijft op de bedrij ven lasten leggen, die zij niet meer kunnen dragen. Daar door kan er geen sprake zijn van rendementsherstel. De stroom faillissementen zal voortgaan en daarmee af braak van werkgelegenheid, aldus het VNO. Er wordt on voldoende bezuinigd en de aangekondigde ombuigingen worden veelal niet concreel ingevuld. De werkgeversbond NCW spreekt van een onaf beleids stuk met een kansloze aanpak voor economisch herstel. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond zegt dat het midden- en kleinbe drijf vaak wordt genoemd maar dat er voor de bedrijven in deze sector weinig duide lijkheid is geschapen: concrete plannen blijven voorlopig uit Kennelijk legt het kabinei zich neer bij de slechte inko mensontwikkeling van de zelfstandigen. De vakcentrale FNV heefi het in een commentaar ovei een vaag stuk, dat een grote wissel trekt op de bereidheid om offers te brengen zonder voldoende inzicht te verschaf fen hoe die offers worden ge bruikt voor economisch her stel en meer werk. De FNV houdt twijfels ten aanzien van de solidariteitsheffing; zij heeft vergeefs gezocht naar de vorm, die deze zal krijgen. Zij blijft erbij, dat de olie maatschappijen ook een aan deel zullen moeten leveren en dat de laagstbetaalden zullen moeten worden ontzien. Voorzover.er iets bekend is geworden over de voorstellen betreffende de ziektekosten heeft de FNV onoverkomelij ke bezwaren, zoals ze ook gro te problemen heeft met de gasprijsverhoging in het ko mende jaar. Het CNV constateert met te leurstelling, dat het kabinet niet in staat is gebleken een nationaal werkgelegenheids plan te presenteren, het schetst slechts contouren. Het CNV ziet hierin een bevesti ging, dat de werkloosheidsbe strijding in de bedrijfstakken moet beginnen, waarbij de overheid ondersteunend moet optreden. Grote ambtenarenbonden tevreden (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De grootste ambtenarenbonden Abva/Ka- bo en CFO hebben zich in hun eerste reacties op de regerings verklaring redelijk tevreden verklaard over wat daarin ten aanzien van het overheidsper soneel is gezegd. Abva/Kabo is blij, dat de 900 miljoen gulden, die het kabi net op de salarispost van de ambtenaren wil bezuinigen, niet rechtstreeks ten laste van de salarissen worden gebracht, maar woeden gevonden door éénmalig de rijksafdracht aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te verlagen. „De tijd, dat de portemonnee van de ambtenaar extra werd be last om een de financiëel-eco- nomische situatie het hoofd te bieden, lijkt gelukkig voorbij." ADVERTENTIE Storting giraal of per kas vanaf f1.000,-. De storting en de rente komen na een jaar vrij. Het kabinet-Van Agt II blijkt de eigen financieel-economi- sche soliditeit vrij serieus te nemen. In weerwil van vele sombere reacties op de regeringsverklaring kan uit de erbij gevoegde financiële nota worden geconcludeerd, dat het ka binet de uitvoering van de plannen van de informateurs De Galan en Halberstadt in vrij nauwe termijnen heeft geperst. Het kabinet houdt bovendien de mogelijkheid open dat er in het komend voorjaar extra maatregelen nodig zijn om het fi nancieringstekort daadwerkelijk tot 6,5 te beperken, zodat in elk geval de basis voor enige soliditeit is veilig gesteld. Het kabinet heeft ook nog eens waarschuwend geconstateerd dat het hele kaartenhuis in elkaar stort en dus herzien moet worden, als de sociale partners niet tot de beoogde en brood nodige ombuigingen zouden komen. Het kabinet heeft zich een vrij strakke zelfdiscipline opge legd. Het wil de nog in te vullen ombuigingen in de sociale zekerheid vóór 1 maart in voorstellen gevat hebben, en het wil via een vervroegde voorjaarsnota al tijdig bezien of er nieuwe gaten vallen en of die gedekt moeten worden. Dat zijn forse voornemens die, gezien de voorstellen van de in formateurs, zeker niet strikt noodzakelijk waren. Het is dus te vroeg om van vaagheid en insoliditeit te spre ken. Critici zouden ook eens in overweging moeten nemen dat het kabinet bij zijn aantreden werd geconfronteerd met een gat van een miljard gulden aan nog niet ingevulde om buigingen. Daar bovenop kwam nog eens een tegenvaller van bijna drie miljard bij de aardgasopbrengsten. Een derge lijke gigantische financiële problematiek is echt niet zomaar een-twee-drie op te lossen. Het kabinet verdient het voordeel van de twijfel, waarbij men het er echter vastbesloten aan zal moeten houden dat de in het vooruitzicht gestelde nadere plannen er op tijd komen. Het is daarom ook goed dat vanuit de Tweede Kamer is aangedrongen op een strikte en zeer actuele voortgangscon trole. De schatkist' en de economie bewegen zich op de rand van het faillissement. Daarom is het zeer noodzakelijk,' dat van dag tot dag de vinger aan de pols wordt gehouden en er flexibel wordt geregeerd. In de komende maanden zal blij ken of het kabinet daartoe in staat is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog onzeker of de invoering van een ei gen bijdrage voor geneesmiddelen wel zal doorgaan. In de rege ringsverklaring wordt hier met geen woord over gerept In een nota behorende bij de regeringsverklaring wordt weliswaar ver meld dat het systeem van eigen bijdragen moet worden herzien maar de eigen bijdrage voor medicamenten wordt daarin niel aangekondigd. Naar verluidt heeft minister Den Uyl tijdens de voorbereidingen van de regeringsverklaring bezwaren geuit tegen dit plan. In kringen op het Binnenhof werd eind vorige week al gezegd dat het Den Uyl was die de aankondiging van een eigen bijdrage weer uit de regeringsverklaring heeft weten te verwijderen. Niettemin moet op het departement van Volksgezondheid voor een bedrag van ruim vijfhonderd miljoen gulden worden bezui nigd, zo blijkt uit de bijstellingsnota. Meer dan de helft daarvan moet worden opgebracht door te bezuinigen op de sociale ziekte kostenverzekeringen en wel via het systeem van eigen bijdragen voor fondspatiënten. In het kabinet is men het blijkbaar nog niet geheel eens over de wijze waarop dat moet gaan gebeuren. Volgens het oorspronkelijke plan van het vorige kabinet zou men per jaar de eerste honderd gulden aan geneesmiddelen uit eigen zak moeten gaan betalen. Die bezuinigingsmaatregel zou de overheid een besparing opleveren van 150 tot 250 miljoen gulden. Extraatje voor de wegenbouw DEN HAAG De provincies krijgen van het kabinet 32,5 mil joen gulden extra voor de wegenaanleg en -onderhoud. De ver hoging van de overheidsbijdrage is mogelijk geworden, dank zij de toeneming van het aantal auto's in Nederland in vergelijking met eerdere ramingen. Het wagenpark vormt een van de maat staven voor het berekenen van de rijksuitkeringen voor de we genbouw. Premier Van Agt heeft de extra uitkering gisteren aangekon digd in de regeringsverklaring. Met de financiële injectie hoopt het kabinet tevens de werkgelegenheid in de grond-, weg- en waterbouw te stimuleren. Veel bewolking DE BILT - Het was gisteren een vrij koude dag. In de och tend vroor het vooral in het zuiden van het land op veel plaatsen licht. Omdat er een zuid tot zuidoosten wind stond, bleven we in de .koude konti- nentale lucht. In de loop van de dag steeg de temperatuur dan ook maar langzaam tot 3 a 5 graden. In de afgelopen nacht zakte het kwik maar weinig en er kwam nergens meer vorst voor. Gedurende de komende 24 uur wordt het zachter. Storingen dringen tot over ons land door en de wind draait naar het zuidwesten Het zal af en toe wat regenen en het temperatuurniveau zal tussen 5 en 10 graden liggen. Ook in Duitsland, Frankrijk en België moet de vorst gelei delijk wijken. Jaar cel in voor „zelfverdediging" DEN HAAG Nadat hij in eerste instantie door de Haagse rechtbank was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor poging tot doodslag, heeft het Haagse gerechtshof een 43-jarige in Den Haag wonende verdachte veroordeeld tot een jaar gevaa- genisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdachte had al lange tijd ruzie met een Marokkaanse landgenoot. Hij zou het slachtof fer in de buurt van de Thomsonlaan hebben opgewacht, volgens verdachte om te praten. Maar het draaide op een vechtpartij uit, waarbij het slachtoffer een autocrick hanteerde en verdachte een mes. Daarmee bracht hij zijn tegenstander enkele steken toe. Verdachte zou bij het slachtoffer aan de deur zijn geweest onder mededeling dat hij hem zou slachten. Hij beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Weersgesteldheid van gisl Den Helder Lh. R'dam Vlissingen rcelona onbew. Klagenturt onbew. Kopenhagen zw.bew. w.bew. 21 16 On

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11