leidse nieuwbouwhuren p procent hoger dan t vergelijkbare steden \ateurs proberen aaggebouw uit plantage Restanten Adler- publiekelijk w ^DERZOEK WIJST UIT: ''Leidse Sleuteltjes9 opAVRO- televisie jee ongelukken, :ie beenbreuken tMPUMfCCa Provincie: dubbele tarieven pleziervaart LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 Henr fsp?J Jitz. 20.1 Een onder- ^s de huren van 50 ^ND^iwlocaties in elf gr jdse steden heeft f"'ilnbn, dat de huren rnorgt Leiden in de ••mol betaald moe- 4Ó c|en zo'n 20 pro- pr liggen dan el- a. it oorzaken hier- Dlbbfmen on^er_ an le hoge architec- aria en de slechte - Netig van de bouw- jitzaij Leiden. Ook de ïlijke tarieven ns de onderzoe- serieieiden aanmerke- k7. KJer dan elders, edi-s gulden meer per )ePr4i arme stad hoeft haar gebrek aan financiën niet af te wentelen op haar inwoners", zo stellen de onderzoekers. Het onderzoek is gehouden door de buurtcomité's van Ma- redorp, D'Oude Morsch, Noordvest, Pancras-Oost en Herengracht-Zijlsingel. Verder werkten mee de Stichting Welzijn Leiden en het lande lijk Ombudsteam Stadsver nieuwing. De resultaten van het onderzoek verschenen gis teren in een rapport getiteld 'Niet te betalen'. Het onder zoek werd gehouden in elf vergelijkbare steden: Leiden, Gouda, Hilversum, Dordrecht, Zaanstad, Zwijndrecht, Delft, Groningen, Leeuwarden, Ca- pelle aan de IJssel en Bodegra ven. De huren in de buiten Leiden onderzochte nieuwbouwpro- jekten bedroegen gemiddeld 400 gulden. In Leiden daaren tegen berekenden de onder zoekers een gemiddelde van 480 gulden. Een verschil van 20 procent. De in aanbouw zijnde complexen Lange- gracht/Klokpoort en de Over dekte gaven nog grotere ver schillen te zien. Hier lagen de huren gemiddeld 100 gulden hoger dan elders. Als één van de oorzaken van het verschil worden de hoge architectenkosten in Leiden genoemd. Deze zouden 8 pro cent hoger liggen dan in ande re steden. Ook de bouwkosten zijn hoger dan in andere ge meenten. Conclusie van het rapport: In Leiden wordt te luxueus gebouwd. Om de huren in de nieuw- bouwprojekten omlaag te krij gen moet, volgens de onder zoekers, ondermeer de honora ria van de architecten omlaag, de bouwkosten verminderd worden en de kosten beter in de gaten gehouden worden. Dat zou al zo'n 100 gulden per maand in huur schelen. „De stedebouwkundige verlangens moeten afgewogen worden te-, gen de financiële consequen ties", aldus de onderzoekers. Zij pleiten verder voor minder variaties in bouwvormen. Voor samenhangende projec ten moet één architect aange trokken worden en geen vier zoals bij de projecten Van Wijk en Zaalberg, Mirakelsteeg en de Overdekte, vinden de on derzoekers. De Leidenaar betaalt per jar 100 gulden meer aan woonlas ten, zo wijst het onderzoek uit. De verschillen zitten vooral in de kosten van de elektriciteit, water en de reiniging. Tegeno ver een landelijke gemiddelde stijging van de reinigingskos- ten van 17 procent bedroeg deze in Leiden 25 procent. De elektriciteitstarieven liggen in Leiden 8 procent hoger, het water 5 procent. De samenstellers hebben het rapport inmiddels ook doen toekomen aan de leden van de gemeenteraad en aan het col lege van B en W. De onderzoe kers willen met het college, de raadsleden, ambtenaren en woningbouwverenigingen gaan praten over de conclusies in het rapport. Volgende maand zouden deze discussies moeten beginnen. „We zullen net zolang blijven hameren, totdat ze naar ons luisteren,'" zo wordt LEIDEN Het befaamde kinderkoor 'De Leidse Sleu teltjes' treedt morgenmid dag op voor de televisie. Dat gebeurt om vier uur tijdens net programma 'Stuif-es-in'. 'De Sleuteltjes', onder leiding van Henk Franke, presenteren dan hun nieuwste langspeel plaat. De plaat heet 'Abba voor kinderen' en is vanaf eind vol gende week te koop. 'Stuif-es- in' vindt plaats in het pony park te Slagharen en wordt gepresenteerd door Ria Bre mer. Bonnen op Diamantplein LEIDEN De politie heeft gisteren op het Diamantplein 14 en op het Vijfmeiplein 18 bonnen uitgedeeld aan fietsers' en bromfietsers, omdat zij met hun vervoermiddel over de stoep reden. De actie werd uit gevoerd door politie in burger na klachten van winkelend publiek. De controles zullen worden herhaald. aen rip tijd is een voortdurende hoofdrol toebedeeld, r zich in Leiden de begrotingsbehandeling lijkt te Itrekken. Altijd is er wel iets te laat. Is het niet de tegroting (aldus de PSP in 1980), dan is het wel een vele ingediende moties. Daarbij doet zich dan im- vraag voor of de desbetreffende motie wel als inge- eschouwd mag worden, daar deze immers na de - 12 elde termijn is gedeponeerd. Serieus als de Leidse b,»r taak opvat, kunnen ook dit soort, voor de buiten- ogenschijnlijk simpel op te lossen aangelegenhe- se ordedebatten tot gevolg hebben. Met als gevolg Jofiegrotingsbehandeling nog meer tijd opeist. Iijk, ook dit jaar doet doet dit verschijnsel zich weer PR-raadslid Van Oosten 'overhandigde' één van W .moties te laat aan het college. Slechts twee uur na m sftrijken van de termijn, maar, tóch te laat. Orde 1 zijn. En daarmee weigerde het college de motie in jeling te nemen. Een beetje flauw, vond Van Oosten, \5Momdat „het college zelf vele termijnen overschrijdt teit. (stellen over bijvoorbeeld de erfpacht, de inspraak Verkeerdrculatieplan zelfs vele jaren te laat bij de deponeert". CDA-fractievoorzitter Walenkamp liet 'flauw' nog te zacht uitgedrukt te vinden. Hij dreig- e,s niet onaanzienlijk tijdsdeel van de begrotingsbehan- nen besteden aan datgene wat het college allemaal te Shof ingediend, wanneer de motie Van Oosten niet snel ;.15 ndeling werd genomen. Chantage, meenden PvdA, ■45 VVD. Omdat zij de bui van een uitgebreid ordede- alle tijdsgevolgen vandien al zagen hangen, beslo- och ook maar het verzoek van Van Oosten, om de Isnog in behandeling te nemen, te ondersteunen. )e van de tijd lieten zij zich chanteren, wellicht geïn- f door de motie, die handelde over ..werktijdver- ADVERTENTIE «nationale KUNST-ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag lerlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en] *«a«(ies met belangrijke afdeling Moderne Kunst De veilingmeester hanteert zijn hamer als strijdbijl: de laatste stuiptrekking van de Leidse Adler-vestiging. ip. Bij twee ver- i|evallen hebben jnd en vannacht cnsen een been- pgelopen. Zij zijn ]aar het AZL ver- lanf'ge Katwijkse reed om half zeven met immer tegen een !en aam die gepar keerd stond op de Toussaint- kade. Een 57-jarige man uit Leiderdorp werd gisteravond door een auto geschept. De man reed op zin fiets over de ventweg van de Willen de Zwijgerlaan en gaf geen voor rang aan een 19-jarige automo bilist uit Vinkeveen, die van uit de Groenoordhallen de WillemSie Zwijgerlaan over stak. LEIDEN Het absolute diep tepunt voor de Nederlandse Adlerfabrieken: de publieke verkoping. Met elke hamers lag lijkt het vonnis nog eens extra bekrachtigd te worden. In het restaurant van de Groe noordhallen hangt behalve een nevel van zakelijke siga rettenrook, ook een waas van vergankelijkheid. Adler-Lei- den is verleden tijd, de werk nemers zitten al weer enige weken thuis. Ironisch genoeg leven andere arbeiders en di recteuren juist op bij deze al lerlaatste ademtocht. Gister morgen begonnen de verko pingen, vanmiddag zijn alle sporen uit de weg geruimd. De omvang van de catalogus doet terecht vermoeden, dat de ingewanden van een aan zienlijk bedrijf onder de ha mer van de veilingmeester worden gelegd. Op de plastic kantinestoelen zitten ongeveer evenzovele adspirant-kopers als er werknemers bij Adler- Leiden zijn ontslagen ruim driehonderd). Toch is het aan tal aanwezigen, dat eens op de loonlijst van de fabriek prijkte, op de vingers van een hand te tellen. Enkele heren met een uiterlijk onberispelijk voorkomen hebben hun plaat sen ingenomen, directeuren van florerende ondernemin gen. Daarnaast maken vele vertegenwoordigers van klei nere bedrijven alsmede parti culieren zich op voor de nade rende prijzenslag. Ook blijkt enige buitenlandse belangstel ling te bestaan. Strijdbijl De veilingmeester begint op een laag niveau. Een lasbank wordt op veertig gulden inge zet. De aanwezigen weifelen nog. „Een beetje vlotter!", maant de veilingmeester, ter wijl hij zijn hamer als een strijdbijl door de lucht zwaait. Voor een magere zeventig gul den gaat de tafel de deur uit. Na het per opbod verkopen van kasten en gereedschapkis- ten, wordt een bureau op hon derd gulden ingezet Geen res pons. „Moet ik weer lager be ginnen," verzucht de veiling meester en roept Vijftig gul den." Voor iets meer gaat de schrijftafel tenslotte van de hand. Maar velen komen dan ook voor de meer prijzige waar. Na anderhalf uur zijn de kleinere voorwerpen, die eens onmisbaar waren voor het Ad ler bedrijf, alle weggehamerd. „Zo heren, van de rommel zijn we af,zegt de veilingmeester lachend. Hier en daar recht ie mand de rug. Half-slapenden ontwaken en slaan andere bie ders met argusogen gade. De bedragen gaan fors omhoog en lopen in de tienduizenden gul dens. Een onverhoedse bewe ging wordt door de veiling meester als een bod aange merkt. Wie last heeft van de sigarenrook van zijn buurman, moet vooral niet met opgehe ven hand de rook in de lucht proberen uit te wissen. Hij loopt de kans dan de nieuwe eigenaar te zijn geworden van hydrolische pers, waarvoor enorme bedragen neergeteld moeten worden. Stilzitten dus. Een van de aanwezigen in hel bijzonder, blijkt daar moeite mee te hebben. Die meneer wil ze allemaal. Hij heeft een groot bedrijf en is nog nooit zo goedkoop aan uitstekende per sen gekomen zo prijst de vei lingmeester de goederen aan. Het al oude spreekwoord heeft nog steeds zeggingskracht: de een z'n dood- Met de steel losjes tussen twee vingers laat de publieke ver koper zijn hamer steeds drei gend in de lucht balanceren. Een vulpen houdt hij in zijn andere hand geklemd om alle hoogste bieders onontkoom baar op papier vast te leggen. En zo passeert de complete in ventaris van Adler langzaam maar zeker voor de laatste maal de revue. Oud papier Het ophalen van oud papier in de Professorenwijk is succesvol. Sinds februari van dit jaar staat elke eerste maandag en dinsdag van de maand een container in de Zeemanlaan. De eerste tien maanden leverden een op brengst van 54.320 kilo oud papier op, goed voor 3.259 gulden. De opbrengst is overgemaakt aan de Neder landse Bijbelstichting voor een bijbelproject in Egypte en aan 'Kerk in nood' voor de bijbelverspreiding in Po len. Het is de bedoeling, dat de opbrengst van de maand december ten goede komt aan de actie 'Leiden helpt Polen'. Lezing De vereniging Oud-Leiden verzorgt dinsdag 17 november een lezing in in het Stedelijk Museum de Lakenhal aan de Oude Singel 28. De lezing wordt gehouden door A. Goge- lein, directeur van het Boerhaave-museum. De titel van de lezing is „Overdenkingen bij Linnaeus portret". De lezing begint bm acht uur. Informatie In buurthuis het Spoortje worden twee informatieda gen gehouden over alles wat met woningverbetering en woningonderhoud te maken heeft. De data zijn dinsdag 17 november om twee uur en dinsdag 24 no vember ook om twee uur. Op beide dagen is 'savonds vanaf half acht een herhaling voor degenen, die 's mid dags niet kunnen. Vertegenwoordigers van de stich ting Welzijn en gemeente, een architect en een sociaal raadsman verlenen hun medewerking aan de bijeen komsten. Prinsenbal De Leidse Carnavalvereniging 'De Hutspotten' houdt za terdagavond het jaarlijkse Prinsenbal. Dat gebeurt in de Residentie aan de Lange Mare. Om elf minuten over elf wordt dan de nieuwe Prins Carnaval bekend gemaakt. Deze carnavaleske bijeenkomst begint om negen uur. Jazz on Sunday Het kwintet van guitarist Hans van Leeuwen treedt zondagmiddag om drie uur op bij Jazz on sunday in het bowling-restaurant aan de Boshuizerlaan. Het kwintet speelt vooral swing en mainstream-jazz. Jongerenmis Het jongerenkoor Petrus-Leonardus houdt morgen om ze ven uur een themadienst in de Petruskerk aan de Lam- menschansweg. Het thema is „Toekomst met vertrouwen". Hoge Mors weg De gemeente gaat binnenkort de bestrating van de Hoge Morsweg vernieuwen. Gelijktijdig vindt een her indeling plaats. Met de wensen van de bewoners van het betreffende deel tussen Haagsche Schouwweg en pand 138 wordt rekening gehouden. De bewoners wordt gevraagd om die wensen kenbaar te maken tij dens een bijeenkomst in het Stadsbouwhuis op woens dag 18 november om drie uur. Konijnen De Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging houdt morgen en overmorgen haar jaarlijkse club-tentoonstelling. De tentoonstelling wordt gehouden in de aula van de scho lengemeenschap St. Agnes aan de Eijmerpoelstraat 3 en wordt morgenavond om acht uur geopend door wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest. Te zien zijn onder meer grote hoenders, dwerghoenders en konijnen in alle soorten en maten. Ook de vereniging De Vogelvrienden is op de ten toonstelling met allerlei vogels aanwezig. De expositie is geopend zaterdag van acht tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Volwassenen betalen twee gulden en kinderen tot 14 jaar vijftig cent LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen de minimumtarieven aan ka- naalgelden voor de ple ziervaart in drie jaar ver dubbelen. Dat maakte PvdA-gedeputeerde J.H. Boone (financiën) gisteren bekend. Het gaat onder meer om doorvaart door het Rijn-Schiekanaal, De Vliet, De Gouwe en het Aarkanaal. Practisch alle pleziervaarttuigen vallen onder deze minimumta rieven. Het is nog onduidelijk of de statenleden een dergelijke ver hoging zullen accepteren. Een voorstel tot verhoging van de tarieven met 35,6%, van 2,95 naar 4,00, werd gisteren door het CDA geamendeerd en met steun van de PvdA terugge bracht tot ruim 18%, naar 3,50. Het voornemen van GS is de tarieven drie jaar lang een gulden te verhogen. De ANWB en het Koninklijk Ne derlands. Watersport Verbond hadden in een brief al gepro testeerd tegen de voorgeno men verhoging. De argumen ten van GS „bevreemden" bei de instellingen. „Waarom moeten de tarieven voor de pleziervaart zoveel omhoog, terwijl de kosten zeker niet meer stijgen als die voor de beroepsvaart". Een woord voerder van de ANWB noem de als voorbeeld het Rijn- Schiekanaal. Bij doorvaart moet nu bijna tien gulden be taald worden, bij Delft en Leidschendam 3,50 en bij Delft ook nog eens een gemeentelij ke heffing van pakweg drie gulden. De Gouwe daarente gen is duidelijk goedkoper, na melijk slechts 3,50. De Stichting Plot 1(jiteravond het spits af- n een manifestatie dan een week met mateurs proberen de De directie sociaal werk van de ge- j teeft het Waag-ge- t en met volgende da ^ag vrijgemaakt voor oe amateurgezelschap- iasPl Weidse: acrobatiek, 11< fzang. kamermuziek, en jazz-sessies. lemaal nog wat haas tig gegaan", aldus de heer Van Loo van de directie sociaal- Cultureel werk: „Maar we wil len in de toekomst vaker van dit soort manifestaties houden. We hebben aanvankelijk ge dacht om elke woensdagmid dag iets te doen, tijdens de markt, maar dat was organisa torisch niet haalbaar. De Waag wordt namelijk beheert door de directie van de Groenoord- hal en de Stadsgehoorzaal en die kan zelf niets doen als ze iedere woensdag kwijt is. Nu doen we het in blokken. We hebben de gehandicapten- week gehad en nu dus de Leidse amateurs". Er is enige theaterverlichting aangebracht en een geluids-in- stallatie gemonteerd; er is een verplaatsbaar podium en er zijn stoelen. Het begin gistera vond was nog schuchter. De groep Wirzzles, met muziek uit de jaren 60, hadden wat pro- De groep Wirzzles op de bühne in de Waag. blemen met de electriciteit. De galm van de zaal viel echter mee. De bewegingsgroep van Plot deed het daarna maar zonder geluid, maar toonde ondanks een wat luidruchtig podium enige mogelijkheden van De Waag. De opkomst van het publiek was, gezien de ma tige voorpubliciteit („Publici teit is zo moeilijk. Bij de ge handicapten-week hebben we met strooibiljetten gewerkt"), redelijk. De heer Van Loo was niet ontevreden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3