deTijd Oriënt-Express in oude glorie hersteld Golfstaten richten economische unie op [en vierden ifhankelijkheid Peppino heeft weer vrienden Warde litiek aël dt t feller verzet r>r> mmm - Sensationele- spoed-verkoping Perzische Oosterse tapijten! SPOED-VERKOPING - wmvfsssss® Libiërs uit Tsjaad: strijd laait op Klimmen onder bewaking Wat gaat u zaterdag doen? Bloembollen kopen en in de tuinplanten. Mansion De whisky die L/ je pakt Mogelijke samenwerking Moskou-Bonn op gebied van kernonderzoek 1 p. INLAND LEIDSE COURAN"j DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 UAU De Polen hebben gisteren voor het eerst Tweede Weereldoorlog op massale wijze de on- ijkheid van hun land gevierd. Het Poolse staats- •esident Henryk Jablonski, leidde in Warschau Slle plechtigheden aan het graf van de onbeken- it in Warschau, terwijl in Gdansk arbeiders de hg van de onafhankelijkheid aangrepen om kpswerf te noemen naar generaal Pilsudski, die jrste Wereldoorlog een oorlog voerde tegen de in door de Poolse communisten gebrandmerkt een „burgerlijk dictator". >rd na de Eerste Wereldoorlog weer een onaf- je staat. De herdenking daarvan werd door de isten steevast genegeerd. Twee geleden werden sen bij de herdenking ervan opgepakt. Prinsje in Luxemburg geboren LUXEMBURG Maria Theresa, sinds februari van dit jaar de echtgeno te van kroonprins Hendrik van Luxemburg, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Het is het eer ste kind van prins Hendrik en zijn op Cuba geboren vrouw. De boreling werd met 101 saluut-, schoten begroet Ook in Sovjet-Unie onafhankelijke vakbonden STOCKHOLM Sinds de oprichting van de on afhankelijke vakbond Solidariteit in Polen is ook in de Sovjet-Unie de activiteit toegenomen van de arbeiders die kritiek hebben op het eco nomische systeem. Dit heeft de uit Estland af- kamp van zes jaar te hebben uitgezeten, in mei van dit jaar naar Zweden kwam, zei dat er met name in steden in Estland vrije vakbonden zijn opgericht Volgens Soldatov hebben de autori teiten de woordvoerders van deze vakbondjes inmiddels gearresteerd. Soldatov meldt ook dat onder de Russische burgerij gemor is ontstaan naar aanleiding van de Russische inval in Ag- hanistan vanwege het risico dat de soldaten daar lopen. Verzachtend LONDEN Een vrouw die deze week in het Engelse Norwich terecht moest staan wegens moord kon de rechtszaal als vrije vrouw verlaten. De 37-jarige Christine English voerde aan dat zij tot haar daad was gekomen omdat zij last had van menstruale span ning. De rechter aanvaard de dit als verzachtende om standigheid en veroordeelde haar tot een jaar voorwaar delijk. Mevrouw English had haar vriend met een auto overre den, nadat hij haar had ver teld dat hij een einde aan de verhouding wilde maken. ROME De Italiaanse president Pertini moest vorige maand de 7-jarige Peppino Galli bij zich in Rome uitnodigen om duidelijk te maken dat het jongetje geheel van melaats heid genezen is. Peppino mocht deze week voor het eerst weer naar school. Ondanks de woorden van Pertini bleven de schoolbanken om hem heen leeg. De ouders hielden hun kin deren thuis uit angst voor besmetting. Pas na verklaringen van specialisten uit de hoofdstad en van de onderwijsinspectie waren de ouders bereid hun kinderen weer naar school te stu ren. Dat is gisteren uiteindelijk gebeurd. Pep pino heeft nu weer vriendjes en volgens zijn vader zal hem dat niet meevallen, daarvoor is hij veel te lang alleen geweest. (Van een onzer verslaggevers) RDAM „De afgelopen 24 uur is de controle Israëli's op mij en mijn gezin enorm toegeno- veral waar ik heen ga, word ik door hem ge- Jelfs de stad mag ik niet meer verlaten". Dit zei de burgemeester van Nabloes, Bassam Shakaa, foon op een persconferentie die door de Werk- aformatiecampagne Palestijnen was belegd. groep, waarin diverse politieke partijen, Derde Wereld- vredesbeweging en universiteiten zitting hebben, start- lee haar informatieactie waarin aandacht gevraagd or de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. In .pagne zou de burgemeester van Nabloes de centrale rol noeten vervullen, maar zoals reeds eerder werd gemeld, ie Israëlische autoriteiten geweigerd Shakaa een uitreis- verstrekken. Op vragen over de huidige onrust op de ël bezette westelijke Jordaanoever antwoordde Shakaa, raëli's met veel machtsvertoon optreden in de belang- llestijnse steden. Hoeveel arrestaties er de afgelopen da- verricht is nog onduidelijk, maar het moeten er zeker in zijn. Vanmiddag, aldus Shakaa, zijn de Israëlische n er in geslaagd de staking van winkeliers in Oost-Je- te breken, maar dit betekent niet het einde van ons terpen elke vorm van zelfbestuur zoals dat geregeld is bnomie-besprekingen tussen Egypte en Israël. Een door gelegd zelfbestuur, aldus Shakaa, betekent niets anders wij op den duur worden geïntegreerd in het Israëlisch fel. Het harde politieke optreden van de Israëlische mi tt Defensie, Sharon, leidt er alleen maar toe dat het ver- j bezette gebieden verder zal toenemen, aak t Europese initiatief liet Shakaa zich weinig positief uit. pese Gemeenschap heeft nog geen samenhangend Mid- ten-beleid ontwikkeld, zo zei de burgemeester van Na- aar wel hopen wij dat er vanuit Europa een krachtig genomen gaat worden, omdat de EG een doorbraak zou- bewerkstelligen in de vastgelopen vredesonderhande- i het Midden-Oosten. In het bijzonder wees hij op'de rol triand zou kunnen vervullen. „Gezien de hechte Neder- aëlische betrekkingen zal er juist vanuit Nederland ik op de Israëlische regering uitgeoefend kunnen wor- lus Shakaa. kgroep Informatiecampagne Palestijnen wil met haar reiken, dat er meer begrip ontstaat voor de Palestijnse (telijkheidsstrijd. Tot 22 november zullen Palestijnse op bijeenkomsten in diverse steden uitgebreid aan het bmen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het gore Victoria-Station is één van die tochtige Londense eindstations, die een mens volledig van zijn reislust kunnen beroven. Bijna alle treinen die het aan doen, zijn vuil, antiek, versleten en onbetrouw baar. De honderdduizen den forensen, die er dage lijks gebruik van moeten maken, beschouwen' hun geregelde reisjes in de ra telende, krakende en schokkende rijtuigen van de Britse Spoorwegen als een vreselijke marteling, waaraan zij niet kunnen ontsnappen. Groot was daarom hun verba zing toen zij gisteren op de groezelige plavuizen van per ron acht een rode loper zagen liggen. Deze leidde naar vier Pullman-rijtuigen, die glan zend geschilderd en netjes ge poetst naast het perron ston den te pronken achter het bord: „Dit is de nieuwe Oriënt-Express." De Oriënt- Express was tientallen jaren lang de meest romantische en chiqueste luxe-sneltrein van Europa en reed tussen Parijs en Istanboel. In 1977 werd de lijn opgeheven. De nieuwe Oriënt-Express is een project van de Amerikaanse multimil jonair en trein-liefhebber Ja mes B.Sherwood, die volgende lente een belangrijk deel van de oude Oriënt-Express op nieuw in regelmatige dienst zal brengen. Eén trein gaat van Londen via Parijs naar Venetië rijden, een tweede trein alleen het traject Parijs- Venetië. Schaamteloos „Onze maximaal 175 reizigers zullen die 1.482 kilometer af leggen in werkelijk schaamte loze luxe", aldus James B.Sherwood, die niet alleen schatrijk, maar ook fijnproe ver is. Als ervaren gourmet zal hij er in de eerste plaats voor zorgen dat elke nieuwe Oriënt-Express op het traject Parijs-Venetië ook een voor treffelijke kok aan boord heeft. Het mag duidelijk zijn dat de reis Londen-Venetië uitsluitend bestemd is voor eerste klasse-passagiers. Ze kost bijna 1.200 gulden. Sher wood: „Dat is ongeveer even veel als per eerste klasse vlieg tuig". Het traject Londen-Pa- rijs komt op 750 gulden. In die prijs zijn geen maaltijden en drankjes begrepen. Toen de oorspronkelijke Oriënt-Express in 1977 afge schaft werd, vonden James B.Sherwood en zijn Sea Con tainers-groep dat doodjammer. Ze hebben ruim veertig mil joen gulden gestoken in hun opzet de legendarische trein terug op de rails te plaatsen. Voor dat bedrag zijn 35 spoor- rijtuigen aangeschaft, geres taureerd en aangepast aan de veiligheidsnormen van deze tijd. Het zijn allemaal wagens die vroeger gebruikt werden voor de Oriënt-Express. Zij werden ontdekt in Frankrijk en Engeland. Sommige ervan stonden in het spoorwegmu seum van Birmingham. Ande re lagen te verkommeren op het binnenplein van een grote brouwerij. Sherwood verwacht dat zijn maatschappij ongeveer vier jaar nodig zal hebben om haar investering terug te verdienen. Een grondig marktonderzoek heeft aangetoond dat voor de nieuwe Oriënt-Express meer dan gewone belangstelling be staat, vooral van Amerikaanse zijde. Sherwood is er zeker van, dat veel enthousiaste treinliefhebbers per vliegtuig uit de Verenigde Straten zul len overkomen om in Europa aan boord van zijn Oriënt-Ex press naar Venetië te kunnen rijden. De nieuwe treindienst begint op 28 mei 1982. ADVERTENTIE (Bekendmaking) van 3000 stuks Gedwongen, ter vereffening van openstaande belasting-schulden en buitenlandse crediteuren, hebben een aantal importeurs een direkte opdracht gegeven aan de PERZEN GIGANT, hun enorme voorraden rechtstreeks aan publiek en h.h. handelaren ten gelde te maken, donderdag 12 Nov. vrijdag 13 Nov. en zaterdag 14 Nov. 9.30-21.00 uur 9.30-18.00 uur 9.30-17.00 uur Zonder opgelden of andere bijkomende kosten! Tevens een zéér groot aantal zeldzame beleggings tapijten, leder tapijt handgeknoopt met certifikaat van echtheid. it it ji mrrn spui 2 den haag ■■I lall IM I (naast het Binnenhof) UAVImI A Tel.: 070-64 5216 ^ier constateert in zijn Igartikel dat de solidari- Nederland op is, en ®*3phuwt: „Als men bij ^^Juring de trekpaarden pnze economie de haver ludt die ze verdienen, de kar tot stilstand". Het r lWbnthult dat de ontmasker- ^akzalver Van de Moos- terug is op de kruiden- t. „Ik beschik over zoiets jn zesde zintuig dat mij in stelt voor elke lijdende die planten te vinden, |em kunnen helpen". El feen interview met majoor ad, commandant van de »n-militie in Libanon. kneer de Verenigde Sta ?ndere Arabische staten p let verstand zouden bren- p dat ze de deur moeten tetten voor de Palestijnen iu in Libanon leven, dan p ve een stuk verder. Er is Arabische landen plaats ïg voor hen". Voorts F t gesignaleerd dat de P van een Nederlands- rikaans passagiersvlieg- ekkii^e MDF-100, ernstig in ir is. „Voor Fokker is het sen geluk dat de twee ras- ljes F-27 en F-28 in aller- litvoeringen het zo goed j Want van haar niet zo ührikkelijk geinteresseer- SHJrtner lijkt ze het voorlo- liet te moeten hebben". aagse Post schrijft over ichterkant van het ge nu. Waarmee het werkge- .aheidsplan van Den Uyl 'PJf bedoeld. „Onder de ongelijks opgedroogde lijm n«afl°U(*e en n*euwe scheuren *7iarsten al duidelijk zicht- 8ra- Bovendien is tijdens het ^^erk een grote scherf on- - der tafel gewerkt, zodat het eindprodukt van beide PvdA- formateurs een akelig gat ver toont". Een interview voorts met de Amsterdamse zaken man E. van Eeghen die kan bogen op opmerkelijke contac ten in de Sovjet-top. „Een paar maanden terug zat ik aan een groot diner met Russische ge neraals. Toen zei ik ook: wat zitten we hier als idioten, we hoeven maar op de knop te drukken om elkaar te vernie tigen. Maar waarom in vredes naam? In een aantal oorlogen zijn we bondgenoten geweest. De eerste bevelhebber van de Russische vloot onder Peter de Grote was een Nederlander". Het omslagartikel beschrijft hoe de in de jaren zestig ge vormde linkse leraren van nu moeten opboksen tegen een steeds rechtsere jeugd. „De enige leerlingen die nu nog iets willen, zijn de kinderen van linkse, milieubewuste ou ders, en die worden door hun klasgenoten als aanpassers en slijmerds gezien". Een groot interview tenslotte met Marga Klompé. „Na elke formatie heb ik de verzuchting ge slaakt: o God, wat komen daarbij nog een hoop rare ei genschappen van mensen naar boven. Het naar de macht wil len grijpen, met ellebogen werken, elkaar besmeuren. Het is niet het beste in de mens wat dan boven komt". Vrij Nederland meldt dat ran cune Jan Terlouw tot de nieu we bondgenoot van Van Agt heeft gemaakt. „Hij heeft on langs aan zee gedineerd met Van Agt en daar laten door schemeren, dat hij persoonlijk weinig moeite meer heeft om afscheid te nemen van de PvdA, maar het politiek nu niet verstandig vindt". Het blad publiceert de tot dusver geheime correspondentie tus sen Luns en de toenmalige KVP-leider Romme over de kwestie Nieuw Guinea. En omdat het omspitten van ar chieven zo'n moeizaam karwei van de Nederlandse archivaris en zijn soms benepen angst voor openbaarheid. „De droom van sommige archivarissen is dat het archief uitsluitend be staat voor het genoegen van de archivaris. Dat iemand van dat archief gebruik zou willen maken, is hun een gruwel". Ook wordt gesproken met de schrijfster Josepha Mendels. „Ik begrijp er soms niets van: Mijn God, ik heb eens meege maakt dat een paar vrouwen urenlang praatten over hun werkster. Dat ze zich schaam den dat zij zaten te tikken, ter wijl de werkster het huis schoonhield. Wat is dat nou voor nonsens? Het heeft niets te maken met klassenonder scheid. Dacht je dat mijn werkster mijn werk zou willen doen? En mijn naaister, dacht je dat die zou willen ruilen?" In De Tijd ontkent Terlouw dat er spanningen zijn tussen hem en Den Uyl. „Joop en ik hebben nog nooit één hard woord met elkaar gewisseld. We zijn nog steeds prima vrienden. Maar een winstpunt van crisis en lijmen is, dat nu duidelijk is geworden dat er niet een superminister van So ciale Zaken en een uitgeklede van Economische Zaken is". Arie Kuiper, die ontslag heeft genomen als hoofdredacteur, zet uiteen waar het conflict bij zijn blad precies om draait. Eén ding mag een uitgever niet: hij mag de redactie geen blad opdringen dat de redactie niet wenst te maken. Trou wens, niet alleen mag de uit gever dat niet, hij kan het ook niet, om de eenvoudige reden dat de redactie zal weigeren". Onder de kop „De basis tegen de baasjes" een artikel over de tweespalt die is uitgebroken binnen het IKV. „Op een aan tal plaatsen zitten ze allang niet meer te wachten op wat ze bij het secretariaat in Den Haag denken, omdat men toe vallig zelf aan het denken is geslagen. In een aantal geval len kan dat leiden tot totaal andere conclusies dan men in Den Haag trekt". Een gesprek tenslotte met Mario Borrelli, de hoofdpersoon uit het be roemde boek „Kinderen van de zon" over de sloppen van Napels. „Terrorisme voedt vooral de behoefte aan een meer autoritaire staat Daar kan de arme in Napels nooit beter van worden. Daarom wijs ik ook het linkse terroris me, ondanks alle mooie idea len, af. Dat helpt niet Het brengt ons nog verder van huis". Hervormd Nederland wenst in verband met de perikelen bij De Tijd ons land een mediabe leid toe, dat „de media voor goed uit deze voor hen en hun lezers onwaardige sfeer haalt". Een gesprek voorts met de Amsterdamse politiepsychiater Frans Denkers. „Een pro bleem is het ontluisterde mensbeeld dat de politie heeft de sombere kijk op mensen. Mensen worden vaak bekeken als dozen vol listen en trucs, tot alles in staat". Aandacht ook voor het bejaardenprotest tegen de wapenwedloop. „Als je niets doet, ontloop je je ver antwoordelijkheid. De ouderen moeten zich niet verschuilen achten wij hebben onze tijd gehad. Ook oude mensen moe ten naar de toekomst leven. Die toekomst gaat door, ook na mijn dood". Een interview tenslotte met voorzitter Stein van de Stichting Bestrijding Antisemitisme. „De mythe van de machtige joodse bankier in Europa wordt heden ten dage vertaald in de macht van het Israëlische leger. De angst voor de uitbreiding van de jo den is er in Europa nog N'DJAMENA De gevechten in het oosten van Tsjaad, die gisteren uitbraken tussen een heden van ex-minister van de fensie Habre en regeringstroe pen, zijn overgeslagen naar de stad Guereda. Ook zou er vol- genms militaire woordvoer ders in N'Djamena gevochten worden bij de steden Iriba en Adre, die net als Guereda bij de grens met Soedan liggen. De gevechten braken gisteren uit, terwijl de naar schatting 10.000 man sterke Libische in terventiemacht bezig was met de terugtrekking uit Tsjaad. De Libische troepenmacht, die vorig december ten gunste van president Oueddei ingreep en de strijd met de guerrillastrij ders van Habre beëindigde, wordt nu vervangen door een Interafrikaanse vredesmacht. Protest Castro in Washington Post WASHINGTON De Cu- baanse president Castro heeft zich in een ingezonden brief in Washington Post fel gekeerd tegen de beschuldiging van de Amerikaanse regering, dat zijn land betrokken is bij de strijd in El Salvador. Ook berichten van de Was hington Post zelf over Cu baanse betrokkenheid bij de gevechten werden door Castro als laster bestempeld. Hij heeft de Post, maar vooral de Ame rikaanse regering, gevraagd bewijzen te overleggen. Vol gens de Cubaanse president zijn de beschuldigingen alleen maar bedoeld om een Ameri kaans militair ingrijpen in Midden-Amerika te kunnen rechtvaardigen. Er zijn al ge ruime tijd berichten over plan nen voor een Amerikaanse in terventie in onder meer El Salvador. Minister van buiten landse zaken Haig wilde eer der deze week de mogelijkheid van dergelijke acties niet uit sluiten. In de Verenigde Staten lijkt het beklimmen van wolkenkrabbers tot een nieuwe rage uit te groeien. De 27-jarige Dan Goodwin, die zich al eerder dit jaar aan een wolkenkrabber had gewaagd, beklom gisteren een honderd verdiepingen tellend gebouw in Chicago vanwaaraf hij een prachtig uitzicht had ovc het Michi- gan-meer. Leden van de brandweer van Chicago probeerden Goodwin vergeefs van zijn gevaarlijke tocht af te houden, maar lieten hem tenslotte maar begaan. Na terugkeer op de begane grond werd Goodman gearresteerd. Welke straf hem te wachten staat, is nog niet bekend. advertenties J *£leu«c BONN De Sowjet-Unie heeft kort voor de komst van president Brezjnev naar Bonn laten weten met West-Duitsland te willen samenwerken op het gebied van nucleair onderzoek. Dit werd gisteren in goedinge- lichte kringen in Bonn vernomen. Het zou hierbij vooral gaan om de ontwikkeling van hoge-tempera- tuurreactoren. De mogelijkheid voor samenwerking is voor het eerst aan d e orde geweest tijdens een bezoek aan Moskou van de premier van de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, Rau. Deze heeft samenwerking op het gebied van hoge-temperatuurreacto- ren, een specialiteit van de twee landen, vorige maand bespro ken met de Russische vice-premier Kostandov. De samenwer kingsplannen zouden volgens de genoemde bronnen verder be sproken kunnen gaan worden, tijdens het bezoek van Brezjnev aan Bonn op 22 november. De christendemocratische oppositie en een vooraanstaand lid van de Vrije Democratische Partij (FDP) hebben gisteren opge roepen tijdens het bezoek van Brezjnev te betogen tegen de be zetting van Afghanistan en de schendingen van de rechten van de mens. Griekenland vraagt VS terugtrekking kernwapens ATHENE De Griekse rege ring gaat de Verenigde Staten dringend verzoeken de kern wapens van de Amerikaanse bases in Griekenland te ver wijderen. Volgens onderminis ter Dimtrios Maroudas zal het weghalen van de atoomkop pen het belangrijkste onder werp van gesprek zijn bij de Grieks-Amerikaanse onder handelingen over de VS-bases. De nieuwe Griekse regering van Andreas Papandreou is voor het geheel kernwapenvrij maken van de Balkan en is be reid daarto eenzijdige stappen te ondernemen. RIADH De zes Arabi sche Golfstaten hebben een economische unie op gericht en met de goed keuring van het Saoedi- sche vredesplan blijkt dat zij ook hun buitenlandse politiek zoveel mogelijk op elkaar willen afstem men. Dit ziin de belang rijkste resultaten van de tweedaagse topconferen tie, die in Riadh werd ge houden en waaraan werd deelgenomen door Saoedi- Arabië, Koeweit, Bahrein, Qatar, Oman en de Vere nigde Arabische Emira ten. De zes Arabische Golfstaten riepen gisteren op tot be'eindi ging van de inmenging van supermogendheden en keer den zich tegen de „aanwezig heid van buitenlandse vloten en bases" in hun gebied. De premier van Koeweit, kroonprins Saad Abdoellah al- Sa bah, verwierp de Ameri kaanse opvatting dat het grootste gevaar voor de Arabi sche landen zou komen van de Sowjet-Unie. „Wij in Koeweit beschouwen Israël als het 'voornaamste gevaar, dat de gehele Arabische wereld be dreigt", zei hij gisteren in een interview dat gepubliceerd werd in het Engelstalige Gulf Daily News. Israël heeft gisteren het aan bod van koning Hoessein van Jordanië, om op basis van het Saoedische vredesplan weder zijdse onderhandelingen te be ginnen, afgeslagen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7