Middenschool: drie jaar niveau verschillen Haagse rechtbank begint experiment 4 CDA wijst spreker aan voor vredesmars 'AN KEMENADE EN DEETMAN: bil schrapt 800 ktien in Pernis n ndt werkte voor CIA Nederland goed om in te leven99 Arbeidsconflicten dreigen over prijscompensatie nu U0E0 teidóe Goma/rit Donderdag 12 november 1981, 72e jaargang no. 22116 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoü Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummere/ 0,70. Film „Het mysterie van de verdwenen schoolmeisjes" op Ned. I om 19.00 uur. Om 20.50 uur vrouwenprogramma „Kijk haar" over verkrachting. Op Ned. II om 19.25 uur „De smokkelaar" en om 20.27 uur „Evans" van Agatha Christie. In „Brandpunt" om 21.20 uur de vastgelegde tankschepen. Opklaringen, maar in de mid dag toenemende bewolking en af en toe regen. Middagtëmpe- ratuur ongeveer 9 graden. Ma tige westenwind, in de middag draaiend naar zuidwest en toe nemend, aan de kust tot hard. Zon op: 7.57, onder 16.51 uur. Schev. hoogw.: 3.32 en 15.47 uur. Laag: 11.42 uur. ongelijke voeten correspondent Cees Manders) Johan Cruijff heeft twee onge- n. Na 16 jaar topvoetbal op alle den van de wereld zijn ze daar htergekomen. Johan Cruijff is in de Italiaanse plaats Ascoli e te maken voor een bepaald tbalschoenen. Uiteraard werd maat genomen voor een paar ran het door hem gesponsorde jen ontdekte men het verschil: rvoet is één maat groter dan 'voet (39,5 tegen 40,5). Zelfs verbaasd: „Nu begrijp ik pas", waarom ik altijd pijn aan mijn I, als ik speelde". Hij had het «rder gemerkt. WERKLOOSHEID: 14.000 MEER DEN HAAG In oktober zijn er 14.000 werklozen bijgekomen: 14.400 mannen raakten zonder werk terwijl de werkloosheid on der vrouwen met 300 afnam. Zij brengen het totaal aantal op 427.200 werkzoekenden. Gecorrigeerd naar invloeden van het seizoen was de totale stijging nog groter: ruim 19.100. Het gecor rigeerde werkloosheidscijfer ligt nu op 423.300. De bij de arbeidsbu reaus geregistreerde openstaande vraag naar arbeidskrachten daalde met ruim 1000 tot 16.600. Fruit van de markt het meest populair DEN HAAG De leus „Op de markt is uw gul den een daalder waard" blijkt vruchten af te wer pen. Bijna 25 procent van het fruit dat in de maan den april tot en met juni in Nederland is verkocht, was afkomstig van de marktkoopman. Aldus cij fers van het produktschap voor groente en fruit. Twintig procent van het fruit werd in de groente winkel verkocht. Nieuwe problemen met ruimtependel CAPE CANAVERAL Technische moeilijkheden blijven de lance ring van het Amerikaanse ruimteveer Columbia dwarsbomen. Na de problemen van verleden week, die ertoe leidden dat de lancering tot vandaag werd uitgesteld, hebben nieuwe storingen andermaal voor oponthoud gezorgd. Vannacht werd de lancering van half twee naar vier uur Nederland se tijd verschoven. Bij het sluiten van deze editie was niet duidelijk of dit tijdstip wel gehaald zou worden. De problemen concentreren zich rond een computer, die zorgt voor de verbinding tussen de Co lumbia en de vluchtleiding. Besloten is het apparaat te vervangen door eenzelfde apparaat uit de nog in aanbouw zijnde tweede shutt le, de Challenger. Het onderdeel moest echter eerst worden overge vlogen van Californië naar Cape Canaveral in Florida. Bovendien heeft men vannacht te kampen gehad met storingen in de brandstof voorziening. Als de lancering vandaag doorgaat komt de Columbia volgende week dinsdag op aarde terug. Tariefsverhogingen per 1 januari DEN HAAG De premies van individuele particuliere ziektekostenverzekeringen zonder eigen risico, gaan volgend jaar met 8.3 procent omhoog. Wanneer sprake is van een eigen risi co dan kan de premie zelfs met 12.9 procent worden opgetrokken. Premies die mede afhan kelijk zijn van de leeftijd van de verzekerde mogen eveneens omhoog met 8.3 procent. Ook de tarieven van dagbladabonnementen en dagbladadvertenties gaan met ingang van 1 ja nuari respectievelijk 7.3 en 8.5 procent omhoog. Op dezelfde datum wordt ook de de brandver zekering voor winkelpanden en inboedel tien procent duurder. Het ministerie van economi sche zaken heeft deze verhogingen inmiddels goedgekeurd. i— Fan onze parlementaire redactie) N HAAG Minister Kemenade en staats- taris Deetman zijn |f|i"eengekomen dat er n J middenschool komt een driejarige oplei- die de leerling in limaal vier jaar kan lopen. Alle vakken op verschillende au s en in verschil- ven. De tweede fase zal uiteenvallen in twee soor ten vervolgonderwijs: al gemeen of beroepsonder wijs, dat twee tot vier jaar gaat duren. Dit blijkt uit richtlijnen die de bewindslieden hebben opge steld. Begin volgend jaar zal waarschijnlijk een nota over de eerste fase van het geïnte greerd voortgezet onderwijs 3 tempo worden gege- verschijnen, zo blijkt uit ver trouwelijke bronnen. De vakken die iedere leerling op de middenschool gaat vol gen zijn: Nederlands, lichame lijke opvoeding, wiskunde, in formatica, Engels, techniek en ambacht, huishoudelijke vaar digheden en expressie. Boven dien vindt „oriëntatie op twee moderne talen" plaats en aan sluitend daarop moet voor één moderne taal worden gekozen. Overige kennisgebieden, waaruit de leerling mag kie zen: natuur, samenleving, ge schiedenis en geestelijk leven. Ook zal het minimum aantal lesuren, dat een leerling per vak moet volgen, worden vast gelegd. Aan het eind van de midden school krijgt elke leerling een advies mee over het vervol tweejarige opleiding wordt beoogd, daar deze geen aan sluiting lijkt te bieden op ver volgopleidingen. De opleidingen van lager en middelbaar beroepsonderwijs gaan in hun huidige vorm ver- gonderwijs. Aan dit advies kan dwijnen. Daarvoor in de plaats echter niet het recht worden ontleend toegelaten te worden. Het algemeen voortgezet on derwijs gaat bestaan uit een vierjarig gymnasium, een vier- komen twee-, drie en vierjari ge beroepsopleidingen. De be doeling van deze nieuwe opzet is, dat er een goede doorstro ming kan plaatsvinden tussen jarig atheneum, een driejarig deze verschillende opleidings- en een tweejarig havo. Het is niet duidelijk wat met die l'AG Shell Nederland gaat de komende vijf óantal ondernemingen in Pernis sluiten. Daar- /allen 400 arbeidsplaatsen in de chemiesector —ij de raffinaderijen. Reden voor het besluit is Unif overcapaciteit in de raffinage en de-che- 's Shell. Bij de Shell-complexen in Pernis wer- lenteel 6.300 mensen. Jell blijven zowel de olie- als chemiesector de komen- :onfronteerd met problemen die voortvloeien uit de in Europa. Deze is ontstaan door een sterke daling in West-Europa. De raffinaderij in Pernis moet ipacter en moderner gemaakt worden, aldus Shell, len hebben geschokt gereageerd op de Shell-medede- irder Piet Scheele van de Industriebond FNV vroeg ^jer terecht moet komen van de toezeggingen die Shell met betekking tot het omzetten van aardgaswin- ^■k. De oliemaatschappij zelf houdt het voorlopig bij de jat in 1987 21.400 Nederlanders op de loonlijst zullen -jveel als eind vorig jaar. Haag zoekt nieuwe spelers FC Den Haag mogelijk twee nieu- J aantrekken om te |it de malaise te ko- nederlaag bij Go jles (3-0) liet trainer Vianen gistera- p dat de ploeg be ft aan een organisa- achterhoede en een ide middenvelder, leg schreeuwt om t", zei hij. beter den Duik is g eens met zijn oe- j en stelt, dat er nu lie bezuinigingen) !moet worden geïn vesteerd. „Het allerbelangrijk ste op dit moment is overleven in de eredivisie en (met deze groep is dat onmogelijk", aldus de preases. Vrijdag praat het bestuur van FC Den Haag met dat van FC Utrecht over de te rugkeer van Aad Mansveld naar het Zuiderpark. Een naam van de beoogde mïdden- vejder kon gisteren nog niet worden genoemd. Binnenkort zal FC Den Haag ook een on derhoud met de gemeente hebben over deze zaak. Gisteravond een laagte record bij de negen eredivisie wed strijden. Er kwamen slechts 66.000 toeschouwers. lm gebruikte biologische wapens" K Een bijzondere onderzoekscommissie van de i Naties heeft „onweerlegbaar bewijs" gevonden, dat je en door Vietnam gesteunde strijdkrachten dodelijke f wapens hebben gebruikt in Indochina. Dit werd gis- leen westerse diplomaat in de Thaise hoofdstad Bang- jiard. It onweerlegbare bewijs nu precies bestaat is niet be- ïplomatieke kringen in Bangkok wordt echter wel ge- de VN-commissie de hand heeft weten te leggen op i die Sowjet-etiketten droegen en waarin het beruchte |er" werd aangetroffen. Deze poeder, het gif myco- fgeleid van een graanschimmel die alleen in de Sow- porkomt. Vietnam heeft tbt nu toe het gebruik van 'S bgifwapens ontkend. peïndigde de VN-commissie haar onderzoek, dat gedu- leel dagen werd verricht aan de grenzen van Thailand n Cambodja. IK De voormali- |tse premier en hui per van de West- ïlistische partij SPD, idt, heeft in de jaren erkt voor de Ameri- teime dienst CIA en ?he geheime dienst t de gezaghebbende ise columist Jack |Wiens artikelen on torden gepubliceerd 'ngton Post. Ander son zegt zijn onthullingen te baseren op de uitspraken \an vier voormalige leden van de CIA, wiens namen hij weigert te noemen. Volgens hen be stond er wantrouwen tegen Brandt omdat deze ook werk zaam zou zijn voor de Russi sche KGB. Een soortgelijke beschuldiging tegen Brandt is in 1977 al eens geuit. Ook nu hebben Brandt en zijn partij de beschuldiging fel weerspro ken. Zwanen- vader Voor de Hamburge „zwanenvader" Ha- rald Niess is een drukke tijd aange broken. De honder den zwanen in de Noordduitse stad, die al meer dan 400 jaar het symbool zijn van de onafhan kelijkheid van de Hanze-stad, moeten weer naar hun win terverblijf worden gebracht. Niess is in de voorbije 30 jaar zeer bedreven ge raakt in het vangen van de zwanen, die hij vervolgens per boot naar hun tijde lijke onderkomen begeleidt. WASHINGTON Nederland is het tweede beste land om in te leven als men kijkt naar kindersterfte, verwachte levensduur, het kunnen lezen en schrijven. Zaken als inkomen, belasting, huisvesting en andere economische omstandigheden tellen hier bij niet mee. Zweden komt op de eerste plaats, en Nederland deelt de tweede plaats met Denemarken. IJsland, Noorwegen en Japan. Guinee-Bissau in Afrika neemt de laatste plaats in. De volgorde blijkt uit een lijst die is vastgesteld door het milieu fonds, een organisatie in Washington die studie maakt van mi lieu- en bevolkingsvraagstukken. In Nederland zelf is een ruime meerderheid het erover eens dat de verzorgingsstaat gehandhaafd moet blijven. Zeventig procent is van mening dat „aan sociale uitkeringen en gemeenschappe lijke voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezondheid en welzijn niet mag worden getornd", zo heeft een onderzoek van het Bureau Lagendijk uitgewezen. Een meerderheid verwerpt een hogere belastingdruk om het werkgelegenheidsplan van mi nister Den Uyl te financieren, en tweederde vindt dat de men sen geprikkeld moeten worden tot economische activiteit. HARD STANDPUNT VNO (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Ernstige arbeidsconflicten dreigen in de komende tijd. De werkgeversorganisatie VNO heeft aangekondigd, in het spoedig te verwach ten najaarsoverleg tussen regering, werkgevers en vakbeweging over de ar beidsvoorwaarden voor 1982 kortingen op de prijs compensatie en op de so ciale uitkeringen aan de orde te willen stellen. De vakcentrales FNV en CNV wensen hierover ab soluut niet te onderhande len, voor hen zijn dit on aantastbare zaken. „Het VNO verpest met zijn uit spraak bij voorbaat het overlegklimaat grondig," zo zei een woordvoerder van de FNV in een reac tie. VNO-voorzitter mr.C.van Veen zei gisteren op een pers conferentie namens zijn be stuur, dat honderden bedrij ven er zo slecht voorstaan, dat zij niet meer in staat zijn de prijscompensatie te betalen. Ter verlichting van de lasten zouden voorts de sociale uitke ringen aan de orde moeten ko men. Onder meer wil het VNO in de ziektewet twee wachtdagen voor rekening van de werknemers en vervol gens drie op kosten van de werkgevers ingevoerd zien. Over de introductie van inves- teringsloon valt met het VNO op centraal niveau niet te pra ten, zo stelde Van Veen. Dat kan hooguit een gesprekspunt zijn in bedrijfstak of onderne ming. De werknemers moeten er zeer bewust zelf over beslis sen, zo zei Van Veen, nadat zij hebben kunnen zien wat er vólgend jaar van hun inkomen netto overblijft. Ze zullen na melijk al flink extra getroffen worden door hogere premies en belastingen. Over korting op de prijscom pensatie valt met -ons niet te praten, dat zou hét hele sy steem aan het wankelen bren gen, aldus de vakcentrales. En ook aantasting van de sociale uitkeringen, met name door ontkoppeling van die uitkerin gen van de minimumlonnen, is voor ons onbespreekbaar. Bij het CNV wil men wel de mogelijkheid openlaten dat in de bedrijfstakken een stuk prijscompensatie wordt ge bruikt voor werkgelegenheids- doeleinden. Het VNO kiest zijn harde opstelling omdat het hoogst ontevreden is over het regeerakkoord van het kabi- DEN HAAG De voor malige vice-voorzitter van de ARP, dr. Dick Kuiper, zal door het CDA worden afgevaardigd als spreker naar de vredesmanifesta- tie in Amsterdam op 21 november. Kuiper is thans lid van het dagelijks be stuur van het CDA. Zoals bekend had het CDA het organisatiecomité van de de monstratie gevraagd, in de rij van sprekers die op 21 novem ber zal optreden, ook een CDA'er aan het woord te la ten. Het CDA liet gisteren we ten, dat Kuiper „inhakend op de doelstelling van de demon stratie de CDA-benadering ter zake zal vertolken". Maandag zal het organiserend comité overleggen of de CDA-spreker welkom is. Eerder is gesteld dat alleen die CDA-spreker welkom is die de oproep van de demonstratie volledig on derschrijft. Minister Van Mierlo moet, zo vindt D'66-kamerlid mevr. Groenman, duidelijk maken of militairen in uniform mogen deelnemen aan de demonstra tie. Binnen de ministerraad is de eventuele deelname van ministers en staatssecretaris sen punt van overleg. RECHTBANKEN GAAN BELEID OM NIET TE VERVOLGEN BETER OP ELKAAR AFSTEMMEN LEIDEN/DEN HAAG Bij de rechtbank in Den Haag, het arrondissement waartoe ook de Leidse re gio behoort, is een experi ment begonnen om te ko men tot een gelijke be handeling van kleine de licten zoals diefstal, mis handeling en vernieling. In gezamenlijk overleg hebben de officieren van justitie een lijst opgesteld met criteria over de behandeling van dergelijke Zaken. Op die lijst staat ver meld in welke gevallen van vervolging wordt afgezien. Met deze lijst hopen de officie ren van justitie meer rechtsge lijkheid te verkrijgen in de be handelde zaken, een efficiën tere werkwijze te krijgen en meer duidelijkheid aan de po litie te verstrekken over het beleid. Er wordt overwogen ook bij andere rechtbanken dergelijke experimenten te starten. Het experiment in Den Haag is begonnen naar aanleiding van een onderzoek dat in op dracht van het ministerie van Justitie is uitgevoerd naar de mate waarin bij kleine delic ten wordt afgezien van vervol ging. Daarbij werden dossiers onderzocht van zaken die speelden bij de rechtbanken in Den Haag, Dordrecht, Rotter dam en Middelburg. Bij dief stal bleek de beslissing over al dan niet vervolgen vooral af te hangen van de grootte van het gestolen bedrag. Bij mishande ling speelde de relatie tussen de dader en het slachtoffer een grote rol. Bij vernieling speelde weer de grootte van de schade een voorname rol, e- venals het feit of de schade door de dader werd vergoed. ADVERTENTIE liter fles Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Diplomaat VS ongedeerd bij aanslag PARIJS Christopher Chap man, in afwachting van de komst van een nieuwe ambas sadeur momenteel de voor naamste diplomaat (zaakgelas tigde) op de Amerikaanse am bassade in Parijs, is vanmor gen ongedeerd gebleven hij een aanslag op zijn leven. Toen Chapman bij zijn woning wegreed werd hij beschoten. De wagen werd wel geraakt. Chapman niet. De dader is ontkomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1