FC Den Haag dreigt lachertje te worden 'ij onstuimig NAC Ajax laat zich niet afbluffen aarrijden lijdt aan bloedarmoede enniat ch £UP ennia RENTREE MANSVELD TEGEN FC UTRECHT VERWACHT LEIDSE COURANT DONDERDAG 12NOVEMBER1981 PAGINA 11 vertivsn Vianen: ,,Dit geifchreeuwt om ver is ee|«» king1 f/' )TER FC Den elijkfeigt zo onderhand k. iertje van de eredi- h'jbiworden en daarom .jiiet verwonderlijk bevagisteravond na voor> nederlaag, 3-0 lt (Ahead Eagles, har- ïirden vielen. Voor- •rde Beter den Duik bij- V0Wd: „We hollen deze ploeg is AJjs. Ik denk dat we het niveau van defrsteklas amateur- vanjtkomen. Er moet ejeuren". En trainer givan Vianen: „We prekegesPee^» dit was ningjend zwak. De spe- ït pien achter hun te- is qder aan, waardoor verettend veel balver- Ï0 to, - er goed ziet. Dit elf- net reeuwt om verster- an h|r moet een organi- n de achterhoede —■•en een middenvel der die verdedigend sterk is. Ik zal er bij het bestuur op aandringen dat die nieuwe spelers er ook daadwerkelijk bijkomen". Juist. FC Den Haag ligt hele maal door de war en het is in derdaad tijd eens flink om hulp te roepen. Zonder woor den deed de ploeg dat gistera vond al op het veld. Het on vermogen sprak boekdelen. Met uitzondering van de weer zekere doelman René van Antwerpen, de enkele late be vliegingen van Bram Rom berg, de pogingen van Lex Schoenmaker alsnog iets te redden en de werklust van een ontheemde Nicky Morgan, viel er niets leuks te vermel den. In het centrum waren Cees Tempelaar en Simon van Vliet respectievelijk een onze kere laatste man en een on machtige voorstopper tegen Kees van Kooten. Op de rech tervleugel werd Guido Pen herhaaldelijk gedold door Eij- kelkamp, een pas zeventien-ja rig, slungelig talent, dat net uit de jeugd van een provincie- ploeg is geplukt. Aan de lin kerkant had Joop Korevaar niet genoeg aan zijn routine om overeind te blijven en op het middenveld had Schoen maker niet genoeg invloed om Treling en Bouma te vertellen, waarom ze daar stonden. Pre- vo had één goed moment en Morgan miste drie toch zeer goede mogelijkheden. Zooitje Bij elkaar leidde dat tot een formatie, waarvan de spelers geen enkele steun aan elkaar hadden, waarin elke lijn ont brak, waar zelfvertrouwen nog niet eens gespeld kan wor den, kortom een zooitje. Op zich was dat al onthutsend, maar het wordt allemaal nog erger met in gedachte de pres taties, waartoe vrijwel dezelf de groep eerder dit seizoen wél in staat was. Martin van Via nen heeft geprobeerd het ver val enigszins tegen te gaan door een basisformatie drie wedstrijden zijn vertrouwen te geven. Door blessures en ziek tes ging dat niet letterlijk door, maar de grote lijn bleef wel degelijk zichtbaar. Na die drie wedstrijden zegt Van Vianen eerlijk: „Dat experiment is mislukt". FC Den Haag, dat in die periode vooral herkenbaar was aan verdedigend voetbal met twee spitsen, kon in de laatste acht wedstrijden (inclu sief het bekergevecht met FC Utrecht) welgeteld één gelijk spel bejubelen. Zoiets houdt de gedachte aan reizen naar Hee renveen en Veendam wel le vendig. Om het verhaal even af te ma ken, Go Ahead scoorde door Van Kooten (al na twee minu ten), Eijkelkamp (na eerst een spetter tegen de lat) en weer Van Kooten (uit een door scheidsrechter Gans cadeau gegeven strafschop). Dat er piet meer treffers vielen was voornamelijk te danken aan de snelle desinteresse aan De venter kant. Daarmee genoeg over alles wat er voor FC Den Haag is mis gegaan, nu gaat het erom wat er moet gebeu ren. De leiding windt er geen doekjes om, dat alles in het werk moet worden gesteld om in de eredivisie te blijven. Daaraan wordt zelfs de tot nu toe zo geslaagde bezuinigings- ingreep ondergeschikt ge maakt. Voorzitter Den Duik: „Wat heb je aan een financieel gezonde club in de eerste divi sie?" Verandering De eerste verandering ligt nogal voor de hand, Mansveld komt terug. Het kan bijna niet anders of hij maakt volgende week zondag zijn rentree te gen zijn huidige werkgever FC Utrecht, die zich nogal ge willig opstelt in de toch op zienbarende transfer. Vrijdag moet er meer duidelijkheid over komen. In een gesprek zijn Van Vianen en Den Duik het er in ieder geval over eens geworden, dat Mansveld (on danks eerdere bedenkingen van de trainer) zeer welkom is. Blijft over dé verdedigende middenvelder, waarbij de na men van Albertsen en Wickel voornamelijk op de lachspie ren werken en dus ook maar niet serieus moeten worden genomen. Wel zoekt FC Den Haag een type als Albertsen, maar die liggen zeker in deze fase niet zo voor het oprapen. Interessant is ook hoe de ge meente tegenover deze luid ruchtige ontwikkelingen staat. De invloed van die kant is de laatste jaren alsmaar toegeno men en Den Duik zal de ko mende dagen ongetwijfeld in nig contact met het bestuurs college onderhouden. Nog spannender wordt het als straks (23 november) het con tract met Morgan afloopt. Kan FC Den Haag die spits, die steeds duidelijker gaat meede len in de malaise, behouden qf niet. Onzekerheid troef bij een club die alleen nog maar kan denken aan overleven. Dat laatste kunnen alleen ploegen met een hart. En om dat terug te krijgen is meer nodig dan twee aankopen. DICK HOFLAND Scoreverloop: 2. Van Kooten 1-0, 41. Eijkelkamp 2-0, 52. Van Kooten 3-0 (strafschop). Scheidsrechter. Gans. Toeschouwers: 3000. Go Ahead Eagles: Endeman; Back, Oude Wesselink, Witbaard; De Goey (Marsman), Woudsma, Voskamp, Smit; Hazelhekke, Van Kooten, Eij kelkamp. FC Den Haag: Van Antwerpen; Pen, Tempelaar. Van Vliet. Kore vaar, Bouma (Keloglu), Schoenma ker. Treling. Romberg; Prevo (Van Delft), Morgan. immers winnen confrontatie relaties van eredivisie ioudt ioofd joel Guus van der Borgt lost een schot op het doel van Jan Formannoy van Sparta. De bal zou in de volgepakte tribune verdwij nen. REDA Sparta im de absolute climax befaamde carnavales- ndje NAC". Een cli- Bredase ogen. Het kli- het knusse Brabantse etje was er overigens e geschikt voor. Im- »or het eerst sinds vijf as het uitverkocht loeschouwers). Huisor- demonstraties van le de KMA. zorgden rmaak en sfeer. Waar i ikelijk om ging was |it moest winnen tegen lat zich in deze voet- |ng ook zo verrassend «rde in de eredivisie. J zou het feest van de de elfde voor Breda k volmaakt zijn ge- Êchter, Sparta tponde nuchterder, ervarener de meer geordend dan liimige Bredanaars en Jrdoor de confrontatie elaties van de eredivi- p-0. De Rotterdamse formatie pak te de zaken ook taktisch goed aan zonder daarbij het kijkspel tekort te doen. Aanvallen deed de brigade van trainer Barry Hughes zonder schroom, wan neer het kon. Het ging er Sparta in de eerste plaats om NAC's sterkste linie te ont krachten: het middenveld met snel opkomende spelers als- Ton Lokhoff en Edy de Schep per, die wedstrijden een nu merieke meerderheid creëer den ten opzichte van de vijan delijke verdediging. Koos Waslander, die zijn rentree vierde na een schorsing, loste in deze opzet soms De Schep per af. Met Dick Advocaat als verde digende middenvelder, Roelf- Jan Tiktak als een steeds ster ker wordende aanvallende middenvelder en de „hangen de vleugelspitsen" Ronald Lengkeek en Geert Meijer werd het Bredase middenrif door Sparta van de voortzet ting der triomfen afgehouden.- Sparta leek NAC trouwens al vanaf het begin in de tang te hebben. De aanvankelijk ner veuze verdediging van NAC slaagde er niet in verbindin gen te realiseren met het mid denveld, hetgeen foutieve pas ses tot gevolg had. Betrouwbare sluitpost Op basis van inzet en enthou siasme veroverde de thuisclub na een kwartier toch een over wicht, hetgeen resulteerde in doelpogingen van Guus van der Borgt, die 's middags nog zijn contract met NAC tot de zomer van 1983 had verlengd. Sparta bezweek niet onder de druk, die NAC uitoefende. Het had bovendien in doelman Jan Formannoy een betrouwbare sluitpost. Bovendien werd de verbinding met de voorste li nie onderhouden dankzij de grote actieradius van Tiktak, die de snelle Wout Holverda zelfs perspectiefrijk lanceerde. Juist, nadat de ergste benau- wenissen waren doorstaan, sloegen de Rotterdammers toe. Holverda ving de bal na een lange pass op, David Loggie nam het leer over en kaatste het terug naar Hoverda, wiens voorzet schitterend met het hoofd door Ronald Lengkeek werd verzilverd. NAC's dadendrang werd er al leen maar door vergroot, het geen het kijkspel1 in waarde deed stijgen. De thuisclub was via Lokhoff trouwens dicht bij de gelijkmaker. Formannoy hield het leer echter via zijn vingertoppen en de paal uit het doel. De meest doelrijpe kans kreeg de formatie van trainer Jo Jansen in de eerste minuut van de tweede helft. Een collectieve misser van de Spartaanse verdediging gaf Leen Swanenburg de gelegen heid alleen op Formannoy af te stormen. De blonde NAC-èr schoot naast. Hij was trouwens ingevallen voor Waslander, die wegens een blessure in de kleedkamer was achtergeble ven. De rossige Bredanaar moest de tol betalen voor zijn harde spel. Zijn onverzettelijk heid ontaardde voor rust soms immers in door(d)rammen, waarmee hij en passant doel man Formannoy en Chris Dekker van Sparta knap „be schadigde". Ook in de tweede helft sloeg Sparta toe in een periode, waarin NAC hevig aandrong. De tweede tegenvaller had NAC overigens ook aan zich zelf te wijten. Het gaf Holver da immers te veel ruimte om doelman Ton van Eenennaam met een lob te passeren. De zelfde speler zou ook nog let terlijk een kans voor open doel missen. Nadien trachtte Spar ta. dat waarschijnlijk gevolg zal geven aan een invitatie om zondag een oefenpartij te ko men spelen bij AS Roma, de zaken te consolideren door de bal rond te spelen. „Toch lukte dat niet altijd best. Het ging af en toe toch te gehaast", vond de in een nieuwe bontjas ge stoken Barry Hughes. De trai ner van Sparta keek, toen de laatste klanken van een van de Bredase huisorkesten cha grijnig wegstierven in de cata comben, al anderhalve week vooruit, naar de komst van koploper PSV naar Spangen. Alweer een topper dus. FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 17. Lengkeek 0-1, 58. Holverda 0-2. Scheidsrechter: Corver, toeschouwers: 18.500. Geel: Holverda (Sparta). NAC: Van Eenennaam; Heeren, Krijnen, Joore, De Kroon; Lokhoff. Neeskens. De Schepper, Waslander (Swanenburg); Vreijsen, Van der Borgt. Sparta: Formannoy; Jansen. Dekker. Robinson, Van Tiggelen; Advocaat, Tiktak; Lengkeek, Meijer; Loggie, Holverda. Doelman Hans van Breukelen van FC Utrecht stopt een inzet van aanvoerder Sören Lerby van Ajax (tweede van rechts). FC Utrecht in 'thuiswedstrijd' ten onder: 5-3 AMSTERDAM Ajax liet zich niet afbluffen. Terwijl FC Utrecht gisteravond in het Olympisch Stadion bru taalweg het eerste half uur imponeerde én het betere spel in een voorsprong van 1-0 zag uitgedrukt, was daar ineens Wim Kieft. De jonge aanvalspits tilde de Amsterdammers nog voor de pauze naar een voor sprong, die later via diverse counters verder zou wor den uitgewerkt. Dat FC Utrecht na een achterstand van 5-1 nog terugkwam tot 5-3, deerde Ajax bepaald niet Open blijft toch de vraag in hoeverre het feit dat FC Utrecht niet thuis speelde, zich heeft doen gelden. Op het Utrechtse ter rein aan de Veemarkt is geen lichtinstallatie en daarom werd - vanwege de bouw van een nieuw stadion - uitgeweken naar het Olympisch Stadion. En daar voelt Ajax zich toch meer thuis. De meegereisde Utrechtse supporters lieten zich dan wel af en toe horen, maar hadden in een eigen stadion zeker een grotere sti mulans kunnen zijn voor hun favorieten. Dit uitwijken ontaard de dan ook in een dure grap. Goed voetbal is alleen mogelijk wanneer twee ploegen daartoe moeite doen, welnu zowel Ajax als FC Utrecht voldeden voor de slechts 7000 toeschouwers aan hun plicht. Ajax moest het,in die 45 minuten echter toch voornamelijk op de eigen helft uitzoeken en mocht slechts af en toe van afstand schieten, maar dat kwam vooral door de aanvalsdrift van FC Utrecht. Een aanvalsdrift trouwens, die de ploeg later in de wedstrijd zou opbreken. Want nadat Van der Lem, na een sterke pass van Ton de Kruijk, al in de 20e minuut voor 1-0 had gezorgd, wilde FC Utrecht, dat dacht dat Ajax wankelde, meer. Ajax bleek echter helemaal niet aangeslagen en wachtte rustig op de kansen die zouden volgen. Attent Wim Kieft verzilverde in ieder geval de eerste twee. Drie minu ten voor de rust tekende hij - dank zij een attent moment van de goed spelende Tscheu la Ling - voor de gelijkmaker en nog geen minuut later kopte hij het leder keihard langs de bepaald niet klemvaste doelman Hans van Breukelen, die zich echter getuige de ook niet bepaald imponerende vorm van Piet Schrijvers niet druk hoeft te maken voor zijn basisplaats in het Nederlands elf tal voor komende woensdag. Han Berger over die snel verloren gegane voorsprong: „We hebben in die fase uiterst onvolwassen gespeeld. Ik heb bijvoorbeeld bij de training nog gewaarschuwd voor bepaalde spelsituaties, maar uitgerekend op die momenten werden fouten gemaakt". En doordat FC Utrecht na de pauze de zaken toch minstens wenste recht te zetten, koos de ploeg nog nadrukkelijker voor de aanval. En dat vond Ajax, in dit uiterst sportieve duel, natuur lijk allemaal allemaal best leuk. Het middenveld met een tegen vallende Lerby, een Vanenburg die af en toe aardige dingen deed en een hard werkende Schoenaker, kon de spitsen constant van bruikbare passes voorzien. Olsen (vanuit een onmogelijke hoek). Rijkaard en Ling brachten de Amsterdammers binnen 20 minuten in het tweede bedrijf op 5-1. Het sierde FC Utrecht, dat het ondanks die forse achterstand bleef voetballen. Als dank ontvingen de gastheren, die tevens te gast waren, twee snelle tegentreffers van Wouters en Van Ta- melen. Als Van Veen, die zich de beste Utrechter mocht noemen en in de tweede helft als vierde spits fungeerde, nauwelijks een minuut na de treffer van Van Tamelen een kopbal niet slechts net langs de paal had zien gaan, had het misschien nog aardig kunnen worden. Maar Ajax (lees: coaches Linder en De Mos) liet het zover niet komen. Met Ophof voor Tscheu La Ling werd even gas terug genomen. „We hebben de laatste jaren nog nooit zo veel doelpunten in een uitwedstrijd tegen FC Utrecht gepro duceerd", grapte Linder na afloop nog. DENNIS MULKENS Scoreverloop: 21. Van der Lem 1-0, 43. Kieft 1-1, 44. Kieft 1-2.-51. Olsen 1-3, 61. Rijkaard 1-4, 64. Ling 1-5, 67. Wouters 2-5, 70. Van Tamelen 3-5. Scheids rechter: Van Ettekoven; toeschouwers: 5500. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Van Veen, Du Chatinier, Flight; Wouters, De Kruijk, Adelaar (Kruys); Van der Lem. Carbo, Monster (Gozems). Ajax: Schrijvers; Molenaar (Wijn berg), Jansen, Rijkaard, Böeve; Schoenaker, Vanenburg, Lerby; Ling (Ophof), Kieft, Olsen. (Van onze verslaggever) ÏAAG De strijd 1 Ennia Challenge gisteravond op het i schaatscentrum *hof van start ge- ■het het korte pro- srrf3 .voor P31^11 en lJ Bij het paarriiden BH het Canadese kop- Barbara Underhill- Martini het best jjie dag, Larissa Le pra en Oleg Makarov 1 Sovjet-Unie staan op de tweede plaats en een goed uitzicht op brons hebben de Amerikanen Lea-Ann Miller en Wil liam Fauver. Het interna tionale paarrijden lijdt op het ogenblik aan bloedar moede en het is waar schijnlijk de laatste keer dat het paarrijden bij de Challenge Cup op het pro gramma zal voorkomen. Nederland is hierbij niet vertegenwoordigd Bij de dames-soli echter wel. In het veld van 22 rijdsters ging de Nederlandse Li Scha Wang als eerste van start. Al tijd een moeilijke opgave, om dat de jury nog geen inzicht heeft over de in het toernooi aanwezige kwaliteiten. De dubbele axel, die in de korte kür van twee minuten ver plicht is, mislukte geheel bij Li Scha Wang. Daardoor konden haar cijfers slechts met kunst en vliegwerk rond de 4,0 ko men. Voor Ingrid Aalders uit Vlaar- dingen kwam de dubbele axel ook al niet uit. Zij deed het echter wel wat beter, en kreeg ook meer punten van de ne gen internationale juryleden. Aalders belandde op de acht tiende plaats met 7,2 punten. Li Scha Wang moet voorlopig genoegen nemen met de ne gentiende plaats en 7,6 punten. De meeste aandacht bij de da mes gaat uit naar Elaine Zayak. Op het ogenblik moet de Amerikaanse achter de vijftienjarige Oostduitse Kata- rina Witt genoegen nemen met een tweede plaats. Witt noteerde 0,4 punten, Zayak 0,8 punten en derde is Diana-Mae Ogibowski uit Canada met 1,2 punt Li Scha Wang kansloos in de Challenge Cup

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11