ynif Dl/ TEA MtW fif'iili M KLM eschermd dreigdgeeft je jaar spiezier jiishoudschoolkookboek en Chinese volkskookkunst Proefjes in de keuken [EN Handboek voor de donkere kamer 15pr wonen goedgeefse mensen zenmaar ook doen Ik houd van eten PA<_— LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 VISII deffiLikl 'I BEmKSSI mMÜ ÉMnaSra mSl W stad tegenop kan. Re- .vfck I 1 Hi aël ij Kraag inlichtingen bij uw reisbureau en/of KLM-kantoor of bel voor toeristische informatie het KLM A menka Informatie- rage centrum 020-234853/491982, geopend van 10 tot 16 uur, zaterdags van 10 tot 14 uur. Tarieveninfonnatie en boekingen 020-432243. Jy Vt >bend ligde tract^i dlemi/ gster; -.ove heel kend maakt meer bemind. Met die slagzin in atisclerhoofd heeft de Vereniging tot Behoud van ig Monumenten in een prachtig geïllustreerd boek 1 vocjhermde/bedreigde dier- en plantesoorten van leest geranêschikt. Men heeft hiervoor een metho- Iteerd die doet denken aan de vroegere Verka- en dos. Het 160 pagina's tellende boek gaat name- jigenen met een kalender van 36 kleurenplaten ijheid maanden van de jaren '82, '83 en '84. Telkens e.1 OI>rstrijken van een maand kan op de correspon- m ®zwart-wit ilustratie in het boek, een kalender- n geplakt worden. De bijbehorende tekst geeft de an Aeardigheden over de dieren en planten op de ;ld v< e^rofijver Piet van Zalinge wijst in zijn inleiding op de en het sterke meeleven van vele Nederlanders voor ie glorie van onze flora en fauna. Veel mensen wil- Tvl<$chter veel meer van weten en vandaar dit boek, t alep- kennis over ^3 planten en 94 dieren in is echter te groot om in korte tijd op te nemen. Het izichk de bedoeling dat de lezer elke maand bij het in- sr 19ran de' kalenderplaat, de bijbehorende tekst met ïderéardigheden leest. Uiteindelijk zal meer kennis tot allatile voor de beschermde-bedreigde flora en fauna lei- eeft ans, dat hoopt de vereniging. het boek een register met de gebruikte namen, een lgen/erklarende termen en een uitgebreide adressenlijst zoalNederlandse verenigingen en stichtingen die zich t je (prbescherming inlaten. inde( Jammer dat de prijs aan de hoge kant is. Maar voor de lief hebber is het boek ongetwijfeld een prachtig Sinterklaas cadeau. Beschermd Bedreigd, tekst Piet van Zalinge, illustraties Piers Hayman, uitgeversmaatschappij Holland. Prijs: ƒ59.50. Oude brouwsels van Carmiggelt nog altijd „fruitig" Onder de titel „Verhaaltjes van vroeger" is bij de Arbei derspers een herdruk versche nen van verhaaltjes van Si mon Carmiggelt, die in 1955 en 1956 gebundeld verschenen onder de titels „Haasie over" en „Vliegen vangen'„Ver haaltjes van vroeger" bevat éénenzestig „Kronkels", die hoewel ze vijfentwintig jaar oud zijn, nog even fris zijn als toen ze de kolommen van Het Parool sierden. Een vergelij king met goede wijn die overigens geen krans behoeft lijkt voor de hand te liggen, maar kan niet kloppen. Wijn wordt voller, zwaarder, gaat meer karakter tonen en dat soort dingen. De brouwsels van Carmiggelt hebben de eeuwige jeugd. Ze blijven frui tig- De laatste bijdrage van Car miggelt op de door hem be roemd gemaakte pagina drie van Het Parool verscheen op 20 december 1980. Sindsdien doet deze meester-stukkies- schrijver het rustiger aan. Car miggelt schrijft nu voor de za- terdagbijlage van Het Parool. „Verhaaltjes van vroeger" biedt de mogelijkheid tot een hernieuwde kennismaking met deze heerlijke kost. S. Carmiggelt: „Verhaaltjes van Vroeger". Grote ABC (Arbeiderspers). 219 blz.; ƒ18,90. Voor amateurfotografen die hun hobby serieus willen beoefenen en daarbij de doka-techniek optimaal willen beheersen verscheen het „Handboek voor de donkere kamer". Auteur Fritz Meisnitzer houdt niet van halve maatregelen het geen blijkt uit de wijze waarop hij het doka-werk benadert. Er van uitgaande dat een goede vergroting slecht gemaakt kan worden wanneer een uitstekend negatief voorhanden is be schrijft hij uitvoerig een methode om te komen tot een ideale combinatie van ontwikkelaar en film waaruit een negatief ont staat met een maximum aan contrast en scheidend vermogen. Het bezit van een elektronenflitser, een grijstrap en een test- kaart is daarbij een voorwaarde. Meisnitzer geeft aardige tips voor de inrichting van de donkere kamer en legt uit waarop gelet moet worden bij het kopen van bijvoorbeeld een vergrotingsapparaat, een ontwikkeltank of een color-analyser. Vergrotingen maken, ook in kleur, is niet moeilijk. Met de uit stekende aanwijzingen van de auteur kan er eigenlijk niets mis gaan. Het creatief bezig zijn begint echter pas goed met het ex perimenteren met de vele beschreven vervreemdingstechnie ken. Het toepassen van kunstgrepen, filters of chemicaliën biedt mogelijkheden die vaak leiden tot verrassende resultaten waar door de fotograaf veel plezier aan het zelf afwerken beleeft. Uit gangspunt blijft het beheersen van de techniek en een gedegen kennis van de materialen waarmee men werkt. Meisnitzer weet er alles van. Fritz Meisnitzer Handbboek voor de donkere kamer. Uitg.: Focus Elsevier. Prijs ƒ49.75. Tips Een nieuw boekje in de serie „Foto-en film. tips" is het werkje „200 apparatuur tips" van Rolf A. Bürkle. Die apparatuur betreft camera's met toebehoren, lenzen, filtsers .projectoren en projectieschermen. Het boekje geeft algemene informatie over nuttige en onnuttige zaken en verklaard een aantal in de fotografie gebezigde termen. Het kan dienen als lei draad bij de aanschaf van foto-apparatuur. Van een goede foto handelaar mag echter verwacht worden dat hij die informatie ook verschaft zodat het nut van dit boekje nogal twijfelachtig is. Rof A. Brkle: 200 apparatuur tips. Uitg.: Focus Elsevier. Prijs ƒ11.90. MISBOEKEN WERKJE OM ERBIJ TEHEBBËN „Kookboek van Sterdamse Huis- [- bol" door C.J. is bij H.J. Becht erdam de negen- Iruk verschenen. 5eeftd weer een 6eheel !Uvre druk, waarvoor aterdi Ina Drukker, in Linge en Jan ihed< Negentien druk- !Pïï één -en zeventig it me11 <i wagïis niet mis. Als ik e wo«vergis, wordt van „huishoudschool- kritlken" het Amster- ie °®|i aantal drukken oemctloor het Haagse ^td, het Amsterdamse ■™"is in alle Opzichten felfs een rots van een iel kookboek. Door de jaren heen heeft het tal van befaamde be werksters gehad: mevrouw A.G. del Baere-Rovers en ook mevrouw R. Lotgering-Hille- brand. Zij hebben echter voor al aangevuld, de nieuwste culi naire ontwikkelingen inge voegd, maar het wezen van juffrouw Wannée's werk niet aangetast. In de jongste druk dus ruim baan voor de nieuwe inzichten in de voedingsleer: kortere kooktijden, kleinere hoeveel heden, moderne apparatuur en verbeterde kooktechnieken. Veel recepten, die in de eerste druk van dit als basis-kook boek bedoelde werk werden opgenomen, komen in de ne gentiende druk nog altijd voor, maar zijn dan wel aangepast aan hedendaagse inzichten en mogelijkheden. Veel illustraties ook, in de kersverse versie van dit oer- Hollandse kookboek. Zelfs een aantal „appetijtelijke" kleu renfoto's. En het streven naar duidelijkheid en volledigheid gingen de bewerkers zelfs zo ver, dat ze voor het illustratief voorstellen van het vormen van kaas-, aardappel- en ma- caronicroquetten (mijlenver uit elkaar in het boek opgeno men) steeds dezelfde plaatjes collage gebruikten. Wel wat veel van het goede dus en in dat verband mag het op z'n minst merkwaardig heten, dat de vleescroquetten (veruit de meest gemaakte soort) het zon der illustratie moeten doen. Zulke merkwaardigheidjes komt u stellig meer tegen in dit „Kookboek van de Amster damse Huishoudschool", maar dat zal de keukenpret voor de gene die er iets mee gaat doen zeker niet drukken. Nog eens: een baas van een kookboek voor een schappelijke prijs! „Kookboek van de Amster damse Huishoudschool", door CJ. Wannée (negen tiende, geheel herziene druk) is een uitgave van HJ.W. Becht's Uitgever smaatschappij te Amster dam en kost 39,50. Uit derde hand Eten bij „de Chinees" doen heel wat Nederlanders, maar in veel gevallen heelt dat met écht Chinees eten weinig te maken. Meestal zijn het aan de Nederlandse smaak aangepaste Chinees-Indische gerechten, die tussen de Chinese vazen, lampen en lampionnetjes wor den opgediend. Bij Zomer en Keuning te Ede is nu verschenen een Neder landse versie van "Dazhong Caipu": Kookboek voor het volk. In feite is „Het volks kookboek van China", zoals de uitgever z'n goed verzorgde paperback noemt, een uittrek sel uit het in 1966 in de Volks republiek China verschenen groot kookboek met receptuur van het Chinese vasteland. De bloemlezing van 158 recep ten, die de Nederlandse uitga ven haalden, staat op naam van de Japanse culinaire pu bliciste Sumi Hatano. Zij ver bleef jaren in China om er de keuken te bestuderen en schrijft daar veel over in de Japanse kranten en tijdschrif ten. Ze heeft ook al een res pectabel aantal „Chinese" kookboeken op haar naam staan en daar is „Het volks kookboek van China" er een van. In zekere zin dus Chinese re cepten uit de derde hand. Maar ze zijn er bepaald niet minder om! Niet in de laatste plaats door ingrijpen van die derde hand: de vertaalster en bewerkster Maja Krans. Het boekje bevat zo'n hon derdvijftig eenvoudige en be taalbare recepten, gezond en veelal ook mooi van kleur. Ze zijn afkomstig uit heel China en werden lang niet allemaal eerder gepubliceerd. Veruit de meeste gerechten stammen uit de noordelijke provincies; ze zijn dan vaak donker van kleur en hartig (sojabonen- saus en-of -pasta). De zuidelij ke smaak met 'n voorliefde voor ketchup en roomsaus is evenwel ook volop aanwezig. Tamelijk sober, 'n beperkt ge bruik van vlees, geraffineerd- eenvoudige keukentechnieken en (heel belangrijk) ook in ons land tamelijk goed verkrijgba re ingrediënten, dat zijn een paar belangrijke aspecten van dit bundeltje vertaalde en nog eens vertaalde Chinese volks kookkunst. Achterin het boekje zes volle dige menu's (met kleurige fo to's en al). De bereiding van de gerchten ervoor, vindt men el ders. Erg prettig voor onzeke- ren, die (nog) moeite hebben met combineren. Rijst of mi hoen moeten ze er wel zelf bij zetten, want over die maag vullende vanzelsprekendheid wordt in „Het volkskookboek van China" in alle talen ge zwegen. Leuk boekje om erbij te heb ben (en dat kan ook voor zo'n prijs). „Het volkskookboek van China" door Sumi Hatano is een uitgave van Zomer en Keuning Boeken te Ede. De prijs bedraagt tot 1 januari 22,50, daarna ƒ27,50. JEANNE SCHEEPSTRA Enkele reis of retour Adoptie wordt niet altijd een succes. De enkele reis van een kind, dat in een pleeggezin wordt opgenomen, neeft dik wijls een retour tot gevolg. Dat beschrijft de leraar Nederlands Bob Tiesema uit Utrecht in zijn boek: Enkele reis of re tour. Het viel hem niet moei lijk een en ander op papier te zetten, want in zijn vrije tijd schrijft en leest hij veel. Hij is getrouwd en heeft twee zoons. Tot voor kort telde het gezin Tiesema een paar jaar lang een pleegzoon. Ondanks vele po gingen van beide kanten om aan elkaar te wennen, ging het uiteindelijk toch mis. De pleegzoon verliet het gezin om terug te keren naar het kin dertehuis. „Enkele reis of re tour" is een boeiend verhaal. Dennis van dertien komt uit een kindertehuis. Op een dag krijgt hij een nieuw thuis: de familie De Groot in Drieber gen. Zijn verwachtingen zijn hooggespannen. Een nieuwe vader en moeder, nieuwe broertjes, een nieuwe school, nieuwe vriendjes. In het begin gaat het nog goed, maar later blijkt, dat Dennis zich moeilijk kan aanpassen. Zijn onbere kenbare karakter leidt tot las tige situaties. Hij krijgt heim wee naar Kees zijn vroegere begeleider uit het tehuis. Ook vraagt hij zich steeds meer af wie en waar zijn eigen vader en moeder zijn. En dan be denkt hij een plan om zijn moeder te zoeken. Het boek betrekt de lezer in de onzeke re, wankele pogingen van een kind en een pleeggezin om er samen iets van te maken. Bob Tiesema, Enkele reis of retour. Uitg. Van Holkema Warendorf, Bussum. Prijs: 16.90. Rozijntje Clara Asscher-Pinkhof, een ruim tachtig jaar oude schrijf ster, wonend in Beth Joles, een tehuis voor Nederlandse bejaarden in Haifa, heeft jaren geleden voor de Joodsche Jeugdkrant een vervolgver haal geschreven, dat tal van lezertjes heeft geboeid. Hoewel de belevenissen van Rozijntje zich zo'n vijftig jaar gelden af speelden zijn ze aardig genoeg ook de kinderen van nu voor te schotelen. Vandaar, dat Amphora Books het verhaal nu in boekvorm heeft uitgege ven. Rozijntje woont in een dorp ergens in Nederland. Ze is joods en in het dorp wonen maar heel weinig joodse gezin nen. Met de kinderen uit de overige gezinnen gaat Rozijn tje zo nu en dan wel om, maar een beetje op een afstand. Cla ra Asscher-Pinkhof heeft in haar boek Rozijntje op een on troerende manier weergege ven hoe het destijds was om als joods meisje op te groeien in een klein dorp. Clara Asscher-Pinkhof. Ro zijntje, Uitgeverij: Amphora Books, Amstelveen. Prijs: ƒ17.50. je, dat Henk Barnard i titel „Hier wonen d se mensen" heeft ge- dat is in feite een bundel .„j. verhalen: het titel- -naeDe grote Mars en Het gensiefje. Het eerste ver- llt zich af in een pro- s ziifje ergens in Neder- Jef, die iets buiten het le- in een groot huis rvictat om met de Turkse oon- ^jorssie een Sursi- ïngen. Met zijn drieën ijke| een groep zigeuners raar» door de politie wor den weggestuurd. Een actueel onderwerp. „De grote mars" speelt zich in het buitenland af, te weten in Peru. De vader van het Peruaanse jongetje Puma, dat met zijn familie in het mijnstadje La Oraya woont, is mijnwerker. Plotse ling vallen er honderd onstsla- gen in de mijn. Zijn vader is er niet bij ,maar meer ontslagen volgen. Het verhaal over het loterijbriefje gaat ook over een Peruaans jongetje, José die sa men met zijn vader en moe der, broers, zussen en groot moeder in een huis op het Pe ruaanse land. Ze woonden eerst in de krottenwijk van de stad Lima en waren dus heel arm. Totdat José een loterij briefje toegestopt kreeg.. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat de verhalen van Henk Barnard zijn geïllustreerd door zijn vrouw, de illustratrice Reintje Venema. Henk Barnard, Hier wonen goedgeefse mensen. Uitg. Van Holkema Warendorf. Prijs: 17.90. kinderboekenmarkt ancien de laatste tijd e eer boeken, die je niet tint lezen, maar die je De aanzetten iets te elijten. In dit geval gaat en boekje, waarméé ie kunt doen. „Hoe de vlekken van de lui- ïlde" heet het en er verhalen in verteld >Of van Kessel. Eigenlijk }0ffij ze op 48 bladzij- aa, want hij is missio- *^woont in Tanzania en ïft hij ze van de men sen gehoord en opgetekend. Dat over die luipaard is één verhaal, maar dat beest beleeft nog veel meer. Het is een ech te Afrikaanse haas, die een schaap stal zonder zijn schoe nen kwijt te raken, de leeuw zijn koeien afnam, ervoor zorgde dat de olifant zijn bil len kwijtraakte en nog veel meer zonderlinge dingen be leefde. Een figuur zoals wij die in de wereld van de kinderlec tuur al jaren hebben en Broer Konijn heet. De verhalen zijn nu in een boekje uitgegeven om de Nederlandse kinderen eens hartelijk te laten meela- chen met de Afrikaanse. De il lustraties van Ineke Lubsen zijn zo getekend, dat de kinde ren ze zelf kunnnen inkleu ren. Dat is het doe-gedeelte van het boekje. Daarbij wordt nog een bundeltje met zestien losse kleurkaarten geleverd, die hetzelfde lot kunnen on dergaan en daarna aan vriend jes, tantes of oma's via de post als ansichtkaart kunnen wor den gezonden. Leo van Kessel: Hoe de haas de vlekken van de luipaard telde en andere Afrikaanse verhalen. Uitg. BijEEN-pu- blicaties, Postbus 33, 5750 AA, Deurne. Prijs: ƒ15.-. „Ik houd van eten" heet het boekje van Christina Björk en Lena Anderson, een in meer dan een op zicht smaakvol werkje, want het gaat om een soort kookboek voor kinderen. Maar het is beslist geen boekje met uitsluitend re cepten om de kinderen eens lekker te laten aanknoeien in de keuken, al kunnen ze dat met dit boekje in de hand naar hartelust doen. Het leuke van deze uitgave is, dat de kinderen (van acht jaar en ouder) het ge heel ook als een verhaal kunnen lezen. De hoofdper soon daarin, Floor; belandt, omdat hij de huissleutel vergeten is en even op zijn moeder moet wachten, in de keuken van zijn buur vrouw waar hij belangstel ling krijgt voor het koken. Hij vertelt in het boek wat hij allemaal leert over ge zond en lekker voedsel be reiden en zelfs zijn vriendje Erik, die bijna niets lust, vindt het allemaal even lekker. Niet alleen over de bereidingswijze van bij voorbeeld de aardappel komt het jonge lezertje het nodige te weten, maar ook over de vraag waar die vandaan komt. Ook staat Een van de illustraties van Lena Anderson voor 'Ik houd van eten'. erin hoeveel melk een koe geeft en wat daar allemaal van gemaakt kan worden. Niet alleen beschrijven de samenstellers hoe een lek kere salade gemaakt kan worden, maar ook hoe een keukenschort inelkaar ge zet moet worden. Verder leert het jonge lezertje heerlijke kaneelkoekjes en roggebrood bakken. Behal ve een aantal recepten voor twee personen treft men in het boek veel wetenswaar digs aan over voedsel, bij voorbeeld het antwoord op de belangrijke vraag of er wel genoeg eten is voor ie dereen op aarde. „Men denkt, dat een miljard men sen ondervoed zijn. De helft daarvan zijn kinderen. Dat betekent, dat een op de vier mensen op aarde te weinig te eten krijgt. Velen krijgen zo weinig te dat ze hoger lijden en ziek worden, een aantal gaat dood", zo kun nen de kinderen lezen. Heel goed, dat ook aan dit aspect in dit door Marijke Keits en Marianne Wolters vertaalde en met fraaie te keningen van Lena Ander son verluchtigde boekje en kele bladzijden zijn gewijd. Christina Björk en Lena Anderson: Ik houd van eten, Uitg. Ploegsma, Am sterdam. Prijs: 16,90. Wie een kind met de komende feestdagen voor ogen eens een „doe-boek" wil geven zou kunnen overwegen het boekje „Proefjes in de keuken" van Rob Sijmons aan te schaffen. Het is geen kookboek, maar meer de beschrijving van een reeks proeven, waarbij de keuken als laboratorium dient. Rob Sijmons is redacteur van Vrij Nederland en heeft in de kinderkrant van dit blad een serie uitgebracht met de titel van het nu versche nen boekje. Hij wil de kinderen in de keuken allerlei proeven laten doen waarbij ze gebruik kunnen maken van spullen, die daar on getwijfeld te vinden zijn, zoals gemalen peper, zout, mayo naise en dergelijke. Het kind leert bijvoorbeeld hoe men door zout bij gesmolten halvarine te voegen er achter komt hoe verbluffend groot het watergehalte daarvan wel is. Verder kunnen ze zelf regen leren maken, leren ze een touwtje vast te laten vriezen met zout en kunnen ze peper over het water laten rennen. Het gaat erom dé kinderen op een leuke ma nier basisbegrippen uit de natuurwetenschap bij te brengen. Uit het geblinddoekt eten van witte, pure en melkchocola blijkt daarbij, dat men vaak met de ogen proeft. Er staan in het boekje, een eenvoudige pocketuitgave, veel wetenswaar digheden, waarop zelfs menige volwassene verrast reageert. Rob Sijmons schrijft overigens al jaren over eten. Hij werkte onder meer niee aan de boeken Voedsel in Nederland, Dran ken in Nederland en Vermageren in Nederland. Rob Sijmons, Proefjes in de Keuken; Uitg. De Arbeider spers, Amsterdam. Prijs: 19,50.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9