iekenfonds: eeftijds - Joeslag in rij willige erzekering L ligelse zenders op Leidse kabeltelevisie Kamer wil helderheid over investeringen Shell en Esso Arie Olivier krijgt vier jaar si&X/y/AfS i Eigen bijdrage voor medicijnen Onderzoek justitie naar herkomst vervalste brief HUEVEN WORDEN VERHOOGD Neptunes kwam niet opdagen Philips Eindhoven: volgend jaar 2.345 banen minder SM/ 'W, v 'EMB teidóe (Somca/ntiB ■■Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Halle'was, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Woensdag 11 november 1981, 72e jaargang no. 22115 Losse nummers 0,70. Film „Nestwarmte" over ver loren lopend meisje op Ned. I om 20.00 uur. Om 21.16 uur flerjaardagsconcert met Vival di van Isaac Stern. Op Ned. II om 18.59 uur „Pu bertijd" over jeugdige onlust gevoelens en om 20.32 uur „Nederland muziekland". Veel bewolking en perioden met regen. Minima rond 5 gra^ den, middagtemperatuur onge veer 9 graden. Krachtige wes tenwind. Zon op: 7.55, onder: 16.52 uur. Hoogw. Schev.: 2.40 en 1.37 uur. Laagw.: 10.52 en 0.59 uur. )rug te vroeg ND Een 47-jarige %list uit Bakel is in van maandag op tye Zuidwillemsvaart pond overgestoken voorbrug. Die brug {aast de brug die be- voor het normale De man nam j te vroeg als gevolg Vichte mist. Hij be ton vergissing overi- Ivrij snel omdat de jal hobbelig was. feren niet mogelijk terugrijden even- d hij door tot de [enc/e spoorweg- DEN HAAG Naar alle waarschijnlijk heid zal volgende week in de regerings verklaring békend worden gemaakt dat de ziekenfondspatiënten volgend jaar een eigen bijdrage voor geneesmiddelen moeten gaan betalen. Gedacht wordt aan een bedrag van honderd gulden per jaar. Deze maatregel maakt deel uit van de half miljard gulden aan bezuinigsmaat- regelen, waarvoor het ministerie van volksgezondheid door het kabinet is aan geslagen. De eigen bijdrage zou ongeveer 200 miljoen gulden besparing opleveren. Tweede bom was bestemd voor Frankrijk-Nederland ROTTERDAM De drie jongens die zijn aangehouden in verband met het bom-in- cident afgelopen zondagmiddag in het Feyenoord-stadion, blijken soortgelijke plannen te hebben gehad voor de voetbal wedstrijd Frankrijk-Nederland volgende week woensdag in Parijs. De politie heeft deze tweede bom in een bagagekluis op het station Schiedam teruggevonden. De drie verdachten hebben de politie ver klaard dat ze niet de opzet hadden om ie mand te verwonden. De werper wilde de bom op de ruimte tussen het veld en het publiek gooien. Het gegooide projectiel be stond uit een klein flesje gevuld met kruit van vijfhonderd rotjes die een van de jon gens had overgehouden van de afgelopen jaarwisseling. Russische raketplatform in baan om de aarde DEN HAAG Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defensie houden sedert enkele weken scherp de activiteiten in het oog van een nieuW Russische ruimtevoertuig, dat wordt beschouwd als de voorloper van een „gevechtspost in de ruim te". Met zo'n gevechtspost zouden behalve kunstmanen ook vijandelijke aanvalsraketten kort na hun lancering kunnen wor den onderschept en vernietigd. Volgens Amerikaanse deskundigen is het Russische ruimtevoer tuig dat nu om de aarde cirkelt uigerust met miniatuur-raketten, die op elk doel binnen een afstand van tweeduizend kilometer kunnen worden afgevuurd. De Amerikaanse luchtmacht werkt al geruime tijd aan een overeenkomstig ruimtewapen, maar dan ter grootte van een conservenblikje. In de Verenigde Staten wordt verwacht dat de Sovjet-Unie de komende jaren een hele vloot van ruimte-raketplatformen in een baan om de aarde zal brengen. Bovendien rekent men er op dat de Russen binnen afzienbare tijd een zwaardere en mogelijk met een laserwapen uitgeruste gevechtspost de ruimte in zullen dirigeren. Sakharov kondigt hongerstaking aan MOSKOU De Rossi- sche dissidentenleider Andrei Sakharov en zijn vrouw Yelena Bon ner hebben laten weten op 22 november een hon gerstaking te zullen be ginnen. Zij willen met hun actie protesteren te gen de weigering van de Sovjet-autoriteiten een uitreisvisum te verle nen aan een familielid, Lisa Alexayeva. Zij trouwde deze zomer met de zoon van Sakharov, die in de VS woont. Drie maanden en boete voor afhakken hand MAASTRICHT Wegens het afhakken van een hand heeft de officier van justi tie in Maastricht gisteren tegen een 44- jarige man uit Schinnen een boete van 2.000 gulden en een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëist. De man had in het voorjaar met een bijl de hand van zijn buurman afge hakt. De hand kon er naderhand chirur gisch weer worden aangezet. De twee mannen hadden al een tijd ruzie over een heg. Zij spanden processen tegen el kaar aan. -De onenigheid liep zo hoog op dat de buurman de dader met een eind hout te lijf ging. De man voelde zich be dreigd, pakte een bijl en zwaaide ermee naar zijn buurman, met het noodlottige gevolg. RECHT Het bestuur van de Jreniging van Nederlandse Zie- iondsen wil de toeloop naar de tjwillige ziekenfondsverzekering i oudere verzekerden uit de par- uliere sector afremmen door voor fcuw toetredende verzekerden bo- i de 50 jaar een leeftijdstoeslag in I voeren. Het acht zo'n maatregel Vechtvaardigd omdat deze men- nooit hebben bijgedragen aan solidariteit binnen de vrijwillige ekering. Het voorstel moet nog |de Ziekenfondsraad worden be oken. Technisch zou het mogelijk de leeftijdstoeslag per 1 juli jlgend jaar in te voeren. Het VNZ- stuur wil verder een onderzoek I het effect van een eventuele kin- VNZ maakt zich zeer bezorgd over de hoge premies. Op 1 januari moeten ze waarschijnlijk weer met gemiddeld tien procent omhoog. De premies in de vrijwillige ziekenfondsverzekering moeten kostendekkend zijn. Ze worden ■geheven in de vorm van een vast be drag, dus niet als percentage van het in komen zoals in de verplichte verzeke ring. Voor de vele minderdraagkrachti- gewn in vrijwillige verzekring (kleine zelfstandigen, weduwenm, gescheiden vrouwen) betekent de premie volgens de VNZ langzamerhand een te forse aanslag op het inkomen. De vrijwillige verzerking is in financië le problemen geraakt doordat particu liere verzekeraars oudere (en dus „dure") klanten door leeftijdstoeslagen op hun premies proberen af te schuiven naar de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring en daar juist jongeren (die veel minder kosten) met aantrekkelijke pre mies uit weglokken. Een 57-jarige automobilist heeft iddag op de Steekter- aanrijding veroor- man reed onder in kwam op de ver- weghelft terecht, i»r hij frontaal op l inligger botste. Avonden zich een 23- tidenaar, zijn 22-jarige >te en zijn 53-jarige [eveneens uit Leiden. I vrouwen werden bij ig licht gewond en zijn lacht naar het zieken- '|noord. De twee be- bleven ongedeerd, tuto's werden totaal Ook werd een gepar- tuto bij de botsing be- h LEIDEN Het ministerie van justitie stelt een onderzoek in naar de herkomst van een brief, opgesteld op nagemaakt papier van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu, die in Leiden en omgeving is verspreid en waarin werd gewaarschuwd tegen de gevaren van kernenergie. Dit heeft minister Gardeniers (Volksgezondheid en Milieu) het Kamerlid Braams (VVD) laten weten in antwoord op vra gen van het Kamerlid over de brief. Minister Gardeniers zegt in de antwoorden, dat het hier gaat om een falsificatie. Op 15 oktober heeft het ministerie daar melding van gemaakt in een bericht, gepubliceerd in de Leidse kranten. Volgens mevr. Gardeniers is de brief in juli van dit jaar al verspreid onder enkele psychiatrische instellingen in Leiden. Koe zakt ingat waarschuwd de nodige voorzichtig heid in acht te nemen bij de grote en diepe gaten, die het wan delen op trottoirs en over de stra ten in Bang kok tot een gevaarlijke onderneming kunnen ma ken. Maar zulke waar schuwingen niet bestemd voor koeien. De koe op de foto zakte in een bijna twee meter diep gat en kon pas na drie uur uit J&? SsPP haar benarde WKm situa,'e x I bevrijd wor- XïSsl* den DEN HAAG De regeringspartijen CDA, PvdA en D'66 alsmede de oppositiepartij VVD willen dat minis ter Terlouw (economische zaken) de Kamer zo snel mogelijk opheldering geeft over de investeringen van Shell en Esso in ons land. Dit hebben woordvoerders van de partijen verklaard naar aanleiding van publica ties in onze krant. Uit die publicaties bleek dat beide oliemaatschappijen, in tegen stelling tot een daartoe gesloten „gentleman's agreèment" met de vorige minister van economische zaken Van Aardenne, tot 1985 geen veertien miljard gulden in ons land investeren maar een bedrag van maximaal 8,75 miljard gulden (na aftrek van overheidssubsdies zelfs maar 6,9 miljard gulden). De overeen komst over de investeringen van Shell en Esso was voor de vo rige regering aanleiding om niet te tornen aan de winsten die beide ondernemingen maken lyt gasverkopen afkomstig uit het Slochterenveld. Die winsten zouden tot 1985 15,4 miljard gulden belopen. Pagina 14: „Gegevens zijn schokkend" ALPHEN De water- poloclub Neptunes uit Arnhem zorgde gistera vond in Alphen voor een unicum: de club kwam niet opdagen vanwege een gebrek aan spelers. De tweehonderd suppor ters van de hoofdklasser AZC/Microlife zaten daardoor tevergeefs te wachten op een wed strijd, die niet doorging. De wedstrijd tussen AZC en Neptunes was ver plaatst naar gisteravond door de Europacup-be sognes van de Alphense ploeg. Het team uit Arn hem had nog een tele gram naar het bonsbu reau in Utrecht gestuurd om de verhindering te melden, maar dit bericht was niet tot in Alphen doorgedrongen De Leidse te- kijker kan in juli meer buitenlandse i ontvangen. Daarte- er staat, dat de kij- k#er moet gaan beta- ^it geldt voor de kij- _Jie gebruik maakt et kabelnet. In janu ari wordt een stijging van vier procent doorgevoerd. Dat betekent een stijging van ongeveer 50 cent per maand. In juli komt daar echter nog een verhoging van 50 tot 75 cent boven op. De stijging, begin volgend jaar, is niet voldoende. In de exploi tatie ontstaat een gat, dat later bijgevuld zal worden. Wethou der J. Fase verklaarde gistera vond tijdens de commissie Stadskabei, dat dat het beste in juli kan gebeuren. Tegelijk met andere verhogingen, die het gevolg zijn van de pro gramma-uitbreiding. „De mensen moeten het idee heb ben, dat ze iets voor het geld krijgen," aldus de wethouder. Bovendien kan in juli beter bepaald worden hoe groot het ontstane gat ongeveer is. De kijker krijgt naast het hui dige aanbod de beschikking over drie Engelse zenders, twee Waalse en een Vlaamse. De Engelse beelden zullen van nogal matige kwaliteit zijn. De zendmasten op het Noordzee- eiland zijn namelijk niet op het continent gericht. Ook el ders in Nederland zijn de beel den nogal pover. Maar geble ken is, dat de kijker toch graag naar de Engelse buis loert. Binnenkort dus twaalf netten op de Leide 'kast'. Maar hoe moet dat, indien het toestel 'slechts' zes knoppen telt. Mensen, die niets van het ap paraat afweten, kunnen de nieuwe zenders zodoende niet eens vinden. Binnen het ge meentelijke apparaat wordt onderzocht in hoeverre een voorlichtingscampagne helder heid aan de kijker kan ver schaffen. PLAN: ONTSLAG VOOR 1200 OUDEREN EINDHOVEN Bij de Philipsvestigingen in Eindho ven vervallen voor het einde van 1982 naar verwach ting 2.345 arbeidsplaatsen. Dit blijkt uit een nog niet openbare notitie van de onderneming, die morgen met de vakbonden wordt besproken. Bij Philips Eindhoven werken momenteel ruim 31.000 mensen. De inkrimping van het personeelsbestand in Eindhoven is voor een groot deel al bij eerdere gelegenheden aangekondigd. Voor zover valt na te gaan worden in de nieuwe notitie 150 arbeids plaatsen méér geschrapt dan in de oorspronkelijke plannen staat. Overigens rekent Philips volgend jaar op een „natuurlijk verloop" van 2100 arbeidsplaatsen. In 1982 moeten, zo verwacht het concern, 600 nieuwe mensen worden aangenomen voor va catures die niet intern zijn te vervullen. Philips heeft de notitie vooral gemaakt om aan te tonen dat het noodzakelijk is om zo'n 1200 werknemers van 57,5 jaar en ouder te ontslaan. Het concern wil de WW- en WWV uitkering van deze mensen aanvullen. De Industriebond FNV verwacht grote problemen met dit plan, omdat de arbeidsbureaus nog steeds uit gaan van het evenredigheidbeginsel. Dit houdt in dat een bedrijf niet onevenredig veel ouderen mag ontslaan. ANTWERPEN De recht bank in Antwerpen heeft gis teren de Nederlander Arie Olivier veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 gulden wegens oplichting, valsheid in ge schrifte, bedrieglijke bank breuk, verduistering en het vervalsen van cheques. Volgens de raadsman van Oli vier, mr. M. Moskovicz, is het niet onwaarschijnlijk dat zijn cliènt ondanks de veroorde ling al halverwege volgend jaar wordt uitgeleverd aan Ne derland. Olivier moet dan te recht staan in verband met de geruchtmakende affaire Slis- Stroom. Arie Olivier heeft met zijn op lichtingspraktijken het Belgi sche volk ongeveer 2,5 miljoen gulden lichter gemaakt. Ope rerend onder de firmanaam „Mebo BV" bestelde hij enor me partijen goederen die kort daarop werden overgebracht naar andere schijnbedrijven. Als het op betalen aankwam gaf Olivier „niet thuis". Hij heeft zoals bekend zijn groot ste slag geslagen bij de ex-no taris Slis-Stroom, die zelf ook' malversaties pleegde. Hij maakte haar drie miljoen gul den afhandig. Soedan gaat bezuinigen: Ontslag voor regering KAIRO - De president van Soedan Numeiri, heeft zijn regering naar huis gestuurd en tevens een ingrijpend bezuini gingsprogramma aangekon digd om de economie voor in eenstorting te behoeden. In een toespraak in de Soedanese hoofdstad Khartoem liet de president maandagavond we ten dat er een devaluatie van het Soedanese pond komt als mede forse besnoeiingen op de overheidsuitgaven en op subsi dies op noodzakelijke levens middelen. Numeiri verklaarde een nieuwe regering te zullen benoemen voor de uitvoering van het nieuwe economische beleid. Volgens cijfers van het Internationale Monetaire Fonds heeft Soedan een bui tenlandse schuld van 4,2 mil jard dollar. Alleen al de helft van de deviezeninkomsten wouden besteed moeten wor den aan de aflossing en beta ling van de rente over het ge leende kapitaal. Het bezuinigingsprogramma zal waarschijnlijk op grote te genstand stuiten van de Soe danese arme bevolking. De af gelopen tijd zijn talrijke arres taties verricht om de groeien de onrust de kop in te druk ken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. J.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1