Nar Youp van 'f Hek bezeten van theater Documen taire ten toonstelling rond Rembrandts Eendracht Playtex STYX kopiëert eigen plaatmateriaal perfect LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 PAGINA 19 pAM Van 14 no- i Museum Boy- I Beuningen te Rot- 4n documentaire ten- jjflg ingericht over het Ivan Rembrandt 'De I van het Land'. De Inleiding om dit be ende schilderij op idere manier te expo- i e zojuist gereedgeko- luratie. jg van deze restaura- let werk sinds april in het museum te schilderij is nu opge- le eerste zaal van de *gel, waar eerder de laire rond de Meester (is getoond. Het ver- de restauratie is in fenzende zaal te vol- een dia-klankbeeld, fmatie in tekst en iangegeven op wand- ir hebben het onder- de restauratie enkele gegevens opgeleverd, h blijft 'De Eendracht tand' een raadselach- Jerij. Vragen over de jetekenis van de voor men in het kader van de viering van het 200-jarig bestaan Bicentennial) van de Amerikaans-Nederlandse betrekkingen. Nederland heeft de langste ononderbro ken vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten en dat zal in 1982 in beide landen gememoreerd worden via talrijke evenementen. Erg veel strelingen voor ons vaderlandse ego zal dat overi gens niet teweeg brengen, want behalve dat de sprookjesminnende Amerikanen onze koningin te zien zullen krijgen, zullen Amerikanen van het feest voornamelijk de indruk krijgen, dat wij een land zijn van kunstschilders. Dat wij toch op het punt staan door te breken op het fragiele terrein van de be roemdheid, heeft echter een heel andere oorzaak. Nederland, zo blijkt steeds dui delijker, wordt het land van in het oog springende ziektes. Toen de Amerikanen enige jaren geleden enorm te kampen kre gen met de Dutch Elm Disease (Neder landse olmen- of iepenziekte), waren we al even op de rand van de doorbraak. Uit die tijd dateert ook een andere vaderlandse ziekte, via de complete voorpagina van Wallstreet Journal aan het licht gebracht. Wal 1st reet Journal, een toonaangevend fi- nancieel-economisch dagblad, wist te mel den dat de Nederlandse economie toen een weliswaar rooskleurig beeld vertoon de, maar dat dit slechts te danken was aan het rigoreus exploiteren van de gas bel. Het op die wijze trekken van een zwa re wissel op de toekomst, is door het Amerikaanse dagblad bestempeld als ,,de Hollandse ziekte". Dat we op dit moment economisch kerngezond zijn, is moeilijk vol te houden, maar ons aardgas stroomt nog lustig en onze economie is er op dit moment niet essentieel slechter aan toe dan bijvoorbeeld de Amerikaanse. Inmiddels heeft zich echter een nieuwe „Nederlandse ziekte" (ook wel aangeduid als Hollanditis) ontwikkeld. Volgens de Amerikaanse geneesherengaat het daarbij om een groeiend pacifisme en neu tralisme, een toenemende vatbaarheid voor Russische propaganda en een ster ker wordend anti-Amerikanisme. Grootste Amerikaanse vrees is het feit dat de „Hol landse ziekte" besmettelijk blijkt te zijn en uitzaaiingen vertoont in België, West- -Duitsland en Engeland. De afgelopen week heeft minister Van der Stoel (zij het in een soort semi-demissionaire hoedanig heid) zijn opwachting gemaakt bij de Ame rikaanse „geneesheren". Je zou kunnen zeggen dat Van der Stoel zijn plasje heeft ingeleverd bij de heren Weinberger en Haig, respectievelijk minister van defensie en buitenlandse zaken. Het medisch com muniqué: Positieve sfeer, openhartig en zeer bevredigend. Hoewel Van der Stoel er aanzienlijk min der blozend uitziet dan zijn voorganger Van der Klaauw, mocht hij met een ge zondheidsverklaring op zak terug naar Ne derland. Als artsen toch eens politici wa ren, dan ging er niemand meer dood. DICK TOET tier zijn is een keihard kapita listisch vak: Geen publiek, geen brood". Hij prijst zich gelukkig met de laatste jaren steeds gunstiger recensies en steeds vollere za len van een vast publiek. Meer en meer klikt het tussen de zaal en wat hij te zeggen heeft. In de zestiger jaren heette alles volop in beweging te zijn. Men trad uit de traditionele patro nen, huwelijk weg, samenwo nen was het parool. Maar Youp ziet hoe dat samenwo nen met de dag meer het ka- rakter krijgt van vanouds het huwelijk, met alle sleur die de kinderen bij vader en moeder thuis wensten te ontlopen. Al lemaal blijken volgens „Nar" in „Zonder twijfel" van verre gaande collectieve gestoord heid. Dat levert een gezellig avondje bodemloze wanhoop op, leedvermaak verpakt in humor, die Youp van 't Hek zelf heeft bedacht, na een en ander te hebben doorgepraat met Ivo de Wijs en Pieter van Empelen, en het muzikaal te hebben laten inlijsten door Hans van Gelder en Michel yan Bergen Henegouwen. Al ineer dan 150 voorstellingen achter de rug en nog honderd voor de boeg. En intussen een elpee waarop de tekst te koop is. Tegen Kerstmis trouwens ook nog een single van Youp met dat liedje van dat gepij nigde jochie, dat met de kerst zijn geliefde konijn Flappie als kerstmaal verorberd ziet. On peilbaar verdriet. Maar wel een zilveren harp van Cona- mus voor al dit werk. Niet alleen Youp: „Zo iets maak je natuur lijk niet allemaal alleen. Zon der het team van „Nar" doe je niet veel. Jaarlijks bij nacht en cntij vijftig-tot-honderddui zend kilometer samen langs de weg. Dan moet je het samen kunnen vinden of het verge len. Als je vervuld bent van cabaret, ben je er de hele dag mee bezig, als met een liefde. Sr zijn mensen die mij vragen wat ik overdag doe. Wel, de ideeën voor je programma om en om laten gaan in je hoofd, er woorden voor vinden, weg strepen en opnieuw beginnen. Juichen om een inval. Bij mij staat niet alles tevoren vast op papier. Het groeit uit invallen, uit probeervoorstellingen in zalen die je mee moet zien te krijgen. Bezetenen van theater hebben geen tijd voor andere zaken. Ik heb mijn voorstellin gen zo in elkaar zitten, dat ik kan reageren op bijval uit de zaal. Voor mij is de essentie van cabaret dat het ergens over moet gaan. Daar moet je je publiek zo direct mee te lijf, dat het zich helemaal door jouw gedachten laat pakken. Ik weet het. De laatste tien jaar zijn heel wat cabaretgroe pen gekomen en gegaan. Het publiek bepaalt wat blijft. En „Nar" bestaat nog. Wat mij be treft moet het zo blijven". Pantykorselct. Perfekt korrigerend. Wit, skin. B,C 80/95 Normale prijs 79.- )TON Het blijft een enigszins d feit, maar de aandacht in de i Staten voor ons toch geducht tg timmerende landje mag rustig -—pnoemd worden. Hoewel we de Viuitenlandse investeerders in de 9C Staten zijn, de eerste slaven toe hebben verscheept, New ben gesticht (al wordt ons dat ■''JC York eerder aan- dan ,oegere- i&sidrie presidenten met Neerlands 0/0 d'adren hebben geleverd (de en Van Buuren) ligt de gemid- erikaan niet wakker van het wel The Netherlands, dan wel Hol- tnamen voor één land, zoals een erikaan terecht weet vast te erudiete kringen willen de tul en en windmolens nog wel eens naar voren komen. Een enkele end goed ingelichte Amerikaan 1 naar de voortgang van de Del- ÜJ0, maar door de bank genomen ,n Amerikaan een zorg zijn wat er -<%elt in de „hoofdstad van Kopen- zal er enige verandering in ko- MARINEBIAUW BLAZER-PAK. KOMPLEET MET EXTRA BROEK VAN GRIJZE SERGE OM MEE TE KOMBINEREN. stelling en over de oorspron kelijke functie kunnen niet met zekerheid worden beant woord. Bij de tentoonstelling is een geï"ustreerd boekie te koop. waarin de verschillende aspec ten van het schilderij worden belicht. MANNEN SLAGEN BIJ HIJ. A zaal komt. Ja, ik noem me zelf een linkse cabaretier. Er is zo onnoemelijk veel recht te trekken, weerwerk te le veren tegen misleidende ge dachten. Ver buiten Amster dam geef ik voorstellingen. Daar kijken ze met grote ogen van verbazing wanneer ik heelhuids en in levende lijve arriveer. Hoe kan dat, vragen ze, die gevaarlijke stad. Ik geef die mensen ge lijk, vertel ze, dat mij op elke straathoek een shot heroïne wordt aangewreven, dat een hoek verderop mijn vrouw wordt verkracht en een straat verder mijn kinderen tuchtigingen en ontucht on dergaan in de handen van pedofielen. Ik kom die men sen tegemoet in hun rechtse gevoelens, overdrijf die en dan weten ze gelijk waar ik sta. Ook in mijn programma. Pak een plaats, Venray, op een doodgewone doorde weekse avond. Dan stroomt er toch tweehonderd man de zaal in. Natuurlijk, een caba retier moet geestig zijn, amu sement brengen, dat verlangt zijn vak, maar even zo vro lijk dien je je publiek tegen de haren in te strijken. Het mooiste wat je hebben kunt, kan je na afloop ten deel val len. Eerst applaus, drie, vier keer terug, en dan ook men sen, die je vertellen, dat ze erg gelachen hebben, maar tegelijk moeten vaststellen, dat er veel inzit in wat je zegt. Dat zijn dus dingen die elke cabaretier graag hoort Ik ook, want daar sta ik vooi te werken". (\G Op zijn ze- f jaar nu tien ien ging Youp k voor de bijl. Aj twaalfde schreel mten met gedich- Ip5 en teksten vol, 3n mocht hij op mlingenavond de eigen werk bezig Na afloop steeg tuis van applaus en figuurlijk hoofd. Toen wist \ij voor het thea- ien was. it hij alweer een ss. zeven het hele 'oorstellingen van •abaret „Nar". Ko- ijdag en zaterdag weer neer in het ligentia zoals in pen weekeinde on- Keelzeggende titel ivijfel", want hij radstecds heel zeker. Uiten de coulissen pn kan. In het be- j al blij een redelij- Qgfin handen te heb- laal eigen makelij, zich wat hij deed rmvast, theatraal dan. Hij ging toen dan een jaar iele land met zo als „Mayonnai- een geest uit de irmenloos moeilijk tigen wegen volgt, ft ji tussen je vingers r intussen groeide -Utfeep op zijn eigen --.pptaat nu stevig met ars in handen, zijn lOCpgramnia, dat voor 8ie geijkte cabaret- van sketchje en )e tweede helft van j-piden onderwerpt P*Hechter aan een ge- andering. Hij ^"Tle huid van speel- qJ (per Van Dam. die ..'«rechts en dolge- illl%chiatrische hulp Odpie hulp krijgt hij Za de Nes en Hans Q- als geroepen ver- twee mensen die Je wondere wegen SI' wensen te gaan. Iele achterna, j't Hek: „Ik ben de lAL een Amsterdam- "*nls forens in Naar- ^"T^vonen. Daar werd maar ik voel me CUfomer en toen ik Wfdoende volwassen Ln ik daar weer en. Daar ontmoet a de mensen uit de -iet wie theater ont- de manier waarop Mm en, praten en wer- llllonderden kroegen j||pjeszaken vind je y^inonimiteit, de ver- het opgaan in de t sfeertje waarin je wat uiteindelijk in p papier en in de Bezetenheid Zijn bezetenheid bouwt Youp steeds verder uit. Volgend jaai gaat hij de boer op met een solo-programma. Aletta de Nes, kersvers van de Klein kunstacademie, zoekt na de kennismaking met het theater door middel van „Nar" andere wegen en de als muzikant aan getrokken Hans van Gelder vertrekt met een band naar Amerika. Youp heeft zijn idee voor zijn nieuwe eigen pro gramma al rond. En weet ook al een theaterman van naam, die hem hierbij tegenspel~zal geven, al wil hij die naam nog 'Niet tegeloven' cross-your-heart. Wit, skin, B 75/95 C 80/95 Normale prijs 29.95 Perfect is het enige juiste woord om de ruim twee uur en een kwartier durende show zonder pauze van de Amerikaanse formatie Styx mee te omschrijven. Per fect niet alleen qua opbouw, maar ook zangtechnisch en qua kopiëren van het plaatmateriaal. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat het publiek in het uit verkochte Rotterdamse Ahoy' Sportpaleis gisteravond al snel op zijn kop stond. Styx in perfect stereo, zoals het uit de luidsprekerboxen thuis nooit zal klinken, is opwindend. Elpees als 'Crystal Ball', 'The Grand Illusion', 'Cornerstone', maar ook de laatste Paradise Theatre' zullen voorlopig wel even in de platenkast blijven staan. Als je namelijk écht in het 'Paradise Theatre' bent ge weest. zoals gisteravond, dan is alles wat er op volgt, slechts een flauwe afspiegeling. Styx, die pas in 1977 echt succesvol werd met de elpee 'Grand Illusion', introduceerde de bezoeker bij opkomst in haar eigen paradijs: een lust-oord waar 'het vermaken van publiek' de be langrijkste regel is. „We hebben zolang gewacht voordat we in dit theater en op dit podium konden staan", vertelde gitarist Tommy Shaw ter introduktie van „Lights". Terwijl kleine, aan het plafond hapgende lampjes aan en uit gingen, werd een nauwkeurige kopie van de plaat nagespeeld inclusief de hoge, ijle samenzang van de met watjes in zijn oren spelende toetsenist Dennis de Young, gitarist James Young en gitarist Tommy Shaw. Er ging trouwens steeds een klein verhaaltje aan ruige songs en melodieuze ballads vooraf, waarbij tijdens het spel als extra illustratie soms een achtergrond-decor diende zoals tijdens het titelnummer van de elpee 'Grand Illusion', waarbij de hoes werd getoond. Tijdens het concert stond in de coulissen een le gertje hulpjes klaar om op het juiste moment een beker sap, een handdoek en de juiste gitaar aan te reiken of in het donker de piano te verrijden. Mede hierdoor kon het concert, dat een aan eenschakeling van hoogtepunten was inclusief hits als 'Babe' en 'Boat On The River' vlekkeloos verlopen. Na de toegift werd het 'Paradise Theatre' door middel van geprojecteerde dichte deuren, gesloten. Terwijl het titelnummer van de laatste elpee nog speelde, flitsten de vijf leden nog even getekend door het beeld en werd iedereen, die aan de show had meegewerkt op orginele manier bedankt. Styx was in Nederland. Jammer dat het maar eenmalig was. HANS PIET Filmer Abel Ganee overleden PARIJS De Franse filmregisseur Abel Gance is in Parijs op 92-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was een week geleden in een ziekenhuis opgenomen. Gance begon als acteur, werd scenarioschrijver en debuteerde in 1911, met „La digue" (de dijk). Hij is de uitvinder van de polyvi- sie. de voorloper van de cinerama. Zijn Voornaamste werk is „Napoleon" (1926). Abel Gance was de eerste die stereofonisch geluid gebruikte Mede door deze vin dingen is Gance's invloed op de huidige film groot geweest. Regeringsverklaring uitgebreid op tv HILVERSUM NOS-tv zal volgende week de regerings verklaring, die maandag 16 november door minister-presi dent Van Agt wordt afgelegd, rechtstreeks via Ned. II van 14.00 tot ongeveer 16.30 uur uitzenden. Van de Kamerdebatten op de drie volgende dagen komen uitge- breide samenvattingen in extra lange uitzendingen van Den Haag Vandaag. In verband daarmee worden de programma's op die dagen aanzienlijk gewijzigd. De Kamerdebatten zullen ook gevolgd kunnen worden op de kabelnetten van Amsterdam. Rotterdan en Den Haag. Deze proefneming geschiedt met toe stemming van het ministerie van CRM. De NOS zal de volledige reportages aanbieden aan de kabelnetten. Nu is al bekend dat Den Haag, Wassenaar en Delft de reportages de hele dag uitzenden op kanaal 4. De uitzendingen lopen dinsdag van 11.00 tot 23.00 uur, woensdag van 14.00 tot 23.00 uur en donderdag van 10.15 tot 24.00 uur De NOS-radio zal de regeringsverklaring maandag vanaf 14.00 uur via Hilversum 1 rechtstreeks uitzenden. In aansluiting daar op verzorgt de TROS in een extra aflevering van Aktua een programma met reacties van een aantal politici. Humor Youp: „Ik heb nu zes eigen programma's geschreven. Ik denk dat ik weet hoe humor werkt. Je moet niet in één richting doordrammen, maar met wendingen werken, zijwe gen inslaan. Dan ontstaat het onverwachte waarop humor drijft. Doe je dat niet, dan gaat het publiek vóór je uit denken. En kun je zelf je mond wel dicht houden. Elke verrassing verdwijnt. De spanning van een voorstelling moet ook in jezelf blijven zitten. Die kan ook te groot worden. Zo heb ik destijds voor geen goud mijn eerste voorstelling in Amster dam willen geven. Een stad zo vol theaters, wel dertig, die zat niet op mij te wachten, vond ik. Ik kon in Den Haag in Pe- Pijn terecht. Daar stond ik voor het eerst van mijn leven echt in een theater, nadat ik voordien in alle stulpen en tenten tot in de verste uithoe ken mezelf heb staan bekwa men. Ik heb geen theateroplei ding. Ik heb alles zelf moeten leren. Op de raarste tonelen heb ik gestaan, bijv. één met in de achterwand van het to neel de toegang tot het toilet, zodat iedereen die moest langs mij over het podium liep voor zijn boodschap. Ik dacht, dit is dus cabaret met een bood schap. Een zachte wenk. Op inspelen en tegelijk gewoon doorgaan, dacht ik. Daardoor kun je je niet van je werk la ten houden. Eerder spoort het aan. Zo heb ik me door dik e.i dun haar applaus toe staan werken. Daar kom je om acht uur voor op om dat om elf uur mee te maken. Overdag werk te ik bij e^n wijnhandel, laler bij een uitgeverij. Er moest ge geten worden en die Amster damse kamer betaald. Cabare zelf en laat zich regisseren door Pieter van Empelen, vroeger een van de mensen van de cabaretgroep Don Quishocking, momenteel di recteur van het Scheepvaart museum, en met hart en ziel nog steeds betrokken bij het theater. Op het toneel krijgen we niet anders te zien dan die man op die kamer, maar hij zal overgeleverd zijn aan in nerlijke woelingen, die hun weerslag op de zaal moeten krijgen. Dat moet schrijnende humor opleveren. niet prijs geven aan het grote publiek. Dat programma gaat „Man vermist" heten en speelt zich af op de kamer waar die man zich teruggetrokken heeft, na in het nauw gedre ven te zijn door de samenle ving. Het thema van die voor stelling zal zijn de machteloze mens. Een uitgesproken on derwerp voor een cabaretvoor stelling, daar gaat Youp van uit, hij giet het alleen in een uitgesproken theatervorm, omdat cabaret volgens hem te veel vast zit aan voorbedachte stijl en theater veelvormiger kansen biedt. Het gebeurt waar je bij zit. Dat is theater. Die man ontdekt, dat zonder hem het leven door gaat. Youp gaat die man spelen, een man van zijn eigen leeftijd, die tot de conclusie komt, dat als je vrij rondloopt, het mogelijk is enige invloed op de rhaat- schappij uit te oefenen, meer dan alleen door je stembiljet. Hij schrijft de tekst helemaal „Cabaretier zijn is een keihard kapita- Youp van 't Hek: listisch vak".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19