Italië's grootste krantenbedrijf in de uitverkoop Uwkrant cadeau I Lubbers: eerst praten met sociale partners over solidariteitsheffing Dolman: Kamer dient teveel flutmoties in Dries op de fiets", stripboekje over Van Agt Lyon lamgelegd na brand in telefooncentrale Nederland „Voorzichtig positief" tegenover Saoedisch vredesplan Nederlandse hulp aan bevrijdings beweging Zuid-Afrika mag niet" Westduitse vakbeweging bedreigt positie Schmidt aSFCeidw Japan verdeeld over handelsoverscho BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 PA( DEN HAAG Hebben pre mier Dries van Agt en Sinter klaas iets met elkaar te ma ken? Het antwoord op die vraag moet wel bevestigend zijn, want het is natuurlijk geen toeval dat, met de stoom boot uit Spanje al bijna op ge- hoorsafstand, kort na elkaar twee boekjes over de CDA- leidsman op de markt zijn ver schenen. Na „Sapristi Van Agt", een drie weken geleden verschenen bundeltje met op merkelijke uitspraken van de minister-president, hebben de boekhandels nu ook de be schikking over een beeldver haal waarin Van Agt de hoofdrol vervult. Het werkje heet „Dries op de fiets" en het is gemaakt door Dik Bruynes- teyn, die vooral bekendheid verwierf met zijn Appie Hap- pie-strips. In bijna tachtig bladzijden beschrijft en tekent Bruynesteyn de politieke le vensloop van Dries van Agt geheel in wielertermen. Het zij toegegeven, Bruynes teyn kan verdienstelijk teke nen, maar bij het vervaardigen van dit boekje heeft hij zijn pen helaas vrijwel uitsluitend gedoopt in een reuzepot met on-originaliteit en flauwheid. Maar wie weet, vindt de Sint het wel leuk. De Amsterdams- Brabantse wielrenner Gerrie Knetemann, die het voor woord in Bruynesteyns schep ping schreef, reikte het „eer ste" exemplaar vanmiddag in Den Haag uit aan Van Agt. DICK VAN RIETSCHOTEN „Dries op de fiets", door Dik Bruynesteyn (Gooise Uitg. prijs: ƒ9,90). (Van onze correspondent Jan Drummen LYON De stad Lyon (1.300.000 inwoners) is telefonisch van de buitenwereld afgesloten na een felle brand in de grote tele fooncentrale. Door het ontbreken van de verbindingen was da stad gisteren voor het grootste deel verlamd. De brand, vermoe delijk het gevolg van kortsluiting, toont aan hoezeer de moderne wereld afhankelijk is van de telecommunicatie. Zelfs de veilig heidsdiensten, de urgentieverbindingen van de overheid, de te lex, de radiolijnen, de telegraaf, de computerinstallaties etc. zijn totaal uitgevallen. De minister van postzaken heeft urgentie- maatregelen genomen om zo spoedig mogelijk de dringende ver bindingen door middel van satelietverbindingen te herstellen. Het zal waarschijnlijk maanden duren voor de centrale geheel hersteld is. DEN HAAG De Nederlandse regering staat „voorzichtig posi tief" tegenover het plan van Saoedi-Arabië voor een vredesrege ling in het Midden-Oosten. Het Saoedische initiatief, afkomstig van kroonprins Fahd, bevat onder meer de stichting van een zelfstandige Palestijnse staat met als hoofdstad Jeruzalem. Volgens de woordvoerder heeft de Nederlandse regering steeds voorzichtig gepolst bij Saoedi-Arabië over de invulling van het plan. Van der Stoel is vooral blij met het feit dat nu voor het eerst een Arabisch land - en nog wel een zeer vooraanstaand - onder bepaalde voorwaarden het bestaan van de staat Israël wil accepteren. Er zijn ook elementen in het plan die Nederland niet als haalbaar beschouwt. Ook in de Tweede Kamer kijkt men welwillend aan tegen het plan-Fahd. Kerk wellicl bemiddelaafl Pools topovt WARSCHAU De I gering heeft gisteren; terdocht een ageni bestudeerd dat doort teit is ingediend voorl leg met de autoriteitel sociale en economisclf men. Waarnemers mogelijkheid geoppeij rooms-katholieke keri opwerpen als buffer i regering en Solidariti besprekingen die vrij den moeten beginn Gedetineerden in kort geding voor tv-toestel in eigen cel ALKMAAR Voor de presi dent van de rechtbank in Alk maar dient morgen een kort geding dat vierendertig gevan genen van de Alkmaarse straf gevangenis Schutterswei heb ben aangespannen tegen hun gevangenisdirecteur en de Staat der Nederlanden. Het wel of niet mogen hebben van een televisietopestel in de cel is inzet van het geding. De ge detineerden van Schuuterswei hebben gedreigd om vandaag massaal in staking te gaan om de komst van de tv in de cel len af te dwingen. Ruim anderhalf jaar geleden vroeg een van de gedetineer den van Schutterswei om een tv-toestel in zijn cel. Zijn argu ment: stereo-installaties in de cel zijn ook toegestaan. De di- ecteur wees het verzoek af en eeg bovendien gelijk van de 1 xlagcommissie. De centrale .ad van advies voor het ge vangeniswezen waar de ge vangene vervolgens in beroep ging, stelde de directeur echter :n het ongelijk omdat hij had 'egd dat het een zaak zou 4 i voor het Ministerie. De angenisdirecteuren beslo- vn daarop gezamenlijk om toch tv-toestefien toe te staan. Maar nadat de directeur van Schutterswei dat besluit aan „Den Haag" had voorgelegd lag er binnen een week een missive op tafel met het ver bod om televisies in de cellen te plaatsen. De directeur be sloot daar gehoor aan te geven. De gevangenen protesteerden bij de beklagcommissie en die gaf hen gelijk. De directeur stapte daarop naar de eerder genoemde raad van advies. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie noemde tv-toestellen in de cel een technisch en praktisch be zwaar omdat spanning van 220 volt in een televisietoestel wordt omgezet in elektriciteit met een zeer hoge levensge vaarlijke spanning. „De vraag is of je dat in gevangenissen wel kunt doen", aldus de woordvoerder. Protesten op Westoever gaan door JERUZALEM Op de weste lijke Jordaanoever is gisteren voor de negende achtereenvol gende dag door Palestijnen ge demonstreerd tegen de Israëli sche bezetting. Door Palestijn se activisten werden wegver sperringen opgericht en jonge lui bekogelden Israëlische bus sen met stenen. Met veel mili tair machtsvertoon wisten Is raëlische soldaten in Ramallah een winkelstaking te voorko men. In Jeruzalem had de pro test-actie meer succes en ble ven de meeste Arabische win kels gesloten. De oproep tot het sluiten van winkels werd gedaan door middenstandsor ganisaties op de westelijke Jor daanoever. Behalve de win kels waren gisteren ook de meeste scholen in Jeruzalei. gesloten. Het is nog steeds niet duidelijk hoeveel arrestaties er zijn verricht. De Israëlische minister van defensie wilde nog geen details geven. Een woordvoerder van de Bir Zeit-Universiteit zei gisteren, dat de arrestaties een onder deel vormen van een plan om het Palestijnse volk het recht op zelfbeschikking te ontzeg gen. Op de westelijke Jordaan oever bestaan grote bezwaren tegen de plannen voor Pales tijnse autonomie, zoals dat is geregeld in het Camp-David akkoord. Palestijnse leiders noemen deze oplossing een voorwendsel om de Israëlische bezetting te laten voortduren. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren in de hoofdstad van de Filippijnen een resolu tie aangenomen, waarin Israël wordt veroordeeld wegens de schending van artikel 4 inzake gevangenkampen (in de bezet te gebieden-red.) van de Con ventie van Genève. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Als er nog Ne derlanders zijn die wat geld te beleggen hebben, kunnen ze voor een kwart miljard gulden eigenaar worden van het toonaan- gevendste dagblad van Italië, de Corriere della Sera van Milaan. Voor dat bedrag kopen ze dan 50,2 procent van de aandelen van de groep Rizzöli-Cor- riere della Sera, de groot ste krantenuitgever van het land. De Corriera del la Sera (oplage 600.000) is het paradepaard van deze groep, waar nog een vijf tiental regionale dag- en weekbladen toe behoren. Een half jaar lang gaat het al slecht met de Corriere. Schan dalen als die van de geheime vrijmetselaarsloge P-2, waar van topfunctionarissen van de uitgeverij en het blad deel uit maakten, lieten diepe sporen achter. Het blad is al maanden koersloos en vele gerenom meerde medewerkers die de krant autoriteit gaven in Italië en daarbuiten hebben de schuit al lang verlaten. Het personeel op redactie en druk kerij is door dat alles ongemo tiveerd geraakt, de arbeidson rust neemt toe en het ziekte verzuim vliegt omhoog. Rode cijfers De eigenaar doet er van alles aan om het aspirant-koper ge makkelijk te maken. Volgende maand worden de drie slechtst draaiende kranten opgeheven. Zij zitten diep in de rode cij fers. Rotte takken afkappen, zo wordt de saneringsoperatie genoemd, en het is duidelijk dat het pakket kranten van Rizzoli aldus op de gewenste maat wordt geknipt en gescho ren voor de grote overname. Met de vallende rotte takken komen 1.350 werknemers zon der werk te zitten. De vakbonden van journalis ten en grafici spartelen nog te gen, maar het resultaat van alle actie-vergaderingen van de laatste weken (waardoor de kranten al drie dagen niet hebben kunnen uitkomen) is slechts een groeiend besef de sanering nauwelijks nog te kunnen tegenhouden. Om de werkgelegenheid en het con cern te redden moeten drie kranten en 1.350 werknemers geofferd worden. De vakbon den hadden eerder aan de bel moeten trekken, zo is de alge mene mening. Ze waren er bij, toen het slecht ging in het be drijf, maar ze deden niets. Als protest tegen de gang van zaken bij Rizzoli gaat vrijdag de hele Italiaanse pers en nieuwsvoorziening plat. Op die dag dus geen kranten, geen nieuws op radio en tv. Maar het protest van de bonden wordt eerder gezien als een ui ting van hevige frustratie dan dat het een bepaalde ontwik keling bij Rizzoli én een hoop andere krantenbedrijven in Italië stuurt. Kapitaalkrachtig Achter de schermen van dit rumoerige spektakel zijn groe pen financiers rustig aan het uitrekenen hoeveel de Corrie re en haar neven-kranten hen waard is. Een kwart miljard gulden zo wordt gezegd, en er zouden nogal wat kapitaal krachtige Italianen zijn die dat bedrag er voor over hebben om krantenuitgever te wor den. Een onroerend goedhan delaar uit Milaan, een eigenaar van een keten hotels (even eens uit Milaan, de plek in Ita lië waar het geld zit), en de ty pemachine-fabrikant Olivetti zijn de gegadigden. HILVERSUM CDA-fractie- leider Lubbers wil de suggestie van de informateurs Halber- stadt en De Galan dat een soli dariteitsheffing ondermeer het werkgelegenheidsplan van mi nister Den Uyl moet financie ren, wordt ingebracht in het arbeidsvoorwaardenoverleg. Pas daarna zal de politiek een beslissing over de heffing moeten nemen, aldus Lubbers. Volgens de CDA-leider gaat het om de vraag „hoe combi neren we het terugbrengen van het tekort van de over heid en een banenplan". Vol gens hem kan dat alleen op goede wijze als de sociale part ners meedoen in de discussie daarover. Uit de eerste reacties trok Lubbers de conclusie dat de heffing een moeilijke zaak is. „Als je je nu volstrekt zou vastleggen op een lastenverho ging en straks zou blijken dat die via looneisen wordt afge wenteld, dan dwing je de mi nister van sociale zaken tot een onmogelijke keuze: óf een looningreep, óf aanvaarden dat door stijging van de loon kosten er arbeidsplaatsen ver loren gaan". Het idee van de heffing moet inzet van het gesprek met werkgevers en werknemers worden en pas na weging van alle voors en tegen kan een besluit genomen worden. „Dat gesprek moet een kans heb ben", aldus Lubbers. Als het gesprek niets oplevert „her neemt de politiek zijn eigen verantwoordelijkheid en moet men achteraf niet klagen als de alternatieven ontbreken". Banen Volgens de Nijmeegse eco noom prof. dr. N.H. Douben is er geen enkele garantie dat minister Den Uyl volgend jaar al zo'n zestigduizend banen kan scheppen. „Ik heb daar grote twijfels over," aldus Douben gisteren voor de KRO-radio. Naar zijn mening is het plan van Den Uyl „veel te ambitieus en houdt het geen rekening met de economische realiteit". De hoogleraar, die oök lid is van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid, legde uit dat een garantie voor een arbeidsplaats alleen te geven is, als deze gecreëerd wordt bij de (semi-)overheid zelf. Een belangrijk deel van de banen in het plan-Den Uyl voor 1982 moet de bouw ver wezenlijken. Gegeven de moeilijke situatie in deze be drijfstak vindt Douben de 250 miljoen, die volgend jaar be schikbaar is voor extra wonin gen en isolatie daarvan, geen al te hoog bedrag. Mede daar om verwacht hij dat het effect van deze injectie pas in de eer ste helft van 1983 te zien zal zijn. IKBEN DE PIL VERGETEN TE HALEN WEET JU WELKE APOTHEKER OPEN IS 't staat in de krant iedere dag weer DEN HAAG Zes in Zuid-A frika wonende Nederlanders willen dat de Nederlandse re gering de financiële hulp aan het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) stopzet. Ze hebben daarvoor een beroepschrift in gediend bij de Raad van State. Het ANC is een beweging die met alle middelen, ook met geweld, probeert Zuid-Afrika te „bevrijden" van de blanke overheersing. Dit jaar krijgt de beweging een half miljoen en volgend jaar achthonderdduizend één miljoen gulden van de Neder landse regering. De zes appel lanten noemen dat „hoogst on- oirbaar". Zij wijzen er in hun beroepsschrift op «dat er in Zuid-Afrika zeer veel Neder landers wonen, die na de oor log op aandrang en met finan ciële steunvan hun regering zijn geëmigreerd. De belangen van deze talloze inwoners van Zuid-Afrika staan tegenover „de belangen, die neerkomen op vernietiging van het be staande peil van rust, orde, vrede en welvaart", aldus de zes. Voor elke onderneming die het kan betalen, is, zo vindt men, de Corriere della Sera een aardig visitekaartje. Vol gens Italiaanse spelregels kun nen eigendomsverhoudingen niet van invloed zijn op de in houd van de krant. Maar als bijvoorbeeld een handelaar in oude auto's een krant koopt waar hij voorlopig nog niets mee kan verdienen, dan wordt mep toch wel erg nieuwsgierig naar zijn werkelijke bedoelin gen. De regering van Italië (premier Spadolini is zelf oud- -hoofdredacteur van de Cor riere) kan niet meer doen dan toezien op de naleving van de wet en deze stelt slechts eisen aan de zuiverheid van de fi nanciële handelingen die aan de koop vooraf gaat en ver biedt een te grote concentratie vart informatiemiddelen. Pre mier Spadolini heeft het zelf al in het parlement gezegd: „Zoals men een krant kan ko pen in een kiosk zo kan men ook eigenaar worden van een krantenuitgeverij. Iedereen met geld kan nu eenmaal ko pen." Overname Tot nog toe heeft de regering de druk van het Rizzoli- per soneel om de Corriere over te nemen weerstaan. Evenmin voelt zij er iets voor het perso neel geld te lenen om zo een meerderheidspakket Rizzo- li-aandelen te kunnen kopen. Hiermee zouden alleen maar precedenten geschapen wor den. \yant de Corriere della Sera is echt niet de enige krant in Italië die grote pro blemen heeft. Andere kranten zijn er net zo slecht aan toe, al leen hebben zij het nadeel minder bekend te zijn. Een van de velen die Marcus Bakker de hand kwamen schudden was zijn oud-| Freule Wittewaal van Stoetwegen. BU HULDIGING MARCUS BAKKER (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Hét wordt hoog tijd dat er een einde komt aan het indienen van al lerlei „flutmoties". Er worden de laatste tijd veel te veel on zinnige kameruitspraken in behandeling genomen. Dit stelde Tweede-Kamervoorzit ter Dolman gisteren op een re ceptie die ter gelegenheid van het 25-jarig kamerlidmaat schap van de CPN-fractie- voorzitter Marcus Bakker gis teren in De Vijverhof, dat deel uimaakt van de Tweede-Ka mergebouwen, werd gehou den. Volgens Dolman worden veel van die moties ingediend door kamerleden die de aandacht van de pers op zich willen ver- stigen. Hij stelde dit naar aan leiding van het feit dat 25 jaar geleden, rond de Russische in val in Hongarije, de moties van de CPN niet eens in be handeling konden worden ge nomen, omdat die door andere partijen werden geboycot. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd, aldus de ka mervoorzitter. Dolman reikte aan het jubile rende kamerlid gisteren op een door kamerleden en oud- kamerleden druk bezochte re ceptie de zilveren koets uit, een onderscheiding die alle medewerkers van de Tweede Kamer bij een onafgebroken "dienstverband van 25 jaar krij gen uitgereikt. Marcus Bakker heeft volgens de Tweede-Ka mervoorzitter veel bijgedragen aan de populariteit van de volksvertegenwoordiging. „Bakker is medeverantwoor delijk voor het feit dat de CPN nu een volwassen kamerfrac tie is geworden", aldus Dol man. „Er is in die 25 jaar heel wat veranderd binnen de CPN en dat is mede te danken aan Marcus Bakker", zo stelde hij. Thurlings In de Eerste Kamer werd voorzitter dr. Thurlings (CDA) gehuldigd voor zijn zilveren :u?v kamerlidmaatschap, de regering zei prei Agt dat dit kabinet beeld van continul Thurlings heeft ces| proberen na te vol£ mens een zware kabiifca gatie (waarin ook dli Van der Stee, Van MM i Ruiter, De Koning vrouw Gardeniers) t Agt dat het kabinet zijn nu volstrekt een< arbeid aan de regerinj J ring heeft onderbroki te huldigen". In zijn dankwoord zi lings dat de Eerste KA nut nog steeds bewj erop toe te zien dat i werpen niet geheel NAI voegen zijn getrokki amenderingen in de Qpq( Kamer. Bovendien k_ publiek soms tot de king dat bepaalde oi lingen ongewenst zijl Tweede Kamer een werp al heeft aanval Senaat kan dan alsnt aan een halt toeroepei ?Vpii< "Kribt n BONN Tussen de Westduit se regering en de invloedrijke vakbeweging dreigt een erri- stig conflict over de wijze waarop de bestrijding van de werkloosheid aangepakt moet worden. Diverse vakbondslei ders hebben de afgelopen da gen al een serie massale de monstraties aangekondigd, als de huidige regeringscoalitie van sociaal-democraten en li beralen „niet eindelijk weer een beleid voor de werkne mers opzet". De bonden eisen van de rege ring een arbeidsplan, dat voor ziet in het stimuleren van de economie met enkele miljar den marken. De Westduitse vakbeweging wil daaarmee bereiken, dat de werkloosheid niet verder oploopt. Op het ogenblik is bijna 6% van de Westduitse beroepsbevolking werkloos. De liberale minister van economische zaken, Lambsdorff, sluit niet uit dat het aantal werklozen (nu 1,4 miljoen) deze winter verder zal oplopen tot een record hoogte van 2 miljoen. De dreigende confrontatie tus sen vakbeweging en regering is zeer pijnlijk voor bondskan selier Schmidt. Mocht het tot massale vakbondsacties komen dan zou dat wel eens het einde kunnen betekenen van een hechte en tientallen jaren be staande samenwerking tussen de regerende Sociaal-Demo cratische Partij (SPD) en de acht miljoen leden tellende Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB). Vrijwel alle vakbonds leiders zijn lid van Schmidt's SPD. De besprekingen tussen de re gering en de vakbeweging zul len niet gemakkelijk worden voor Schmidt, omdat de SPD met handen en voeten gebon den is aan haar kleine coalitie partner, de liberale FDP. Deze partij heeft zich de afgelopen weken uitgesproken voor een „grote zwenking" in het eco nomische en sociale beleid in de bondsrepubliek. De FDP wil ondermeer dat er bezui nigd wordt op de uitkeringen van werklozen en zieke werk- Vis Wij een nieuwe abonnee, f voor u dit glazen bakje met een afbeelding van uw krant. Postcode/Plaati Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijf L per kwartaal J Stuur een glazen bakje naar: J Postcode/Plaats_ tP Telefoon. ,1 Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel pk 'I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, J 2300 VB Leiden. TOKIO De Japanse rege ring blijkt het niet eens te zijn over de maatregelen die moe ten worden genomen om het overschot in de handel met de Verenigde Staten en West-Eu ropa te verkleinen. In het ka binet is gisteren onenigheid ontstaan over de vraag of dat moet gebeuren door uitslui tend de invoer van Ameri kaanse of Europese producten te stimuleren of door gewoon de uitvoer van Japanse artike len te beperken. De Japanse regering over weegt een aantal maatregelen te nemen die de wrijving tus sen de handelspartners moet wegnemen. Nog deze maand wordt daarover een besluit ge nomen. De regering denkt erover in het buitenland vlieg tuigen, schepen en zeldzame metalen te kopen ter waarde van bijna dertien miljard gul den in het lopende begrotings jaar. De Japanse importeurs zouden daarvoor van de cen trale bank gunstige kredieten in buitenlandse valuta's kun nen krijgen. Het ministerie van Internatio nale Handel en Industrie staat nogal gereserveerd tegenover de plannen. Evenals h<| terie van Financien op het gevaar van e zwakking van de poS de yen, waardoor de k" de industrie alleen mk ter worden. Dit nj geeft de voorkeur aarfl stellen van een belastij uitvoer van de meest M te producten, auto's tronica.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10