«rrenzen van concessies jn al overschreden' Vorming Belgische regering moeilijk Twijfel over dood Eva Braun Haddad zet strijd voort «ÏAELISCHE MINISTER: Noodmaatregelen Japan voor handel van Europa en VS Raadsels rond roof relikwieën Heilige Lucia Russische revolutie herdacht Britten willen geen Amerikaanse kernwapens Franse regering vervolgt leiding Paribas opnieuw Moebarak regeert met harde hand Sovjet-Unie wil Cuba verdedigen Moeten ik en de kinderen U nog uitleggen dat U de KINDERPOSTZEGELS het best met girobetaalkaart of bankcheque betaalt? 3Ad ,TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 tia veroordeelt schending Zweedse wateren ÏG China heeft gisteren de schending Zweedse territoriale wateren door de Rus- onderzeeër, die vrijwel zeker kernwapens K>rd had, veroordeeld als een bedreiging I vrede in Europa. Het Chinese persbureau China zei dat het incident aantoont dat de che oproep voor een kernwapenvrije zone opa „de Europese volkeren geen werkelij- de of veiligheid kan brengen". President Ev van de Sovjet-Unie heeft persoonlijk etuigd aan de tegenstanders van kernwa- n West-Europa, maar kort daarna schond iissische onderzeeër met kernwapens aan de territoriale wateren van een neutraal fldus een commentaar van het persbureau, tan Brezjnev dit uitleggen aan de Europese (ten, die sterk gekant zijn tegen kernwa- Religieuze rellen in Karachi KARACHI Ongeveer ze ventig personen zijn in Kara chi, de grootste stad van Paki stan, gewond geraakt bij reli gieuze rellen. Vier woonblok ken werden in brand gesto ken. Een groep Sji'iten hield een processie ter nagedachte nis van de marteldood van bij na 1300 jaar geleden van Imam Hoessein, een kleinzoon van de profeet Mohammed. Soennieten, die dé meerder heid in Pakistan vormen, gooi den stenen naar de stoet. LONDEN Nieuwe tandtechnische gege vens hebben uitgewezen, dat het stoffelijk overschot, dat naast dat van Hitler in de bunker in Berlijn werd aangetroffen, ver moedelijk niet van Eva Braun is. Dit is be kend gemaakt in een artikel van het no vembernummer van de British Medical As sociation News Review. Het medisch tijd schrift geeft als bewijs, dat een brug die voor Eva Braun was gemaakt-en die in het verleden werd genoemd als identificatie- middel-nooit in haar mond werd geplaatst. Ook blijken diverse tanden, die bij het lijk werden gevonden, sterk uitgehold. Uit gege vens over Eva Braun is juist gebleken, dat haar tanden gaaf waren. TEL AVIV Majoor Haddad, de commandant van de door Israël gesteunde rechtse mili tie in Zuid-Libanon, heeft za terdag zijn aftreden herroe pen. Volgens het radiostation „De Stem der Hoop" in Marya- joen zou Haddad van zijn ont slag hebben afgezien, nadat drieduizend dorpelingen uit de enclave in Zuid-Libanon waar hij opereert hierop had den aangedrongen. Haddad had daarop gezegd, dat hij zijn strijd voor de vrijheid van Li banon zou voortzetten. ÊIKDO V Am og jont S'ZALEM De Is- che minister van ier iilandse zaken, Sja- e' leeft het Westen ge- •JJJehuwd dat zijn land nn inder standpunt ten in van het Camp Da- tkoord kan gaan in- eden. Het niet waarde- 'an Israëls concessies Westerse houding over Arabische olie- 3>J>}Jicenten zijn daar dan rzaak van. Sjamir zei N \|steren in een rede tot een groep Amerikaanse joden. De Israëlische minister zei dat Israël de grenzen van conces sies al had overschreden, nu de Sinai aan Egypte wordt te ruggegeven en er een voorstel op tafel ligt voor Arabisch zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Volgens Sjamir heeft het Westen een grote fout ge maakt door Saoedi-Arabië te beschouwen als een belangrijk bolwerk voor zijn strategie in het Midden-Oosten. „Op het wankele Saoedische bewind kan men niet bouwen", aldus Sjamir. Israël verwerpt het Sa oedische vredesplan, waarvoor in metname West-Europa veel belangstelling bestaat. De Britse minister van buiten landse zaken, Lord Carring- ton, heeft gisteren verklaard dat er „een goede kans" is, dat de leider van de PLO, Yasser Arafat, het bestaansrecht van Israël zal erkennen. Carring- ton, die vorige week als voor zitter van de Europese Minis terraad een bezoek bracht aan Saoedi-Arabië, ziet in het plan-Fahd „een totaal nieuwe oriëntatie van de Arabische voorstellen" inzake het con flict in het Midden-Oosten. Volgens hem blijkt uit het plan, dat „Saoedi-Arabië en de gematigde Arabische landen over een vredesregeling willen onderhandelen". De Britse mi nister zei bereid te zijn Arafat te ontmoeten als dat het vre desproces zou vergemakkelij ken. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, heeft gisteren gezegd dat het Saoedische vredesvoorstel voor het Midden-Oosten een realistisch beginpunt is voor een vredesregeling voor het Midden-Oosten. bereiden voor op berkte £ïnoorlog' IHINGTON Vol- de Amerikaanse Boston Globe zoekt inisterie van defen- Washington in de bigde Staten vijftig- ind ziekenhuisbedden de verzorging van •nden in een beperkte —oorlog. De ziekenhui zouden de bedden fillig ter beschikking ||^en stellen. Artsen Sen het plan gekriti- '69d omdat een beperkte torlog daardoor een 'ichterbij zou komen, iperbevelhebber van de "•-strijdkrachten in Euro- Amerikaanse generaal heeft zaterdag gezegd :n beperkte kernoorlog realistische mogelijkheid dat een beperkte kern- hoe dan ook zal uit- ;n tot een cvonflict op Idschaal. lisario stelt Örwaarden [IERS Het polisario- heeft gisteren twee voor den gesteld voor de orga- ie van een referendum de zelfbeschikking van 'estelijke Sahara. Hierom vraagd door de Organisa- in Afrikaanse Eenheid, litvoerend comité van het ariofront zei dat, na de duidelijker militaire en matieke hulp van de Ver- Staten aan Rabat. „Er ;n mogelijkheden voor referendum zonder de te- ekking van de bezettings- )en uit de Westelijke Sa- en de ontmanteling van aire apparatuur die onze lking in gijzeling houdt", litvoerend comité van het ario heeft deze houding ngezet in een verklaring, verd uitgegeven ter gele- eid van een vergadering en 7 november in „bevrij- ebieden". TOKIO Na enkele jaren de boot te hebben afgehou den, hebben Japanse regeringswoordvoerders gisteren verklaard noodmaatregelen te zullen treffen om de handelsoorlog met Europa en de Verenigde Staten te slechten. Deze week wordt een plan gepresenteerd voor de verlaging van invoerrechten, verhoging van uitvoerrechten en een programma van ongeveer vijf miljard gulden voor de invoer van grondstoffen. Een bijzondere economische missie die onlangs een bezoek heeft gebracht aan enkele Westeuropese landen is met alarmerende berichten naar dé regering in Tokio teruggekeerd. De wrijvin gen tussen Europa en Japan zijn zo ernstig, zo meldde de delega tie, dat Europa eenzijdig zou kunnen besluiten minder Japanse produkten in te voeren. Naar verwachting zal er dit jaar aan de kant van de EEG een tekort van 25 miljard gulden ontstaan op de balans van de han del met Japan. In het geval van de Verenigde Staten gaat het waarschijnlijk om 38 miljard gulden. De Westerse regeringen hebben bij herhaling aangedrongen op maatregelen die de export naar Japan moeten vergemakkelij ken. Op deze manier kunnen de tekorten op de handelsbalansen van Europese landen en de VS grotendeels worden weggewerkt. De schrijn waarin het gebeente werd bewaard. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Raadsels omgeven de roof van de stoffelijke resten van de Heilige Lucia uit een kerk in Venetië. De politie weet alleen dat zaterdagavond twee gemaskerde jongemensen de kerk San Geremia in Venetië zijn binnengedrongen. Ze moles teerden de pastoor en enkele nog aanwezige gelovigen, forceer den een glazen kast op het altaar van de Heilige Lucia en stop ten de inhoud, enige beenderresten die aan de heilige toebeho ren, in een zak. Daarop verdwenen ze in het donker. Kerkroof komt ook in Italië voor, maar dan gaat het altijd om kostbaarhe den waarvoor iemand nog wel iets wil betalen. Maar nu gaat het slechts om beenderen. In Venetië wordt dan ook druk gespeculeerd over de beweegre denen tot deze misdaad. De Heilige Lucia is een Siciliaanse vrouw, die in de derde eeuw door de heidenen vermoord. Haar stoffelijke resten zijn destijds van Constantinopel naar Metz in Frankrijk gesleept en uiteindelijk kwamen ze in Venetië te recht. De stad Syracuse op Sicilië heeft haar stoffelijk overschot altijd opgeëist en volgens sommige geruchten zouden de beende ren best wel eens in die stad boven water kunnen komen. Ter herdenking van de Russi sche revolutie in 1917 werd za terdag op het Rode Plein In Moskou de traditionele parade gehouden. De parade was dul-' delijk korter dan In voorgaan de jaren en volgens sommigen zou de Sovjet-Unie daarmee haar vredesstreven willen be klemtonen. Uit protest tegen de Russische inval in Afghani stan lieten de ambassadeurs van de NAVO-landen met uit zondering van die van Frank rijk en Griekenland verstek' gaan. De afwezigheid van be paalde leden van het Russi sche politburo tijdens het afne men van de parade, onder wie Tsjernenko, heeft geleid tot de speculatie dat er wijzigingen op til zijn in het hoogste Russi sche partijorgaan. (Van onze correspondent) LONDEN Een meer derheid onder de Britten is er tegen dat de Ameri kanen kernwapens op Brits grondgebied hebben. Maar een grotere meer derheid is ervoor dat de eigen Britse kernmacht blijft bestaan. Dat blijkt uit eeii opiniepeiling die gisteren in het blad The Observer werd gepubli ceerd. De anti-stemming tegen de Amerikaanse kernwapens weerspiegelt een gevoel van onbehagen over het Ameri kaans atoombeleid, maar niet een algemene afkeer van .kernwapens. De opiniepeiling werd gehouden na opmerkin-? gen van president Reagan over de mogelijkheid van een atoomconflict binnen Europa. Alexander Haig en de Ameri kaanse minister van Defensie Caspar Weinberger hadden toen echter nog niet getwist over een een al dan niet be staande NAVO-strategie be treffende een demonstratie- -kernaanval. De Britten, zo blijkt uit de opiniepeiling, wil len een Britse vinger aan de atoomknop. De Amerikaanse kernwapens op Brits grondge bied staan onder Amerikaanse- controle. Volgens de peiling denkt 53 procent van de Brit ten dat de Amerikaanse ker newapens dienen te worden verwijderd. Dat gevoel is het sterkste onder personen tussen de 18 en 24 jaar (60 procent). Onder de oudere Britten is 50 procent tegen de aanwezigheid van Amerikaanse kernwa pens. Aanleg van startbaan uitgesteld De acties tegen de aanleg van de derde startbaan bij het vliegveld van Frank furt heeft een eerste resultaat opgele verd. De minister van binnenlandse zaken van de deel staat Hessen, Gries, heeft zaterdag be loofd een bouwstop voor beperkte duur te zullen instellen. Het verzet tegen uit breiding van het vliegveld wordt ge voerd, omdat deze ten koste gaat van een naburig bos Foto: afgelopen za terdag demon streerden zo'n 20.000 mensen te gen de aanleg in het bos waar de start baan zou moeten komen. PARIJS Het Franse ministerie van financiën heeft opnieuw een aanklacht ingediend tegen de binnenkort te nationaliseren bank Paribas. Daarin worden leiding gevende functionarissen van de bank en 65 van haar cliënten beschuldigd van onwettige kapitaaloverdracht naar Zwitserland. In normale gevallen worden dergelijke overtredingen van kapi taaloverdracht in der minne geschikt met de douane. Politieke waarnemers zien de strafactie dan ook als een repressaillemaat- regel tegen de bank. Deze kwam in het nieuws nadat haar direc teur, Pierre Mousssa, er onlangs in geslaagd was de Zwitserse dochteronderneming van Paribas aan de komende nationalise ring te onttrekken via doorverkoop van aandelen door buiten landse, met Paribas verbonden belangen. De overneming van Parisbas-Suisse had in Frankrijk grote opschudding verwekt. Enkele dagen geleden had het ministerie van financiën al een aanklacht ingediend tegen de inmiddels afgetreden directeur Moussa en twee van zijn medewerkers. Zij zouden op ongeoor loofde wijze gouden munten ter waarde van 29 miljoen Franse frank naar Canada hebben overgebracht in opdracht van de in de vliegtuigbouw werkzame industrieel Pierre Latecoere. Moebarak (Vervolg van voorpagina) KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft de Egyptenaren gistyeren verzekerd, dat hun land veilig en stabiel is. Hij drong er echter bij hen op aan harder te werken om een economisch en sociaal rechtvaardig systeem op te bouwen om de vrede en stabiliteit in het land te kunnen handhaven. In regeringsverklaring tot een gezamenlijke zitting van het parlement sprak Moebarak ook over de dood van Sadat, toen hij zei: „Het is een hemel se wijsheid geweest om van die afgrijselijke misdaad een waarschuwing aan Egypte te maken zich te reinigen van de plaag" van het religieuze ter rorisme. President Moebarak herhaalde dat hij met straffe hand zal optreden en geen ge duld zal hebben met „ongedis ciplineerd gedrag of corrup tie". In Egypte is zaterdag een proces begonnen tegen een aantal officieren van het leger, zo heeft het dagblad al-Akh- bar gisteren gemeld. Zij staan terecht voor een militaire rechtbank wegens plichtverza king, waardoor de moorde naars van Sadat hun daad konden uitvoeren. Moebarak heeft naar zaterdag in Koeweit werd gemeld steun gegeven aan het vredesplan van de Saoedische kroonprins Fahd. De Egyptische president zou er bij de regering-Reagan op hebben aangedrongen „de verkoop van Awacs-verken- ningsvliegtuigen aan Saoedi- Arabië goed te keuren". Ook zou Moebarak gezegd hebben bereid te zijn de betrekkingen met de Sowjet-Unie op „we derzijdse basis te verbeteren". De Egyptische minister van defensie, generaal Ghazala, heeft in een gisteren gepubli ceerd interview met het Koe weitse dagblad Al-Siassa ge zegd, dat het niet uitgesloten is dat Egypte onder zekere voor waarden wapens van de Sov jet-Unie koopt. In zijn rede van gisteren zei Moebarak, dat Egypte een niet-gebonden zal blijven en daarom bereid is met zowel de Verenigde Sta ten als de Sowjet-Unie samen te werken. Nadat ex-president Sadat in 1972 de Russische adviseurs uit zijn land zette, werden de be trekkingen tussen Egypte en de Sovjet-Unie steeds slechter. Het ziet er naar uit dat de hui dige Egyptische president niet alleen op de VS wil steunen en de banden met Moskou weer zou willen aanhalen. MEXICO Als Amerika Cuba aanvalt, dan is de Sovjet- Unie bereid dit eiland te ver dedigen. Dit heeft de Russi sche ambassadeur in Mexico gezegd. De waarschuwing volgt op de bekendmaking, dat het Amerikaanse ministerie van defensie de mogelijkheden van militair optreden in El Salvador, Nicaragua en Cuba zal onderzoeken. Cuba heeft inmiddels aangekondigd zijn strijdkrachten te mobiliseren. Aangezien stemmen in België verplicht is, moes ten ook de sportlieden er aan geloven. Hierboven wereldkampioen wielren nen Freddy Maertens tij dens het uitbrengen van zijn stem in Lombardsijde. Op welke partij hij ge stemd had, wilde hij niet zeggen. (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL Een rooms- -blauwe Belgische rege ring zou in het nationaal parlement maar net een zetelmeerderheid behalen, maar in het Waalse deel- parlement slechts op 42 procent kunnen steunen. Zulks omdat het verlies van de christen-democra ten lang niet wordt goed gemaakt door de winst van de liberalen. Een der gelijke regeringscombina tie kan in Wallonië reke nen op hevig verzet van de vakbonden en de socia listische oppositie van PS-leider Spitaels. Temeer omdat deze in zijn verkiezingscampagne sterk heeft aangedrongen op grotere geldbedragen voor de Fransta- ligen teneinde zich 'te ontdoen, van de Vlaamse boycot van het economisch herstel van het industriële Wallonië'. Voortzetting van de samen werking tussen de christen democraten en de socialisten is getalsmatig nog wel mogelijk, maar de CVP lijkt daartoe in geen geval meer bereid. CVP-voorzitter Tindemans liet gisteravond in een eerste com mentaar duidelijk verstaan dat hij het verlies van zijn partij wijt aan de langdurige samen werking met en de toegevin gen aan de socialisten. Overblijvende mogelijkheden zijn een nationaal kabinet en een regering zonder de chris ten-democraten. Beide lijken uiterst moeilijk te realiseren, gegeven de grote ideologische geschillen tussen liberalen en socialisten omtrent niet alleen de economie, maar ook 'explo sieve' kwesties als de plaatsing van Amerikaanse kernraket ten. CVP-leider Tindemans weet zijn verlies (evenals dat van zijn Franstalige geestverwacht, PSC-voorzitter Vanden Boey- nants) onder meer aan het feit dat de Belgische bevolking kennelijk nog altijd niet begre pen heeft dat het land een ware ineenstorting tegemoet gaat. Bovendien zouden de Belgische kiezers volgens Tin demans zijn 'misleid' door de socialisten, die hun dreigende verlies hebben kunnen afwen den met hun afwijzing van de kemraketten. Overigens zei Tindemans nog 'vrij blij' te zijn dat hij het ver lies van zijn partij beperkt heeft weten te houden tot 12 procent. In de jaren zestig heeft de CVP een langdurige samenwerking met de socialis ten ooit met 20 procent stem menverlies moeten bekopen. Voor het eerst in de geschiede nis hebben de milieu- partijen in Belgie succes gehad. Ze haalden gisteren omstreeks vijf procent, maar zullen als gevolg van het kiesstelsel (ar rondissementen) een naar ver houding geringer aantal zetels kunnen gaan innemen. Zeer opmerkelijk is voorts het zware verlies van de Brusselse partij van Franstaligen (het FDF) van voorzitster Antoi nette Spaak, die haar aanhang bijna gehalveerd zag en met slechts 7 afgevaardigden in het parlement zal terugkeren. Hein G. Briefbesteller te A: Vandaag of morgen komen de kinderen uw bestelling afleveren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7