Romantici waren arrange urs met eigen inbreng i {^Badgei AZIVO APOTHEEK Mobil Kaderfuncties in ontwerpbureau APOTHEKERSASSISTENTE) bevriHgingsli^mbien HET WINTERT IN HOLLAND Praktijkdiploma Boekhouden, ervaring met een concernadministratie en belangstelling voor internationale contacten? general ledger clerk van dynamisch internationaal concern QfZJVlK GEMEENTEPOLITIE li. LEIDEN - financieel medewerk(st)er LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 PAG| DEN HAAG Dat onze roman tisch e schilders geïnspireerd werden door de zeventiende-eeuwers en veel van hun techniek hebben overgenomen is algemeen bekend, maar toch wordt de beschouwer steeds meer getroffen door eigen inbrengst wan neer hij een belangrijke collectie, uit de vorige eeuw te zien krijgt. Win ter in Holland" heet de collectie die Leslie Smith bijeen gebracht heeft en tot de 22ste van de maand in de zalen Mesker (tegen over het Vredespaleis tentoonstelt. En die toevoeging van het ei gene aan de grote voorbeel den, valt des te meer op wan neer je zo'n verzameling van uiteenlopende kwaliteiten te zien krijgt, want er zijn „gro te" en „kleine meesters" uitge stald. Winter in Holland, dat is ondenkbaar zonder het dikke sneeuwvacht dat vroeger bij het barre jaargetijde hoorde, vooral rond Kerstmis en Nieuwjaar, en de romantici vonden het blijkbaar heerlijk om hun steden en landschap- Sïn met sneeuw te „stofferen", n dan nog het liefst met een late namiddagzon er overheen. Zeker, de zeventiende-eeu wers wisten van arrangemen ten, maar hun navolgers heb ben er toch een aparte kunst van weten te maken. Ze bra ken maar hele straten of grachten af om een royaal zicht op een groot gebouw te verkrijgen, zoals Bart van Ho ven deed voor de Oude Kerk van Delft. En de toren van de Nieuwe Kerk van Haarlem werd door een andere schilder rustig neergezet in een fanta- siestad waarvan men later dacht dat het Veere moest zijn. Een man als Hilverdink echter (1846-1891) penseelde Alkmaar echter zo nauwgezet in win tersfeer dat een bezoeker van deze tentoonstelling onmiddel lijk zijn eigen huis herkende en het doek natuurlijk hebben moest. Leickert heeft zeker dikwijls zijn winterlaarzen aangetrok ken om de rust van het land schap te kunnen genieten en was de hemel wat opgeklaard dan bedacht hij wel die enor me buien-gevaarten met een scherpe lichtdoorbraak over het bevroren vaart met zijn schaatsen. Precies als bij de ro mantische verhalen: je moest huiveren... We kunnen begrij pen-dat een oude vriendin in het Brabantse eens zei: „Ik houdt wel van een winterge- zicht, maar in de zomer doe ik ze naar de zolder, dan komt er wat anders te hangen". Is dat gevoelsmatige element niet Maurice Heerdink: Portret Raymond. hun eigen grote inbreng waar door ze natuurlijk toch de sta tische kracht van de zeven tiende eeuw gemist hebben? Maar hoe men dit ook wil be zien, er hangen kostelijke wer ken bij Mesker, naast de reeds genoemden ook in Spohler, van Rossum du Chatel, Hop penbrouwers, Oene Romkes de Jong (van de laatste een wat scherp uitgetekende Amster damse Singel die Klinkenberg later veel milder zou behande len) maar toch... Wat hebben zij de schoonheid van dat oude Holland gezien, gevoeld en doorgegeven aan een later ge slacht. Wie wat meer over deze meesters wil weten, niet lang geleden is de heruitgave van Scheens Lexicon versche nen, een kapitaal boek dat zijn weerga op ons taalgebied niet heeft en de romantici (altijd Scheens specialiteit geweest) met grote zorg behandelt. Eduard Cortez zal men er niet Charles Leickert: Winter in Holland. in vinden. Want dat was een Fransman die 'n paar schitte rende wintergezichten van een Parijse boulevard geschilderd heeft, in klein formaat, even- èens bij Mesker te bezichtigen: geen sneeuw maar mensen in winterdracht en kale bomen, alles in een schemering van lila tonen. Het jaargetijde is er direct en volledig aangegeven. Leo van Dam toont in zijn ei gen zaal weer een nieuwe reeks miniaturen met lichte lijk surrealistische inslag waarin hij sommigen midde leeuwers nabij komt, en er zijn ook kleine tekeningen van Denkor te zien waarvan som migen ook herinneren aan de versieringen der oude bordu- res: vlinders, vogeltjes en ui terst subtiele landschapjes, echte tres belles heures van de nieuwe tijd, terwijl de kera miek deze keer van E. du de Meye is, prachtige beeldjes geïnspireerd op Aziatische voorbeelden. Alweer een kun stenaar die zich afkeert van de bizarre vondsten en op de eer ste plaats esthetisch denkt. Dit tot de 22ste. Nagelaten doeken van Hen van Dam die in 1975 overleed, worden in Het Kunstcentrum (Molenstraat) getoond, voor de eerste maal hier in een complete solo-ex positie: Voornamelijk stille vens en enkele landschappen in die lichte, zuivere toon die het werk van wijlen van Dam zo kenmerken. Net als de poë zie van de na-tachtigers geen overdaad van woorden nodig had, zo wist van Dam een dieptreffende uitdrukking te bereiken met voorzichtige lichte vormen en afgedempte kleuren, het zou van een Franse impressionist kunnen zijn. De mentaliteit van een Debussy! Deze doeken blijven daar tot de 18de. Galerie Stahlecker brengt dik wijls debutanten. Maurice Heerdink is er nu met teke ningen en etsen terwijl Jenny Maarschalk er gekleurde foto's presenteert. En dat is een uit stekend debuut! Heerdink werkt met Caran d'Ache, por tretten en enkele scènes op een „hedendaags thema: ero tiek en geweld, maar haar scherp uitgewerkt, ietwat aca demisch zelfs, maar tegelijker tijd daar van afstand nemende als een verbluffend genre „neo"-expressionisme. Alweer naar de trend van zoveel jon geren: terug naar het realiteit en het degelijke vak. Dat zit er ook bij de foto's in, dus geen schemeringen of duistere on naspeurlijkheden maar im pressies van het schone Hol land zoals het is: de molens, schuitjes en de vaarten, 'n een zaam hek voor het verre wei land, zichzelf weerspiegelende ducdalven etc. Camerakunst van 'n weldadige rijke een voud. Tot de 14de bij Stahlec ker. JAN VERHEYEN Door uitbreiding van onze activiteiten ontstaat binnen de afdeling Accounting een vacature voor een PD'er die zich als voornamelijk gaat bezighouden met de admini stratie rond de inkomende en uitgaande door belastingen van en naar andere Mobil-vesti- gingen. Schriftelijke en mondelinge contacten met Mobii-vestigingen elders ter wereld beho ren hier ook bij. Daarnaast zult u worden be last met behandeling van ingediende onkosten- rapporten. Voor dit werk heeft u bij voorkeur een MAVO- - opleiding nodig alsmede een Praktijkdiploma Boekhouden. Enige ervaring in een gelijkwaar dige functie is vereist. Gezien de internationale contacten en de samenstelling van ons perso neelsbestand is goede kennis van de Engelse taal zonder meer noodzakelijk. Mobil Producing Netherlands Inc. Wanneer u belangstelling hebt, vraag dan telefonisch een sollicitatieformulier aan (tst.155), of richt uw brief aan de afdeling Personeelszaken van Mobil Producing Netherlands Inc., Postbus 11630, 2502 AP 's-Gravenhage. Ons telefoonnummer is (070) 47 01 44. Mobil Producing Netherlands Inc. is. als onderdeel van Mobil OH Corporation, verantwoordelijk voorde opsporing en winning van olie en gas op het Nederlandse gedeelte van het Continentale Plat. ADVERTEER MEER! Nieuwe projecten bepalen ons succes en verdere groei. Iets waarvan u profiteert in de uitbouw van uw carrière bij ons. Als u een MTS-opleiding hebt met zoveel ervaring in het ontwerpen en construeren van installaties voor de procesindustrie, dat u zich kunt meten met het HTS-niveau, dan zijn er momenteel interessante vacatures op diverse afdelingen in ons ontwerpbureau/design office. Designers Electrical Instrumentation Structural Steel Pipe Supports Senior Designers Pipe Supports Senior Material Controller Pipe Material Control Squadleader Civil Structural Steel U wordt in uw functie betrokken bij het ontwerpen van installaties met toepassing van de modernste technieken. Gezien de vele internationale kontakten is een goede kennis van de Engelse taal gewenst. Ook stellen wij bekendheid met de inter nationale codes op het gebied van de procestechniek op prijs. Wij schenken veel aandacht aan uw verdere begeleiding voor optimale ontplooiingsmogelijkheden. Ons beleid richt zich op gelijke kansen voor vrouwen en mannen. Werken bij Badger. Badger B.V. is de Neder landse vestiging van het internationale ingenieurs bureau The Badger Company, Inc., met het hoofdkantoor inBoston.U.S.A. en eigen vestigingen; Tampa, Houston, Londen, Parijs, Tokio en andere belangrijke steden in de wereld. Badger behoort tot de vooraanstaande ingeniei1 bureaus gespecialiseerd in de petroleum, petro chemische, chemische, kunstmeststoffen en voedinj middelen industrie alsmede in projecten voor de besparing van energie. De werkzaamheden strekken zich uit van het selecteren en het mede ontwikkelen van de des- betreffende technologie tot en met de in bedrijfstelli van de door Badger ontworpen, bestelde en gebouw fabrieksinstallaties. De vestiging in Den Haag kent enerzijds de charme van een relatief klein bureau - zo'n 800 mensen - en anderzijds betekent het internationale, karakter van het bedrijf een voortdurende afwisselin in zowel technologie als omvang van de projecten. H pakket arbeidsvoorwaarden is volledig afgestemd op Nederlandse gebruiken. Werken bij Badger betekent niet alleen maar h£) si hebben van een baan. De medewerkers krijgen de °f 1 kans om met een ruime mate van zelfstandigheid rrf|vz" te bouwen aan de projecten van onze opdrachtgevewerd Maar daardoor bouwen zij tevens aan hun eigen deskundigheid en dus aan hun eigen waarde. Zij bouwen aan een goede toekomst. Bent u geïnteresseerd? Wilt u meer gedetailleerde informatie over mogelijkheden van een (internationale) carrière bij jchil Badger, neem dan contact op met de heer P.A. van ,,scblj der Ent van de afdeling Personeelszaken, Badger B.£n.' Prinses Beatrixlaan 9, 2595 AK Den Haag, telefoon^ 070 - 814.841. U kunt hem natuurlijk ook onmiddel("is een sollicitatiebrief zenden. peba !n so |)gev fmer I sc The world of processing is the world of Badge» h hblil I'1 d; Bawa»ï AZIVO is een snelgroeiend ziekenfonds met eigen instellingen, zoals een apotheek, tandheelkundige centra, een kraamkliniek, een tandtechnisch laboratorium, een medisch laboratorium en een dienst fysiotherapie. Voor onze moderne apotheek ,die ongeveer 70.000 patiënten verzorgt, zoeken wij een Ook pasgeslaagden komen voor aanstelling in aanmerking. Belangstellenden kunnen hun sollicitatiebrief richten aan de heer J.A. de Jong - apotheker - bij wie eveneens telefonische informatie kan worden ingewonnen. HET ZIEKENFONDS DAT ZICH EXTRA INSPANT l Telefoon: 070-850103. Adres: Boomsluiterskade 299,2511VJ DEN HAAG. (tijd Het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf verzorgt de produktie en de uitgave van publikaties van de Rijksoverheid. In ons bedrijf werken verdeeld over de sektoren drukkerij, uitgeverij en Binnen ons bedrijf bestaan plaatsingsmogelijkheden voor: (mnl./vrl.) Deze funktionarissen zullen onder andere tot taak hebben: het ontvangen, te woord staan en verwijzen van bezoekers: het zorgdragen voorde bewaking van de gebouwen met behulp van signaleringssystemen het lopen van controleronden door het gebouwsnkomplex en de daarbij behorende omliggende terreinen. Gegadigden dienen tenminste in het bezit te zijn van het diploma Beveiligingsbeambte A of een daar mee gelijk te stellen diploma, terwijl zij tevens bereid dienen te zijn de studie voor het diploma Beveiligings beambte B te volgen. Ervaring in een dergelijke funktie strekt tot aanbeveling. Een veiligheidsonderzoek maakt deel uit van de selektieprocedure. Salaris - volgens Rijksregeling - tot maximaal f 2085,- bruto per maand, exclusief toelagen voor het verrichten van onregelmatige diensten. Schriftelijke sollicitaties kunt u vóór 3 december 1981 richten aan de afdeling Personeelszaken. Nadere inlichtingen over deze funktie kunt u verkrijgen bij de heer J. P. R. Zoons van de afdeling Personeelszaken, tel. (070) - 78 92 32. Christoffei Plantijnstraat 1, 2515 TZ 's-Gravenhage. Bij het bureau financiën van debeheersdienst ontstaat binnenkort een vacature voor de functie van: Deze medewerk(st)er zal worden belast met diverse werkzaamheden op financieel gebied, zoals kredietbewaking, salarismutaties, kassiers werkzaamheden enz. Vereisten: Mulo (4-jarig), MEAO of HAVO en praktijkdiploma boekhouden of stu die voor het diploma financieel bestuursambtenaar; typediploma of behoorlijke typevaardigheid; goede schriftelijke en mondelinge uitdrukkingsvaardigheid. Het salaris zal, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, liggen tussen f 1.896,- en f 2.642,— per maand. De gebruikelijke gemeentelijke rechtspositieregelingen zijn van toepas sing. Nadere inlichtingen omtrent de functie kunnen worden ingewonnen bij de chef van de beheersdienst of diens vervanger, telefoon: 071 149961, toestel 117 of toestel 147. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen te zenden aan de Commissa ris van politie. Postbus 9101, 2300 PC LEIDEN. Vrouwen die belangstelling hebben voor verzocht te solliciteren deze functie wordt met klem in bl

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4