3 Amazone: .jhrgebiedvoor iid-Amerika gcon Valley ^kt zich ivoor Jcurrentie- Éd met Japan Billiton investeert miljarden in aluminium- project Van der Graaf heeft echter geen land bouwkundige interesse in het Amazonege bied. Zijn onderneming houdt zich voorna melijk bezig met de produktie en winning van non-ferro (niet-ijzer) metalen en ert sen. Het Amazonegebied is voor hem in teressant omdat het volgens de laatste ra mingen tot drie miljard ton bauxiet herbergt. Dit erts is bovendien eenvoudig te winnen. Van der Graaf zei het al: ont bossing is technisch geen probleem. Daar komt nog bij dat de bauxietlaag ge middeld maar tien meter onder de grond ligt. Ter vergelijking: in een typisch bauxietland ais Suriname moet circa der tig meter grond worden afgegraven alvo rens het erts het daglicht ziet. Tel daarbij op de relatief lage energiekosten in het Amazonegebied door aanwending van wa terkracht (produktie van aluminium is erg energie-intensief) en de overmatige inte resse van Billiton in de grootste jungle van Zuid-Amerika is verklaard. KOC k )a' am jaar. ks,eiijizonecebied, met zeven mil- jakte. kante kilometer het grootste vergun ter wereld, tevens een van )evoH<te streken en stroom- geid, /an ce grootste rivier van zakellèrika, is hard op weg een =)uhrg?bied te worden. Was Ig^H^onecebied eeuwenlang uit- en Z10* domein van een handvol 1, tei£ Indianen, de laatste jaren h ook meer kapitaalkrachti- >emd«memers uit het Westen voor den fed interesseren. i^™«onegeDied heeft in zich, hoe on- iilijk dat ook mag lijken, alle in- h vooi een voorspoedige econo- ANS -oei. Cm te beginnen is de Ama- l tot 3700 kilometer landinwaarts 1 jchepen bevaarbaar. De regering rava/Hlië hejft aan deze natuurlijke in- jur ruim 14.000 kilometer snelweg Otstai^d, waarvan de Transamazonica H723f®st ir het oog springende is. On- wveerv>rtels van de woudreuzen bevin- voorts enorme voorraden ertsen Tirrrijke rivieren zorgen voor een ge- öM*Cfepaciteit van 150 miljoen Kilowatt et. Prirkracht. De overheid geeft ten- bsidies tot 75 procent voor ffir- iefd spZich in de jungle willen vestigen. kNS *en ondernemer nog meer? Pro- itry dit alles is echter dat het natuur- Bedfren croot als kwetsbaar is. 18-j ewicht het liet. De grootste bomen val- iewici| als e er even tegen duwt". De n ex«n de Graaf, president-directeur ^^-dociter Billiton beschrijft hoe ecologie van het Amazonege- Smi®®* nensen denken dat het ge- r zijn veelderige plantengroei erg naar liet tegendeel is waar. die de planten nodig hebben vorden door henzelf (afster- end ^ntenlelen) geleverd en meteen onsuneerd. De humuslaag is bij- Ijzondir dun en de wortels steken Ontbossing om landbouw te be- ÏD lidt erbinnen drie jaar onherroe- —i dat Je bodem volledig uitgeput ZilVflat op grote schaal gebeuren, dan jerwoid zelfs verdacht veel op de gran5u?ner 9aan W*®"- delmi '0-651 ^""brresjondent in Washington, ren iet, heeft in de afgelopen een omvangrijke trip door de |de Staten gemaakt. Hij I achtentwintig staten en I drie weken in Californië. In ,0ENd artkel wijdt hij een Jiwinj aan Silicon Valley even teVejen van San Francisco, waar akk« grootste concentratie van sjfjogische bedrijven en /omes in de wereld bevindt. vensf rTit J id mS innige ao ile woori ig met lq m«d2a(i tweede aflevering uit seerd. ,je Brazilië in beeld" onze verslaggever Paul _ia^in stormachtige ont- l&jgen h het hartje van lazone-oerwoud. Met w™ o€ Nederlandse onderneming Billiton is hier bijzonder ac- vïX'T verl"aa' over bauxiet, de Transamazonica-snelweg en jg^ogiscfie ramp die deze groene long bedreigt. del en bedrijvigheid. Zijn uiterst strategi sche positie, niet ver van de 250 kilometer brede trechtermonding van de Amazoneri vier, trok vele bedrijven en investeerders aan. Billiton en Alcoa hebben zich hier re centelijk bijgevoegd. De ondernemingen bouwen in Sao Luis voortvarend aan een enorme aluinaardefa briek met een capaciteit van 500.000 ton per jaar, welk produkt grotendeels zal worden omgesmolten in een nieuwe alumi- niumfabriek met een capaciteit van 100.000 ton. Het aluminium is hoofdzake lijk bestemd voor binnenlands verbruik, maar als na 1984 de capaciteit wordt ver drievoudigd zal Sao Luis ook een van de belangrijkere exportgebieden van alumini um worden. Het project geeft overigens ruim 4000 mensen werk. De grondstof voor de aluinaarde, het bauxiet, haalt Billiton zoals gemeld uit het hartje van het Amazonegebied. In dit ge bied, waar overigens al twaalf mijnen ope rationeel zijn, heeft het concern een vijf- procents belang in de Trombetas-mijn. Deze mijn. gelegen aan de Trombetas-ri- vier die weer uitmondt in de Amazone, produceert nu al 3,5 miljoen ton bauxiet per jaar. Billiton en partner Alcoa hebben hier een diepwaterhaven aangelegd voor schepen tot 45.000 ton. Van deze haven loopt een spoorlijn naar de mijn. Boven dien is een nederzetting gebouwd, met ziekenhuizen en scholen. In het kader van het Alumar-project doet Billiton onderzoek naar een verdere verhoging van de pro duktie in Trombetas. Binnenkort wordt het aandeel in Trombetas verdubbeld tot tien procent. Met de investeringen in „Alumar" is dit jaar al 900 miljoen dollar gemoeid. Vol gend jaar moet nog eens 500 tot 600 mil joen dollar op tafel worden gelegd. Daar mee wordt het grootste deel van de totale investeringen van Billiton (wereldwijd circa twee miljard dollar) opgeslokt. Moermansk „De Amazone kan een Ruhrgebied wor den. Maar denk dan niet aan een indus trieconcentratie zoals in Duitsland. De Braziliaanse Ruhr zal zich over een veel groter gebied uitstrekken, zeg maar van de Rhone tot aan Moermansk", voorspelt een enthousiaste directeur Van der Graaf, die voor de ondertekening van de Alumar- contracten naar Brazilia is overgevlogen. De officiële ramingen van de SUDAM, het ontwikkelingsorgaan voor het Amazonege bied, onderschrijven die bewering. In het laatste vijfjarenplan wordt gesteld dat het Amazonegebied vanaf 1985 jaarlijks 50 miljoen ton erts voor de export moet leve ren. Daarmee zou het oerwoud het belang rijkste mijnbouwgebied van Brazilië, Minas Gerais, nog overtreffen. Hoewel milieu-organisaties al jaren waar schuwen voor de mogelijk catastrofale ge volgen van een al te roekeloze ontwikke ling van het Amazonegebied, stelt Van der Graaf dat Billiton zich voorbeeldig ge draagt in de jungle. De topman: „Er zijn nauwelijks regels of milieu-eisen. Toch be steden wij hier veel aandacht aan herbe bossing. Als de ongeveer drie meter dikke bauxietlaag is afgegraven, wordt de grond keurig teruggestort. Daarop planten wij dan weer de oorspronkelijke vegetatie. Geen eucalyptusbomen zoals helaas nog te vaak gebeurt en waardoor een heel ge cultiveerd bos ontstaat". Ondanks deze goede wil geeft een en an der nog problemen. „Het is moeilijk", geeft de directeur toe. „De grond is erg onvruchtbaar. De stekjes slaan niet snel aan". Carte blanche In feite hebben ondernemers die in het Amazonegebied investeren „carte blan che", aangaande de gevolgen voor het mi lieu. De regering is allang blij dat dit ge bied in ontwikkeling wordt gebracht en daar komt bij dat controle op naleving van welke bepaling dan ook praktisch onmo gelijk is. Daar is het Amazonegebied een voudigweg te groot voor. Hoe zorgvuldig investeerders met het milieu om willen springen is bijgevolg een zaak van hun ei gen verantwoordelijkheid Volgens het Koninklijk Instituut voor de Tropen, is de ontbossing het grootste ge vaar dat het Amazonegebied bedreigt. De in 1966 opgerichte SUDAM geeft soms stukken land van vele honderden vierkan te kilometers in pacht aan óén enkele ei- Het Amazone oerwoud wordt praktisch in tweeën gedeeld door de onafzienbare Transamazone- snelweg. Aan weerszijden van deze weg worden grootschalige ontbossings- en ontginnings werkzaamheden ter hand genomen. genaar. Voor multinationals en particulie ren is het Amazonegebied een gewild be leggingsobject geworden. Zo bezit een Amerikaan een stuk grond zo groot als Nederland. Iedere eigenaar mag volgens de wet vijftig procent van zijn gebied ont- bossen en dat gebeurt dan ook op grote schaal. De ontboste gebieden worden ver volgens in het algemeen voor zeer inten sieve veeteelt gebruikt. Dit vlees wordt grotendeels geëxporteerd en levert weer de nodige deviezen op voor een verdere ontwikkeling van het Amazone-oerwoud. Het wegennet dat de SUDAM door het oerwoud heeft aangelegd voegt daar nog de nodige ecologische schade aan toe. Drs. Margreet Hohé van het Nederlands Tropeninstituut schrijft in een rapport over Brazilië: een ernstige bedreiging vormt de Transamazone-snelweg, die het oerwoud praktisch in tweeën snijdt. Aan weerszijden van deze weg worden groot schalige ontginnings- en ontbossingswerk zaamheden ter hand genomen. De bodem loogt door instraling van de zon en de da gelijkse slagregens uit en kan definitief on vruchtbaar worden". Een positieve ontwikkeling bij al deze sombere berichten is, dat Brazilië het ko mende jaar een satelliet in de ruimte wil brengen om een beter beeld te krijgen van de schaal waarop het Amazonegebied wordt ontbost. De SUDAM houdt het er voorlopig op, dat de ontbossingen en de milieuvervuiling bezien op de totale op pervlakte van het gebied nog te ver waarlozen zijn. De Braziliaanse regering maakt tot dusver re nog weinig aanstalten om voor het Amazonegebied, waar het natuurschoon nog in overvloed aanwezig is, effectieve milieubepalingen in te stellen. Daarmee wordt eens temeer bewezen dat ook mi lieubescherming een zaak van vraag en aanbod is. Een redelijke wetgeving is op het moment alleen van kracht in het sterk vervuilde industriecentrum van Brazilië, Sao Paulo, waar in de weekends de bewo ners zich verdringen in tot Nederlandse proporties teruggebrachte stadsparken. Het „milieu" kreeg hier, zoals overal el ders, pas hoge prioriteit nadat het bijzon der schaars was geworden. PAUL KOOPMAN WASHINGTON/SAN JOSE „Yes". tik ten Ernie en Nickie Lunsford in de compu ter, die het begrip „I do" niet begrijpt. Rond de computer verzamelde familiele den en vrienden wensten het nieuwe echt paar geluk. Ron Jaenigch, inmiddels al be titeld als de „elektronische dominee", heeft zojuist zijn zesde computerhuwelijk bevestigd. Waar kan zoiets anders gebeu ren dan in Silicon Valley, de kleine vallei ten zuiden van San Francisco, geboorte plaats en mekka van de „chipsindustrie". Tussen San José en Palo Alto, een afstand van nauwelijks veertig kilometer, bevindt zich de grootste concentratie van techno logische bedrijven en bedrijfjes in de we reld. Het Is het toonbeeld van een nieuw Amerikaans ondernemingselan, ontdaan van alle tradities, snelgroeiend en snel ver anderend. De vallei lijkt meer op een enorme campus dan op een industrieel complex. Nog re gelmatig komen er bedrijfjes bij. Maar in Silicon Valley wordt niet alleen het tech nisch vernuft op de vierkante millimeter voortdurend bijgevijld, er is ook een nieu we stijl van ondernemen ontstaan. Een combinatie van Japans paternalisme en Amerikaanse ondernemingsdrift wordt het genoemd. In Silicon Valley is competentie de hoogste norm, winst, verlies en risico's worden ge deeld; iedereen van de president tot de schoonmaker wordt strikt verantwoor delijk gehouden voor zijn deel van de acti viteiten; er bestaan geen titels of andere formaliteiten; er zijn bijna nergens vaste tijden, maar men wordt wel geacht zich uit de naad te werken. „De één procent die misbruik maakt van de geboden vrijheid, wordt ontslagen. Zo simpel is dat", aldus Jim Katzman (34), oprichter van Tandem Computer, een bedrijf dat tussen 1976 en 1979 met 4000 procent groeide. De groei cijfers zijn hier en daar duizelingwekkend. Intel in 1971 nog werkend met 500 man is intussen uitgegroeid tot de derde chipsfabrikant in de wereld. Op de loonlijst van Intel staan nu 16.000 namen. Intel is het Fairchlld-concern in elk geval ruim gepasseerd. Over het ontstaan van Silicon Valley bestaan nogal wat theorieën, maar niemand in het gebied lijkt erg be gaan met geschiedschrijving. Hoe dan ook in het midden van de jaren vijftig bleek zich in de buurt van Palo Alto een concen tratie te bevinden van met hevige onder nemingslust en grote intelligentie begiftig de jonge ingenieurs. Volgens de meest gangbare theorie was Fairchild, producent van camera's en andere kleine Instrumen ten, de aanstichter van deze „braintrust". Het bedrijf had een sterk gecentraliseerde managementstructuur en stookte een zeer scherpe competitie binnen het bedrijf aan. Fairchild verzamelde briljante mensen, maar slaagde er niet in ze te houden. De „afzwaaiers" gingen naar andere bedrij ven of begonnen voor zichzelf. De vallei herbergt thans meer dan 1000 gespeciali seerde elektronische bedrijven. Het personeelsprobleem bij Fairchild, ove rigens nog steeds de vijfde chipsprodu cent in de wereld, bracht veranderingen teweeg. Pionier van de nieuwe manage mentstijl werd de Hewlett-Packard Com pany, een al wat ouder bedrijf met een nogal wat bevoogdende traditie, die het ook in de nieuwe tijd best bleek te doen. „Het bedrijf moet niet alleen geld ver schaffen, maar ook betekenis", aldus de Hay-way, waaraan thans nauwelijks nog een bedrijf in de Silicon Valley zich kan onttrekken. De beloningen zijn hoog, met name de grotere bedrijven paaien hun personeel met luxueuze recreatiecom plexen en geweldige feesten. Onder de oppervlakte van de industriële successtory rommelen echter ook talrijke problemen. De competitie tussen de be drijven, maar ook binnen de bedrijven is moordend. De meeste werknemers mogen min of meer hun eigen doelstellingen be palen. Als ze die niet halen Is er geen ruimte voor excuses. „Gefaald", Is de vrij wel onvermijdelijke conclusie. Silicon Val ley denkt slechts In termen van winnaars en verliezers. De „winnaars" voelen zich vaak verplicht werkweken te draaien van 70 tot 80 uur. Bij Intel worden sinds kort alle lichten 's avonds om 7 uur uitgedaan om de wer kers te verplichten ermee op te houden. Overspannenheid is een groot probleem. Het aantal echtscheidingen ligt al hoger dan het al scherpe Californlsche gemiddel de van over de 50 procent. De huizenprij zen in het gebied zijn geëxplodeerd, waar- Een paar weken geleden bereikten Alcoa, een Amerikaanse aluminiummaatschappij, en Billiton overeenstemming over de geza menlijke ontwikkeling van Alumar, een geïntegreerd aluminiumproject in Sao Luis, aan de rand van het Amazonewoud. Een kleine vijfentwintig contracten moes ten worden ondertekend, ofwel een pak papier van 4200 pagina's. „Alumar" is dan ook de moeite waard. Het moet Billiton, nu nog een kleintje onder de aluminiummaat- schappijen, hoog op de wereldranglijst van aluminiumproducenten brengen. Op de zesde plaats, zo veronderstelt de maat schappij. Sao Luis, voorheen een plaats waar alleen het gekrijs van ara's en andere luidruch tige vogels de rust verstoorde, is uitge- aroeid tot een centrum van bloeiende han Een Indiaan gebruikt moderne westerse technologie bij het omzagen van een boom in het Amazone-oerwoud. Het zijn overigens niet de Indianen die grote schade aan richten in dit gebied. send in de Silicon-traditie", zegt men in de vallei. Psycholoog Jerry Pieters herinnert zich nog zijn intrede bij het bedrijf. Hij was aangetrokken als adviseur van Signetic- president Charles Harwood. „Toen stafle den vroegen om een bespreking, haalde ik mijn agenda voor de dag. Dat was ik zo gewend bij mijn vorige werkgever. Het was alsof ik iets heel vies uit mijn zak pakte. I Wat is er verkeerd aan een bespreking nu. zei men. Niets, moest ik bekennen", aldus Pieters. Ce belangrijkste zorgen bij Signe- tics richten zich op de economische ont wikkelingen. Philips heeft de produktie na melijk vooral gericht op de „consumenten chip" een sector, die over het algemeen meer recessiegevoelig wordt geacht dan de industriële chip. De wankele wereldeconomie heeft de hele Silicon Valley trouwens aardig in de greep. Niet dat er in het „ondernemingslustige" wereldje veel ruimte is voor zichtbare pa niek. Maar enige gespannenheid heerst er wel. De vallei heeft al eerder recessies doorstaan, maar dat gebeurde, bijvoor beeld in 1974, vooral door de buikriem tij delijk flink aan te trekken. Alweer bij Hew lett-Packard reageerden alle personeelsle den in 1970 op een tijdelijke terugval in de omzet met het vrijwillig aanvaarden van een loondaling met 10 procent. Ditmaal reageren de meeste bedrijven echter ge heel anders op wat gezien wordt als een tijdelijke economische terugval. Ondanks het feit dat de winsten dit jaar gemiddeld meer dan 50 procent zijn gedaald ten op zichte van 1980, hebben de meeste bedrij ven hun investeringen aanzienlijk vergroot. Intel bijvoorbeeld zal ondanks een winst daling met ruim 75 procent dit jaar bijna net zoveel investeren als in het recordjaar 1980. Vrees voor de Japanse concurrentie is een van de oorzaken, alsook de overtui ging, dat zich in 1982 een krachtig econo misch herstel zal voordoen. Sommige eco nomen noemen het „de grootste gok in de industriële geschiedenis". In Silicon Valley ziet men het echter niet veel anders dan de gebruikelijke strijd om „winst of ver lies". Zonder het aanvaarden van geweldi ge risico's, zo zegt men met onvervaarde blik, zou Silicon Valley er niet eens zijn ge weest. DICK TOET Technisch vernuft op de vierkante door vele werknemers worden gedwongen veel verder weg te gaan wonen. Het ver keer op het onverzadigbaar lijkende net van snelwegen loopt regelmatig vast. De geweldige groei van sommige bedrij ven vormt ook een bedreiging voor de be trokkenheid van het personeel. Ook op dit gebied Is de Hewlett-Packard Company een pionier. Het bedrijf heeft inmiddels besloten geen enkele divisie te laten groeien boven 1500 personeelsleden. Te grote divisies worden opgesplitst en krij gen een grote mate van onafhankelijkheid. „Verbetering van de produktlvlteit Is al leen te realiseren als het personeel zich betrokken voelt bij het bedrijf", aldus de heersende Silicon-filosofle. Er zijn echter niet alleen interne proble men in de vallei. De wereldwijde teruggang In de economische activiteiten en de sterk groeiende Japanse concurrentie hebben voor toenemende bewolking gezorgd aan de zo zonnig lijkende horizon van de vallei. Het aandeel van de Japanners In nieuwe millimeter. chlpsontwlkkellngen groeit spectaculair. Bij de zogenaamde 1 K-chip (waarin onge veer 1000 informatie-eenheden kunnen worden opgeslagen) had Japan nog slechts een marktaandeel van rond de vijf procent. Intussen is de industrie echter al toe aan de 64K-chip (64.000 Informa tie-eenheden) en daarin bedraagt het Ja panse marktaandeel niet minder dan ze ventig procent. West-Europa lijkt de slag om de chips- markt grotendeels te hebben verloren. Er Is in feite, zo erkent men ook in Silicon Valley, maar één uitzondering: het Neder landse Phillpsconcern. Philips was het eer ste Westeuropese bedrijf, dat het belang van de ontwikkelingen In de Silicon Valley doorzag. Het Eindhovense bedrijf kon toen nog betrekkelijk goedkoop het bedrijf Sig- netics In het hart van de „elektronische vallei" kopen. Het bleek een gouden greep. Signetics Is thans In grootte de ze vende chipsproducent In de wereld. „Een goedgeleid Inventief bedrijt, geheel pas-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21