iren leven met loeren en luisteren se zwerver mg „voor in" recht inderdak af stad en at New York iwery, een verlaten en i wijk in New York, slijten >n maatschappelijke spelingen hun trieste, loze bestaan. Alleen hier kun oor een appel en een ei s een van de vele tehuizen. in je slaap overlijden dan wel twaalf uur duren, eer je n wordt, maar dat neemt dat sinds kort het recht op k een gegeven is waar het ;se stadsbestuur niet meer kan. Dat hebben de vele te danken aan Robert in, een van hun mende lotgenoten, an van Ierse afkomst, die burgemeester van de werd genoemd. Terry i van „The Guardian" ging olshoogte nemen in de wijk le het spoor van Callaghan. iveloze zwerver, zo bleek, n charmant en vindingrijk ijd bereid een fles, een of een deken met een ander Op zetandertig- duizend wordt het aantal verschoppelingen, zonder dak boven het hoofd in New York geschat. De Ierse zwerver Robert Callaghan zorgde er voor, dat in eik geval het récht op een dek voor hen werd erkend. )RK Veel Is er niet bekend over tn van Robert Callaghan en nog Is er over hem op papier vastge- 'oor het nageslacht is evenwel I gebleven, dat hl] een rechtsge- n span de tegen de gouverneur van I en de burgemeester van de stad rk en dat hij dat geding won, het- zelf altijd hoogst vermakelijk heeft >n. Met zijn rechtszaak bereikte hij W op onderdak voor iedere mens. I hij daar niet veel aan, hetgeen zal - uit de omstandigheden «waaronder J, maar het vonnis van de rechter Bkend als het besluit-Callaghan en Kal vormt zijn stukje onsterfelijk- i zijn leven had Callaghan er een tan een schooier uit de Bowery te genoemd. Hij was een man die al- >r de stad zwierf en van wie nie- ^.eel wist. Voor hem geen necrolo- zijn dood. Men kan wel iets van te weten komen door de plaatsen eken waar hij geregeld kwam. rery ligt in het oostelijk deel van yytan. Hier stond de boerderij van <j0 jtuyvesant, de Hollander die gou- lur b{ was van het eiland, totdat de En- Ujt kolonie In 1664 overnamen. Bo- letekent boerderij. Nu is het een I en vervallen stadsdeel. |iacht, dat ik er was, lagen er in Shelter" (een tehuis voor dakloze i idea1) omstreeks het middernachtelijk dealen6*©©*- tweehonderd mannen in jn (jeröeeld over vier verdiepingen. 15 mfiöo ,a0en t0 draaien en te woelen gegetPnpeWen wat- anderen staarden fi in ,e,,e "chten boven hun hoofd, die voorlig"- Maar de meesten waren in \Mst- Jdere^1 of twintig stond zich uit te kle- de"0 kleren stopten ze in plastic zak- atarrrfvoHjens lieten ze zich zakken in de jaar £len, die de staf uit gemakzucht tal g^rgezet, hoewel er beneden In de it rec^CQ bedden stonden. Boven de zaal ld j|< bibliotheek wordt genoemd, hing Het hfdi® met „Voorzichtig. Boeken hter- j ik gfnet rust laten". Ook de telefoon meermet rust gelaten worden, getuige rr»et „Geen telefoongesprekken Een maatschappelijke ver- i do^og heet hier een cliënt. ter werden nog eens in een gang extra stoelen neergezet Beneden In de hal zaten nog meer slaperige man nen op een plaatsje te wachten. In het midden was een waterkraan die het al een Jaar niet deed. Op de benedenverdieping moest je voor drinkwater naar de gemeen schappelijke toiletten, waar drie mannen met hun broeken naar beneden de brillen bezetten. Twee van hen waren In diepe rust. Een bordje vermeldde, dat eventuele klachten via een daarvoor bestemd formu lier aan de staf bekend konden worden gemaakt. Maar een lid van de staf zei des gevraagd, dat hij er al tien Jaar werkte, maar dat hij nog nooit zo'n klachtenformu lier had gezien. Geen klachten... Op een affiche aan de muur stond: „Breek eens uit de genadeloze concurrentiestrijd. Ontsnap aan de Bowery". Met een bus kon Je gratis naar Camp La Guardia, on geveer negentig kilometer verder, waar er, zo beloofde het affiche, een dokter was, men televisie kon kijken en eens In de veertien dagen vijf dollar zakgeld (onge veer twaalf en een halve gulden) kreeg. Camp La Güardia was vroeger een vrou wengevangenis. Geïnteresseerden worden er met een bus naar toegebracht, maar de belangstelling is nooit groot, want als je eenmaal daar bent, zit Je op tientallen kilo meters afstand van de stad. Maar toch waren er de vorige nacht een paar naar toegebracht, bij gebrek aan bedden. Dankzij het besluit-Callaghan Is het „Men's Shelter" een beter onderkomen dan vroeger, toen de mannen op hun schoenen moesten slapen om te voorko men dat ze gestolen werden. Ook werden mannen in hun slaap in brand gestoken. Dat komt tegenwoordig niet meer voor, hoewel men zich, afgaande op het uiterlijk van de bewakers, nog wel vaak afvraagt wie de bewakers moet bewaken. Maar de daklozen worden niet meer In elkaar ge slagen of geschopt, zoals vroeger wei ge beurde. „Hotels" Die nacht bood de stad onderdak aan 2672 man; minder dan tien procent van heyoMal aantal verschoppelingen in New Yoft, dat wordt geschat op 36.000 man. Defmeesten blijven voor zichzelf zorgen zolang ze kunnen. Die nacht sliepen er 225 man in de Shelter, 875 In La Guardia, nog eens 450 in een ander tehuis op Wards Is land, waar het Is voorgekomen, dat een „cliënt" meer dan twaalf uur dood op de grond lag, terwijl de anderen gewoon om hem heen liepen. Nog eens 1172 man had onderdak gevonden in de zogenaamde slaaphotels In de Bowery: het Palace Ho tel, het Union House, het Stevenson-, het Detevan- het Sunshine- en het Kenton Ho tel. Dit laatste ligt tegenover een punk-disco, de eerste in New York, waar voor de servi ce acht dollar extra moet worden betaald. Daarnaast Is het Amato-theater, waar een operagezelschap (dat niet uit de Bowery afkomstig was) Verdi's De macht van het Noodlot" opvoerde. En In genoemd Palace Hotel is de lounge afgezet. Volgens de ho telstaf om hem schoon te houden voor cliënten, met het gevolg natuurlijk, dat de cliënten er ook geen gebruik van kunnen maken. De meeste daklozen kunnen met een bewijs van de gemeente gratis in het Palace Hotel slapen, maar staan erop zelf te betalen. De prijs bedraagt drie en een halve dollar (acht en een halve gulden) per nacht, plus 29 dollarcent stadsbelasting. Dan Is er het hotel Delevan. Op 1 septem ber schreef een Inspecteur In zijn rapport: „Er moet nog verschrikkelijk veel aan dit hotel worden gedaan om het geschikt te maken voor menselijke bewoning". Op ne gen september schreef een collega: „De ruimte is'feeperkt en we kunnen niet alles opschrijven wat eraan mankeert". Dit Is dan het hotel waar Robert Callaghan in zijn ergste dagen verbleef. Hoe kwam hij daar? Geboren uit Ierse ou ders groeide hij op in Brooklyn, waar hij naar de middelbare school ging. Vlak na de oorlog diende hij als soldaat in het Amerikaanse leger in Italië, de mooiste tijd van zijn leven, te oordelen naar zijn verha len. Na zijn terugkeer in Amerika begon hij te werken als kok In een soort Wimpey- restaurant. Toen hij van het eieren bakken en hamburgers braden genoeg kreeg, trok hij naar het zuiden waar hij als tuinman ging werken. Getrouwd is hij, voor zover bekend, nooit geweest. Aan de drank Hij begon te drinken, waardoor hij zijn baan kwijt raakte. Omdat hij geen werk had kon hij de huur van zijn appartement niet meer betalen. Hij probeerde In aan merking te komen voor een uitkering, maar kreeg die niet, omdat hij geen vast adres had en hij had geen vast adres, om dat hij geen rooie cent had. Maar de ambtenaar die hem een uitkering weigerde, gaf hem wel het adres van het tehuis voor daklozen in de Bowery. Hij weigerde daar te eten, omdat vijftienhon derd hongerige mannen daar als dieren vochten voor een hap voedsel. Wel sliep hij overdag In het tehuis, zittend in een stoel in wat de „Grote Zaal" werd ge noemd. De nachten bracht hij op straat door. Hij deed dit liever dan naar de slaaphotels gaan, omdat dat te vernede rend was en bovendien veel te gevaarlijk. Callaghan was geen haveloze zwerver. In tegendeel, hij was charmant en vindingrijk, altijd bereid om een fles, een maaltijd of een deken met een ander te delen. De re gels van het straatleven had hij zich snel eigen gemaakt. Hij wist alle warme lucht gaten te vinden en verdiende af en toe een paar dollar met het verrichten van klusjes. Callaghan maakte ook kennis met de evangelisatiepost in de Bowery, waar soep wordt uitgedeeld aan de mannen, nadat ze eerst talloze liederen hebben gezongen en preken hebben aangehoord. Callaghan leerde hoe hij laat kon binnenglippen en aan soep kon komen, zonder ook maar een noot gezongen te hebben. Na verloop van tijd werd hij bekend als de burge meester van de Bowery. Soms wordt wel gezegd, dat hij als echte Ier zichzelf die ti tel had gegeven, maar waar of niet, feit blijft dat hij het gezag en de stijl had om die titel waar te maken. Middeleeuws Door zijn vindingrijkheid trok hij de aan dacht van Robert Hayes, een Jonge advo caat die elke dag de dakloze verschoppe lingen van New York langs zijn raam zag trekken. Een middeleeuwse aanblik, vol gens Hayes, die toen vijfentwintig was en zich op een advocatenkantoor onder meer bezig hield met Internationaal privaatrecht. Niet bepaald een geëngageerde baan zou men zeggen, maar Hayes werd boos om wat hij zag. Hij constateerde, dat er geen minderheid was die meer van zijn rechten beroofd was dan die van de dakloze man nen. Hij bestudeerde de wetgeving met betrek king tot de daklozen en hopelozen en kwam tot de conclusie dat de Men's Shel ter en de slaaphotels, zoals ze toen wer den gerund, een absolute ontkenning van hulp inhielden. Hij zag het als gewetenloos om een tehuis voor daklozen te openen en het dan zó te gaan runnen, dat het een hel werd waar niemand naar toe durfde. Hayes kwam in 1979 in aanraking met Cal laghan, die toen bezig was om medestan ders te ronselen voor zijn rechtszaak te gen de staat en de stad New York: „Ro bert Callaghan c.s. namens henzelf en na mens alle anderen die in soortgelijke om standigheden leven, tegen Hugh L. Carey, gouverneur van de staat New York c.s." Hayes die voor het eerst in zijn advocaten- carrière als pleiter optrad, citeerde artikel 17, sectie L van de grondwet, waar staat dat de „hulp, zorg en steun aan behoefti- gen een zaak is die de samenleving aan gaat". De staat en de stad verzetten zich met alle legale macht waarover ze beschikten, maar op 5 december I979 stelde de presi dent van de hoogste Amerikaanse gerech telijke instantie, Andrew A. Tyler, de jonge Hayes in het gelijk. Staat en stad kregen opdracht zich van hun plichten te kwijten. Vanaf dat moment bestond er een recht op onderdak. De burgemeester van de Bowery kon zijn geluk niet op. Hij was nog steeds een Ier in hart en nieren, net als gouverneur Ca rey, de voornaamste gedaagde. „Denk je eens in", zei Callaghan, „het is toch fan tastisch dat de ene Ier de andere ver slaat". Met Kerstmis dat jaar nodigde Hayes de zes aanklagers uit voor een diner met de traditionele kalkoen In zijn kamer In 16th Street. Er was er geen stromend water een niet ongebruikelijk verschijnsel in dat déél van de stad dus ze moesten het in emmers gaan halen bij de Vietnamese groenten boer om de hoek. Goede tijden Dat waren goede tijden voor Robert Cak laghan, die als hij in een goed humeur was, vaak sprak over zijn verblijf In Italië en over de meisjes die hij in Rome was te gengekomen. Hij sprak een klein beetje Italiaans. Met name in de taal der liefde was hij bedreven. Hij was galant tegenover dames en vloekte nooit in hun gezelschap. Hij zwierf door de stad, maar hij was er de man niet naar om bij stations rond te han gen. Soms nam hij voor een week zijn in trek in het Delevan Hotel, maar hij be schouwde dit als een zich schikken in zijn lot en gaf de voorkeur aan de straten, de metro's en de warme luchtgaten. „Callaghan versus Carey" heeft nog een lange nasleep gehad in de rechtszaal. De stad kwam terug op zijn afspraak om schone bedden en onderdak te verschaf fen, maar de rechtbank weigerde burge meester Koch in het gevang te stoppen wegens „contempt of court", minachting van de rechtbank. Pas kort geleden zijn staat en stad met de rechtbank tot over eenstemming gekomen. Hun afspraken zijn vastgelegd in wat nu bekend staat als het „Besluit Callaghan". Een rondreis langs de tehuizen en slaaphotels toont weliswaar aan, dat de stad zich ook nu niet aan zijn verplichtingen houdt de strijdlustige Hayes is van plan opnieuw naar de rechter te stappen maar de naam van „de burgemeester van de Bo wery" leeft verder in het besluit, dat naar hem is genoemd. „Natuurlijke" dood In september vorig jaar was Callaghan een stuk magerder geworden en hoestte hij onophoudelijk. Volgens Hayes wist hij, dat de straat zijn dood zou worden. Twee we ken lang had niemand hem gezien. In een memorandum aan het Hoogste Gerechts hof van Nöw York noteerde Hayes: „Aan klager Robert Callaghan stierf op 7 okto ber I980. Zijn lichaam werd door de politie gevonden in Mott Street, Manhattan". Er werd een routinerapport opgemaakt. Au topsie werd niet nodig geacht. Volgens de overlijdensverklaring was Robert Callag han op natuurlijke wijze gestorven. De meeste maatschappelijke verschoppe lingen die dood op straat worden gevon den, worden in Potters Field begraven in graven gedolven door gevangenen. Maar Robert Callaghan werd fatsoenlijk begra ven. Tijdens de begrafenis gaf een man in een versleten jas, die hem acht maten te groot was, de priester anderhalve dollar voor een mis voor zijn vriend. TERRY COLEMAN/THE GUARDIAN "?TERDAM Misschien hoort uw de jnan u op dit moment boos uit en: „Alweer zo'n onzin-verhaal l krant!" Ot heeft een vage on- rde op twee kilometer afstand ncxjVd. dat u vanmiddag met uw (jJTiouder overlegde hoe die vljf- Aiuionderd gulden steekpenningen e toewerkt moesten worden. Wie wej wordt het telefoongesprek, dat «"aks met de penningmeester van Ijartclub hebt over de ballotage j I, meneer De Groot wel afgeluls- stv Wie zegt, dat de tafelaansteker lat l kreeg toen u twaalf en een half iiktiop (je zaak was geen piepklein |®'Jertje verbergt? Watergate In uw ragt u? Niet te hard zeggen. Het n het gebeurt Al Jarenl Door wie? Aibakj* met Ingebouwde zender. De ml- cratoon geeft ook het zachtet geeproken woord door. Slimme zakenlieden, kleine profiteurs en ziekelijk nieuwsgierigen, wie het een kick geeft uw zakelijke, maar ook uw slaapka mergeheimen te doorgronden. Wawom? Omdat er winst te behalen valt, of zomaar, omdat het zo leuk Is. Het Is Inderdaad al laren zo gedaan. Op de Nederlandse markt kon de apparatuur die er voor nodig Is, schaars worden ge kocht Dit In tegenstelling tot Amerika, waar elk zichzelf respecterend postorder huls toch wel tenminste enkele typen „bugs" (kleine zendmicrofoons) In zijn ca talogus had staan. In tegenstelling ook tot Duitsland, waar bijvoorbeeld de firma PK Electronics In Hamburg al sinds het begin van de jaren zeventig met allkrlel soorten afluisterapparatuur 'aan de weg timmert. Oeze firma stuurde duur uitgevoerde cata logi aan mensen In Nederland, die In deze materie geïnteresseerd waren. Bij de meeste artikelen stond dan gedrukt: „Nur fik Export", omdat het gebruik ervan In foona die Duitsland Is verboden. De markt In Duits land was zeer willig. „Zelfbescherming" Dat moet een paar Nederlandse zakenlie den op het Idee hebben gebracht om in deze moeilijke tijden, waarin het wantrou wen hand over hand toeneemt, het ook maar eens te gaan proberen met afluister apparatuur. De firma Personal Security Systems In Amsterdam Is er één. De firma Impex Protection/ In 's-Gravendeel de tweede. Tegen buitensporig hoge prijzen kan men er Interessante electronische speelgoedjes kopen, allemaal bedoeld, „om zich te beschermen". Voorbeelden: apparatuur om telefoons mee af te luiste ren en apparatuur om dat tegen te gaan, zendmlcrofoontjes verborgen In balpen nen, in koffertjes verborgen bandrecor ders, asbakken en tafelaanstekers met in gebouwde draadloze microfoons, koffer- tjoa met Ingebouwde tv-camera's. micro-, i door de muren heen „horen", Stilleven: balpen met pek)* algaretten. Maar wie zou vermoeden, dat er ook nog een complete zendinetallatie in de bal pen zit. zendmicrofoons, die In de telefoonhoorn worden verborgen, sujwrmlnl-camera's. Allemaal apparatuur die In Nederland niet mag worden gebruikt, maar wel mag wor den verhandeld. Ook hier 19 de verkoop „alleen voor export". Het zal da verkopen de firmafs echter een zorg zijn, wat uw buurmari met de apparatuur doet, die hl) heeft gekocht. Als hl) daarmee uw slaap- kamergehelmen wil ontfutselen, moet hl) dat zal/ maar weten, Is de simpele redene ring. Het Is eea duistere en daarom misschien erg dure handel. Vijfhonderd gulden voor een balpen met microfoon, Is heel ge woon. Zelfs de simpele prospectus van Personal Security Systems kost al vijfen twintig gulden, die van Impex is- gratis en er staat meer In. Er staat tegenover, dat de artikelen zelf weer wat duurder zijn. Het la ook een handel die niet publiekelijk wordt bedreven. Men ziet de waren niet uitgestald in de etalage of op de toon bank. De klant wil niet graag gezien wor den. terwijl hl) koopt Het lijkt een beetje op de manier waarop vroeger „vieze blaadjes" werden verkocht: getrommel onder de toonbank. Niets nieuws Wat apparatuur betreft is er niets nieuws onder de zon. Dezelfde apparaten die acht Jaar geleden werden aangeboden zijn er nog, zij het Iets kleiner en electronlsch wat meer verfijnd. Het doel is eveneens het zelfde gebleven, bewaken, controleren, af luisteren. Of zo u wilt: loeren en luisteren. Hoeveel „bewakingsapparatuur er van deze soort in Nederland op de markt is gebracht, Is met geen mogelijkheid te be rekenen. De buitenlandse firma's die Ne derland al jarenlang bevoorraden zwijgen, de Nederlandse firma's eveneens. Namen worden niet genoemd, getallen evenmin. Het blijft een duistere handel. Toch is het een griezelig idee, dat u en ik op dit moment kunnen worden afgeluis terd. Hebt u een vermoeden, belt u dan de politie. U zou waarschijnlijk wel de eerste Kandelaar met afluiaterapparatuur. En hoe vertrouwelijk kan een gesprek bij kaarslicht niet zijn zijn, want telefonische navraag bij de poli tiekorpsen van Amsterdam. Utrecht en Den Haag leert, dat er tot op heden geen enkele melding is binnengekomen van mensen die zich „beluisterd" voelden. „Als ze het al vermoeden, zouden ze waar schijnlijk toch niet bij ons komen, zeker niet de bedrijven die bang zijn voor be- drijfsspionage. Die doppen hun eigen boontjes wel. Maar ik ben er haast wel ze ker van, dat er op flinke schaal wordt af geluisterd". zegt voorlichter Beilsma van de Utrechtse politie. Deze mening leeft ook bij andere politiekorpsen. Het gebruiken van afluisterapparatuur is een strafbaar feit In Nederland. Als de ap paratuur al wordt ontdekt, moet echter nog bewezen worden wie ze heeft ge plaatst. Dat is praktisch ondoenlijk. We moeten er maar mee leren leven, dat ,we elk moment van de dag kunnen wor den bespied, beloerd, beluisterd. De gees) van James Bond 'waart door de straat .Watergate wacht u. GERARD CRONE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19