Leimuiden wil bezuinigen ondanks overschot ouw sportzaal naderbij Opknapbeurt Hoofdstraat noodzakelijk Raadslid Woubrugge wil geld- lening voor restauratie kerk ■euweling REGIOIJOURINAAL REGIOIJOURINAAL 3iljartstanden feen en Rijnstreek Woubrugse vrede stichters gaan door Tarieven voetveer Valkenburg omhoog iGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 lurgemeester mr. Sj. H. jicheenstra bracht gisteren liet zijn vrouw een bezoek jan een feestvierend ver pleegtehuis „Van Wijckers- ooth" in Oegstgeest. Dit ranwege het feit dat me- frouw P. W. Domburg-de |Vit de eeuw had volge- naakt. Oegstgeests burge meester ontmoette een teer vitale, honderdjarige iame temidden van haar. [inderen, klein- en achter kleinkinderen. Mevrouw Domburg zag het fevenslicht in de bekende Leidse boerderij „Crones- fein" en een zeer groot Beel van haar leven be- kteedde zij aan het boe- (enbedrijf. Haar echtge noot overleed in 1953. Ze trots op haar beide lochters, schoonzonen, es klein- en 13 achter kleinkinderen. Ook de eco- omisch directeur van Van Wijckerslooth" de Kuipers, kwam haar isteren feliciteren en iood namens het tehuis ilanten en een fruitmand lan. En zo werd het de iele dag een komen en (aan van bezoekers, wel ulm 130. Maar het mooi- kte vond de 100-jarlge een gelukstelegram van H.M. Koningin Beatrix. BELEIDSNOTA 1982: LEIMUIDEN Ondanks een gering overschot op de begroting wil het colle ge het komend jaar bezui nigingen doorvoeren. Zo is men van plan 20 mille te besparen op personeels kosten, de spraaklessen te laten vervallen en het aantal uren vakonderwijs op de basisscholen terug te brengen tot de landelij ke norm. Een en ander valt te lezen in het be leidsplan voor 1982. dat het batig saldo op de be groting elk jaar verder terug loopt. Bovendien zijn de over schotten nodig om de niet ge compenseerde prijsstijgingen en de teruglopende uitkering uit het gemeentefonds op te vangen. Desondanks zit er in de begroting ruimte voor nieuw beleid. De post onvoor ziene uitgaven bevat nog bijna 125.000 gulden en voor toe komstige investeringen is nog een bedrag van ruim 150.000 gulden beschikbaar. Toch kan daarvan niet alles worden gedaan wat wenselijk zou zijn. B en W hebben daar om een prioriteitenlijst opge steld. Allereerst is daar de re constructie van de Herenweg. Deze weg is zo slecht dat het niet uitgesloten is dat hij bij winterse omstandigheden voor vprkeer moet worden afgeslo ten. De provincie heeft laten weten dat voorlopig niet op geld gerekend hoeft te worden en daarom wil het college in afwachting van die subsidie de reconstructie voorfinancieren. De totale kosten worden ge raamd op 1,3 miljoen gulden. De volgende prioriteit op het lijstje van B en W is de bouw van een sociaal-culturele ac commodatie nabij 'het Spant'. Omdat het geld uit de bezuini gingen nodig is voor de Heren weg, wordt de bouw van het centrum doorgeschoven naar 1983 of later, De reconstructie van de Generaal van Merle- weg zal waarschijnlijk pas daarna kunnen worden gerea liseerd. Voor deze in slechte toestand verkerende weg, is 558.000 gulden nodig. In af wachting van de provinciale subsidie wil het college onder zoeken of het mogelijk is al vast een fietspad naast de weg aan te leggen. Vérder vermeldt het beleids plan 1982 nog een aantal za ken waarvoor geen nieuw geld gevonden hoeft te worden. Het betreft onder meer het op knappen van de raadzaal, uit breiding en vernieuwing van (bestaande) groenbeplanting, herstel van het weggezakte bruggehoofd Bilderdam, de aanleg van een fietspad langs de Geereweg, de reconstructie van de Raadhuislaan en de aanleg van een dorpsplein op het huidige parkeerterrein van de N.V. Vervoersmaat schappij Centraal Nederland aan de Dr.Stapenséastraat. Op woningbouwgebied wordt ge dacht aan de uitwerking van het woongebied tussen de Ie plaan en de Grietpolderweg, de uitwerking van net verbe teringsplan voor gemeentewo ningen, de bouw van 15 wo ningen in het UW-gebied en de bouw van 6 woningen nabij Tuinderij/Kloofpad. I VENHOVEN Voor bouw van een sportac- (mmodatie heeft de idscommissie openbare rken voorgesteld een •orbereidingskrediet be- ikbaar te stellen. Tot »g toe had de commissie, ie zich bezighoudt met plannen tot realisering in een sportzaal(tje), vrij- ijvende deskundige hulp kregen. Maar wil men t realisatie overgaan, dan is er voor de voorbe reidingen toch geld nodig. Deskundige hulp zal ge vraagd worden aan Osro, die ook over de scholen- nieuwbouw haar advies heeft uitgesproken. Een dezer dagen is bericht binnengekomen over een gun stige exploitatie van de sport zaal. De sportzaalcommissie zal deze maand nog alle gegevens op tafel leggen en bespreken. Voor baldadige jeugd is de laatste tijd het gemaal voor on derbemaling in het Westeinde nogal eens het mikpunt ge weest om te bekijken hoe de vijzel brokken hout, autoban den en ander materiaal ver werkte. Dit wordt door de eigenaren geenszins op prijs gesteld, te meer daar door deze „spelle tjes" het gemaal telkens defect raakt, en het veel tijd kost om het geheel te repareren. De jeugd is zich verder niet bewust van de gevaren waar aan zij wordt blootgesteld bij teriaa Er is voorgesteld een hekwerk aan te brengen om herhaling en eventueel lichamelijk letsel te voorkomen. De gemeentetoren moet een dringende reparatie onder gaan. Er vertonen zich scheu ren in de van natuursteen op gebouwde toren en er dreigen stukken naar beneden te ko men. Zo spoedig mogelijk zal met het treffen van voorzie ningen begonnen moeten wor den. VALKENBURG De Hoofdstraat van Valkenburg krijgt een opknapbeurtje. De gemeenteraad stelde gis teravond een krediet van 27.000 gulden beschikbaar voor de hoognodige werkzaamheden. Het WD-raadslid Mizee stelde voor om 10.000 gulden meer be schikbaar te stellen om een grondiger opknapbeurt, dan het col lege nu voor ogen staat, te realiseren. Voorts drong hij erop aan met de gehele gemeenteraad bij de provincie een reconstructie van de straat, die nogal wat doorgaand verkeer moet verwer ken, te bepleiten. Het GPV-raadslid A. de Vries was het met zijn VVD-collega eens. Niet alleen de oostzijde van de Hoofdstraat moet worden aangepakt, maar ook moet er ruimte worden ge zocht om in 1982 de westzijde van de weg een grondige onder houdsbeurt te geven. Mevrouw Van der Broek (PvdA/PPR) zei blij te zijn dat er ein delijk iets gebeurt om de situatie op de Hoofdstraat te verbete ren, al moet niet vergeten worden dat het hier om een lapmid del gaat De heer A. de Haas (CDA) bepleitte een spoedige aan pak van de Hoofdstraat. Wethouder Van der Mey vond het een goede zaak dat er vanuit de bevolking meer acties worden ondernomen om de aanleg van secundaire weg 4 (die Valkenburg van doorgaand verkeer moet gaan bevrijden) te bespoedigen. Hij vreesde dat er van recon structie van de Hoofdstraat de eerstvolgende jaren nog geen sprake kan zijn. PPR-man Jansen naar Alkemade ALKEMADE De afdeling Alkemade van de PPR heeft Leo Jansen uitgenodigd om morgen een spreekbeurt te houden. Jansen zal het hebben over aardgasprijzen, de economie en de PPR. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant De Woelige Baren, Langeweg 16 in Roelofarendsveen. Leo Jansen maakte van '72 tot '81 deel uit van het parlement. Tegenwoordig heeft hij zitting in de Stuurgroep die de Brede Maatschappelijke Dis cussie over Kernenergie begeleidt Forse boete voor vuurwapenbezit VOORSCHOTEN „Traan- gaspistolen, handgranaten en andere wapens kan je in België zo gaan halen." Een 24-jarige koopman uit Voor schoten moest zich bij het Haagse Gerechtshof voor het in bezit hebben van dit wapentuig verantwoorden. De procureur generaal eiste vijfhonderd gulden boete, een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en verbeurdver klaring van de wapens. Met deze eis hield hij rekening met het feit dat verdachte nog niet eerder voor iets dergelijks is veroordeeld. Twee maanden onvoorwaar delijk zes weken voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de wapens, was het vonnis van de politierechter, waarte gen de Voorschotenaar in ho ger beroep was gegaan. De uit spraak is op 11 november. Kledingactie succes De onlangs door de Stichting Mensen in Nood' in Ze venhoven gehouden kledingactie is een succes gewor den. In totaal werd 3.000 kilo kleding bijeen gebracht De kleding komt ten goede aan mensen in de Derde Wereld. Polen Ook in Valkenburg wil men op verzoek van Leidens bur- «emeester Goekoop meewerken aan de actie Regio Leiden elpt Polen. Er is een klein comité gevormd, dat huis-aan- huis een collecte houdt Deze week wordt de inzameling gehouden. Kernwapens De Tweede Kamerleden Fred Borgman (CDA), Stan Poppe (PvdA), Herman Schapen (D'66), Van Eekelen (VVD) en Chris Huinders (PSP) geven morgenavond bun visie op het thema 'Modernisering van kernwa pens, ja of nee?'. Dat gebeurt om acht uur in bet So ciaal Educatief Centrum aan de Gaasbaklaan 1 in Voorhout 'De discussie-avond is georganiseerd door Rebel Bollenstreek in samenwerking met het IKV. Ie dereen is van harte welkom daar en krijgt de gelegen heid vragen de stellen aan deze Tweede Kamerleden, die in december de belangrijke beslissing met betrek king tot de modernisering van de kernwapens moeten nemen. Propaganda-avond Het CNV-Katwijk/ Valkenburg houdt morgen in Katwijk een propagandavergadering voor leden. Dat gebeurt om half acht in het Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat 74. De avond zal opgefleurd worden door een optreden van de Aarkanters. Vogeltentoonstelling Vogelvereniging 't Fratertje houdt vrijdag, zaterdag en zondag voor de vierde keer een tentoonstelling. Deze wordt gehouden in het clubgebouw van van speeltuin De Peppel aan de Wilgenlaan in Leimuiden. Tentoon gesteld worden onder meer Afrikaanse- en Australi sche- en Prachtvinken, duiven, kwartels en een aantal kanariesoorten. Alle vogels zijn gefokt door leden van 't Fratertje en beoordeeld door keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De bond zal ook dit jaar weer kampioenen aanwijzen. Vrijdag is de vogeltentoonstelling geopend van 20.30 tot 22.00 uur. Zaterdag tussen 10.00 en 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 1630 uur. De toegang is gratis. Bazar Voor de veertiende maal wordt vrijdag in de Hervormde Kerk in Valkenburg een bazar gehouden. Naast allerlei aanbiedingen is er deze middag en avond veel plaats ge maakt voor gezelligheid. De opening wordt om half drie verricht door ds. C. Vermeulen. Mekanik Kommando De groep Mekanik Kommando treedt op zaterdag op in De Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Deze formatie, die is genoemd naar een langspeelplaat van de Franse groep Magma heeft een nogal ongewone muzikale samenstelling met twee bas sen en twee synthesizers. Mekanik Kommando speelt ultra-muziek die naast agressief ook vaak vrolijk is, met teksten over alledaagse onderwerpen. De zaal gaat om negen uur open, entree f4, f2 voor kaarthouders. Pluimveetentoonstelling Burgemeester mr. T.R. 'Seinstra opent vrijdagavond de jaarlijkse konijnen- en pluimveetentoonstelling van Nieuwkoop en omstreken. De expositie, die als één van de belangrijkste in het Rijnland geldt, wordt gehouden in de Roerdomp, Zuideinde 44c. Geshowd worden zo'n 500 in zendingen; hoenders, sier- en watervogels, konijnen, ca via's en kleine knaagdieren. De tentoonstelling is vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur geopend; zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Rozen Het bestuur van de studieclub Roelofarendsveen en de regionale rozen werkgroep houden morgen een discus siebijeenkomst over bet thema„Wat zijn de gevolgen voor de rozenteelt van het veelvuldig gebnAk van lergelijke om de kas- plasticfolie, energieschermen en dei sen dichter te maken. Inleider van de discussie is ing. Van den Berg van bet proefstation uit Aalsmeer. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden In de KM. 'M.-veiling in Roelofarendsveen. Schelp [Fort 9 Wetering Plas Verg Vos Scheepje Sport 4 icobswoude Sport Fort jnegom 2a BV VH e Kroon arago - Fort Verg Vos A.Veen riesprong ijnegom Ie Sport 2b w Wetering e Sport e Kroon A.Veen 32 acobswoude e Verg Vos •A.Veen ijnegom VH Scheepje p.A.Veen |Fort PVH ponopole 4-12 4-12 3-10 Nw Wetering 4-16 Rijnegom 4-16 Driesprong 4-16 De Plas 3-14 De Sport 3-12 't Scheepje 4- 9 C4a RBV 4-27 Monopole 4-22 Driesprong 4-20 Franschebrug 4-20 Jacobs woude 4-19 Rijnstreek 4-19 Nw Wetering 4-19 DVH 4-16 R.A.Veen 4-12 Rijnegom 4- 6 C4b De Schelp 4-26 't Scheepje 4-22 Westerhaven 4-21 De Sport 4-20 Monopole 4-19 Harago 4-19 Ons genoegen 4-16 R.A.Veen 4-15 De Kroon 4-14 't Fort 4- 8 C5 DVH 4-27. De Kroon 4-22; Westerh 81 4-22 Franschebrug 4-20 't Scheepje 4-19 R.A.Veen 4-16 RBV 4-15 Driesprong 4-14 Jacobs woude 4-13 Westerhaven 4-12 WOUBRUGGE De in de vredesweek opgedane ervaringen hebben de Woubrugse Vredestichters aanleiding gegeven hun aktiviteiten voort te zet ten. De aandacht richt zich nu vooral op de vre desmars in Amsterdam. De Woubrugse Vredestichters constateerden in hun vergade ring, dat de belangstelling voor de vrede toeneemt. Na het wat tumultueuze begin van de groep aan het eind van de vredesweek, waarbij er zelfs een confrontatie met de Êlaatselijke politie aan te pas wam, lijkt de groep in een wat vrediger vaarwater te zijn gekomen. De direkte aandacht richt zich nu op de vredes mars, die op 21 november in Amsterdam plaats vindt. De Woubrugse Vredestichters wil len het vervoer per bus naar Amsterdam vanuit Hoogmade en Woubrugge organiseren. De kosten voor deelnemers komen op een tiende. Belang stellenden kunnen zich mel den op Thuisweide 21 in Wou brugge, tel.: 01729-9171. Ook activiteiten, die men rond de feestdagen kan organiseren kwamen in de vergadering aan de orde. HOOGMADE/WOU- BRUGGE Het PvdA- raadslid L. Vos uit Wou brugge heeft een plan ontwikkeld om het uit 1729 daterende hervorm de kerk aan de Kerk straat in Hoogmade voor verder verval te behoe den. Hij wil dat B en W de kerkvoogdij één tot anderhalve ton renteloos leent in afwachting van de restauratiesubsidie, die pas over enkele jaren tegemoet kan worden gezien. De algehele res tauratie wordt begroot op 400.000 gulden, maar van de lening zou men alvast de hoognodige re paraties aan het kerkdak kunnen laten verrichten. De kerkvoogdij is al in 1974 begonnen met plannen ma ken voor de restauratie van het kleine kerkje aan de Does. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft de historische waarde van het kerkje allang onder kend door het op de Monu mentenlijst te plaatsen. In De uit 1729 stammende hervormde kerk in Hoogma- middels hebben de provin cie en de gemeente Wou brugge al geld toegezegd, maar de rijksdienst zelf kan vanwege de bezuinigingen nog niets toezeggen. Het restauratieplan is ont worpen door de Leidse ar chitect Bob van Beek en Monumentenzorg heeft dat al goedgekeurd. Bij een be zoek aan de kerkzolder blijkt hoe nodig restauratie is. Door het onbeschoten dak hebben wind en regen vrij spel en heeft het regen water de binnenmuren van de kerk al aangetast. Net als trouwens de zolder zelf, inmiddels belegd met grote stukken plastic die niet hebben kunnen voorkomen dat het rottingsproces in de houten balken al is ingezet. De kerkvoogdij heeft acties op touw gezet om zelf de verplichte tien procent van de restauratiesom op tafel te kunnen leggen en direct met de werkzaamheden te kunnen beginnen zodra de rijkssubsidie binnenkomt. De Hervormde gemeente telt maar 58 gezinnen, die natuurlijk niet de vereiste 40.000 gulden op tafel kun nen leggen. Daarom wor den kerstkaarten met af beeldingen van de kerk verkocht voor twee gulden vijftig de drie en is er ook een boek over de kerk te koop voor vijfentwintig gulden. De netto-opbrengst hiervan is bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. VALKENBURG De ta rieven voor het voetveer V alkenburg-Oegstgeest gaan waarschijnlijk met tien procent omhoog. Donderdag 12 november beslissen Provinciale Sta ten hierover. De tariefsverhoging geldt tot 1 januari 1984. Voor perso nen en (brom)fietsers gaat het tarief met vijf cent om hoog naar respectievelijk 40 en 50 cent De knipkaarten voor personen gaan van 2 gulden 80 naar 3 gulden 20 en voor (brom)fietsers van 3 gulden 60 naar 4 gulden. De weekkaarten gaan met twin tig cent omhoóg. Personen gaan daarvoor 2 gulden 20 betalen en (brom)fietsers drie gulden. Het voetveer heeft in 1980 een positief reultaat van 15.000 gulden opgeleverd. De tariefsverhoging is echter noodzakelijk gezien het lage inkomen van de veerexploi- tant Overigens verschillen de tarieven als er bij nacht of wanneer er ijs in het water ligt gevaren moet worden, 's Nachts is tweemaal het tarief verschuldigd, net als bij ijs gang als meer personeel dan normaal nodig is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7