©OWLOAXt Lijmpoging vannacht in hoofdlijnen klaar Opnieuw ruzie tussen Haig en Witte Huis n bekent moord °p we9 naar de ruimte ex-vrouw 1 ^ïing st- ;steld >2.5 iljard CDA BEREID BTW TE VERHOGEN Hoofdredacteur De Tijd neemt ontslag Zwaar gevecht M.E. met Molukse jongeren Woensdag 4 november 198172e jaargang no. 22109 J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. In „Info" op Ned. II om 21.15 uur discussie met deskundigen en betrokkenen over het om gangsrecht in gevallen van. echtscheiding. Op Ned. I om 20.00 uur film „Aruba affair" van Pim de la Parra en om 21.00 uur in „Ci- nevisie" de film „De postman belt altijd twee keer". Opklaringen maar overdag kans op een bui. Minimum temperatuur omstreeks vier graden, middagtemperatuur ongeveer tien graden. Matige langs de kust af en toe krach tige wind uit west tot noord west. Zon op: 7.42, onder. 17.04 uur. MEREND In Purmerend is een 48- e man aangehouden, die heeft bekend e n jaar jongere ex-vrouw, met wie hij en scheiding weer was gaan samenwo- te hebben vermoord. Op zijn aanwij- tn is het stoffelijk overschot van de |w gisteren opgegraven in een bos in de eving van de Brabantse plaats Zeeland. |r en wanneer de vrouw om het leven is lacht, is nog niet bekend. Ook ontbreekt [een motief voor de moord. De vermis- van de vroiuw werd op 23 oktober door broer aan de politie doorgegeven. De tan had verteld dat de vrouw in over- en toestand naar Frankrijk was ver- Richard Truly (links) en Joe Engle (rechts) wer den vanmorgen in alle vroegte door astronaut John Young, de piloot tijdens de eerste vlucht van de space shuttle Columbia in april van dit jaar, vergezeld naar het traningscentrum op Cape Canaveral. In het centrum namen zij voor de laatste maal de gegevens door voor de vlucht met het ruimteveer. Vervolgens gingen zij zich gereedmaken voor de start, die voor van middag half twee Nederlandse tijd op het pro gramma stond. Eerder op de dag was er nog enige twijfel over het doorgaan van de vlucht, omdat het weer bo ven Florida erg slecht was. In de loop van de' morgen klaarde dat echter op, zodat enige uren voor de start begonnen werd met het overpom pen van bijna twee miljoen liter superkoude brandstof voor de drie hoofdmotoren van de shuttle. Nederlanders zuiniger met gas APELDOORN Het Nederlandse gas- verbuik is in 1980 ten opzichte van het jaar daarvoor met ongeveer twee mil jard kubieke meter gedaald. Daarmee kwam het verbruik uit op het niveau van 1978 toen de Nederlandse gasbedrij ven gezamenlijk 24 miljard kubieke me ter verkochten. De Vegin, de vereniging van exploitan ten van gasbedrijven, heeft deze cijfers gisteren in Arnhem bekend gemaakt. De rechtstreekse leveranties van de gasbe drijven aan „mammoetverbruikers" zijn niet bij de berekeningen betrokken. Betrouwbaarheid weerbericht valt tegen DEN HAAG In de meerdaagse weersver wachtingen van het KNMI, zoals die aan het eind van het NOS-journaal op tv worden ge presenteerd, zijn deze zomer de middagtempe ratuur voor de vierde en vijfde dag slechts voor de helft van het aantal dagen goed voor speld. Dat is minder dan waarop de KNMI op grond van eerdere proefnemingen had ge hoopt. Men rekende aanvankelijk op een be trouwbaarheid van ongeveer 60 procent. De windverwachtingen voor de vierde en vijf de dag deden het duidelijk beter en bleken deze zomers voor zeven van de tien dagen juist. Uit de eerste resultaten van een onder zoek blijkt verder dat de betrouwbaarheid voor de eerstvolgende dag aanmerkelijk hoger ligt> 80 procent. Alleen de zonneschijn blijkt ook voor de dag van morgen moeilijk te voor spellen en scoort slechts 65 procent. laats- HAAG bedrag van ngste staats- Ing van 12.75 jent is vastge- d op 2,5 mil- i gulden. De issing is per pl991, terwijl enging in mogelijk is 1996. Dit heeft ministerie j financiën be- dgemaakt. De rs van de uit je van de le- k is bepaald 101 procent. I bedrag van t lening is ge- aan het re- abedrag van staatslening 10 maart eer- dit jaar. "A, V pi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zag er vanmorgen naar uit dat de lijmpoging van de in formateurs De Galan en Halberstadt vandaag zou gaan slagen. In kringen van CDA, PvdA en D'66 werd bevestigd dat men' het „in hoofdlijnen" eens is geworden. Vanochtend om tien uur hebben de in formateurs hun eindvoor stel aan de vijf ministers van het zogeheten kern kabinet gepresenteerd en hen (Van Agt, Den Uyl, Terlouw, Van der Stee en Van Thijn) tot ongeveer één uur vanmiddag de tijd gegeven om erover na te denken. Maar vooral in het CDA bleef men voorzichtig en waar schuwde men dat er nog altijd een kink in de kabel kan ko men. Premier Van Agt wilde, toen hij kort voor middernacht vertrok na een overleg van een paar uur met de informa teurs, geen mededelingen doen. De woordvoerder van de informateurs liet weten dat de bedenktijd niet enkel een for maliteit is. Een kamerlid van het CDA wees er gistermiddag op dat het formuleren van een compromis een „helse taak" is. „Er blijft het risico dat het re geerakkoord naar de zin van één van de fracties te ver wordt overschreden". Die overschrijding lijkt zeker, nu ook de CDA-ministers in stemmen met een gerin ge verhoging van de belas tingen. Premier Van Agt deed gisteren een „eindbod", dat in elk geval een voorstel bevat voor verhoging van de BTW op bepaalde artikelen. Daarbij zou vooral gedacht moeten worden aan het brengen van meer goederen onder het luxe tarief van 18 procent. In CDA- kring ziet men geen reden, waarom bijvoorbeeld op luxu eus geachte levensmiddelen en bloemen nog steeds slechts 4 procent wordt geheven. Ook is men er daar wel te vinden voor een verhoging van het luxe tarief zelf, bijvoorbeeld van 18 naar 20 procent. Onduidelijk bleef hoeveel deze maatregelen zouden moeten opleveren. Maar wel werd van CDA-zijde benadrukt dat mi nister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zijn ei sen aanmerkelijk zou moeten matigen. Er zou geen sprake van kunnen zijn dat de negen honderd miljoen gulden, die de de informateurs wilden verkrijgen door middel van een eenmalige „solidariteits- heffing", in zijn geheel zou kunnen worden gebruikt voor het onmiddellijk scheppen van banen. De algemene verwach ting was dat de PvdA daar uit eindelijk mee akkoord zou gaan, vooral als de informa teurs erin slagen dit te maske ren, door bijvoorbeeld maatre gelen, die toch genomen zou den worden, op het conto te zetten van Den Uyl. Pagina 9: Pessimisme over opbrengst aardgas Arie Kuiper. AMSTERDAM De hoofdredacteur van het opinie weekblad De Tijd, Arie Kuiper (47), is gisteren terug getreden uit zijn functie. Voor de radio verklaarde Kuiper gisteravond dat hij als persoon inzet dreigde te worden van het conflict over de aard en het karakter van De Tijd. In een brief aan de directie heeft de re dactie laten weten het ontslag van de hoofdredacteur, die overigens wel lid van de redactie blijft, geenszins als vrijwillig te beschouwen. De directie van De Tijd stelde Kuiper enkele maanden geleden voor naar een andere baan uit te kijken. „Bladenmaker" Joop Swart zou Kuiper moeten vervangen om de verliesgevende posi tie van het blad om te zetten in tenminste een rendabele be drijfsvoering. Kuiper weigerde te gaan, waarna de directie voor stelde om Swart naast Kuiper te laten functioneren. Maar zowel de redactie als Kuiper vreesden dat dit toch een soort super- hoofdredacteurschap van Swart zou betekenen. De redactie en Kuiper zeggen een hogere verkoop van De Tijd voor te staan. Tegelijkertijd vrezen zij dat de pogingen „om het blad commer cieel exploitabel te maken tegen de conjunctuur in, de aard en het karakter van De Tijd zullen aantasten". Pag. 9:VNU wil niet het einde van De Tijd" Overval op gezin in Renkum RENKUM Twee gemasker- slaapkamer opgesloten en met de mannen hebben gistera- handboeien aan de verwar- vond een gezin in Renkum ming vastgemaakt De over- overvallen. De heer des huizes vallers doorzochten het huis werd bij thuiskomst onder be- en verdwenen met zevendui- dreiging van revolvers bij zijn zend gulden, vrouw en kinderen in de ein glijdt door: ee gewonden TEREN Op het station Lunteren is vanmorgen trein uit de richting Bar- ld, die niet tijdig voor een licht tot stilstand kon ko- 1 aangereden door een te- letkomende trein uit de ing Ede. Bij het ongeluk n twee gewonden, die nader onderzoek in een inhuis zijn opgenomen, ens de politie in Ede is de uit Barneveld, die op een >or moest wachten om de noetkomende trein te la- Ipasseren, door gladheid, >rzaakt door gevallen bla- en motregen, doorge- :n en op de spoorbaan ng Ede terechtgekomen, nachinisten van de twee en zagen het ongeval aan- :n en konden vanuit hun ie naar achteren rennen. ;ds meer ers voor tenlandse tv VERSUM - Het kijken buitenlandse televisie- ers via de kabel neemt ds land toe. Uit een rap- van de NOS blijkt, dat bieden waar sinds kort live de beide Nederlan- ook de drie Duitse en Vlaamse zenders ont-' en worden, al dertien ent van de kijkers op zenders afstemt. Een geleden werd dat nog an door elf procent. ebieden echter, waar die zenders al langer ontvan- kunnen worden, is de ijd naar het buitenland al gen tot 24 procent tegen tig procent in 1980. >asis hiervan voorspellen nderzoekers, dat de kijk- 'oor deze vijf buitenlandse ers in de komende jaren delijk zal toenemen tot ddeld twintig procent, 'bij speelt de toenemende beling een belangrijke rol. ns is 63 procent van alle srlanders van 12 jaar en t aangesloten op de kabel. n krant ontvangen? Bel •n 18.00 en 19.00 uur mar 071-122248 en per dale koerier wordt de it alsnog nabezorgd. WASHINGTON De wrijving tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig en medewerkers van president Reagan in het Witte Huis heeft een hieuw hoogtepunt bereikt. In een gesprek met de be kende columnist Jack Anderson heeft Haig een ano niem gebleven naaste medewerker van de president ervan beschuldigd „sinds negen maanden een guerrilla tegen mij te voeren". De aanleiding tot het oplaaien van de ruzie was een niet gepu bliceerde column van Anderson, waarin hij melding maakte van grote ontevredenheid in het Witte Huis over Haig. Anderson zou zijn gegevens van een naaste medewerker van de president heb ben gekregen. Toen Haig van de column hoorde heeft hij samen met Reagan contact gehad met Anderson. In een nieuwe versie van zijn column maakt hij van deze gesprekken melding. Zowel het Witte Huis als het ministerie van buitenlandse zaken hebben de gesprekken met Anderson bevestigd. Vanaf het eerste begin bestaat er onenigheid tussen medewer kers van president Reagan en minister Haig, die in de regerings ploeg een outsider is (geen geslaagd zakenman, niet uit Califor- nië, wel ervaring in de buitenlandse politiek, begrip voor Euro pa en van plan zelf eens president te worden). In de voorbije weken werd in Washington gespeculeerd over de vervanging van Haig door minister van defensie Weinberger. Diens post zou dan worden ingenomen door Reagans adviseur Edwin Meese of de afgezant van de president voor het Midden-Oosten, Habib. Deze geruchten zijn steeds door het Witte Huis tegengesproken. Denemarken wijst Rus uit KOPENHAGEN De Deense regering heeft een lid van de Sovjetrussische ambassade in Kopenhagen wegens spionage uit gewezen. De Deense radio meldde vanmorgen dat de tweede se cretaris van de ambassade, Wladimir Merkoelov, onder meer ad vertentiecampagnes van een linkse organisatie had gefinancierd. De uitgewezen diplomaat kwam in 1977 naar Kopenhagen en werd opvolger van een eveneens wegens spionage uitgewezen ambassadelid. De diplomaat had de bui klaarblijkelijk zien aan komen en ging vorige maand al naar Moskou terug. Lenny Kuhr presenteert Songfestival HILVERSUM De zangeres Lenny Kuhr zal op 24 februa ri het vanuit het Circustheater in Scheveningen uit te zen den nationale songfestival presenteren. Hier wordt beslist wie en met welk liedje ons land vertegenwoordigt zal wor den op het op 24 april in Engeland te houden Eurovisie Songfestival. De werkgroep amusement van de NOS heeft een ander systeem dan gebruikelijk opgesteld om tot die keuze te komen. Aan het nationale songfestival zullen een nog nader te kiezen zangeres, een zanger en een groep deelnemen, die ieder drie zelfde liedjes ten gehore zullen brengen. Die drie liedjes moeten komen uit een open competitie, waaraan iedereen kan deelnemen. Op 24 februari komen dan twee afzonderlijke jury's om liedje en uitvoerende aan te wijzen. Het liedje wordt onder voorzitter schap van Pim Jacobs gekozen door een internationale jury, be staande uit de dirigenten van Ierland, Engeland, België, Frank rijk, West-Duitsland, Oostenrijk en Italië voor het Eurovisie Songfestival. Over de keuze van de uitvoerende beslist een na tionale jury, gevormd door twaalf provinciale jury's met elk tien personen. ME'ers doorzoeken de struiken op zoek naar relschoppers. Op de voorgrond een van de uitgebrande auto's. Republikeinen in nek-aan-nekrace niet Democraten NEW YORK In de verkie- zingen voor een nieuwe gou verneur in de Amerikaanse staat New Jersey is de Repu blikeinse partij van president Ronald Reagan in een nek- aan-nekrace gewikkeld met de Democraten. Nadat vanmor gen 38 procent van de stem men was geteld, had de Repu blikeinse gouverneurskandi daat Thomas Kean 51 procent tegen de Democraat James Florio 49 procent. In de gou verneursverkiezingen voor de staat Virginia leidt de demo craat Charles Robb. President Reagan heeft zich persoonlijk bemoeid met de verkiezingen in New Jersey en Virginia. In beide gevallen heeft hij cam pagne gevoerd voor de Repu blikeinse kandidaten. Zijn be- zuinigsplannen stonden cen traal in die campagne. Zweden neemt diplomatieke sancties tegen Moskou STOCKHOLM De Zweedse regering heeft haar ambassa deurs over de gehele wereld opdracht gegeven niet aanwe zig te zijn bij de jaarlijkse her denking van de Russische re volutie van 1917. De Zweedse maatregel moet worden be schouwd als een uiting van af keuring over het incident met de Russische onderzeeër. Het diplomatiek overleg over de vorige week gestrande onder zeeërs lijkt duidelijk in een impasse te zijn geraakt. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken zei dat de Zweedse ambassadeur in Mos kou deze week twee maal ont boden was om de Russische zienswijze over het incident te vernemen. De Russche ambas sadeur in Stockholm, Michail Yakovlev, verzocht gisteren om een onmiddellijk onder houd met de Zweedse minister van buitenlandse zaken Ola Ullsten en „gaf uitrukking aan de Russische lezing van het in cident", maar diende geen for meel protest in. Pag. 8: Tweede verhoor Sov jet kapitein op onderzeeër VA ASSEN Gewapend maar «zonder helm en daardoor ui terst kwetsbaar ondernam vannacht de commandant van de Mobiele Eenheid in de Vaassense woonwijk „Berke noord" een poging om te be middelen in de soms bikkel harde confrontatie tussen de politie en een steeds groter wordende groep Zuidmolukse jongeren. De M.E.-comman dant, begeleid door Jim Lopu- lalan, beleidsmedewerker voor etnische minderheden in de gemeente Epe, slaagde erin de tot kookhitte gestegen gemoe deren te bedaren. Daarmee kwam een eind aan urenlange gevechten die op de ontrui ming van de laatste woningen in de Molukse wijk waren ge volgd. De balans van een zeer woeli ge avond en een even turbu lent gedeelte van de nacht: twee gewonden aan de kant van de politie en een moeilijk te schatten schade zowel aan (politie)auto's als aan het weg dek. Een van de gewonde poli tiemensen moest met een zwa re hoofdwond in het zieken huis worden opgenomen. Om even voor half twaalf gis teravond rukte de M.E. in vier wagens en zo'n tachtig man sterk uit. De problemen waren begonnen met een felle brand' in een van de woonbarakken die op het punt stond te wor den gesloopt. Op het moment dat de brandweer en de politie zich naar de brand repten, werden zij ontvangen met een regen van stenen. De ongeregeldheden kwamen als een verrassing, vooral om dat de verhuis- en sloopopera- tie van de wijk vorige week in betrekkelijke rust was begon nen. Het vermoeden bestaat dat de jongeren die gistera vond de soms keiharde con frontatie met de M.E. aangin gen, zijn opgejut. De meesten van hen waren afkomstig uit het noorden van. Nederland. V f «<r

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1