Iemand doden kan ik niet Besluit over methylbromide in strijd met wet Zwitsers „LPO": Bankgeheim hinderlijk voor derde wereld Wassen in de wasserij is 't beste voor milieu DE VINDINGRIJKHEID VAN DE ITALIAANSE MISDAAD 99 99 Gezondheidszorg vaak dekmantel voor maatschappelijke problemen n Aartsbisdom Parijs komt met piratenzender 'i BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 PAGIn|C oin|c ROME De man heette Palombini, en die naam is in Italië bekender dan die van Douwe Egberts of Van Nelle in Nederland. In het café kun je Palombini bestellen en dan krijg je een kop koffie. Palombini stond aan het hoofd van de grootste Ita liaanse koffiehandel, een bedrijf dat hij zelf van de grond af aan had opgebouwd. Een rijk en bekend mens dus, en dat is gevaar lijk in Italië, een land waar de onderwereld de krant uitpluist op zoek naar bekende en vooral gefortuneerde prooien voor hun ont voeringsactiviteiten. Palombini, een man^ van 81 beurde, maar haar sloegen de jaar, werd op 17 april 's avonds ontvoerders direct buiten wes- voor het flatgebouw waar hij ten. De oude man verweerde woonde door een bende misda- zich als een leeuw, verwondde digers ontvoerd. Zijn echtge- zelfs een van zijn ontvoerders note was bij hem toen het ge- Gemeenten krijgen subsidie voor aanpak milieu- overlast door bedrijven DEN HAAG Gemeenten die bedrijven willen ver plichten een eind te maken aan het veroorzaken van ge vaar, schade en hinder voor de woonomgeving, kunnen daarvoor vanaf begin 1983 een rijksbijdrage krijgen. De hoogte hiervan is mini maal vijftig en maximaal negentig procent van de kos ten van de nodige maatrege len. De gemeenten kunnen meer schade en hinder be perken door verplaatsing van het bedrijf of als dit te duur is, door liquidatie van het bedrijf. Dit heeft staatssecretaris Lam- bers (Milieu) de Kamercom missie voor Milieu schriftelijk laten weten. De gemeenten moeten lijsten maken van bedrijven die ze willen aanpakken. Op basis daarvan wordt de hoogte van de rijksbijdrage vastgesteld. Het gaat naar schatting om 2000 bedrijven. De bijdragen gaan het rijk zo'n 600 miljoen gulden kosten. Voor het ko mende jaar is tussen tien en 25 miljoen gulden beschikbaar. De regeling stopt als alle be drijven zijn aangepakt. met zijn pistool, maar kon uit eindelijk niet voorkomen dat hij werd weggesleept. Zijn lijk werd vorige week opgegraven in een weiland zo'n zeventig kilometer ten zuiden van Rome. Eerst dacht men nog dat hij pas gestorven was, maar het laboratorium toonde aan dat zijn ontvoerders hem vier maanden geleden al had den omgebracht, en dat hij de hele zomer in een diepvries- kist moet hebben doorge bracht. Bekentenissen van de ontvoerders, die allen zijn op gepakt, bevestigen dat. Lello de Manke Het hoofd van de bende luis tert naar de bijnaam Lello de Manke, naar zijn lichamelijke handicap. Maar hij ging vorige week toen de politie zijn bui tenverblijf bestormde wel even vlot door de knieën om te smeken voor zijn leven. De man is specialist in ontvoerin gen, en de politie was hem op het spoor gekomen vanwege de ontvoering van de 13-jarige dochter van een rijke restau ranteigenaar. Dit meisje, voor wie het losgeld al lang was be taald, stond op het punt uit de weg geruimd te worden. Want Lello laat nooit sporen na: alle slachtoffers, losgeld of geen losgeld, erewoord of geen ere woord, schiet hij dood. Als het even kan persoonlijk en onder het genot van een drankje. De beestmens noemen ze hem ook al in de pers, met een re putatie voor bloeddorst en meedogenloosheid. Maar toen hij vorige week gearresteerd werd hield hij vol dat hij nog nooit in zijn leven iemand had gedood. En van Palombini wist hij niets, die was aan een andere bende doorverkocht. Wat de ondervragingstechniek is die de Romeinse politie op dit soort individuen toepast, is niet bekend, maar de gruwelij ke aap kwam spoedig uit de smerige mouw: Palombini was dood en begraven, omdat hij zich voortdurend verzette en niet aan zijn ontvoering mee werkte. De 81-jarige man had doorsnee Romein, want op Lello's dodenlijstje stonden be kende figuren als de actrice Virna Lisi, en een uiterst po pulaire tv-omroepsters. Maar die veilige tralies waren niet meïijk al zeven keer ontsnapt, en hij heeft nog levenslange gevangenisstraf tegoed. Al ge ven ze hem driehonderd jaar (waar hij nu recht op heeft)," niemand twijfelt eraan dat dagen in de kerker geteld len zijn. Daar zijn de tr; i^s van het Italiaanse gevaiin nissysteem te buigzaam vo CEES MANDERS den de zeven bendeleden dus niet de baas gekund. Het verhaal gereconstrueerd toont de oude Palombini de eerste weken van zijn gevan genschap in een tentje ergens in het veld. De man is ernstig mishandeld, en wordt alleen uit zijn ijzeren boeien bevrijd voor de foto die de familie Pa lombini tot grotere spoed bij het betalen van het losgeld moet bewegen. Het helpt, want er wordt vlot en discreet betaald. Maar de bende wil meer, en de weken worden maanden. Palombini blijft te genstribbelen, en een keer op een avond weet hij ztch uit de boeien te bevrijden. Hij loopt het veld in, in de richting van het eerste huis het beste. Maar wanneer hij daar aanklopt om hulp te vragen wordt openge daan door niemand minder dan door Lello de Manke. „Heb je je bevrijd?", roept Lel lo. „Wil je soms dood?" Palom bini wordt flink afgerost en opnieuw opgesloten. Vrieskast In juli zijn de ontvoerders hun lastige gevangene beu, en be- slpiten hem uit de weg te rui men. Lello zelf belast zich met die taak. Hij laat Palombini ongeblinddoekt tegenover zich in een stoel plaatsnemen, en met een glas champagne in de ene, en een pistool in de ande re hand schiet hij de verraste Palombini drie kogels door het hart. Het lijkt gaat direct de vrieskast in. De familie Pa lombini weet daar natuurlijk niets van en blijft geld bij el kaar zoeken. De uitnodigingen om te betalen gaan vergezeld van foto's die de oude man to nen, met de krant van die dag in zijn handen en met een we zenloze blik in de ogen. Ach teraf is gebleken dat de bende iedere keer als ze Palombini voor de foto nodig hadden, de vrieskist openmaakten, hem ontdooiden en opkalefaterden zodat niemand goed kon zien dat de gevangene niet meer in leven was. De familie vond wel dat opa zo'n vreemde blik in de ogen had, maar aan zijn dood dacht niemand, wilde niemand denken. Het was ge ruststellender de bende te ge loven die gezegd had dat de oude man het goed maakte, maar wel erg naar zijn vrij heid verlangde. Pas toen de laatste lire losgeld betaald was vonden de ontvoerders het welletjes en stopten Palombini ergens achteraf onder de grond, het lijk met zout over dekkend om zo het ontbin dingsproces te vertragen. Hoe meedogenloos de manke ben deleider was blijkt ook uit de verklaring die een lid van de Het stoffelijk overschot van de 81-jarige Italiaanse kof- fiemakelaar Giovanni Pa lombini (rechts) werd eind vorige maand aange troffen op een plaats veertig kilometer ten zuiden van Rome. bende tegenover de politie heeft afgelegd. Toen het be vroren lijk van Palombini naar zijn graf getransporteerd moest worden, kon een van de bendeleden die daarmee belast was, het niet in de kofferruim te van zijn auto krijgen. Lello beval hem dan maar een been van het lijk te breken als het niet anders kon. Maar in een vlaag van zachtmoedigheid weigerde het bendelid dit. Lel lo ontstak toen in woede, sloeg zelf het bevroren lijk de kof ferruimte in en schoot zijn weekhartige metgezel ter plekke dood. Deze man werd direct meebegraven. Vangst Lello de Manke is de grootste vangst die de politie dit jaar heeft gedaan. Hem worden nu zeven moorden ten laste ge legd. Hij ontkent natuurlijk al les, want zoals hij beweert: „Iemand doodschieten kan ik niet". Lello de Manke zit achter de tralies, en dat geeft de door snee Romein toch een iets vei liger gevoel. En niet alleen de DEN HAAG De gezondheidszorg wordt vaak gebruikt als een dekmantel voor maatschappelijke problemen. De samenleving schuift maatschappelijke beslissingen af naar de gezondheids zorg door een medische oordeel en advies te vragen. Dat werkt niet alleen ondeskundig handelen en bureaucratisering in de hand, te veel zaken worden ook geheel vanuit de medische hoek bekeken. Kort gezegd is dat het motto waaronder vandaag in Utrecht het Nederlands congres voor openbare gezondheidsrege ling is gehouden. De directeur van de Haagse Gemeentelijke Sociale Dienst Th. Terhorst zei in zijn rede dat het afgeven van een medische indi catie door de huisarts voor bijvoorbeeld een huisvestingsvergun ning of opname in een bejaardenoord vaak nutteloos is. De wachttijd voor een geschikte woning is namelijk meestal zo lang dat de indicatie bij opname niet meer klopt. Ook in de bedrijfsgeneeskunde bestaat het gevaar dat de dokter wordt gebruikt voor het „toedekken" als het om in feite sociale problemen gaat of om bedrijfsbelangen. Bij ziekteverzuim tenge volge van psychosociale problemen is het bij voorbeeld nog heel gewoon dat de arts de indicatie stelt, zo zei dr. P. van Wely, di recteur van Philips medische dienst op het congres. Overigens is het met het overvragen van de psychiater niet a'n- ders gesteld. Hij moet vaak oordelen over ingewikkelde maat schappelijke verschijnselen en antwoorden op vragen als wat is jeugdcriminaliteit, terrorisme, zelfmoord, euthanasie, aldus prof. Smit, hoogleraar in de forensische psychiatrie. Van Kemenade ook voor banen verantwoordelijk DEN HAAG De demissio naire minister van onderwijs, Van Kemenade, beschouwt anders dan zijn voorganer Pais de werkgelegenheid in het on derwijs als zijn verantwoorde lijkheid. Voor het behoud van arbeidsplaatsen ziet hij meer in gerichte dan in algemene maatregelen als bijvoorbeeld verlaging van de groepsgroot te. Hij ziet net nog meer dan de NFO, de federatie van on derwijsvakorganisaties, die dit ook in haar sociaal plan had laten blijken.' Dit plan, dat wil voorkomen dat het aantal werkzoekende onderwijs krachten de komende tien jaar met 30.000 toeneemt, is giste ren aan Van Kemenade aan geboden. In afwachting van fi nanciële ruimte wil hij het plan al door een werkgroep van ambtenaren en mensne van het NFO laten doorwer ken. Oproep ministerie: gebruik wasmiddelen zonder loslaten Mé de DEN HAAG Eigenlijk moet iedereen zijn was in de wasse rij doen. De bedrijfsvoering garandeert een zo zuinig mo gelijk gebruik van water, was middelen en energie en dat is het beste voor het milieu. Vaatwasmachines, wasver- zachters en middelen die het water ontkalken zijn daarente gen uit den boze. Ze bevatten grote hoeveelheden fosfaten, welke het oppervlaktewater vervuilen. In de brochure „Wassen en het milieu" geeft het ministerie van volksge- water doen algen zo zondheid en milieu inzicht in groeien dat ze op den die vervuiling en tips voor het door verstikking sterven, gebruik van wasmiddelen zon- water gaat dan rotten, w der fosfaten. Jaarlijks komt 21 tot 24.000 ton fosfaat in het water. Negen duizend ton daarvan is afkom stig uit wasmiddelen. Wasmid delen bevatten fosfaten omdat ze het water ontharden. Bo vendien laten ze de zeep goed in het wasgoed doordringen. Fosfaten in het oppervlakte- door de vissen op hun b ter ziele gaan. Fosfaten moeilijk uit het afvalwate verwijderen. Na zuive blijft zestig procent ervan jj het water zitten. Volgens chemische methode kan nog vijftig procent van af. overblijft is vuil slib en w, dat niet meer drinkbaar val maken. NATUUR EN MILIEU: UTRECHT De minis ters van landbouw en van milieuzaken, die kortgele den het gebruik van methylbromide hebben toegestaan in de tuin bouw, hebben daarmee een besluit genomen dat in strijd is met de Bestrij dingsmiddelenwet. Deze wet schrijft voor dat eerst de Bestrijdingsmiddelen commissie moet worden gehoord, aldus de Stich ting Natuur en Milieu. Methylbromide, dat door tuin ders wordt gebruikt om hun groncLte ontsmetten, is een ge vaarlijk gif, waarvoor echter, volgens Natuur en Milieu, mi lieuveilige vervangende mid delen bestaan. Het gif kan ern stige lucht- en bodemveront reiniging teweeg brengen. Bo vendien brengt het voor de ge bruiker gezondheidsrisico's met zich mee. Het merkwaardige is, volgens Natuur en Milieu, dat die ver vangende middelen wettelijk niet altijd mogen worden toe gepast op grond van een oude wet ter bestrijding van ziekten en plagen: de Plantenziekten- wet. Deze voorziet in een plicht om bepaalde plagen uit sluitend chemisch te bestrij den. Er is sprake van een vi cieuze cirkel: zolang die ver plichting bestaat durven ren en tuinders geen alter tieven uit te proberen en lang er geen alternatieven i handhaaft de Plantenzie! kundige Dienst de best dingsplicht, zegt de Sticht Natuur en Milieu. ESI De enig verantwoordelijke windsman is de minister landbouw. Natuur pleit ervoor, dat die ver: woordelijkheid op de sch !an ders van de minister >ng volksgezondheid en miliet io ken komt te rusten, omdat bodembeschermings- en an u' re milieubelangen met het bruik van methylbromide andere giftige stoffen zijn moeid. !SS€ De aartsbisschop van Parijs, mgr. Jean-Marie Lusti- ger, heeft kortgeleden besloten, dat de katholieken in Parijs zo snel als mogelijk met een eigen piratenzen der de lucht in moeten onder de naam „Radio Notre Dame de Paris". Het is de bedoeling, dat de radiozen der enige uren per dag voornamelijk kerkelijk nieuws zal geven. Het Westduitse blad „Publik- Forum", dat dit meldt, zegt dat de aartsbisschop daarmee de achterstand tracht in te halen die hij heeft op de con servatieve katholieken uit de kring van de geschorste aartsbisschop, mgr. Lefèbvre. Zij hebben de piraat „Lumiè- re 101", die voornamelijk stichtelijke uitzendingen ver zorgt. Frankrijk kent sinds 1977 ra diopiraten. Zij zijn in aantal sterk toegenomen na de ver kiezing van Mitterand tot president in juni van dit jaar. Het aantal piraten in Parijs wordt op tweeëntwintig ge schat. In de omgeving zijn er nog negen illegale zenders te beluisteren. Het initiatief van mgr. Lusti- ger is waarschijnlijk het be gin van een net van r. k. ra diozenders over geheel Frankrijk, dat vooral nieuws uit de wereldkerk zou moe ten brengen. Een eigen ad vertentie-afdeling moet voor de financiën zorgen. De katholieke uitgeverij Bayard-Presse, eigendom van de paters assumpionisten en uitgever van onder meer het dagblad „La Croix" wil even eens een eigen zender, die vierentwintig uur in de lucht zou moeten zijn. Het dagblad „Le Monde" heeft al een mu ziekzender. De joodse ge meenschap in Parijs heeft ook een eigen zender, „Radio J", die nieuws geeft uit de joodse wereld. Het pastoraal forum der Zwitserse katholieken een soort LPO dat het afgelopen weekeinde in Lugano bijeenkwam, is van mening, dat het bankgeheim in Zwitser land hinderlijk kan zijn voor de ontwikkeling in de derde wereld. In een motie heeft het forum de negatieve effecten ervan veroordeeld. De Zwitser se commissie Justitia et Pax is verzocht de zaak verder uit te werken. In een tweede motie, die net als de eerste met ruime meerderheid werd aangeno men, verzoekt het pastoraal forum de parochies en de kerkelijke instellingen hun solidariteit met de slachtof fers van de apartheid in Zuid-Afrika te betuigen door hun banken te vragen de fi nanciële relaties met Zuid-A frika te beëindigen. Mocht hieraan geen gehoor worden gegeven, dan moet er worden uitgekeken naar een andere bank. Kortgeleden verbrak de Wereldraad van Kerken zijn betrekkingen met twee Zwitserse en een Duitse bank Het overlegorgaan van de Zwitserse katholieken heeft een aantal aanbevelingen voor de bisschoppen gefor muleerd. De voorzitter van (de Zwitserse bisschoppencon ferentie, mgr. Otmar Maeder, heeft gezegd, dat de bisschop pen deze voorstellen nauw keurig zullen bestuderen. Onder meer wordt de bis schoppen gevraagd het vraagstuk van de priesterwij ding der vrouw „open te houden". Daarbij gaat het de vrouwen niet om meer rtiacht, maar om diehst aan de gemeente. Ook wordt geadviseerd het vraagstuk van de vrouwelijke diaken te bestuderen. KORTE METTEN De opbrengst van de kerk- collecte voor Wereldmissie- dag in oktober in West- Duitsland wordt geschat op dertig miljoen mark, twintig procent meer dan in 1980, toen het te duur geachte bezoek van de paus voor een daling van zestien procent zorgde. Bij het na tionaal bureau van de Pau selijke Missiewerken in Den Haag is tot nu toe 1.850.000 gulden binnen. Volgens de directeur van de PMW, rector Jos. Schoenmakers, kan hieruit worden afgeleid, dat de to tale opbrengst ongeveer ge lijk zal blijven aan 1980, toen ruim 3,8 miljoen gul den binnenkwam. orthodoxe theoloog en studie secretaris van de conferentie van Europese kerken prof. D. Popescu, alsmede William Lazareth, directeur van de afdeling „Geloof en Kerkor de" van de Wereldraad van Kerken zijn de drie voor naamste sprekers op de con ferentie van Europese ker ken, die van 16 tot 20 novem ber in het Logumklooster in Denemarken zal worden ge houden. Thema is „Geroepen tot hoop Oecumenische gemeenschap in gebed, getui genis en dienst. Van katho lieke zijde nemen veertig kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen deel, van niet-katholieke kant zijn er eveneens veertig deelnemers, van wie vijf vrouwen. heeft bij de ambassadeur van de DDR krachtig ge protesteerd tegen de wijze waarop de douane van de DDR een delegatie van Pax Christi heeft behandeld. Vier leden van Pax Christi, die op weg waren om in Polen kerkelijke en sociale groeperingen informeel te ontmoeten, werden zowel op de heen- als de terugreis naar Polen langdurig aan de grens opgehouden. Daar bij namen de grenswachten van de DDR zowel per soonlijke bezittingen als documentatiemateriaal in beslag. Pax Christi schrijft het uiterst cynisch te ach ten, dat een douanier van de DDR het materiaal had omschreven als „gericht te gen de vrede", vooral daar Pax Christi zich niets an ders ten doel stelt dan te werken aan vrede in over- eenstmming met de ak koorden van Helsinki. Behalve Engeland, Spanje en Canada is nu ook Oostenrijk op het reisprogramma van de paus gezet. De paus heeft kardinaal König, aartsbis schop van Wenen, meege deeld, dat hij iif september 1983 de Oostenrijkse katho liekendag zal bezoeken. De Amerikaan Georg Bundy, hoogleraar te New York en indertijd adviseur van president Johnson, Alexei Arbatov van de aca demie van wetenschappen in Moskou, André Fontai ne, hoofdredacteur van het Franse dagblad „Le Mon de", mevrouw Inga Thors- sen, voorzitter van de VN- commissie voor ontwape ning en ontwikkelings vraagstukken, Canon Bur gess Carr, oud-secretaris van de Panafrikaanse Raad van Kerken, de theo loog Edward Schillebeeckx en IKV-voorzitter Ben ter Veer behoren tot de des kundigen, die als getuigen zullen optreden tijdens de hoorzitting over kernwa pens en ontwapening van 25 tot 27 november in Am sterdam. Zij zullen onder meer worden ondervraagd door politici, rechters en wetenschapsmensen uit verscheidene landen. De hoorzitting aan de VU wordt, zoals gemeld, geo pend door de oud-premier van Zweden Olof Palme en de seceretaris-generaal van de wereldraad, Philip Pot ter. GOS moet zich in 1984 uitspreken tegen apartheid t de Wanneet de Gereformeerd En Oecumenische Synod bei (GOS) zich tijdens de zildoei ting van 1984 niet ondul den belzinnig uitspreekt tege r de het apartheidsregime i PA Zuid-Afrika zal de genera tege 'le synode van de Gerefoi meerde Kerken in Nedei land het lidmaatschap vaK de GOS ter discussie ste 1/ len. Dit heeft de Nedei v landse synode gisteravon tijdens haar vergadering i, Lunteren besloten. Na de zitting van de GOS i het Zuidfranse Nïmes vori jaar voelde de synode ziel medeplichtig aan het voort bestaan van het apar theidssysteem, omdat de GO! op aandrang van de blank VEI Nederduits Gereformeerd 0bh Kerk in Zuid-Afrika geei^, scherpe veroordeling van di systeem had uitgesproken. 1 De generale synode van d )rde Gereformeerde Kerken ii elm Nederland wil ook de strupn'av tuur van de GOS wijzigfl van een synode tot een over legorgaan. Daarin moeten d lidkerken elkaar op hun ver 'P 1 antwoordelijkheid kunnel r E aanspreken. De synode ach itje de wijziging noodzakelijl Nvn nadat de lidkerken in 190 l scherpe kritiek hadden geij verd op de standpunten val de Gereformeerde Kerkei' hë Nederland in het rappor pri over het omgaan met de hofersta mofiele naaste, alsmede 0 k het dubbellidmaatschap va M de Wereldraad van Kerke 1 r en de GOS. Daarmee heel de GOS de grondbeginsele lar 1 overschreden door zich m« interne zaken te bemoeien. rde«

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12