Frankfurter autotentoonstelling in teken van zuinige „Auto 2000" IN EN OM OE KAS .Bollen- pxporteurs actief op taliaanse narkt iumph Acclaim kruising in Civic en Accord Chrysanten voeren boventoon en tuinbouw/verkeer LEIDSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 ANWB: maak lawaaiige auto duurder [open van landbouwgrond aan opleiding en ervaring gebonden Met het uitzicht op weekeinde van Allerheiligen en Allerzielen, was er vooral in het laatst van afgelopen week goede vraag naar bloemen, bijzonder wat betreft de geplozen chrysanten. Maar ook wel van de andere soorten chrysanten. Dus was er een royaal aanbod, dat als totaal wel wat hoger lag dan in dezelfde week van het vorig jaar. Niet dat de handel nu zo erg enthousiast was, er werd voorzichtig gekocht en vooral de straathandel hield de gang van zaken goed in het oog. Ook de exporteurs hielden zich aan de normale gang van zaken. De CCWS had een totale snijbloemenaanvoer van 35.678.333 bos of stuks met opbrengst van 20.109.326,60 tegen vorig jaar 32.716.533 stuks en opbrengst van 18.381.657,52 vorig jaar, hetgeen een duidelijke taal tussen aanvoer en prijs de monstreert! Rustig aan ging het ook met de potplanten die nog steeds met ruim 900.000 stuks beneden het miljoen blijft en vorig jaar te gen de 800.000 stuks liep,. De prijzen kwamen nu wel wat om hoog, waarbij de animo voor ponsettia nu reeds groeiende is, hoewel de kerstdagen nog pas in het verschiet liggen. De tota le omzet van de CCWS beliep afgelopen week bij een aanvoer van 36.780.391 bos of stuks, totaal 22.124.298,60 tegen vo rig jaar 53.574.797 en opbrengst 20.041.229.15 vorig jaar. De chrysantenteelt is van oudsher voor het Westland van gro te betekenis geweest en weet zich best te handhaven, ook wat kwaliteit betreft. Zowel normaal- als jaarrondcultuur doen het nog steeds goed, lagen in prijs ook wat hoger dan vorig jaar. De gerbera begint zich kennelijk in het Westland wat te stabi-. liseren, de prijs kan goed worden genoemd. Ook de rozen wa ren goed in trék. Ter gelegenheid van bezoek door plm. 250 groothandelaren in bloemen en planten uit Amerika aan de deze week te houden Vakbeurs, wordt een bezoek gebracht aan ondermeer de VBN en CCWS en zal bij laatstgenoemde veiling namens een kwe ker, een nieuwe soert gerbera worden aangeboden, waarvoor als naam is gekozen Nancy". Een en ander heeft te maken met een actie tot uitbreiding van de handel met Amerika. Op genoemde Vaktentoonstelling wordt ook aandacht besteed aan o.a. Zweden, Duitsland, Engeland en Noorwegen ten be hoeve van de afzet. Gezien de algemeen nog steeds stijgende teelt van de bloe men en planten, is die activiteit zeker niet overbodig! Opvallend bij de CCWS was afgelopen week ook de grote toe name van de fresia. Nu ruim 4 miljoen, vorig jaar ruim 2,5 mil joen. De gemiddelde prijs daalde mede hierdoor van 40 naar 35 cent. Beter ging het met de grote en kleine rozen, die een behoorlijke prijs gaven. Ook van cymbidium begint de aan voer weer op gang te komen. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 60 (62). amaryllis 50 (40), Amerikaanse anjers 50 (40), anjers 52 (61). trosanjers 40 (46), anthurium 1,72 (1.42). asparages 18 (14). bovardia 39 (41), jaarrond troschrysanten 58 (58), idem geplozen 1,04 (83), troschrysanten normaal 2,02 (1.49), idem geplozen 79 (64), euphorbia 68 (66). fresia 35 (40), gerbera 84 (68), gladiolen 17 (17), irissen 38 (35), leliekelke 91 (87), idem tak 80 (82), nerine 82 (73), cymbia groot 90 (1,00), idem klein 36 (30), grote rozen 53 (48). idem klein 32 (33), sonia 44 (39), belinda 28 (30), red garnette 22 (22), strelezia 3,13 (2,66). Ook de importbloemen beginnen in aantal toe te nemen. Af gelopen week waren dat er bijna 200.000, het dubbele van vo rig jaar om deze tïjd, maar de opbi engst was iets lager. Er kwamen ruim 36.000 statice, meest uit Israël. Gemiddelde prijs nu 52 cent, vorig jaar 64. Het vele nieuws op de recente Frankfurter autotentoonstelling heeft zich niet beperkt tot auto's die binnenkort lever baar zijn. Er waren ook experi mentele en speciale modellen om het geheel nog interessan ter te maken. Bij de speciale modellen was een duidelijke wedergeboorte van de open auto merkbaar als alternatief op de „alsmaar sneller"-rage. Een cabriolet is immers even goed een exclusieve auto voor de liefhebber en bovendien zuiniger dan een wagen die door zijri enorme prestaties opvalt. Nog opmerkelijker wa ren echter de vele toekomst studies in Frankfurt. De meeste studies konden ge houden worden dankzij subsi dies van regeringen die de ont wikkeling van zuinigere, veili gere en stillere auto's willen bevorderen. Aan het, nu afge ronde, research-programma hebben niet alleen vele Duitse autofabrieken meegewerkt, maar ook een samenwerkings verband van een aantal Tech nische Hogescholen. Die ont wikkelden samen de zogeheten Uni-car, die uiteindelijk door Karmann is gebouwd. Uit het zelfde programma „Auto- 2000" kwamen prototypes van Mercedes Benz, VW en Audi voort, terwijl Ford en Opel ge heel naar eigen ideeën met prototypes voor een toekom stauto kwamen. Ook Volvo had in die richting iets te bieden. Het bedrijf bracht een prototype met gast urbine-motor, waarin toe komstmogelijkheden zouden zitten zodra voldoende hittebe stendige materialen beschik baar zijn voor de turbinerotor bladen Daarmee zaten ze op één lijn met Mercedes, die voor hun „Auto 2000" ook een gasturbine als mogelijkheid zien (voor een topmodel in de geest van de huidige S-klasse). Ook uiterlijk leek hun prototy pe veel op de Uni-car. Overeenkomsten Het bleef niet bij deze over eenkomst. Ook VW dacht aan een turbo-diesel met directe inspuiting, maar terwijl de gro tere Mercedes en Uni-car zes- en viercilinders hebben, doet de VW (ter grootte van een Golf) het met een driecilinder. Verdere overeenkomsten: een stationcar-achtig model, dat met zijn hoge hoekige achter kant zowel een goede stroom lijn als een behoorlijke binnen ruimte biedt. (Dat model vin den we overigens al in de pro- duktie terug bij de nieuwe VW Polo). De prototypen Ford Pro be III en Opel Tech houden het wat voorzichtiger op de bekende fastback-lijn en berei ken daarmee eveneens lucht- weerstandswaarden van rond Cw=0,25 (tegenwoordige auto's: rond Cw=0,40). Deze verminderde luchtweerstand wordt niet alleen veroorzaakt door de gladde wigvormige carrosserie, ook het inkapselen van de motor (tevens voor warmte en geluidsisolatie) en het glad maken van de wagen bodem, helpen er aan mee. Uiteraard wordt overal in meerdere of mindere mate ge bruik gemaakt van kunststof en aluminium voor de carosse- rie. Erg ver ging daarin Audi, die een wat conventioneel mo del presenteerde dat echter voor een belangrijk deel uit voorgevormde kunststof pane len bestaat (zoals dak en wa genbodem) en zodoende licht, sterk en makkelijk te produce ren is. Ook hier weer turbo aandrijving. toegepast op de bekende viercilinder 1600 mo tor. Van de stationcar-vorm was nog een voorbeeld te zien bij Citroën's prototype Xenia. eveneens een voorbeeld van hoe kunststoffen en stroomlijn in de toekomst voor een be langrijk lager verbruik zouden kunnen zorgen. U moet daarbij denken in de richting van 1:15 voor een grote wagen zoals Mercedes en Uni-car, of 1:25 voor de „alternatieve Golf" van VW. Elektronische dashboard Zonder uitzondering waren de prototypes gesierd mét een elektronisch dashboard. Dit geeft uitgebreider informatie. Het gaat vooral om de boord computer die gegevens als het verbruik en de gemiddelde snelheid in het centrale instru mentenbord projecteert. De in strumenten werken met licht- dioden (eigenlijk alweer achter haald), vloeikristallen (die in verschillende kleuren gemaakt worden), of met kathodebuizen als laatste vinding. Het groot ste probleem van deze „licht- winkels" is niet meer dat ze overdag slecht zichtbaar zijn. maar: hoe ze in één oogopslag overzichtelijk te maken. Meest al tracht men dan te volstaan door alleen de belangrijkste gegevens continu te projecte ren. terwijl andere wetens waardigheden uit de computer zijn op te roepen middels een toetsenpaneel. Zeer geliefd zijn - natuurlijk de verkeersgelei dingssystemen, die makkelijk in zo'n dashboard zijn te ver werken (aanbevolen route, file- waarchuwing, afstand e.d Het zijn natuurlijk allemaal maar toekomststudies, (nog) niet economisch te produceren en niet altijd even praktisch. Maar U kunt er zeker van zijn dat onze auto's binnen niet al te lange termijn op deze pro totypes zullen lijken. -NAUWELIJKS VERMOMDE HONDA VAN LEYLAND 5 toekomst voor British j er ook uit mag zien. id zal kunnen zeggen niet hard genoeg ge- is. Na de vergaande nisering van de Long- fabriek, waar de Mini inmiddels zo'n jaar van id rolt, wordt al het vol- project ter hand geno- iets meer dan een jaar fnen de Cowley-fabriek iouwd voor de produk- i Triumphs Acclaim, het s voorgestelde nieuwe Een controversieel mo- int lang niet iedereen is ig met het „geleende" g immers met Honda in m zo goedkoop en zo logelijk een broodnodig middenklasse-model te n uitbrengen. De Ac- is daardoor niet meer jn nauwelijks vermomde i, een kruising van Civic cord Sedan. Buiten Eu- /erkoopt Honda zelf dit als Ballade, een van de afgeleide sedan. De ph-versie is er niet ge heel identiek mee, maar echt ingrijpende verschillen zijn er niet; motor en transmissie ko men rechtstreeks uit Japan, de carrosserie wordt in Enge land gemaakt. Zakelijk gezien is het natuurlijk een meester zet, want zonder kostbare en langdurige ontwikkeling ver kreeg BL een moderne, dwars voorin geplaatste 1335 cc viercilinder die -via een vijfbak of drièversnellingsautomaat de voorwielen aandrijft. Uit de Civic kennen we die automaat als betrouwbaar en prettig in1 de omgang, redelijk zuinig en zolang het toerental niet te hoog oploopt mooi stil. Ex tra verfijning kreeg de Triumph door twee carbura teurs (in plaats van één op de Honda), waardoor enerszijds het vérmogen steeg van 60 naar 70 pk en anderszijds de souplesse duidelijk won. Eigen karakter Ook de wielophanging werd wat gewijzigd en kreeg met name een meer op Europese smaak gerichte afstemming van vering en demping; dat wil dus zeggen: meer nadruk op een goede wegligging. Om het comfort toch minstens op peil te houden monteerde Triumph ook eigen stoelen, die wat dik ker en meer geprofileerd zijn dan de Honda-zittingen. Stilis tisch „grapje": de achter bankleuning is uitgevoerd met een luik, dat kan dienen als een soort picknicktafel en bo vendien het meevoeren van langwerpige lading in de ba gageruimte mogelijk maaakt. BL voorziet io twee uitvoe ringsvarianten (eigenlijk drie, maar de meest luxueuze is al leen voor de Britse markt ge reserveerd), waarbij de HLS de gebruikelijke Japanse compleetheid tentoonspreidt en de HL wat eenvoudiger is uitgerust. Ondanks de behoorlijke uit rusting en vier deuren viel de Acclaim erg licht uit, met een massa van rond 750 kg, wat natuurlijk weer een gunstige uitwerking heeft op het ver bruik. Als geheel is de Ac- ^^>or de promotie van bloem- gDllen in Frankrijk is het ge- akk'*lreven woord een ideale De Fransen hebben 'eeshon9er en aan behoefte komt het Inter- vationaal Bloembollencen- a \Jurn in Hillegom (dat een ei- kantoor in Parijs heeft) raag tegemoet. Men voor- et een deel van de Franse ndar81,8 regelmatig van aantrek- elijk geïllustreerde artikelen ——ver bloembollen uit Holland. Italië is een dergelijke me iode veel minder effectief, oor een deel is dat ook een evolg van het grote aantal nalfabeten dat het land- inds oudsher heeft gekend, erst de laatste decennia zijn p dit terrein grote vorderin- en gemaakt. befaamde Amerikaanse meraal Mac Arthur mag dan Ijdens World War 2 hebben lezegd dat „the pen still flightier is than the sword", men bloembollen aan de nan wil brengen, kan men de talianen het best aanspreken ia de beeldbuis. De gemid- a Jelde Italiaan is nl. zeer sterk iudio-visueel ingesteld, zoals Jat tegenwoordig heet. Voor ee Je promotie van bloembollen dit land wordt dan ook ilvuldig gebruik gemaakt ran de televisie, ir is keus genoeg, want Italië telt zo'n 600 tv-stations! Op de Italiaanse beeldbuizen verschijnen regelmatig korte filmpjes van plm. acht minu ten, waarin Bolli, de grappige maskotte van het Internatio naal Bloembollencentrum in Hillegom, op attractieve wijze tot leven wordt gewekt. De filmpjes slaan bij de Italianen zeer goed aan. Veruit het belangrijkste arti kel voor de Italiaanse markt is de gladiool. Het ëfgelopen seizoen wisten de Nederland se exporteurs 314 miljoen gladiolenknollen te verkopen. De tulp neemt ook een grote plaats in met een verkoop van bijna 68 miljoen stuks in 1980, terwijl de iris met een afzet van 66 miljoen stuks eveneens nadrukkelijk mee doet. Evenals in Frankrijk is ook in Italië de teelt van Ane monen een winstgevende zaak. In het afgelopen sei zoen importeerden de Ita liaanse bloemkwekers bijna 27 miljoen anemonenknolle- tjes uit Holland. In opmars De Lelie is in Italië sterk in opmars. Voor een deel het gevolg van de introductie van een aantal nieuwe rassen die het op de Italiaanse bloemen markt erg goed doen. Kon men in het seizoen 1978-1979 De prima ballerina van de Opera in Milaan overhandigt bloeiende tulpen uit Holland aan leden van het stadsbestuur. nog maar 12 1/2 miljoen lelie- bollen verkopen, dat aantal is nu al op 27 miljoen stuks ge komen. Meer dan een ver dubbeling in drie jaar tijd en dat zegt toch wél wat. De ex port van ranonkels neemt ook toe en is nu op 5 miljoen stuks gekomen. Een groeien de belangstelling bestaat er voor freesia's. De export klom in drie jaar van 4.600.000 stuks naar 7.313.000 stuks. In totaal nam Italië het afgelopen sei zoen 542 miljoen bollen af die een waarde hadden van bijna 69 miljoen. Zwak punt De distributie is een zorgelijk onderdeel, want de distribu tie-structuur is voor nage noeg alle bollenexporteurs een zeer onoverzichtelijk ge heel. Kenmerkend is vooral de enorme versnippering, zo wel op het niveau van de groothandel als op dat van de detaillisten. Het aantal grossiers in levensmiddelen bedraagt in Italië maar liefst ruim 50.000. Bij de detailhan del is het volgens Hollandse begrippen nog veel curieuser. Op iedere 168 inwoners is een levensmiddelenwinkel, nog afgezien van de nodige markten en straatverkopers. Eerst de laatste jaren begin nen de grote supermarkten wat meer naar voren te ko men. Bij een dergelijk distri butie-systeem duurt het vaak van eeuwigheid tot amen voor de sierteeltprodukten op de plaats van bestemming zijn. Prima ballerina Bepaalde grote evenementen in de steden trekken steeds veel publiek. Het Bloembol lencentrum zorgt er dan voor dat bij dergelijke festiviteiten de bollen uit Holland in het licht van de publiciteit ko men. Onder meer vond men bij de ontvangst van de stadsbestuurders van Milaan de primaballerina van de O- pera van Milaan bereid om de hoogwaardigheidsbekle ders tulpen uit Holland aan te bieden. Om de bekendheid met bloembollen op te voe ren zijn verder contacten ge legd met de vereniging van „groenschrijvers", de „Club Giornalistici dei Fiori". Een aantal leden van deze vereni ging heeft Holland bezocht en ging sight seeënd langs enke le bloembollenkwekerijen, de bollenveilingen, de Keuken hof, de Floriade, enz. Zonder meer kan worden ge steld dat Italië voor het bol- lenvak nog de nodige groei kansen biedt. Maar de Reva luatie van de gulden en de Devaluatie van de lire zullen helaas een remmende wer king gaan uitoefenen. pensen die voor het eerst indbouwgrond willen kopen ïten minimaal de lagere indbouwschool, lagere tech- 'icho school of MAVO heb- n, vijf jaar ervaring in de indbouw hebben en een cur- economische vorming lekomstige ondernemers iebben gevolgd. Middelbare landbouwschool en drie jaar [ervaring is ook goed. Kopers I» van landbouwgronden die al een boerenbedrijf hebben moeten minimaal drie jaar er varing in de landbouw heb ben voordat zij grond mogen aankopen. Deze eisen heeft minister De Koning (Landbouw en Visse rij) bekend gemaakt in het kader van de'Wet Agrarisch Grondverkeer. Met deze wet moet het aantal kopers, en daarmee de grondprijs, da len. De minister wil de eisen aan kopers wat betreft oplei ding en ervaring rond 1 janu ari in laten gaan. Hij heeft deze nu ter advies aan de be trokken landbouworganisa ties gestuurd. De eisen gel den ook bij verpachting van gronden. Er komen nog eisen voor de aankoop van natuur terrein. Voor de aankoop van bosgronden worden geen ei sen gesteld. Minister De Koning ziet voor lopig af van het stellen van nog meer eisen zoals het hoofdberoep van' de koper van landbouwgronden, maxi male oppervlakte van zijn be drijf en de ligging van zijn gronden. Dit vooral omdat sinds de wet door de Kamer is aangenomen de grondprij zen in ons land al fors zijn ge daald. Indien de eisen die de minister nu bekend heeft ge maakt aanslaan kan hij deze invoeren. Dit kan regionaal gebeuren, afhankelijk van de ontwikkeling van de grond prijs. Minister De Koning heeft spe ciale eisen opgesteld voor mensen die gronden willen aankopen voor veehandel of training van paarden. Voor veehandelaren die reeds han delaar zijn is de eis gesteld dat zij al drie jaar in het vak werkzaam zijn voordat zij grond mogen kopen. Veehan delaren die voor het eerst grond willen hebben moeten een vakcursus hebben ge volgd en vijf jaar ervaring hebben. Bij aankoop van gronden Voor de training van paarden moet de aankoper een vergunning als beroep strainer hebben of vier jaar lang als trainer-eigenaar heb ben gewerkt. DE ANWB heeft in een brief aan staatssecretaris Lambers- Hacquebard (Milieu) geprotes teerd tegen de door haar voor ganger, minister Ginjaar, voor gestelde verhoging van de hef fing voor geluidhinder op ben zine en dieselolie: van een hal ve cent per liter naar 1,5 cent. Volgens de ANWB houdt de heffing geen rekening met de verschillen in geluidoverlast van verschillende autotypes en koopt de automobilist via de heffing in feite het recht gelui doverlast voor de omgeving te Veroorzaken. POOG-REFLEKTOR: "dat het draait en twinkelt die zich in het donker al of niet schichtig over straat kunnen voortaan meer opvallen voor het langsrazende Als de „Knipoog", een kleine ronde reflektor aan hun zijn zij niet pas op dertig, maar al op zo'n honderd goed zichtbaar voor auto's die dimlicht voeren. (plat en rond, met een doorsnede van vijf* en een dikte van ongeveer 7 mm), weerspiegelt - aan - door de voortdurende beweging tijdens het lopen van auto's, brommers en motoren. Simar die het produkt op de markt brengt, noemt de niet voor niets „de goedkoopste levensverzekering". In 5700 voetgangers, vooral kinderen en ouden van da- het Nederlandse verkeer gewond. Voor 263 personen was Simar wordt de reflektor in de Scandinavische landen als bij ons de fietsreflektor. Verzekerings- delen het ding uit op scholen, het bedrijfsleven als een leuk relatiegeschenk en omdat er zoveel soorten van bestaan, is het voor de jeugd een ver- claim door diverse verfijnin gen beter dan een Honda Bal lade, maar het zou wellicht toch vérstandig geweest zijn als dat verschil ook in het ui terlijk tot uitdrukking was ge komen. Want de prijsstelling kon BL niet van Honda over nemen: de Acclaim gaat meer dan £0.000,- kosten en is daarmee dus duurder dan een Honda Accord. Uitsluitend af gaande op het uiterlijk koopt men daarvoor een Honda met een ander merkplaatje, en het wordt dan een psychologische kwestie: vertrouwt de koper erop, dat BL een wagen van betere kwaliteit levert die dus terecht wat duurder is De ANWB wil in de plaats van de hogere heffing op de brand stoffen dat mevrouw Lambers een heffing legt op de aan- schaffingprijs van een auto om uit de opbrengsten daarvan de geluidoverlast van het wegver keer te bestrijden. Dit bedrag zou dan hoger worden als de auto meer geluid maakt zodat de aankoop van geluidarmere auto's wordt bevorderd. tenminste, als u

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9