bisschoppen kunnen net „geloofsoverdracht ïog alle kanten uit Organisaties willen ruim baan voor werklozen in vrijwilligerswerk RIENDELIJKE CHAOS OP ANDELIJK PASTORAAL OVERLEG Terlouw ziet kansen voor industrievernieuwing Goede kans aankoop dubbeldeks treinen BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 5 ■g niet terug Igemeenteraad BTERDAM Pelle Mug liiet terugkeren in de Am- ilamse gemeenteraad. Mug ft na een gesprek met het uur van het PvdA-gewest sterdam ervan afgezien om vrijkomende plaats in de I in te nemen, zo is gistera- d meegedeeld. I verliet vórig jaar de Am- damse gemeenteraad toen >p het punt stond benoemd vorden tot wethouder van nciën. Hij was in opspraak omen omdat hij een huis hem had doorverhuurd der daarvan de dienst her- .vesting in kennis te stel- Daf mag minder ouderen ontslaan EINDHOVEN Daf-Trucks BV in Eindhoven mag van het gewestelijk arbeidsbureau slechts 92 werknemers van 57,5 jaar en ouder ontslaan. Het bedrijf had een aanvraag ingediend voor 150 ouderen. Daf geeft een aanvulling op de WW en WWV-uitkering van de betrokken werknemers. Over het sociaal plan, waarbij totaal 400 arbeidsplaatsen ver dwijnen, was volgens Daf vol ledige overeenstemming met bonden en ondernemingsraad. Daf-Trucks werd vorig jaar geconfronteerd met een lagere afzet en hogere produktiekos- ten. Wegvallen bede menselijke fout DEN HAAG Een mense lijke fout was de oorzaak van dat de bede in een toe spraak van koningin Beatrix niet in de Staatscou rant werd gepubliceerd. Dit heeft staatssecretaris Stui veling van Binnenlandse Zaken geantwoord op vra gen van het Tweede-ka merlid Schutte (GPV). De koningin hield haar toe spraak ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van de Raad van State. Benzineprijs kan veel lager (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De benzineprijs kan veel meer omlaag dan de bij stelling van twee cent per liter die gisteren een feit werd. Als minis ter Terlouw (Economische Zaken) de manier verandert waarop de benzineprijs in ons land wordt vastgesteld, kan er nog minstens vier cent van de literprijs af. Dit heeft het PvdA-Tweede Kamerlid mevrouw Epema-Brugman het af gelopen weekeinde in een radio- interview gezegd. Volgens het Kamerlid is en verdere prijsda ling alleen al door de waardever mindering van de dollar gerecht vaardigd. Kostbaar tapijt in brand tijdens toneelopvoering DEN BOSCH Tijdens de op- voering van een aantal eenak ters in het provinciehuis in Den Bosch is zaterdag een Pools wandtapijt, met een waarde van een miljoen gulden, in brand gevlogen. De brand ontstond toen acteurs, tijdens een stuk voor de jeugd, vuurwerk ontsta ken. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De opvoering vond plaats ter gelegenheid van de uitreiking van provinciale prij zen voor openluchttoneel. Van der Lek voorzitter PSP DEN HAAG De Padfis- tisch-Socialistisch Partij (PSP) heeft zaterdag in Amsterdam dr. Bram van der Lek gekozen tot hun nieuwe voorzitter. Hij is daarmee opvolger van Lambert Meertens, die de afgelopen zes jaar het voor- zitterscap bekleedde en dit om persoonlijke redenen niet meer wilde verlengen. Van der Lek zat van 1967 tot 1978 voor de PSP in de Tweede Kamer. Japanse auto's verliezen terrein op Nederlandse markt AMSTERDAM De autoverkopen zijn dit jaar in Nederland verder ingezakt, maar zullen in 1982 en daarna wellicht weer aantrekken. Dit blijkt uit cijfers van de RAI. De eerste drie kwartalen van 1981 werden 330.125 nieuwe auto's verkocht; ruim 13,5 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral de Japanse merken hebben flink wat terrein verloren op de Nederlandse automarkt, zo blijkt uit een overzicht Toyota, het grootste Japanse merk in Nederland, werd gecon fronteerd met een afzetdaling van 33 procent. Datsun deed het met 21,5 procent minder al niet veel beter en Honda zag zijn verkopen met liefst dertig procent teruglopen. Het enige Japan se merk dat zich redelijk kon handhaven was Mitsubishi. De im porteur van Mitsubishi, A. Karl, heeft dit weekeinde in Tokio de verwachting uitgesproken dat de autoverkoop in Nederland in 1982 zal aantrekken tot 450.000 stuks en in 1984 op zijn best de 600.000 kan belopen. >ORDWIJKERHOUT ,,Op de belangrijke iten hebt u ons een >te vrijheid gelaten", zo istateerde Johannes "dinaal Willebrands teravond in een toe aak waarmee hij het ndelijk Pastoraal Over- afsloot dat dit week- ide in Noordwijkerhout gehouden en dat was ivijd aan problemen ld geloofsoverdracht, kardinaal verwoordde !rmee de opluchting on- de bisschoppen over ontbreken van harde, terete formuleringen in aanbevelingen zoals aan het Nederlands kgezag zijn gedaan. Bij irige bijeenkomsten van it Landelijk Pastoraal /erleg hebben uitspra- n die overduidelijk in rijd waren met kerkelijk ~j ergezag meerdere keren f 1 venijnige confrontaties leid. uiteindelijke vaststelling de adviezen kwam tot I in een vriendelijke os. Bij de stemming over de ^j"bte twee aanbevelingen be- „jeep niet meer dan circa de ilft van de afgevaardigden t>or 90 procent „progressief briënteerd) waarover nu ecies gestemd werd. Gevoe- rjVjis van onbehagen over het jtbreken van de tijd voor een I "htemming nam de kardi- "al echter spoedig weg met geruststelling: „We weten iadter van u ^an a^een de c»j- _rs van het stemgedrag". En complimenteerde de ruim afgevaardigden van de ze- "in Nederlandse bisdommen |."et de woorden: „Ik heb de ondstemming van dit over- 'g als positief en coöperatief varen". f> 24 april volgens jaar is er nieuw een bijeenkomst van jt L.P.O. Bij die gelegenheid llen de bisschoppen zeggen tlke interpretatie ze geven n de uitspraken over geloof- verdracht zoals die het afge- 'P* pen weekeinde zijn gedaan „Herders toch onmisbaar" NOORDWIJKERHOUT Een opmerkelijk hoogtepunt bereikte de verwarring op het Landelijk Pastoraal Overleg toen, na de vaststelling van de tweede paragraaf van de aanbevelingen aan de bisschoppenconferentie, een van de afgevaardigden van het bisdom Haarlem het woord vroeg. „Meneer de voorzitter, zojuist heb ik vóór het tweede alter natief voor de totale tekst onder A. gestemd. Mijn buurman heeft tegen gestemd. Toch bedoelen we precies hetzelfde duidelijk te maken. Hoe moet dat nu?" Gespreksleider dr.G.Veringa: „Ja, dat moet u natuurlijk niet doen". De Haarlemse afgevaardigde: Ja maar wie moet het nu niet doen? Ik niet of mijn buurman niet?" Dr.Veringa: „Ja hoor 's, er is duidelijk uitgelegd wat de be doeling "was. Althans, zelf heb ik het begrepen". In het rumoerig gelach waarmee deze dialoog gepaard ging, vroeg de laatst overgebleven serieuze aanwezige fluisterend aan bisschop Simonis van Rotterdam: „Kunt u deze inspraak nou nog helemaal ernstig nemen, monseig neur?" De bisschop: „Ik zal wel moeten, maar ze maken het me wél erg moeilijk". De serieuze aanwezige: „Ik zeg het toch altijd, het Neder landse kerkvolk kón niet zonder herders, die duidelijk uit leggen aan de kudde hóe ze moeten lopen en waarheen...." en wat ze met de adviezen gaan doen. Het karakter van de tekst die men gaat bestudé ren heeft een richtinggevend karakter. Daarbij staan de vol gende noties centraal: het gaat om een wederkerig proces, waarbij jongeren als gelijkwaardige partners van de ouderen moeten worden beschouwd; voor het welslagen van dit proces is een houding van o- penheid essentieel; het proces begint bij vragen naar de zin van het leven of van levensaspecten; van de jongeren mag niet al te snel instemming worden verwacht met de volheid van heel het geloofsgoed; geloofsoverdracht komt het makkelijkst tot stand in klein schalige situaties, zoals in het eigen gezin of in gastgezinnen; bij de opzet van activiteiten rond geloofsoverdracht moet er rekening mee worden ge houden dat jongeren veelal le ven en werken met leeftijdge noten uit allerlei kerken; er is ook geloofsoverdracht nodig tussen volwassenen on derling, Waardoor ze een beter inzicht krijgen in hun eigen geloof; er komt een commissie die de verwerkelijking van de aanbevelingen gaat bewaken; bij de toetsing van de kwali teit van de geloofsoverdracht dient men attent te zijn op de relatie tot het kerkgezag. Attent Vooral de zachte formulering van de aanbeveling omtrent de toetsing van geloofsover dracht is voor de bisschoppen plezierig. „Attent zijn" op de relatie met het kerkgezag, zeg voor het gemak „Rome", kan van alles betekenen. De inter pretatie kan variëren van „er een heel klein beetje rekening mee houden", tot „het geloof zo overdragen als in de kerke lijke leer verankerd ligt". Hoe weinig L.P.O.-afgevaardigden tot dit laatste bereid zijn, werd duidelijk bij de stemming over een „Rome-trouwe" variant van de toetsings-aanbeveling. Slechts zes personen gaven hun stem aan het voorstel om „al het schriftelijk materiaal voor geloofsoverdracht en ka- techese door de bisschoppen te laten goedkeuren". Een voorstel om toetsing door de bisschoppen als „overbodig" te kwalificeren kreeg vier stemmen. De variant waarin de bisschoppen „grote wijs heid, zonder dirigistisch optre den" werd toegewenst, ver wierf dertien stemmen. Veer tig stemmen gingen er naar de formule „attent zijn". De betrouwbaarheid van deze stemverhouding mag redelijk hoog worden aangeslagen. De stemming over dit onderwerp vond plaats aan het eind van de zitting, toen verreweg de meeste afgevaardigden leken te begrijpen waar ze mee bezig waren. Waar het op het L.P.O. in deze om ging, het doorgeven van de Blijde Boodschap, werd vol gens velen het best begrepen door de zestig jongeren die vlakbij het Noordwijkerhoutse Congrescentrum een bezin- ningsweekeinde hielden. Zij benaderden het thema in geza menlijk gebed, meditatie en „open gesprek". Daarbij hoef de het begrip „de Christus" niet noodzakelijkerwijs te val len, laat staan het woord ka tholiek. Een jongen die zei atheïst te zijn en dat ook in de toekomst te willen blijven: „Juist doordat die begrippen hier niet, of heel voorzichtig, gebruikt worden, vind ik het leuk om mee te doen". Asbak Ook de Rome-getrouwe afge vaardigden op het L.P.O. kon den voor het bezinningsweek- einde veel waardering opbren gen. Kardinaal Willebrands zelf duidde hun aanwezigheid aan als „verkwikkend". De bezwaren van de orthodoxen komen pas wanneer de geloof soverdracht in die vrijblij vendheid blijft steken. De Ha genaar dr. A. Erftemeijer liet dat blijken door tijdens een van de zittingen naar voren te brengen: „Geloofsoverdracht impliceert ook het overdragen van kennis. Kennis, waarvan we dankzij de onfeilbaarheid van het kerkelijk leergezag, zeker kunnen weten dat ze waar is". Hij werd gestraft met een hard en lang hoongelach van zijn collega-afgevaardig den. Een bijzonder progressie ve collega ging met een asbak op een tafeltje slaan. WILLEM SCHEER ■I Triest einde oor paard hillenboer RNHEM De Arnhemse ïhillenboer Stephan Triest eeft honderdduizend kilo af- al opgehaald, maar wegens ildgebrek moet hij morgen jn trekpaard Bianca verko en. Hij vreest zelfs dat ze aar leven in het slachthuis il beëindigen. Triest geeft de :huld aan de gemeente Arn- em, die weigert subsidie te even voor zijn schillen, die aar een milieuvriendelijke oerderij worden vervoerd, 'aar wordt bekeken welke in- loed de vaak bespoten schil- in op het vee hebben. Triest, ie ooit met paard en wagen aar het Binnenhof trok om landtekeningen aan kamerle- en aan te bieden, staat nu 'oor de keus: paard en wagen veg of gas en licht laten af- luiten. llegale zender e Ter Aar opgepakt ER AAR De rijkspolitie leeft zaterdagmiddag in sa- g nenwerking met de radio- ontroledienst van de PTT e illegale FM-zender 'Ter 'lar en omstreken' uit de ucht gehaald. AFSCHAFFING SOLLICITATIEPLICHT UTRECHT „Het is on rechtvaardig en onaan vaardbaar dat werklozen toestemming moeten vra gen om vrijwilligerswerk te kunnen doen. Gezien de enorme werkloosheid op dit moment zou het meer reëel zijn de sollici tatieplicht af te schaffen en de werklozen ruim baan te geven om hun tijd zinvol te besteden". Dit schrijven ongeveer dertig organisaties die te maken hebben met werklozen en vrijwilligerswerk in een brief aan de Sociale Ver zekeringsraad (SVR). Als werklozen geen toestem ming vragen voor vrijwilli gerswerk en niet blijven solli citeren naar betaald werk lo pen ze momenteel nog het risi co dat hun uitkering wordt verlaagd. De organisaties be pleiten nu afschaffing van deze „strafkortingen". Boven dien moet vrijwilligerswerk met behoud van een uitkering worden toegestaan als dat ge combineerd wordt met het volgen van een opleiding. In de brief wordt er op gewezen dat het werkgelegenheidsbe leid tot nu toe geen vruchten heeft afgeworpen. „Daarente gen kan het vrijwilligerswerk een spingplank zijn naar een betaalde baan", aldus het schrijven. Demonstratie bij bijeenkomst oud-strijders UTRECHT Enkele honder- van een rookbom en enkele den jongeren hebben zaterdag schermutselingen tussen actie bij de Utrechtse Jaarbeurs ge- voerders en bezoekers van de demonstreerd tegen een bij- bijeenkomst deden zich geen eenkomst van het Oud-strij- problemen voor. De actievoer ders Legioen (OSL). Afgezien ders protesteerden tegen de bijeenkomst, omdat het OSL knokploegen zou organiseren, en zich verder schuldig zou maken aan discriminatie en, racisme. Minister Den Uyl liet zich dit weekeinde positief uit over de voorstellen van de infor mateurs. Evenals zijn collega's had hij op het Haagse Binnenhof het afgelopen week einde nog een onderhoud met de informateurs, die vandaag niet alleen de ministers maar ook de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 wilden ontvangen. Foto: MILAN KONVALINKA Voorstel informateurs: autorijden nog duurder (Vervolg van de voorpagina) Volgens sommigen bevat het compromis van De Galan en Halberstadt ook voorstellen voor een verlaging van de kinderbijslag voor de hogere inkomens. Zeker is dat de in formateurs het autorijden (nog) duurder willen maken: naast de benzine-accijns ook de motorrijtuigenbelasting om hoog. Tenslotte denken De Galan en Halberstadt, zoals bekend, nog zo'n 750 miljoen te verkrijgen door meer de elektrische centrales meer aardgas te doen gebruiken. Alleen over dat laatste is men het in het kabinet min of meer eens. Het verhogen van belas tingen en/of premies zien vooral de CDA-ministers Van Agt en Van der Stee als on aanvaardbaar. Zij vinden de lastendruk al zo hoog, dat een verdere verzwaring alleen maar meer ontwijking en ont duiking zou veroorzaken en dus de totale opbrengst zou- verlagen in plaats van verho gen. Ook het beroep op een maligheid dat de informateurs doen, vindt in hun ogen geen genade. Want als er volgend jaar geen andere manier is om het banenplan te financieren, zit de regering weer voor het zelfde probleem, zeggen zij. DEN HAAG Minister Terlouw (economische za ken) ziet veel mogelijkhe den voor zijn plan om on dernemers met overheids subsidies en adviezen te stimuleren, nieuwe indu strieën in Nederland op te zetten. Onlangs kondigde Terlouw de oprichting aan van de „Maatschappij voor Industriële Projecten" (MIP). Deze maatschappij moet ondernemers een steuntje in de rug geven om nieuwe, technologisch hoogwaardige bedrijven in het leven te roepen. In een vraaggesprek voor de TROS-radio zei Terlouw zater dagmiddag, dat de kolenver- gassingsinstallatie die in het Eemsmondgebied wordt gebouwd één van de eerste nieuwe industrieën is, die geld van de MIP kan krijgen. „An dere nieuwe industrieën, die ik op het oog heb, liggen in de sector van de micro-elektroni- ca en de energiebesparende produkten", aldus Terlouw. Hij kondigde voorts aan, dat hij een stuurgroep wil instel len, die de werkzaamheden van de MIP moet begeleiden en die nieuwe ideeën moet aandragen. Waarschijnlijk zal deze stuurgroep onder leiding komen te staan van Shell-di- recteur Wagner, die ook voor zitter was van een commissie die de regering afgelopen vooijaar heeft geadviseerd over de mogelijkheden tot in dustriële vernieuwing. Diepenhorst: informateurs ongeschikt (Van onze parlementaire DEN HAAG Prof. dr. I.A. Diepenhorst, oud-Eerste-Ka- merlid voor het CDA en hoog leraar staatkunde aan de VU in Amsterdam, vindt dat er nieuwe verkiezingen moeten komen. „Dan zal blijken, dat de PvdA haar grote dagen voor een poosje heeft gehad en dat een andere regeringscoali tie meer in de lijn zal liggen van wat de meerderheid van het volk wenst", zo zei Die penhorst zaterdagmiddag in een radio-interview. De hoogleraar sprak zijn af schuw uit over de gang van zaken rond de kabinetscrisis. Volgens hem gaat het om een diepgaande politiek breuk, die niet zomaar te lijmen is en ze ker niet door informateurs die econoom van beroep zijn. „Als economen van buitenaf met hun speciale deskundigheid moeilijke staatkundige kwes ties tot een oplossing moeten brengen, nadert dit het onbe voegd uitoefenen van de staat kunde. Het is een getuigenis van armoede voor de politiek, nu buitenstaanders als Halber stadt en De Galan zo'n ernstig politiek conflict moeten beëin digen", aldus Diepenhorst. Priscillavan Iwanda In de RAI werd afgelopen zaterdag een kattenten toonstelling gehouden waarbij deze witte Pers met goudkleurige ogen, Priscilla van Iwanda ge naamd, opviel. Tegelijker tijd waren in de Jubileum hal te Eindhoven, waar de Nederlandse kattenfok kersvereniging een inter nationale kattenexpo orga niseerde, zo'n 1100 poe zen en katers bijeengeko men. Vijftien keurmeesters waren er nodig om de met kammen en borstels be handelde katten de prijzen in de verschillende klassen toe te kennen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een goe de kans dat het Nederlandse spoorwegnet in de nabije toe komst wordt bereden door dubbeldeks treinstellen. Als de crisis in het tweede kabinet- Van Agt kan worden opgelost, zal de ministerraad spoedig een besluit nemen om bij de, Talbot-fabriek in Aken een aantal dubbeldeks treinen te bestellen. Deze verwachting sprak zaterdag minister Zee-- valking (verkeer en water staat) uit tijdens een vraagge sprek voor de VAR A-radio. Naar de mening van Zeeval- king kunnen de nieuwe trein stellen een aantal knelpunten in ons volle spoorwegnet op lossen. Er kunnen immers in één keer veel meer passagiers worden vervoerd. Bestelling van de nieuwe treinstellen bij. Talbot biedt volgens Zeeval- king de meeste voordelen voor de Nederlandse werkgelegen heid. Talbot heeft al aange kondigd dat enkele Neder landse industrieën mogen meewerken aan de produktie van de nieuwe treinen. Boven dien werken bij Talbot veel Zuid-Limburgers. De minister wilde, vanwege zijn demissionaire status, niet veel zeggen over de omvang van de tekorten op de begro ting van Verkeer en Water staat. Hij gaf toe, dat zijn voor ganger Tuijnman wel een aan tal gaten in de begroting had achtergelaten. Daardoor kan bijvoorbeeld het OosterscheD de-project (bouw van een pij- lerdam in de zee-arm plus alle bijkomende werkzaamheden) niet in 1986 klaar zijn, zoals aanvankelijk was voorzien.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5