iLeiden bevriest laantal ligplaatsen woonschepen ■^Santekraam op bres voor Koornbeursbrug beschermd tegen „plakkers" LEIDSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 Begeleid door de vrolijke klan ken van een harmonica en een drumstel werd er zaterdag een drukbezochte en gezellige rommelmarkt en fancy fair ge houden in de Romanuszaal van de Hartebrugkerk. De rommelmarkt was georgani seerd door de Zonnebloem. Te koop was er van alles: Snoep, bloemen, en allerlei Gezellige rommelmarkt Zonnebloem snuisterijen. Een rad van avontuur zorgde voor wat spanning en bezorgde de be zoekers kleine prijzen. De Zonnebloem wil met de brengst zieken, gehandicap ten, bejaarden en eenzamen ondersteunen. Het was de eerste keer dat de Zonne bloem een dergelijke rommel markt annex fancy fair op po ten had gezet. „Ik heb dan ook geen idee hoeveel het zal opbrengen," zegt mevrouw Van der Reyden. Zij is van één van degenen, die haar handen vol heeft gehad aan de voor bereiding van de markt. „Om dat het eerste keer was, moesten we nogal wat inves teren." Pas volgende week zal duidelijk zijn hoeveel geld voor het goede doel is bijeen gebracht. Promotie De heer B.L. Hogewind promoveert woensdag aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over een mogelijkheid tot preventie bij erfelij ke nierziekten. De heer Hogewind is als internist verbon den aan het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag. Biertapwedstrijd In het Haagsche Schouw, aan de Haagse Schouwweg, vinden dinsdag 3 november de regionale biertapwed strijden plaats. Er kan zowel individueel als per team aan worden deelgenomen. De winnaars, diegenen die het beste biertje tappen, ontvangen niet alleen een fraaie beker maar worden ook uitgezonden naar de landelijke biertapwedstrijden die in januari in de RAI in Amsterdam worden gehouden. De wedstrijden be ginnen om twee uur 's middags. Speelgoedbeurs In het buurthuis 'Op Eigen Wieken' aan het Valkenpad in de Merenwijk wordt vrijdag 6 november een speelgoed beurs gehouden. Van half twee tot half drie kunnen goede ren worden ingeleverd. Belangstelling is er voor sportarti kelen (geen kleding), boeken, fietsjes, puzzels, kindermeu beltjes, enz. De prijzen kunnen in overleg met de organisa tie zelf wordn vastgesteld. Tien procent van de verkoop prijs wordt in mindering gebracht voor onkosten. De ver koop heeft plaats van half acht tot half negen. Kinderen worden niet toegelaten. 'De son of Tarzan De one mans band 'De son of Tarzan' treedt zaterdag 7 november op bij de jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg. 'De son of Tarzan' zingt en be speelt tegelijkertijd gitaar, drums, tamboerijn en maakt veelvuldig gebruik van allerlei toetertjes, fluit jes en belletjes. Na het optreden het weer dico-tijd bij Augustinus. Het optreden begint om negen uur. Indianen in Volkenkunde (1) Larry Anderson, een Navaho-indiaan uit Arizona spreekt morgenavond in het museum voor Volkenkunde aan de Leidse Steenstraat over de problemen waar zijn volk mee te maken heeft. Ook een Canadese Indiaanse vrouw zal tij dens de bijeenkomst het woord voeren. De bijeenkomst be gint om acht uur. Indianen in Volkenkunde (2) De museumactiviteiten in het Rijkmuseum van Vol kenkunde staan zaterdag 7 november in het teken van de tentoonstelling „Indianen van Mexico, Azteken in het verleden, Nahua's van heden". Vanaf drie uur wor den twee korte films gedraaid. Het eerste filmpje gaat over weefster Dona Alberta, die haar doeken nog weeft op het oude traditionele heupweefgetouw. Dit getouw staat ook in het museum opgesteld. De tweede film toont de spectaculaire afdaling van vier Volado- res" (vliegende mannen), die met een touw om hun middel vanaf een platform op een dertig meter hoge paal, met het hoofd omlaag naar beneden „vliegen". Behalve de twee films wordt er elk half uur een diase rie vertoond. De dia's vormen een goede introductie voor het bekijken van de tentoonstelling. Hollanditis Onlangs is een plaatselijke afdeling opgericht van het lan delijk comité „Van mens tot mens". Het comité stelt zich ten doel heel Europa te besmetten met de „Hollanditis", de Hollandse ziekte, die probeert een eind te maken aan de kernwapenwedloop. Het comité wil dit doen door kaarten door Europa te verzenden. De kaarten kunnen besteld worden door vijf gulden te storten op giro 772544 ten name van F. Mudde in Leiden. Contactadressen van het comité: P. Bronkhorst, Evertsenstraat 47a in Leiden tel. 123724 en F. Suters, Hein Baderstraat 6 in Sassenheim, tel. 02522- 14586. 'f Kliekske Het Vlaams volksmuziekenscmble 't Kliekske brengt een repertoire met liedjes van de Middeleeuwen tot de vorige eeuw. De muzikanten Rosita Tahon, Herman Dewit, Oswald Tahon en Wilfrid Moonèn bespelen een uitgebreid instrumentarium waartoe behoren draai lier, trommel, rommelpot, mondharp, vlierefluit, koe hoorns, eenhandsfluit en hakkebord. Op 7 november treedt het Vlaamse gezelschap op in de Stadsgehoor zaal, aanvang kwart over acht iden Jaarfeesten In het Rijksmuseum van Volkenkunde staan elke woensdagmiddag activi teiten voor kinderen op het programma. Rond het thema „Jaarfeesten" gaat het steeds weer om een ontdekkingstocht naar de volken buiten Europa. Zo wordt in Groenland „Mi- tarut" een winterfeest ge houden. Kinderen kunnen op woensdagmiddag on der meer poppen en Mexi caanse hoofdtooien ma ken. De programma's be ginnen om twee uur en duren tot vijf uur. De kos ten zijn per middag twee gulden per kind. Aanmel dingen en inlichtingen bij de Educatieve Dienst van het museum postbus 212, of tussen half twaalf en half één telefonisch: 13264L Een winterfeest Groenland. nmar, «ja Sl, tv-i- 19.30 20.15 Economisch wel en wee Het kantoor van de make laardij Frisia aan het Gangetje 10 is onlangs opgeheven. Aan de Gerrit Doustraat 11 is het schoonheidsverzorgings- bedrijf „De Wattebol" geves tigd. Aan de Klipperwerf 17 is hel zaakadres gevestigd van hel aannemingsbedrijf op het ge bied van de b.- en u.bouw „Burgersbouw". In een eerder leeggekomen winkelpand aan de Haarlem merstraat 93 is „Domino Mode Leiden", winkel in vrijetijds- kleding, modeart en schoeisel gevestigd. Aan de Driftstraat 38 is een eerder leeggekomen winkel pand „Joop's Bloemenhoek" winkel in bloemen en planten gevestigd. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haven 38b is de koffiebar „Olimpiy- at" (filiaal van Janvossensteeg 8) gevestigd. De herenmodezaak „Hii he renmode b.v." is verplaatsl van de Haarlemmerstraat 131 naar de Haarlemmerstraat 150 De speciaalzaak voor hobby speelgoed van H. Groesz aan de Breestraat 28 is opgeheven. De aan de Beestenmarkt 2 gevestigde snackbar „Broodje van Bep" is opgeheven. In de door opheffing van een snackbar leeggekomen ruimte aan de Beestenmarkt 2 is een winkel in groente en fruit van P. van Houten gevestigd. Aan de Hoge Rijndijk 5 is „D. S. Direkt Service", winkel in auto-onderdelen en acces soires gevestigd. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Hoog straat 2 (was modemagazijn Vinke) is een winkel in vrije- tijdskleding „Frank en Jean,: gevestigd. De winkel in damesmode „Stars damesmode" is ver plaatst van de Haarlemmer straat 93 naar de Haarlemmer straat 99. Aan de Rooseveltstraat 61 waar reeds de „Motor- en la- gerservice Service b.v." is ge vestigd is tevens het garagebe drijf „M.L.S.-auto's opgezet. Aan de Steenstraat 27 is in het pand waarin eerder het café „De Sleutelstad" was ge vestigd het muziek-café „Le Bateau" geopend. 4 ^®kjjJEIDEN Het aantal eidsmioonschePen in Leiden moiag niet meer groeien. jit schrijft het college van «rie. i en W in de ontwerp- ™Jn,bta woonschepenbeleid. n de nota worden de ei- ^n, die het college stelt an woonschepen en de Hootdeschikbare ligplaatsen op en lange termijn op ber. %n rijtje gezet. Van 1970 1978 is het aantal /oonschepen gedaald van 50 naar 222. nnis H Bk. lh oktober 1978 vroeg de ge ar ou meenteraad via een motie om een dergelijke beleidsnota. Ook wilde de raad dat uitge zocht zou worden, of het mo gelijk is om de woonschepen aan te sluiten op de riolering. Dit laatste onderdeel van de motie is nog niet uitgewerkt: het college meldt dat een aan tal bestemmingsplannen nog moet worden vastgesteld, zo dat het nog niet helemaal dui delijk is waar de boten gelegd kunnen worden. Ook zijn er nog technische problemen met de aanleg van riolering. De ge meente is tot de conclusie ge komen dat het niet mogelijk is om kwaliteitseisen aan woon boten te stellen. Daar zijn al- 20 JL leen wettelijk regels voor. Woonschepen van buiten Lei den zijn niet welkom (brug wachters krijgen de uitdruk kelijk opdracht ze tegen te houden) en ruiling met sche pen van buiten Leiden even min. Elke bewoner van een woonboot moet een vergun ning hebben en aanvragers voor een ligplaats moeten als woningzoekenden zijn inge schreven. Wanneer er ligplaatsen in de Morssingel of de Herengracht vrijkomen worden zij niet meer uitgegeven. Vier a zes schepen die aan de Morskade liggen, moeten weg in verband Pauselijke onderscheiding De heer G. J. Neuteboom uit Leiderdorp heeft gistermorgen tot zijn grote verrassing de pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifici" ontvangen. Hij kreeg de pauselijke onder scheiding wegens zijn verdiensten voor de Hartebrugkerk. Neu teboom was de animator van de stichting Hartebrug Blijft. Hij slaagde erin het benodigde geld op tafel te krijgen voor de res tauratie van de kerk. Hij nam de onderscheiding gisteren na de hoogmis in de kerk in ontvangst. kost ongeveer 1500 gul den. De Koornbeursbrug is een markant punt in het „histo risch aanzien der stad" (uit die post wordt het benodigde be drag dan ook geput). Maar keer op keer worden de zuilen van de imposante brug beplakt met affiches en stickers en be schreven en betekend met viltstiften en verf. Het verwij deren van de ongewenste be schilderingen kost de gemeen te de nodige hoofdbrekens. Door het aanbrengen van de prijzige laag, kunnen de 'plak kers' en tekenaars hun gang gaan (hoewel dat niet de be doeling van de maatregel is). Het werk is alleen geen lang leven beschoren. Door enkele vegen kan het werk uitgewist worden. Zo ongeveer als bij een schoolbord. Het betreft een experiment. Indien het aan de verwachtin gen beantwoordt, worden ech ter niet alle 'beschermde stads gezichten' van een bescher mende laag voorzien. Ten eer ste spelen de financiën daarbij een rol, maar ook is het prak tisch onmogelijk. De maatregel kan namelijk alleen op geverfd materiaal worden toe gepast. „Tot iets boven schrijf- hoogte wordt de laag aange bracht, niet veel verder. Daar boven bevindt zich weer de normale verflaag. Bij natuur steen en metselwerk, poreus materiaal dus, zakt vocht naar beneden en zou tussen het lnf(r.EIDEN Politieke gevangenen in Zuid-Amerika, de 55 apartheid in Zuid-Afrika en de economische malaise in ;efolen stonden zaterdag centraal tijdens een „Santek- i7.io'aam" in de Hooglandse Kerk. De Santekraam werd Gêjehouden door de Diaconie van de hervormde ge beente. }0-i|)oor de hele kerk stonden kramen opgesteld, waar een groot seriantal (politieke) organisaties en comités de aandacht vroeg. Zo jtond een kraam waarin Amnesty International melding maakte tan de politieke gevangenen in Zuid-Amerika naast één waarin jiiting werd gegeven aan verzet tegen de neutronenbom. Het brogramma begon met orgelspel door de Joop Brons, organist tan de Hooglandse Kerk. De toneelgroep Gruppo Trutto Dra- 9rpr«atico speelde vervolgens „Onder de schuifdeuren" waarin op teer realistische wijze de gevolgen van een atoomoorlog in beeld ijverden gebracht. ^^lévrouw M. Koning, lid van de gemeenteraad voor de PvdA en Voorzitter van het actiecomité „Leiden helpt Polen" zette uiteen hoe ernstig de situatie in Polen door onder meer de voedsel- chaarste is. Deze week begint in de regio Leiden een actie om oveel mogelijk goederen voor de Poolse bevolking op te halen. Ssau du Plessis van de Boycot Outspan Aktie sprak aver de de portaties in Zuid-Afrika, waar de zwarte bevolking in onhoud bare toestanden leeft door onder meer het thuislandenbeleid ran de Zuidafrikaanse regering. Hij schetste de gevolgen van Avq at beleid. De Chileense zanger Luis Aravena tijdens de Santekraam in de Hooglandse kerk. T "^LEIDEN De pilaren van de Koornbeursbrug rorden beschermd tegen ►lakkers', kladderaars en [raffiti. Op de zuilen ordt een transparante ifstotende laag aange dacht. Dat betekent niet, lat de brug niet meer be schreven kan worden. Het 'oordeel is, dat alles er mei weer vanaf geveegd 'iokan worden. De operatie steen en de beschermende laag kunnen gaan zitten. Voorzich tigheid is geboden, want het vocht tast het gebouw aan. Voorlopig worden eerst acht pilaren van de Koornbeurs brug bekleed. Daarna wordt verder gekeken. De praktijk moet uitwijzen hoe het werkt. We weten bijvoorbeeld ook niet of de laag door voorbij gangers snel opengeschuurd wordt of spoedig slijt", aldus J. Luksenburg, chef van afdeling onderhoud gebouwen. 5chipholtrein ijdt op tijd EIDEN De treinen op de ichiphollijn rijden goed op ;jd. Naar landelijke nor en gemeten is de punctua- iteit gunstig: 97 procent van tre*nen arriveert op tijd 'f met geringe vertraging T- maximaal twee minuten) p het eindpunt RAI. Iet aantal reizigers op de j ichiphollijn komt overeen met d le verwachtingen: tussen 8000 et ;n 12000 per dag. De NS heeft n de afgelopen maanden 79 naai 's nachts extra treinen j( ngezet bij vertraging van het uchtverkeer. In totaal maak- ten 1450 reizigers van deze ervice gebruik. w< Jj Verkeersonderzoek '^JLEIDEN Alle busreizi- 1 gers op de buslijnen in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwou- de alsmede op de buslijn 50/51 (Leiden-Haarlem) zul len morgen tussen twaalf w uur 's middags en acht uur avonds gevraagd worden ee te werken aan een en- ïéte. t onderzoek is opgezet om n goed inzicht te krijgen in huidiSe reizigersgedrag. busreizigers wordt ge naar het herkomsta- ra|dres, bestemming, motief(win-. jj( kelen, werken) en of men nog R( moet overstappen. Aan de ie hand van de resultaten kun- al ben de vervoersondernemin gen besluiten of aanpassingen ;jjHn de lijnvoeringen noodzake lijk zijn. met de brug, die ter hoogte van het Werninkterrein gebouwd zal worden. Over de ligplaatsen aan de Haarlem mertrekvaart zal een aparte nota verschijnen. De zes sche pen bij de Waard moeten weg. omdat het Balkengat wordt gedempt. De schepen die in het centrum van Leiden lig gen, kunnen blijven, maar uit breiding is niet mogelijk. Een en ander is onder meer een gevolg van de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht. Wel zal in de binnenstad ruimte gevonden moeten worden voor zes schepen die elders moeten verdwijnen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3