EYEN00RD ONTLOOPT BLAMAGE Oliedollars kosten Ajax bijna veel geld >nt; GELIJKWAARDIG DHC KOMT TREFFER TE KORT VOOR VERLENGING Inleveren voor wielersport Het officiële wielerseizoen eindigde op de manier waar op het begon: met een over winning van een renner uit de ploeg van Peter Post. De Om loop Het Volk werd gewonnen door Jan Raas, terwijl de bergklim van Montjuich werd ingepalmd door Joop Zoete melk, die zijn vormherstel ge stalte gaf met acht overwin ningen. Vergeleken met de zeventien uit 1980 een be hoorlijke achteruitgang. Ook voor de Nederlandse wieler sport die op andere fronten eveneens heeft moeten inle veren. Alle desondanks nog behaalde successen ten spijt. Internationaal gezien kan worden gesteld dat Bernard Hinault zijn plaats aan de top heeft behouden. Dit jaar was hij internationaal gezien met 31 zegepralen de absolute winnaar. Saronni, vorig jaar met 30 triomfen nog de groot ste verzamelaar van boeket ten bloemen, bleef ditmaal op 24 steken. Hinault sleepte de super prestige pernod op nieuw in de wacht (325 pun ten), voor De Vlaeminck (185 punten), Raas (155 punten), De Wolf (153 punten) en Kui per (141 punten). De Franse krachtpatser heeft de basis dit jaar gelegd in de door hem gewonnen Goldrace, Pa- rijs-Roubaix, de Dauphine Li- beré en de Tour de France. Met name in de Dauphinè Li- berè, ook wel de kleine tour genoemd, liet hij nog eens nadrukkelijk merken door niemand echt bedreigd te kunnen worden. Dank zij Hi nault, evenals Raas en Kuiper was hij de enige die dit sei zoen ook twee klassiekers op zijn naam bracht, is Frankrijk regelmatig in beeld gekomen. Dat gold ook voor België dat in Fons de Wolf (Milaan-San Remo), Daniël Willems (Waal se Pijl), De Vlaeminck (Parijs- Brussel) en vooral Freddy Maertens (vijf ritoverwinnin- gen in de Tour, de groene trui en het wereldkampioen schap) uitstekende represen tanten had. Ook Herman van Springel verdiende nog even de aandacht. De bejaarde Belg, die nu definitief is afge stapt, won in zijn laatste koersjaar toch nog een keer Bordeaux-Parijs. En dat is niet gering. De andere te verdelen grote „brokken" gingen naar Ne derland en de verrassende Zwitserse afvaardiging. Niet naar Italië dat hopeloos faal de. Alleen dank zij de 30-jari- ge Battaglin konden de tifosi nog een beetje juichen. De klimspecialist werd eerste in de Vuelta en de Giro. Saronni mag dan veel hebben gewon nen, echte grote koersen wa ren er amper bij. En ook Francesco Moser moest zich met het nodige „kleine spul" tevreden stellen. Dit alles in tegenstelling tot de Zwitsers die voor het eerst sinds het tijdperk Koblet weer op het voorste plan hebben meege streden. Mutter bracht de Ronde van de Middellandse Zee op zijn naam; Breu was onstuitbaar in het kampioen schap van Zürich, alsmede in de Ronde van Zwitserland. Daniël Gisiger won de Lan- denprijs en pakte vervolgens samen met Demierre de Tro- feo Baracchi en de oude Fuchs tenslotte zegevierde in Luik-Bastenaken-Luik. De klassieker Luik-Bastenaken- Luik kreeg voor het Neder landse wielervolk een nare klank. De oorspronkelijke winnaar Johan van de Velde werd daar namelijk betrapt op het gebruik van een hor moonpreparaat, net zoals zijn toenmalige ploegmakker Jo Maas in de Ronde van België overkwam. Peter Post had het met meer zaken moeilijk trouwens. Denk maar eens aan de op winding rond de later geble ken onjuiste belastingaans lag, het vertrek van Leo van Vliet en Bert Oosterbosch, die nu geen kans krijgt elders te beginnen waardoor hij een fikse ruzie met de Amstel- veense ploegleider heeft. Maar er was nog meer. Ook het vertrek van Joop Zoete melk naar zijn oude werkge ver in Frankrijk zal waar schijnlijk merkbaar worden. Een goede opvolger heeft zich namelijk nog niet aange meld. De zeges in De Ster van Besseges (Raas), de Ronde van België (nu door Wij- nands), de Vierdaagse van Duinkerken (Oosterbosch) en de Ronde van Nederland (Knetemann) en de zeven ri- toverwinningen in de Tour, de enige tijd door Knetemann gedragen gele trui en de tal- tijke eerste plaatsen in crite ria en de tevredenheid was verklaard. Ook al omdat Raas naast zijn sterke voorseizoen - winnaar van de Omloop van het Volk en Gent-Wevelgem - na zijn herstel in staat is ge bleken de Grote Herfstprijs te veroveren. Ook andere Nederlandse cou reurs boekten successen. Hennie Kuiper bijvoorbeeld ontpopte zich opnieuw als een sterke klassieker-cou- reur. De Ronde van Vlaande ren, nog als een toevalstreffer beschouwd, zijn wijze van rij den tijdens de klassieke Ron de van Lombardije maakte diepe indruk. Kuiper mag dan slechts zes keer hebben ge wonnen dit jaar, zijn seizoen is volledig geslaagd. v< - Het kiezen voor had Ajax best heel wat Hol- guldens hebben kosten. Een deel van de vorige vertoefden de Am- in Saoedie om hun naam te te maken. Maar de die pas don- werd aan- verliep niet vlekkeloos met dat de spelers nachten niet slie- gevolgen waren op het vol ge- DHC-terrein, waar het bekerduel te- amateurhoofd- afwerken wel te merken, van trainer Linder acteerde en slap, kwam een mazzelgoal aan vervolgens eventjes ge- met als re- een voorsprong 3-0, maar liet het op een wijze afwe- kwam tot groot van de schatting 15.000 terug tot 3-2, niet verder. Het Ajax zo ver net niet om het resultaat en 0e ijkspel overigens zeer rige ontmoeting geheel» fkening te schijven van alen van de Amsterdam- voert veel te ver. Daar- onderstreepte Guus DHC te zeer dat het in- d één van de toonaan- de amateurploegen van nd is. Het was eigenlijk irdienste van de Delfte- fc dat DHC-Ajax uitgroei- noitot een boeiend duel, wiljn het 'onuitgeslapen' zelfs erg veel aan de °'nlrem moest trekken om onder de voet te worden ie,^>en. Waarmee de'Amster- d^ners zich wél van hun watst professionele zijde lie- 5 e^ien. maar er tevens mee ikbonden niet goed raad te jssan met het technisch en 'combinatievermogen ge- olde spel van DHC. Jiep dus allemaal goed af i het naar Arabische pecu- ^unkerende A)ax, dat ech- het deze escapades sollU irde naar een draai om de IIIJl Daarvoor was de ama- bloeg echter net niet pro- —joneel genoeg. En op het kritieke moment bleek I HAAG De laagst tballende ploeg in de ede ronde van het nooi om de KNVB- er heeft de meeste >chouwers getrokken zorgde bijna ook nog r de enige verras- j. DHCAjax werd eken door 15.000 isen. Bij Veendam kwamen er 10.000. forse aantallen mden samen een- de van het totale be- k bij zestien wed- jden: 74.900, gemid- d 4.680. Het beker- tbal sprak de massa als vorig jaar over algemeen niet aan. Ie tweede ronde werden clubs uit de eredivisie ge- Vijf door klassegenoten, door een eerste divisie- Excelsior versloeg Wil li in de blessuretijd met I. De winnende treffer van sen werd door de Tilbur- die op een verlenging re den, fel aangevochten, lat Nijssen hands zou heb- gemaakt. vijf met Willem II uitge- akelde eredivisieclubs wa- FC Den Haag (door FC icht), FC Groningen (PEC >lle), De Graafschap (NAC), Ahead Eagles (NEC) en la JC (Haarlem). Op de afschap na speelden deze >s uitwedstrijden. V zorgde voor de grootste rwinning: 103 tegen srsfoort Vrije verdediger Marwijk maakte vier doel- ten. Van der Kuylen, Scha- donk en Duysings ieder e. Vier clubs uit de eerste sie vergezelden twaalf ere- sieclubs naar de achtste fi- is van het KNVB-beker- nooi. Naast Excelsior wta- dat FC Den Bosch (30 en FC Amsterdam), Hera- i (41 tegen Heerenveen) DS'79 (20 tegen Cam- ir). DS'79 drukte door in üwarden nadat de Cam- ir-speler Booy de rode irt had gezien, benoord heeft twee uur >eten werken om te voorRo- in dat het bekerduel tegen esse op een blamage uit- i. Pas in de eindfase werkte yenoord, door een toevals- iffer. de achterstand weg. In MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 de verlenging buitten de Rot terdammers hun conditionele voordelen uit ten opzichte van Vitesse, dat op de punten in zet en mentaliteit zeker niet minder was dan het elftal uit de eredivisie. Wanneer Vitesse ooit de kans heeft gekregen een wedstrijd in een vroeg stadium te be slissen, dan was dat zaterdag avond tegen Feyenoord. De Arnhemmers hielden gelijke tred met de opponent, maar waren aanvallend veel gevaar lijker. De schitterende ope ningstreffer van Rudie Das, die op een dieptepass van zijn broer Hannie uiterst koelbloe dig reageerde, had voor Feye noord een waarschuwing moeten zijn. Het- was niet zo. Vitesse was zich veel meer bewust van de situatie. Met snelle aanvallen via Koolhof, Van Oosterom en Meijers werden de Rotterdam mers keer op keer in moeilijk heden gebracht. Vreemd ge noeg leverde dat niet meer doelpunten op, zodat Feye noord zich nogal fortuinlijk voor de derde ronde plaatste. tiEC—Go Ahead Eagles NEC heeft het zichzelf erg moeilijk gemaakt om de derde ronde van de strijd om de KNVB-beker te bereiken. De Nijmegenaren waren heer en meester in het treffen met Go Ahead Eagles, maar misten zoveel kansen dat de adelaars er nog in Blaagden NEC een verlenging af te dwingen. De Nijmeegse ploeg nam ruimschoots afstand door twee treffers van Janssen. In de slotfase kwamen de Eagles toch nog langszij, door Van Kooten, die zijn tweede doel punt uit een strafschop maak te, 22. Een geschenk van scheidsrechter Corver, in de tweede minuut van de extra speeltijd, stelde NEC nog eens in staat van af de strafschop stip toe te slaan. Strik kogelde raak via de binnenka'nt van de paal. Go Ahead probeerde opnieuw naast NEC te komen. De Nij megenaren hadden het ris kante spelletje moeten afstraf fen, maar de mogelijkheden die onstonden werden niet ge bruikt. Uiteindelijk bezorgde Heisper met een geslaagde aktie NEC de winst en een plaats in de volgende ronde. Daar kon het doelpunt van Oude Wesselink in de aller- Haarlem—Roda JC Dank zij enig onhandig gema noeuvreer van verdediger Hansen in het eigen straf schopgebied van Roda JC kan Haarlem voortbouwen aan de succesreeks in het bekervoet bal, die de club vorig jaar in de halve finales bracht. Het verschil met toen en nu is dat Haarlem destijds als eerste di visieclub door Vitesse, NAC en Feyenoord niet serieus werd genomen, terwijl nu de bezoekende clubs een verde diger extra meenemen. Zo ook Roda. Dat met slechts twee aanvallers: Raeven en Eriksen ten tonele verscheen. Dat was niet de opzet van trai ner Piet de Visser. Hij had zelfs met vier spitsen willen spelen, maar de twee midden velders aan wie hij een offen sieve taak had toebedacht, lieten zich door Haarlem ver terugdringen. Hier wreekte zich het feit dat Roda door de afwezigheid van de grieperige Dick Nanninga en de aanwe zigheid van Hofman op de re servebank echte aanvallers te kort kwam. Die minivoorhoede kreeg één levensgrote kans. Bij de eerste de beste Roda- aanval ontliep Marijnissen de buitenspelval. Hij lokte doel man Metgod uit zijn doel en gaf een bekeken pass op Erik sen, die met een wijdopen doel voor zich het presteerde om naast te schieten. De licht geblesseerde Hofman werd na de rust alsnog ingezet, maar toen stond Haarlem al op winst. De thuisclub die in de eerste helft veel maar vruchteloos aanviel, kreeg vijf minuten na de rust hulp in het voordien vrijwel ondoordringbare zes tien metergebied. Een misser van Hansen bracht de bal bij Böckling, die van dichtbij uit haalde (10). Na dat ongeluk je moest Roda wel iets terug doen, zonder dat dit tot wer kelijk gevaarlijke akties leidde. Haarlem trad aan zonder Ruud Gullit, de jonge spits meldde pas vrijdagmiddag dat hij twee dagen eerder bij de jeugdinterland in Luxemburg aan de knie geblesseerd was geraakt. Trainer Hans van Doorneveld was daar nogal boos over. Hij ontzegde Gullit een plaats bij de reserves en '2 Andrei Jeliazkov (rechts) scoort van dichtbij het tweede doelpunt voor reyenoord. Vitessenaar Wim van Don gen komt te laat. gaf eerst Van Niekerk en na de rust Keur een kans. Geen van beiden slaagde erin zich waar te maken. Veendam—AZ'67 Sportclub Veendam heeft de stunt van enkele jaren gele den, toen Feyenoord uit het bekertoernooi werd gestoten, niet kunnen evenaren. Lands kampioen AZ verliet de Lange Leegte zaterdagavond met ruime winst: 52. Een uur was het spannend, omdat het technisch veel mindere Veen dam zich fel verweerde. De voorsprong van AZ bij rust was met 10 mager. Metgod scoorde van afstand. Toen Peters er in de 59e minuut 0 2 van maakte was de wed strijd beslist. Korte bracht de spanning nog eventjes terug met een fraai afstandschot, maar daarna maakten Weys- ters en Tol (2) het niet zonder zorgen tegemoet geziene kar wei professioneel af. Roossien mocht toen nog een tweede doelpunt maken voor de eer ste divisieclub, die voor deze wedstrijd 10.000 toeschou wers binnen de poorten kreeg. Een aantal waar AZ voor de competitiewedstrijden jaloers op is. PSV—Telstar PSV had het bekerduel tegen Telstar reeds na een half uur definitief beslist. Het spel van de Eindhovense ploeg leverde voor de Velsenaren te veel moeilijkheden op om er een antwoord op te geven. Het langdurig op eigen speelhelft „wacht houden" bood Telstar toch te weinig perspektief. PSV deed in de aanvangspe- riode wat het wilde. Toen het na 26 minuten al 40 was. Namen de Eindhovenaren met het oog op de wedstrijd van woensdag tegen Rapid Wien duidelijk gas terug. De span ning was weg. Dat leidde m het laatste half uur tot een volslagen gebrek aan concen tratie. Het was inmiddels 60 geworden. Libregts wisselde Wildschut en Geels voor respektievelijk Valke en Landsbergen. ,,lk wilde andere jongens ook weer eens de kans geven weer eens aktief in het veld te zijn", stelde de PSV-coach. Valke kwam echter geen moment op de juiste wijze in beeld. Landsbergen kreeg daardoor te weinig bruikbare ballen om zijn scoringsdrift enig reliëf te geven. Niemand treurde er «±>ij PSV om, temeer daar Telstar geen moment de indruk wekte te willen aanvallen. Doesburg werd niet één keer behoorlijk aan het werk gezet. zichzelf en het amateurvoetbal een zeer goede dienst bewe zen. „Het is wel typerend dat wij hebben moeten laten zien hoe voetbal moet worden ge speeld", overdreef trainer Guus Haak na afloop enigs zins. „We hebben lekker aan gevallen en zo hoort het ook. Er komt geen hond kijken naar taktiek. een leuke wed strijd willen de mensen zien". En die heeft het publiek, zoals gezegd, inderdaad gezien. Ook Kurt Linder, de techni sche man van Ajax die bij zijn rentree aan de Delftse Bras serskade (waar hij ooit oefen- meester was van Xerxes DHC) ietwat fortuinlijk aan de goede kant van de score was geble ven. „Dit soort amateurclubs, die op zich al op een zeer be hoorlijk niveau acteren, groeit bij zulke wedstrijden altijd bo ven zichzelf uit. Dat deed DHC nu ook. Ik heb daarom deze tegenstander geen moment onderschat". FRANK WERKMAN scoreverloop: 34 Llng 0-1; 48. Olsen 0-2; 51. Kieft 0-3; 73. De Ruiter (strafschop) 1-3; 78. M. van Buuren 2-3; scheidsrechter: Folmer; toe schouwers: 15.000. Gele kaart Boe- ve (A|ax). DHC Suiker; De Ruiter, De Poorter (M. van Buuren). v.d. Ende. De Vis ser: Wolf (Cinjee). Eckhardt. Rom berg; W van Buuren. Heederik. Menheere. Ajax: Galjè; Molenaar. Jansen. Zwamborn (Ophof), Boeve; Schoena ker, Vanenburg, Lerby; Ling, Kieft, de Poorter op die plaats ver ving, schoot vanaf elf meter raak. Schepje bovenop Tscheu-la Ling, bijgestaan door Dick Schoenaker, opent voor Ajax de score. Ondanks de aanwezigheid van een tweetal verdedigers kan de Delftse doelman Hans Suiker daar niets tegenin brengen. bovendien doelman Hans Gal- jé. die de voorkeur had gekre gen boven de nog van een blessure herstellende en uit vorm zijnde Piet Schrijvers (die overigens wel zaterdag in de jeugdploeg van Ajax speel de), tegenover een paar zwak ke momenten een kostbare redding te stellen. Zoals in de 20e minuut van de tweede helft. Ajax, dat op dat moment met 3-0 leidde maar het na toen minuten gecon centreerd spel direct na de pauze wel geloofde, kwam verdedigend weer eens in de problemen bij een vrije trap van DHC. Daarbij kreeg eerst Ronald Heederik een kans, waarna Leo Rontberg in riante positie kwam te staan. Op zijn inzet van zeer dichtbij had Galjé een goed antwoord. Dat was een belangrijk moment in die fase, waarin DHC tot ver bazing van de vele duizenden toeschouwers Ajax terug drong, maar uit dat overwicht niet (tijdig) kon scoren. De Delftse treffers kwamen wel, maar de eerste viel pas zeven minuten voor het einde. Op nieuw moest Ajax met een overtreding corrigeren, maar ditmaal voerde Edo Ophof (in gevallen voor de aan net hoofd geblesseerde Cees Zwamborn) de correctie te genover de uitblinkende Wilco van Buuren binnen de 'be ruchte lijnen' uit. Hans de Rui ter, die na de pauze de ge blesseerd geraakte libero Sjef Dat was de stimulans die DHC nodig had om er zo mogelijk nog een schepje bovenop te gooien, geen moment de in druk wekkend conditioneel de mindere te zijn van zijn oppo nent. De beloning kwam in de vorm van een treffer van inval ler Marcel van Buuren, die ge bruik maakte van wéér een zwak moment in de Amster damse defensie om voor 3-2 te zorgen. Dit doelpunt bracht het pu bliek, waaronder weer een aantal herrieschoppende Am sterdamse supporters, pas goed in de stemming. Maar ondanks die bijval kon DHC de 'genadestoot' niet meer plaatsen, waarmee Ajax blij mocht zijn. Het zou helemaal niet denkbeeldig zijn geweest dat de amateurs het in een verlenging puur op wilskracht nog heel ver zouden hebben gebracht tegen het naar adem snakkende Ajax. Dat voor zijn reeks overtredingen tweemaal geel zag, voor Peter Boeve en Dick Schoenaker. Goede dienst DHC had, maar daar had nie mand op gerekend, de winst niet kunnen pakken, maar

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11