IJshockeyteam laat goede indruk achter Van Boeckel tennist door in Zoetermeer KNVB moet reisbureau 2500 kaarten leveren Algerije naar WK in Spanje Vrijwilligers in de sport niet langer werknemers ebb lumping Amsterdam fSml hindernissen PvdA boos over rijkssubsidie aan circuit Zandvoort naSPORT LBDSE COURANT ZATERDAG °1 OKTOBER 1981 PAGINA 9 Reutemann stopt JUENOS AIRES De oureur Carlos Reute mann heeft zich volgens ijn zegsman Cutulli uit e autoracerij terugge- rokken. De 39-jarige Ar- entijn eindigde dit jaar ls tweede in het formule -circuit. Ontevreden- ieid over de medewer- ;ing van zijn stal Wil- iams, en daardoor het nissen van de wereldti- el. zou Reutemann tot it besluit hebben ge- racht. :>ubl Carlos Reutemann Doorgestoken kaart MERANO Doorgestoken kaart. Zo betitelt het Italiaanse dagblad Giornale d'Italia de schaaktwee kamp om de wereldtitel tussen Kar- pov en Kortsjnoj, die momenteel in Merano plaatsvindt. De uitslag van deze match, waarin Karpov met 4-1 leidt, zou volgens het Italiaanse dag blad onderdeel uitmaken van een af spraak met de Sovjet-autoriteiten: Het verlies van Kortsjnoj in ruil voor uitreisvisa voor de familie van de uitdager. Van Russische kant wordt deze publicatie een monster lijke leugen genoemd. Nieuwe profploeg OISTERWIJK Er bestaan ver gevorderde plannen voor de op richting van een profwielerploeg in Nederland. Op korte termijn wordt de achtmans-formatie A. K. O. ge presenteerd. Algemeen coördinator van de profploeg is Henny Lie- bregts, een broer van bondscoach Piet Liebregts. Het ligt in de bedoe ling, dat de nieuwe formatie zich op alle belangrijke koersen in het eigen land concentreert. Jac. van Meer, een werkloze Limburgse prof, wordt, wanneer de onderhan delingen positief verlopen, de kop man van de ploeg. Goed debuut Santosa PRESSBAUM Het Nederlands heren badmintonteam heeft op de eerste dag van de Thomas-Cup wedstrijd tegen Oostenrijk in We nen een voorsprong van 4-0 geno men. De Nederlanders hoefden in eerste vier partijen geen game ge wonnen te geven. Debutant Uun Santosa versloeg Gerard Hofer met 15-12 en 15-6. Rob Ridder had niet de minste moeite met Gerald Ho- fegger: 15-2, 15-2. Overige uitslagen: Ridder/Leidelmeyer- Ratheyser/Hofegger 15-5, 15-6; Santosa- /Van de Vlugt-Stingl/Baltz 15-7, 15-8. Speelschema ne#K ijshockey lag 1ERLIJN Bij het congres wa an de internationale ijshoc- ga eyfederatie in Berlijn is giste- Majen het- schema yoor het rereldkampioenschap 1982 legin april in Finland vastge- ;gd. De acht deelnemers in de .-groep: de Sovjet-Unie, Tsje- ho-Slowakije, Canada, Zwe- en, de Verenigde Staten, Fin- lat West-Duitsland en Italië jelen een halve competitie, ie ploeg die als laatste eindigt egradeert naar de B-groep. - Ie eerste vier teams spelen kjo ervolgens in een play-off inse onde om de wereldtitel, waar- 'gaa"i de Punten en doelpunten rtjj it de voorronden blijven tel- ijlj in. Het kampioenschap in de n -groep vindt van 17 tot 28 laart in Klagenfurt plaats iet Oostenrijk, China, Roeme- ,1 ië, Noorwegen, Oost-Duits- Zwitserland, Polen en purnploeg n ruim voor klcpIEREN Het bestuur rei ran het Koninklijk Ne- 1 lerlands Gymnastiekver- >ond (KNVG) zal komen- ,e Ie vrijdag beslissen of het ►en complete dames turn- mei iloeg zal sturen naar de vai vereldkampioenschappen lie van 22 t/m 29 novem- !Je ler in Moskou worden ge- i, louden. ./i Veertien dagen geleden na de nterlandwedstrijd tegen Tsje- nje ho-Slowakije in Trnava liet W( rainingscoördinator Hans van vc letten weten dat er nog geen eri„ ekerheid bestond over het turen van een volledige ploeg 6 turnsters en een reserve) ^iaar Moskou. „Wanneer dat niet de sterkste ploeg is zullen we de komende week advies itbrengen aan het bestuur", lus Van Zetten, jk gisteravond in de twee- Hgse wedstrijd tegen Noor- ïgen in Dieren trad Neder- ind gehandicapt aan. Ingrid olieboom en Marja Huiting, lie voor Trnava niet beschik- r waren, kwamen nu wel in actie, maar daar stond te- .j^glenover dat Mirjam Eigenhuy- en wegens een knieblessure erstek moest laten gaan. Van »n wedstrijd tussen Neder- ind en Noorwegen was totaal jen sprake. De Noorse ploeg leek de verplichte oefenstof iauwelijks te beheersen en takte alleen al op de balk bij- i elf punten achter. Neder- tnd sloot de eerste dag af met en voordeel van 22.65 pnt. Iaatil84.80-162.15. DANK ZIJ VEEL INZET GELIJKSPEL TEGEN WEST-DUITSLAND EINDHOVEN Het Ne derlands ijshockeyteam heeft gisteravond in Eind hoven in de eerste van twee interlands tegen West-Duitsland een goede indruk achtergelaten. Het dreigde aanvankelijk overspeeld te worden, doch de ploeg van bonds coach Gustav Bubnik toonde daarna zoveel in zet, dat een gelijkspel van 3-3 (0-2, 1-0, 2-1) het eer volle resultaat was. Te meer daar Nederland om uiteenlopende redenen niet kon beschikken over liefst zes vaste krachten (De Heer, Janssen, Kou- wenhoven, Collard, De Bruijn en Krikke). In de met ruim 2500 toeschou wers uitverkochte nieuwe ijs hal van Eindhoven (de oude brandde twee jaar geleden to taal af) bleek het door Bubnik gehanteerde bloksysteem - een aanvalslijn van Heerenveen, Amsterdam en Nijmegen - ge leidelijk zijn vruchten af te werpen. In de beginperiode had het er alle schijn van dat het in blauw-witte kleuren gestoken Oranje een weerloze oefen- partner zou zijn van West- Duitsland. De gasten toonden zich in alle opzichten zo supe rieur, dat Nederland zich uit sluitend moest bepalen tot ver dedigen en het ontregelen van de vijandelijke aanvalsop bouw. West-Duitsland slaagde er simpel in een overwicht te veroveren. De oosterburen maakten een meer ingespeelde indruk. Hun anticipatievermo gen stelde de Nederlandse ver dediging voor problemen. Voorts demonstreerden de Westduitsers hun sterk ont wikkelde individuele tech niek. Het was daardoor ook geen wonder dat Oranje na vijf mi nuten tegen een achterstand van 2-0 aankeek door doel- Éert van de schaarse wanordelijke situaties In de nieuwe'Ijshal van Eindhoven. V.l.n.r. doelman Maas, Hom rug, Bakker, Philip (Wdl) en Wenslnk. punten van Truztschka en Rodger. Nederland plaatste er enkele tegenaanvallen tegeno ver. Daarbij stelde Harrie van Heumen van Nijmegen zijn jeugdige clubgenoot Ben Tijna gel in de gelegenheid doelman Weishaupt op de proef te stel len. De Westduitse doelman maakte zijn faam waar en blokkeerde het schot van de Nijmegenaar. Het inspirerende betoog van bondscoach Gustav Bubnik had in de tweede periode tot gevolg dat Nederland zich aanmerkelijk beter manifes teerde. Het had alle schroom afgelegd, ging vol lef ten aan val. Daartegenover stond de nu naar lichtzinnigheid nei gende ploeg die in de eerste dividuele acties. Nederland zag de in het tweede bedrijf getoonde progressie snel wor den beloond met een treffer van Leo Koopmans, die in de periode met speels gemak over beginfase van de derde perio- Nederland heen dreigde te lo- de (weer op aangeven van pen. Larry van Wieren) ook de ge- Echter, het Nederlandse fana- lijkmaker voor zijn rekening tisme was er de oorzaak van, nam. dat de Westduitse combinaties Ook al volgde hierop snel de niet meer zo feilloos liepen, derde Westduitse treffer van Door resoluut ingrijpen van de' Mörz, Nederland bleef als Nederlandse verdediging, die team gelijkwaardig partij ge- ook veel wissemracht gebruik- ven. Men kwam zelfs opnieuw te, was er voor de gasten wei- gelijk, toen Ron Berteling na nig gelegenheid meer voor in- een voorzet van Louis Maas doelman Weishaupt beheerst omspeelde. Het gelijke spel heeft daarna nog enkele keren aan een zij den draadje gehangen, doch doelman Ed Nienhuis redde bij de Westduitse doorbraken zeer bekwaam. Scheidsrechter Stauffel gaf Nederland drie maal twee strafminuten en West-Duitsland twee keer twee. In tegenstelling tot eer dere berichten, ontmoeten de teams elkaar niet reeds vana vond in Unna (Wdl), maar morgenavond. FRANS LEERMAKERS luiter Brugman j uitgesloten •tl I 1 dtpEN HAAG Gezien zijn iptreden tijdens.de internatio- ale military in Boekelo vori- e week zaterdag heeft het be tuur van de Nederlandse Sa mengestelde Wedstrijd Vere- iiging (NSWV) besloten de liter Hans Brugman jr. voor ibepaalde tijd niet meer voor dragen aan de Stichting Ne- erlandsche Hippische Sport- ond (NHS) voor deelneming qj^. an internationale wedstrij- lans Brugman jr. zorgde za- •Tdag in het zware cross-on- srdeel van de military voor :n incident. Met de 6-jarige Ingelse volbloed Brian, een nervaren paard, ging Brug- lan veel te snel door de uit- houdipgsproef heen. Twee hindernissen voor het eind bleek Brian aan het eind van zijn krachten. Ondanks het ge bruik van de sporen, weigerde Brian bij de voorlaatste hin dernis tot twee keer toe. Toen zag ook Brugman het zinloze van zijn pogingen in en stapte af. De verontwaardiging in Boekelo was groot. Voor NSWV-voorzitter Dady Stibbe was daarmee de maat wat Brugman jr. betreft vol: „Het was niet de eerste keer, dat hij zoiets deed. Met zijn hippisch gedrag brengt hij de military-sport in opspraak. Dat kunnen wij onder de huidige omstandigheden, waarin we veel kritiek ontmoeten, niet gebruiken". Stibbe, ook vice- voorzitter van het dagelijks bestuur van de NHS dat dins dag over dezelfde affaire ver gadert, neemt aan dat het col lege Brugman niet buiten de voordracht van zijn eigen ver eniging om gaat uitnodigen- voor wedstrijden. >Ptq MSTERDAM Niet elke ruiter is een meester in het beden- A <j en van de ideale lijn van een parkoei^. Dat bleek gisteravond n i de eerste internationale springrubriek van de tweede dag van je umping Amsterdam. De deelnemers mochten zelf bepalen in er( 'elke volgorde zij de twaalf hindernissen wilden springen, bals altijd bij dit soort „doe-het-zelf'-wedstrijden moesten en- tele ruiters worden gediskwalificeerd. Zo vergat Emiel Hendrix iet de schimmel Dreamkeeper in zijn haast een hindernis en ►resteerde de Belg Stany van Paeschen het met Jolly Boy twee en leer over hetzelfde obstakel te springen. De Fransman Herve ori 'Odignon reed met Khadidja wel een uitgekiend parkoers. Ook et I; 1 maakte hij niet de beste tijd (55.64 seconden). De als eerste icl estarte Engelsman Nick Skelton was met Jet Lag beduidend nelier (51.93), maar moest vier strafpunten incasseren, waar den 00r kij op de tiende plaats belandde. In een nationale spring- bai fcdstrijd, triomfeerde Albert Voorn met Kalypso. "itslag internationaal springconcours „Take your own lin": 1. Herve Godig- 3,1 on (Fra) Khadidja 0 strafpunten 55.64 sec.; 2. Franke Sloothaak (Wdl) Mon ;rh( laisir 0/57.20; 3. Hendrik Snoek (Wdl) Gaylord 0/59.51; 4. Gerd Wiltfang doo Wdl) Gratulant 0/64.52; 5. Go Sta Asker (Zwe) Mcguire Esquire 0/67.46; 6. ,or<i ierd Meier (Ned) speedway 0/69.01; 7. Edgar Cupper (Bel) Retouche 0/85.70; idh David Broome (Gbr) Tobacco originalk 3/62.90; 9. Rob Ehrens (Ned) Mo narch 3/84.89; 10. Nick Skelton (Gbr) Jet Lag 4/51.93. ZOETERMEER In de kwartfinales van het vier de tennistoernooi in het satelliet-wintercircuit heeft de Hagenaar Huub van Boeckel zich als enige Nederlander geplaatst voor de halve eindstrijd. In racketcenter De Leyens in Zoetermeer won hij met 7-6 (14-12), 6- 3 van de Zuidafrikaan Freddie Sauer. Michiel Schapers werd uitge schakeld door de Amerikaan Eric Iskersky, die al een satel liet-toernooi op zijn naam heeft gebracht: 4-6, 2-6. Met dezelfde cijfers plaatste ook de Amerikaan Andy Kohlberg zich voor de halve finales in zijn partij tegen de Engelsman Jeremy Dier. Kohlberg won al twee satelliet-toernooien. De ontmoetingen in de halve fina les van vandaag zijn: Van Boeckel-Iskersky; Westphal- Kohlberg. Tokio In de kwartfinales van het in ternationale tennistoernooi van Tokio is de als vijfde ge plaatste Amerikaan Vitas Ge- rulaitis in de kwartfinales uit geschakeld. De niet geplaatste Amerikaan Vincent van Pat ten, in de tweede ronde al ver antwoordelijk voor de uitscha keling van de Argentijnse fa voriet Clerc, had drie sets no dig om zijn landgenoot te ver slaan. Na een verlies van 0-6 in de eerste set warén de vol gende twee wel voor Van Pat ten (twee keer 6-3). Huüb van Boeckel In de kwartfinales sneuvelde ook de als zesde geplaatste Pool Wojtek Fibak. De Austra liër Mark Edmondson won in twee sets: 7-5, 6-2. In de derde kwartfinalestrijd, tussen Heinz Günthardt en Tim Gullikson, kon de laatste niet echt waar maken, dat hij eerder Björn Borg had verslagen. Günt hardt serveerde beter. De Zwitser won daardoor na twee tie-breaks met 7-6, 7-6. Als vierde en laatste heeft John McEnroe zich geplaatst voor de halve finales in Tokio. McEnroe, de enige van de ge plaatste spelers, die de halve finales bereikte, versloeg zijn landgenoot Bill Scanion in twee sets 6-4, 6-3. De Wimble- donkampioen kreeg wel 750 dollar, omdat hij eerder in het toernooi tegen de hoofd - scheidsrechter had geroepen dat deze „het laagste" was. Sportwereld SCHEVENINGEN Van daag heeft op het Schevening- se strand de eerste „strand- cross" in Nederland plaats. Dit evenement is georganiseerd m navolging van eenzelfde ge beuren in de Franse badplaats Le Touguet. In totaal komen 350 motoren tegelijkertijd aan de start. Deze rijden twee manches van 2,5 kilometer tussen de Scheveningse pier en het Scheveningse haven hoofd. NEW YORK Indien Alex Blanchard tijdens het boksgala maandag in Rotterdam de Ita liaan Comettie verslaat, is de kans groot dat zijn volgende gevecht tegen een sterke Ame rikaan is. Blanchard's mana ger Henk Rühling kreeg een telefonische aanbieding vanuit New York. De tegenstander van de halfzwaargewicht zou dan de ruim 75 kilogram we gende Mustafa Hamsho zijn. Hamsho werd kortgeleden door wereldkampioen Marvin Hagler verslagen. PORT CHESTER Het Ame rikaanse herenteam heeft gis teravond zijn wereldtitel brid ge voor viertallen geprolon geerd door de verrassend ver doorgestoten Pakistanen te verslaan. De Amerikaanse da mes verloren in^de finale van Groot-Brittannië. UTRECHT De KNVB moet binnen drie dagen 2500 toe gangskaarten voor de voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland, op 18 november in Parijs, toezeggen aan het reisbureau De Jong Intratours. Als de bond niet tijdig met de kaarten over de brug komt, uiterlijk 16 november kost deze dat een dwangsom van één miljoen gulden. Dat heeft de president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. van Dijk gisteren beslist in het kort geding dat Intratours tegen de voetbalbond heeft aangespannen. Dat betekent dat de KNVB, die in totaal maar 3000 kaarten kan krijgen van de Franse voetbalbond die de wedstrijd organiseert, maar viifhonderdkaarten overhoudt voor officials en relaties. Tijdens het kort geding donderdag liet de KNVB weten in „ei gen huis" minstens 2300 kaarten nodig te hebben. Volgens mr. Van Dijk was er tussen Intratours en de KNVB wel degelijk een overeenkomst voor de levering van 2500 kaarten. De bond betwistte dat. De KNVB heeft afgezien van de moge lijkheid om in hoger beroep te gaan. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Bij de Partij van de Arbeid be staat grote wrevel over het besluit van minister Van der Louw (CRM) en staatssecretaris Van Zeil (Economiche Zaken) om door het verstrekken van subsidies van 400.000 gul den ieder, het autorace- circuit Zandvoort open te houden waardoor het ko mende jaar de Grote Prijs van Nederland voor for mule 1 wagens kan door gaan. Dit blijkt uit een groot aantal schriftelijke vragen die ka merleden van de PvdA aan beide bewindslieden hebben gesteld alsmede aan de staats secretarissen van CRM en van Milieu. Volgen de PvdA- ka merleden houdt het geven van subsidie aan het circuit een wijziging van rijksbeleid in waarover eerst met de kamer gepraat had moeten worden. Volgens de PvdA-kamerleden Worrell, Stoffelen, Epema- Brugman, De Boois en Ko- nings betekent het geven van subsidie aan het circuit dat de discussie over de sluiting van de racebaan wordt doorkruist. Verder vragen zij zich af of de subsidies in overleg met de provincie Noord-Holland zijn gegeven en of het openhouden van het circuit verenigbaar is met het beleid dat ten aanzien van de duinen wordt gevoerd in het kader van natuur- en landschapbescherming. CONSTANTINE Algerije heeft zich als tiende land ge plaatst voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Spanje. De nationa le ploeg versloeg gisteren in Constantine Nigeria met 2-1. De eerste wedstrijd tussen de twee om een finaleplaats strij dende ploegen was al met 2-0 'door Algerije gewonnen. Een menigte van 60.000 toeschou wers begeleidde de ploeg op de weg naar Spanje. Score verloop: Algerije-Nigeria: Dynamo 6. Belloumi 1-0, 40. Olab 1-1 75. Madjer 2-1. Toeschouwers: 60.000. Straffen De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft gisteren de straffen uitgesproken naar aanleiding van gebeurtenissen rond de eerste wedstrijden in de tweede ronde van de Euro pese Bekertoernooien. De UEFA is met name in het ge val van ordeverstoring rond de velden streng opgestreden. De Italiaanse club Juventus moet bijna 11.000 gulden boete betalen. Tegenstander Ander- lecht moet 5.500 gulden beta len voor het niet bewaren van Dynamo Dresden, komende woensdag de tegenstander van .Feyenoord in de returnwed- strijd in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi, heeft gisteravond bij Dynamo Berlijn mer 2-1 verloren; Gisterenavond zijn twee wed strijden gespeeld voor de Duit se Bundesliga. De uitslagen: Borussia Dortmund- Fortuna Dusseldorf 4-2; Eindtracht Frankfurt-Bayer Leverkussen 3-2. De uitslagen van de Franse voetbal competitie zijn: Bastia-Monaco 1-0; .Laval-Saint Etienne 0-0; Bordeaux- Paris s.g. 2-0; Montpellier-Sochaux 0- 3; Nancy-Nantes 1-0; Nice-Brest 2-4; Lille-Metz 1-0; Tours-Strasbourg 2-1; Lyon-Lens 3-0; Valenciennes-Auxer- Schaakploeg in Europese eindronden HOLZOSTER AM SEE Het Nederlands schaakteam heeft zich geplaatst voor de eindron den van het Europees kam pioenschap, dat begin 1983 in een nader te bepalen plaats wordt gehouden. Het Neder lands team won gisteren in Holzöster ook de vierde en laatste partij van de voorron den. Nadat eerder op de dag t-Adamski i DEN HAAG Vrijwilli gers in de sport zullen niet langer als werkne mers voor ting work.: 1 d Dit resultaat, dat nog de instemming behoeft van de sociale verzekeringsor ganen, is gisteren bereikt tijdens een gesprek tussen de demissionaire CRM- minister Van der Louw en de demissionaire staatsse cretaris van Financiën Kombrink en de Neder- ndse Sport Federatie ;\'SF). Het onderhoud in Rijswijk ging over de vol gende zes punten: loon- en inkomstenbelasting, aansprakelijkheid van verenigingsbestuurders, huurtarieven van sportac commodaties, en sponso ring en reclame. Mede door de aanwezigheid van de staatssecretaris van Fi nanciën lag de nadruk op de eerste drie punten. Staatsse cretaris Kombrink zegde toe, dat vrijwilligers in de sport niet langer als werknemers voor de loonbelasting zullen worden beschouwd. Er is nog nader overleg nodig over de vraag in hoeverre de beloning van die vrijwilligers in aan merking komt voor de inkom- stenbela *.ing-vrijgesteldenver- goeding Overeenstemming is. er over het principe van een vrijstel! ngsgrens en een ge- middel' heffingspercentage bij de om? itbelasting bij de omzet in sp jrtkantines. Door de overht id werd vastgehouden aan een bedrag van 125.000 gulden. Het voorstel voor het gemiddeld tarief kwam uit op twaalf procent. Namens de NSF-delegatie verklaarde pen- V. ningmeester Valken deze voorstellen te zullen geven. Hetzelfde geldt voor het voor stel van de overheid om de vrijstellingsgrens voor spon sor-en entreegelden te koppe len en op 45.000,- te bren gen. Met een zekere regelmaat zal worden bezien of, en zo ja in hoeverre, de beide vrijstel lingsbedragen aanpassing be hoeven. Met betrekking tot de vennootschapsbelasting zal overlegd worden over de de rust in het stadion te Brus sel. Twee spelers van Glentoran uit Noord-Ierland zullen in het tweede treffen met CSKA So fia aan de kant moeten blij ven. Alan Harrison en Robert Strain zijn voor drie wedstrij den geschorst. Harrison omdat hij de scheidsrechter onaan- vaarbare beledigingen naar het hoofd had geslingerd, Strain vanwege obscene geba ren naar het publiek. Van der Sterren door een re mise in de hangpartij tegen Sydor de eindstand van de eerste ontmoeting tegen de Po len op 5-3 had gebracht, werd later op de dag de tweede ont moeting met 41/^-31/^ gewonnen. Na de Sovjet-Unie, dat als ti telhouder werd vrijgesteld van de voorronden, is Nederland het eerste land dat zich voor de titelstrijd van 1983 heeft ge kwalificeerd. Uitslagen: Nederland-Polen 5-3; Tim- man-Schmidt 1/2-1/2; Sosonko-Szna- pic 1-0; Ree-Kuligowski 0-1; Van der Wiel-Bielczyk 1/2-1/2; Ligterink-Po- kojowczyk 1/2-1/2; Van der Sterren- SydorW-0; Bgj Van Vliet-A vraag of, en in hoeverre, sportverenigingen met kanti nes vennootschapsbelasting plichtig zijn. De NSF verzocht de reeds opgelegde aanslagen aan te houden. Staatssecretaris Kombrink heeft hier welwil lend op gereageerd en toege zegd dat deze kwestie zijn aan dacht heeft tot een definitief standpunt zal zijn bereikt. Over de overige drie knelpun ten zal nader afzonderlijk overleg worden gevoerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9