Willebrands wil ngeren de ruimte geven HAVO- CcidocSommit phef in lanje over jtspraak Mn PvdA Mosje Day an wilde in 1973 Israëlische overgave weer ^nenland/buitenland Kapers krijgen hun zin .NDELIJK PASTORAAL OVERLEG IN NOORDWIJKERHOUT Experiment met minima Verplichte woningisolatie Overleg eerst met personeel vóór uitvoeren abortussen LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 OKTOBER 1981 PAGINA 7 Groenevelt in '83 zifter industriebond af CHT Arie Groenevelt zal in mei reden als voorzitter van de indu- nd FNV. Hij zal opgevolgd worden e nu 39-jarige Dick Visser, lid «van ndsbestuur van de industriebond. ;isteren bekendgemaakt in Utrecht, rereifugtreden van Groenevelt is onder- 3lichan een totale reorganisatie van de chapn de industriebond die aan nieuw ratieioe is. Van de vijftien bestuursleden elf al de vijftig gepasseerd. Het be- een wordt teruggebracht naar negen de omvang na het samengaan van Jistriebonden NVV en NKV te groot volk bleken. Naast Groenevelt treden in der g-voorzitter Piet Spijkers en bonds- ,ent< rder Servaes van Bijsterveld af ADe ie dig krachten zijn dertigers, regf SAN JOSE Het rechtse Nicaraguaanse commando dal donderdag een vliegtuig van de Costaricaanse lucht vaartmaatschappij kaapte, heeft zijn zin zin gekregen en vijftien gijzelaars vrijgelaten. Het commando eiste dc vrijlating van zeven Nicaraguanen die een bomaanslag hadden gepleegd op een links radiostation in Costa Rica eerder dit jaar. Zij werden aan boord van het vliegtuig gebracht, waarna het vliegtuig vertrok naar El Salvador Een militaire woordvoerder in El Salvador deelde mee dat de kapers en hun vrijgelaten gevangenen van wie ei van de reis naar El Salvador afzag, zijn aangehouden. Waarhet toestel precies was geland, vertelde hij niet. De piloten zijn met hun toestel inmiddels naar huis terugge keerd. Hoe de autoriteiten in El Salvador tegenover de kapers staan is nog niet duidelijk, maar zij staan in ieder geval niet sympathiek tegenover het bewind in Nicara gua. Britse helpers bij zelfmoord veroordeeld LONDEN Twee belangrijke leden van de Britse organisatie voor vrijwillige dood „Exit" zijn gisteren in Londen tot gevangenisstraffen veroordeeld. De 32-jarige leider van de organi satie. Nicholas Reed en de 70-jarige Mark Lyons werden schuldig bevonden aan het hel pen bij zelfmoord bij acht mensen in 1979 en vorig jaar. Reed kreeg twee en een half jaar on voorwaardelijk, hoewel hem slechts een geval ten laste was gelegd. Lyons kwam er daarente gen met twee jaar voorwaardelijk vanaf. Tijdens het proces bleek dat vooral Lyons geestdriftig was over zijn werk als helper bij zelfmoord. Hij zag die als een middel tot oplos sing van het verouderingsprobleem in Groot- Brittannië. Hij stelde zich meestal als hij zijn diensten aanbood voor als dr. Arthur en sprak dan een „termijn" af. Italië levert troepen voor vredesmacht ROME Italië heeft gisteren als eerste EG-land officieel besloten deel te ne men aan de vredesmacht voor de Sinaï, wanneer Israël zich komend voorjaar uit het laatste deel van de Egyptische woestijn terugtrekt als onderdeel van het vredesakkoord van Camp David. In Italië wordt verwacht dat Engeland, Frankrijk en Nederland binnenkort soortgelijke besluiten zullen nemen. De regering heeft geen bijzonderheden verschaft over de legereenheden die Italië ter beschikking zal stellen. De leider van de Palestijnse organisatie PLO heeft zich gisteren verzet tegen deelneming door de EG-landen aan de vredesmacht in de Sinaï-woestijn. iaal Willebrands tijdens zijn openingstoespraak op ndelijk Pastoraal Overleg In Noordwijkerhout dat ivond van start ging. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Wanneer wij ons met jongeren bezighouden over de zaken van God, van geloof, van de kerk, dan moet op de eerste plaats in ons een grote o-% penheid bestaan naar de jongeren toe; bereidheid ook om naar hen te luiste ren; „om in wisselwerking samen als gelovigen het leven te leren ervaren en aan te durven". Dat bete kent ook dat wij hen een grote ruimte geven om zichzelf te zijn". Dit heeft Johannes kardinaal Willebrands gisteravond bena drukt in een rede tijdens de openingszitting van net Lan delijk Pastoraal Overleg III dat dit weekeinde in Noord wijkerhout wordt gehouden en gewijd is aan de „geloofsover dracht". Aan de hand van 14 concrete projecten in den lan de zullen ruim honderd afge vaardigden van de zeven bis dommen de Nederlandse bis schoppen adviseren hoe de ge loofsoverdracht in ons land verbeterd kan worden. Daarbij gaat het om kinderen van der tien jaar en ouder. Kardinaal Willebrands accen tueerde de gelijkwaardigheid van de partners die bij dit ge beuren betrokken zijn: „Ge loofsoverdracht vindt plaats in de ontmoeting, waar mensen ,tot elkaar komen niet in de ca tegorieën van leraar en leer ling, maar als mens en gelovi ge". De aartsbisschop van Utrecht toonde zich over het algemeen ingenomen met de aanbevelin gen zoals die door de delega ties van de verschillende bis dommen bij wijze van discus sie-materiaal op schrift zijn ge steld. „Ik vind in deze aanbe velingen vaak een realistische benadering, gebaseerd op veel ervaring, getuigend van moed, van een diep geloof, van ver trouwen in de jonge mensen". Door de keuze die binnen het thema geloofsoverdracht is ge maakt is de katholieke school buiten de projecten gevallen. „Laat niemand daar uit aflei den dat wij het belang daar van niet onderkennen", waar schuwde Willebrands. Hij ver wees naar een brief die de bis schoppen in 1977 hebben ge schreven over het katholieke onderwijs en bracht in herin nering: „Wij hebben daarin benadrukt het belang van een schoolmilieu dat wordt gedra gen door het levend geloof van ouderen en jongeren. Alleen in zo'n milieu is schoolcatechese, en in het algemeen geloofso verdracht, mogelijk". De discussiebijdragen van de verschillende bisdommen zijn samengevoegd tot een werkdo cument, waaraan gisteravond een eerste plenaire gespreks ronde werd gewijd. Daarbij viel bij veel delegaties optimis me te beluisteren over de rijk-, dom aan intiatieven in den lande om de geloofsoverdracht nieuw leven in te blazen. De Bredase afgevaardigden: „Er blijken kansen te liggen". De delegatie van het bisdom Den Bosch: „Er is nogal wat aan de gang". De Rotterdamse delega tie benadrukte dat de „cate- chetische driehoek" gezin parochie school één van de belangrijkste milieus blijft voor de geloofsoverdracht tus sen ouderen en jongeren. Scherpe kritiek Scherpe kritiek op het weg blijven van bisschop Gijsen van Roermond werd er gele verd door het bisdom Breda. „We ervaren dit als een boycot en we vragen ons af, of de overige bisschoppen hier in Noordwijkerhout nog wel kunnen functioneren zonder hun collega uit Roermond", al dus het commentaar van Bre da. Ook kardinaal Willebrands herhaalde dat hij het „betreurt dat bisschop Gijsen zijn dele gatie niet begeleidt". Gelijktijdig met het Landelijk Pastoraal Overleg wordt in een schoolgebouw naast het vergadercentrum in Noordwij kerhout een jongerenweekein de gehouden waar eveneens het thema „geloofsoverdracht" centraal staat es 5ie IJFJAAG In Spanje £ar ontstaan over het jt de Nederlandse een voorbehoud iitgesproken tegen reding van Spanje fAVO. Het Spaanse ;nt ging gisteren ,d06 akkoord met toe- n^n^ht over het voorbe- en. êr°ot gebracht door inaamste dagblad in SI Pais. De Spaanse van defensie, Oliart, [een zorgen te maken Standpunt van de Ne- socialisten en meen- r in Nederland een eid is die zich niet Ti panjes lidmaatschap AVO verzet. In Den Haag verklaarde het PvdA-kamerlid Van den Bergh dat zijn fractie de uit spraak, die gedaan werd in het onlangs gehouden congres van de partij, als leidraad zal ne men voor haar beleid. Van den Bergh kon niet zeggen of PvdA-bewindslieden in het kabinet zullen eisen dat Ne derland van zijn vetorecht ge bruik zal maken binnen de NAVO. Beslissingen over toe treding van nieuwe lidstaten dienen met eenstemmigheid te worden genomen. Socialisten in andere landen hebben ove rigens een veel gematigder standpunt ingenomen en Van den bergh betwijfelt dan ook of het voor Nederland wel zo verstandig zou als eenling de toetreding van Spanje tot de NAVO te blokkeren. jpompen lekke inetanker veilig verlopen 1STAD (NB) Het >en van de lekgesla- |tduitse tanker, giste- J de Zeeuwse Volke- n. is gisteren veilig i Verscheidene uren scheepvaartverkeer vanwege het explo- Rond het middag- ihet grootste gedeelte iding overgepompt in tre tanker. De West- duitse tanker kon daarop, on danks een gat in de scheeps wand twee meter onder de waterlijn, op eigen kracht naar Rotterdam varen om te wor den ontgast. De omstandighe den waaronder het leegpom pen hebben plaatsgevonden zijn zeer gelukkig geweest. In de directe omgeving van het schip waren geen huizen, we gen of sportvissers aanwezig. kabel-tv terug naar hof LAG Het hof in im moet zich op- f igen over de vraag of f ge van kabel-tv Am- die de ontvangst van dse tv-stations moge- :t, in strijd is met de ït. Dat heeft de Hoge assatie bepaald in.het lederlandse Bioscoop- ^gespannen proefpro ces tegen kabel-tv Amstel veen. Zowel de rechtbank als het hof in Amsterdam hebben de Bioscoopbond tot nu toe in het ongelijk gesteld. Het vonnis liet doorschermeren dat het traditionele auteursrecht geen adequate bescherming meer biedt tegen de recente maat schappelijke ontwikkelingen. NÏPIIWP Japanse autofabrikanten presenteerden gisteren op een automobieltentoonstel- IMICUVVC |jng een aantal nieuwe modellen In Tokio waaronder deze driewieler van Suzuki mnrlpllpn die wel geen grote families zal aantrekken, maar qua benzinegebruik des te aan- iiiuuciicii trekkelijker is, zo liet de fabrikant weten. JERUZALEM Wijlen Mosje Dayan, minister van defensie tijdens de Israëlisch/Arabische oorlog van 1973, opperde op de eerste dag van de gevechten dat Israël zich zou overgeven: Het Israëlische leger stond toen op het punt verslagen te worden door Arabische legers. Dit staat in een dezer dagen gepubliceerd boek. De auteur Robert Slater, een in Israël wonende journalist, schrijft in het boek „Golda Meir, de on gekroonde koningin van Is raël" dat Dayan een dag nadat de oorlog begon aan premier Golda Meir zei dat hij wilde praten over voorwaarden voor de overgave. Slater heeft de gegevens voornamelijk ont leend aan mededelingen van een secretaresse van Golda Meir. Deze juffrouw Kaddar zei dat Golda Meir Dayans voorstel niet eens overwoog en er eerder aan dacht zelfmoord te plegen dan zich over te ge ven aan de binnentrekkende Arabische legers. Maar de mi litaire situatie verbeterde na enkele dagen en het voorstel voor overgave en de zelf moordgedachten wérden opzij geschoven. Veel Israëlische ministers en politieke leiders oefenden later druk uit op me vrouw Meir om Dayan te ont slaan, maar zij weigerde. Zij vond het oneerlijk om alle problemen op hem af te wen telen en meende dat het haar en haar regering in discrediet zou kunnen brengen, aldus Slater. Jaarlijks vierduizend mensen met vals paspoort op Schiphol UTRECHT Jaarlijks gaan ongeveer vierduizend mensen met valse papieren via Schip hol ons land in of uit. De pak kans is onder meer door het ontbreken van doelgerichte {ireventie, tijd en kennis, zeer aag. Sinds eind '79 zijn slechts driehonderd mensen aange houden met nagemaakte of vervalste reisdocumenten. Dit blijkt uit een artikel in het Algemeen Politieblad van twee wachtmeesters van de Marechaussee, die zich sinds twee jaar op Schiphol bezig houden met opsporing en on derzoek naar paspoortverval singen. De wachtmeesters heb ben een handleiding samenge steld met informatie over de inmiddels ontdekte vervalsin gen, om de gebruikers te in formeren over de mogelijkhe den en technieken o'm nage maakte of vervalste document te herkennen. Volgens de twee zijn er nog veel landen waar van de reisdocumtenten zo mi serabel zijn, dat een vervalsing niet moeilijk meer is. Alleen al op Schiphol worden jaarlijks meer dan tien miljoen reisdo cumenten bekeken uit meer dan 180 landen. VOOR de uitkering-ineens ten behoeve van de „echte mini ma" hebben zich bij de gemeentelijke sociale diensten veel minder gegadigden gemeld dan was verwacht. „Echte mini ma": inkomenstrekkers die met meerdere personen samen van één minimumloon moeten rondkomen. Om hen in te genstelling tot de overige (minimum)loners dit jaar hun koopkracht te doen behouden, had de regering voor deze groep een uitkering-ineens van enkele honderden guldens in pètto, op eigen initiatief af te halen bij de sociale dienst. Nu er veel minder mensen om die uitkering komen vragen dan de aantallen die Sociale Zaken als „echte minima" han teert, hebben velen de neiging om het experiment met de uitkering-ineens als mislukt te bestempelen. Men stelt dat bijvoorbeeld de voorlichting vooraf onvoldoende is geweest of men gaat er vanuit dat de wegblijvers, uit een misplaatste schaamte over hun situatie, de gang naar het postkantoor om een aanvraagformulier te halen, niet hebben kunnen op brengen. Nu zal dat laatste in een aantal gevallen zo zijn ge weest en dat is op zichzelf een ernstige situatiemaar om daarmee alle wegblijvers te verklaren, gaat ons in 1981 te ver. Het experiment een mislukking te noemen lijkt ons daarom een voorbarige en waarschijnlijk ook onjuiste con clusie. Want uit het feit dat velen thuis zijn gebleven, die volgens de gegevens wèl om de uitkering hadden moeten komen, kan-ook worden afgeleid, dat zij het niet zo slecht hebben als officieel wordt aangenomen. Dat kan bijvoorbeeld komen door ni'et-geregistreerde neveninkomsten van de betrokkene of een gezinslid. Men staat dan als „echt-minimum" te boek, maar men ervaart de eigen positie bij lange na niet als zoda nig. De conclusie van het experiment zou dus ook kunnen zijn dat het „echte-minima-probleem" niet zo omvangrijk is als we aannamen en dat er dus des te meer mogelijkheid én reden is om voor de „echte-echte-minima" voorzieningen in de richting van koopkrachthandhaving te blijven treffen. De resultaten van het experiment moeten vanzelfsprekend nog grondig worden onderzocht, maar wat ons betreft kan dat best vanuit een positieve benadering gebeuren. De fnv heeft een pleidooi gehouden voor het veel meer dan tot nu toe isoleren van woningen, desnoods via verplich ting van de eigenaar. Het is een verstandig pleidooi. Want het is toch te gek dat^we zitten met werkloze bouwvakkers en te snel interende gasreserves, terwijl we niet alles op alles zetten om die twee ongemakken op te heffen door ze met elkaar in combinatie te brengen. Materiaalkosten voor de isolatie zijn binnen afzien bare tijd terugverdiend omdat de stookkosten dalen door minder gasverbruik. En dat heeft vervolgens weer het effect dat we langer met onze gasvoorraden zullen kunnen doen. Loonkosten vallen voor een goed deel weg tegen het feit dat er minder sociale uitkeringen moeten worden uitbetaald. Sa menvattende conclusie: door meer te isoleren ontstaat meer werk en wordt minder snel op de aargasbel ingeteerd. Beide zkken komen de economie ten goede, zowel op korte als op langere termijn. MAAR daar is wel voor nodig dat er inderdaad meer wordt geïsoleerd. En dat men zich niet al te snel laat afschrikken door bezwaren van huiseigenaren, want deze bezwaren val len weg tegen de hierboven geschetste voordelen. Met name bezitters van grotere complexen zoals organisaties en beleg gers, moeten tot isoleren worden gebracht. Het is immers een beschamend cijfer dat in Nederland van de huizen die door de eigenaar worden bewoond vijftig procent is geïsoleerd en van de huurwoningen slechts tien procent. De maatregelen die worden genomen om te komen tot isolatie-van woning complexen behoeven wat ons betreft niet ronduit ver plichtend te zijn, als ze maar wel zodanig stimulerend zijn dat men er eigenlijk niet onderuit kan. ZIEKENHUISRAAD: UTRECHT Voordat een ziekenhuis een vergunning aanvraagt voor het uitvoeren van abortussen, moet er zorg vuldig overleg plaatsvinden met de medewerkers. De Na tionale Ziekenhuisraad heeft hier in een brief aan de direc ties en besturen van de aange sloten ziekenhuizen op aange drongen. De raad wijst er op dat zowel op grond van de zie kenhuis-cao als de abortuswet niemand verplicht is een abor tus uit te voeren of eraan mee te werken. In de brief valt verder te lezen dat ziekenhuisbesturen ook moeten overleggen met mede werkers die niet rechtstreeks of feitelijk bij het uitvoeren van abortussen zijn betrokken. Nieuwe medewerkers moeten voordat ze in dienst treden kunneD zegggen dat ze niet daadwerkelijk aan een abortus willen meewerken. Bovendien moet de mogelijkheid bestaan dat personeel in gewetensnood op een andere afdeling kan werken. Wanneer personeels leden ontslag nemen omdat ze door gewetensnood helemaal niet meer in „hun" ziekenhuis willen werken, mag dat niet leiden tot de nadelige conse quenties die normaal aan vrij willige werkloosheid vastzit ten. Nederlandse jongen krijgt twaalf jaar wegens moord MOLDE Een zestienjarige Nederlander is gisteren in hel Noorse Molde veroordeeld tol twaalf jaar gevangenisstraf en tien jaar gedwongen verple ging wegens verkrachting en moord met voorbedachte rade. De rechtbank achtte bewezen dat de jongen uit Hoorn op 28 juli in Mittet (West-Noorwe- gen) de twintigjarige Kari Mjanger onder zeer verzwa rende omstandigheden heeft verkracht en vermoord. Bij de vaststelling van de strafmaat hield het hof rekening met de minderjarigheid van de dader. De advocaat van de jongen be raadt zich op de mogelijkheid om tegen het vonnis in beroep te gaan. Weersgesteldheid v; i O's^enMjn temp temp «lag Lh. R'dam geh. Twente zw.bew. Vllssingen reg. Z.-Llmburg geh. bew. Bordeaux reg. Brussel reg.bul Frankfort Lbew. Gehève regen 10 0 rr 10 0 it 110.1 it 11 0 IT i. bew. 12 11 0 rr Helsinki Innsbruck Klagenturt geh. b 12 110.1 m 11 110.1 m 9 10 0 m 24 21 0 IT 20 20 0 rr 11 10 1 rr 18 15 12 it 1,1 120.2 it 12 11 1 it 14 10 14 it 3 6 6n 8 10 1 n Kopenhagen h.bew. Lissabon I.bew. Locarno h.bew. 21 21 0 it 11 10 0 it 12 12 3 it Luxemburg regenbul 10 8 3 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7