IN EN OM DE KAS VEEL CONCURRENTIE VAN De zak van Sinterklaas IN EN OM HET HUIS TOMATEN UIT SPANJE btnnen de perken ife aling gezinsaankopen PHpomkwekerijprodukten 'AW EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSECOURANTZATERDAG31 OKTOBER ia» PAGINA2I Energiebesparende kachel Van vloeiblad tot automaat Gehandicapte heeft recht op een tuin curiC 'gezinsaankopen van boomkwekerijprodukten zijn in de pe- i(e van 1976-1980 met 9 miljoen gulden gedaald, hetgeen li betekent. Vanaf 1976 is een achtste deel van het aantal (t9jende huishoudingen „verloren" gegaan. In 1976 was de louding aantallen van gekochte artikelen tussen het voor- jajaar, nog 50-50. Twee jaar geleden is de verhouding ver oven tot een derde, vorig jaar is dit enigszins hersteld. In 6 werd per kopende huishouding gemiddeld voor 43 gul- i aan boomkwekerijprodukten besteed. Vier jaar latef was 40,60. 1976 kreeg men voor dit bedrag 14 produkten, hetgeen (rkomt op een gemiddelde prijs van 3,14 en in 1980 wa- het 13 produkten, hetgeen neerkomt op een gemiddelde s van 3,25, de B.T.W. buiten beschouwing latende. Dit Eekt uit een rapport Marktonderzoek van het Produktschap s ze* Siergewassen. <a et onderzoek vindt plaats met behulp van een panel, waarbij vrijfl gezinshuishoudingen representatief zijn voor alle huis elf dingen in Nederland, ook wat het koopgedrag betreft, 'bij gaat het voornameliijk over de vervanging en dus niet r de nieuwe tuinen en aanplantingen. Het betreft produk- Tneerjarige vaste planten, 2e heide, 3e coniferen, 4e rozen- ■jq iken, 5e heesters en 6e bomen. onderzoek heeft plaats gevonden sinds 1976. Ons land j,4,5 miljoen gezinshuishoudingen waarvan één op de 4,5 "naai per jaar boomkwekerijprodukten koopt. Hoewel het lal gezinshuishoudingen per jaar toeneemt, neemt het aan- nD6|opende gezinnen af,- zoals is geconstateerd. Er is een vijf- 'an het aantal kopers van 1976 tot 1979 verloren gegaan. _0is in 1980 enige verbetering geconstateerd. Deskundigen IS b sn als oorzaak aan dat de méeste aanplantingen zijn ge- 1 in het midden van cfe zeventiger jaren. Die aanplantingen log niet aah vervanging toe. Van invloed zijn ook de ver- iterde toestanden. Men heeft ook veel te kampen gehad ica- slechte weersomstandigheden in voor- of najaar. In het curiüjaar treft men méér kopers van boomkwekerijprodukten >ngafdan in het najaar. In 1980 is de toestand wat verbeterd, arcurkwart van het aantal kopers kan worden gerekend tot de i Jupire" kopers. nus !aantal gekochte boomkwekerijprodukten van 1976 tot itie (l blijkt met 20 procent verminderd te zijn, bijzonder in het naartepen najaar. In 1976 kochten 4,2 miljoen Nederlandse ishuishoudingen 16,4 miljoen stuks boomkwekerijproduk- ta inPet9een neerkomt op 3,9 stuks per gezin. In 1980 werden Plm. 4,5 miljoen Nederlandse gezinshuishoudingen ge- rg 2«leld 2,9 stuks boomkwekerijprodukten per huishouding in icht. in 1976 werd per willekeurige huishouding voor f..rnir'3° aan boomkwekerijprodukten besteed en in 1980 was naai? 9'40' Afgelopen jaar werden 5,2 miljoen vaste planten gekocht anus iq 4 mj|j0en gU|den, per stuk gemiddeld 2,-. Van heide -orJ- riiljoen stuks voor 4,1 miljoen, gemiddeld 1,52. Van 10 mferen 1,4 miljoen stuks voor 11,3 miljoen, gemiddelde 8,07. Aan rozenstruiken 0,6 miljoen voor 2,5 miljoen, jpitefddeld 4,17. Heesters 2 miljoen voor 12,9 miljoen, ge- naanieid 4,45. maaiVaste planten is aanzienlijk minder gekocht, mogelijk van- de hogere gemiddelde prijs. Afgelopen jaar was er voor leptunerst een prijsdaling met 3%. Er is veel minder vraag naar de nu en dalende prijs. Het verbruik van boomkwekerijproduk- ius 3toudt nauw verband met het tuinbezit. De drie grote ste- an. net een laag tuinbezit tonen dit sterk aan. De gemiddelde van de boomkwekerijprodukten is de laatste drie jaar na- eg gelijk gebleven. 'elstandsKlasse is van grote invloed op de aankoop van |teSukten en het assortiment. Deze beste dingen liggen tus- 12,49 en 3,60. Het tuincentrum heeft tot in 1980 de r» ie weten te verbeteren ten koste van hovenier en kweker, 'aliteit zijn vaste planten en bomen van 1976 tot 1980 ge- n1jn. Van 1976 tot 1980 blijkt er weinig verschil te zijn op- 'v- "')den in het tuinbezit. De hoogste bestedingen komen voor v. 2^jn de tU|nen terecht en de rest meest op balkons, iv. 141 iv. 14 Sinterklaas haalt zo langza merhand zijn mijter uit de mot- tenballen en dat is het sein zelf ook eens over pakjesavond te denken, vooral de mensen die vrienden en /Of magen in het buitenland hebben. Op 5 de cember moet er in Australië, Amerika of Nieuw Zeeland ook over de daken gereden wor den. En daarvoor moet tijdig verstuurd worden. We hopen u een paar ideetjes aan de hand te doen voor Sint, waar ook ter wereld Voor de allerkleinsten op een rijtje: Lego Opwindmotor waar mee ook kleuters beweging in hun bouwsels kunnen brengen. Knutselvrachtwagen met be kend gereedschap (krik, zaag), inspelend op het energiepro bleem; themadoos „Het Peu terschool je" (heeft bekende onderdelen waarmee drie- en /ierjarigen een fantasiewereld- ie kunnen maken). Tonka sta- pelringen, die gaan bellen als op de juiste manier worden opgebouwd. Voor groteren: „Family Ping Pong (Pelikan), bewegingssti mulator met zelfstandig staand net (kan ook achterin de auto gespeeld worden). Auto met torenkraan (Siku) met draaiba re arm en perfecte balans door contragewicht (volkomen waaf- heidsgetrouwe uitvoering: 55,65. Pluche beesten (de nieuwste gevuld met gemalen notenschalen zodat ze bijna opvouwbaar zijn), „I luv Santa" met rood hes (inl. Russ Berrie, Zaltbommel); rode gebreide kous voor bij de schoorsteen (met Kerst) (ook uit Zaltbom^ mei), een „Fleur" kinder kook- fornuis met geluid (biefstuk sist, soep pruttelt; agent: Otto Simon, Almelo; kost met pan netjes en fluitende fluitketel 69.95 of „Krimpie Dinkie", spel om eigen sieraden te maken van wonderplastic, dat in de oven vorm aanneemt 9.95). Gemakkelijk te versturen en tussen andere cadeautjes te stoppen: een gummetje voor 1,- in de vorm van een tele foontje en een puntenslijper als een bouwvakkershelm. Voorts de Muppets: Kermit de kikker en Fozzie Bear (oktober in de speelgoedwinkel). Voor de tieners: een flitsende in duister lichtgevende Disco hanger (werkt op batterijtjes 29,-) of een bouwpakket voor een verkleinde zonnewijzer met een in het Nederlands gestelde gebruiksaanwijzing 80,- 190.- compleet), inl. Telativo, Het vriendinnetje in de duistere Discobar houdt de blik van haar partner gevangen door een oplichtend hanger tje. Wegdansen kan ze niet, zonder dat hij het ziet Pelleboertje mee te spelen. Voor de goede huisvrouw(man) een nieuwe Brabantia multislij- per voor alles wat maar scherp moet zijn 9,95). Voor de wijnliefhebber: het pas uitgekomen boek .rTweehon- derd jaar grote wijnen" (Else vier) door de beroemde wijn schrijver Michael Broadbent, vertaald door Fred Steneker. Voor oma's: een „mondgebla- zen" glazen bol, middellijn 11 cm met levende orchidee, na verwelking te vervangen door bv een roos, anjer enz, op gla zen voetje met water gevuld 20,-tot 25,-. (Pas eind oko- tober te verkrijgen: fa Prins, Monster 01749-12592 of bij betere bloemzaken). Voor de luxe vrouw: portefeuil le mmet daarin gevat driekan tig geslepen diamant 250,-) teerzaken, inl. Roveko Weesp); voordeliger maar ook chic een alcantara setje (precies echt leder) voor in de tas met alle benodigheden voor de nagels. Voor tante met moeilijke voe ten: zilverkleurige waterzool tjes (in alle maten), loopt als op rozen, of warmte vibrerend massage kussen (tel. 03412- 2421). Voor jong en oud kleurig^ kunstbont oorwarmers, die de oren beschermen tegen de kou, maar toch geluid doorla ten 7,95: tel. 02500-17389). Voor tieners: goudkleurige kammetjes of met bloemen versierde speldjes om in het haar te steken, haarbanden van ivoor met decoratie (Metz en Co), poederdoosjes, brons kleurige buideltasjes, kousen met metallic draad erdoor, gouden muiltjes, lange gebor duurde mousseline shawl. Warme oren, heel de win ter door.... Zeven huizerstraat 161 te Hoogland). Voor verzamelaars: getrouwe copie in steen van de vier to rens van Amsterdam, gebouwd door Hendrik de Keizer, in mi niatuur per stuk 9,95 tot 12,95. Voor iedereen in den vreemde, die een plaatsje in het hart ver dient: wenskaart met gespro ken tekst op grammofoon plaatje (noviteit v. Loon, Metz BV, Steenbergen). Voor elke man, die veel schrijft: Pilot Hi-Tec-Point, nieuw gepatenteerd schrijfin strument met alle voordelen van ballpoint, viltschrijver en tekenpen, in schrijfkleuren zwart, blauw, groen, rood. Prachtcadeau voor wie dit waard is: nieuwe barometer annex weerstation, thermome ter, hygrometer uit het Orfac klokken programma, ontwor pen door Thomas Oosterwijk in Roden (Drenthe) om Jan Ibaar, maar uniek cadeau; natuurprodukten in goud Iver gevat. r torens van Amsterdam, naar Hendrik de Keizer, iatuur voor aanbidders van de Wester- e.a. to- Vier in één filosoferen over de weersgesteldheid, vochtigheidsgraad enz. Ouderen onder ons zullen zich nog het petroleumstel herinneren dat thuis of bij'oma in de keuken als kookapparaat werd ge bruikt of de „petroleumkachel", die eeuwig en altijd moest wor den schoongemaakt omdat anders een raar luchtje door het hele huis trok. Welnu, door de verontrustende berichten over de ver hoging van de aardgasprijzen heeft men het oude paardje weer van stal gehaald, het geroskamd, opgepoetst en verjongende in jecties gegeven. Thans wordt het aan het publiek gepresenteerd als de „energiebesparende kachel', gestookt met petroleum, te gebruiken in woonkamer, keuken, vacantiehuisje, garage, veran da, waar al niet. De naam is Toyoset en hij komt oorspronkelijk uit Japan, vanwaar vooruitstrevende Nederlandse importeurs hem hebben meegenomen. De Toyoset is verplaatsbaar, geeft dus warmte waar men zit en heet voor 99.9 procent economisch te zijn, want er gaat niets door de afvoerpijp. Een kamer van ge middelde grootte wordt door deze kachel behoorlijk verwarmd voor een bedrag van 21 cent per uur (ligt aan de petroleumprijs). Hij gebruikt twee liter in een uur. Door heel Nederland verkrijg baar, bij zo'n dertig dealers in Amsterdam, Leeuwarden, Alpher ad Rijn, Wychen (bij Nijmegen), Leiden, Alkmaar, Winterswijk. Groenlo enz. Prijs: 525,-. Verdere inlichtingen Van Vugt BV, Hescheweg 68 Oss. Tel: 04120-37755. Sinds 1908, toen een Frau Me- litta uit Dresden op het idee kwam koffie te zetten door dil geurig poeder op een vloeipa- piertje te leggen en daar heel water op te gooien, teneinde het drab te weren dat koffie nu eenmaal achterlaat gebruiken in Nederland 85 procent van de huisvrouwen(mannen) „Me- litta"-filters. Dit is geen merknaam meer, maar, zoals b.v. aspirine, ook een soortnaam geworden. Het oorspronkelijk filtertje, voorlo per van alle Melitta's (concern met nu een omzet van 1,6 mil jard DM) is nog te zien in het koffiemuseum in het Duitse Minden: een koperen mok met gaatjes in de bodem, waarop een rond vloeitje uit een schoolschrift van zoontje Melit- ta, op maat geknipt. Thans in 1981 is dit systeem zo verbeterd, dat nu het nieuwste op het gebied van koffiezet-au tomaten zijn intrede deed: het „aromacentre" met stofvrije filterzakjeshouder, een koffie- bewaarbus en afneembare warmhoudplaat (een uur), om „in een wipje, het hartverster kende warme vocht, waaraan menigeen zo is verknocht, te verkrijgen. De Hollandse tomaten onder vinden nogal wat concurren tie op de West-Duitse markt van tomaten uit Spanje. Dat er zulke grote hoeveelheden op de Westduitse markt wor den afgezet is voor een be langrijk deel gelegen in het feit dat Frankrijk zijn grenzen gesloten houdt voor het Spaanse produkt. Hierdoor nam de prijsdruk de afgelo pen weken merkbaar toe. Ook in de afgelopen week moest er ingeleverd worden, vooral in de loop van de week. Op woensdag 28 okto ber was de prijs voor de A-l- export gedaald naar 96 cent per kilo. Ten opzichte van vo rig seizoen is er hierdoor een opmerkelijk prijsverschil ont staan van 73 cent per kilo. De export van Hollandse toma ten naar Frankrijk bleef goed op peil, vooral door de mati ge produktie in eigen land door de overvloedige regen val. Ook zoals reeds opge merkt droeg de invoerbelem- mering (deze duurt tot 1 no vember) voor Spaanse toma ten bij tot een grotere afzet van het Hollandse produkt. De export naar Engeland viel kleiner uit maar bleef toch nog groter dan vorig jaar. De aanvoer van vleestomaten neemt nu wekelijks verder af en is beneden de aanvoer van 1980 gedaald, hierdoor liep de prijs op. Voor de sor tering BBB werd er 2,12 per kilo betaald. Het totaal aanbod van tomaten blijft af nemen en het ziet er naar uit dat de prijzen voor de ronde tomaten de komende week weer wat aantrekken. Een te rugblik op het tomatensei- zoen laat zien dat de gemid delde prijzen voor de vroege en middel vroege tomaten hoger lagen als vorig seizoen. In de zomerperiode (van 1 augustus tot 1 oktober) lag de gemiddelde prijs op 1,13 per kilo en lag hier door 3 dubbeltjes beneden de prijs van vorig seizoen. Over het hele seizoen gezien komt de gemiddelde prijs uit op 2 gulden (vorig jaar 1.84). Minder komkommers en lagere prijzen In de derde week van oktober viel de komkommeraanvoer sterk terug. De weekaanvoer kwam beneden de 3 miljoen stuks te liggen, in de week ervoor waren het er nog ruim 5 miljoen. Ondanks deze te rugval wisten de prijzen zich niet te handhaven. Alle sorte ringen daalden In prijs, de lichtste het sterkst. De be langrijkste oorzaak moet ge zocht worden in de sterk toe genomen concurrentie van Griekenland. Daarnaast viel de export naar Engeland en Frankrijk sterk terug. Het aanbod zal gelijk blijven of iets kleiner worden, de prijs druk blijft echter bestaan. Zo moet er voor de komende week op iets lagere prijzen gerekend worden. Bij de komkommers laat een terug blik op het seizoen zien dat de vroege komkommers en de herfstkomkommers hoge re prijzen opbrachten als vo rig seizoen. In de zomerperio de (van 1 mei tot 1 septem ber) lag de gemiddelde prijs een dubbeltje lager. Over het hele seizoen gezien ligt de gemiddelde prijs op 58 cent, dit is 3 cent onder het prijsni veau van vorig jaar. Paprika's doen het goed De totale concurrentie op de Westduitse markt is wat de paprika's betreft nog steeds kleiner dan vorig seizoen. Daarnaast nam de aanvoer van groene paprika's af. Voor deze sortering liep de prijs dan ook behoorlijk op. Voor een kilo groen werd er op woensdag 28 oktober gemid deld 3,25 betaald. In de week ervoor lag de gemiddel de prijs op 1,71 per kilo. Het aanbod van rood nam wat toe en de gemiddelde prijs daalde licht en kwam uit op 3,45 per kilo. De aan voer van groene paprika's blijft gelijk of neemt verder af, zodat er voor deze sorte ring op gelijke of hogere prij zen gerekend wordt. Het aan bod van rood kan wel eens groter worden, hierdoor is een prijsdaling voor deze sor tering niet uitgesloten. Over het hele" seizoen gezien hebben de paprika's het niet slecht gedaan. Bij de groene sorteringen lag de prijs in de periode van 1 maart tot 1 juni op 4,48 per kilo (vorig jaar 3,37). In de periode van 1 juni tot 1 oktober werd er ge middeld 1,99 per kilo be taald (vorig jaar 1.97). Over het hele seizoen tot half okto ber lag de gemiddelde prijs op 3,24 per kilo (vorig sei zoen 2,90). Bij de rode pa prika's waren de resultaten in de periode van 1 maart tot 1 juni het best, nl. 6,12 per kilo (vorig seizoen 5,01). In de periode van 1 juni tot 1 oktober waren de resultaten minder dan vorig seizoen nl. 2,78 tegen vorig jaar 2,91. Over het hele seizoen, tot 15 oktober komt de ge middelde prijs uit op 3,86 per kilo (vorig seizoen 3,56). Al met al dus bevre digende resultaten. Overige gewassen De prijzen voor glassla wisten zich in de afgelopen week te handhaven. Voor de zwaarste sorteringen (21 kg) werd er 42 cent per krop betaald. Omdat de volle-grondssla in Duitsland nogal geleden heeft van het slechte weer. veel re gen en nachtvorst, ziet het er naar uit, dat de export naar dit land grotere mogelijkhe den krijgt. Er wordt daarom ondanks een groeiend aan bod op hogere prijzen gere kend. De aanvoer van cour gettes is nog maar zeer be perkt. er worden daarom hoge prijzen betaald, nl. 1,95 per stuk. Dit zal de komende week ook zo blij ven. Bij de aubergines wor den op het ogenblik veel teel ten beëindigd. De aanvoer neemt als gevolg hiervan we kelijks verder af. De prijzen weten zich hierdoor goed te handhaven. De gemiddelde prijs kwam uit op 4,76 per kilo (vorig jaar 4,02). De prijs lijkt de komende week niet veel te veranderen. Door het groeiende aanbod van rettich daalde de gemiddelde prijs van 49 cent naar 37 cent per stuk. Door toenemende aanvoeren lijkt de prijs verder te dalen. De kleiner wordende aanvoer en de uitstekende vraag deden de prijs voor ra dijs verder oplopen. Er werd 80 cent per bosje be taald. De prijs lijkt de komen de week hoog te blijven. Over het hele seizoen gezien lag de gemiddelde prijs per bosje op 55 cent (in 1980 op 49 cent en in 1979 op 53 cent). Door de vele regenval van de afge lopen weken hebben veel vol- tegronds groentegewassen geleden. De aanvoer van an dijvie neemt mede hierdoor sneller af als vorig seizoen. De prijs kan als gevolg hier van vlot oplopen. Vorig sei zoen was er in de eerste week van november sprake van een paar dagen pittige vorst, toen liep de prijs voor dit gewas op tot boven de 2 gulden per kilo. Dit zal de ko mende week echter niet ge beuren. Voor bloemkool lag de prijs tussen de 95 cent en de 1,20 per stuk. Door klei nere aanvoeren zal de prijs geleidelijk oplopen. De aan voer van prei verandert wei nig. de prijs schommelt rond de 60 cent per kilo, dit lijkt de komende week zo te blijven. Het plukken van snijbomen Van de Nederlanders ouder dan vijf jaar zijn negen procent lichamelijk gehandicapt. Het gaat daarbij om een miljoen Ne derlanders. Elk jaar neemt dit aantal met zo'n 15.000 mensen toe. De laatste jaren is er voor deze groeiende bevolkings groep gelukkig ruime aandacht; steeds meer openbare gebou wen worden voor hen makkelijk toegankelijk gemaakt. Er ko men voorzieningen voor hen in het openbaar vervoer en ook het begrip „aangepaste woning" heeft ingang gevonden. Een vergeten hoofdstuk op dit gebied is echter het groene gebeu ren: de aanpassingen in woningen voor gehandicapten houden meestal op bij de achterdeur. Terwijl het werken in de tuin voor een gehandicapte juist van groot belang is; het kan gere kend worden tot een van de meest waardevolle tijdsbestedin gen. De aangepaste tuin is niet alleen van belang voor gehan dicapten; ook ouderen' die moeite hebben met bukken of langdurig staan zijn zeer gebaat bij aanpassingen in de tuin. Dit jaar is het Internationale Jaar van Gehandicapten. In ons land werkt het Nationaal Orgaan Gehandicaptenbeleid (NOG) voor mensen die „langdurig of blijvend beperkt zijn in hun mogelijkheden zich volledig te ontplooien". De Commissie Aangepast Tuinieren van het NOG geeft al drie jaar adviezen over de mogelijkheden het groen dichter bij ge handicapten te brengen. Om speciaal in dit jaar van de gehan dicapten extra aandacht voor deze zaak te vragen heeft de commissie een prijsvraag uitgeschreven, ledereen die een idee heeft waarmee gehandicapte amateurtuiniers geholpen kun nen worden kan meedoen. Ook zijn complete tuinontwerpen voor gehandicapten welkom. Aangepaste tuinen zijn niet alleen voor rolstoelgebruikers een uitkomst. Vanzelfsprekend heeft de tuin van een rolstoelge bruiker brede paden nodig. Maar ook plantenbedden op een hoogte, die vanuit een rolstoel makkelijk bereikbaar zijn. Die verhoogde plantënbedden zijn ook een uitkomst voor mensen die niet of moeilijk kunnen bukken. Daarnaast is de breedte van plantbedden belangrijk, gereedschap waarmee gewerkt moet worden en het aantal rustpunten in de tuin. Hoogteverschillen in de bestrating moeten zoveel mogelijk voorkomen worden om de toegankelijkheid zo groot mogelijk te laten zijn en voor mensen met een slecht gezichtsvermogen is bovend.en de keus van planten van belang; planten moeten duidelijk herkenbaar zijn door vorm en geur. Gelukkig leeft ook in de kringen van beroeps-tuiniers en ont werpers van openbare parken het begrip voor de moeilijkhe den die gehandicapten ondervinden. Onlangs was in het Gro ningse Glimmen nog een studiebijeenkomst over dit onder werp. Op de Floriade 1982 is een voorbeeldtuin te zien die speciaal voor gehandicapten is bedoeld. Die tuin is inmiddels aangelegd. Verwacht mag dan ook worden dat we de achterstand die we in ons land op dit gebied hebben ten opzichte van bijvoor beeld Zweden, Engeland en de Verenigde Staten snel kunnen inhalen. Een voorbeeld van een voorziening waardoor het voor een gehandicapte mogelijk wordt naar hartelust te tuinieren; een ver hoogd plantenbed en een klapstoeltje. Veel gereedschap met korte stelen ia al te koop. Poppen (o.a. Kermit de kikker). Nagelgarnituur in alcantara, waarin niets ontbreekt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21