„Als mensen ondervoed blijven, hebben pillen geen zin" HILVERSUM Vrouwenarts en alge meen chirurg mevrouw Lo Schroder heeft ook zelf jarenlang gewerkt vol gens de methode ogen dicht mond open/slikken maar. „Toen ik in 1950 begon, in een missieziekenhuis in Tan zania, was er nog geen sterveling die zei dat er een betere aanpak denkbaar was. Dus ik liet ze maar komen, de pa- ■tiënten. Er waren er genoeg. Op 300.000 mensen was ik de enige arts. Malaria, cholera, tuberculose, dysente rie met alle mogelijke ziekten zoch ten ze me op. En de meesten maakte ik ook inderdaad weer beter. Maar niet voor lang. Aan de ongezonde omstan digheden waarin de mensen leefden, veranderde niets. Na een tijdje had ie dereen zijn oude kwaal weer terug. En bovendien: het percentage van de be volking dat ik kon helpen was natuur lijk heel klein. Ik ging me afvragen waar ik nu toch in hemelsnaam mee bezig was. En uiteindelijk heb ik me bekeerd". CONGRES OVER MEDISCHE ONTWIKKELINGSSAMENWERKING IN AMSTERDAM De bekering van Lo Schroder vormt een van de discussiepunten op het congres „Gezondheid en politiek in ontwikkelings landen" dat volgende week zaterdag en zondag in Amsterdam wordt gehouden. Verpleegkundigen, artsen, cultureel antro pologen en tal van andere experts op het gebied van de medische ontwikkelingssa menwerking verdiepen zich daar in de vraag hoe gezondheidshulp aan de Derde Wereld moet worden ingericht om een zo hoog mogelijk rendement te bereiken. Lo Schroder: „Startpunt in Je denken moet niet de hulp zijn. maar de mens. Zijn ont- plooiïng hoort als doel te worden gezien van alle ontwikkelingssamenwerking, dus ook van de samenwerking In het medische vlak. Ontplooiing kun je beschouwen als een proces naar grotere onafhankelijk heid. En dat stimuleer je niet door zoveel mogelijk dokters, pillen en ziekenhuizen naar de Derde Wereld te sturen. Als je zo te werk gaat maak je de mensen alleen nog maar afhankelijker. Je moet ze leren zelf hun gezondheid te bewaken. Aanvaar ding van dat inzicht eist van de tropenart sen „oude stijl", zoals ik er een was, een echte „bekering". Een functie komt dan immers meer in de stimulerende en coör dinerende sfeer te liggen. Ze kunnen zich niet meer zo uitleven als grote blanke wel doener met alle leuke kanten die hieraan vastzitten". Missieziekenhuis Zelf heeft mevrouw Schröder van die leuke kanten ruim tien jaar lang genoten In haar Tanzaniaanse missieziekenhuis. Bij de on afhankelijkheid van het land in 1961 kreeg ze een functie als contactvrouwe tussen de kerken en de Tanzaniaanse overheid. Acht jaar geleden kwam ze terug naar Ne derland, volgde een studie sociale genees kunde en trad vervolgens als adviseur in dienst van het Centraal Bemiddelingsbu reau Medische Ontwikkelingsprojecten, CEBEMO. Vanonder een groot portret van president Nyerere: „Als je er naar streeft de mensen zelf verantwoordelijkheid te laten dragen voor hun gezondheid, kun je gezondheids zorg niet als een geïsoleerd beleidsterrein zien. Dan moet je daarbij ook onderwijs betrekken, economische en technische ontwikkeling. Wanneer een volk te weinig te eten heeft, kun je nog zo'n perfecte me dische hulpverlening op touw zetten, maar dan blijven de mensen ziek worden; een voudig omdat ze ondervoed zijn. Om de voedselproduktie op te voeren moet de technische kennis worden verbeterd. Dat lukt niet zonder onderwijs. En als je mala- riapillen uitdeelt, terwijl de mensen thuis hun potten met water niet leeg gooien zo dat daar voortdurend nieuwe malarialar ven kunnen broeden, schiet je ook weinig op. Je moet dus op alle fronten tegelijk een ontwikkeling op gang proberen te brengen. Daarvoor is nodig dat de mensen zelf voor het ontwikkelingsproces gemoti veerd raken en dat er zoveel mogelijk per sonen bij betrokken worden. De behoefte aan ontwikkeling moet uit de basis komen. Dat betekent dat de hulpgevers geduld moeten oefenen en dat de hulpontvangers zelf hun prioriteiten dienen vast te stellen. Waarbij zij het recht hebben fouten te ma ken". Het CEBEMO, met een door de Neder landse overheid gefourneerd jaarlijks bud get van ongeveer 100 miljoen gulden, is een zusterorganisatie van het Centraal Missie Commissariaat. Het houdt zich, an- het ziekenhuis een net van medische ba sis-voorzieningen vkomt. Er zijn twee Belgi sche artsen heen gegaan en die hebben, samen met verplegers uit het land zelf, contacten gelegd met alle veertig dorpjes in de omgeving. Er is gepraat en gepraat en uiteindelijk zijn In al die nederzettingen „dorpsgemeenschapswerkers" opgeleid, die wat elementaire gezondheidshandelin gen kunnen verrichten en een klein apo theekje beheren met vier of vijf medica menten. Daarmee zijn de bewoners uit het oogpunt van gezondheid veel beter gehol pen dan met uitbreiding van het zieken huis dat veel te ver weg ligt. Zo bewerk stellig je een zekere spreiding van de me dische kennis. Maar bovendien creëer je een basis voor ontwikkelingen op het ge bied van de hygiëne, de voeding, de eco nomie. Je kunt je voorstellen dat de bewo ners, eenmaal betrokken bij pillen en ge zondheid, geïnteresseerd raken In metho den om ziekte ook te voorkomen. Het voorstel kan worden gedaan waterputten te slaan om zodoende schoon drinkwater te verzekeren. Als dat gebeyrt en het blijkt enig effect te hebben, raakt men mis schien geïnteressseerd In de mogelijkheid om een rijker scala aan voedingsmiddelen te Cultiveren. Intussen Is de gezondheid op een wat hoger niveau gekomen, waardoor ook de menselijke energie beschikbaar komt om meer tijd in de landbouw te ste ken. Zo kan een samenhangend geheel van ontwikkelingssamenwerking op allerlei terrein ontstaan, waarbij verbetering van de gezondheid dan wel als aanzet heeft gefungeerd maar niet een doel in zich is gebleven". Ontwikkelingssamenwerking Deze geïntegreerde aanpak heeft volgens Lo Schröder bij Nederlandse organisaties tot nu toe meer Ingang gevonder waar ook elders. „Al zijn er ook I land nog velen die de voorkeur geve het schenken van grote ziekenhuiz sturen van dure artsen. Ook de onti lingslanden zelf stellen vaak nog pi kostbare, maar vrij zinloze statusp ten. M Op het congres in Amsterdam kome^J en vooral de politieke en econonT machtsstructuren in de wereld as orde, die maken dat de kloof tusse en rijk steeds maar groter wor< Schröder: „Als de mensen in de Wereldlanden straks echt in de gate gen dat ze door de rijke wereld v f uitgebuit, dan blijven ze natuurlijk duimen draaien. Dan wordt de hele d één grote heksenketel". Het onderwijs aan vluchtelingen uit Ethiopië en Soedan gaat voor zover de omstan digheden het toelaten gewoon door. Dit gevluchte Cambodjaanse meisje tracht in het in Thailand gelegen vluchtelingen kamp Sakaeo via foto's haar familieleden terug te vinden. Km, t V T - - Een Ethiopische moeder met kind In het kemp Jslslaksi in Somalié. Aandacht voor vluchtelingen dreigt te verminderen DEN HAAG Het lot van de vele hon derdduizenden vluchtelingen op deze we reld is de laatste jaren enigszins uit ons gezichtsveld verdwenen. Als oorzaak van de verminderde aandacht voor deze pro blematiek kan gewezen worden op de da lende economische conjunctuur In ons land, die bij een groeiend aantal mensen tot een zorgwekkende situatie heeft geleid. Toch ligt er het schrijnende gegeven dat het aantal vluchtelingen, met name In de Derde Wereldlanden, de afgelopen jaren sterk is toegenomen. De Stichting Vluchteling 1976 wil de pro blemen van deze mensen, die veelal het slachtoffer zijn geworden van politiek geweld, opnieuw onder de aandacht bren gen. Daarom houdt zij vanaf maandag a.s. tot en met volgende week zondag een Vluchtelingenweek. In deze week zullen ra dio en televisie aandacht vragen voor vluchtelingenprojecten In Azië, Somalië/ Soedan en Latijns Amerika. Door middel van de actieweek hoopt de Stichting Vluchteling te bereiken, dat de hulpverlening door particuliere hulporgani saties in de Derde Wereld onverminderd kan worden voortgezet. De Stichting Vluchteling stelt zich hierbij tot doel dat gedurende de Vluchtelingenweek tien mil joen gulden bijeengebracht moet worden. De Vluchtellngenactle Is in belangrijke mate een glro-actle, waarbij gironummer 999, Vluchtelingenhulp, Den Haag, een- Een bijkomstigheid is dat Giro 999 precies vijfentwintig jaar geleden, in november 1956, voor het eerst werd opengesteld, toen duizenden Hongaren hun land had den verlaten na de opstand die door Rus sische militairen bloedig werd onderdrukt. (Een terugblik op deze opstand en het neerslaan «rvan elders in Finale). In 1966 werd vanuit de tuin van Palels Soestdijk een Europese actie voor Tibe taanse vluchtelingen georganiseerd. Giro 999 was het centrale nummer voor de toen in Nederland gehouden huls-aan- huls-actie. In 1971 luidden de kerkklokken in Nederland toen miljoenen mensen naar India vluchtten, waarbij velen onderweg omkwamen. Enige maanden later keerden de overlevenden naar een bevrijd Bangla- desj terug. Via Giro 999 werd In die perio de 30 miljoen bijeengebracht. De gebeurtenissen van 1979 liggen nog vers in ons geheugen. Er kwam spontaan en via een televisie-oproep van de minis ter-president een bedrag van 47 miljoen bijeen voor bootvluchtelingen en vluchte lingen uit Cambodja. In 25 jaar kwam er 150 miljoen gulden bijeen voor hulp aan vluchtelingen. Het gi ronummer was steeds present, Indien er ergens op de wereld een drama plaatsvond. Giro 999 vervult ook nu nog een belangrijke rol. Lo Schröder. „Ook de ontwikkelingslanden zelf stellen vaak nog prijs op kostbare, maar vrij zin loze 8tatusprojecten". ders dan zijn nog uit het verleden stam mende naam aangeeft, met een breed scala aan ontwikkelingsprojecten bezig. Projecten die zoveel mogelijk volgens de door mevrouw Schröder geschetste opzet worden uitgevoerd. Haar verantwoordelijk heid is ze te beoordelen op hun medische merites. Daarvoor reist ze nog steeds de hele wereld af. Basisvoorzieningen „Volgende maand ga ik weer naar Mali. Een ziekenhuis daar, het enige binnen een straal van 200 kilometer, heeft een tijd ge leden een steunaanvraag bij ons ingediend om tot uitbreiding van de accommodatie te komen. Met zo'n project zijn we, op zichzelf genomen, dus niet zo blij. We heb ben dan ook gezegd: akkoord, maar onder voorwaarde dat er in de streek rondom Een gevlucht jongetje uit Cambodja houdt een zak it vast die hem werd verstrekt tijdens de voedseldistrtt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18