JERRY BROWN meest illustre Californische politicus „Ik ben een slachtoffer van de omstandigheden" Onze correspondent in Washington, Dick Toet, heeft in de afge lopen zomer een omvangrijke trip door de Verenigde Staten gemaakt. Hij bezocht achtentwintig staten en verbleef drie we ken in Caiifornië. In bijgaand artikel wijdt hij een beschouwing aan de politiek binnen deze Amerikaanse staat en schenkt in het bijzonder aandacht aan de gouverneur van Caiifornië, Jerry Brown, ondanks zijn betrekkelijke jeugd al een politieke vete raan, die nog alle tijd heeft een belangrijke rol te spelen in de landelijke Amerikaanse politiek. WASHINGTON De politiek in Caiifornië is zo kleurrijk als de staat zelf. Gouverneur Jerry Brown is de enige van de vijftig Amerikaanse gouverneurs, die internatio nale bekendheid heeft. Drieënveertig jaar oud. is hij al een politieke veteraan, die in de komende decennia nog een belangrijke rol in de Amerikaanse politiek kan spelen. In 1976 was hij een succesvolle Democra tische presidentskandidaat, maar trok zich terug, nadat hij Jimmy Carter in vier „pri- meries" (voorverkiezingen) had verslagen. In 1980 probeerde hij het nog eens, maar ditmaal wist hij geen aanhang-van beteke nis op de been te krijgen. Brown heeft nu al aangekondigd er in 1984 niet bij te zul len zijn, daarmee de race om de democra tische kandidatuur vrijwel zeker overlatend aan Edward Kennedy en Walter Mondale. Brown heeft nu zijn zinnen gezet op de se naatszetel van de republikein Hayakawa, waarover de Californische kiezers zich in 1982, aan het eind van Browns tweede ter mijn, zullen uitspreken. Hoewel Brown zelf zich daarover op dit tijdstip nog niet wenst uit te laten, mag worden aangenomen, dat hij erop rekent na eenzesjarige senaats periode, ook op nationaal niveau vol doende aan de weg te hebben getimmerd om in 1988 een succesvolle stormloop naar het Witte Huis te kunnen onderne men. Wat de timing betreft ligt hij dan precies gelijk met Ronald Reagan, zijn voorganger als hoogste politieke „baas" in Caiifornië, die ook zes jaar nodig had om vanuit Caii fornië het Witte Huis te bereiken. En als Brown wat langer zou willen wachten dan heeft hij in ieder geval zijn leeftijd mee. Volgend jaar is Brown nog altijd twintig jaar jonger dan ex-gouverneur Reagan in 1974 was. Uiteenlopend Dat men, sprekend over de Californische politiek, snel met zulk volstrekt uiteenlo pende figuren als Reagan en Brown op de proppen komt, is niet verwonderlijk. Het verleden van de staat is gekenmerkt door politiek opportunisme. Het gebruik van marihuana is er feitelijk legaal. Californiërs hebben zich echter ook in grote meerder heid uitgesproken voor de doodstraf. In tegenstelling tot de nationale trend bouw de Caiifornië een traditie op van econo misch conservatisme en een nogal pro gressieve koers op sociaal gebied. Ondanks het feit, dat de Democratische Partij in Caiifornië een veel grotere aan hang heeft dan de Republikeinse Partij werd Reagan in 1966 gekozen tot gouver neur. Dat was twee jaar na de eerste stu denten-opstanden in Berkeley en een jaar, nadat in een aantal zwarte wijken rellen waren uitgebroken. Reagan voerde zijn campagne voornamelijk op grond van de angst bij de grote middenklasse voor de militanter wordende protesten van studen ten en negers. Vier jaar later kon hij door de steeds feller wordende anti-Vietnambeweging op het zelfde thema voortborduren. De door De mocraten beheerste Californische volks vertegenwoordiging hield Reagan echter van een rigoureuze Conservatieve omme zwaai af. In 1974 bleek Caiifornië Reagan en de Republikeinse Partij meer dan beu. Jerry Brown, toen pas zesendertig, werd voornamelijk gekozen, omdat hij Demo craat was en de zoon van een gouverneur, die Caiifornië van 1959 tot 1967 in ieder geval op economisch gebied behoorlijk had geholpen. Nationale figuur Brown had weinig tijd nodig om tot een nationale figuur te worden. De rede, waar mee hij zijn ambt aanvaardde, duurde maar acht minuten. In plaats van zijn nieu we positie te vieren met grote partijen, ging hij op de avond van zijn inwijding met enkele vrienden naar een Chinees restau rant. Hij weigerde te gaan wonen in de protsérige gouverneurswoning, die de Reagans raison van een miljoen dollar Een handicap voor Brown, zeker als hij gaat meespelen in de landelijke politiek, is het feit, dat hij nog vrijgezel is. Van tijd tot tijd zijn er geruchten over een huwelijk, zoals twee jaar geleden, toen Brown werd gesignaleerd in gezelschap van de zange res Linda Ronstadt. hadden gebouwd en huurde een eenvou dig flatje. De bij het ambt horende limousi ne en het gouvernementele vliegtuig wer den door Brown verkocht. Bovendien slaagde Brown er in recordtem po in de door Reagan achtergelaten finan.- ciële warboel recht te zetten en een fors tekort om te buigen in een overschot. Browns populariteit steeg ondanks zijn weinig modieuze standpunten tegen de doodstraf en kernenergie tot grote hoogte. Toen hij ir\ 1976 Carter in vier voorverkiezingen versloeg, alvorens zich in het belang van de eenheid binnen de De mocratische Partij terug te trekken, leek Browns opmars naar het Witte Huis slechts een kwestie van tijd. Gezien zijn leeftijd was er tijd genoeg. Problemen In de zomer van 1978 begonnen er echter problemen voor Brown te rijzen. Een anti- belastingbeweging, gericht op het meer dan halveren van de onroerend-goedbe- lasting in Caiifornië, groeide als kool. Brown verzette zich fel tegen de beweging, maar nadat de verlaging in een referen dum met grote meerderheid was aan vaard, reageerde Brown alsof hij het voor stel zo ongeveer zelf had bedacht. „Brown for president", zo was het in 1979, maar het streven van Brown bleek toen niet serieus. Wellicht komt de letk in 1988, wanneer Brown een periode van zes jaar in de Senaat achter de rug heeft-mits hij daarin volgend jaar wordt (n'jij nog geleverd moest worden, dan gebeur- Jaar wel enige kans maakt in de toch al nige Republikeinen, die zich de dat op de verkiezingsdag. Brown vocht moeilijke race om een senaatszetel, die nu vroeg stadium fel tegen de oorlo terug en won zijn herverkiezing met een in Republikeinse-handen is. Mocht Brown nam uitsprak. Hij overwoog in grotere marge dan zijn voorgangers ooit hadden gepresteerd. Tij gekeerd die zetel verwerven, dan zou Caiifornië, over te stappen naar de Dem geheel in strijd met de gewoonte in de se- Partij. McCloskey loopt inmiddel naat, vertegenwoordigd worden door twee danig in de pas, dat veel Repub hem de beste kandidaat zien. De staat echter ook, dat zijn „verte nogal progressieve senatoren. De andere Californische zetel wordt namelijk bezet Maar het tij keerde zich tegen hem. Zijn fi- door Alan Cranston, een van de weinige nancieel-economische opvattingen liepen meer liberale Democraten die vorig jaar nog wel aardig parallel met de nieuwe niet onder de Republikeinse stoomwals Conservatieve beweging, maar op sociaal werd verpletterd. Cranstons zetel komt gebied alsmede door zijn stellingname pas In 1986 weer „onder de hamer", tegen kernenergie en zijn steun aan mi- De Republikeinen maken duidelijk grote Angeles, is een van de meest lieu-actlegroepen, werd hij in toenemende kans hun zetel te behouden, maar dan die- staande zwarte politici in de mate het mikpunt van bijtende rechtse nen ze eerst wel hun eigen problemen op spot. „Gouverneur Manestraal", werd zijn te lossen. De zetel wordt bezet door sena- tor Hayakawa (75), een intellectueel, die in de verkiezingsstrijd ernstige spelen. Er zijn nog twee andere Californ tici van meer dan plaatselijk een, Tom Bradley, burgemeeste Het referendum werd het beginpunt voor Conservatieve acties in andere staten en gaf de opkomende Conservatieve bewe ging de eerste grote zege. De overtuiging groeide, dat belastingen fors konden wor den besnoeid zonder al te grote offers in de dienstverlening. Feit is echter, dat Brown de al flinke reserve op de staatsba- lans met vooruitziende blik nog verder had laten uitdijen. De belastingverlaging kon daardoor verrassend soepel worden opge vangen. Bovendien, zo gaven ook tegenstanders van het voorstel toe, was de onroerend- goedbelasting in Caiifornië zó hoog gewor den, dat vele huizenbezitters in grote fi nanciële problemen waren gekomen. Voor Brown bleef echter voornamelijk het ver wijt, dat hij een „politieke draaikont" zou zijn, onberekenbaar en slechts uit op per soonlijke successen. „Ik voer alleen maar de volkswil uit en probeer daar de positie ve kanten van te benadrukken", zo ver klaarde Brown zijn ommezwaai. „Proposition 13", zoals het voorstel werd genoemd, sloeg niettemin een flinke bres In Browns populariteit. Vlak voor de ver kiezingen in 1978 lag Brown in de opinie peilingen zelfs vier procent achter op zijn Republikeinse rivaal. Maar indien al het bewijs van Browns politieke kwaliteiten bijnaam in Conservatieve kringen. Trouwens, ook binnen zijn eigen meer pas op zeventigjarige leeftijd vanuit de naar rechts hellende Democratische Partij universitaire wereld in de senaat terecht- begon de sympathie, of liever bewonde- kwam. Hayakawa mag dan een duidelijk ring voor Brown ernstig te tanen. Zijn mis- conservatief man zijn, hij pleegt de partij- lukte poging om zich ook in 1980 in de De- discipline op gezette tijden met liberale mocratische race voor de presidentskandi- uitschieters te doorbreken, datuur te wagen, deed hem voorlopjg van Tegenstanders beweren, dat hij als hij het nationale politieke toneel verdwijnen. al aanwezig is menigmaal stemt zonder In zijn eigen staèt zit Brown inmiddels ook het geringste benul te hebben waarom het weer tot over zijn oren in de problemen. In gaat. In elk geval is de man ook bij de Re- juni van dit jaar dook in een van de rijke publikeinen in Caiifornië niet bijster popu- fruitgebieden van Caiifornië dei Middel- lair. Hoewel de arme Hayakawa nog niet landse Zeevlieg op. Het insect, hier aange- eens heeft beslist, of hij al dan niet voor duid als „medfly", kan een ramp beteke- herverkiezing in aanmerking wil komen, nen voor de Californische fruitindustrie. De wordt er onder zijn partijgenoten in Cali- plaag die zich al eerder aandiende, leek fornië al hevig getwist over zijn opvolging, vorig jaar onder controle. Toen zij opnieuw werd gesignaleerd veroorzaakte dat regel- Gold water ir rechte paniek. Vanuit de fruitindustrie J werd onmiddellijk het bespuiten vanuit de Een van de kandidaten is Barry Goldwater lucht van alle verdachte gebieden geëist, jr-. zoon van de oude Goldwater, die Re- maar Brown ging daar tot opluchting van publikeins presidentskandidaat in 1964 en een aanzienlijke groep verontruste burgers senator van Arizona was. De jonge Gold- niet op in. Draaitol.. water heeft zijn naam mee. want pa ligt, na zijn zware nederlaag tegen Lyndon John son in 1964, allang weer midden in bed bij de Republikeinen. Nogal wat Republikei- Later ging hij toch door de knieën, onder nen fluisteren echter, dat dit zo ongeveer meer omdat de regering in Washington het enige positieve is wat ze over Barry jr. had gedreigd al het Californische fruit in kunnen zeggen.' Hij wordt onder meer be- quarantaine te plaatsen. Het bespuiten stempeld als „saai, weinig flexibel en te met malathion van enorme oppervlakten, conservatief". waarvan sommige delen dicht bevolkt, Ie- De Republikeinen hebben wel een betere verde hem de woede op van zijn milieu- kandidaat, Pete McCloskey, die Caiifornië vrienden en deed de toorn van de fruitte- thans in het Huis van Afgevaardigden ver- Iers („te weinig, te laat") niet afnemen, tegenwoordigt, maar aan hem kleëft weer „Zie je wel: gouverneur .draaitol", riepen een ander bezwaar. Hij behoort tot een zijn tegenstanders in koor. met uitsterven bedreigde groep van Ame- Brown is opnieuw flink gezakt in de popu- rikaanse politici: gematigde Republikeinen, lariteitspeilingen en zelfs zijn trouwe aan- McCloskey, die als marine-officier diende hangers vragen zich af of Brown volgend in Korea en Vietnam, was een van de wei- Staten. Hij maakt een goede ka jaar de eerste zwarte gouverneul fornië te worden. De ander, Toi was bekend als een van de bel leiders van de anti-Vietnambev als echtgenoot van actrice Jai fer maar begint nu ook aandacht tyja vanwege zijn politieke activrteite ro, jaren geleden richtte hij de „Cai^c| Economie Democracy" (CED) tiegroep, die onder meer een soij,^ ratieve bedrijfsstructuur bepleit.| Rijk en links Onbespied en dus onbeschimp media, die Tom en Jane onver: schilderen als rijke, linkse heeft Hayden vooral in Caiifornië ke basis gelegd. Hoewel hij g 9r' Brown meestal steunt en zijn zich vooral richten op het verwf invloed binnen de bestuursorgaiv® Democratische Partij, menen VJ dat Hayden meer pijlen op zijn b n In elk geval acht men, bij de hfen niekerige ontwikkeling binnen i cratische Partij de tijd niet ver^ er door de Democraten ernst# gehouden zal moeten worden i u dens CED. 1 Gouverneur Jerry Brown blijft ecflK lopig de meest illustere van delOE sche politici. Hoewel hij, bij a) c problemen, nóg twee in de Anjre politiek ernstige handicaps te Oij. heeft hij is vrijgezel en heeft! voor Amerikanen herkenbare Pr' lijkt zijn rol in de nationale polit«(b( lange na niet uitgespeeld. Ook ien de senaat volgend jaar niet zou)er Zelf zei Brown onlangs in een tv 0 „Berichten over mijn dood zijn $L dreven". J,. VERDACHTE ATLANTA: NEW YORK Als in Amerika ie mand wordt verdacht van moord, is vaak door de media al vonnis gewe zen, voordat het eigenlijke proces begint. Het geval van de massa moorden in Atlanta vormt hierop ze ker geen uitzondering. Er is zoveel informatie uitgelekt, er zijn zoveel beschuldigingen geuit en zoveel rod delverhalen gepubliceerd, dat Wayne Bertram Williams, de drieëntwintig jaar oude free-lance fotograaf en ta lentenjager, die wordt beschuldigd van de moord op twee van de ach tentwintig zwarte jongeren, die dood in Atlanta zijn aangetroffen, een for meel verzoek heeft ingediend om zijn zaak te seponeren, omdat een eerlijk proces niet meer mogelijk is. Als dit drieënveertigste verzoek van Wil liams wordt afgewezen en de kans daarop is groot dan zal het proces waarschijnlijk eind januari beginnen, ruim zes maanden, nadat hij werd gearresteerd en in een cel van de staatsgevangenis Ful ton County in Georgia werd opgesloten. Besphuldigingen, dat Williams een homo- sexuele verhouding had met de twee jonge mannen, die hij volgens de aanklacht heeft vermoord en dat hij meer af weet van de andere jonge slachtoffers, zijn in alle Ame rikaanse kranten uitgebreid uit de doeken gedaan. Verder is het in zijn nadeel en radio, televisie en kranten kunnen er niet genoeg van krijgen dat te benadrukken dat er aan de reeks moorden in Atlanta blijkbaar een einde kwam met zijn arresta tie. Tegenaanval Bezorgd over deze schadelijke publiciteit drong Williams er niet alleen op aan om de zaak tegen hem te seponeren, maar zette hij ook de tegenaanval in met een zorgvul dig opgezet antwoord op de meeste aan tijgingen in de pers. Zijn geslepen advoca te, Mary Welcome, slaagde erin een ver slaggever de gevangenis binnen te smok kelen voor een interview, dat inmiddels is gepubliceerd In het blad „US". Williams schildert daarin zichzelf af als een onschuldig slachtoffer van de omstandig heden, gevangen genomen als gevolg van de enorme nationale druk, die werd uitge oefend om de massamoordenaar te pak ken, nadat zowel de federale overheid als de staat Georgia een grote hoeveelheid geld in het onderzoek hadden gestoken. Toen hem werd gevraagd waarom de moorden na zijn arrestatie waren opge houden, antwoordde Williams: „Is dat wel zeker? Er worden in Atlanta nog steeds mensen vermist. Ik denk, dat ze, nu ik hier zit, hebben besloten om de publiciteit wat in te perken, zolang de aandacht van het publiek op één persoon is gericht." Had hij iets te maken met de twee jonge mannen die hij vermoord zou hebben? „Ik ken ze niet eens". Had hij een van de an dere slachtoffers gekend? „Nee, nooit".. Was hij homofiel? „Nee, al zoveel mensen hebben me" dat gevraagd. Nee". Williams liet zich ook zeer kritisch uit over de ondervragingsmethode, die de politie gebruikte om hem tot een bekentenis te dwingen. „Tijdens het verhoor werd me verteld, dat mijn ouders hadden bekend, dat ik met deze zaak iets te maken had en dat zij de zwarte kinderen gezien hadden. Dat was helemaal niet waar". Niet schuldig Op de vraag waarom hij dacht, dat de offi cier van justitie niet om de doodstraf vroeg, antwoordde Williams: „Om de een voudige reden, dat ze weten dat ik niet schuldig ben. Ze moeten hun gezicht red den". De kritiek op het onderzoek en vérhoor is Williams door de politie van Atlanta zeker niet in dank afgenomen, maar hij heeft zijn punt gescoord en gereageerd op alle be langrijke beschuldigingen die door de me dia tegen hem zijn geuit. Van zijn kritiek op het politiëel onderzoek politie lijkt eveneens een groot deel ge rechtvaardigd. Men neemt nu aan, dat minder dan twintig van de achtentwintig moorden door dezelfde moordenaar zijn gepleegd. Wat er derhalve ook over Wil liams wordt besl.st, de politie heeft nog steeds niet alle zaken opgelost. Als Williams niet schuldig wordt bevonden, dan moet het onderzoek opnieuw begin nen. Op de vraag wat er volgens hem dan met hem zou gebeuren, antwoordde Wil liams: „Laten we het er maar op houden, dat ik niet bang ben voor mijn leven. Ik zal echt niet paranoïde worden, want je gaat, als het je tijd is".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16