H!1 vrijheid hongaren na twee weken neer- gewalst figuur uit de Hongaarse opstand, kolonel Pal Maleter. (Tweede igaarse opstand is hoe ij het ook klinkt in Polen nen. Daar was op 21 oktober Tfladislaw Gomulka, de zojuist Ie politieke gevangene, tot j secretaris van de Poolse "inistische partij gekozen. Na- aanfle Sovjetrussische leider jerljtsjov een dramatische ont- dg met de nieuwe Poolse ster- had gehad kregen de al naar Sovjetrussische giijji het consigne naar hun basis keren. Voor Polen was het ij' n geweken. Voor de Hongaren en. het pas. eld» icglktober heerst er in heel Hongarije ift (fig over de afgewende Poolse cri- ,en name aan de universiteit van Boe- d0wordt de Poolse overwinning ge usje studenten van de technische 1a- ho ejiaken van de gelegenheid gebruik ,ea]en eisen te formuleren. Zij wensen eirfieer de terugkeer van Imre Nagy, ianjgaarse Gomulka, van hem ver- 5 ze een democratisering van het -acfvig Stalinistische Hongaarse re- of of jende dag, 23 oktober, trekken jenden studenten langs de stand ard van Hongaarse en Poolse vrij- den die in Boedapest te kust en te b/aiiwez/g zijn. De aangroeiende stoet het enorme standbeeld van Sta- rchi«ebeurtenissen in Polen werken op en fete zó aanstekelijk, dat enkele fen Hongaren, onder het gejuich duizenden, Stalin van zijn sokkel ie man die al ruim drie jaar gele- aarlverleden lijkt nu eindelijk ook uit b te verdwijnen. el fjs houdt Ernó Gerö, die drie lakosi is opgevolgd als eerste Se van de partij, een toespraak, die olie op het vuur. Het aantal de- les neemt in elk geval toe en de gehate geheime politie, opent iaar het vuur op de demonstran- MinCISZenty het garnizoen van de Killan-ka- edapest is dat het sein om zich aan de zijde van degenen die istandelingen zullen zijn. De wa ken Lampart en Danubia zetten ;en open voor de demonstranten. nlst geworden. Zij vinden In de Hongaarse hoofdstad gemakkelijk een zondebok: Ernö Gerö. Hij wordt vervangen door Ja nos Kadar, wiens verminkte handen getui genis zijn van de Stalinistische kwellingen, die hij onder Rakosi had moeten onder gaan. Kadar verklaart onmiddellijk na zijn benoeming dat de Sovjet-Unie en Honga rije zo spoedig mogelijk „over twistpun ten" zullen onderhandelen. Nagy zegt, dat „een groot aantal arbeiders te goeder trouw de contra-revolutie ondersteunen". Vrijheid geroken Er wordt inmiddels in heel Hongarije niet meer gewerkt. Overal schieten arbeiders raden als paddestoelen uit de grond. Ge durende de volgende dagen maakt een al gemene verwarring, maar ook een merk waardig optimisme zich van de Hongaren meester. De nieuwe regering neemt de meeste van de door de studenten gestelde eisen in haar program op. De nog steeds communistische pers schrijft over een „nationale en democratische beweging". Het blijkt echter mosterd na de maaltijd. De arbeidersraden en revolutionaire comi- té's hebben de vrijheid geroken en eisen, dat alle Stalinisten, met name de leden van de AVO, bestraft worden en dat Hon garije zich terugtrekt uit het Warschau pact. En natuurlijk moeten er vrije verkie zingen komen. Het onwaarschijnlijke lijkt toch te kunnen gebeuren. Wat begonnen is als een stu dentendemonstratie en tenslotte volks woede werd, lijkt uit te lopen op een be vrijding uit de Sovjetrussische greep. In elk geval druipen de Russische troepen af. Zij trekken zich terug uit de Hongaarse hoofdstad en gaan naar de Hongaars-Rus sische grens. Er begint een vervolging van de gehate AVO-agenten en, waarschijnlijk mede onder de indruk daarvan, verklaren Janos Kadar en Imre Nagy op de avond van de 30ste oktober, dat het éénpar- tijsysteem zal worden afgeschaft en dat Hongarije in de toekomst weer zal worden geregeerd door een coalitie van commu nisten en niet-communisten. Itad ale comité van de partij verga- ile nacht, terwijl Boedapest lang- i een frontstad wordt. Imre 'dt inderdaad „teruggehaald" als laar tegelijkertijd vraagt de par iskou om in Hongarije de orde te irstellen. tend van de 24ste oktober wordt jstoestand afgekondigd, maar iy belooft 's middags amnestie itandelingen die hun wapens in- in tevens doet hij toezeggingen ikklng tot „een systematische de- iring van het politieke en econo- fimaat". lijkt het echter al te laat. De op- 'dt van iiur tot uur omvangrijker it weldra het hele land. De Sov- :he bezettingstroepe kunnen el- op de steun van de AVO reke- longaarse leger en de niet-poli- tie hebben zich al vrijwel overal Ijde van de opstandelingen ge- Wat in Polen werd gevreesd Hongarije werkelijkheid: een heel it op tegen een onmenselijk re llen! door een buitenlandse mogend- ;iersPgelegd. inis oktober arriveren twee vooraan- van het Sovjetrussische po- volllchail Soeslov en Anastas Mikoy- v>edapest. Zelf zijn zij, nog maar andien, van de ene dag op de ande- Hedruk van Chroesjtsjov, anti-Stali- rdee n 15 In Hongarije zelf kan niemand zijn oren ge loven, ook niet kardinaal Mindszenty, die in 1949 in een showproces tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld en die op deze zelfde 30ste oktober zijn vrijheid herkrijgt. In tegenstelling tot zijn zojuist vrijgelaten Poolse collega Wyszynski die het nieuwe regiem onder leiding van Gomulka onmiddellijk steunt levert kar dinaal Mindszenty al direct problemen op. In elk geval kan men uit een zeer ongeluk kige uitlating van hem opmaken, dat de Hongaarse katholieke kerk de terugvorde ring van de zeer vele in beslag genomen bezittingen bovenaan het verlanglijstje heeft staan. Het duo Kadar-Nagy krijgt het daardoor niet gemakkelijker. Foto rechts: Een brandstapel van boeken van de communistische groten en ande re marxistische lectuur. Het vuur zou snel worden gedoofd. De voorlaatste "oktoberdag eindig met een officiële Sovjetrussische verklaring die in heel Hongarije grote opluchting brengt, al had men beter kunnen weten. Want de re geringsverklaring uit Moskou vermeldde wel „de volledige gelijke rechten van so cialistische staten" en „de nlet-inmenging in de interne aangelegenheden van andere landen", maar in werkelijkheid had het slechte nieuws uit Hongarije Chroesjtsjov al tot voorbereidingen voor een tegenaan val verleid. Voor Chroesjtsjov stond het vast. dat er sprake was van een contra-re volutie en vanuit zijn Kremlin-vlsie had hij daarin eigenlijk ook wel gelijk. Op een en twee november wordt de teer ling geworpen. Het hoogste orgaan van de Hongaarse communistische partij doet op de eerste novemberdag een aanbeveling aan de regering om het Warschaupact te verlaten. Ook Janos Kadar, die behalve partijleider tevens minister van staat is, onderschrijft deze aanbeveling. Hij is er Ook in Nederland zorgde de Hongaarse opstand voor krachtige emoties. Duizenden verzamelden zich, toen de strijd in Hongarije op zijn felst was, op de Haagse Prinse gracht, waar diverse dagbladen hun domicilie hadden, onder meer het dagblad „De Waarheid", waarvan de ruiten het zwaar te verduren kregen. k< BOEDAPEST Een bruisende stad is Boedapest 1981. Bezoekers uit naburige Oostbloklanden wanen zich in het westen: volle etalages, een ruim assortiment, geen rijen voor de winkels en het belangrijkste van al les, de voor Oost-Europa zo ken merkende „grauwsluier" ontbreekt in de Hongaarse hoofdstad, blijkt trouwens in heel Hongarije verdwe nen te zijn. Ook de bezoeker uit het westen moet het toegeven: het gaat de Hongaren naar den vleze, ook al zijn nog niet alle beloften ingelost. In geen enkel ander communistisch land heeft de leiding de economie de afgelopen twintig jaar zó op zijn kop durven zetten als in Hongarije. In het begin werd het spottend „Goulash-communlsme" ge noemd, maar het had succes. Het door de tragedie van 1956 verscheurde Hongarije kwam weer tot rust en vervolgens tot sta biliteit. Men volgde het eenvoudige recept van de dorpsdokter: wie genoeg te eten heeft, komt niet op slechte gedachten. In Honga rije vertaalde men dit door veel geld en nog meer energie in de landbouw te stop pen. De gevolgen van deze politiek kan men aflezen aan de successen van nu. In Hongarije zelf is de landbouw de best lo pende economische sector, die met een grote export ook heel wat deviezen in het laatje brengt en in de Oosteuropese eco nomische gemeenschap, Comecon, is de Hongaarse landbouw iets om jaloers op te zijn. Toen de basis van brood, goulash en een glas wijn gelegd was, begon de Hongaarse communistische partij met de hervorming van de Industrie. Het centralisme en de bureaucratie werden natuurlijk niet afge schaft, maar de Hongaren hebben het aangedurfd binnen de grenzen van de mo gelijkheden te experimenteren en hier en zelfs bij wanneer Imre Nagy deze aanbeve ling meedeelt aan de Sovjetrussische am bassadeur Andropov, die later hoofd van de Sovjetrussische geheime politie KGB zou worden. Later op de avond waar schuwt Kadar in een radiotoespraak welis waar nog voor het gevaar af te glijden naar de contra-revolutie, maar ook dan juicht hij nog over „de heldhaftige opstand van het Hongaarse volk". Kadar verdwijnt Vervolgens verdwijnt Kadar als een schim in de nacht. Uit reconstructies van de roe rige Hongaarse novemberdagen in 1956 is gebleken, dat hij zich samen met Ferenc Munnich, de voormalige Hongaarse am bassadeur in Moskou, bij de Sovjetrussi sche ambassade in Boedapest heeft ge meld. Daar verbleven toen opnieuw Soes lov en Mokoyan die verbijsterd de gebeur tenissen van de afgelopen dagen hadden waargenomen. Terwijl Kadar en Munnich onder Sovjet russische bescherming naar de Oekraïne werden gebracht, pleegt Chroesjtsjov blik semsnel overleg met de bondgenoten. Be halve de Polen zijn allen het er over eens, dat er in Hongarije moet worden ingegre pen. Chroesjtsjov schijnt ook contact gehad te hebben met de Joegoslavische president Tito. D,e Sovjetrussische partijleider had een bezoek gebracht aan Tito's vakantie verblijf op het eiland Brloni en hij was on der de indruk geraakt van Tito's scherp zinnige visie op internationale politieke problemen. Tito zou Chroesjtsjov hebben afgeraden de Hongaarse kwestie met tanks op te lossen. Tito stond een oplos sing voor in de vorm van een nieuwe rege ring onder leiding van Kadar. In elk geval keert Kadar, vergezeld van een zestal andere partijleden, die met Imre Nagy gebroken hadden, op 3 november terug naar Hongarije. In het noordoostelijk gelegen plaatsje Szolnok installeert hij een „revolutionaire regering van arbeiders en daar heeft men toch het strenge ideologi sche pad durven verlaten. Dankzij Kadar In feite is het allemaal te danken aan Ja nos Kadar, de man die al een kwart eeuw de Hongaarse communistische partij leidt en die door zijn vele aanhangers als een politiek natuurtalent wordt geprezen. Nauwelijks vijf jaar na de Hongaarse tra gedie, toen de communisten in Hongarije nog allesbehalve populair waren, lanceer de Kadar de leuze: „Wie niet tegen ons is, is voor ons". De meeste Hongaren hebben de toen door Kadar uitgestoken hand ge grepen. En nu, twintig.jaar later, moet men constateren, dat Janos Kadar een kunst stuk heeft volbracht, dat door geen com munistische leider in Oost-Europa ooit is geëvenaard. Want in 1956, toen de Sovjet russische tanks Hongarije platwalsten, gold Janos Kadar als een Quisling, een marionet van Moskou. Momenteel is hij de onomstreden vader des vaderlands en boeren". Een gedenkplaat, waarop dit his torische feit wordt vermeld, siert sinds en kele Jaren het gemeentehuis van Szolnok, waar de nieuwe regeringsleider zijn intrek •nam. Nog voordat op vier november de zon is opgegaan komen In Boedapest achterge bleven Sovjetrussische militairen in actie. Tegelijkertijd melden radioberichten, dat Sovjetrussische tanks massaal de Rus- sisch-Hongaarse grens overschrijden. Imre Nagy verklaart, dat het de Russen er kennelijk om gaat de wettige regering om ver te werpen. Hoezeer hij gelijk heeft blijkt uit een daarop volgende verklaring van Ferenc Munnich, dat de nieuwe „rege ring van arbeiders en boeren" onder lei ding van Janos Kadar de hulp van Sovjet russische troepen heeft ingeroepen. De Russen waren echter al In het land, voor dat de Hongaren wisten, dat zich naast de regering van Imre Nagy nog een andere regering had aangediend. Drie dagen lang duren de gevechten. Dan is „de contra-revolutie neergeslagen" en is de regering van Imre Nagy van het to neel verdwenen. Op 7 november, om twee uur 's middags, legt de nieuwe regering van Janos Kadar en zijn zes medestanders de eed af in het parlement. Kort tevoren had het Hongaarse volk na moedige te genstand zijn uitzichtloze verdediging te gen het Sovjetrussische geweld opgege ven. Het fot van Imre Nagy en zijn medestan ders was bijzonder triest. Op de ochtend van de vierde november deed hij een be roep op de Verenigde Naties om Honga- rije's neutraliteit te beschermen. Vervol gens zocht hij zijn toevlucht in de Joego slavische ambassade in Boedapest. Bijna drie weken later verliet hij zijn asiel, nadat de Joegoslavische regering de verzekering had afgedwongen, dat hij ongemoeid gela ten zou worden. Imre Nagy werd echter toch gevangen genomen, eerst naar Roe menië afgevoerd en vervolgens in de zo mer van 1958 na een geheim proces we gens hoogverraad geëxecuteerd. zelfs zijn tegenstanders hebben diep re&> peet yoor hem. Hongarije kent dan ook geen oppositie van intellectuelen, zoals bijvoorbeeld Tsjechoslowakije en de DDR. Dat ligt niet zozeer aan de effectiviteit van de geheime politie die In Hongarije een veel minder belangrijke rol speelt dan elders In Oost- Europa als wel aan het feit, dat Janos Kadar een tamelijk grote mate van vrijheid toestaat. Hij schijnt zelf veel plezier te be leven aan politieke grappen waarin hij een komische hoofdrol speelt. Hoge prijs Natuurlijk hebben de Hongaren voor hun welvaart en hun betrekkelijke vrijheid een hoge prijs moeten betalen. Janos Kadar is tot het uiterste trouw aan het Oosteurope se bondgenootschap en hij permitteert zich geen afwijkingen op het gebied van de buitenlandse politiek, zoals zijn Roe meense buurman Ceausescu doet. Na het debacle van vijfentwintig Jaar geleden lij Hongarije zelf verging het aanvankelijk niet beter. De Verenigde Naties probeer den zich inderdaad met dit land te be moeien, maar Engeland en Frankrijk, twee belangrijke leden van de Veiligheidsraad, hadden boter op het hoofd vanwege hun gewapende interventie in Egypte tijdens de Suez-crisis. Een persoonlijke bood schap van de Amerikaanse president Ei senhower aan de Sovjetrussische regering, waarin hij vroeg om de Sovjetrussische troepen uit Hongarije terug te trekken, werd nauwelijks beantwoord. En toen op vijf november de assemblee van de Vere nigde Naties secretaris-generaal Dag Ha- marsjöld verzocht waarnemers naar Hon garije te sturen, ontzegde Janos Kader een ieder het recht om zich met zijn land be zig te houden. Platgewalst De Hongaarse opstand was door Sovjet russische tanks platgewalst. Er waren dui zenden doden gevallen; aan de kant van de gehate AVO, maar ook en vooral aan de kant van de revolutionairen, die ten on rechte contra-revolutionairen genoemd werden. De Sovjet-Unie had haar grenzen aan heel de wereld duidelijk gemaakt. Tweehonderdduizend Hongaren wisten nog juist op tijd naar het westen te ontko men. Toen werden de grenzen hermetisch gesloten. En daarmee viel er een duister nis over Hongarije en heel Oost-Europa, die jaren lang zou aanhouden. Alleen Hon garije zelf slaagde er in, na zijn wonden gelikt te hebben, ongemerkt een soort nieuwe dageraad te beleven, al blijft het ook daar nog het ochtendgloren van een dag met regenbuien. LEO VAN VLIJMEN Bovenstaande historische terugblik Is voornamelijk ontleend aan het ooggetuige- verslag van de Franse Journalist Thomas Schreiber, die tijdens het Hongaarse dra ma In Boedapest verbleef en ook nadien veel over Hongarije heeft gepubliceerd. ken de meeste Hongaren dit echter verre weg het minste van twee kwaden te vin den. De opstand van 1956 wordt ook In Honga rije herdacht en de Hongaarse communis tische partij grijpt natuurlijk deze gelegen heid aan om een ideologisch offensief te beginnen. De media geven slechts de offi ciële versie van hetgeen in de laatste okto ber- en eerste novemberdagen van 1956 In Hongarije Is geschied. Het trefwoord daarbij is uiteraard „contra-revolutie". Maar het is de eerste keer sinds 1956, dat de verjaardag van de Hongaarse opstand niet wordt verzwegen. Terwijl in Tsjecho slowakije het verleden van 1968 nog steeds een groot taboe is, geldt In Honga rije nu officiöel: de jeugd heeft er recht op te weten wat er in 1956 is gebeurd. Ook daarmee lopen de Hongaren stilletjes, maar vastberaden uit de Oosteuropese pas. LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15