Accijns on drank link omhoog „Doorwrocht werkstuk" van informateurs STAKING BRITISH LEYLAND ONAFWENDBAAR Omvangrijke drankdiefstal opgelost RECHTSE NICARAGUANEN KAPEN VLIEGTUIG r NDERE BELASTINGMAATREGELEN VOLGEN NOG mmÊSÊmÊmmÊÊKÊtmmmmKÊÊÊÊamÊm(WÊiÊmmËmMMm\\ïmmmimf kpitein Russische derzeeër wil ^bt van boord 5 ft f- „GEEN KWESTIE VAN ALLEEN CIJFERS" 14,50 per gram Herfstaanbieding Vrijdag 30 oktober 1981,72e jaargang nq. 22105 J Uitgave Westerpen;, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden. Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse numroere 0,70. Er wordt vanavond niet ge praat met de minister-presi dent, zodat op Ned. I „Heiligen in de veiling" en „China roe ping" tien minuten eerder be ginnen, resp. om 21.55 en 22.20. uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Charlie's Angels" en om 20.27 uur „Het kinderfeestje". Veel bewolking en morgen af en toe regen. Minimumtempe ratuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur circa 12 graden. Tot vrij krachtig toe nemende westenwind. Morgen zon op 7.32, onder 17.14 uur. Schev. hoogw.: 4.45 en 17.03 uur. Laag: 0.37 en 12.46 uur. kse winkelier doodgeschoten ^[AAG Op de Hoefkade in Den Haag is gisteravond zeven de 42-jarige Turkse winkelier Yasin Akbulut in ^ensmiddelenzaak neergeschoten. De daders waren twee ■gekleurde mannen, die na de moordaanslag snel verdwe- W rer het motief en de identiteit van de daders tast de poli- in het duister. was op het moment van de aanslag met enkele familie zijn levensmiddelenzaak aanwezig. In het door twee afgesloten portaaltje tussen de straat en de winkel vond ]fen plaats. De in zijn borst getroffen man overleed op ar het Westeinde Ziekenhuis. De politie heeft op de in de moord één patroonhuls gevonden, waaruit afgeleid it slechts één schot is gelost. Akbulut verbleef sedert vijftien jaar in ons land. Hij vrouw en zes kinderen achter. Omdat vermoed wordt aders zich al geruime tijd voor de schietpartij in de om- van de winkel hebben opgehouden, verzoekt de politie Ie getuigen zich met haar in verbinding te stellen: tele- 1911. Benzine 2 ct goedkoper DEN HAAG De benzi- neprijzen gaan op 1 novem ber met twee cent per liter omlaag. Een liter super gaat daarmee ƒ1,808 kos ten, een liter normale ben zine ƒ1,742. De prijsdaling is een gevolg van de prij sontwikkelingen op de vrije markt en van de dol larkoers. Naast de prijsver laging voor benzine gaat ook de prijs van dieselolie en petroleum omlaag met 2,4 cent per liter, de prijs van huisbrandolie met twee cent per liter en de prijs van LPG met 0,7 cent. OPEC-akkoord kost Nederland half miljard ROTTERDAM Het OPEC-be- sluit een vaste olieprijs van 34 dollar per vat (van 159 liter) in te voeren, kost Nederland ongeveer een half miljard gulden per jaar. Dit heeft volgens het ministerie van economische zaken te maken met de relatief hoge importen (on geveer 35 procent van het totaal) uit Saoedi-Arabië. In het kader van de OPEC-maatregel verhogen de Saoedi's hun olieprijs van 32 naar 34 dollar. Volgens het minis terie zal Nederland nauwelijks kunnen profiteren van de prijs verlaging van olie uit de dure lan den Nigeria, Libië en Algerije, omdat deze landen al geruime tijd „officieuze" kortingen geven. SAN JOSE Negentien zwaar bewapende mannen hebben gisteren in het Middenamerikaanse staatje Costa Rica een binnenlands verkeersvliegtuig ge kaapt met 24 mensen aan boord. Zij eisen de vrijlating van zeven Nicaragua- nen, die in Costa Rica gevangen zitten. De kapers dreigden ook met terroristi sche acties in Costa Rica. De Nicaraguanen worden vastgehouden in verband met een bomaanslag in januari op een links radiostation. De politie heeft een kordon rond het vliegtuig gelegd op de luchthaven van de hoofdstad San Jose. De kapers hebben gedreigd ieder uur een van hun gijzelaars dood te schieten als aan hun eisen niet wordt voldaan. Er zijn overigens twee ultimata verstreken zonder dat de kapers aanstalten hebben gemaakt om hun dreige menten ten uitvoer te brengen. De kapers zouden volgens sommige berichten ook de vrijlating hebben geëist vpn (rechtse) politieke gevangenen in Nicara gua die werden vastgezet na de val van dictator Somoza daar. Een onderhan delingsdelegatie heeft inmiddels met de kapers gesproken. Daarin zeggen de kapers dat zij Nicaragua willen bevrijden van het communisme en dat een weigering om de gevangenen vrij te laten zal resulteren in een bloedbad.. HONG KONG-PIL GEVAARLIJK DEN HAAG De zogenaamde Hong Kong- pil, een uit plantenextracten en chemische stoffen samengesteld preparaat dat als middel tegen rheuma wordt aangeboden, is gevaar lijk. Het geneesmiddel dat illegaal uit niet EG- landen wordt ingevoerd, is verboden. Sedert '79 signaleren de controlediensten sluikinvoer van het middel via de post. Met deze waar schuwing heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, antwoord gege ven op vragen van het Belgische liberale lid van het Europees parlement Damseaux. Hoge eretitel Franse ambassadeur DEN HAAG Aan de Franse ambassadeur in Den Haag, Jean Jurgensen (64), is de hoog ste graad, de „ambassadeur de France", in de Franse diplomatie verleend. Het gaat hier om een eretitel, die voor het leven wordt ver leend en niet automatisch wordt gegeven aan iedere Franse ambassadeur die zijn pensioen nadert. E5«SaBBHIilllU!!h«&a^ (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De ministerraad left gisteren een beperkt belas- ïgplan vastgesteld. Dit plan moet 0 miljoen gulden opbrengen. Het udt in, dat de loon- en inkom- nbelasting volgend jaar minder ïlaag gaat dan in de miljoenen- >ta was aangekondigd, dat de ac- nzen op bier, suiker en frisdran- n wordt verdubbeld, dat die op ineraalwater wordt verdrievou- gd, en dat ook nu accijns gehe- n gaat worden op vruchtensap pen. De accijnsmaatregelen zullen volgend jaar de kosten van levens onderhoud met ruim 0,2 procent doen stijgen. In een communiqué over de maat regelen, waarover het demissionai re kabinet het eens werd, is duide lijk sprake van een beperkt be lastingplan. Het wordt in politieke kringen dan ook niet ondenkbaar geacht, dat er nog andere fiscale maatregelen zullen volgen als het kabinet weer een normale status krijgt. Hierbij wordt gedacht aan een ook door ons reeds aangekon digde BTW-verhoging. Het treffen van de nu aangekondigde belas tingmaatregelen kon om techni sche redenen niet meer uitgesteld worden. Met de loon- en inkomstenbelas tingtarieven wordt wat heen en' weer geschoven om een zuivere uitkomst te bereiken. Eerst wor den de tarieven van dit jaar gezui verd van de tijdelijke verhoging, die nodig was om oud-KNIL-mili- tairen een uitkering te kunnen ge ven. Het gaat hier om een bedrag van circa 250 miljoen gulden. Ver volgens wordt de zogenaamde in flatiecorrectie volledig toegepast, waarbij het om een bedrag gaat van meer dan 1,5 miljard gulden. En tenslotte worden de belasting vrije sommen en de schijven weer aangepast om een opbrengst van 285 miljoen te verwerven. In feite wordt dus, zoals deze krant reeds aankondigde, de voor één keer be doelde KNIL-opslag permanent gemaakt. Pagina 11: Frisdrankindustrie „geschokt en verslagen" mém :OLM De be- tussen de marineleiding en ndant van de op idse kust vastgelo- iische onderzeeër iorgen vastgelo- de weigering van handant zijn schip jiten. De Zweedse jwil kapitein Juc- |or ondervraging ien omdat ver- ordt dat het schip spionage-missie gestrande duik- ^rdt zwaar door de marine bewaakt. leeft de Sovjet-Unie gestemd dat de Zwe- iikboot bergen, maar kapitein niet van it kan daarvan geen jn. Als het schip itgetrokken zal het ■schijnlijk voor on- aar een Zweedse ha- :n gesleept, roeit in Zweden de •Ver de Russische deze duikboot- isteren werd een iderzeeër naar men aanmeemt een Russische binnen de Zweedse wateren gesignaleerd. Ook de schepen van een in de buurt aanwezige Russische bergingsvloot heb ben de Zweedse wateren ge schonden. Verklaringen van Russische autoriteiten dat de aan de grond gelopen onderzeeër een navigatiëfout heeft gemaakt worden in Stockholm van de hand gewezen. De plaats waar de duikboot ligt, midden in een streng beveiligd militair gebied, is alleen door middel van zeer nauwkeurig navige ren te bereiken. I rijdster preden S^IJK Met ernstige ^$&igen in het gezicht is ^ge Noordwijkse gis- in het Academisch |s Leiden opgeno- let haar fiets de Van ilstraat over toen zij fhept door een 22-ja- aobilist uit Warmond i Van der Mortel weg' fiets werd daarbij to- ^eld en de auto werd .^Ihadigd aan de voor- Voormalige meubelfabriek afgebrand LEIDSCHENDAM Een uit slaande brand heeft de voor malige meubelfabriek van Pander aan de Vlietweg van morgen vroeg in de as gelegd. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De voormalige meubelfabriek werd voor een deel gebruikt door een garagebedrijf. De daar geparkeerde gloednieuwe automobielen zijn in vlammen op gegaan. De fabriek brandde geheel uit. Veel gevaar om- tstond doordat de brand dreig de over te slaan naar aangren zende woningen en een gara gebedrijf. Dat kon ternauwer nood voorkomen worden. Hoeveel schade het vuur heeft aangericht is niet bekend, maar bedraagt zeker vele hon derdduizenden guldens. Om kwart voor zes kon het sein „brand meester" worden gege ven. De brandweer was tot diep in de ochtend bezig met nablussen. rant ontvangen? Bel tussen. 16.00 en 19.00pur nnummer 071-122248 en per speciale koerier ile krant alsnog nabezorgd; De vijf ministers van het kernkabinet vanmorgen rond de tafel bij de informa teurs. die vandaag nog op antwoord rekenen. Achter de tafel de informateurs De Galan en Halberstadt, links Van Thijn en Terlouw, op de rug gezien Van Agt, rechts Den Uyl en Van der Stee. Foto: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De vijf minis ters, die samen het zogeheten kernkabinet vormen, hebben vanochtend in het gebouw van de Eerste Kamer de voorstellen van de informateurs in ont vangst genomen. Het is de be doeling dat deze bewindslieden nog vandaag en liefst schrifte lijk reageren op dit tientallen pagina's dikke stuk, dat vol gens de informateurs de oplos sing biedt voor de problemen in het kabinet. Het kernkabinet bestaat uit: Van Agt (premier), Den Uyl"(sociale zaken en werkgelegenheid), Terlouw (econo mische zaken), Van der Stee (finan ciën) en Van Thijn (binnenlandse za ken). In het gunstigste geval zijn deze bewindslieden onmiddellijk ak koord, waarna de scherven in het kabinet gelijmd zouden kunnen wor den. In politiek Den Haag verwacht men echter dat de ministers eerst zullen willen peilen wat hun fracties ervan denken. „Het gaat uiteraard om de politieke wil. Het is geen kwestie van alleen cijfers", aldus kringen rond de infor mateurs. Volgens deze bronnen is het nu aangeboden voorstel een „doorwrocht, doortimmerd werk stuk, dat recht doet aan de hoofdza ken van het regeerakkoord". De Ga lan en Halberstadt zouden niet heb ben gekozen voor de simpele oplos sing van bijvoörbeeld: „Het kabinet is gevallen op achthonderd miljoen; dus elke partij doet voor vierhbn- derd water bij de wijn". Pagina 11: Nieuwe denkbeelden Lekke tanker verliest grote hoeveelheid benzine WILLEMSTAD (NB) Bij de zuidelijke voor haven van de V olkeraksluizen is vanochtend al het scheepvaart verkeer stilgelegd in verband met de gevaarlijke si tuatie die is ont staan bij het overpompen van benzine uit de lekgeslagen Westduitse benzi netanker „Paul". Deze is vanoch tend op een peil- meetvlot van Rijkswaterstaat gelopen, waarna door een fout bij het overpompen in een andere tanker, meer dan een miljoen liter benzine verloren is gegaan. Mosselen kunnen goedkoper VLISSINGEN De detailhandel in Nederland brengt de mosselen te duur op de markt. Dat is de mening van het produkt- schap voor vis en vlees te Bergen op Zoom. De detail - handelsprijzen van 1,95 en 2,50 per kilo^. zouden gezien de inkoops prijs van 20 tot 40 gulden per mossel- ton (100 kg) een stuk lager kunnen, aldus het schap. Het produktschap vindt dat ook mensen met een smalle beurs in staat moeten zijn een paar keer per week mosselen te eten. Nu komt dat er niet van, omdat de schaaldieren te prijzig zijn. Het schap wijst er op dat Nederlandse mosselen in Frankrijk goedko per zijn. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Het bemidde lingsbureau AKAS van de Britse regering is er niet in ge slaagd een verzoening tot stand te brengen tussen de di rectie en arbeiders van het staatsautomobielbedrijf British Leyland. In een spoeddebat in het Lagerhuis maakte de rege ring duidelijk, dat zij niet van plan is tussenbeide te komen in het arbeidsgeschil. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zon dag te beginnen algemene sta king in de meer dan dertig BL-fabrieken doorgaan. Volgens de vakbonden zal het werk in de loop van de zqndag stil komen te liggen. Maandag morgen zullen voor de ingan gen van de vestigingen sta kingswachters worden uitge zet. De directie van British Leyland is echter van plan alle fabrieken zo lang mogelijk open te houden. Zij hoopt dat een groot deel van de arbei ders toch zal komen werken. Inmiddels lijkt het dreigement van de directie van British Leyland dat de fabrieken wor den gesloten als de stking doofgaat iets te zijn verzacht. BL-president Edwardes heeft gezegd dat hij zal proberen alle vestigingen zolang mogelijk in bedrijf te houden, ongeacht de kosten. Ook is hij niet meer van plan om stakende arbei ders op staande voet te ont slaan. Volgens bepaalde ge ruchten houdt Erwardes in zijn achterhoofd een hele reeks amnesty-mogelijkheden gereed. Waarnemers hebben de indruk dat nog een compro mis kan worden bereikt als de directie van British Leyland bereid is iets meer dan de in eerste instantie toegezegde loonsverhoging te geven. Maar directeur Edwardes houdt vol dat er gewoon geen geld heeft is, het grootste Britse staatsbe drijf is immers al jaren failliet. HAZERSWOUDE/LEIDEN De rijkspolitie in Alphen aan den Rijn en Hazerswoude hebben een omvangrijke drankdief stal opgelost. Daarbij zijn drie inbrekers, een heler en zes hore- ca-exploitanten, allen uit Leiden aangehouden. Het ging daarbij om diefstal en heling van zestien dozen \yhiskey ter waarde van 4.000 gulden, die verleden week dinsdag uit een'container in Benthuizen zijn gestolen. De zaak kwam aan het rollen toen in de nacht van 22 op 23 oktober in Alphen drie mannen op heterdaad werden betrapt bij een diefstal uit een vrachtwagen en twee pogingen daartoe. Het drietal, 21-jarige Leidenaars, bekende tijdens het verhoor, dat zij de daders waren van de whiskey-diefstal in Benthuizen. Naar aanleiding van het verhoor kon ook een 37-jarige Leide- naar worden aangehouden, die de drank had doorverkocht aan zes Leidse horeca-ondernemers. Bij die laatsten werd een groot deel van de gestolen drank teruggevonden. Tegen alle tien de verdachten is proces verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE SL00PG0UD legitimatie verpllchl Van Rutten Antiquair Kort Rapenburg 12 Lelden ADVERTENTIE vJ/Tom Walenkamp fietsen klasse fietsen tegen lage prijzen KORTINGEN TOT 20% Turfmarkt 6 Lelden tel. 071-126340. Digros toch open in Wassenaar WASSENAAR Onder grote publieke belangstelling is van morgen om tien uur de veelbe sproken Digros-supermarkt aan de Starrenburglaan in Wassenaar geopend. Elke bin nentredende klant werd ver welkomt met een bos bloemen. Digros is er toch gekomen, on danks de problemen met de gemeente over een scheidings muur. In eerste instantie was deze wand op sommige plaat sen iets te ver naar achteren geplaatst. Deze wand had de gemeente toen gesloopt. Nu staat er een metalen de montabele scheidingswand. „Het gevolg van deze verande ring is, dat we de klanten geen verse kaas of vers vlees kun nen kunnen verkopen bij een kaas- en vleesafdeling, maar alleen verpakte waren", aldus een woordvoerder van het be drijf.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1