Bollebozen aan universiteiten krijgen nauwelijks kansen meer Khadaffi: een behoedzame 'dwaas' a gevaarlijk Midden-Oosten NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN STRAKS DE DUPE 'Seath directeur an commerciële 3lichtingendienst LEIDSE COURANT/ DINSDAG 27 OKTOBER 1981 PAGINA 9 'te te )EN Hoewel de Amerikanen er tot hun spijt ,AAGD i geslaagd zijn de moordaanslag op president Sa- dienstvt schoenen te schuiven van kolonel Khadaffi, de Libische leider, die zichzelf heeft uitgeroepen -r(s) erdediger van de Arabische Wereld' de „execu- ieving. T>e als een overwinning van alles waar hij voor Maar de overwinning is onvolledig zolang niet r onze t „restanten van het verraad" uit de weg zijn ge- De middelen waarmee dit moet worden be ller hebben voorrang boven het doel een Egypti- ie jrs. sevolutie naar Libisch model waar Khadaffi in 934947-e op hoopt. te zoektlangrijkste Tier !fi heeft behaald sinds g. Tel. if van de (Egyptische. Btie" werd vervuld, is ?ich heeft weten te ver- i van de gedeeltelijke /an generaal Saadoed- i enz. hazli, de voormalige .che stafchef, die nu de IDell3Drikmste tegenstander in en recht5cbap is van het nieuwe 0% vooiche regime, ankstel, dschap die Shazli elke I795.jvia de radio twee uur len en stn het Egyptische volk p constfdigt dat het hoog tijd oonzaler» een echt parlement en eg 5, (nblitieke partijen krijgen ïulembojt haaks op de Derde 9 8- M%ele Theorie van Kha- i/rij. 10.0 uur. 0| .00. lnl.|ange duur is het daar- ineens twijfelachtig of ■Arabische idealen van "fi gediend zijn met de IS itehng van Moebarak >azli. Maar op het mo- LLING ha zijn aanvaring met Opvolgers, profiteert de generaal van de internationale belangstelling waar hij duide lijk van geniet, hoewel hij die gezien zijn werkelijke, zeer ge ringe invloed, nauwelijks ver dient. Dat de Verenigde Staten Kha daffi en zijn rijke, maar nog weinig ontwikkelde en dunbe volkte land als een serieuze bedreiging beschouwen voor twee van de dichtstbevolkte Arabische staten lijkt aan te geven hoe weinig vertrouwen ze eigenlijk hebben in hun be schermelingen en de ideeën waar deze beschermelingen voor staan. Dat is in ieder ge val de mening die de Libiërs zijn toegedaan. Uit de manier waarop zij al hun propaganda concentreren op de binnen landse onrust waarmee de Egyptische president Moeba rak en de Soedanese president Numeiri worden geconfron teerd, blijkt dat ze hopen dat de Verenigde Staten het on mogelijke in stand probeert te houden. Onvrede Niet dat Khadaffi zelf op ro zen zit. De omvang van de on vrede onder het Libische volk en de repressieve maatregelen die daarmee gelijke tred hou den, zijn de laatste tijd sterk toegenomen, zeker ook van wege de volstrekt willekeurige regels die Khadaffi hanteert ten aanzien van de dienst plicht. Na de opbouw van een immens wapenarsénaal zoekt hij nu naar soldaten om wat met die wapens te kunnen doen. Over de grootte van het legeri bestaat onenigheid onder experts. Maar als men uitgaat van een voorzichtige schatting van zestig a zeventig duizend man, dan nog is dat behoorlijk veel voor een land met nog geen drie miljoen inwoners. De Libiërs zelf die alleen kun nen afgaan op geruchten en hun eigen haatdragende ver beelding, zijn geneigd het aan tal militairen hoger te schatten en als de verschillende para militaire organisaties waaron der de Vrouwenbrigade, mee worden geteld, lijkt het alsof Khadaffi'^ laatste ambitie is dat zijn eigen mensen zich zonder uitzondering gaan wij den aan de nobele oorlogs kunst. Voor de alledaagse ambtelijke taken is een enorm en snel groeiend leger buiten landers ingehuurd, wier aantal momenteel wordt geschat op ruim een miljoen. Plotselinge en intensieve wer vingsacties zijn op zich erg ge noeg. Nog erger is de weten schap dat een jongeman, als hij eenmaal in het leger zit, nooit weet wanneer hij er weer uit komt. Er is geen limiet vastge steld met betrekking tot de verplichte diensttijd. Op het moment vrezen de Libische jongeren vooral om naar Tsjaad te worden gestuurd, waar een tienduizend man een subtiel overwicht heeft weten te bewerkstelligen voor de fac tie van president Goedoen Ou- eiddi. Hoe weinig geliefd dit buitenlandse avontuur Khadaffi's grootste tot dusver is bij het volk, kan worden afgelezen uit het contrast tus sen de publiciteit waarmee de Libische propagandamachine de vier „martelaren" overlaad de die het leven lieten toen ze een rakettenbasis in Libanon bewaakten en de complete stil te waarmee de talloze doden worden omringd die in Tsjaad vallen voor een zaak die de meeste Libiërs gestolen kan worden. Het ontkomen aan de dienst plicht is de nieuwste hobby van een politiek gehoorzaam volk, dat er niettemin genoeg van krijgt als proefkonijn te dienen in het laboratorium van de „politieke en economi sche theorieën van de Leider en Leraar". Maar afgezien van Napoleontische dromen is de plotselinge werving van recru- ten waarschijnlijk vooral een gevolg van Khadaffi's toene mende gevoel van onveilig heid. „Hij wil ons gewoon be zig houden" zei een man die de krijgsdans heeft weten te ontspringen, „hij wil ons con stant in de gaten houden". In dit opzicht liggen de wervings acties in het verlengde van an dere beleidsmaatregelen waar van het uiteindelijke doel on danks de officiële en waar schijnlijke oprechte menslie vendheid net zo totalitair is. Geïsoleerd Tripoli, toch al nooit een op windende stad, maakt nu een somberder en geïsoleerder in druk dan ooit te voren. De meeste inwoners van de Libi sche hoofdstad vinden dat ze er beter aan toe waren toen het hemelhoog geprezen su- permarktensocialisme nog niet bestond. Met ruim 22 miljard dollar tot zijn beschikking de oliein- komsten van vorig jaar is het voor Khadaffi een koud kunstje zich steeds weer te redden uit de door hem ge creëerde bureaucratische, ge collectiviseerde knoeiboel. Het is alleen wel zo dat de inkom sten van zijn land dankzij zijn hardnekkig vasthouden aan een exorbitant hoge olieprijs van veertig dollar per vat, nu dreigen terug te lopen tot ze ven miljard dollar per jaar. Khadaffi heeft zijn onderda nen zelfs al laten weten dat het niet uitgesloten is dat ze over een tijdje weer dadels moeten eten. Hoe onveiliger Khadaffi zich voelt, hoe meer hij zich laat verleiden tot een confrontatie politiek. Dezelfde combinatie van persoonlijke ambities en politieke noodzaak dwingen hem daartoe. Tsjaad toont dat aan. Hoe gek hij misschien ook is, Khadaffi lijkt niet uit te zijn op zijn eigen dood en het ligt dan ook niet erg voor de hand dat hij Libische troepen over de Egyptische en Soedanese grens zal sturen. Waarom zou hij ook, als hij ervan overtuigd is dat het Egyptische en Soe danese volk heel goed in staat zijn om zich van hun eigen ti rannen te ontdoen Maar na tuurlijk bestaat altijd het ge vaar dat met drie van dergelij ke onveilige en explosieve re gimes, de wederzijdse propa ganda en ondermijning waar toe ze zich nu nog steeds be perken zoals blijkt uit de schermutselingen aan de grens tussen Tsjaad en Soedan, uit groeit tot een oorlog. Dat op zijn beurt draagt weer het risico met zich mee van bemoeienis van de supermach ten, voornamelijk omdat de regering-Reagan nu meer ge neigd lijkt dan ooit om de te genslagen in het Midden-Oos ten niet toe te schrijven aan de inherente tekortkomingen van zijn eigen beschermelingen en hun beleid, maar aan de plaat selijke en Russische tegenstan ders die daarvan profiteren. DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven loopt het gevaar in de toekomst internationaal niet meer mee te tellen als producent van hoogwaardige techno logie. Door bezuinigingen en onwrikbare bestuurs structuren verouderen namelijk de wetenschappelijke staven van de Nederlandse universtiteiten; er vindt geen verversing plaats met nieuw, jong talent. De bron van ideeën, vindingen en technologische vernieuwin gen, waaraan het bedrijfsleven zich voedt, droogt daar mee uit Vergeleken met een jaar of vijf geleden is het zelfs zo verontrustend, dat nog maar tien procent van de studenten kans maakt op een job als wetenschappe lijk onderzoeker. Verreweg de meerderheid dus kan een wetenschappelijke carrière wel vergeten en moet een ander vak kiezen. Golfbeweging Van Bueren meent dat de ur»i' versiteiten wat verlichting zouden moeten krijgen door opdrachten van het bedrijfsle ven. Tegenwoordig bestaat het contact tussen de bedrijven en het wetenschappelijk onder zoek slechts uit wat contract- research, adviseursschappen en enkele ingestelde prijzen. „In ons land heerst nog de tra ditie dat het niet netjes is als de universiteiten al te nauwe banden hebben met het be drijfsleven". De voorzitter van de RAWB weet de door hem geschetste toestand wel te relativeren. „Op de duur lossen deze pro blemen zich echter wel op. De aanleiding is natuurlijk het geldgebrek van dit moment. Maar er is altijd een golfbewe ging gaande, denk ook aan de geboortegolf. Ik heb het sterke vermoeden dat het aantal stu denten in de komende jaren afneemt. Daarnaast is er na tuurlijk een natuurlijke af vloeiing. Het gaat daarom om de komende tien tot vijftien jaar. Misschien moet de over heid een selectief personeels beleid bij de universiteiten voeren. Maar. zowel op een dergelijk grote schaal als mo reel gezien, ligt dat natuurlijk gevoelig". HENK ENGELENBURG Kolonel Khadaffi Profiteren- Niemand in Libië twijfelt er ook maar een ogenblik aan dat Reagan vanaf de dag dat hij het Witte Huis betrad, erop uit is om Khadaffi uit te schake len. Dit veroorzaakt bezorgd heid en ergernis bij Europese diplomaten, want hun landen profiteren enorm van Khadaf fi's grootste theorieën die zich vertalen in steeds groter wor dende opdrachten, variërend van biscuits tot bulldozers. Ook Amerikaanse oliemaat schappijen die zich met hand en tand verzetten tegen rege ringsmaatregelen om hun aan wezigheid in Libië terug te dringen, maken zich zorgen. Maar zij hopen dat Khadaffi op den lange duur tot een prij- sovereenkomst komt waarmee HOOFDKANTOOR IN NEDERLAND ering, In oveij "I 9 Is g<j vestibl onze correspondent Roger Simons) ;®"'J g'PEN In de Britse hoofdstad doen hardnekkige geruch- badï ronde dat Edward Heath, ex-premier en gewezen leider overioJe Conservatieve Partij, directeur wordt van een nieuw Aanvp'er internationaal informatiebureau met hoofdkwartier derland. Ondanks zijn nieuwe functié schijnt echter niet 289.00jan te zijn de Britse politiek te verlaten. p u iformatiebureau heeft „International Reporting and Infor- n Systems", in het kort „IRIS". Het zal computers gebrui- 'intshem informatie op te sparen en door te spelen, afkomstig uit en, tijdschriften, nieuwe boeken en andere uitgaven, als- van (iradio- en tv-programma's van alle landen ter wereld, jenhuipan de oprichters van IRIS, David Kingsley, verklaarde liddag in een interview met de BBC, dat het bureau objec- 60 li internationale informatie zal verschaffen aan het interna- T |le bedrijfsleven. „Om goed zaken te kunnen dóen, moet (behoorlijk van alles op de hoogte zijn," zgi Kingsley. 1 Edward Heath zou IRIS ook de Amerikaan Robert McNa- 'llil geween president van de Wereldbank en voormalig mi- 4J van defensie van de Verenigde Staten, willen aanwerven '®st Jeen leidende functie. David Kingsley weigerde echter te >s Bei"ëen dat Heath en McNamara de internationale leiding groteiet nieuwe informatiebureau op zicht zullen nemen. „Voor f5196 andere taken zijn er nog meer kandidaten, met wie even- )nderhandeld wordt," zei hij. rige Londense kranten schreven gistermorgen, dat IRIS »r.W0nincurreren met Amerikaanse spionagedienst CIA, die jurt. irjekortkomingen heeft. David Kingsley noemde de sugge- r. v. 7 venwel lachwekkend. De CIA is een staatsorganisatie, die lietsentj voor de Amerikaanse regering. „IRIS," zei hij, „is een bs in njjliere onderneming, die best vergeleken kan worden met 70-89lÊspecialiseerd persbureau dat zich concentreert op econo- fe, financiële en sociale berichtgeving. Een ieder die voor BJEKTfrvice wd betalen, kan abonnee worden." In Amerika en jBrittanië zijn particuliere informatiediensten van dit soort ens niet uniek. Het enige merkbare verschil is dat de i| Ifirs van IRIS de zaken groter (en vermoedelijk met meer IUUI aanpakken. Ze willen blijkbaar zelfs met de BBC concur- Idie sedert de Tweede Wereldoorlog over een voortreffe- i/oor d^ernationaal afluisterteam (van radio- en televisiezenders) pr ekt pn ^dus ingewonnen informatie ook doorverkoopt Deze nieuwe feiten houden verband met een ontwikkeling waarvoor de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) en de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen (KNAW), een half jaar geleden al hebben ge waarschuwd. De situatie is weer voor het voetlicht geko men door een uitspraak van de vorige week met de Nobel prijs voor natuurkunde be kroonde, tot Amerikaan gena turaliseerde Nederlander prof. N. Bloembergen (61). Tegeno ver verslaggevers in de VS zei de hoogleraar aan Harvard: „Bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium in Leiden be schikken ze over een veel be tere outillage dan wij hier in Harvard. Regeringsinstanties en stichtingen stellen steeds minder geld voor research be schikbaar". Bij het Kamerlingh Onnes La boratorium is de uitspraak van Bloembergen een beetje schou derophalend ontvangen. Een woordvoerder weet niet goed wat hij ermee aan moet. „Als Bloembergen spreekt over een Prof. Nico Bloembergen: „Ka merlingh Onnes Laboratorium in Leiden heeft veel betere ou tillage dan wij bij Harvard". Zes jaar voor het winnen van de Nobelprijs voor natuurkun de, kreeg Bloembergen met twaalf andere geleerden de hoogste Amerikaanse onder scheiding voor wetenschappe lijke resultaten. jaar of vijf geleden heeft hij misschien gelijk". Op het Leidse laboratorium, dat al van oudsher deel uit maakt van de Rijksuniversiteit Leiden, houdt men zich bezig met experimentele natuurkun de. De staf van ongeveer der tig man heeft jaarlijks de be schikking over een paar mil joen om onderzoek te verrich ten met zeer lage temperatu ren. Men werkt met vloeibare stikstof, voor onderzoek van de absolute laagte-temperatuur van 273 graden celsius onder nul. Lange gangen Mede naar aanleiding van de toekenning van de Nobelprijs aan Bloembergen, verschenen berichten dat er sprake zou zijn van een „brain-drain", zoals vlak na de Tweede We reldoorlog, toen tientallen jon ge wetenschappers bij gebrek aan ontplooiingskansen in Eu ropa naar de VS trokken en daar een wereldreputatie op bouwden. Zowel de berichten dat er sprake is van een twee de brain-drain als de uitspraak van Bloembergen worden door prof.dr. H. van Bueren, voor zitter van de RAWB, bestem-* peld als „onzin". ,31oembergen verkijkt zich op de mooie lange gangen van de Nederlandse universiteiten. De aankleding is hier nogal luxe, zoals de vele grote eenper soonskamers. Misschien dat zijn bewering wat de techni sche uitrusting van de univer siteiten betreft, vijf jaar gele den nog opging. Dankzij de welvaart kon men daar toen veel aan doen, maar tegen woordig is het hier in wezen eender als in de VS. Bloem bergen vergeet dat we ook hier in de benarde situatie verkeren dat er geen apparaat meer af kan", aldus Van Bue- Brain-drain De professor weerspreekt de berichten dat momenteel vele talentvolle jonge wetenschap pers hun heil aan buitenlandse universiteiten zoeken. Hij meent dat de meesten noodge dwongen een ander vak kie zen in Nederland. „In het buitenland heeft men De meeste afgestudeerden kunnen een baan als wetenschappelijk medewerker wel verbeten te maken met dezelfde econo mische teruggang. Voor een Nederlandse wetenschapper is het dus nog moeilijker om daar een baan te krijgen. De afgestudeerde studenten die wel naar een universiteit in bijvoorbeeld de VS of West- Duitsland vertrekken, hebben meestal een beurs voor een jaar of twee. En verder is het heel normaal dat de zeer be gaafde mensen door het bui tenland worden weggekocht Daarover wordt vaak heel pes simistisch gedaan, maar wat geeft het eigenlijk De weten schap werkt internationaal. Ook Nederland kari ervan profiteren wanneer, dank zij het Werk van bijvoorbeeld Bloembergen, bepaalde pro- dukten verbeterd worden. Bo vendien komen vele weten schappers regelmatig naar ons land terug. Ook Bloembergen heeft hier bedrijven advies ge geven". Stroef Dat Nederland de komende vijftien jaar nauwelijks kansen biedt voor jonge wetenschaps mensen, noemt Van Bueren veel meer verontrustend. Vol gens hem heeft de overheid de waarschuwing van RAWB en KNAW wel degelijk ernstig genomen en is de goede wil om te veranderen er wel, maar loopt de regering telkens stuk op de stroeve bestuursstructu ren in de universitaire wereld. Die vinden hun wortels in de jaren zestig en zeventig, toen er tal van beschermende wet ten voor het wetenschappelijk onderwijs werden gecreëerd. Daar is nu haast geen wrikken meer aan. Het is bijvoorbeeld heel moeilijk wetenschappelij ke onderzoekers te ontslaan. Doorstroming kennen ze op de wetenschappelijke instituten haast nfet en vanwege de be zuinigingen kan van uitbrei ding van de staven geen spra ke meer zijn. Zo blijft alleen de mogelijkheid over om op de apparatuur te bezuinigen. Slimme jongens „Nu. de universiteiten geen plaats hebben voor nieuwe slimme jongens, blijft het we tenschappelijk onderzoek ver stoken van nieuwe ideeën en de up-to-date-kennis over technologische ontwikkelin gen. En de jongeren zelf kun nen die kennis niet in de praktijk toetsen en ontwikke len. Bovendien leert de erva ring dat de wat oudere weten schappers op de duur wat min der produktief worden. Ze krijgen andere interesses en ach, ze doen er wat bij. En dan te bedenken dat het aanbod van talentvolle afgestudeerden momenteel relatief vrij con stant is, zelfs iets toeneemt. Ei genlijk lopen er heel goede mensen rond. Dat klopt ook wel, men voelt de de concur rentie toenemen, je moet te genwoordig erg goed zijn om mee te kunnen. Wat misschien nog erger is, is dat zelfs de meest ge talenteerden, die al tijd meteen bovenaan de top worden gezet,' door een tekort aan geld niét kunnen worden aangenomen. Het gevaar is groot dat het niveau van het Nederlands wetenschappelijk onderzoek zal dalen, waardoor de industrie vele nieuwe tech nologische toepassingen ont houden wordt. En juist een land als Nederland moet een hoogwaardige technologie af leveren. Ons land is geen land van zware industrie. Ook de waterbouw is eigenlijk een hoogwaardige fijne precisie-in- dustrie, gevoed door talentvol le mensen. Zijn die er niet meer, dan ga je dat merken over een jaar of tien a vijftien. Nederland moet er met alle macht aan werken om de techniek op peil te houden. Vergeet niet dat dit alles toch van de mensen moet komen. Zijn die er niet, dan werkt dat terug op de prestaties van de industrie". icialAdj ■4242 hij zijn gezicht kan redden en zijn onderdanen in staat kan stellen het luxe leventje te blij ven leiden waaraan ze gewend zijn geraakt. Ondanks alle excessen menen zij dat Khadaffi harder blaft dan hij bijt en dat als er al ie mand de door de Russen ge steunde bedreiging creëert het Reagan zelf is. Zoals zij er te gen aankijken komt de „agres sie" van de andere kant, van regimes die nog onveiliger zijn dan dat van Khadaffi en dat is precies wat Khadaffi wil. De Libische leider zit gewoon le wachten tot er iemand over de schreef gaat. In de huidige omstandigheden is het erg on waarschijnlijk dat dat Khadaf fi zelf is. DAVID HIRST THE GU ARDIAN a

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9