Noord wijk wil in beroep tegen besluit provincie CDA zegt Liethorpde wach t aan assenaar wint AROB van Digros Kritiek op streekplan godsdienstig iotief bracht iroers ot daad |ien jaar Ie Avondsterre Veel activiteiten in dorps kom van Noordwijk-binnen LEIDSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1981 PAGINA7 IUBBELMOORDIN mnEIDSCHENDAM h mfrvo^6 van voorpagina) oi infclDSCHENDAM Wat de beide Leid- verei^erl<^amse broers. die gistermorgen na Sijoeg op de begraafplaats Noorthey in ïidschendam dood werden aangetroffen, ieft bez'ield zichzelf van het leven te be- iven is voor de Leidschendamse politie rd et!g n'et geheel duidelijk. Het wordt niet ïdkaijgesloten dat de moord en de zelfdoding iiciuin godsdienstige achtergrond hebben. In aeg";t belang van de familie wordt echter op s tegm en ander niet ingegaan. Het Leid- itnid^eodomse korps heeft in elk geval di rer. ft na de melding van de plantsoenarbei- rdeeijrs assistentie gevraagd en gekregen van >n speciaal uit twintig man bestaand bij- lindstcam van de Haagse politie. «wijzingen voor het mogelijke godsdienstige karak- van de schietpartij was onder meer een briefje, dat het gras bij de ontzielde lichamen lag met de woor- a i: „De dood is ons aller verlossing". Uit brieven op de rst van de oudste broer aan familieleden, kennissen de pers bleek voorts dat het voor de broers, die af- g listig zijn uit een gezin met drie kinderen, een be- st afscheid moet zijn geweest. Op één van de briefjes lid bijvoorbeeld dat de zelfdoding diende „voor de lossing van mensen en dieren". Een woordvoerder |i het rechercheteam vertelde gistermiddag ervan rtuigd te zijn dat de broers beslist dood wilden. Ge- en was namelijk voor een zwaar Markx-10-grendel- reer, waarmee in beide gevallen door het hoofd werd S ïhoten. Verder werden op de begraafplaats acht nog afgevuurde patronen aangetroffen. Inmiddels heeft politie achterhaald dat het geweer in Antwerpen is 3$ tocht. sNHEIM Het bejaardenkoor 'De Avondsterren' bestaat Jmber tien jaar. Het koor werd in 1971 opgericht onder de WMet Blijdschap Zingen' op initiatief van de dames Zalm- y^iaal en Verwey-Van Schie en de heren Waasdorp en Van ^jHet koor, dat een onderdeel vormt van de Katholieke jHan Ouderen, had direct al dertig leden. Zaterdag 7 no- I: en maandag 9 november wordt met de huidige 51 leden Itrum gevierd. lm van het koor werd in 1976 gewijzigd in 'De Avondster- 1 suggestie van leden tijdens de eerste lustrumviering. De g'van het koor is in die tien jaar ook door verschillende i gegaan. Eerste dirigente was mevrouw De Groot-Elst- Sfclie in 1973 stopte. Zij werd tijdelijk opgevolgd door de i Ruygrok en in 1975 werd het stokje overgenomen door Slige dirigente mevrouw C. van Dorp-Van Heyningen. De ges werden korte tijd gehouden in 'Huize Beatrix'. Daarna Set café 'Cees en Ineke' tot oefenlokaal bestempeld. De re- worden elke maandagmiddag van half drie tot half vier 8iên. iaertoire van het koor, dat ook reformatorische leden breed en zowel voor kerkelijke als feestelijke gelegen- estemd. Maar ook meerstemmige missen staan op het jnma zoals 'Te Deum Laudamus' van Perosi, de 'Kleine is' van C. van Haperen en de 'Henricus-mis' van Huub ,,-Jckx. Het koor verleent regelmatig medewerking aan eu- Ï^^^Bvieringen, vieringen in het Academisch Ziekenhuis Lei- ^"^!stavonden van de Katholieke Bond van Ouderen en ju- i huwelijken. Zaterdag 7 november is er in de St. Pancra- c een eucharistieviering uit dankbaarheid waaraan het 'f meewerkt. De maandag daarna is er bij 'Cees en Ineke' '■tmiddag. RPF en GPV NA AFKEURING ONTSLUITING VINKENVELD: samen in Staten verkiezingen ALPHEN AAN DEN RIJN De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) en het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) gaan met één kieslijst de statenverkiezingen in. Dat is de wens van de besturen van de provinciale contactra den van beide partijen. De gemeenschappelijke lijst zou de naam 'RPF en GPV' moeten krijgen. Verpleegster zwaar gewond NOORDWIJK Een 21-jari- ge verpleegster uit Zelhem is gisteravond ernstig gewond geraakt nadat zij met haar bromfiets tegen een verkeer- spaal botste op de kruising He- renweg/Zwarteweg. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. Het slachtoffer liep en schedelbasisfractuur op en is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zij ligt in coma en haar toestand is kri tiek. NOORDWIJK B en W stellen de gemeenteraad vanavond voor beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen het besluit van Ge deputeerde Staten (GS) om geen goedkeuring te geven aan een onderdeel van het bestemmingsplan Vinken veld. Het betreft de ontsluiting van het plan via de Gladiolus straat, waarmee het pro vinciaal bestuur het niet eens is. In de opzet van het gemeente bestuur krijgt het nieuwe woongebied drie punten waar het verkeer in en uit kan rij den, te weten aan de Heren weg, op de Beeklaan tegeno ver de Boekerslootlaan en te genover de Gladiolusstraat. Het bestaande landweggetje, het Vinkelaantje, krijgt vol gens de gemeentelijke plannen de belangrijkste langzaam ver- keerfunctie en ook de Boe- kerslootlaanverbinding is be doeld voor voetgangers en fietsers. Het provinciebestuur haalt nu een streep door deze plannen. GS willen niet dat er een aan sluiting met de Gladiolusstraat komt, omdat de afronding van het woongebied daardoor min der fraai zou worden. Het au toverkeer kan best via het Vinkelaantje en de daartegen over liggende Vinkenlaan worden afgewikkeld, vinden de deskundigen van de pro vincie. Als dat op bezwaren stuit, moet de gemeente het in rijden van de Vinkenlaan van af de Beeklaan maar verbie den, zodat het verkeer zelf vanaf de Beeklaan zijn weg naar het dorp zoekt. De gemeente Noordwijk vraagt zich af hoe verkeers- deskundigen iets dergelijks kunnen adviseren en constate ren dat men kennelijk nog nooit ter plaatse is gaan kij ken. B en W schetsen de on mogelijke verkeerssituaties naar aanleiding van het GS- advieg. uitvoerig in het voorstel om beroep aan te tekenen. Laat men verkeer vanuit het Vinkenveld naar het centrum toe via de Vinkenlaan, dan loopt dat hopeloos vast op de zeer smalle, met bomen afge bakende Pickéstraat. Boven dien maakt men op die manier drie tot vier zeer gevaarlijke kruispunten. Het verbod tot inrijden van de Vinkenlaan leidt tot druk hen en weer rij den en links en rechts afslaan op de Beeklaan. Bovendien willen automobilisten de kort ste weg naar het centrum vin den. Dat is dan de Boekers lootlaan, waardoor fietsers en voetgangers weer in de ver drukking komen. Het provinciaal besluit jaagt de gemeente bovendien op extra kosten. Met het oog op de toe komstige aansluiting van de nieuwe wijk op de Gladiolus straat heeft het gemeentebe stuur in 1979 al de grond voor- het wegtraject aangekocht. Op 'die grond stonden een oudé bollenschuur en een groot kas sencomplex, die nu zijn ge sloopt. Het daarvoor benodig de geld, zou dus weggegooid zijn. Bovendien hebben GS in dertijd wel goedkeuring voor deze acties verleend. LEIDERDORP Het CDA heeft de stichting Ruiter- school „Liethorp" de wacht aangezegd. Dat bleek tij dens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergade ring. CDA-fractievoorzitter J. den Boeft maakten in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk, dat het afgelopen moet zijn met de steeds toenemende tekorten die de manege in „De Bloemerd" oplevert. Volgens de begroting van de ruiterschool wordt over 1981 een tekort van 57.000.- verwacht. Den Boeft vond dat er een ande re koers moest worden ingezet anders zou het gemeentebestuur zich uit de stichting moeten terugtrekken. Wethouder H.J. Ver- dier (CDA) deed er nog een schepje boven op. Verdier, die in 1975 als raadslid voor de KVP met zijn collega Tieken tegen de komst van de manege had gestemd, bleek nog steeds geen hoge prioriteit aan de paardesport toe te kennen. Een gemeentelijk bijdrage van f 163.- per lid vond hij aan de hoge kant. Wethouder mevrouw I.J. Gehner-Ellenberger bleek grote be zwaren tegen de opstelling van de CDA-fractie te hebben. Zij had moeite met een ad hoc-beslissing van de raad over de toe komstige subsidiëring van Liethorp. „Dit zou wel eens de neks lag voor de ruitervereniging kunnen betekenen", waarschuwde zij het CDA. Zij vond een afweging met andere activiteiten in het kader van de volgend jaar in te voeren sociaal-culturele planning meer op zijn plaats. Mevrouw Gehner vond steun bij haar eigen fractie en PPR-er J. Goddijn, die het betoog van Den Boeft maar een goedkope verkiezingsstunt vond./ De door het CDA gewenste raadsuitspraak over de toekomst van Liethorp bleek tenslotte, na een schorsing, uit te monden in een motie aan het adres van het college een onderzoek naar een goedkopere exploitatie van de manege in te stellen en hierover vóór 1 maart 1982 aan de raad te rapporteren. Ondanks beden kingen tegen de verliezen van de ruiterschool bleek van de frac tie van de PvdA alleen F. Leijnse de motie van het CDA te steu nen. Deze werd dan ook met zeven tegen negen stemmen ver worpen. De bouw van een kanoloods ten behoeve van de kanovereniging Rijnland en van een botenloods met helling voor de zeepadvin- dersgroep Scouting Leiderdorp bleek minder problemen op te leveren, hoewel een voorstel van het VVD-raadslid W. Scheffer voor een andere financieringswijze van de totale gemeentelijke bijdrage van 31.000.- nog enige discussie vergde. Zijn voorstel bleek voor de overige fracties, burgemeester van der Have in cluis, zo moeilijk te volgen, dat de VVD-fractie - na een schor sing - van amendereing van het collegevoorstel afzag. Aan het slot van de raadszitting nam de raad bij monde van bur gemeester Van der Have afscheid van het PvdA-raadslid F. Leijnse. Leijnse heeft in verband met het aanvaarden van een functie bij het Instituut voor Toegepaste Sociologie van de Nij meegse universiteit voor zijn raadslidmaatschap bedankt. Hij wordt opgevolgd door A. Wesseling (42), in bestuurlijk Leider dorp bekend als lid van de commissie Ruimtelijke Ordening en als bestuurslid van de Algemene Woningbouwvereniging Lei derdorp. Informatie avond over plan Oosthout VOORHOUT Het ont- werp-bestemmingsplan Oost hout is vanavond door ieder een te bezichtigen in de raadzaal van het gemeente huis. Tussen zeven en negen uur liggen de schetsen, tekeningen en andere stukken klaar en zijn er ook medewerkers van het stedebouwkundig bureau en de gemeente aanwezig om vragen te beantwoorden. Het ontwerpplan wordt donder dagavond besproken in een gezamenlijk vergadering van de raadscommissies voor ruim telijke ordening, verkeer en vervoer, financiën, onderwijs en cultuur. De gemeenteraad behandelt het plan 30 novem-, ber. Het plan Oosthout, dat de bouw van 1.500 woningen met bijbehorende voorzieningen in de periode tot 1990 omvat, is na een raadsbesluit op 15 janu ari ontwikkeld. Het is een glo baal plan, wat wil zeggen dat het in gedeelten verder uitge werkt kan worden. De ver houding van de verschillende soorten woningen zijn sinds 15 januari aangepast aan de situa tie op de woningmarkt. Toen ging de raad nog uit van een verhouding vijftig procent huurwoningen, dertig procent premie-koopwoningen en twintig procent vrije sectorwo ningen. Inmiddels is dat gewij zigd in dertig procent huurwo ningen, dertig procent premie- huurwoningen, twintig pro cent premie A-koopwoningen, tien procent premie B-koop woningen en tien procent vrije sector. Verder wordt in Oosthout ge dacht aan de vestiging van een kleine supermarkt en drie aanverwante winkels, de bouw van een basisschool, eén cultureel gebouw, een biblio theek en de aanleg van sport- voorzieningen, volkstuinen, een bedrijfsterrein en een cen trum voor drie woonwagens. Verder is er grond gereser veerd voor het geval dat de NS besluiten tot de aanleg van een station in Voorhout en zullen er geluidwerende voor zieningen worden getroffen door het plaatsen van een ge- luidwal van twee meter hoogte langs de spoorlijn. De opengebróken Kerkstraat. NOORDWIJK Het hart van Noordwijk-binnen ligt open. In het gebied, begrensd door de Bronck- horststraat, de Kerkstraat en de Van Limburg Sti- rumstraat, bruist het van de activiteiten. Door de afbraak van het voormali ge klooster en een aantal oude huisjes, schuren en andere optrekken is een enorm terrein vrijgeko men. Aannemer Van Duin is druk bezig met de voor bereidingen voor de bouw van het scholencomplex 'De Bronckhorst' dat op de grote vlakte moet ver rijzen. Het overige deel van de kaal slag wordt ingericht als par keerterrein voor het winkel gebied van de Kerkstraat. Dat terrein moet plaats gaan bie den aan 120 auto's. Het is bijna af. Ook de toegang naar het terrein vanaf de Van Limburg Stirumstraat is klaar, zodat er al druk van de onstane gele genheid gebruik wordt ge maakt. Het straatgedeelte tus sen het Lindenplein en de Kerkstraat wordt momenteel aan de nieuwe situatie aange past. Zoals inmiddels bekend ge worden is, wordt de Kerk straat ingericht als wandelpro menade. De straat ligt nu open in verband met de herinrich ting. De gemeente besteedt hieraan 140.000 gulden en de afdeling openbare werken denkt de sierbestrating nog voor 15 november te hebben aangebracht. Dit op uitdruk kelijke wens van de winke liers, die tijdens de Sint- en Kerstdrukte hun klanten niet graag door het zand zien ploe teren. De herinrichting van de Kerk straat en de aanleg van het parkeerterrein zijn tot nu toe de enige twee punten uit het peperdure verkeerscirculatie plan die voor uitvoering vat baar bleken te zijn. Verder blijft de verkeerssituatie in de oude dorpskom zoals zij is, be halve dan dat er een proef ge nomen gaat worden met één- richtingverkeer voor auto's in de Molenstraat. Het treffen van een definitieve maatregel zal nog wel even op zich laten wachten, omdat hiervoor pas in de meerjarenbegroting voor 1983 een bedrag van 130.000 gulden uitgetrokken. Nu de bouw van het nieuwe raadhuis naar de toekomst is verschoven, blijkt ook de belangstelling af te nemen voor de veelbesproken par- keerproblematiek in die omge ving. Voor parkeervoorzienin gen in dit gebied is in de meerjarenbegroting geen geld uitgetrokken. De ontwikkeling van een verkeersplan voor Noordwijk aan Zee is ook op de lange baan geschoven. Pas na 1986 zal dat aan de orde ko- >7( SNAAR Het Di- ncern heeft de procedure tegen de ite Wassenaar verlo- !t verzoek van Digros irsing van het besluit en W van Wassenaar Vezen. Dat heeft mr. ijckevorsel, waarne- oorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, vanmorgen beslist. Het besluit van B en W: Digros moet een aantal houten scheidingswanden verwijderen en het gebruik van het pand aan de Starren- burglaan 47 is strijdig met het bestemmingsplan. Het nieuwe Digros-filiaal aan de Starrenburglaan 47 mag niet verder bouwen dan Was senaar in het bestemmingsplan heeft staan. Dat betekent 10 meter diep winkel en de rest magazijn. Mr. Van der Pluym, raadsman van Digros, betoog de dat het opzetten van stellin gen door Digros niet als „bouwerk" aan te merkten valt. Dan is geen bou w vergun- Volgens Van der Pluym ging het echter om losse, de montabele wanden. Hij be klemtoonde dat Digros, door het slopen van de scheidings wanden door de gemeente, een onevenredig nadeel onder vond. „Daar is niemand mee gediend". Mr. De Vries Robbé, raadsman van Wassenaar, be twijfelde ten zeerste of het niet om bouwwerken gaat. „Een 30 meter lange wand, inclusief vast verbindingen, met elek triciteitsleidingen, 3 deuren en meterkasten?..." Mr. Van Rijc- kevorsel liet op de AROB-zaak zt?lf al blijken de visie van Di gros over de zogenaamde 10- metergrens zeer twijfelachtig te achten. Volgens het bestem mingsplan mag 10-meter win kelruimte worden gebruikt, de rest als magazijn. Digros ge bruikt een grotere ruimte als winkel („Digros vindt het ken nelijk te klein", aldus mr. Van Rijckevorsel) en dat mag niet van de Raad van State. NOORDWIJK De streekcommissie Bollen streek heeft- gisteravond op haar vergadering in hotel-restaurant „De Wit te Raaf" besloten om me dio januari a.s. voor de be volking van haar werkge bied een grootscheeps op gezette informatie- en dis cussieavond te organise ren over de veelbespro ken structuurschets Hol land-West. Tevens-wordt bij deze gelegenheid tot opinievorming en in spraak betrokken het N.S.-rapport „Nieuwe sta tions aan de oude lijn", voor zover dit rapport in relatie staat met eerderge noemde structuurschets. Plaats van bijeenkomst zal het parochiehuis of de K.T.S. in Voorhout zijn, terwijl als waarschijnlijke vergaderdata 13 of 11 ja nuari werden genoemd. De streekcommissie, een niet politiek of ambtelijk gebonden college van wijze mannen en vrouwen uit het gewest, ver vult een soort brugfunctie tus sen de bevolking en de pro vinciale overheid. Zij houdt zich speciaal bezig met zaken van ruimtelijke ordening die van meer dan locale betekenis zijn. Een van haar taken is het op gang brengen, stimuleren, verbreden en begeleiden van de discussie onder de bevol king, teneinde de meningsvor ming te bevorderen. Op haar beurt brengt de commissie deze meningen weer ter ken nis van het provinciaal be stuur. In de vergadering werd nogal forse kritiek geleverd op de structuurschets Holland-West, dat door stedebouwkundige bureaus in de particuliere sec tor bleek te zijn opgesteld. Hier en daar staat de schets buiten de werkelijkheid. Zo suggereren de plannenmakers om de bloembollencultuur te verplaatsen naar de Haarlem mermeer, waar geen hyacin- tenbol wil groeien. Verder wordt gerekend met een be bouwingsdichtheid van 11,57 woning per hectare, terwijl dit gewoon een onbetaalbare zaak is. Ook heeft men bijvoorbeeld de NORON-locatie simpelweg over het hoofd gezien. Daaruit blijkt dat de opstellers van de structuurschets de ontwikke lingen niet hebben gevolgd, merkte een criticus uit de ver gadering op. Voor hem was het de vraag of de commissie met zo'n plan wel bij de bevol king diende te komen. Het kan aanleiding geven tot het misverstand alsof het plan van een overheidsinstantie afkom stig is. Veel in de structuur schets moet nog nader beke ken worden. De Bollenstreek, die volgens het provinciale streekplan open gebied moest blijven, slempt langzamerhand dicht, constateerde men in de streek commissie. Dit aspect werd nog eens benadrukt in de dis cussie over de vraag of aan het N.S.-rapport een afzonderlijke thema-avond diende te wor den gewijd. In dit rapport staat nog minder dan in Holland- West, merkte een commissielid op. De N.S. heeft de kringen van weleer, thans opgevuld met huizen. Het gaat de N.S, slechts om een betere exploita tie van de oude lijn. Over de ideeën van de spoorwegen werden kritische opmerkingen gemaakt. De bollenstreek wordt steeds voller. Allerlei plannen met wervingskracht worden uitgedacht. „Straks kunnen we over de daken van Den Haag naar Haarlem lo pen. Zelfs de Chinezen zien met verbazing toe hoe wij het hier uithouden". Burgemeester Winkel van Noordwijkerhout, die als gast de vergadering bijwoonde, had in het N.S.-rapport gemist, dat Noord wijkerhout volgens het vakblad van de horeca geldt als derde congresgemeente in Nederland. In haar rapport houdt de N.S. alleen rekening met woningen, niet met werk gelegenheid, aldus de burger vader van Noord wijkerhout. Bezoekers van het congrescen trum Leeuwenhorst moeten nu met touringcars van het station te Leiden worden ge haald. Een vast onderdeel van de vergaderingen van de streek commissie Bollenstreek is de signalering van allerlei zaken, die de provinciale aandacht verdienen. Een ander commissielid ves tigde de aandacht op de Duin weg-Beeklaan in De Zilk. Er wordt daar onwijs hard gere den, aldus het commissielid en dit had deze week weer een slachtoffer geëist. Op het be treffende kruispunt zouden bijna dagelijks verkeersonge vallen plaatsvinden. De oor zaak moet worden gezocht in het feit, dat op deze kruising het verkeer, komende van de provinciale weg, moet stoppen, terwijl het bij een soortgelijke kruising aan de Ruigenhoek voorrang heeft. Deze onduide lijke en inconsequente situatie heeft regelmatig aanrijdingen tot gevolg.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7