Optimisme kenmerkt algemene beschouwingen Groen licht voor camping Aderweg REGIOtJOURlNAA REGIOtJOURlNAA Wijziging ontwateringsplan noodzakelijk Blauwmutsenpp in Zoeterwoude Leuke voordrachten in bibliotheek Zoeterwoude REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1981 PAG 1 ALKEMADE RAAD PLEIT VOOR DURE VOORZIENINGEN ALKEMADE De ten- .eur van de gisteravond -gehouden Algemene be schouwingen naar aanlei ding van de ontwerpbe groting voor 1982 en de meerjarenbegroting voor 1982 tot en met 1986 was over het algemeen niet al te somber. Hoewel vrijwel alle raadsleden de huidige onzekere economische si tuatie in hun betoog be trokken, waagde men het .toch om voor diverse dure gemeentelijke voorzienin gen te pleiten. CDA P. C. W. van der Meer zette onder meer de schijnwerper op een toenemend aantal klachten van recreanten over snelle motorboten in de Alke- madese plassen. Voorts hield hij een warm pleidooi voor het plankzeilen of surfen op de Brasem en wenste een start plaats voor de kleine water sport langs de Groenewoudse- kade aan de Wijde Aa op korte termijn gerealiseerd te zien. Betreffende de werkgelegen heid in Alkemade vond hij het noodzakelijk dat nieuwe scho ne industrie met zoveel moge lijk arbeidsbehoefte wordt aangetrokken. Zijn fractiegenoot D. Aker boom besteedde uitgebreid aandacht aan de Algemene Bijstandswet en de Rijks groepsregeling Zelfstandigen en de Werkeloosheidswet. Hij toonde zich ernstig bezorgd over de financiële consequen ties van deze regelingen. De heer Akerboom verwachtte dat er snel een begin kan wor den gemaakt met de tuinbou- wuitbreiding en een eind aan de woningbouwbeperkingen nu het licht vooralsnog op groen staat voor de reconstruc tie van het oude tuinbouwge bied in Alkemade. J. v.d. Bosch verzocht B W wat informatie naar buiten te brengen over de ontwikkelin gen met betrekking tot het nieuw aan te leggen sportpark voor D.O.S.R. Hij vond dat het nadelig saldo van 1,2 miljoen voor jeugd- en sportaccommo daties tot een meer aanvaard baar niveau moet worden te ruggedrongen. Voorts pleitte hij ervoor dat de evenementen die thans in „Our House" plaatsvinden naar „De Alke burcht" verhuizen. Het was hem opgevallen dat in de ge- leidebrief bij de begroting 1982 ruimschoots aandacht was be steed aan het sociaal beleid doch miste een economisch be leid in Alkemade. Om het ge mis van een schoolbegelei dingsdienst te compenseren verzocht hij voor de Basis- en Kleuterscholen leerkrachten aan te trekken, die volgens de laatste methoden zijn opgeleid. Uitbreiding van de peuter speelzalen raadde hij af, omdat hij bang was dat binnen de kortste keren elke school of wijk zijn eigen crèche wil heb ben op kosten van de gemeen schap. W. Nugteren hield een uitvoe rig betoog over de financiële positie van Alkemade, die naar zijn mening tot nu tot „gezond" te noemen is. Echter de toekomst ziet hij somberder in, omdat de financiële mee vallers van voorheen lang zaamaan verbleken, terwijl de tegenvallers zich in de ver keerde richting voortbewegen. Hij maakte zich zorgen over de tekorten bij het pontveer Kaag en het sport- en jeugdbe- drijf. Uitgebreid aandacht besteedde hij aan de bejaardenhuisves ting, die thans onvoldoende is. Hij drong erop aan om in overleg met het bestuur van Huize St. Jacobus tot uitbrei ding van de opnamecapaciteit te komen. De heer Van der Hulst ging uitvoerig in op het recreatiege beuren in Alkemade. Prioriteit zou gegeven moeten worden aan een fietspad van Oud Ade naar Leiden. J. Duivenvoorden deed de suggestie om toekomstige huurders van woningwetwo ningen zelf hun huis te laten afbouwen, waardoor zij een la gere huurprijs zouden hoeven te betalen. Extra aandacht vroeg hij voor de veehouderij bedrijven, die regelmatig gron den af moeten staan voor on der meer woningbouw, sport velden, vervangende tuin grond etc. Tevens memoreerde hij dat anno 1981 diverse wo ningen en bedrijven in Alke made nog steeds verstoken zijn van gas, water en electra. VVD De heer Verdel pleitte voor uitbreiding van het industrie terrein voor passende indu strievestiging teneinde meer werkgelegenheid te verschaf fen aan de steeds groeiende bevolking van Alkemade. Be treffende de te volgen proce dure bij een eventueel beroep op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen verzocht hij de proceduretijd van een half jaar te verkorten tot 6 weken. Ten aanzien van die inwoners van Alkemade die wat moeite hebben met het aan de her structurering van het oude tuinbouwgebied verbonden „derde tuinbouwgebied" en landschappelijke bezwaren of bezwaren kwa uitzicht heb ben, gaf hij in overweging dat de belangen van ongeveer 200 tuinbouwgezinnen toch zwaar der mogen en moeten wegen dan uitzicht op een stukje wei land. Mevrouw P. van Aken-Rens zei dat bij de gemeentereini ging de opbrengst slechts voor circa 65 toereikend is. Naar haar mening zou gestreefd moeten worden naar een vol ledig kostendekkend systeem, eventueel gepaard gaande aan een gelijktijdige verlaging van de onroerend goed belasting. Ook voor het sportbedrijf be pleitte zij een volledig kosten dekkend systeem door middel van een ander subsidiebeleid. Dit zou moeten leiden tot een verduidelijking van de kosten van het sportgebeuren. Zij toonde zich pessimistisch over het aansluitpercentage bij het systeem van kabeltelevisie, waardoor het abonnements geld verhoogd zal moeten wor den. T. J. van der Meer toonde zich ernstig bezorgd over de hoge kosten van het pontveer Kaag. Hij had de kosten voor de ge meenschap, 400.000,-, uitge splitst. Per dag komt het te kort op f 1100,- oftewel per uur op 46,-. Van der Meer vond deze bedragen in het licht van de economische te rugval en de daaraan verbon den noodzakelijke bezuinigin gen onverantwoord. Met aandrang verzocht hij het college van b en w om plan nen voor uitbreiding of een geheel nieuwe vestiging van Huize Jacobus te stimuleren en alle medewerking te verle nen om een spoedige realisatie tot stand te brengen. P.A.A. H. van Tol vond dat de ge meente Alkemade zich „te pletter spaart", waardoor de reserves toenemen. Over een bestemming van het geld komt zelden overeenstemming. Doe lend op de Streekmuziek- school zei hij: „Rijnakkoord overboord". Hij eindigde zijn betoog met de woorden van de beroemde Heinrich Heine: „Als de wereld vergaat, vlucht ik naar Nederland, want daar gebeurt alles 50 jaar later". Naar het inzicht van Van Tol, moet men naar Alkemade gaan omdat daar voor veel za ken nog eens 50 jaar bijkomt. F. Hoogenboom vond de her waardering van de funkties bij de gemeente Alkemade een subtiele aangelegenheid, waar bij een medezeggenschapscom missie goede diensten had kunnen bewijzen. Aktie on dernemen tegen het toene mend vandalisme noemde hij „symptoombestrijding". Tot slot bepleitte hij meer gemeen telijke zeggenschap bij het rei len en zeilen van „De Alke burcht". V.G.A. W. Kret vertelde dat binnen de V.G.A. het voornemen be staat deze politieke partij niet meer aan de komende raads verkiezingen te laten mee doen. Grote kritiek had hij op het beleid van de beide wet houders, die volgens Kret aan „contactarmoede" lijden. Ook vond hij ze te veel „verambte- lijken". „Ze verdedigen de ambtelijke adviezen, alsof ze ze zelf geschreven hebben" al dus Kret. Graag had hij gezien dat Cas per de kabeltelevisie wat aan trekkelijker had gemaakt eventueel met behulp van re gionale radio-uitzendingen, bejaardenalarm, het herhalen van Teleac-cursussen en het voor slechthorenden ondertite len van programma's. Kret ziet het als zijn taak in de raad een rol als „waakhond" te spe len. VAN TOL (PA) SPEELT TACTISCH TUDSPEL ALKEMADE De raad zette gisteravond het licht op groen voor een camping aan de Aderweg. Met uitzon dering van de twee-mans PA-fractie gingen alle raads leden akkoord met de inrichting van een camping, die een maximale oppervlakte van 4 hectare mag beslaan. Door deze beslissing is een einde gekomen aan de reeds 14 jaar durende discussie over een camping op het terrein van de heer J.P. van Rijn. Oorspronkelijk had Van Rijn een veel grotere camping in ge dachte. In 1967 kwam hij met het plan voor een dergelijke re creatieobject in het gebied, dat toen nog niet in een bestem mingsplan was opgenomen. Vele jaren vol geharrewar, vreemde verwikkelingen en een toenemend aantal bezwaren tegen een groot terrein voor caravans, brachten Van Rijn er toe in februa ri van dit jaar met het plan te komen voor een terrein, dat plaats zou moeten bieden aan 200 caravans. Maar ook dat was te veel voor Alkemade en men verzocht Van Rijn met een ander plan op de proppen te komen. Dat plan voor 145 standplaatsen werd gisteravond aan de raad voorgelegd. Alle raadsleden kon den daarmee instemmen, mits het terrein absoluut niet groter zou worden dan 4 hectare. Maar voor de leden van de Progres sief Alkemade fractie was ook dat te veel. H. van Tol zei altijd gedacht te hebben, dat het om een soort doortrekkerscamping ging en een dergelijk terrein zou toch niet meer dan 1 hectare behoeven te beslaan. Een camping met een totale oppervlakte van 4 hectare kwam volgens Van Tol niet overeen met het land schappelijke karakter van de omgeving. Bovendien wees hij nog eens op de wenselijkheid van een structuurplan voor de gehele oever van de Wijde Aa. „Nu besluiten vóór een camping aan de Aderweg is een ad hoe beslissing", zo meende Van Tol dan ook. Zijn fractie kreeg echter geen steun van de overige raadsleden. Tactisch tijdspel Het was diezelfde Van Tol, die een zware stempel drukte op de gisteravond gehouden discussie over het ontwerp-basisplan plas- sengebied. Tijdens de vergadering die een overvolle agenda had de algemene beschouwingen stonden immers ook op het pro gramma kregen de leden van de raad de visie van het college op het plan voorgelegd. Vrijwel alle raadsleden konden instem men met de door het college opgetekende op- en aanmerkingen, die in het definitieve plan zouden moeten worden opgenomen. Het terrein aan de Aderweg waar de heer Van Rijn na een strijd met de gemeente van veertien jaar zijn cam ping mag inrichten. De heer W.P. Klerks,liet echter weten het niet eens te zijn met de 225 ondertekenaars van een brief waarin geprotesteerd wordt tegen de aanleg van eilanden in de Braassemermeer. „Deze mensen hebben geen alleenrecht. Iedereen moet gebruik maken van het water met al haar mogelijkheden. Die eilanden bevor deren de gezelligheid", zei het CDA-raadslid. Voorts zei Klerks zijn twijfels te hebben over de gemeenschappeljke regeling, die recreatieschap Noord-Zuid Hollands Plassengebied heet. Hij was er niet van overtuigd, dat de voordelen tegen de nadelen zouden opwegen. Van Tol was niet van de voordelen, maar wel van de nadelen overtuigd. Hij herinnerde er nog eens aan dat zijn frac tie niet had staan springen, toen Alkemade enige jaren geleden besloot deel uit te zullen maken van het recreatieschap. Dat het ontwerp-basisplan hem ook al weinig reden tot juichen ver schafte, werd al spoedig duidelijk. Van Tol somde echter onver stoorbaar drie kwartier lang zijn aversie jegens het schap en zijn ontwerp-plan op. Achter deze lading kritiek ging echter een tac tiek schuil. Van Tol wist immers dat de algemene beschouwin gen nog aan bod dienden te komen. Toen hij er uiteindelijk het zwijgen toe deed, keek iedereen bezorgd naar klok en gingen B en W zich beraden over de verdere afwerking van de agenda. Besloten werd de discussie over het concept-plan uit te stellen en daardoor was Van Tol's tactische spel geslaagd. Van hem hoeft dat recreatieschap immers niet en uitstel in welke vorm was dan ook welkom. De opzet is natuurlijk pas werkelijk ge slaagd als nadere bestudering van financiële en planmatige ge gevens door de raadsleden en het college een ander standpunt ten aanzien van de gemeenschappelijke regeling teweeg brengt. Of dat ook zo is en Van Tol inderdaad het laatst lacht, zal moe ten blijken. Verbreding Oostvaartbrug van start HAZERSWOUDE De ver breding van de Oostvaart brug kan binnenkort ter hand genomen worden. De gemeente heeft overeenstem ming bereikt met de eigena ren van de grond, die men voor de verbreding nodig heeft. De nieuwe brug wordt voor zien van twee voetpaden. Hierdoor neemt de breedte van de brug met 2,50 meter toe. De daarvoor benodigde grond is echter particulier ei gendom. Eén van de eigenaren bleek bereidt zijn grond voor het symbolische bedrag van 1 gulden te verkopen, terwijl twee anderen het in bruikleen hebben gegeven. De raad moet donderdag zijn goedkeuring geven. ZOETERWOUDE Als ge volg van de toekomstige spoorwegverdubbeling tus sen Leiden en Hazerswoude zal het ontwateringsplan ter hoogte van het Zoeterwoudse industriegebied Grote Polder veranderen. Eén en ander zal dienen te resulteren in de bouw van een gemaal, waar door de waterhuishouding ter plaatse verbetering zal ondergaan. De werkzaamheden rond de realisering van een gemaal zullen worden geregeld tussen het waterschap „De Omme- dijck" en de Nederlandse Spoorwegen in een overeen komst, waarin onder meer be paald gaat worden, dat de N.S. de benodigde gronden ten be hoeve van de bouw van het gemaal zal trachten te verwer ven. Daarom heeft de N.S. het ge meentebestuur verzocht tegen de symbolische prijs van één gulden een stuk grond van cir ca 76 centiare te verkopen. Het gemeentebestuur van Zoe terwoude mag dan wel de kleur bepalen van het gebouw met een in de nabijheid daar van aan te brengen groenvoor ziening. Als de gemeenteraad met deze transactie accoord gaat kan het werk worden uit gevoerd. Een bedrag van 10.000 gulden zal de gemeenteraad moeten voteren voor herstel van de riolering op de kruising Am bachtsherenweg/Burg. Hem- mingsonstraat. Het betreft een stuk wegdek met een lengte van 15 meter dat is verzakt waardoor thans het zand on der het wegdek ter plaatse van de verzakking het riool in- spoelt. Op de plaats waar het ongerief is ontstaan lag voor heen een sloot. Hoewel de le den van de commissie openba re werken onlangs met ge mengde gevoelens de toekomst tegemoet zagen (het plan Westeinde I is gebouwd in een gebied dat voorheen weiland was. red.) moeten bepaalde constructiemethoden er voor zorgen dat tot in lengte van ja ren geen moeilijkheden zijn te verwachten. Woningbouw Na volledige overplaatsing van Plaathout b.v. Katwijk, zal de fabriek aan de Lijnbaanwcg-Pi straat in Noordwijk worden gesloopt. Dat zal in ft ari gebeuren. Voor het vrijkomende terrein is bouwplan ontwikkeld voor 27 koopwoningen. Leden vergadering De afdeling Leiderdorp van D'66 houdt morgena vont ledenvergadering in de Scheppingskerk aan de Van geestlaan in Leiderdorp. Centraal staan de gemeentel verkiezingen van 1982, die de Leiderdorpse democraU zelfstandige politieke partij in zullen gaan. De activiti en werkzaamheden naar aanleiding van de verkiezii zullen aan de leden worden voorgelegd. Ook is er ri voor discussie. De vergadering begint om kwart over Emancipatiemorgen De Noordwijkse Vrouwenraad organiseert morgein tend een 'open ochtend' voor haar leden. Dat gebeui gebouw 't Trefpunt aan de Schoolstraat. Mevi Claire Passchier van CRM zal dan spreken 'Emancipatie, vooruit'. De bijeenkomst begint omj uur. Springplank De nieuwe openbare lagere school De Springplank aai Frans Halslaan 289 in Oegstgeest wordt morgen of fit geopendWethouder mevrouw T.L. Blom-De Koek F Leeuwen van onderwijs zal om half vier de openingsf deling verrichten. Ankie Peypers De schrijfster Ankie Peypers praat op morgenochb in cultureel centrum De Muzenhof aan de Cor Gore singel 1 over haar werk. Zij is uitgenodigd door dL deling Leiderdorp van de Nederlandse VerenigingP Huisvrouwen. Ankie Peypers werd bekend door F poëzie en romans. Voor de roman „Geen denken i kreeg zij in 1962 de Anne Frankprijs. Driekamp De Bodegraafse Werkgroep Sportieve Recreatie houdtfre dag en zaterdag voor de vijfde keer een uithoudingsveLQ gen driekamp. Nieuw dit jaar is de keuze die men kanf ken tussen de grote driekamp en een mini-driekamé dereen (jong en oud) kan aan dit evenement, waarbir°[ om de eigen prestatie gaat, deelnemen. De minidrieljL 1< begint vrijdagavond met zwemmen over 750 meter. Zon dag dienen deze deelnemers 30 kilometer te fietsen (,p; kilometer te lopen. Deelnemers aan de grote drieJiei zwemmen 1500 meter, fietsen 50 kilometer en lopen li lometer. Het zwemgebeuren speelt zich af in zwembaL Kuil, terwijl start en finish van de fiets- en looponderw0 bij het terrein van de V.V. Bodegraven te vinden zijn31 schrijfkosten voor de minidriekamp bedragen 5 gulf13 Deelnemers aan de Grote Driekamp betalen 10 guft?- Opgeven bij T. Edelman tel.:12343 of B. Corbijn 14731eh iel TROS in Rijnsburg i°e' De TROS maakt donderdag 29 oktober opnamen {ro de TV-show van Ivo Niehe in de nieuwe hallen vaer Flora veiling in Rijnsburg. Niche's amusement)&e gramma handelt over opvallende gebeurtenissen doe levisiegebied. Gasten zijn Willy 'Alberti, Alexatai Curly en de onvermijdelijke André Hazes. Hetioc gramma is de eerste in een reeks, die de TROS ditoc zoen op het scherm zal brengen. Belangstelleigi (vanaf 16 jaar) kunnen de opnamen tegen betalin^w 6 gulden bijwonen. De zaal is vanaf 19.00 uur opl\x\ de camera's beginnen om 20.00 uur te lopen. on, in Don Giovanni *fl ter Het Nederlands Marionettentheater presenteert c/oijesl dagavond de opera Don Govanni van Mozart in Muzéat. aan de Cor Gordijnsingel 1 in Leiderdorp. Voor de opei liefhebbers een kans om een beroemde opera ook ee/jeh een ander manier te bekijken. De opera is ook zeeti0f schikt voor kinderen. Aanvang kwart over acht. ^hi ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude heeft er vanaf donderdag 29 oktober drie „straten" bij. De weg waaraan mo menteel de 24 bejaarden- woningen nabij huize Em- maus worden gebouwd krijgt de naam Emmaus hof, het gedeelte fietspad gelegen tussen de Produk- tieweg en de Meerburger wetering wordt Blauw- mutsenpad, terwijl de naam van de hoofdonts- luitingsweg naar het Ge- miva-complex met bijbe horend woningbouwge bied verder als Blankaart- weg door het leven zal ZOETERWOUDE In het kader van de kinderboeken week organiseerde de biblio theek in Zoeterwoude-dorp twee voordrachtsavonden. Beideh werden druk bezocht al was de deelname van jon gens opvallend gering. In een sfeervolle omgeving werden met veel enthousias me talloze gedichtjes en to neelstukjes voorgedragen. Het was voor de jury dan ook geen eenvoudige opgave tot een afgewogen oordeel over de prestaties te komen. Alle kinderen ontvingen als aandenken een bloembol die ook zijn „eigen tijd" nodig heeft om tot volle bloei te ko men, een en ander geheel in overeenstemming met het the ma van de onlangs afgesloten kinderboekenweek. Door de werkgroep activiteiten kinder boekenweek (afgekort WAK) is veel werk verzet. Getuige de grote deelname blijkt dit zeer zinvol te zijn geweest en zeker voor herhaling vatbaar. De volgende kinderen kwa men voor een prijsje in aan merking. Gedichten 5-8 jaar: 1. Patricia Zuidwijk, Kerklaan 21; 2. Yvanka Roeleven, Comman deurshof 22; 3. Jolanda Tette- roo, Zuidbuurtseweg 42. De poedelprijs ging naar Joyce en Claire Oosterveer, Burg. Hem- mingsonstraat 1. Gedichten 9-13 jaar: 1. Mariel- le Roeleven, Commandeurshof 22; 2. Paula Neuteboom, Am bachtsherenweg 41; Femke Barendrecht, Ambachtsheren weg 58; Marjolein Vijverberg, Grutto 15; Judith Dijkman, Jan Albert de Gravenlaan 11 en Janneke Stoof, Zwaan 73, 3. Liesbeth Buitendijk, Comman deurshof 6. De aanmoedigingsprijs ging naar Hiranda de Jong, Zonne- gaarde 46 en naar Elwin van 'Kroonenburg, Loethe 5. Toneelstukjes 9-13 jaar: 1. Ma rieke van Leeuwen, Noord Aa 4, Trees van Leeuwen, Noord Aa 4 en Ciska Hoogeveen, Jan van Banningstraat 4, 2. Sandra van der Hoeven, Kivit 15; Ellis van Duuren, Burg. Doyer- straat 2, Sandra van der Hoe ven, Commandeurshof 18 en Angela Slingerland, Kerklaan 28. te gaan. De naamgeviia; het weggedeelte wel de bejaardenwold zijn gelegen is voojez men uit een prijsvrin. der de bewoners v^e bejaardencentrum. <i; „Emmaushof" kwam imi als meest toepasselijkPW uit de bus. Vervolgens h- commissie straatnaai zich gebogen over d welke naam gegeven den aan het gedeelte tussen de Produktiew< Meerburgerwetering, meente Leiden heeft deelte van het onder< ke fietspad dat op ha; febied loopt de naai enpad gegeven. Bij ving van wegen die g grenzen passeren vaak gebruikelijk om gelijke straat te noenr iets dat met de nabiJi meente te maken hw< noemde commissie is j van mening dat het fit Zoeterwouds grondgefK naam moet krijgen, dij01 pisch Leids weergë^ naam Blauwmutsenpafj" een goed voorbeeld v"k< deze naam stamt af vain vers die thuiswerk vePt en vanwege de kou we muts op hadden. )rd Blauwmutsen is tevfet soort scheldnaam voètk ners van Leiden. Voc)k commissie van mening, nader inzien de naa' kaartpark niet juist is n omdat het woord park(j( een groot gebied aan( wordt dan ook de L aangegeven om het t[ bied Blankaartpark ter" en de hoofdontslur. c Blankaartweg. De |n^ straten in het gebied zijner tijd van een ntlef den voorzien. 1 jt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4