tan wilde stakingen Walesa wil einde Egypte voelt niets voor Arabische topconferentie Florence in greep van „lancetmoordenaar" _loordaanslagen ti Brussel op nti-drugspolitie Gefingeerde brief Van Agt wekt woede in Overijssel Landbouwschap geheel oneens met plannen van EG-commissie ;G nog verdeeld over redesmacht voor Sinaï JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1981 PAGINA 13 Spoedoverleg over joden in Sovjet-Unie DEN HAAG Vertegenwoordigers van twaalf Europese landen hebben gisteren in Parijs spoedoverleg ge voerd over de steeds slechter wor dende situatie van de joden in de Sovjet-Unie. Besloten werd op korte termijn een miljoen handtekenin gen bijeen te brengen teneinde de aandacht van de wereld op de situa tie van de Russische joden te vesti gen. De bijeenkomst in Parijs werd gehouden als reactie op de berich ten, dat de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie op een dieptepunt is beland. In september van dit jaar kwamen in Oostenrijk 405 joode emigranten aan. In september 1979 was dat aantal nog meer dan vier duizend. ALI AGCA IN HONGERSTAKING ROME Mehmet Ali Agca, de man die op 13 mei een aan slag pleegde op paus Johannes Paulus II, is in de gevangenis in hongerstaking gegaan. Agca werd in juli tot levenslang veroordeeld; tijdens het proces had hij zijn hongerstaking al aangekondigd. In de afgelopen maanden heeft Agca verschei dene malen tegen zijn veroor deling geprotesteerd, onder meer door meubels in zijn cel in brand te steken. Agca is van mening dat hij niet door de Italiaanse staat mag worden vastgehouden, omdat de aan slag in Vaticaanstad werd ge pleegd. Ontwerper van „ultralights" verongelukt De Amerikaanse ontwerper en maker van een van 's werelds best verkopende lichte vliegtuig jes, John Chotia, werd gisteren gedood toen hij een nieuw model van zijn „ultralights" slechts 75 kilo wegend aan het uitproberen was in de staat Utah. Het vliegtuig tuimelde neer en Chotia (links in het gras liggend) werd dodelijk gewond. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De ontvoeringsin dustrie, een van de belang rijkste sectoren van de Ita liaanse zwarte economie, is een zware klap toegebracht. In een vlaag van uiterste doeltreffendheid heeft de Italiaanse politie de afgelo pen dagen een bende opge pakt, die gespecialiseerd was in het ontvoeren van rijke personen. De ontvoe ring van een 13-jarige doch ter van een rijke restauran t-eigenaar is de bende uitein delijk noodlottig geworden. O- xJinters Lugano s in Lugano, toch een van de zonnigste plaatsen in Zwitserland, heeft de winter al intrede gedaan. De sneeuwruimers zijn al aan het werk, hier zijn zij bezig in de LrijÉrt van de Monte Generi. hi (Van onze correspondent Mare de Koninck) JJSSEL Voor de tweede maal in korte tijd is in ssel een moordaanslag gepleegd op een rijkswacht- mandant, belast met het onderzoek naar een ille- drugshandel die door leden van de Belgische gbestrijdingspolitie is opgezet. Vorige nacht werden larl je leider van het onderzoek, commissaris Vernaille, 3f 1 >rs door de deur van diens woning negen kogels af- uurd. De politieman en zijn vrouw werden beiden lakt, maar zijn niet in levensgevaar. De onbekende ïtter opende het vuur nadat hij had aangebeld, ir de rijkswachter achter de gesloten huisdeur in- leerde met wie hij van doen had. ie weken geleden is in Brussel een bom ontploft in politie-auto die doorgaans wordt gebruikt door de ste medewerker van commandant Vernaille in het erzoek naar de privéhandel van politie-ambtenaren 'erdovende middelen. zogenoemde "zaak-Frangois" kwam in januari 1980 aan het Commandant Francois en een zestal medewerkers van het jnaal drugsbureau van de Belgische rijkswacht werden toen resteerd op de verdenking dat ze een „eigen firma" in hard- E;s waren begonnen. Dat werd mogelijk omdat voor de be ing van de illegale drugshandel rechercheurs veelal in „het eu" doordringen en grote geldbedragen en partijen verdo- de middelen inzetten om achter bestaande handelslijnen te en. omvang van de "zaak-Frangois" is de loop van het onder- i steeds groter gebleken, maar nog altijd niet precies bekend, staat vast dat het om een wereldwijd handelsnet gaat, waar- e grenzen tussen maffia en politie uiterst onduidelijk zijn. ssen zijn dankzij de Brusselse speurders in de "zaak-Fran- twintig verdachten aangehouden, onder wie enkele „grote sns" op Sicilië en New York. Belangrijkste getuige is de Jozef V. die in Pakistan een gevangenisstraf uitzit. Deze beweert voor de Belgische anti-drugsbrigade van comman- Frangois te hebben gewerkt. De op hem gevonden partij lovende middelen zou „aas" zijn geweest voor echte illegale delaren. De twee rechercheurs op wie nu aanslagen zijn ge- gd zouden deze week naar Pakistan reizen om V. op te ha- en in België te verhoren. ,.zaak-Frangois" heeft ook uitlopers naar Nederland. Do be- ildiging dat Brusselse politiemensen zelf in de drugshandel n is voor het eerst geuit door de Fransman Albert Forcy, die msterdam wegens drugssmokkel is aangehouden en veroor- d tot zes jaar gevangenisstraf. tijn aantijging tegen de Belgische anti-drugspolitie ontsnapte cy op 30 september uit de gevangenis van Scheveningen. lens geruchten zou hem niets in de weg zijn gelegd om te 'luchten, na verzoeken daartoe van de Belgische antidrugs- KAIRO Egypte zal eind november niet de Arabi sche topconferentie in Ma rokko bijwonen, zelfs als de Egyptische regering daarvoor een uitnodiging zal ontvangen. Dit is giste ren door een officiële Egyptische woordvoerder bekend gemaakt. Het afgelopen weekeinde werd in diverse Arabische dagbladen gespeculeerd op een mogelijke verzoening tussen Egypte en de Arabische lan den, die het Egyptische vre- desstreven verwerpen. Het in Londen verschijnende dagblad al-Shark al-Awsat had ge schreven, dat een speciale ge zant van de Marokkaanse ko ning Hassan op zeer korte ter mijn naar Kairo zou gaan om de Egyptische president Moe barak uit te nodigen voor de Arabische topconferentie, die eind volgende maand in Fez wordt gehouden. De jacht op islam fundamenta listen gaat in Egypte ondertus sen onverminderd voort. Gis teren zijn, zo berichtte het Egyptische dagblad al-Ahram, opnieuw dertig moslims opge pakt, die volgens de Egypti sche autoriteiten mede verant woordelijk zijn voor de moord op president Sadat. Een ander Egyptisch dagblad meldde dat het onderzoek rond de vier daders van de moordaanslag was afgerond en dat de aanklacht tegen hen ge reed was. Uit officiële en niet- officiële verklaringen in Kairo valt op te maken, dat de moordaanslag op president Sa- dat de inleiding moest vormen van een islamitische revolutie naar Iraans model. Ook zou de aanslag niet het werk zijn van een kleine op zich zelf staande groep. Volgens het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken beoogden de daders met de aanslag de uitschakeling van de gehele politieke top. De staatsgreep die hierna had moeten volgen, had dan via radio en televisie bekend ge maakt moeten worden. Moefti Volgens de verklaring van het ministerie beschikten de „ter roristen" over hun eigen moefti (religieuze leider). Hij zou zijn aanhangers ervan hebben weten te overtuigen, dat de leden van de regering allen „ketters" waren die de dood verdienden. De moefti zou de blinde hoogleraar in de islam, Omar Ahmed Abdel Rachman, zijn die verbonden is aan de Universiteit van As- sioet.In Assioet kwam het met een na de moordaanslag tot een opstand, die door het Egyptische leger bloedig werd onderdrukt. Over het aantal arrestanten sinds zes oktober-de dag waar op Sadat werd vermoord-be- staat geen duidelijkheid. Het ministerie van binnenlandse zaken meldde gisteren dat sinds de aanslag 397 „terroris ten" zijn opgepakt. In rege ringskringen wordt echter ook gesproken over ruim 1000 ar restaties onder extremisten. Het verschil zit hem waar schijnlijk in het gebruik van de namen terrorist of extre mist. De 397 arrestanten wa ren allen lid van een terroris tische organisatie. ZWOLLE/LEIDEN Overijsselse CDA-statenleden zijn woedend over een in dit gebied verspreide gefin geerde brief van premier Van Agt. Op het officiële CDA-papier excuseert de premier zich er tegenover alle uitkeringsgerechtigden voor, dat hij in de verkie zingstijd met „ernstige jokkerij" over de uitkeringen, negen zetels heeft gewonnen. Afgelopen weekeinde zijn ook in Leiden namaak-brieven ver spreid. Bij een aantal gezinnen werden brieven met het brief hoofd van het ministerie van volksgezondheid bezorgd. De brie ven, waarin werd gewezen op de gevaren van kernenergie, wa ren ondertekend door K. Anker, voorzitter van de commissie onderzoek kernenergie. Voetganger geschept LEIDEN Een 36-jarige Lei- denaar is gisteravond rond kwart voor twaalf op de Haag se Schouwweg door een auto geschept. Met een open been breuk en buiten bewustzijn is de man naar het Diaconessen- huis overgebracht. Het slachtoffer had zijn auto in de wegberm geparkeerd. Op het moment van het ongeval liep de man, op zoek naar zijn auto, langs de kant van de weg en lette niet op het verkeer. Op een bepaald moment stapte hij te zeer naar het midden van de weg. Hij werd daarop geschept door een 46-jarige au tomobilist uit Noordwijk. De politie vraagt getuigen van het ongeval zich te melden (via het telefoonnummer 149961). AMSTERDAM Het Landbouwschap heeft gis teren de jongste voorstel len van de Europese Commssie voor een her vorming van het Europees landbouwbeleid afgewe zen. Volgens het Land bouwschap wordt door de voorstellen van Brussel het „hele landbouwbeleid op losse schroeven gezet". De Europese Commissie pre senteerde gisteren een reeks zeer ingrijpende voorstellen, die tot doel heben de Europese boeren door middel van een systeem van boetes en heffin gen te straffen voor overpro duces. De maatregelen zijn bovendien bedoeld om kleine bedrijven te steunen. Daarbij gaat het onder meer om de voorstellen op zuivelgebied, waarbij overproduktie van kleine bedrijfjes minder wordt. gestraft dan overproduktie bij grote bedrijven. Volgens het Landbouwschap hebben de voorstellen, die deze week in Luxemburg ver der worden besproken, niets meer te maken met het garan deren van een redelijk inko men voor de boer. Het Land bouwschap wil op korte ter mijn een gesprek over de plannen van de EG-commisie met minister De Koning van Landbouw. Persfotografen leggen het moment vast, waarop de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan ALI, (L) en de Israëli sche premier Begin (R) hun autonomie-besprekingen beginnen. Rechts van premier Begin zit de Israëlische minister van defen sie, Sharon. Israël en Egypte willen regeling voor Palestijnen JERUZALEM Israël en Egypte zullen in hun onderhandelin gen over Palestijns zelfbestuur streven naar een spoedig ak koord over de vorming van een gekozen raad, die de bezette westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza zal besturen. Dit maakte de Israëlische premier Begin gisteren bekend, nadat hij besprekingen had gevoerd met de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Hassan Ali. Het toekomstige Egyptisch-Israëlische overleg, zo zei Begin, zal gaan over de omvang, functies en bevoegdheden van de raad voor de 1,3 miljoen Arabische inwoners van de bezette gebieden. Ook liet de Israëlische premier over de gewijzigde-strategie we ten, dat de volgende ronde in het autonomie-overleg vijf dagen eerder zal beginen dan op vier november was gepland. Begin beloofde „iedere inspanning" om nog voor het einde van dit jaar een akkoord inzake Palestijns zelfbestuur tot stand te brengen. De Amerikaanse regering heeft bij zowel Israël als Egypte aan gedrongen op een krachtige inspanning, om de impasse in het autonomie-overleg te doorbreken. De VS willen hiermee berei ken, dat de positie van de nieuwe Egyptische president Moeba rak wordt verstevigd. Geduldig spoorzoeken leidde de politie naar een afgelegen villa bij Rome, waarin de 13-jarige Mirta zich bevond. Drie maanden lang had zij aan handen en voeten geketend gezeten in een houten doos van twee bij twee meter, zon der zich ooit te mogen wassen. De tegelijkertijd opgepakte bende had er een gewoonte van gemaakt om mensen voor wie losgeld was ontvangen door te verkopen aan concur rerende bendes, die op hun beurt ook weer een losgeld, van de wanhopige verwanten lospraatten. De leider, De San- tis, bleek een goede bekende van de politie. Verleden jaar wist hij uit de gevangenis, waarin hij een levenslange celstraf moest uitzitten, te ont snappen. De oogst van één jaar vrijheid van De Santis is onbeschrijfe lijk menselijk leed voor zijn medeburgers. Hij ontvoerde het meisje Mirta, een ander meisje dat het er niet levend van af bracht, een zeer rijke man en maakte plannen voor nog veel meer ontvoeringen. De zes maanden geleden door De Santis ontvoerde koffie-ko- ning Palombini, voor wie al miljoenen guldens losgeld zijn betaald, is nog steeds spoor loos. De Santis heeft de politie bekend dat hij Palombini an derhalve maand geleden al aan een bende in het zuiden van het land heeft doorver kocht. Deze bende heeft sinds dien echter niets meer van zich laten horen. Londens politie op zoek naar derde IRA-bom (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De politie van de Britse hoofdstad heeft van morgen in het grote warenhuis Bourne's in Oxfordstreet het zoeken hervat naar een IRA- bom, die in het gebouw ver borgen zou liggen. Gisteren heeft de politie tweemaal te vergeefs gezocht. Bij een ont ploffing eerder op de dag in Oxfordstreet is een man om het leven gekomen. Bij de Londense politie kwa men gisteren meerdere bom meldingen voor Oxfordstreet, de drukste winkelstraat van Londen, binnen. De straat, meer dan anderhalve kilome ter lang, was vanmorgen nog steeds afgesloten voor alle ver keer. De bommeldingen voor Ox fordstreet waren afkomstig van een man met een sterk Iers accent. De gebeurtenissen van giste ren hebben de Britse politie gesterkt in de mening dat een IRA-commando in Londen ac tief is en vrezen een bloedige Kerstcampagne. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Italiaanse Flo rence leeft in de greep van een moordenaar, die vanwege de verminkingen die hij zijn slachtoffers toebrengt en het wapen dat hij daarvoor ge bruikt de „lancetmoordenaar" wordt genoemd. Zijn slachtof fers zijn op stille plekjes ver toevende jonge paartjes, die hij eerst doodséhiet, waarna hij bij de vrouw een deel van de on derbuik wegsnijdt en mee- Drie paartjes zijn al zijn slacht offer geworden, de eerste keer in 1974, de tweede keer in juni van dit jaar, en de laatste keer afgelopen vrijdagnacht. De politie heeft weinig hou vast, maar een van de voor naamste sporen is de proeve van vaardigheid met het chi rurgisch mes, die de man op de lichamen van de drie vrou wen heeft achtergelaten. Vol gens de politie moet de moor denaar geregeld met een lan- eet werken, waarmee de kring door de jeugd van Florence na van verdachten beperkt lijkt bioscoop of discotheek nauwe- tot de medische wereld. lijks meer ommetjes met de auto meer gemaakt en gaan de Verder is het politie-onder- deuren eerder op het nachts- zoek echter niet gekomen en lot. zolang de „lancetmoordenaar" niet is aangehouden worden Genezing door apparaat De Belgische we tenschapsman Christian Miche- let heeft een ap paraat ontwik keld waarmee de genezing van wonden zou kun nen worden ver sneld. Artsen in België hebben gezegd dat met het apparaat, dat electromagneti- sche golven uit zendt, goede re sultaten kunnen worden behaald. ,Witkarrenin Brussel BRUSSEL De Belgische regering heeft besloten in Brussel een proef te nemen met een vorm van elektrisch vervoer, die veel weg heeft van het moeizaam functionerende Amster damse witkarren -project. Op tien plaatsen in Brussel worden het ko mend voorjaar in tótaal vijftig elek trische wagentjes neergezet. Abon nees moeten zich dan melden bij een computer en aangegeven waar zij naartoe willen rijden, waarna zij de sleutels van de witkar in ontvangst kunnen nemen. Er komen twee mo dellen witkar, een voor drie en een voor vijf passagiers. De voertuigen hebben een maximumsnelheid van veertig kilometer per uur. Als de proef slaagt, wordt het aantal wagen tjes in 1985 uitgebreid tot vijfhonderd op in totaal vijftig stations. Italiaanse bendes verkopen gijzelaars na ontvangst losgeld RSCHAU De leider de vrije Poolse vak- I Solidariteit, Lech esa, is vandaag naar ^|tad Zyrardow bij War- ■u gegaan om te pro- flbn een eind te maken de wilde stakingen ^Jesa wil de stakenden oe overhalen morgen- weer aan het k te gaan, onmiddel lijk na de door de vak bond georganiseerde alge mene staking van een uur. Solidariteit had gevraagd om beëindiging van alle wilde protestacties. De vakbond wil met de algemene staking van morgen tussen twaalf en een uur eenheid en disci pline demonstreren en haar eisen kracht bijzet ten. De Poolse regering heeft de actie van Solida riteit veroordeeld als een zuiver politieke actie. De eisen van Solidariteit heb ben onder meer betrekking op verbetering van de voedselsi tuatie, beëindiging van onder drukkende maatregelen tegen vakbondsleden en de vorming van een sociale raad voor de economie. Inmiddels zijn in Polen twee duizend militaire „operatie- groepen", voorzien van specia le volmachten van de rege ring, gisteren met hun werk in de Poolse gemeenten begon nen. Zij moeten er op het plat teland voor zorgen dat de aan koop van levensmiddelen soe pel verloopt en dat de boeren beter voorzien worden van in dustriegoederen en dat recht en orde worden gehandhaafd. De militaire leiding van de strijdkrachten van het War schaupact zal dezer dagen in Boedapest vergaderen. JCEMBURG De ministers van buiten ge zaken van de EG-landen hebben giste- in Luxemburg nog geen overeenstem- g bereikt over het Nederlandse voorstel een troepenmacht van de EG-landen naar Sinaï-woestijn te sturen. Deze moet als ermacht dienen tussen Egyptenaren en éliërs, wanneer de Israëli's in het voor- volgens plan het laatste deel van de I stijn ontruimen. I nu toe hebben Groot-Brittannië, Frank- I Italië en Nederland zich in principe be- verklaard manschappen te leveren voor rredesmacht. Griekenland zou daarente- reserves hebben tegen een besluit van de jpese Gemeenschap. Minister Van der Stoel sluit evenwel niet uit dat alsnog een eensgezind EG-besluit wordt genomen. In Den Haag wordt de plotseling opgekomen bereidheid tot deelneming aan de Sinaï-vre desmacht in verband gebracht met de vol gens minster Van Mierlo bestaande onwil van welke nederlandse regering dan ook in december een besluit te nemen over de op stelling van 48 kruisraketten op Nederlandfse bodem. Door actief deel te nemen aan de Si- naï-vredesmacht die is geregeld in het Camp- Davidakkoord, zou de Nederlandse regering iets van de irritatie bij de Amerikanen willen wegnemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13