Opknapbeurt nodig ïiljoen na-oorlogse voor huizen 1 Een hoge vaste spaarrente. £eidóc0ommit Protest VN-comité tegen wervingsactie KLM in Zuid-Afrika ind maken aan al met zigeuners" RK VOOR DUIZENDEN BOUWVAKK De Korte (VVD) prijst Den Uyl ;rs Or Tjrger en overheid a£g erg passief sake openheid I0r NB Dat doet de vraag rijzen waarom het tot een conflict moest komen. Men is kennelijk niet op elkaar uitgekeken en een echt principiële tegenstelling kan het ook nauwelijks zijn, hoewel op het Pvd A-congres voorzitter Max van den Berg wel heeft getracht de kwestie tot iets dergelijks op te blazen. Resteren drie mogelijkheden: een dom bedrijfsongeval, per soonlijke tegenstellingen of een combinatie van beide. Betrokkenen van „De Grote Luyk" moeten samen praten Half miljoen banen door milieuzorg en energiebesparing fc >es: Onafhankelijkheid van Aruba blijft einddoel sir WÉ: Bodem vervuiling Wierden verjaard gJNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1981 PAGINA 11 aag Er moet zo spoedig mogelijk een I ie regeling op internationaal niveau komen zorgwekkende probleem van de toelating igeuners op te lossen. Dit zegt prof.dr. J.F. in namens de vakgroep sociale antropologie opa en het mediterrane gebied van de Am- Se universiteit in een brief aan staatssecreta- Leijenhorst voor minderhedenzaken. t een eind komen aan het gesol met de zi- een volk dat nog niet zo lan£ geleden be- ^erd met volledige uitroeiing'Volgens de moet het mogelijk zijn snel een bevredi- igeling op* internationaal niveau te treffen. :ou gebruik gemaakt moeten worden van de tis die volkenkundigen hebben over de aard wervende volk. Eis van tien jaar tegen moordenaars van taxichauffeur MAASTRICHT De officier van justitie van de rechtbank van Maastricht heeft gisteren te gen een 22-jarige inwoner van Heerlen eivfijn 19-jarige vriend uit Nuth elk tien jaar geëist Zij worden ervan verdacht in mei van dit jaar een 23-jarig^e taxichauffeur uit Heerlen te heb ben doodgestoken en beroofd van 295 gulden. De oudste verdachte gaf de beroving toe en de jongste bekende met een stiletto te hebben ge dreigd, die tijdens een worsteling per ongeluk zou zijn uitgeschoten in de borst van het slachtoffer. De chauffeur overleed onmiddel lijk. Sectie heeft uitgewezen dat het lichaam geraakt was door veertien steken, waarvan ne gen dodelijke. Uitspraak 9 november. EINDHOVEN Het VVD-kamerlid dr. R. de Korte heeft gisteren in Eindhoven mi nister Den Uyl geprezen voor het besluit dat hij volgens De Korte heeft genomen om het ziekteverzuim terug te dringen. Den Uyl zou akkoord zijn gegaan met het niet langer doorbetalen van honderd pro cent inkomen aan zieken, zoals nu in de meeste cao's is vastgelegd, maar slechts tot tachtig procent van het bruto-loon, zoals in de ziektewet staat. Lovende woor den had De Korte eveneens voor staatsse cretaris mevr. Dales (sociale zaken) die de „suggesties heeft weerstaan de hoogte van de uitkeringen afhankelijk te maken van het aantal inkomens per huishouden". Hoofdverpleegster bestal patiënten APELDOORN Een 53-jarige hoofd verpleegkundige van het Lukaszieken- huis in Apeldoorn wordt ervan ver dacht ernstig zieke en overleden pa tiënten te hebben bestolen. De vrouw is gisteren aangehouden en heeft twaalf gevallen van diefstal toe gegeven. Zij is vermoedelijk al ander half jaar geleden met het bestelen van haar patiënten begonnen. Sinds die tijd waren er regelmatig klachten over ver dwenen geld en sieraden. Het zieken huis stelde de politie niet van deze klachten op de hoogte. Toen er ook geld uit het personeelspotje verdween, werd er een val opgezet. JE Wanneer de n een miljoen wo- ter i ®n Nederland die ma ia de oorlog zijn •maand, een grote op- 7Abrt krijgen, zal dat Ujieden aan duizen- lecorijw vakkers en va- aanl die geen baan nuh^ fen gaat het verkrot- ting tegen van woningen die tussen '55 en '65 zijn gebouwd en waarvan de kwaliteit vaak slecht is. Voor de ditvoering van dit plan moet de overheid financieel bijspringen met een- „instandhoudsregeling". Deze wens heeft algemeen directeur kempen van de Nationale Woningraad (NWR) gisteren in Almere uitgesproken. Bij de NWR komen dagelijks klachten binnen van aangeslo ten woningbouwverenigingen over gebrek aan geld voor noodzakelijk onderhoud. Vooral de flatgebouwen die nu ongeveer 25 jaar oud zijn, be hoeven een grondige opknap beurt. Gebeurt dat niet dan dreigt verkrotting, aldus NWR-directeur, die er aan toevoegde dat groot onderhoud aan woningen uit de jaren vijf tig en zestig nooit heeft plaats gehad. Een woordvoerder van het Nederlands Christelijk Insti tuut voor de Volkshuisvesting (NCIV), ziet nog een ander fi nancieringsgat in het onder houd aan woningen: huizen die minimaal acht jaar oud zijn en maximaal 25 jaar, vallen niet onder de regeling voor normaal onderhoud. „Voor deze categorie zijn in het ge heel geen voorzieningen", zei hij. Tot nog toe konden de wo ningbouwverenigingen per jaar per woning 499 gulden af trekken van rente en aflossing die zij het rijk betalen voor le ningen. Gistermiddag heeft het ministerie bekendgemaakt dat het bedrag voor dit jaar is vastgesteld op 530 gulden. Zo wel de NWR als het NCIW vinden dit bedrag te laag. Sa men met het ministerie wordt nu bekeken welke werkzaam heden onder „normaal onder houd" vallen en welke onder „woningverbetering" komen. Volgens Kempen wil de over heid de kosten voor grote op knapbeurten buiten de kosten houden voor normaal onder houd. „Gezien het komende werkge legenheidsplan van Den Uyl denk ik dat minister Van Dam wel oren zal hebben naar een instandhoudsregeling". jAG De animo van-Nederlanders om bij de overheid Kragen in allerlei plannen, dossiers en rapporten is niet loot. Dit blijkt uit de eerste resultaten van een onder- f de ervaringen met de Wet Openbaarheid van Bestuur. Üeze wet, die anderhalf jaar geleden in werking trad, urgers bij ministeries, provincie- en gemeentebesturen ien voor uitvoerige informatie over plannen, besluiten ■leningen. Anderzijds moet de overheid volgens de wet el mogelijk op eigen initiatief informatie aan de burgers fen, onder meer door veel openbare vergaderingen te voorlichtingsbrochures uit te geven, enzovoorts. Blij- |onderzoek schieten veel bestuursorganen hierin nog te- ^ijn er bijvoorbeeld nog tal van gemeenten waar com- {gaderingen niet openbaar zijn. hissie die de ervaringen met de Wet Openbaarheid van lot nu toe heeft onderzocht, is teleurgesteld over de ma- Jropde wet functioneert. „Van activiteiten van de bur- teükelijk weinig te merken", aldus de commissie in een verschenen rapport. Bovendien concludeert de commis- e verschillende overheden uit eigen beweging ook niet ien gedaan om de openbaarheid te vergroten. „Vooral naren van provincie- en gemeentebesturen heerst nog bwatervrees om bepaalde zaken in de openbaarheid te constateerde de bestuurskundige prof. dr. J. Kooiman bekruipt ons", aldus de commissie, „dat bestuur en :h behaaglijk nestelen in een nieuw evenwicht. Het be- :elt niet zoveel, omdat de burger niet veel vraagt en de ■aagt niet zoveel omdat het bestuur hem niet duidelijk ar hij naar zou moeten vragen", bedoeling, dat de commissie in 1983 een eindrapport •erking van de Wet Openbaarheid van Bestuur aan het oeduitiooriegt. Prof. Kooiman acht het niet uitgesloten, dat de /vacht% dan aanbevelingen zal doen om de wet op een aantal ezesr.cJ veranderen en te verduidelijken, grip en Sexhuizen dicht gespijkerd ADVERTENTIE dBVasteTermijn Spaarrekening jkuni nü "profiteren van de hoge spaar- f bij de NMB. Van die rente kunt u naar 'e 2, 3, 4, 5 of 6 jaar verzekerd zijn. Met een Vaste Ter- Spaarrekening van 1MB weet u tevoren !es waar u aan toe Nu ontvangt u de hoogste rente al op een Vaste Termijn Spaarreke ning met een looptijd van 2 jaar. Langer mag, maar het hoeft niet. En let u eens op het percentage: nu is het voor u bijzonder gun stig om zo'n rekening te openen. De minimale storting bedraagt f 1.000,- en u kunt niet tussentijds over uw tegoed beschikken. Viditel pagina 484. MIDOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. n gesloten envelop /.onder post/egel opsturen aan de NMB, ingVTS, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. In de Rotterdamse havenwijk Katendrecht zijn gisteren de laatste twee sexhuizen door de politie ontruimd en gesloten. Personeel van de gemeente timmerde de panden direct dicht. Het optreden van de politie is het gevolg van jarenlange actie van de bewoners van de wijk tegen de aldaar geconcentreerde prostitutie. Tweede kans voor Van Agt II De crisis in het kabinet Van Agt ii is al weer bijna twee weken oud en wat zien we: de demissionaire ministersploeg regeert bijna gewoon door. Alsof er niets is gebeurd, blijkt het kabinet in staat belangrijke besluiten te nemen, zoals gis teren bijvoorbeeld enkele beslissingen in de inkomenssfeer. Het opvallende is dat dit kabinetsbesluit eigenlijk alles te maken heeft met het geschil waar het kabinet twee weken geleden over struikelde: de begrotingsproblematiek. Nu de ministers kennelijk in staat zijn door te regeren, ko men de uitgebreide activiteiten van het informatie-duo De Galan en Halberstadt ook in een wat ander daglicht te staan. Door zich zo breed te oriënteren en Jan en Alleman erbij te halen, lijken ze op de verkeerde weg. In Den Haag doet het grapje de ronde, dat beide heren ook Pelleboer zullen uitno digen, teneinde aan de hand van de weersvoorspelling de verwachte aardgasopbrengst te kunnen berekenen. Ander zijds hebben verscheidene politieke leiders het afgelopen weekeinde gewezen op de wenselijkheid van een lange-ter- mijnoplossing voor het gerezen conflict. INDIEN het echter om persoonlijke tegenstellingen gaat, zouden hun activiteiten zich veel meer moeten richten op louter politieke kwesties, gaat het om een bedrijfsongeval dan had men zich strikt moeten beperken tot het financiële verschil van inzicht tussen de beide partijen in het kabinet. In deze rubriek hebben we ons eerder afgevraagd of lijmen zonder ministerswisselingen wel nuttig zou zijn. Sindsdien zijn in de afgelopen week twee zaken duidelijk geworden. Ten eerste: dat de ministersploeg kennelijk toch voldoende samenhang heeft om te kunnen doorregeren. Ten tweede: dat Den Uyl zich via een redelijke toespraak weer heeft ver zekerd van de volledige steun van zijn partij. Met name de redelijkheid in zijn congresrede doet ons nu constateren: in dien het zakelijk haalbaar blijkt, verdient de ministersploeg in deze samenstelling een tweede kans. RECHTER: DEN HAAG De burgemeester van Amsterdam, de Staat der Nederlanden en de huurder van het kraak pand de „Grote Luyk" in Amsterdam, D. Prins, heb ben een week de tijd om samen een oplossing te vin den voor de ontstane impasse rond het kraakpand. Op 2 november zal de rechtbankpresident van Den Haag mr. Wijnholt, aan.de hand van hun bevindingen beslis sen over een definitieve uitspraak. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank gisteren bepaald in overleg met de betrokkenen in een door de. huurder aange spannen kort geding tegen de Staat en burgemeester Polak van Amsterdam. Het is het tweede kort geding binnen twee weken in deze zaak, nadat krakers een knokploeg hadden afgewisseld in het kraakpand. De raadsman van burgemeester Polak bena drukte dat de wetgeving keer op keer in gebreke blijft als het gaat om kraakpanden. „Er is zo langzamerhand geen oplossing meer". Volgens hem blijven de problemen bestaan, onafhanke lijk van welke uitspraak van de rechter. DEN HAAG Grote in vesteringen in energiebe sparing en het milieu kunnen tot het jaar 200Q een half miljoen arbeids plaatsen extra opleveren. Gezinnen en bedrijven dienen dan wel jaarlijks gemiddeld 1,4 miljard gul den te besteden aan ener giebesparende maatrege len, waardoor het energie verbruik met twintig pro cent daalt. Dit geld zal on dermeer opgebracht moe ten worden door een be perkte loonstijging van een half procent per jaar. 'Dit inleveren van loon moet vooral vóór 1990 ge beuren. Dit beeld komt naar voren uit een studie die het Centrum voor Energiebesparing, weten schappelijk bureau van de mi- lieuorgansaties, heeft gemaakt. De studie vormt een alterna tief voor de plannen tot het jaar 2000 van het ministerie van economische zaken, zoals die zijn uitgewerkt in de drie energienota's. In tegenstelling lastendruk, tot het ministerie gaat de stu die van het Centrum uit van het stoppen van gebruik van kernenergie, vermindering van energieverbruik, meer woningbouw, meer milieube houd «n een anders gerichte economische ontwikkeling. Het Centrum heeft de eigen studie en de plannen van Eco nomische Zaken laten doorre kenen op gevolgen voor de werkgelegenheid, lonen en les investeren in windenergie en warmtekracht. Verder moet de levensduur van ge- bruikgoederen verlengd wor den, moet het openbaar ver voer worden gestimuleerd in plaats van de auto, moet de ex port van industrieën die veel energie gebruiken, zoals che mie en metaal, omlaag en moet de produktie in de land bouw niet meer stijgen door verdere mechanisatie. Op deze manier is al een energiebespa ring van twintig procent mo gelijk, aldus het Centrum. Verder moeten er extra mi lieumaatregelen genomen worden zoals het verder zuive ren van afvalwater, afval scheiding en hergebruik van afvalstoffen. Ook moet het bouwprogramma omhoog gaan en moet er minder automatise ring plaatsvinden in de dien stensector. DEN HAAG Maitama Sule, de Nigeriaanse voor zitter van het speciale co mité van de Verenigde Naties tegen apartheid, heeft bij de Nederlandse vertegenwoordiger in de VN geprotesteerd tegen een KLM-wervingscam- pagne in Zuid-Afrika. De KLM-vestigiog zou daar middels reclamefolders sport clubs proberen over te halen, om deel te nemen aan sport- tours naar Westeuropa. Vol gens Maitama Sule doorbreekt de KLM met het stimuleren van sportcontacten tussen Zuid-Afrika en Westeuropse landen, enkele VN-resoluties. Sule de mogelijkheden van sancties tegen de KLM. De luchtvaartmaatschappij kan bijvoorbeeld uitgesloten wor den van VN-transacties. Volgens een KLM-woordvoer- der betreft de wervingscam pagne heel normale commer- cieële activiteiten. „Het wer ven van sportlieden is niet an ders als de wervingsacties voor een bezoek aan geëmigreerde familieleden". UG Als Ne- JQJ geen garanties ^n om de Aru- inafhankelijkheid ïren, dan zal het lf proberen die elders te krijgen, de Arubaanse delegatieleider Betico Croes gisteren gezegd op een persconferentie. Het topoverleg tussen de ko ninkrijksregering en de rege-' ring van de Nederlandse An tillen is gistermiddag kort na drie uur van start gegaan, na een kort inleidend woord van premier van Agt. Vandaag is de Arubaanse delegatie bij het overleg betrokken. Aruba zal niet deelnemen aan een commissie die de gevolgen voor de andere eilanden moet onderzoeken van Arubaanse onafhankelijkheid, als niet van te voren vaststaat, dat de onafhankelijkheid van Aruba het einddoel is} aldus Croes gisteren. De Arubaanse dele gatie denkt aan een periode van vijf of tien jaar die zou moeten verstrijken voordat Aruba onafhankelijk kan wor den. De Arubaanse delegatie wil dat Nederland het eiland na de onafhankelijkheid zal bijstaan op het gebied van on der meer defensie en de be trekkingen met de EG. WIERDEN Het blijkt niet mogelijk Broomchemie, het bedrijf dat verantwoordelijk wordt geacht voor de bodem verontreiniging in Wierden, strafrechtelijk te vervolgen. De overtreding is verjaard. Dit is gisteren meegedeeld door de officier van justitie van de Al melose rechtbank waar de rechtzaak diende die de ge meenten Ermelo en Wierden tegen het bedrijf hadden aan gespannen. De officier was van mening dat de verjaringstermijn voor dit soort overtredingen wette lijk verlengd zou moeten wor den tot vijf of zes jaar. Die verjaringsperiode is nu twee jaar. Veel te kort, aldus de of ficier, want dit soort overtre dingen komen eerst na jaren aan het licht. Op dit moment loopt er nog wel een civiele procedure tegen Broomche mie, om de kosten van de schade die beide gemeenten lijden vergoed te krijgen. Wisselend bewolkt DE BILT - Met een westelijke luchtstroming wordt morgen onstabiele lucht aangevoerd waarin enkele- buien tot ont wikkeling komen. Er worden geen grote regenhoeveelheden verwacht. Tussen de buien door schijnt de zon af en toe. De minimumtemperatuur ligt komende nacht rond de 5 gra den. Morgen overdag wordt het ongeveer 10 graden. De zuidwestenwind is vrij krach tig. Overmorgen verandert er in dit weertype maar weinig maar de computers berekenen voor het einde van de week een belangrijke verandering in het stromingspatroon. De wind wordt dan zuidelijk waarmee belangrijk warmere lucht aan gevoerd gaat worden. Het bin nendringen van die warmere lucht gaat dan met regen ver gezeld. Tijdens het weekend nemen de regenkansen af en gaat de temperatuur omhoog tot ongeveer 14 graden. Van Huisweg 28 kortstondig gekraakt LEIDEN Een woning aan de Van Huisweg (nummer 28) is gisteren voor korte tijd ge kraakt. Door goed overleg was de kraker bereid te vertrek ken, omdat het pand was toe-, gewezen aan een gezin. Gister middag heeft het gezin de wo ning betrokken. Direct nadat een behanger de laatste hand aan de woning had gelegd, werd het pand van de Leidse Woningstichting ge kraakt. Tekst en uitleg van po litie en betrokkenen waren voldoende de kraker te laten vertrekken. Bij deze gelegen heid werd eveneens gesproken met krakers (vrouw, man en een kind), die al 24 uür in een verderop gelegen pand verble ven. Zodra het gezin, dat de woning toegewezen heeft ge kregen, het pand wil bewonen, zullen de krakers vertrekken. Kerk afgebrand BENNEBROEK De gere formeerde kerk aan de Rijks straatweg in Bennebroek is vanochtend afgebrand. Toen de brandweer ter plaatse was, stonden alken de muren van het gebouw nog overeind. Ook de inventaris is verloren ge gaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, de schade is aanzienlijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11