chiphollijn laat sporen achter 'Renovatie van huizen wordt onbetaalbaar' erkgelegenheidsplan voor Leiden in de maak vrouwen wensen el h uisvesting 5ROVER9 tegen opengraven van Kort Rapenburg 1SITIEVE EN NEGATIEVE EFFECTEN WORDEN MERKBAAR JAARVERSLAG WONINGBOUWVERENIGINGEN: MAART EERSTE VOORSTELLEN OP TAFEL LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1981" PAGINA 3" |EN De Neder- t Vereniging van jrouwen en de Leid- .rouwenraad hebben jewend tot het colle- iin B en W met het inende verzoek om üisvestingsproblema- lan beide organisaties ns op voortvarende jaan te pakken. Bei- rganisaties wensen ;jhet einde van het ne hen toegezegde ruimte in het gebouw aan de Caecileastraat te kun nen betrekken. De vrouwenorganisaties heb ben na langdurig onderhande len in november 1979 de toe zegging gekregen voor huis vesting in de voortnalige Rein- wardt-academie aan de Caeci leastraat. De verbouwingskos- ten zouden voor rekening van de gemeente komen. Nadat de tekeningen over de verbou wing in het voorjaar van 1980 werden besproken, hoorde men niets meer van de ge meente. Totdat men er zelf achter kwam, dat het dak in een slechte staat verkeerde en Monumentenzorg ingescha keld moest worden om dit pro bleem -financieel- te verhel pen. Later vernam men weer, dat het oorspronkelijke plan was afgekeurd en er een nieuw voorstel moest worden vervaardigd. Tot op heden zit er geen enkel schot in, stellen beide organi saties vast. Na twee jaar ge duld te hebben uitgeoefend, heeft men er nu genoeg van. LEIDEN „Een ver smalling van het Kort Ra penburg brengt een te grote stagnatie voor het busverkeer met zich mee. Er zullen zich grote ver tragingen voor gaan doen die ook buiten de regio, door de vele interlokale busverbindingen die Lei den heeft, hun negatieve effecten zullen hebben." Dit zegt de Leidse afde ling van de Vereniging Reizigers Openbaar Ver voer (ROVER) naar aan leiding van het gemeente lijke voornemen om een gracht aan te leggen op het Kort Rapenburg. De vereniging vreest, dat door veranderingen op het Kort Rapenburg de tijdwinsten die het openbaar vervoer maakt door de reeds aangelegde vrije busbanen in zijn geheel teniet worden gedaan. De vereniging wil juist de huidige breedte van het Kort Rapenburg handhaven en stelt voor om daar een halte aan te leggen op dezelfde plaats als de Blau we Tram vroeger een halte plaats had. Een halte voor bei de richtingen (bij tweerich tingsverkeer door de Bree- straat) en voor alle autobuslij- nen. ROVER acht de huidige afstand tussen het Stadhuis en de Nieuwe Beestenmarkt- /Steenstraat voor een stad als Leiden veel te lang. Door de ligging van de huidige haltes zijn de loopafstanden naar het Rapenburg en het Noordeinde onaanvaardbaar lang. LEIDEN De Schiphollijn laat geleidelijk aan meer spo ren achter in het Leidse. Met staan. Nu al, stellen de Am sterdamse onderzoekers, moet rekening gehouden worden met leegstand van een jaar. groot enthousiasme werd de Wethouder Fase: „Daar geloof spoorbaan vijf maanden ge- ik niet erg in. Beleggers heb- leden binnengehaald. De po sitieve verwachtingen lijken .ben zich inmiddels al gemeld. Die zullen niets ondernemen, gedeeltelijk te zijn uitgeko- als zij er niet redelijkerwijs men. Bovendien zijn de ver- \an overtuigd zullen zijn, dat de kantoren inderdaad aan de man gebracht worden.". wachtingen voor de toe komst nog hoger gespannen: als het Schuttersveld bebouwd is en via het spoor Werkgelegenheid dagelijks vele pendelaars het gevaar met °p de loer. e ,11 An dat de bedrijven, die naar het H.r Schuttersveld gelokt worden worden. Maar het kan niet jujsl door d(f de bereik. verdoezeld worden, dat de baiheid - personeel van bui- ijn ook minder positieve ten Leiden meenemen naar de kanten heeft. Sleutelstad? Op die manier zou de werkgelegenheid er in Lei- Het belang, dat Leiden bijj de den njet ^ht op vooruit gaan. komst van de Schiphollijn „Aanvankelijk zal dat inder- heeft, werd al in een vroeg daad wel gebeuren. Maar op stadium door wethouder me- den duur zal dat afnemen en vrouw J. Fase-Dubbelboer WOrden de arbeidsplaatsen ge- duidelijk gemaakt: „Er gaat leidelijk door Leidenaars ver een wervend en versterkend vuld. De Schiphollijn zal niet efect van uit remmend werken", meent De wethouder van economi- Fase. sche zaken doelde daarmee op Voorts constateert de wethou- met name het Schuttersveld. der, dat Leiden sinds de ope- Op dat terrein nabij het station ning van de spoorverbinding is kantoorruimte gepland. Het door meer toeristen is bezocht. Amsterdamse organisatiebu reau Bakkenist, Spits Co heeft een marktonderzoek ge- onderdakhebben"geboden. 7n daan. Het bureau vermoedt, het orgaan van' de taxi-onder dat ongeveer 45.000 vierkante nemers, 'De Standplaats', meter kantoorruimte (van in wordt gemeld, dat de Schip totaal 70.000 vierkante meter) hollijn hen meer werk bezorgt, aan de man gebracht kan wor- Dat js boven verwachting. Het den. De Schiphollijn speelt was burgemeester mr. Goe- daar een belangrijke rol bij. koop, die voorspelde, dat de Wethouder Fase heeft inmid- middenstand voordeel zou dels „verregaande contacten" hebben van de snelle verbin- met gegadigden: Die contac- ding met Schiphol. De mid- komst van de denstand echter, merkt tot op Schiphollijn alleen maar ver- heden weinig tot niets van de sterkt en toegenomen. Het is nieuwe verbinding. De kleine natuurlijk bijzonder gunstig zelfstandigen hebben echter de voor bedrijven om op loopaf- stille hoop, dat de klandizie zal dicht toenemen als het Schutters veld eenmaal is volgebouwd bij stand van het station bij Schiphol te zitten". Bakkenist, Spits en Co is van met woningen en kantoren, mening, dat er wel snel gebouwd moet worden en bo- Volgens mr. Goekoop biedt de vendien moeten de prijzen spoorweg Leiden ook toeristi- (bouwkosten) ongeveer gelijk sche perspectieven. VVV-di- blijven. Als dat niet gebeurt, rekteur R. Dekker: „Dat denk komt de invulling van het ter- ik ook. Door middel van bro- rein op losse schroeven te chures wordt de toerist gewe zen op de centrale ligging en de snelle bereikbaarheid van Leiden. In hoeverre dat echt tot de mensen doordringt...? Vast staat voor mij wel, dat de lijn zeker mogelijkheden opent. Maar Leiden en het toe risme is primair gebaat bij de bouw van een hotel op het Schuttersveld. In de Michelin- gids voor de Benelux bijvoor beeld, komt Leiden als mu- seumstad als beste uit de bus. Maar er wordt met geen woord gerept over de hotelac commodatie, die inderdaad niet bijzonder goed is. Daar moet verandering in komen. Ook staan we op de Viditel van meer dan tweeduizend reisbureaus in Engeland. Daar ventileren we uiteraard ook de centrale ligging van Leiden en de ideale en snelle bereikbaar heid vanaf Schiphol. Als de Duitse reisbureau's ook Viditel krijgen, haken we ook daar op in. Toch wordt Leiden al drukker bezocht: met drie-oc- tober is het nog nimmer zo druk geweest als dit jaar". Een deel van de bewoners van Warmond kan getuigen van de nadelen, die aan de lijn kle ven. Onlangs werd de Stich ting Treinoverlast opgericht. De geluidoverlast, die de voorr bijrazende treinen veroorza* ken, is de reden van de op richting van de stichting. Aan vankelijke berichten van de zijde van de NS waren nogal geruststellend. Nu de lijn er eenmaal ligt, blijkt de overlast aanzienlijk te zijn. Het eerste doel van de stichting is om de klachtenregen te coördineren en onder de aandacht van het lokale gemeentebestuur te brengen. Voorts willen de ac tievoerders, dat geluidwerende maatregelen genomen worden. Zodoende manifesteert de Schiphollijn zich langzamer hand in Leiden en haar omge ving. Wat de werkelijke in vloeden zijn en in hoeverre Leiden en omstreken daarop zullen reageren, ligt nog ver borgen in de schoot van de toekomst. WIM BUNSCHOTEN Islam Dr. P.S. van Koningsveld, wetenschappelijk hoofdme dewerker vakgroep godsdienstgeschiedenis aan de Leidse universiteit, spreekt woensdag 28 oktober over de opleving van de Islam in het Midden Oosten. De heer Van Koningsveld is voor dit actualiteitencollege uitgenodigd door Studium Generale. Het college begint om kwart over twaalf en wordt gegeven in het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73. El Salvador Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat houdt vanavond een muziekavond waarvan de opbrengsten be stemd zijn voor de bevrijdingsbewegingen in El Salvador. Opgetreden wordt door de Leidse theatergroep Villa Mu ziektheater met een stuk over uitbuiting en neo-kolonialis- me en-de Leidse popgroep Touchwood. De Amsterdam s/Portugese groep Fern ando's Ginga brengt la tin-rock ten gehore. In de filmzaal wordt om tien en elf uur een film van Frank Diamand vertoond. Het programma begint om half tien. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Concert Naollin De Leidse popgroep Naollin treedt woensdag 4 novem ber op in sociëteit The Jam aan de Tweede Binnenvest- gracht In de sociëteit treden wekelijks groepen op die zijn aangesloten bij de Leidse Vereniging van Popmu zikanten. Naollin speelt 'apocalyptische' rock, een zelf bedachte term, die omschreven kan worden als een rockvorm in de trant van de Doors. Het concert begint om half tien, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaal der. Hondehart In het LAK-theater gaat donderdag 29 oktober de nieuwe produktie 'Hondehart' van de Amsterdamse theatergroep De Stoel in première. Het verhaal gaat over een hond en is gelijkertijd een bijtende satire op bepaalde praktijken in het vroeg-bolsjewistische Rusland. De hond wordt zwaar gewond aangetroffen door een beroemd chirug, die met hem experimenteert. Zo krijgt het dier de hersenen van een kort tevoren overleden balalaikaspeler. Het dier wordt kameraad Sjarikov, maar slaat obscene taal uit, brengt kat ten om het leven, steelt en knoeit. Kortom: het experiment is mislukt. De voorstelling begint om negen uur. Scene uit 'Hondehart'. Mekanic Kommando De groep Mekanic Kommando treedt morgenavond op in het LVC aan de Breestraat. De groep maakt ver vreemdende electronische muziek. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van syntesizer, syncussion en viool. Het optreden begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt 5,50 gulden. wethouder Fase o.oo ass. óisit voor |iiting ;el 1 jrncentrales rgadel De kerncentrales in Borsele en Dodewaard 'onde dicht. Dat vindt de wethouder J. Fase (VVD) Mierldnomische aangelegenheden. Ze zei dit gistera- den radens een vergadering van de raadscommissie lerlanSsche aangelegenheden naar aanleiding van een ^bieei30 PSP-raadslid J. van der Putten. !fr H Putten vroeg zich af, wat er met een motie was ge- Klaar^ tijdens de behandeling van de begroting in november ar de gemeenteraad was aangenomen. In die motie stelde enig dat het college zich sterk moest maken voor sluiting W ?rncentrales- Het college zou bij de EZH (de gezamenlij- i. WaHCiteitsbedrijven in Zuid Holland) sluiting aanhangig le °umaken. Binnen zes maanden zou de motie moeten zijn is aa^d. Wethouder Fase deelde mee, dat een brief met daar- ^p°da8 over ukvoering van de motie naar de raad on- HOFI1 brief k°mt' nadat onlangs de Raad van Commissa- nurln de EZH als haar mening gaf, dat de kerncentrales ———eten. LEIDEN Het renove ren van woningen zal steeds minder mogelijk zijn door de sterk stijgen de kosten. Dit schrijft de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwcorporaties in haar jaarverslag over 1980. „Zowel het financiële regi me waaronder woning bouwcorporaties hun reno vatieplannen moeten uit voeren, als de wettelijke voorschriften met betrek king tot de vaststelling van de huur zullen er toe lei den, dat binnenkort noch de bewoners noch de corpo raties renovatie zien zit ten," merken de gezamen lijke woningbouwvereni gingen pessimistisch op. De federatie heeft kritiek op de plannen van de ge meente om met name ge zinnen de kans te geven zich in de binnenstad te vestigen. Volgens de fede ratie moet er meer woon ruimte beschikbaar komen voor één- en tweepersoons huishoudens. Uit onderzoe ken zou zijn gebleken, dat vooral deze groep in de bin- nenstad wil wonen. De in het Structuurplan voor de Binnenstad vastgestelde be leidslijn zou in deze rich ting moeten worden uitge werkt. Met het in 1979 ge starte onderzoek naar de woonwensen van alleen staande buitenlandse werk nemers, die in pensions wo nen, is het slecht gesteld. Het onderzoek heeft slechts een „trage" voortgang ge boekt, meldt het jaarvers lag. De woningbouwverenigin gen zijn in 1980 erg „actief' geweest voor de huisvesting van (jongeren. In september werd begonnen met de ver bouwing van 25 panden om ze voor deze groep geschikt te maken. Ook de nieuw bouw in Koppelstein van 110 eenheden voor jongeren is begonnen. In het jaar verslag wordt erkent dat deze activiteiten door de stijgende woningnood slechts een druppel op een gloeiende plaat betekenen. Gaslek in Maredijk LEIDEN In een gasbuis in de Maredijk, tussen Rijnsburgersingel en Aloë- laan, is vanmorgen een lek ontstaan. Het Energiebedrijf Rijnland is daarom direct begonnen met de vernieu wing van de gasbuis. De werkzaamheden zullen tot en met dinsdag voortduren. Het verkeer wordt omgeleid via Schuttersveld en Aloëlaan. Veel auto's met mankementen LEIDEN Meer dan de helft van de auto's die giste ren door de Leidse politie werden gecontroleerd op de Rijnsburgerweg vertoonden mankementen. Tussen drie en vijf uur wer den 39 voertuigen aangehou den. Negentien automobilisten kregen een proces verbaal. Zes bestuurders dienen binnen twintig dagen de reparaties aan hun auto te hebben laten uitvoeren. Een auto werd van wege de vele defecten, uit het verkeer gehaald. W Er is een ^[egenheidsplan in XiJk. De gemeentelij- j'liag economische In energie (EZE) is rlerff gedachten over igelijk plan op een iimiilllll?n bet zetten. Dit lllllllllllln de afdeling on- ling van VVD-wet- houder J. Fase, moet in spelen op het werkgele genheidsplan van de de missionaire PvdA-minis- ter J. den Uyl. Het hoofd van de afdeling (EZE), E. Keijser, maakte dit gisteravond bekend op een vergadering van de raadscom missie economisch aangelegen heden. De eerste contouren van het plan zouden maart volgend jaar naar buiten moe ten komen, echter nadat het economisch beleidsplan (EPB) is vastgesteld. Het EPB „zit" momenteel in de inspraak. Hetk werkgelegenheidsplan zou, moeten aansluiten bij het EPB, in die zin dat het een concreti sering van het EPB is. Keijser ziet het EBP als een stuk dat in grote lijnen weergeeft, wat in Leiden op economisch ge bied aan de hand is en wat de mogelijkheden zijn om de werkloosheid te bestrijden. Het werkgelegenheidsplan zou nauwkeurig moeten aangeven waar de gemeente werkgele genheid kart creëren. Er zou in moeten staan wat financieel mogelijk is. Daarbij wil de ge meente onder meer bekijken of werklozen aan een baan ge holpen kunnen worden met het behoud van hun uitkering. „We moeten het ijzer smeden als het heet is," aldus Keijser. „Wanneer het plan van Den Uyl er is, moet er een duide lijk Leids plan ziin, zodat we tegen Den Haag kunnen zeg gen dat ze met een financiële bijdrage over de brug kunnen komen." De commissie reageerde ver deeld op het verhaal van Keij ser. J. Maat (PvdA) was „erg verheugd". CDA-er W. Bleijie had zijn twijfels bij de haal baarheid: „Waar in Leiden zou die werkgelegenheid ge creëerd moeten worden? In de eerste zin van de eerste alinea van het plan moet staan welke locatie beschikbaar is." Ambtenaar Keijser maakt het plan bekend tijdens een ge sprek tussen de commissie eco nomische aangelegenheden en vertegenwoordigers van de Leidse afdelingen van het FNV en CNV. Het gesprek was georganiseerd om de inci dentele contacten tussen de bonden en de gemeente op een hoger peil te brengen. De dis cussie spitste zich toe op het economisch beleidsplan. D. Wortel (FNV) herhaalde zijn kritiek op het plan dat het 4e weinig aandacht heeft voor de Leidse werklozen. „Er komen teveel kantoren op het Schut tersveld. Dat trekt alleen maar niet-Leidenaars aan. Er zou meer aandacht moeten zijn voor de vele werkloze handar beiders en minder geschool den."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3