Zware aanslag in joodse^jvijk van Antwerpen Minister ziet ruimte voor oplossing bij NOS Slavenburg 's Bank Van Agt zwijgt in Kamer over oorzaak crisis Eis: twee weken voor etherpiraat TENMINSTE EEN DODE EN HONDERD GEWONDEN Geldmarktrekening® Schade door reisbureau Latjes loopt in de tonnen Kazernedieven bekennen ook treinbeschieting AGI 0omcmt Dinsdag 20 oktober 1981,72e jaargang no. 22096 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthoff Pens. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Uitreiking van de gouden har pen van Conamus aan drie ar tiesten op Ned. II om 23.05 uur. In Televizier om 22.20 uur Vietnamese bootvluchte lingen. Op Ned. I om 19.00 uur „Kin derkrant" en om 22.10 uur do cumentaire „Rijke, arme we reld". Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Minima rond 5 en middagtemperatuur rond 10 graden. Matige tot krachtige Westelijke wind. Zon op: 07.15, onder: 17.36. Scheven, hoogwater: 09.13 en 21.41, laagwater: 04.30 en 17.12. )NGERIGE KOPER PT HUISBEZITTERS JEN Diverse huiseigenaren in Zutphen, die hun lelemf te koop hebben staan, zijn de laatste dagen bezocht derla m man die zich als een potentiële koper de hele an H{met lekkere drankjes en hapjes in de watten laat De man doet zich voor als musicus of als beeldend baar. Hij doet een bod op het huis en blijft een ge- van I k avondje praten of zegt nog niet te hebben gegeten, Engei hem een maaltijd wordt voorgezet Bij zijn vertrek iland de man na twee dagen met een makelaar terug te de Ie Dat is dan het laatste dat het gastvrije gezin van Dn fport. Dezelfde man bestelt bij de plaatselijke mid- ffer v id voor gigantische bedragen aan kunstvoorwerpen dat bels. Het gaat daarbij om bedragen van veertig- tot hters dtwintig duizend gulden. Volgens de politie kan niet iem worden opgetreden omdat hij geen strafbare fei- Ift on eegt. De bewuste „artiest" is ongeveer 45 jaar en ve een baard en snor. d Melina Mercouri in Griekse regering ATHENE De beroemde Griekse actrice en politiek acti viste Melina Mercouri is een van de gegadigden voor een minis terspost in het kabinet van de nieuwe Griekse premier Papan- dreou. Mercouri zou in de markt zijn voor de post van staatssecre taris of minister van cultuur of sociale zaken. Melina Mercouri is momenteel lid van het Griekse parlement voor de Pasok van Pa- pandreou. In de jaren van het kolonelsbewind ('67-'74) was zij een van de bekendste tegenstan ders van het militaire regime. Hoofdbestuur VVDM krijgt arrest voor demonstratie in uniform UTRECHT Bijna het complete hoofdbe stuur van de soldatenbond VVDM is giste ren tot vijf dagen zwaar arrest veroor deeld omdat zij in uniform een kleine be toging hadden gehouden op de stoep van het hoog militair gerechtshof in Den Haag eerder deze maand. In Den Haag diende de zaak van negen dienstplichtigen die in uniform tegen kernwapens hadden gede monstreerd. De VVDM bestrijdt dat solda ten volgens de reglementen niet in uni form mogen demonstreren. Verzwaard ar rest houdt in dat de soldaten na hun dienst in de kazerne moeten blijven en daar ook moeten overnachten. DEN HAAG Zeventien „etherpiraten" hebben zich vandaag voor de Haagse poli tierechter moeten verantwoorden voor hun illegale zendactiviteiten. De eerste verdach te hoorde een gevangenisstraf van twee weken, waarvan een voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich von nissen. Het ging om een jongeman, die on derdak had verleend aan de zender „Hof stad Radio", waarvan nog verschillende an dere medewerkers zich moeten verant woorden. De officier wees erop, dat de scherpe actie van de opsporingsdienst nood zakelijk was in verband met de uitbreiding van de etherpiraten. Voor en in het paleis van justitie werd door ongeveer honderd sympathisanten gedemonstreerd. -| "I e I 29 "hee ANTWERPEN Bij een ,oor':ware bomaanslag in de jood- me! ie wijk van Antwerpen zijn h'i vanmorgen zeker een dode ij he" «1 bijna honderd gewonden >mb! (evallen. De materiële schade s, zo blijkt uit de eerste be- ichten, enorm. 'emb' ^olgens de politie was de bom geplaatst nin een kleine personenauto, die stond '^geparkeerd voor de Diamantclub, de voornaamste van de vier diamantbeur- 'stuken in Antwerpen. De diamanthandel Kiin de Belgische havenstad is groten- iken jdeels in handen van de joodse gemeen schap. De Diamantclub ligt in het hart ^^van de joodse wijk. jg£|Het omgeving van de Diamantclub is inmiddels volledig afgesloten. Brand weer en politie zijn met groot materieel ter plaatse. Volgens de eerste berichten is het aantal gewonden zo groot, dat zij behalve met ambulances ook met poli- tiebusjes naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De eerste berichten spreken ook over zeer grote materiële schade. In het cen trum van Antwerpen, onder meer in het centraal station, zouden vele ruiten zijn gesneuveld. In de buurt van de. aanslag is zeker een pand zo zwaar be schadigd, dat het op instorten staat. In juli vorig jaar is in joodse wijk van Antwerpen ook een aanslag gepleegd. Toen wierpen twee Arabieren met handgranaten naar een groep joodse schoolkinderen. Hierbij werd een jon getje gedood en werden twintig kinde ren gewond. DEN HAAG Daarbij gesteund door de drie re geringsfracties en de CPN heeft premier Van Agt Fractieleider Wiegel van de VVD zei te vrezen dat 1982 een verloren jaar wordt. Van Agt ontkende dit. Foto: Cees Verkerk. gisteren in de Tweede Ka mer geweigerd inzicht te geven in de problemen rond de kabinetscrisis. Na erop gewezen te hebben dat de regering geen plicht heeft tot informatie over zo'n onderwerp, wees de premier op de noodzaak dat de proble men snel worden opgelost. „Ik heb tot plicht al datgene na te laten wat de informatie-op- dracht van de heren De Galan en Halberstadt zou kunnen schaden". De fractieleiders Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) zeiden be grip te hebben voor deze hou ding. Zij zorgden er dan ook voor dat een motie van de VVD werd verworpen, waarin een toelichting werd gevraagd. Voor deze motie stemden ook SGP, RPF, GPV, PSP, PPR en de PvdA'er Moor. VVD-lei- der Wiegel typeerde de kabi netscrisis als een „smadelijke afgang". Hij meende dat het „volk" er recht op heeft te we ten hoe dit heeft kunnen ge beuren. Ook wees hij op de mogelijkheid dat zolang de in formateurs bezig zijn, alle werk in het kabinet stagneert, „zodat 1982 een verloren jaar zal zijn". Voor dit laatste behoeft niet te worden gevreesd, aldus Van Agt. Zeker als de crisis lang durig zou zijn, zal het demis sionaire kabinet een aantal be slissingen nemen en deze voorleggen aan het parlement. Het kabinet zal daarbij uiter aard wel gehandicapt worden, zo voegde de premier eraan toe, door de huidige onenig heid over het te voeren so ciaal- en financieel-economi- sche beleid. Op verzoek van Wiegel be loofde Van Agt dat „te zijner tijd" aan de Kamer zou wor den meegedeeld hoe de finan ciële situatie was rond de beë diging van het kabinet en wat er daarna gebeurd is. De VVD-voörman drong daar zo op aan, omdat enige PvdA-mi- nisters hun voorgangers in het kabinet-Van Agt-Wiegel de schuld geven van de huidige crisis. De laatsten zouden tij dens de formatie te weinig in formatie hebben gegeven over de financiën. Pagina 13: Tekort in één maand verder gestegen. fr11 V' SPI seur Bani-Sadr esteerd RAN - Vierendertig te nders van het islami- i >ewind in Iran zijn in BH en elders in het land I uteerd. Daarbij was de I re juridisch adviseur ^*ud-president Bani-Sadr, edi. Dit hebben Iraanse sin gisteren gemeld. AMSTERDAM De NOS en de omroepbonden' zijn vannacht geen stap dich ter bij elkaar gekomen in zake de problemen over de werkgelegenheid. Kort na middernacht viel jde beslissing om het door het algemeen bestuur van de NOS goedgekeurde kort geding tegen de omroep bonden en de Nederland se Vereniging van'Journa listen te laten doorgaan. In dit geding, dat vanmor gen diende voor de Am sterdamse rechtbank, eist de NOS dat de bonden vrijdag afzien van sta kingsacties. Of het kort geding van van morgen zou doorgaan, bleef gisteren tot middernacht onze ker. Tot op het laatste moment is door vertegenwoordigers van de NOS en van de bonden onderhandeld om de rechtzaak van vandaag en de staking van a.s. vrijdag te voorkomen. Een vreedzame oplossing van het conflict kwam gisteren in zicht toen demissionair minis ter Van der Louw liet blijken nog voldoende financiële ruimte te zien in de NOS-be- groting (700 miljoen gulden) om aan de eisen van de bon den grotendeels tegemoet te komen. Zoals bekend eisen de vakorganisaties honderd blij vende extra arbeidsplaatsen in de omroep, alsmede de beste ding van vier miljoen gulden aan tijdelijk werk. In zijn, af zonderlijke, besprekingen met de omroepwerkgevers en de bonden, zei de minister giste ren, dat hij tot vrijdag tijd no dig had om een bemiddelings voorstel te formuleren. Op grond hiervan, vroeg de on derhandelingsleider van het NOS-bestuur Kees Spaan aan de bonden om de voor vrijdag geplande staking uit te stellen tot een later tijdstip. De bon den gingen akkoord met uit stel van eventuele acties tot zondagavond 24.00 uur, maar stelden daar wel een andere eis tegenover: de onderhande lingen met de omroepwerkge vers moesten worden hervat zodra het bemiddelingsvoor stel van minister Van der Louw bekend was. NOS-com missaris Kees Spaan ging hier op niet in. Hij wilde over het te verwacht ten voorstel van de minister eerst uitvoerig overleg met zijn achterban en stelde voor de onderhandelingen met de bonden pas eind van deze maand weer te hervatten. Toen stakingsleider Ab En gelsman hierop niet inging, luidde de reactie van de NOS- baas: „Dan zien we elkaar morgen voor de Amsterdamse rechtbank". ADVERTENTIE ï-up ?EF M!J MAAR EEN st -i BLOöoy ider J'^MARy oo feld ma eggel r zate '9 oranten maken zich er bo- Opzegtermijn Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Kenmerken Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geld markt. Aantrekkelijk alsu wel de geldmarktschom melingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimumsaldo.U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Bij alle kantoren van Slavenburg's Bank zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene spaanroorwaarden. Lelden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsingel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam. telefoon 010-694400. het arme hert, dat niet wist wie hem zo slecht geschoten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Gebruik van het Nederlands valt verkeerd DEN HAAG Het Belgi- sche lid van het Europees parlement Antoinette Spaak (lid van de Waalse taaipartij) is verontwaardigd over het gebruik van het Nederlands in de Franstalige editie van het publicatieblad van de Europese gemeenschap. In een artikel over handelsak koorden was volgens haar sprake van een lidstaat Bene lux die kennelijk het Neder lands als enige taal bezigt. Er bestaat een economische unie tussen het Groothertogdom Luxemburg, Nederland en België, doch geen lidstaat Be nelux, die dan ook nog het Ne derlands hanteert. Uit het antwoord van de Euro pese comissie blijkt dat uit overwegingen van beknopt heid altijd gesproken wordt van Benelux in het blad wan neer men verwijst naar hun economische samenwerking. De Commissie heeft beter schap beloofd. TILBURG Volgens een schatting van de Tilburgse politie worden zeker enkele honderden mensen gedu peerd door het reisbureau van Ad Latjes. Het gaat om mensen die ofwel geen ticket hebben ontvangen, ofwel aanbetalingen hebben gedaan en deze niet terugkrij gen. De aanbetalingen variëren van enkele honderden tot duizenden guldens. De twee vestigingen van Latjes in Tilburg en Amsterdam, hebben gisteren hun deuren gesloten. Bij de Tilburgse politie hebben zich inmiddels 85 mensen gemeld die ofwel reizen hebben geboekt Daaronder bevinden zich een aantal luchtvaartmaatschappijen. Latjes had zich gespecialiseerd in goedkope vliegreizen naar verre bestemmingen. In de reiswereld werd hij beschouwd als „een handelaar in vliegtuigstoelen". De gedupeerden kunnen zich niet tot het garantiefonds van de ANVR wenden, omdat het bureau van Latjes geen lid is van deze organisatie. Volgens de politie is Latjes vorige week afgereisd naar de Vere nigde Staten, waar hij in Florida een villa heeft gekocht hij wordt (nog) niet strafrechtelijk vervolgd omdat nog niet is aan getoond dat er opzet in het spel is. Om deze reden heeft de poli tie dan ook nog niet getracht om met Latjes in kontakt te ko- WIERDEN Met de aanhouding van vijf verdachten uit Wierden heeft het rechercheteam van de Marechaussee in samenwerking met rijks- en gemeentepolitie, niet alleen de diefstal van zes machinepistolen, twee geweren en een anti tankwapen uit de Oranje-kazerne te Schaarsbergen opgelost. Uit de verhoren van de vijf is gebleken, dat zij eveneens ver antwoordelijk zijn geweest voor de beschieting van de trein in Rijssen. Bovendien hebben zij bekend een teil met stenen vanaf een via duct voor een aanstormende trein te hebben gehangen. De ma chinist van deze trein is hierdoor gewond geraakt. Tevens heb ben zij een gestolen tennisnet voor een trein gespannen, waar door zij de trein hebben gedwongen te stoppen. Het vijftal heeft ook bekend op 1 september 1981 te hebben ge schoten op het wachtlokaal van het militaire complex De Dui velsberg bij Arnhem. Gebleken is dat de-verdachten meer dan normale belangstelling hebben voor vuurwapens. Met deze aanhoudingen is eveneens een aantal vernielingen en diefstallen in Twente opgelost. Daarnaast maakten zij zich ook schuldig aan minder enrstige zaken als het vroegtijdig ontsteken van de Paasvuren in Enter en Wierden, alsmede het versterken van de clientèle van een damesmodezaak in Wierden met 13 witte muizen, via de brievenbus. Het onderzoek is nog niet ge sloten. Wellicht kunnen meer aanhoudingen worden verwacht Aé- A

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1