ingst voor sluiting Dlga matrassenf abriek THE TRAMMPS ïarokkanen slaags met pensionhouders JNA100 ARBEIDSPLAATSEN IN GEDING iidse verkenningstocht «laar Poolse stad Torün Gemeente wil meer deeltijdbanen d/regio j ting treft voorbereidingen voor grootscheepse hulpactie ATWIJKS BEDRIJF HOEFT NIET DICHT Drieluik bij opening raadhuis rentetarieven spaardeposito's. B en Wzoeken snel oplossing voor wielervereniging LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 PAGINA 3 aplld (^,N De Olga Ma- Fabriek aan dè nstraat 90 wordt liting bedreigd. De den hebben „een vermoeden", dat niet voorkomen irden. Olga heeft 95 gUeelsleden in dienst. (sjjuli geldt er bij het een arbeidstijdver- van vijftig pro-' b directie wil bin- nkele weken" dui- ieid over de toe van Olga. Momen torden er „aanzien- verliezen gemaakt ;a. Het bedrijf is in ieilijkheden geko- joor afzetproblemen. mming onder het jieel is geladen. m een dochter van Vre- destein nv in het Gelderse Velp. Vredestein is volledig in handen van de Nederlandse staat. Olga (Leidse Matrassen Fabriek) is niet de enige tak van het Vredesteinconcern dat matrassen maakt. In Maas tricht staat een fabriek die on der de naam Vredestein Ma trassen hetzelfde produkt op de markt brengt. De Leidse en Maastrichtse vestigingen zijn commercieel één. In Maas tricht is 25 man personeel werkzaam. Ook bij die vesti ging wordt maar tweeënhalve dag in de week gewerkt. De Leidse Olga staat sinds 1974 in de Evertsenstraat. In dat jaar verhuisde Olga vanuit de Han senstraat in Groenoord naar de Zeeheldenbuurt. Vorig jaar december richtte het bedrijf zich tot de gemeente met het verzoek om de onderhandelin gen te openen over verplaat sing naar het industrieterrein De Waard. Deze onderhande lingen lopen nog steeds. Het grootste deel van de produk- ten wordt in Nederland ver kocht, maar ook in België en in het Westen van Duitsland zitten klanten. Begin dit jaar werd duidelijk dat er moeilijke tijden aanbra ken voor de matrassenfabriek. De afzet stagneerde. Het werd steeds moeilijker om het pro dukt te slijten en de voorraden groeiden. In de zomer werden de onderhandelingen met de arbeidsinspectie geopend over arbeidstijdverkorting. In juli gaf de arbeidsinspectie voor de eerste maal toestemming om minder te gaan werken, in de hoop dat de afzetproblemen niet structureel zouden zijn. De arbeidstijdverkorting werd tot dusver steeds met de ge bruikelijke zes weken ver lengd. „De situatie is verre van roos kleurig. Dat valt niet te ont kennen." Dat zegt H. Zwarts. Hij is directeur van de afde ling personeels- en sociale za ken van het Vredesteincon cern en is in die functie be trokken bij de Leidse Matras sen Fabriek. Zwarts wijst op de arbeidstijdverkorting sinds juli. Hij noemt de oorzaken van de onzekere situatie, waar de werknemers in Leiden en Maastricht in verkeren: „De markt waarop Olga actief is, is steeds kleiner geworden en de concurrentie is moordend. Het aantal verhuizingen en ge boorten in ons afzetgebied neemt af. Dat zijn structurele verschijnselen, die erg nadelig voor ons zijn." Volgens de di recteur is de leiding van Vre destein volop in de slag om Olga en Maastricht Matrassen overeind te houden. Van slui ting wil hij niets weten: „Ik hoop en verwacht dat dat niet nodig is. We bekijken nu in hoeverre we in staat zijn ons op de markt te handhaven en in op welke manier we ons huidige marktaandeel kunnen vergroten." Mogelijke oplos singen van de te grote produk- tie zoals sluiting van Leiden en openhouden van Maastricht (of andersom) wijst hij af: „Daar valt niets over te zeg gen. De vraag of dat wel nodig is, hebben we nog niet eens beantwoord." Hij erkent dat het werken op halve kracht niet door kan blijven gaan. Bij het ministerie van economi sche zaken wil men geen com mentaar geven: „De staat is al leen maar aandeelhouder van Vredestein. U moet bij de di rectie zijn," aldus een woord voeder. De bouw- en houtbonden van het FNV (de vakbond waar Olga de CAO mee heeft afge sloten) heeft gisteren een brief in de bus gekregen waarin de directie van Vredestein om een gesprek over de situatie in Leiden en Maastricht vraagt. Dit gesprek zou eind deze maand moeten plaatsvinden. Wethouder begroet milieumeetschip Het milieumeetschip de 'Rein- wasser' heeft de Leidse wate ren bereikt. De boot maakt een promotietocht door Neder land. De bemanningsleden werden gisteren door wethou der P. Bordewijk op de kade van het Galgewater begroet.' Bedoeld als innerlijke verster king kregen de opvarenden wat anders enkele flessen Rijnwijn aangeboden. Met het schip wordt de waterkwaliteit van de Rijn gemeten. Dat ge beurt niet op de gebruikelijke meetplaatsen, maar op alle mogelijke punten in de Rijn. Zodoende wordt geprobeerd cijfers in de openbaarheid te brengen, die anders wellicht verzwegen zouden blijven. De boot is in de vaart gebracht door de Stichting Reinwater (in samenwerking met buitenland se milieuorganisaties). De pro motietocht is mede bedoeld om het schip in de vaart te kunnen houden. In het Volks huis aan de Apothekersdijk werd gisteravond een manifes tatie gehouden. Dit met de be doeling de Rijnproblematiek aan de kaak te stellen. De toe gangsprijzen kwamen ten goe de aan de 'Reinwasser'. Van middag vertrekt de milieuboot, om koers te zetten naar Am sterdam. !N Twee Marok- zijn gistermiddag in ind aan de Schel- jde 44 slaags geraakt (suun pensionhouders. °(l)|wee huiseigenaren n na afloop met di- 'VtrJverwondingen naar n° jlisabeth ziekenhuis liderdorp vervoerd worden. Een van de tWee, de Leidenaar S., is met een scheurtje in het sche deldak opgenomen, de an der is door de politie aan gehouden op verdenking van poging tot zware mis handeling. De twee huiseigenaren, beiden in Leiden bekend als verhuur ders van woonruimte aan bui tenlandse werknemers en on langs nog in de publiciteit na problemen met hun huurders in een pandje aan de Bouwe- louwensteeg, betraden rond drie uur de Schelpepkade 44 om een leegstaande kamer af te sluiten. Het tweetal pen sionhouders raakte een verdie ping lager in gesprek met een van de bewoners, een 26-jarige Marokkaan. Deze sliep alleen in een 'kamer. Daarover ont stond onenigheid. Volgens de buitenlandse werknemers zou de 38-jarige pensionhouder D. hen met een hamer en een schroevendraaier hebben ge slagen. Toen een van hen zich met een stuk hout wilde ver dedigen, greep de pensionhou der een stalen pijp.. Zijn colle ga zou gedreigd hebben een vuurwapen te halen. In de vechtpartij zou" de Leidenaar D. met de stalen pijp zijn colle ga op het hoofd hebben ge raakt doordat een tegenstan der bukte. De lezing van beide Leidenaars is volstrekt tegen strijdig en komt erop neer, dat men juist door de Marokkanen is mishandeld en van de trap is gegooid. De te hulp geroepen politie trof later in de auto van de pensionhouders een vuurwa pen aan met scherpe patronen. Ook beide Marokkanen zijn voor verhoor ingesloten. gijEN Een afvaardi- i3.(van de Stichting 'Re gelden helpt Polen' is le,|jorgen vertrokken urn6;de Polen. Zij willen Poolse stad Torün reidingen treffen de opvang van de rleningsactie die afzienbare tijd de Leidse regio van ;aat. Van het reisge- p maken onder uit de gemeen- 'taris H. Lodder en •125G^dsleden H. Glaubitz, 52zpning en J. van Zijp. fl15mqj L.C.-verslaggever JJWisser feist mee. In a e'E>p van de zondag ho- voigjij in Torün te arrive- }R(|<jjwoensdag wordt de (S) feis aanvaard. (smchting 'Regio Leiden 57 nPolen' werd onlangs op- 7.02lt. Er werd een bank- en opengesteld ip bijdragen voor de ak- wor<^en gestort. In 3 j. utijd zijn de giften bin- n soistroomd, zodat er ntreen worden gemaakt f werkelijke hulpverle- Ichting heeft de Poolse fsiteitsstad Torün voor je' uitgezocht. Het Leid- "pmeentebestuur onder- jal contacten met Torün t een regelmatige uitwis- 5 te komen. De universi- lad ligt een kleine 200 Noord-Westen van de Poolse hoofdstad Warschau. Torün telt 170.000 inwoners en kan qua historie in redelijke mate met Leiden wedijveren. De stad werd in 1231 door de Duitsers gesticht en geniet on dermeer bekendheid als de ge boorteplaats van de sterrekun- dige Copernicus. Nu het moment is aangeko men waaróp goederen ingeza meld en aangeschaft kunnen worden om naar Polen te wor den vervoerd, wil de stichting zelf in Polen gaan kijken hoe de organisatie daar zo goed mogelijk kan worden opgezet. Bovendien moet bezien wor den aan welke artikelen men in Torün werkelijk behoefte heeft. Via de media is duide lijk geworden dat in Polen een schrijnend gebrek is aan kle ding, levensmiddelen en tal van eenvoudige gebruiksarti kelen als bijvoorbeeld zeep en shampoo. Uit informatie van anderè hulpverleningcomité's in den lande is gebleken dat in Polen ook papier nauwelijks te krijgen is. Een voorbeeld hier van is het verhaal van een an der hulpcomité, dat in de gea dopteerde stad In Polen ging kijken en een allermodernst ziekenhuis aantrof. Een groot deel van de elektronika bleek echter niet te werken, omdat het benodigde computerpapier in Polen niet verkrijgbaar was. Ook het Poolse onderwijs heeft te lijden onder het pa piergebrek. De Leidse delegatie is vanmor gen vertrokken in twee parti culiere auto's naar Torün. Met een nachtelijke tussenstop aan de Oost-Duitse grens, hoopt men in de loop van de zondag in Torün aan te komen. Daar zal eerst de stad bezichtigd worden. Maandagochtend vindt een gesprek plaats met een vertegenwoordiger van het Health en Social Welfare department in Torün. Voor het overige zal getracht wor den zoveel mogelijk steunpun ten te organiseren van waaruit de distributie van de goederen kan plaatsvinden. In tal van Nederlandse steden is de hulpverlening naar Polen reeds geruime tijd op gang. Vaak wordt, om de kosten te dekken, gebruik gemaakt van opleggers van particuliere be drijven. Veelal wekelijks rij den vrijwilligers naar Polen op en neer om de goederen daar af te leveren. De verha len waarmee zij terug komen zijn vaak ongelooflijk, triest en aangrijpend. Nu de winter in Polen nadert, de temperatuur schommelt er al rond het nul- ftunt, ziet men particulieren iever niet naar Polen te rei zen. Mede door de slechte we gen acht men dit te gevaarlijk. Daarom zal een beroep wor den gedaan op beroepschauf feurs om de goederen naar Po len te vervoeren. Begin november zal de aktie in Leiden 'grootscheeps' ge start worden met een collecte week. Geld kan ook gestort worden op girorekening 1984100 of ABN-Leiden reke ning 566119307 ten name van de Stichting 'Regio Leiden helpt Polen'. Niet de commissaris van de koningin mr. M. Vro lijk, maar zijn waarnemer Ir. Buijsert heeft gister middag het verbouwde Oegstgeester raadhuis' geopend. Hij bood bur gemeester mr. S.H. Scheenstra daarbij een karaf met glazen uit Leer dam aan onder de woor den: „Ik heb gehoord dat u een driftig (waterdrin ker bent". Bovendien vond hij het glas wat be ter passsen in de nieuwe omgeving! Namens de architect Snieder, die twintig maanden is bezig ge weest, kregen B en W een drieluik aangeboden met daarin de namen ge graveerd van alle be stuurders en Oegstgees- ters die iets met het raadhuis te maken heb ben gehad op de drie be langrijke data in de ge schiedenis: 1988 bij de openstelling, 1949 bij de uitbreiding en nu 1981 bij de renovatie en gedeelte lijke nieuwbouw. HAAG/KATWIJK De firma Svenskolyth Nederland kan in afwachting van de aangevraagde hinderwetvergun- j pormaal blijven draaien. Dat heeft de Raad van State giste- ae eslist naar aanleiding van een beroep dat het bedrijf had ,e „[spannen tegen een door de gemeente Katwijk uitgevaar- >ar*bevel tQt s]ujtjng j de heer Van der Berg, directeur van de firma die gespecia- °nn d is in het maken van anti-roestmiddelen, kwam de beslis- ^an de Raad van State niet helemaal onverwacht. „De ge meente Katwijk stond natuurlijk formeel wel in haar recht, maar in de praktijk is de door ons gevolgde procedure heel ge bruikelijk. Direct nadat ons bedrijf zich in Katwijk had geves tigd, is door ons een hinderwetvergunning aangevraagd. Dan is het natuurlijk helemaal onzin om in afwachting daarvan de zaak te sluiten". In november beslist de gemeente of het bedrijf eeh hinderwet vergunning toegewezen krijgt, maar volgens directeur Van der Berg zijn hierbij geen problemen te verwachten. BEHOEFTE BLUFT STUGEN LEIDEN De gemeente wil door een actieve bevordering van het aantal deeltijdfuncties meer mensen aan een baan helpen. Daartoe wordt elke functie opengesteld voor deel tijdarbeid, tenzij het college van B en W uitdrukkelijk be paalt, dat de aard van functie deeltijdarbeid niet mogelijk maakt. Het college wil ook het huidige personeel de kans ge ven de volle dagtaak te ver korten. Om de behoefte van het personeel te peilen, zal een enquête worden gehouden. Verder komt er een informa tiefolder over de mogelijkhe den van arbeidstijdverkorting. ADVERTENTIE Looptijd Vaste Rente 6 jaar11%% 5 jaar11%% 4 jaar11%% 3 jaar11/4% 2jaar..10 ljaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. rijkspostspaarbank Van januari 1980 tot septem ber 1981 werd op een perso neelsbestand van 1870 per 30 september het aantal part timers met 16 uitgebreid. Mo menteel is 8 procent van de medewerkers van de gemeen te in deeltijd werkzaam. In 1978 vroeg de gemeente raad het college in een motie deeltijdarbeid te bevorderen. In 1980 verscheen een nota waarin werd aangegeven hoe part-time arbeid tot stand ge bracht zou kunnen worden. In de nota werd onder meer een enquête voorgesteld en er zou een proef bij een aantal afde lingen genomen moeten wor den. Het college acht het nu tijd om deze voorstellen uit te voeren. Het houden van een proef is volgens een nota waarin het college haar nieuwe voorstel len doet niet langer nodig. Het streven naar deeltijdarbeid zou geen onoverkomelijke proble men opleveren. Er komt een werkgroep die zich zal bezig houden rtiet de ontwikkelin gen op het gebied van deeltijd arbeid. Het college wil dat bij sollicitaties de voorkeur wordt gegeven aan mensen, die be reid zijn minder dan veertig uur te werken. Hierbij geldt wel de voorwaarde, dat de beste sollicitant de functie moet krijgen, waarbij de even tuele wens om in deeltijd te werken geen rol mag spelen. De precieze rechtspositie van deeltijd werkers is nog niet duidelijk. De afdeling perso neelszaken moet daarover nog een advies uitbrengen. De nota van het college komt maandag aan de orde in een vergadering van de deelcom- missie personeelszaken. BEGROTING LISSE AANGENOMEN LISSE Er zal zo snel mogelijk worden gezocht naar een veili ge oplossing'op korte termijn voor de Ren en Toervereniging De Bollenstreek. De realisering van een echte wielerbaan krijgt een hoge prioriteit in het beleidsplan. Dat heeft burgemeester mr. R.W.M. Gerrits van Lisse de raad gisteravond toegezegd. Zijn toezegging bij de laatste behandeling van de begroting 1982 was het gevolg van een PvdA-motie waarin meer duidelijkheid over de komst van een wielerbaan werd gevraagd. CDA en VVD on derkenden de noodzaak van een baan, maar wilden daarover gisteravond nog geen beslissing nemen. De PvdA-motie werd na de toezegging van de burgemeester ingetrokken. Een ander punt, dat jaar na jaar terugkeert bij de begroting, is de openbaarheid. CDA-raadslid Smith vroeg in de richting van D'66 waarom alle commissies openbaar moeten zijn. „Om van alles af te zijn?". Hij wil de kwestie eerst in het seniorenconvent bespreken. Zijn VVD-collega Robertus beaamde dat men zich moet bezinnen op openheid en openbaarheid, maar stelde tevens dat de zaak wel bestuurbaar moet blijven. Desondanks sprak PvdA-opponent Prins de hoop uit dat er toch een discussje komt over openbaarheid. Hij stelde verder dat hij niet gelukkig is met een portefeuillehouder (de burgemeester) die de besprekingen over dit onderwerp als vervelend bestempelt. Mevrouw Van Ruiten (PPR£ diende ook een motie in. Zij vindt dat er een eind gemaakt moét worden aan de discriminatie/tus sen mannen en vrouwen voor wat betreft de inschrijving als woningzoekende. Deze motie werd met zes tegen elf stemmen verworpen. Het CDA kwam met nog wat suggesties. De heer Kortekaas stelde voor om de bibliotheek langer open te laten blijven en bij gebrek aan middelen daarvoor, vrijwilligers in te schakelen. „We hebben al leesmoeders, dan krijgen we mis schien biebvaders". De wethouder sport, recreatie en onderwijs, mevrouw Meuleman, beloofde de raad dat zij met het Fioretti- college zal gaan praten over het gebruik van de aula door Lis- sesse verenigingen. Onlangs besloot de scholengemeenschap de ruimte niet meer af te staan aan anderen. Uiteindelijk werd de Lissese begroting na ruim veertien uur vergaderen goedgekeurd. Over die lange/ duur werd geklaagd door Rossdorf (PvdA), die stelde dat het veel te lang duurt. Hij pleitte voor een betere regeling in de toekomst. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL SUPP. ACT. FRANK BOEYEN ZATERDAG 31 OKTOBER 20.00 UUR VOORVERKOOP: VVV KANTOOR STATIONSPLEIN 210 LEIDEN K EN 0 OUDE VEST 45 LEIDEN CE HOFENK HAARLEMMERSTRAAT 66 LEIDEN Priesterwijding Winfried Kuiper Voorhout Diaken Winfried Kuipers wordt vandaag in de Rotterdamse kathedraal tot priester gewijd. Tot juli van dit jaar was hij de assistent van pastoor Nijman. Winfried Kuiper heeft in Voorhout ruim een jaar stage gelopen in afwachting van zijn priesterwijding. In de Bartholomeuskerk in Voorhout werd hij 3 juli door bisschop Simonis van Rotter dam tot diaken gewijd tijdens een feestelijke eucharistieviering. Politie verhuist VOORHOUT De rijkspolitie Voorhout verhuist dit weekein de. In verband met een noodzakelijke verbouwing van het bu reau worden de wachtmeesters tijdelijk ondergebracht in een noodlokaal van de Andreasschool aan de Rembrandtlaan. Vanaf maandag is de Voorhoutse politie dus daar bereikbaar. Het tele foonnummer blijft ongewijzigd. Het bureau is op werkdagen van tien tot vijf uur geopend.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3