O Daarom gaat een nationale stuurgroep eerst alle meningen verzamelen. Wit gebeurt er daarna? Brede Maatschappelijke Discussie over Energie Welke energiebronnen wilt u straks wel en wélke niet? Dat willen ze in Den Haag weten. ENERGIE BULLETIN 1 Te belangrijk om alleen aan j de deskundigen! over te laten. Tussenrapport. De Discussie. 1 Definitief rapport. LODSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 PA< Het energieprobleem wordt zorgwekkend. Daarom moet de regering weten: hoeveel energie denken we straks echt nodig te hebben? Hoeveel elektriciteit? Hoeveel kunnen we bezuinigen? Welke energiebronnen wilt u straks niet? Welke wel: steenkool, olie, wind-, zonne-, kernenergie. Van welke energiebronnen moeten we dan veel gebruik maken en van welke weinig? Moeten bedrijven zich aanpassen? Wat betekent dat voor de werkgelegenheid? En hoe gaat het met ons milieu? Nu wordt daarover de laatste tijd al heel wat afgepraat Door politici, geleerden en actie- groepea Alleeaveel standpunten botsea Begrijpelijk bij zo'n zaak van ons aller levens belang. Maar toch, we moeten nu kiezea Anders kunnen we straks niet koken, wassen, autorijden, scheren, strijken, televisiekijken en stoken zoals we zouden willea U niet Uw kinderen en kleinkinderen niet Inderdaad, zo belangrijk is die keuze voor jaren en iarea dat regering en parlement 'm niet zonder uw inspraak willen makea Bij Koninklijk Besluit is een onafhankelijke stuurgroep ingesteld. Tot de taak ervan behoort o.a.: "het inventariseren van de onder de bevolking levende opvattingen betreffende de energieproblematiek..." Anders gezegd: alle Nederlanders moeten uiteindelijk de kans krijgen hun mening hierover te geven. De Stuurgroep moet om te beginnen alle meningen verzamelen van degenen die een gefundeerde opvatting hebben over onze energie voorziening voor de jaren negentig en daarna. Daarom kunt u nu een uiteenzetting met uw argumenten zenden aan de Stuurgroep (dat kan tot 1 december 1981). U kunt dat ook als organisatie of groepering doen. Dat kan bijvoorbeeld één van de hier naast genoemde zijn. Deze organisaties zijn al uitgenodigd htm mening te geven. Als daarbij een groepering ontbreekt, hoort de Stuurgroep dat graag. Dit zijn de leden van de Stuurgroep voor de Brede Maatschappelijke Discussie. Zinend (v.l.n.r.) GA. Terwee-van Hilten, rechter Arrondissements rechtbank te Haarlem. MLL. de Brauw (voorziner BMD), oud minister Wetenschapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs. N. Rempt-Halmmans de Jongh, oud-voorzitter van de Nederlandse Vrouwenraad, tot voor kort lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de WD. A. Schravetnade, oud-secretaris van de Industriebond FNV, lid van de Energiecommissie van het Europees Vakverbond. Staand (v.ljtr.) JXA. Jansen, Bestuurslid Stichting Energie en Samenleving, tot voor kort lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de PPR. LM. van Putten, bijzonder hoogleraar Toegepaste Radio biologie te Leiden. Th.GMJ. van de Klundert, hoogleraar economie aan de'Katholieke Hogeschool in Tilburg. H. Hoog, voormalig voorzitter Stichting Energieonderzoek Centrum Nederland, voormalig lid van de Raad van Bestuur van Shell Petroleum N.V. AJ.F. Köbben, hoofd van het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen te Leiden. De Stuurgroep gaat mede op grond van die meningen een tussenrapport opstellen. Daarvan wordt bovendien een korte samen vatting op ruime schaal verspreid. Dit is het materiaal voor de discussie Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid Postbus 20102, 2600 EC 's-Gravenhage. Als we het goed willen doen, moet ieder van ons tenminste die samenvatting van het tussen rapport lezen. Want dan pas kunnen we goed zien welke gevolgen bepaalde keuzen hebben voor onze samenleving. Daarover moeten we dan met elkaar gaan praten. Dat wordt dan "De Brede Maatschappelijke Discussie". Hoe die precies in z'n werk gaat, hoort u nog van de Stuurgroep. Als tenslotte iedereen de kans heeft gehad z'n standpunt duidelijk te maken over dat tussen rapport, wotdt in het definitief rapport zo goed mogelijk weergegeven welke opvattingen onder de Nederlandse bevolking leven. Door de onafhankelijke Stuurgroep, die daarbij met alle opmerkingen en kritiek rekening houdt Dit rapport gaat naar regering en parlement, die dan een beslissing nemen. De planning. Verzamelen van meningen. Oktober 1981 december 1981. en publiceren tUMenrapport. Januari 1982 - september 1982. Brede Maat schappelijke Discussie. September 1982- september 1983. O Deze organisaties en groeperingen heeft de Stuurgroep al om hun meninggevraagd- Alle in het Kiesregister vermelde politieke partijen Alle Universiteiten en ,,E Hogescholen Alle bij de Nederlandse Vrouwenraad aangesloten organisatie^ Federatie ABVA-K^BÓ Academische Raad Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen Stichting voor Alternatieve EnergiesystemenJ Algemene Centrale van Overheidspersoneel Algemene Christelijke Jeugdbond voor Natuurstudie en Natuurbescherming ARKA - Ambtenaren jö Vereniging Arnhemse Instellingen en Electriciteitsbedrijven Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee Bezinningsgroep Energiebeleid Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij De Bisschoppenconferentie T van de R.K. Kerk Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Bureau r. Bouwcentrum Energiezaken Nederlandse Bond van Bouwondernemers f Stichting Brabantse Milieufederatie Bredenoord C.B.S. Directiesecretariaal0C C.DJ.A. (aangesloten bij de Werkgroep Energie Discussie) Centraal li Planbureau Centrale van Middelbare- en Hogere Functionarissen bij »ei Overheid en Onderwijs Nederlands Centrum voor Democratische Burgerschapsvorming Centrum voor Energiebesparing Landelijk Centrur voor Gereformeerd Jeugdwerk (aangesloten bij de Werkgroep Energie Discussie) Stichting Centrum Milieu beheer Zuid-Holland Centrum voor Reformatorische Wijsbegeerte Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie Christelijke Boeren-en Tuindersbond Christelijk Nationaal Vakverbond Commissie Bescherming Electriciteitsbedrijven Commissie Electriciteitswerken Consumentenbond Contact Milieubescherming Noord-Holland D.P.C D.P.C. Den Bosch D.P.C. Utrecht Landelijk Overleg "Doodewaard gaat dicht" Economisch Bureau voor het Weg- en Waterverkeer Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid Economisch Instituut voor het Midden-en Kleinbedrijf Ekologische Beweging Electriciteitsraad Nederlands Elektrotechnische Winkeliers Stichting Energie Anders Stichting Energie Apparatuur Nederland Energie Edukatii|0, Energie Komitee Zeeland Energie Onderzoek Centrum Nederland Bureau Energieonderzoek Coördinatie Bureau Energie Onderzoek Projecten Federatie Nederlandse Vakbeweging F.M.E. Instituut F.O.M. Atto- en Molecuul Fysica Vereniging Exploitanten Gasbedrijven in Nederland Gelderse Milieufederatie Gereformeerd Centrum Samenlevingsopbouw Greenpeace Gemeenschap van Kerken in Den Haag Hervormde Jeugdraai Hervormd Werkverbond voor Maatschappelijke 'Activering Nederlandse Houtbond Humanistisch Verbond Stichting I.I.A.S.A.- Nedcrland Industrieel Diensten Centrum TNO Industriële Raad voor de Kernenergie Industriële Raad voor de Oceanologie Ingenieurs- 1" bureauB.V. Initiatiefgroep Energiediscussie Interkerkelijk Vredesberaad p" Koninklijk Instituut van Ingenieurs Instituut voor Natuurbeschermings educatie Interkerkelijke Werkgroep Energiebeleid Groningen Katholiek I Landelijk Centrum voor Maatschappelijke Ontwikkeling Werkgroep Kerk A Samenleving van het Bisdom Breda De Kleine Aarde Koninklijk InstitUutK voor Ingenieurs Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond KoninklijlT Notariële Broederschap Konsumenten Kontakt Landbouw Hogeschool Koninklijk Nederlands Landbouwcomité Landelijk Encrgickommitee Stichting Landelijk Gereformeerde Raad Landelijk Milieu Overleg Landelik Samenwerkingsverband Stop Kernenergie Landelijke Specialisten VerenigiA Stichting Levensvorming Jeugd en Jongeren Limburgse Vrouwenbeweging van de L.LT.B Limburgse Werkgevers Vereniging Stichting Maatschappij en Onderneming Metaalindustrie Instituut voorMiddenstandsontwikkelL Commissie Milieu-aangelegenheden Vereniging tegen Milieubederf I Vereniging Milieudefensie Stichting voor Milieu-Educatie MilieufederatieP- Groningen Stichting Stichtse Milieufederatie Stichting Milieufederatie Limburg Vereniging Milieu Hygiëne Zeeland Voorzitter Multidiciplinair Energie-Centrum Stichting Milieuraad Drenthe Nationaal Isolatie p» Programma Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw Stichting Natuur en Milieu Natuur en Milieu Federatie Overijssel Nederlands Centrum voor Directeuren Nederlands Christelijk Ondernemen Verbond Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Stichting het Nederlands Economisch Instituut Stichting Nederlandse Apparaten voor de^_ Proces-Industrie Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel Nederlandse |ir Christen Vrouwenbond Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij 0<: B.V. Secretanaat Generaal der Nederlands Hervormde Kerk Nederlandse Ingenieurs Vereniging NIRIA Nederlandse Natuurkundige Vereniging iQ Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek N.E.G Jl Neratoom B.V. Werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van Kerken le' N.I.V.E.-Infocentrum N.I.V.O.N. N.V.O-N.Energiediskussiegroep ODE I Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs Pastoraal Centrum van het Bisdom Haarlem Pax Christie Planologisch Studiecentrum T.N.O. Politieke Partij Radikalen (aangesloten bij de werkgroep Energie Discussie) Projectbureau Energieonderzoek Nederlandse Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenvervoerders P.S.P. (aangesloten bij de werkgroep Energie Discussie) Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid Informatiebank r De Raad van Kerken in Nederland Energiecommissie van de Raad van de Nederlandse Werkgeversverbonden Stichting Landelijk Gereformeerde Raa voor Samenlevings-Aangelegenheden Nederlands Instituut van Registeraccountants R.E.P.-Instituten van de Gezondheidsorganisatie T.N.Ot'l Secretariaat van de Rooms-Katholieke Kerkprovincies in Nederland e Samenwerkingsverband "Stop de Neutronenbom - Stop de Kemwapenwedloc Sec. van de Nederlandse Vereniging van Handelaren in Verwarming en Huishoudelijke Apparaten Vereniging Schoon Rivierenland International Solar Energy Society Afdeling Nederland Solidair Friesland Stad en a Landschap Beleids Adviesgroep Stadsverwarming Stichting Bouwcentrun n Stichting Consumentenklachten Stichting Economisch Onderzoek Stichting Energie Informatie Stichting Energie en Samenleving Stoomgroï- Zuid-Limburg Stop Kernenergie Almelo Aktie Strohalm Studium Centrale T.H. Eindhoven Stuurgroep Energie en Gebouwen T.H. Delft T.H. Eindhoven Afdeling Natuurkunde T.N.O. Centrum voor Energie- vraagstukken Stichting Toekomstbeeld der Techniek Unie van Beambtenjei Unie van Electronische Onderriemers Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel Verbond van Nederlandse Ondernemingen Verbond vang| Verzekeraars in Nederland Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers Vereniging tot behoud van het IJsselmeer Vereniging Metaalindustrie Rotterdam Vereniging van Wetenschappelijk Werkers Vereniging voor Windenergie Stuurgroep Voorlichtingskampagne "Verstandig met Energie" Stichting Voorlichting Energiebesparing De Nederlandse Vrouwen Energie Vereniging V.R.A.O.G.O. Vrouwen tegen Kernenergie Vrouwen tegen Kernwapens Wereld Natuurfonds Nederland Werkgenootschap van R.K. f" Theologen in Nederland Werkgroep 2000 Werkgroep van het Collegium L Marianum Werkplaats Energie Aktie Wetenschappelijke Raad van het Regeringsbeleid Initiatiefgroep Wijs op Weg Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur, Landschaps- en Milieubescherming Zeeuwse Jeugdraad.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 26