J Minder appelen en peren; aubergines goed betaald N EN OM DE KAS Shell verwacht sterke groei van Westduits autopark binnen de perken Aantal treinreizigers kan zestig procent stijgen IiUtofabrieken VS even veel korting »p nieuwe modellen ,~ND EN TUINBOUW/VERKEER leidse courant ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 PAGINA 25. erberateelt lijdt (nog) ^utofabrieken in de Verenigde Staten, die zich zorgen ma- over de vraag naar hun modellen 1982, zien zich genood- let hoge kosten te maken om hun produkten aan de man te hgen. De modellen 1982 zijn sinds 1 oktober verkrijgbaar, Hir de belangstelling valt tot dusver zwaar tegen, wat wordt jeschreven aan de hoge prijzen, de hoge rentetarieven en geringe vertrouwen van het publiek in de economische toe tst van de Verenigde Staten. ral een rente van rond de negentien procent voor persoon- i leningen ten behoeve van de aanschaf van duurzame ver- Iksgoederen zet een zware rem op de autoverkoop. Zelfs de loop van geïmporteerde auto's, die verleden jaar bijdroeg de grote verliezen van de Amerikaanse fabrieken, zakte In tember tot zijn laagste peil sinds begin 1979. De verkoop Amerikaanse auto's trok in augustus en september wel jefls2'05 aan maar wordt toegeschreven aan kortingen op /oude" modellen en andere lokkertjes, n JJIn deze maand verleenden Ford en American Motors "Intro- liekortingen" op hun modellen 1982. Bij Ford varleerden die ill J400 tot 700 dollar voor kleine personenauto's en "sportie- ^eezitsmodellen. Bij AMC varieerde de kortingen van 595 matlOOO dollar voor kleine auto's, jeeps en Renault-modellen. leral Motors gooit het over een andere boeg en neemt een I van de rente voor haar rekening die kopers verschuldigd a11/ials ze 660 aut0 °P kred,et aanschaffen. Chrysler besloot aantal van haar modellen niet of nauwelijks in prijs te ver- r er i erg ongebruikelijk dat de Amerikaanse autofabrleken al in bij de Introductie van de nieuwe modellen met kortln- subsidies en zeer gering prijsverhogingen beginnen te irmen. Gewoonlijk wordt daarmee gewacht totdat het nood- tlijk blijkt auto's van het oude modeljaar weg te werken, ittingen van de kosten die de fabrieken gemaakt hebben 'gjljhun restanten van het modeljaar 1981 op te rujmen lopen 1 k uiteen maar het is wel duidelijk dat alle vier fabrieken, er Qgl op toe hebben moeten leggen. Dmeen wordt verwacht dat Ford, Chrysler en AMC ook over QQvierder kwartaal van dit Jaar verlies zullen lijden. General lors zal mogelijk nog net uit de rode cijfers kunnen blijven, it tweede kwartaal van dit Jaar wisten de drie grootste fa- ;en GM, Ford en Chrysler - gezamenlijk ruim 586 mil- dollar winst te maken vergeleken met een gezamenlijk ver- /an 1,4 miljard dollar in dat tijdvak van het vorige jaar. Bij bedroeg de winst 514 miljoen, bij Ford 60 miljoen en bij ïler 11,6 miljoen nadat de banken deze laatste fabriek van idergang hadden gered. 'acht wordt jdat de verkopen bij alle vier fabrieken deze id kleiner zullen uitvallen dan in oktober van het vorige voornamelijk doordat ondanks de kortingen en andere ertjes de nieuwe modellen toch flink duurder zijn dan de Ie. Overigens wordt het meeste geld gestoken In het aan de brengen van kleine auto's, waarvan de marktvooruitzich- itr nog goed worden geacht. Deskundigen voorspellen nu dat fzet van personenauto's in 1982 tussen 9,9 en 10,3 miljoen zal bedragen vergeleken met ongeveer negen miljoen dit Het aandeel van de buitenlandse merken zal 2,4 tot 2,5 bedragen tegen dit jaar 2,3 miljoen. De automobielverkoop in West-Dultsland zal vanaf vol gend Jaar tot het eind van de eeuw waarschijnlijk sterk toe nemen doordat de motoren steeds zuiniger zullen worden. Dit staat in een dinsdag gepu bliceerd rapport van Deutsche Shell AG, de Westdultse dochteronderneming van Ko ninklijke Shell-Groep. De maatschappij verwacht dat het aantal personenauto's in de Bondsrepubliek zal toene men van 23,3 miljoen aan het begin van dit jaar tot dertig miljoen in het Jaar 2000. In die periode zal het benzinever bruik van de gemiddelde auto met twintig tot 25 procent af nemen. Het aantal nieuwe kentekenbewijzen zal volgend jaar al toenemen tot 2,52 mil joen. In 1983 zullen er 2,68 miljoen nieuwe kentekenbe wijzen worden afgegeven, evenveel als in de recordjaren 1978 en 1979. BIJ deze ramin gen is er wel van uitgegaan dat de economie de stijging van de energieprijzen soepel zal verwerken. De opleving van de autover koop zal ook optreden als de huidigeongunstige economi sche situatie voortduurt tot het eind van het jaar, zij het dat de opleving dan met drie maanden zal worden ver traagd en dat zij langzamer zal verlopen. In het gunstigste geval zullen volgens Shell aan het eind van deze eeuw 639 van de duizend volwassen Westduitsers een auto heb ben. De tuin rust De tuin rust. Na een groeizame lente, de vaak overdadige bloei in de zomer en voor-herfst is het nu zo langzamerhand gebeurd nriet de buitenpret. De oogst is voor het grootste deel binnen en de grond en de daarin wortélende planten verdienen hun win terslaap ten volle. Echte tuinliefhebbers vinden die rustige tijd maar niks. Zij willen hun groene vingers laten wapperen, stekjes opkweken, plantjes verspenen en zien hoe hun goede zorgen door de planten wor den gewaardeerd. De komende maanden geven daar echter wei-f nig mogelijkheden toe. Er kan nog hier en daar een heester de grond in, de tuin moet opgeruimd de winter tegemoet, maar voor de rest moeten we ons onderdak behelpen. En dat kan ook heel goed met kamerplanten en andere groeisels. Wie tijd over heeft (en wie heeft dat niet in deze tijd nu de avon den lengen) kan bovendien een van de nieuwe boeken over tui nieren en aanverwante zaken ter hand nemen. Hieronder een kleine keus uit wat de laatste tijd op dat gebied verschenen is. De gedachte dat bijen niet in woongebieden thuis hoorden om dat het vervelende steekbeesten waren is gelukkig al lang ach terhaald. We weten allemaal dat onze vruchtbomen, bessenstrui- ken en andere nuttige planten het niet zonder deze ijverige en nuttige beesten kunnen stellen. De groeiende belangstelling voor een gezond leefmilieu is ook een oorzaak van de sterke herwaardering van de kwaliteiten van de honingbij. Wie er voor voelt om in het komende voorjaar eens voorzichtig met een bijenvolkje te beginnen kan nu al het „Werk boek bijen houden" van J.J. Speelziek ter hand nemen. Ook mensen die nu al imker zijn kunnen er veel waardevolle gegevens in vinden. Speelziek is voorzitter van de afdeling Bijenteelt van het Land bouwschap en bekleedt dezelfde functie bij de Vereniging tot Be vordering van de Bijenteelt in ons land. Hij is op dit gebied van alle markten thuis en zijn boek biedt dan ook werkelijk alle infor matie die een bijenhouder moet hebben. Kinderen die op jonge leeftijd in aanraking worden gebracht met de natuur hebben daar hun leven lang plezier van. Grootvaders die hun kleinkinderen meenemen naar de volks- of eigen tuin we ten dat; als ze eenmaal gezien hebben hoe de prachtige planten uit de nietigste zaadjes voortkomen krijgen ze respect voor de natuur. Een probaat middel om vandalisme in openbare parken te voorkomen. Kinderen kunnen al op Jonge leeftijd zelf actief bezig zijn met het kweken van planten. In het „Kweek-kook-knutsel-boek voor kin deren" van Mary Norwak wordt een groot aantal voorbeelden gegeven. Helemaal op de kinderwereld afgestemd zonder „pre kerig" te worden. Met leuke ideetjes voor zowel buiten als bin nen. Inleveren moeten we allemaal en Jan Kotten heeft uitgerekend- dat het best kan. In zijn boek „Leef 25 cent goedkoper" laat hij dat zien. Hij toont daarbij aan dat we dat kunnen „zonder er ook' maar iets op achteruit te gaan". Enkele tips die hij geeft over goedkoper tuinieren: Koop bij het opnieuw inrichten van een tuin nooit rollen gras maar zaai zelf. Misschien duurt het iets langer voor alles egaal groen is maar dat weegt op tegen de kosten van een „kant-en-klaar" grasta pijt. Kosten van bemesting kan men sparen door de tuin met natuur lijk afval van voedsel te voorzien. Het verbetert bovendien de kwaliteit van de grond waardoor die minder snel water nodig heeft in droge tijd. Dat betekent ook nog eens een besparing op de rekening van de waterleiding. Het boek geeft op vele alle daagse terreinen goede ideeën voor besparingen. Tuinliefhebbers weten dat tuinieren méér is dan een beetje wie den en schoffelen, één maal per week het gazon maaien en van tijd tot tijd sproeien. Tuinieren is een kunst en dat wordt in het boek „De kunst van hef tuinieren" bevestigd. Hugh Johnson schreef drt standaardwerk na jarenlang onderzoek en praktijk- werk. Hij maakt duidelijk dat een eerste vereiste voor goed tuinieren is: te weten hoe de natuur werkt. „De kunst van het tuinieren" is meer dan een geschiedenisboek over de tuin; het is ook een handboek voor mensen die niet bang zijn voor veranderingen in hun eigen groene rijk. Meer dan 1000 illustraties geven onder meer een schat van ideeën, informatie en .instructies voor een betere tuin. p^et onder methylprobleem Droblemen waarmee in het bijzonder de gerberatelelers dit jPen te maken hebben vanwege de methylmaatregelen, tOlben voor de gerbera-teelt nog geen gevolgen gehad. In. jjeerste halfjaar van 1981 is de aanvoer van gerbera blij- het onderzoek ingesteld vanwege de Vereniging van in Nederland (VBN), met 27 procent toege- over dezelfde periode van het vorig jaar. Het eer- Kwartaai, met een stijging van ruim 35 procent, had de jste invloed op genoemde stijging in dit halfjaar. Mede als b^lg van de aanvoertoename kon het prijsniveau zich ten Mchte van het vorig jaar niet handhaven en daalde met ruim P Tpcent, namelijk van 42,5 cent naar 39,5 cent. Het prijspeil eerste halfjaar lag hierdoor weer op dat van 1979. ;eiï hel eerste halfjaar van 1978 bedroeg de aanvoer ruim 26 oen en de gemiddelde prijs 43,28 cent. In 1979 waren het et|jim 37 miljoen met gemiddelde prijs van 39,48 cent, in D waren er ruim 51 miljoen en gemiddelde prijs 42.48 en palfjaar bijna 155 miljoen en gemiddelde prijs 39,45. oppervlakte gerbera's in ons land bedraagt driehon- T hectare, met gemiddelde oogst van 65.000 stuks per Er zijn diverse bedrijven die zich grotendeels Tnet de bezig houden. In genoemde VBN-studie wordt melding gemaakt van het verloop in de teelt van le- ïeflkken dit halfjaar. Het blijkt dat de gemiddelde prijs daar- de laatste jaren gestadig toeneemt. Het afgelopen halfjaar "lriq de prijs zelfs met ruim 22 procent toe. De gemiddelde l was nu ruim 63 cent tegen vorig jaar zelfde periode 51. maanden april en juni vormden voor wat betreft de prijs- litppmg. respectievelijk 50 en 35% stijging. IlLCbij is ongetwijfeld van invloed dat de aanvoer afnam en j. _ielijk ook een verschuiving van het assortiment. Wat de le- 1 v|lken betreft, was ook de aanvoer kleiner, bijzonder in het -Xlte kwartaal, maar het prijspeil steeg met 2,8% en het Jlvfcde kwartaal met 13,4%. De teelt van irissen was in het Ite halfjaar van dit jaar 15% groter dan in de overeenkom- bb periode vorig jaar. Grootste invloed daarop had de stij- I van het eerste kwartaal, namelijk ruim 21%. me als gevolg van de groter aanvoer moest het prijspeil een "Istap terug maken. Werd het vorig jaar nog gemiddeld cent betaald, nu was dat 19,2 cent. Daarmee lag de prijs Ijl'onder het niveau van 1978. Deze lagere prijs kwam hoofd- ^Blijk tot stand als gevolg van de slechte prijsvorming in het ..Jte kwartaal. Over de alstroemeria wordt geconstateerd ijlna twee jaar van prijsdaling een gemiddelde prijs werd ge- j ferd die 4,8% hoger lag dan vorig jaar. De gemiddelde ro3 was toen 33,4 cent en nu 35. Het tweede kwartaal was /aanvoer dit jaar zeer belangrijk en had op de prijsvor- eeip een positieve invloed. In het afgelopen halfjaar werd S 26% meer alstroemeria aangevoerd, het prijsverschil van Amarillys van vorig jaar volgde nu een Waling. Na zes maanden werd een gemiddelde prijs geno- Icjd van 25,2 cent, hetgeen 7,4% minder is dan verleden jaar de gemiddelde prijs nog 27,2 cent bedroeg. Vooral de Ie drie maanden hadden en ongunstige invloed op de m rvormin9- 'p-ir de aanvoer van amarillys In sterke mate is geconcen- Jrd in het eerste kwartaal, is de prijsvorming in dat kwar- Icfflf doorslaggevend. De aanvoer steeg aanmerkelijk minder ltCr<jan in voorgaande jaren. Dit Jaar werd 2,4% méér aange- anthurium kende na het eerste halfjaar een prijsverbete- I van 5,5% waardoor de gemiddelde prijs nu g. 1,47 be- Iptfg. Ook bij dit produkt had het tweede kwartaal met een *cllstijging vn 14,4% vepl invloed op de prijsvorming. Voor ftlLbe,reft de aanvoer veranderde er niet veel, er werd 0,5% "jder voor de klok gebracht, nadat vorig jaar nog ruim 64% ïStr werd aan9et,oden- Van gypsophila was dit jaar het aan- 13 "aanmerkelijk groter. Na zes maanden werd een aanvoer- 'ig van 47,8 genoteerd. De maand juni kende een toe van 54,7%. Deze toename had mede tot gevolg dat de Idelde prijs zich niet kon handhaven op het niveau van jaar. Er werd een daling van 5,3% genoteerd, gemiddel ds 35 cent. DIAGONALE STRATEN AANLEGGEN, MEER BEBOUWING ROND STATION, AUTO WEREN „Veilig autorijden in herfst en winter" De herinnering aan de soms slechte weersomstandigheden van de vorige herfst en winter zakt spoedig weg. leder Jaar weer blijken mist, regen, ijzel en sneeuw talloze automobi listen te overvallen en voor problemen te plaatsen. Veelal neemt men niet de nodige voorzorgsmaatregelen om de auto „slecht weer bestendig" te maken. Ook moet de weggebruiker zelf zich, qua rijgedrag, instel len op een andere weersge steldheid. Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie houden zich al enige Jaren on der andere bezig met het ge ven van tips met betrekking tot het veilig autorijden in herfst en winter. Ook het Bureau Voorlichting Verzekering verzorgt reeds enkele Jaren op verzoek van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren een Informatiebulletin met tips en wenken voor veilig autorij den in herfst en winter. Dit leidt ieder jaar tot een groot aantal navragen van het bulle tin. Besloten is daarom, dit bulletin dit Jaar In de vorm van een „bijsluiter" ter beschik king te stellen. De bijsluiter is te verkrijgen bij Assurantie-tussenpersonen of uitsluitend schriftelijk te be stellen bij Bureau Voorlichting Verzekering, Groothertoglnne- laan 8, 2517 EG Den Haag, postbus 990, 2501 CZ Den Haag. DEN HAAG Het aantal treinreizigers kan met zestig procent toenemen, van 600.000 per dag naar 960.000 per dag. Deze stijging kan worden bereikt door het sta tion opnieuw een centrale plaats te geven In de stad, stadswijk of het dorp. Tegelijk moet de bouw van woningen en winkels op het station wor den afgestemd. De dichtste bebouwing In de stad of het dorp moet rond het station geconcenteerd worden tot een maximale afstand van onge veer 1250 meter vanaf het station. Bovendien dienen In dit gebied diagonale routes te worden aangelegd uit alle win drichtingen naar het stations. De routes moeten alleen voor voetgangers en fietsers toe gankelijk zijn. Autowegen moeten zoveel mogelijk in het gebied ontbreken. Dit beeld komt naar voren uit het boek De weg naar het sta tion van ir. J. Wittenberg, oud-voorzitter van de Stich ting Wijs op Weg en de Eerste Nederlandse Fietsers Bond. Het boek van Wittenberg, die verbonden is aan de afdeling bouwkunde van de TH Delft, is uitgegeven door de NS. Wittenberg tracht In het werk een verband te leggen tussen ontwikkelingen In de stede- bouw en het verkeer. Op die manier komt de schrijver tot een integratie van langzaam verkeer en openbaar vervoer waarbij het station een centra le rol moet gaan spelen. Wittenberg wijst er in het boek op dat nu al zestig pro cent van alle treinreizigers te voet of per fiets naar het sta tion komt. De NS werkt zelf al jaren aan verbeteringen van voorzieningen voor die klan tenkring zoals het plaatsen van fietskluizen, fietsklemmen, meer fietsenstallingen en het bekorten van looproutes naar de stations als er renovatie van het station plaatsvindt. De NS kan echter niet verder gaan dan het stationsplein, daarbuiten heeft men weinig invloedt op de stedebouw. Wittenberg meent nu dat de gemeenten In hun beleid op de functie van het station moeten inspelen. Routes naar het station moeten aantrekke lijk worden voor voetganger en flets terwijl auto's geweerd moeten worden. Daarnaast dient men de bebouwing rond het station te concentreren. Wittenberg heeft daarbij uit gerekend dat de meeste be- bouwing tot een afstand van 1250 meter vanaf het station moet komen, die afstand leg gen voetgangers nog gemak kelijk af. In een straal van 1250 meter rondom het sta tiondienen parkeerplaatsen te worden aangelegd voor auto gebruikers. Daar dienen ook de autowegen geconcenteerd te worden. Binnen het gebied rond het station moeten diagonale rou tes naar het station lopen. Diagonale routes besparen oplopen en omrijden waar door het voor gebruikers van de trein aantrekkelijker wordt zich te voet of per fiets naar het station te begeven. Alleen door de aanleg van diagonale routes zal het aantal reizigers per trein al met 40 procent toenemen. Met de dichte be bouwing rond het station met 60 procent. Middels de goede bereikbaarheid van het station zal ook de aantrekkelijkheid voor de regio van het vervoer per trein toenemen, aldus Wit tenberg. De NS heeft het boek op ruime schaal onder minis teries, provinciale staten en gemeenteraden verspreid. aanvoer wat toe met als ge volg een grotere prljsdruk. De gemiddelde prijs voor een kilo groen daalde naar 1.97. De aanvoer van groen lijkt te min deren en als gevolg hiervan kan de prijs wat aantrekken. Door het ruime aanbod van bloemkool daalden de prijzen. De "zessen" brachten 1.35 per stuk op en de "achten" 87 cent. De prljsdruk blijft be staan omdat de aanvoer groot zal blijven. Spruiten werden in toenemende mate aange voerd, de A sortering daalde in prijs naar 82 cent per kilo. De B sortering bracht het er beter van af, want de prijs veranderde niet, er werd 94 cent per kilo betaald. De aan voer blijft groeien, maar het weer werkt op het ogenblik vraag-bevorderend zodat het niet uitgesloten is dat de prij zen op zullen lopen. De vraag naar prei nam af en de prijs daalde naar 59 cent per kilo. Naar verwacht zal de prijs de komende week weer wat oplo pen. Na een prijsherstel bij Chinese kool, moest dit gewas de afgelopen week weer een flinke stap terug doen. De prijs daalde van 40 naar 23 cent per kilo. De aanvoer lijkt nog wat toe te nemen, hier door zal de prljsdruk blljvpn bestaan. De oogst van snijbo nen en sperziebonen loopt naar het eind. Als gevolg hier van worden er hoge prijzen betaald. Snijbonen 'brachten 4.50 per kilo op en sperzie bonen 3.22. De prijzen voor beide gewassen lijken verder op te lopen. Een kleiner aan bod van spinazie deed de prijs stijgen naar 89 cent per kilo. De aanvoer neemt verder af en er wordt op hogere prijzen gerekend. Voor witlof werd er gemiddeld 4.37 per kilo be taald. Door grotere aanvoeren neemt de prijsdruk toe. Andij vie liep als gevolg van een kleinere aanvoer In prijs op naar 51 cent per kilo. Dit ge was lijkt de komende week duurder te worden. Sla daalde In prijs, natuursla bracht 24 cent op en de glassla 19 cent. Het totaalaanbod van sla lijkt kleiner te worden en een prijs herstel lijkt mogelijk. Het afne mende aanbod van radijs mis te zijn uitwerking op de prijs vorming niet, want de gemid delde prijs liep op naar 51 cent per bosje. Door een klei ner aanbod is het aannemelijk dat de prijs verder oploopt. In de week van 5 tot en met 10 oktober was de aanvoer van appelen op de elf grootste veilingen 1600 ton kleiner als vorig seizoen. Het sortiment bestaat op het ogenblik voor namelijk uit James Grieve, Cox, Golden Delicious en Bos koop. De aanvoer van al deze soorten valt kleiner uit als vo rig jaar met als uitzondering de Golden Delicious. De aan voer van dit soort is al een aantal weken groter als vorig, seizoen. Door dit kleinere to taal aanbod bewegen de prij zen zich op een hoog niveau. Voor James Grieve werd er 1.73 per kilo betaald (vorig jaar 78 cent), Cox bracht 1.66 op (vorig jaar 92 cent en Golden Delicious 1.16 (vorig jaar 54 cent). Zo op het eerste gezicht lijken dit uitste kende prijzen voor de fruitte lers. Maar zoals gezegd oogsten de fruittelers aanzienlijk minder fruit en vooral fruit van klasse I. Dit wordt veroorzaakt door de slechte weersomstandighe den in het voorjaar, waardoor er nogal wat schade geleden is. De totale appelaanvoer zal de komende weken verder groeien, de prijzen zullen naar verhouding hoog blijven. Het zelfde beeld treffen we bij de peren ook aan. In de week van 5 tot en met 10 oktober werd er ongeveer 3000 ton aangevoerd. Dit aanbod viel 1300 ton kleiner uit dan vorig jaar. Ook de prijzen verschil len aanmerkelijk met die van vorig seizoen. Een uitzonde ring vormde de Legipont, deze daalde van 79 naar 39 cent per kilo. Voor de overige soor ten lag de prijs boven een gul den per kilo. De Conference bracht 1.21 per kilo op (vo rig seizoen 62 cent), de Bonne Louise v/as goed voor 1.19 (vorig seizoen 55 cent) en de Doyenné du Cornice noteerde het hoogst met een prijs van 1.45 per kilo. De perenaan- voer is over zijn hoogtepunt heen en neemt de komende weken af. Mede hierdoor zul len de prijzen zich goed weten te handhaven. Goede vraag De aanvoer van aubergines laat sinds begin deze maand een afname zien. De prijzen liepen ais gevolg hiervan ge leidelijk op. Er is sprake van een goede vraag. Van de 210 ton die er in de week van 5 t/m 10 oktober aangevoerd werden, werd er 96 ton naar West-Duitsland geëxporteerd. Ook in de afgelopen week was er sprake van een afnemend aanbod en een goede vraag. Het gevolg hiervan was een flinke prijsstijging. Voor de sortering 225/300 werd er 4.92 per kilo betaald (vorige week 3.44). De sortering 300/400 lag Iets lager in prijs, te weten ƒ4.85 per kilo. De aanvoer neemt verder af en de prijs lijkt zich goed te kun nen handhaven. Komkommerprijs verder omhoog Was er de laatste weken al sprake van zeer aantrekkelijke prijzen bij de komkommer, dit werd de afgelopen week zelfs nog beter. De prijzen trokken met ongeveer 2 dubbeltjes per stuk aan. Zo varieerde de prijs voor de sorteringen van 41 t/m 76 van 1.16 tot 1.32 per stuk. De belangrijkste oor zaak Is het kleinere aanbod. De totale export van komkom mers valt kleiner uit als vorig seizoen. De hoge prijzen wer ken ook exportbelemmerend. De aanvoer neemt verder af en de prijs lijkt zich te kunnen handhaven. Meer tomaten naar Frankrijk. De tomatenprijs bleef ook de afgelopen week op een aan trekkelijk niveau. De ronde to maten moesten wat Inleveren, maar bij de vleestomaten ver anderde er niets in vergelij king met de eraan vooraf gaande week. De A-l-export daalde met een kwartje per kilo en bleef steken bij 1.40 (vorig jaar 1.39). De sorte ring BBB bij de vleestomaten bracht ƒ2.03 op (vorig jaar 1.80). De export naar West- Duitsland valt echter kleiner uit als vorig seizoen. Het meest opvallende is de export naar Frankrijk, deze is onge veer 1 miljoen kilo groter als vorig jaar in dezelfde week. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het feit dat de oogst van natuurtomaten te leurstellend verloopt. Er gin gen ook meer tomaten naar Engeland, dit is mogelijk door een kleinere produktie van de eilanden Guernsey en Yersey. Het aanbod van tomaten wordt kleiner en er mag daar om op gelijke of hogere prij zen gerekend worden. Overige gewassen De aanvoer van rode papri ka's werd wat kleiner en dit kwam in de prijsvorming tot uitdrukking. De gemiddelde prijs liep op naar ƒ3.42 per kilo. Het aanbod van rood lijkt niet veel te veranderen, daar om wordt er op ongeveer de zelfde prijzen gerekend. Bij de groene sorteringen nam de De ronde tomaten moesten wat inleveren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 25