Californische wijn: strijd tussen kwaliteit en commercie De „Klap'geen gespreksonderwerp aan borreltafels Wachten op de grote aardschok in Californië Californische wijn in opmars in Europa Onze correspondent in Washington, Dick Toet, heeft da afgelopen zomer een omvangrijke trip door de Verenig de Staten gemaakt. Hij legde bijna achttienduizend kilo meter af, bezocht achtentwintig staten en verbleef drie weken in Californië. Op deze pagina een aantal van zijn impressies, betrekking hebbend op de bewegelijke bo dem van deze Amerikaanse staat, waarover niemand gaarne spreekt, maar waarover menigeen toch wel als op eieren loopt en plezieriger onderwerp de Cali fornische wijnbouw, die een reputatie te verliezen heeft Dat wordt op deze zolfde pagina bevestigd door een on zer verslaggevers, die de Californische wijnbouw vanuit Europese hoek bekijkt en vaststelt, dat de Californischa wijn hier in opmars is. SAN FRANCISCO Het kan mor gen gebeuren of over honderd jaar. Maar één ding is zeker: Cali fornië staat op de nominatie ge troffen te worden door een zeer krachtige aardbeving. Wat er dan gaat gebeuren kan variëren van een flinke dreun met grote mate riële schade tot een vernietigende klap, die het westen van Californië inclusief de steden Los Angeles, San Francisco en San Diego in do oceaan zal laten verdwijnen. Aan de veilige kant van de breuklijn is door makelaars wel geadverteerd met de leus „Koop een huis aan de toekomstige kustlijn." De laatste flinke aardbeving In Cali fornië dateert van 1971, toen met name in de San-Francisco Vallei, vlak ten noorden van Los Angeles, grote materiële schade werd aange richt. De schok was van matige kracht, er vielen geen doden, maar de schade in het dichtbevolkte ge bied liep in de miljarden. De zwaar ste beving in Californië deed zich voor in 1874, de meest beruchte in 1906, toen in San Francisco, mede door her en der uitbrekende bran den zevenhonderd doden vielen. De aarde onder de Verenigde Sta ten is altijd al onrustig geweest. De eerste emigranten aan de oostkust werden regelmatig opgeschrikt door kleine maar angstwekkende bevingen. De eerste grote schok werd gemeld vanuit het nog dunbe volkte westen (Montana, in 1811), maar de eerste geregistreerde Amerikaanse aardbeving die slacht offers eiste, deed zich in 1886 voor in Charleston (South Carolina). Sedertdien is de aarde in het oos ten betrekkelijk rustig geweest, al behoort de instabiliteit van de aar de ook aan de oostkant van de Ver enigde Staten tot de voornaamste argumenten van tegen kernenergie agerende actiegroepen. Vorig jaar bijvoorbeeld deed zich nog een lichte trilling voor In Connecticut, waarbij een kerncentrale maar ter nauwernood aan een ramp zou zijn ontsnapt. De eerste emigranten, die In de achttiende eeuw de lange tocht naar het westen ondernamen, maakten met een mengeling van opwinding en vrees melding van de aardse krachten dje zich aan de westkant manifesteerden in geisers, vulkanen en regelmatige aard schokken. Hoewel de Californische aardbewegingen menig emigrant tot inkeer hebben gebracht, heeft het de ontwikkeling van het westen geenszins in de weg gestaan. Cali fornië is de staat met de meeste in woners (23 miljoen), van wie het merendeel zich bevindt in wat wordt aangeduid als de „grootste gevarenzone". DICK TOET „KOOP EEN HUIS AAN DE TOEKOMSTIGE KUSTLIJN"» ïpslrfc ii-mr n Mensen die een aardbeving ben meegemaakt In CaÜfi zijn dat er heel wat no« gr het de meest beangstigende n. ring die de natuur teweeg n' brengen. „Er is geen enkelerif schuwing. Het gebeurt. Het li tn afschuwelijke ervaring maar Jlekke is, dat als alles go* oopt, je geneigd bent het tak maal weer snel te vergeten"^: due een Nederlandse emigra 01 Loe Angeles. Een lokale poll f in San Francisco: „Ach, zo i h toe realiseer je je wel wat eti kunnen gebeuren. Ale het ji?u dachten gaat beheersen, bljid hier natuurlijk geen dag Ul., wonen". :e Aardbevingen hebben in de nigde Staten sinds 1900 niet dan 1.600 slachtoffers geëist. Op'! van bijvoorbeeld wervelstormen veel groter. hr „De klap", zoals de grote aai11 ving in Californië wordt genoenf V geen favoriet onderwerp aaih0 borreltafels. Dagelijks worden rieuze voorbereidingen getroffeJG dank zij grote voorlichtlngscamjcl nes kan iedere Californiër w.* hoe hij of zij het best op een f1 beving kan reageren. Volgens de officiële gegevens L gen de negentig procent van J penbare gebouwen en het mi 1 deel van de nieuwere partici gebouwen „aardschokbestei gemaakt, dat wil zeggen dat theorie een beving van bove acht op de schaal van Richter nen doorstaan. Slechts de ge de praktijk kan echter aantoi de theorie juist is. Veel geld en tijd wordt best* de mogelijkheid aardbeving* voorspellen. In Point Reyes] noorden van San-Francisco andere seismologische centra land wordt bijna elke bewegii de aardkorst via zeer moderni paratuur geregistreerd. De rei ten komen via computers t* bij gespecialiseerde wetens pers. „Maar een betrouwbare spelling maken, dat kunnen niet". Enkele kleine succesjes in daargelaten is nog geen aardbeving met enige waard* precisie voorspeld. Nog onl ontstond onder de Ameriki specialisten grote deining, Brian Brady van het seismol* bureau in Denver met grote held een zware beving in Peru spelde. De prognose veroorz daar flinke paniek. De aardi bleef evenwel uit. „Het meest zinnige wat we t* toe kunnen doen, is met de n< slagen om de arm de waarschi] heid van een zware aarschok geven. Die mogelijkheid is in fornië zeker aanwezig. We r langzaam vorderingen in de van de voorspellingen, maar v er absoluut nog niet", aldus] seismoloog in Point Reyes. De meest officiële prognose het lot van Californië ligt voi nog verankerd in een regering port van een aantal jaren geli De conclusie van het rapport] er niet om: Er is meer dan procent kans op een zware aai ving langs de zuidkant vanL breuklijn in de komende dertig rr Daarbij zullen drieduizend tot KT tienduizend slachtoffers kunneriso len. dickC OP WEG NAAR „CHATEAU COCA-COLA" SAN FRANCISCO Napa Valley, het hart van de Amerikaanse wijncultuur op een uurtje rijden van San Francisco, is nog geen vijftig kilometer lang en ge middeld nog geen tien kilometer breed. „Wine country USA", werd lange tijd een beetje lacherig benaderd, maar wordt sinds een aantal jaren serieus genomen. „Slecht weer vandaag", grapt de gids in een van de topwijngaarden in de vallei, die van Robert Mondavi. Ergens heel ver weg aan de stralende blauwe hemel te kenen zich uiterst vaag de contouren af van twee minuscule wolkjes. „Echt waar", zegt hij, „dit is heel ongebruike lijk hier in de zomer." Het klimaat van de Napa Valley is van een druivenstrelende betrouwbaarheid, de bo demgesteldheid varieert volgens deskun digen van goed tot voortreffelijk, de wijn struiken komen uit Frankrijk en blijken on der de Californische zon uitstekend te ge dijen. In Napa Valley wordt prima wijn ge maakt. Op internationale proeverijen heb ben Californische wijnen al vele eerste prijzen weggehaald. De Verenigde Staten zijn de zesde wijn producent in de wereld, achter Frankrijk, Italië, Spanje, de Sovjet-Unie en Argenti nië, maar ruim vóór erkende wijnlanden als Portugal, West-Dultsland, Chili en Grie kenland. Bijna negentig procent van de Amerikaanse jaarproduktie van ruim an derhalf miljard liter komt uit Californië. Slechts Iets boven de tien procent daarvan wordt geëxporteerd, voornamelijk naar Canada, Midden-Amerika, Japan en een deel naar Europa, welk deel de laatste tijd echter aan sterke groei onderhevig Is. (21e elders op deze pagina: „Californische wijn in opmars in Europa"). De Amerikaanse binnenlandse markt is van een enorme omvang. Wijn op ijs Toch zijn de Amerikanen nooit echte wijn drinkers geweest. De consumptie groeit nu gestaag, maar ze doen er nog vaak de af schuwelijkste dingen mee. Rode wijn is weliswaar niet meer in ijskasten of geser veerd met ijsblokjes te vinden, maar witte wijn wordt nog geregeld op deze typisch Amerikaanse wijze voorgeschoteld, In een glas vol ijsblokjes. Als het waar is dat niet alleen de wijn maar ook de drinker gerui me tijd nodig heeft om op dronk te ko men, dan is er in de Verenigde Staten nog een lange weg te gaan. Te lang, meent een Californische wijnboer, die dan ook een rode wijn ontwikkeld zegt te hebben, die het best tot zijn recht komt als de ijspe gels eraan hangen. De Napa Vallei herbergt 130 verschillende wijngaarden, van hele kleine tot complete wijnfabrieken, die jaarlijks bijna honderd miljoen liter geestrijk nat voortbrengen. De vallei produceert veertig verschillende wij nen, een variatie die menig deskundige het hoofd doet schudden. Drulvensoorten als Cabernet-Sauvlgnon, Merlot en Sauvlgnon Blanc deen het uitstekend in Napa, maar de rest, zo erkent ook menige wijnbouwer, blijft een kwestie van behelpen. De, witte wijn komt er over het algemeen beter uit dan de rode. Bijna alle wijn wordt meteen geschikt geacht voor consumptie. Sommige kleine wijnbouwers willen nog wel eens een paar Jaar wachten, maar langdurig op de fles laten rijpen, Is er nog vrijwel nergens bij. BIJ slijterijen kom je zelden een oudere Jaargang tegen dan 1976-77. Het gros van de Californische wijnen gaat overigens zonder Jaaraandui ding de deur uit. Napa Valley biedt overigens niet de gla mour, die je er zou verwachten. Ik moet ruiterlijk erkennen, dat Ik op een soort Disneyland had gerekend met reusachtige beklimbare wijnflessen, bordpapieren kas telen en doolhoven van plastic wijnranken. Niets van dat alles. Het grootste deel van de vallei biedt een bijna sombere aanblik. Het stadje Napa ademt op geen enkele wijze de kermisachtige sfeer, die Amerika nen nogal eens bij toeristische trekpleis ters plegen aan te richten. Maar de commercie ligt wel op de loer. In dustrieën, hotelconcerns en beleggers zijn bereid enorme bedragen neer te leggen voor elk stukje grond dat er vrijkomt. Tot nu toe hebben ze weinig succes gehad, maar men vreest toch dat met name een aantal kleinere wijnbouwers ooit voor de fantastische bedragen door de knieën zal gaan. Het Coca-Colaconcern, dat al drie andere wijngaarden elders in Californië bezit, heeft zich Inmiddels een plekje ver worven in de vallei. Ook de Cola-drinker wil wei eens wat anders, zo redeneert men bij het concern. Goed Cocajaar.. Dat andere zal dan vooralsnog moeten be staan uit zeer eenvoudige wijn. Maar, al dus de nobele filosofie die daar achter steekt, de simpele wijndrinker zal zich ook ontwikkelen tot een fijnproever. Dan is het tijd voor „Chateau Coca Cola". De serieu ze wijnboeren zien dit echter allemaal niet zitten. Er heerst, zo zegt men In de vallei, een grimmige stemming onder hen. Ze zijn niet van plan nog enig terrein prijs te ge ven. De strijd tussen kwaliteit en commer cie is nog niet beslist. Maar de kwaliteit mag dan wellicht de langste adem hebben, ae commercie heeft het meeste geld. Er worden nu al fabel achtige bedragen geboden voor weinig opwindende stukjes grond In de vallei. De bestuurders van Napa County zijn nog in meerderheid op de hand van de wijnbou wers. Een jarenlange strijd van enkele wijnbouwers om te komen tot een kwali teitsgarantie, zoals die In Frankrijk bestaat (appellation controlóe), heeft tot nu toe echter niets opgeleverd. DICK TOET De hoogtijdagen voor de gemiddelde Weateuropese wijnboeren lijken, on danks de nog steeds toenemende wijn consumptie In de westerse wereld, voor bij. Niet alleen Is er in de Europese Ge meenschap sprake van een Jaarlijks groeiend wijnoverschot en zullen de ko mendejaren andere grote wijnproducen ten als Griekenland, Spanje en Portugal lid van de Gemeenschap worden, er ia tevens sprake van een ongekende toena me van da Import van Amerikaanse, voornamelijk Californische, wijn. Neder land bijvoorbeeld, heeft vorig Jaar bijna twee maal zoveel wijn uit Amerika Inge voerd als In 1979 en Engeland, West- Duitsland en België zelfs drie maal zo veel. Europa heeft de Verenigde Staten, met name Californië waar tachtig procent van de Amerikaanse wijn vandaan komt, als wljnland ontdekt. Rijkelijk laat eigenlijk, want ruim tweehonderd Jaar geleden werd In het zuidwestelijke deel van de Verenig de Staten al aan wijnbouw gedaan. Spaanse missionarissen brachten naast het geloof wijnstokken en -kennis mee. De produktle bleef echter beperkt voor eigen gebruik. Rond 1890 'viel het Californische wljna- reaal ten prooi aan de gevreesde meel dauw. Van de wijngaarden bleef weinig over, uitgezonderd een aantal stokken dat hiervoor Inmiddels Immuun geworden was. Loten van deze van oorsprong Europe se wijnstokken werden rond 1900 weer naar de Oude Wereld overgebracht, om dat ook daar complete wijngaarden teloor waren gegaan. De drooglegging In het Amerika van de Ja ren twintig was er de oorzaak van, dat de wijnbouw werd verwaarloosd. Zo bleef het tot enige tijd na de Tweede Wereldoorlog. Het Is met name aan het toerisme naar Europa te danken, dat de Interesse In de Verenigde Staten voor wijn en alles wat daarmee te maken heeft sterk Is toegeno men. De Amerikanen bemerkten, dat wat In eigen land als wljn-van-elgen-bodem werd aangeboden, vaak niet meer dan zwaar gezoet drulvesap was. Samen met het Davls Instituut van de unl-. versitelt van Californië, dat de leerlingen Inwijdt In de geheimen van zowel de wijn bouw als de wijnen op zich, togen onder nemende Amerikanen aan het werk. Van uit Europa werden grote hoeveelheden Franse en Duitse wijnstokken over de At lantische Oceaan gevlogen en In de vruchtbare Californische grond gepoot. Het wijngebied beslaat op het ogenblik het gebied van de besneeuwde Shasta ten noorden van San Francisco tot aan de Mexicaanse grens. Even ter vergelijking: het Californische wijnareaal Is slechts vijl procent van wat geheel Europa en onge veer elf procent van wat Italië en Frankrijk aan met wijnstokken beplante grond te bieden hebben. Het heeft nog lang geduurd, voordat de Californische wijnen bulten de Verenigde Staten bekendheid verwierven. Jarenlang werden de Amerikaanse Rieslings, Zlnfan- dels, Cabernets en Chardonnay's gelijkge schakeld met de eerder genoemde, gewo ne Amerikaanse tafelwijnen. Een Jaar of wat geleden bleek een aantal Fransen toch toekomst te zien In de Cali fornische wijn. Champagnekoning Fródèrlc Chandon bijvoorbeeld. Investeerde voor een bedrag van vete miljoenen dollere en PhlUppe Baron de Rothechlld ging samen met de beroemde Amerikaanse wljii Mondavi aan de slag In de Napa /al Grote doorbraak De grote doorbraak van de Ameriki M wijnen kwam In 1979. Tijdens een Intik tlonale wijnproeverij In Parijs, geor$a\ seerd door het gastronomische We „Nouveau Guide Gault et Mlllau", den Amerikaanse wijnen verschillen ste plaatsen. Vanzelfsprekend viel aawa kwaliteit en klasse van bijvoorbeelden aantal rode Bordeaux (nog) niet te tokkt Maar met name bij de Chardonnay |t v Bourgogne) kregen de Fransen er a m van langs. De eerste, tweede, vljfóbik zesde plaats waren voor Callfornlschich nen. Ook bij de Rieslings werden de /he sen én de Duitsers afgetroefd. In arfsu klassen gingen prijzen naar ItaliaIne Spaanse en zelfs Australische wijnen, jlln de bekende Franse chateaux. iak In Nederland was het In 1979 super{ denier Albert Heyn, die met de Import* Californische wijnen begon. Andere hulzen en organisaties volgden spdh. Deleave In Delft bijvoorbeeld, de grot li Importorganisatie van slijterljen-wlji delaren In Nederland met zeshoi>S) deelnemers, brengt momenteel ook Mi rikaanse wijnen op de markt. Voor de) Van der Marei van Deleave hebbei Amerikaanse wijnen als groot pm dat de etiketten niet alleen de naairi de wijn en die van de wijnboer vermd maar tevens Informatie verschaffen de soort druif, waarvan de wijn M maakt, de smaak en soms over de gw ten waarbij het drulvenat het bestel worden geschonken en gedronken. L JOS Tim

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20